Raadsel in Oegstgeest: stroom zoek Meer kansen voor toeristen op Kaageiland'' 'Formule SDC niet achterhaald' Leiden Regio Langs Gemeneweg worden zeventig populieren gekapt jroei Alphen stokt Boeren: rampenoefening bij mond- en klauwzeer Café van Wagenaar 'te duur om op te knappen' AUTO BOOT pwaalf wandelroutes loor Jacobswoude vol iet 'leukeplekjes' 'Zoeterwoude heeft geen oog voor noden winkelier' lATERDAG 14 JUNI 1997 chef hans jacobs, 071-5356414. plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 marun kramp Zeventig populieren langs de Gemeneweg in Hazerswoude- Dorp worden gekapt. De ko mende twee weken worden er 45 naar beneden gehaald. De rest is aan de beurt in het na- va" jaar. De provincie verwijdert 'de populieren tussen de Katjesweg en de Galgweg om dat ze een gevaar vormen voor de verkeersveiligheid. Naar verwacht zullen er het volgend voorjaar eiken op de lege plek ken worden geplant. De bomen zijn 30 jaar oud. Volgens J. Disco van de pro vincie is dat oud voor populie ren die langs een weg staan. hazerswoude-dorp Het gevolg is dat de bomen steeds meer takken loslaten. De storm van afgelopen zater dag heeft de bomenkap ver sneld. Toen zijn er zeer veel takken geknapt. Tijdens de werkzaamheden de komende twee weken van 9-16 uur wordt het verkeer op de Gemeneweg zo min moge lijk gehinderd. Tot 1 juli kun nen de bomen op de akker aan de overkant van de berm- sloot vallen. Na die tijd is de grond weer in gebruik. De kap van de overige 25 populieren in het najaar, zal voor het ver keer wat lastiger zijn. Die zul len deels op de weg en deels in de berm vallen. iphenaan den run ioü ker. e groei van de Alphense be- ek, ilking stokt. Volgens het statis- on. jch jaaroverzicht van de ge- Kk ieente zijn er het afgelopen ar 180 nieuwe Alphenaren ge- imen. In 1995 nam de bevol- li ng nog toe met 470 en in de ervoor zelfs met zo n 1.000 1.500 inwoners. Dat Alphen het afgelopen jaar noeid. is puur te danken de kinderwens van zijn in- rlas oners. De gemeente kende in geboorteoverschot van 428, rwijl er in dat jaar meer Alp enaren wegtrokken dan dat ch mensen in de stad vestig en. Dat verschil bedroeg 248. De gemeente ziet in het sta- stisch jaaroverzicht daarom dat een teneur dat Alphe den hun stad sneller de rug ie keren. Want sinds 1994 is >n duidelijke kentering. Begin monica wesseling .Ae melkveehouders willen een npenoefening houden waar- een uitbraak van mond- en vi auwzeer wordt nagespeeld, n A p papier is de bestrijding van Itre >'n ziekte goed geregeld, maar ït is de vraag of het draaiboek dk in de praktijk werkt. De md- en Tuinbouworganisatie ederland heeft opnieuw een sp srzoek voor een 'nep-ramp' at tergelegd bij het ministerie rsS in landbouw en het Pro- i. ïctschap voor Vee en Vlees, in eerste verzoek werd afge- un ezen. gis „Mond- en klauwzeer is een ;en iorm besmettelijke ziekte. frgelijkbaar met varkenspest. tmoet dus een goed draaiboek jn voor het geval dat. Het raaiboek hebben we wel, maar loet worden geactualiseerd. En at betekent weer dat je ge- oon een oefening moet hou- en", vertelt voorzitter vak- nep veehouderij J. Kodde van e Westelijke Land- en Tuin- ouworganisatie. Mond- en klauwzeer veroor- lakt zeer pijnlijke poten en bek ij runderen, schapen, geiten en irkens. Er is geen kruid gewas- n tegen een besmetting en eke dieren moeten dan ook orden afgemaakt. In 1984 was laatste uitbraak in Neder- Nederlandse veehouders Plannen voor recreatiegebied komende maanden voorgelegd aan bevolking kaageiland marieta kroft Mag het pittoreske Kaageiland aantrekkelijker worden voor toeristen? Deze vraag wordt de ko mende maanden voorgelegd aan de bevolking van zowel de Binnen- als de Buitenkaag. Het oor deel van de plaatselijke bevolking is van invloed op de mate waarin plannen worden gerealiseerd om meer toeristen naar het eiland te trekken. In de onlangs ingestelde werkgroep zitten de exploitant van hotel-restaurant Kaagzicht, bewo ners van de twee dorpen en voorzitter Hans Bruijn van Dorpsraad Kaag. Hoe deze commissie de bevolking benadert, weet Bruijn nog niet. In oktober moet het onderzoek in elk geval zijn af gerond. De aanleiding om de meningen bij de Kaagse bevolking te peilen, is een onlangs gelanceerd plan van K en P Holding. Het bureau heeft onder zocht hoe het gebied rondom de provinciale pas santenhaven op een eiland aan de oostkant van Kaageiland aantrekkelijker kan worden gemaakt. Volgens projectontwikkelaar Martijn Kelting lig gen hier kansen voor meer toerisme. Hij pleit on der meer voor een permanent toezicht op de ha ven. ,,Nu ontbreekt dat nog, waardoor een be perkt aantal bezoekers soms geweld gebruiken om de privéhaven in beslag te nemen." Verder oppert hij het idee om de haven via een brug of iets dergelijks met het vaste land van Kaag te verbinden. De waterrecreanten kunnen zo naar het dorp of via het pontje naar het vaste land fietsen of wandelen. Kelting denkt aan de re alisering van een info-, receptie-, en horecapavil- joen, verhuur van roei-, vis- en zeilboten en wa ter- en toerfietsen, vissers- en trekkershutten en een groene passantencamping. Verder pleit Kelting voor de aanleg van een strand en voor voldoende voorzieningen bij de haven zoals sanitaire- en watertappunten voor de pleziervaart, een vuilwaterpomp en een stort- voorziening voor het chemisch toilet en laadmo- gelijkheden voor electroboten. Over de financiën laat Kelting zich niet uit. „Dat hangt ervan af wel ke onderdelen worden uitgevoerd." Dorpsraadvoorzitter Bruijn is enthousiast. Vooral het strand zal goed vallen bij de bevolking verwacht hij. „We hebben zoveel water om ons heen. De enige mogelijkheid om te zwemmen is in de Ringvaart. Dat is veel te gevaarlijk." Ook vindt hij het toezicht op de provinciehaven hoog nodig. „Niet een paar, maar heel veel mensen moeten kunnen genieten. Het mooie van dit plan is ook dat het geen overlast in het dorp geeft." De dorpsraad neemt pas een officieel standpunt in zodra de mening van de plaatselijke bevolking bekend is. Ook de gemeente Alkemade wacht eerst af wat de Kaagse gemeenschap ervan vindt voordat ze zelf een oordeel uitspreekt. De mede werking van de gemeente is belangrijk omdat het bestemmingsplan moet worden veranderd. De Stichting Promotie Kaag ziet voor- en nade len aan het plan van K en P Holding. „Het is posi tief dat passanten die aanleggen in de haven voortaan Kaageiland op kunnen komen. Ook het strand juichen we toe. Een camping en botenver huur zien we minder zitten. Wij stellen voor om bij de haven witte fietsen neer te zetten zodat de mensen naar het dorp kunnen fietsen en daar overnachten of een boot huren. Anders krijg je concurrentie." De recreatieambtenaren van de provincie Zuid-Holland staan 'in principe wel achter onderdelen van het plan', aldus een woordvoerster. „Maar het moet nog de politiek door." '95 was het migratie-overschot nog 294, terwijl dat een jaar la ter al -53 was. De oorzaak van de afnemen de groei is het strengere vesti gingsbeleid dat de gemeente hanteert. Dat is weer een gevolg van het Groene-Hartbeleid. En omdat wél de vraag naar wo ningen bleef toenemen maar Alphen tegelijkertijd minder mocht bouwen, scherpte de ge meente medio 1994 de toewij- zingsregels aan. Om die reden hebben minder mensen voor Alphen gekozen als nieuwe woonplaats. Door die ontwikkeling moet ook de woningnood in de ge meente zijn afgenomen. Want in 1995 en 1996 is gewoon flink gebouwd. Er kwamen respectie velijk 517 en 302 nieuwbouw woningen bij. Overigens ver wacht de gemeente na 2001 weer een sterke groei van het inwonertal. vaccineren niet. De WLTO staat hierachter. „Ik denk dat snel in grijpen na een eerste besmet ting een grote uitbraak goed kan voorkomen. Als het eerste geval van varkenspest beter en sneller getraceerd geïsoleerd zou zijn, was die ziekte vermoe delijk ook minder uit de hand gelopen." Kodde denkt dat er een draai boek moet klaar liggen waarbij één geval van mond- en klauw zeer onmiddellijk leidt tot isole ren, blokkeren en traceren van de ziekte. „En in zo'n geval moet er gewoon wel geënt wor den, in een ring om het besmet te bedrijf heen." Bij Landbouw zien ze, zo blijkt uit een eerste weigering en een reactie op dit verzoek, zo'n oefening niet zitten. „Daar hebben we geen mankracht voor. We hebben de handen meer dan vol aan de varkens pest", aldus een voorlichtster. De voorlichtster haast zich op te merken dat er in geval van een uitbraak van mond- en klauw zeer heus wel mankracht kan worden vrijgemaakt. „Dan stel je je porioriteiten anders". De WLTO geeft de poging 'niet op. Komende week is er overleg met de top van het mi nisterie en het productschap. Kodde kan, nu de uitkomst van het overleg niet duidelijk is, nog niets zeggen over een datum van de 'ramp'. Directeur Brandhorst gelooft heilig in stadsdistributiecentrum LEIDERDORP/LEIDEN .JUDY NIHOF De werkwijze van het deze week begonnen stadsdistribu tiecentrum (SDC) is totaal ach terhaald, vindt woordvoerder M. van der Kuijl van de verla dersorganisatie EVO. Volgens de EVO zijn er betere manieren om het vrachtverkeer terug te dringen. Van der Kuijl ziet veel meer heil in het bundelen van goederenstromen bij de 'bron', dus bij de fabrikant. In de op zet van het SDC gebeurt dit pas aan het eind van de keten. SDC-directeurW. Brandhorst reageert schouderophalend op het genadeloze oordeel van de EVO. Hij gelooft heilig in de formule van het distributiecen trum aan de Draadbaan in Lei derdorp. „Maar ik heb nooit gezegd dat het SDC de oplos sing biedt voor alle problemen in de wereld. De EVO heeft ook een stukje van de oplossing. Bij elkaar dragen al die formules bij aan een efficiëntere bevoor rading van een centrum." Met de komst van het SDC, een initiatief van de gemeente Leiden, moet de Leidse bin nenstad worden ontlast. Vrachtwagens brengen hun goederen naar de Draadbaan in Leiderdorp, waarna kleine wendbare, milieuvriendelijke autootjes de spullen naar het centrum brengen. Tot dusver hoeven de vijf knalgele elektrische wagens nog amper naar de Leidse bin nenstad uit te rukken. Het dis tributiecentrum heeft nog slechts e'én vervoerder als klant. Voor Brandhorst geen re den om bij de pakken neer te zitten. Integendeel. Hij is allang blij dat het SDC na een aantal roerige jaren, eindelijk echt van de grond is gekomen. De toe komst ziet er volgens Brand horst goed uit. „De elektrische auto's zijn er, de medewerkers zijn er. Je kunt zeggen dat we 'Gele kanaries' noemt directeur Brandhorst de vijf elektrische wagens van het SDC liefkozend. FOTO LOEK ZUYDERDUIN maar één klant hebben, maar die is er nu tenminste wel. De afgelopen drie jaar was die er niet." Brandhorst wil het SDC 'op tillen' tot een regionaal distri butiecentrum. Ook andere ge meenten in de Leidse regio worden met grote vrachtwa gens steeds moeilijker bereik baar, weet hij. „Wat ik voor me zie, is dat het SDC over een tijdje een redelijk deel van de bevoorrading van Leiden en de regio voor zijn rekening neemt." Of de electrische vracht autootjes, die hooguit twintig kilometer per uur kunnen, geen nieuwe problemen ver oorzaken? Brandhorst denkt van niet. Opstoppingen ziet hij met name in de binnenstad niet zo snel ontstaan. „Iemand die de Hooigracht in Leiden af rijdt, komt ook niet boven een gemiddelde van twintig kilo meter uit. En als er toch op stoppingen dreigen te ont staan, duiken we gewoon even opzij." Brandhorst erkent dat het rij den met de elektrische wagens op een weg als de Willem de Zwijgerlaan in Leiden 'geen ge zonde situatie' is. Een hybride voertuig, waar zowel een LPG- motor als een elektrische mo tor in zitten, zou hier uitkomst kunnen bieden. „Met zo n wa gen zou je op de Willem De Zwijgerlaan even kunnen over schakelen op de LPG-motor." Over een jaar of drie, vier hoopt Brandhorst met het SDC naar Leiden te verhuizen. De bewoners van de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp, die bang zijn voor overlast van het SDC, kunnen gerust zijn. „Deze locatie is hoe dan ook tijdelijk. Als de formule niet werkt, is het afgelopen. Als het hier werkt, gaat de gemeente Leiden zich inspannen voor een definitieve plek. Zeker als we regionaal gaan werken, dan kunnen we in Leiderdorp straks geen kant op." 'Misschien meer donkere dagen Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) snapt er niets van. De gemeente Oegstgeest ook niet. De rekening die de gemeente elk jaar krijgt voor de straatverlichting bleek de afgelopen twee jaar ineens veel hoger dan nor maal: 17,5 procent hoger, om precies te zijn. oegstgeest maarten keulemans In 1995 betaalde Oegstgeest ne genduizend gulden meer dan in 1994. En een jaar later, in 1996, viel de rekening 5500 gulden hoger uit dan in 1994. Oegst geest wil zo onderhand wel eens weten hoe dat komt. En heeft dan ook een brief naar de EWR geschreven met het verzoek of het bedrijf maar eventjes wil uitzoeken waar de toename vandaan komt. De EWR heeft echter evenmin een idee van wat er loos is. Al heeft het bedrijf wel een aantal mogelijke verklaringen op een rijtje gezet. „Het zou kunnen dat Oegstgeest meer lichtmas ten heeft neergezet", zegt EWR- woordvoerder B. Kromhout. Fout gegokt, denkt Oegstgeest. „We hebben er een stuk of hon derd palen bij geplaatst. Maar daarmee kom je nooit aan die ontzettende verhoging die we hebben geconstateerd. Misschien heeft Oegstgeest zwaardere lampen in de straat lantaarns geschroefd, oppert de EWR. Weer mis, stelt Oegst geest. De gemeente, die het zui niger aan wil doen, heeft juist energiebesparende lampen la ten aanbrengen. Daarmee blijven er volgens de EWR nog maar een paar mo gelijkheden over. „Misschien verschilt de datum waarop we het verbruik hebben opgeno men". suggereert Kromhout. Als je het een paar dagen later opneemt, dan scheelt dat enorm." Een andere mogelijkheid is dat er meer donkere dagen zijn geweest. Straatlantaarns gaan immers automatisch aan als het donker begint te worden. „En misschien hebben we vorig jaar wel meer donkere dagen ge had", zegt Kromhout. Een extra argument dat daar voor pleit, is dat ook andere re giogemeenten hebben gemerkt dat hun stroomrekening plots klaps omhoog is gegaan. „In elk geval Zoeterwoude", zegt Kromhout, die niet op een rijtje heeft welke gemeenten nu wel en niet een hogere rekening hebben gekregen. Oegstgeest is in elk geval de enige gemeente die om opheldering heeft ge vraagd. Eén ding weet het elektrici teitsbedrijf vrij zeker: niemand heeft stiekem stroom van de straatlantaarns afgetapt. „We komen wel gevallen tegen waar in dat gebeurt", zegt Kromhout. „Maar bij zulke grote hoeveel heden stroom lijkt die mogelijk heid ons onwaarschijnlijk." roelofarendsveen marieta kroft aannemingsbedrijf Heembouw wordt voorlopig niet ingevuld. verkeert het gebouw en het Te zijner tijd, Van Berkel denkt Het vToegere café van Wage- aangrenzende woonhuis in een dat dat nog wel tien jaar duurt, naar op het oude veilingterrein slechte staat. „Het is te duur komen er op dit terrein vvonin- in Roelofarendsveen wordt ge- om de panden op te knappen gen. sloopt. en er een bestemming aan te Volgens het woningbouw- Volgens R. van Berkel van het geven." De vrijkomende ruimte programma van Alkemade staan hier 35 woningen ge- komt in elk geval geen sport- pland. school." Wat er gaat gebeuren met de ruimte van de sportschool die Sportschool Body-Action ver- ook op het veilingterrein staat, huist over enkele maanden weet Van Berkel nog niet. „We naar een nieuw pand naast zoeken een nieuwe huurder. Er sportcomplex De Tweesprong. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 i biedt college uitgewerkte plannen aan cobswoude v0ut van der dussen w 66 heeft bij wethouder Bruins in lacobswoude een wandel- lan ingediend met een be- Sl Wrijving van twaalf routes nor de gemeente. Bruins staat positief tegenover, maar iudt nog wel een slag om de m. „We moeten nog bekijken oe belangrijk we het vinden m er tijd en geld in te stop- in". Het initiatief is van D66'er iter van Hoesel die al jaren- ng bij h t gemeentebestuur indringt voor meer wandel- •ogelijkheden binnen de ge- i eente. oi Wandelliefhebber Albert looster van D66 heeft met en- ile anderen het plan uitge- erkt. Voor elke kern zijn drie D< lutes ontworpen die in lengte in iriëren van vijf tot twaalf kilo- I 'eter. De routes, die op een d m m t verschillende kleuren la in aangegeven, kunnen ook oderling worden gekoppeld. •■Ik heb bijna alle routes gelo- en", zegt de Woubruggenaar. Een aantal routes kan nog niet worden gevolgd omdat er nog voorzieningen moeten komen zoals loopplanken, klaphekjes, wildroosters of opstaphekjes. Voor bepaalde stukken is ook nog.toestemming nodig van de landeigenaren. Niet alle agrariërs staan wel willend tegenover de wandel sport. Klooster vindt die proble men geen reden om in Ja cobswoude niets te doen. „We moeten uitgaan van een posi tieve instelling.". Bruins, die niet direct drommen wande laars ziet, wil eerst het college spreken. „In onderhandelingen met landeigenaren kunnen we ook heel ver gaan en desnoods landaankopen." De twaalf routes zijn al be schreven en al van namen voor zien. Zoals de Grietpoldertocht, Tocht naar de Bruimadesche Polder en Meer Vaartwande ling. Zelfs opmerkingen als 'voorzichtig de Herenweg over steken' heeft wandelaar Kloos ter al toegevoegd. Enkele routes gaan over de gemeentegrens De wandelroutes door Jacobswoude kunnen onderling worden gekoppeld. FOTO MARK LAMERS heen, zoals rond de Hoogmade- grens met Ter Aar. Volgens omgeving leert kennen. „Men- muiden. Maar met een beschrij- sche Polder, rond de Braassem Klooster heeft het plan extra sen uit Hoogmade zullen niet ving ontdekken de mensen ook en bij de Krakeeltocht op de waarde omdat men de eigen zomaar gaan wandelen in Lei- elders leuke plekjes." Wizo wordt mondiger is onderwerp van nieuwe plan vorming. „Ze luisteren niet naar ons", klaagt Blok. „Voor het centrum zijn al ver schillende vage plannen ge maakt. Elke keer is er geldge brek, zegt de gemeente", aldus Blok. Het grootste probleem voor de winkeliers - gebrek aan parkeerplekken bij het winkel centrum - kan de gemeente volgens Wizo eenvoudig oplos sen door de brede stroken langs de Dorpsstraat vrij te geven voor de auto's van de klanten. „De mensen willen voor de deur parkeren. We weten best wat er onder de bevolking leeft", meent Blok. Volgens hem hoeft het wegnemen van de ob stakels niet veel geld te kosten. Blok kondigt een mondiger Wizo aan. „Er wordt te weinig naar ons geluisterd. Als je geen gehoor krijgt, zeg je op eerr ge geven moment ook: laat maar zitten", vertelt Blok. Onder zijn leiding wil Wizo harder om aan dacht vragen. De gemeente is wat dat betreft verwend, oppert Blok. „In het verleden bestond Wizo uit oudere winkeliers. Die wachtten hun tijd wel af', zegt hij. Wizo telt nu 21vooral jonge ondernemers. „Die hebben een actievere instelling. zoeterwoude marcel smeets De gemeente Zoeterwoude heeft te weinig oog voor de no den van de middenstanders in Dorp. Op het gemeentehuis be loven ze veel, maar doen ze niets. „We zorgen er met z'n al len voor dat het dorp weer aan trekkelijk wordt, maar de ge meente doet zelf niets. Dat frus treert enorm", aldus bakker Ar nold Blok, sinds kort voorzitter van de Winkeliersvereniging Zoeterwoude (Wizo). Van verwijten dat de onder nemers in Zoeterwoude-Dorp zelf niet zouden meedenken met de ambtenaren, wil hij niet horen. „Het is moeilijk om met een goed concept naar de ge meente te stappen. Telkens schermen ze met hun geldge brek", zegt Blok. „Bij de inrich ting van de Dorpsstraat en de markt bijvoorbeeld, hebben wij destijds vaak genoeg gewezen op de mogelijke problemen." Beide gemeentelijke plannen lijden of leden aan een verkeer de opzet, meent de Wizovoor- zitter. De markt heeft zich al na een half jaar zelf opgedoekt we gens het uitblijven van succes: de Dorpsstraat, met de 'paaltjes en bultjes' tegen het parkeren,

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17