VOORSTRAAT TJ Je verhuist hier nooit om beter te gaan wonen' Zijlpoort krijgt stadswal (sElitnir Leiden Regio Fe£7óó>Js Feestelijke Zomer OPRUIMING LEIDEN MAARSMANSTEEG 2 (NAAST V&D) DEN HAAG VENESTRAAT 43 Waarin deze week: de WD niet eens het puntje van de tong laat zien en jan Willem Kradolfer zich bewijst als proces manager. i en avondje in het t hoofdkwartier van de Leidse WD-fractie. Voorzitter Alexander Geertsema komt wat onzeker binnen. Zijn funtioneren staat vanavond ter discussie, 't Is wat verhullend op de agenda gezet. 'Opmaat naar de komende verkiezingen', staat er onder punt 3. Maar de bedoeling is duidelijk. De rest van de fractie is er al. Daar heb je de fractie-assisten te, en kijk, daar is warempel ook bestuursvoorzitter Carla Sizoo. Negen paar ogen kijken hoe de kleine generaal met gespeelde nonchalance zijn colbertje over de stoelleuning hangt. Dan valt Geertsema's oog op de twee koelers die op tafel staan. Tien kristalheldere flütes in slagorde ernaast. Er verschijnen denkrimpels boven de neus van de fractievoorzitter. Champag ne? Voor de verjaardag van die snotaap van een Vos? Dat zal toch niet? Dan neemt Jan Willem Kradol fer het woord. Hij staat op, veegt een haarlok weg die voor zijn ogen is gevallen en zet dan beide handen op de tafel. De spanning is voelbaar. „Móge Alexander", begint hij. „Ga zit ten." Kradolfer heeft meteen het heft in handen. De directeur dic teert. De manager stuurt. Vrien delijk, maar dwingend. Zijn fractiegenoten halen opgelucht adem. De nieuwe fractievoorzit ter is opgestaan. En hij spreekt. „Zoals wij allemaal wel weten gaan we als WD een cruciale periode tegemoet. Het politieke season is bijna ten einde. En het volgende culmineert in maart in de verkiezingen. Dat is een pro ces, dat wij als team moeten in gaan. De fractie moet functio neren zoals 'ie wil functioneren. Wij moeten zo maximaal moge lijk presteren. En iedereen moet daarin zijn verantwoordelijk heid nemen." Geertsema zit binnensmonds te brommen. „Ladies and gentle men,'hier spreekt uw proces manager." Maar niemand hoort hem, want de hele fractie hangt aan de lippen van de nieuwe leider. Die inmiddels danig op dreef begint te raken. „Het is crystal-clear dat wij, willen we volgend jaar kans maken op wethouderszetels, ons het profi- levan betrouwbare, potentiële bondgenoten moeten aanme ten. Alexander heeft de afgelo pen drie jaar een hele goeie op positie neergezet. Daar hebben wij ook bijzonder veel waarde- De door zoveel waardering ontroerde Geertsema. FOTO REINOUT VAN GULICK ring voor..." Plotseling valt Kradolfer stil. Geertsema is opgestaan en trekt kalmpjes zijn colbertje aan. „Stop maar Jan Willem", zegt hij. „Ik heb het al begrepen." Als hij de deur zachtjes achter zich heeft dichtgetrokken en door de brede gang naar de voordeur wandelt hoort hij in de verte het ploppen van een kurk uit een fles. Als doorgewinterde kenner van de Leid se politieke mores had Alexander Geertsema deze week door zijn jonge en ambitieuze fractiegenoot Jan Willem Kradolfer vervangen als fractieleider aan één woord genoeg. En dat woord was waardering. De fractie sprak zijn 'waardering' uit voor het optreden van Geertsema. Niets dodelijker in de Leidse politiek dan datje partij waar dering voor je uitspreekt. Het zijn woorden die altijd vooraf gaan aan een schop onder je kont. „We hebben veel waarde ring voor je werk in de afgelo pen jaren. En nou opgedon derd." Zo kwam D66 van Hans de Goede af, het CDA van Aart van Bochove en nu dan ook de WD van Geertsema. En bij ontstentenis van belang rijke meningsverschillen in de Leidse politiek worden mensen doorgaans zonder inhoudelijke argumenten terzijde geschoven. Nooit gaat het erover dat de wethouder of de fractieleider de beginselen van zijn partij aan zijn laars lapt, de idealen niet helder voor het voetlicht brengt of in het politieke spel altijd bakzeil haalt. Van Bochove communiceerde niet. Dat leidde soms tot irrita ties. Bang dat het CDA uit de gratie zou raken en in een vol gende periode geen wethou dersstoeltje meer zou krijgen grepen zijn partijgenoten in. Geertsema ligt, dat denken al thans zijn liberale vrienden, niet zo lekker bij de andere grote partijen in de gemeenteraad. Heeft de wethouders misschien net iets te vaak van hufterigheid en een kruideniersmentaliteit Wethouder Gé Hoogendoom, met haar collega's op toemee door de dorpen die samen Rijnwoude vormen, testte in speeltuin Groenendijk een hobbelpaard. Heel toepasselijk, vond ze dat zelf. Want zo'n speel tuig op een veer is net zo flexibel als haar eigen CDA. Haar PvdA-colle- ga Gerrie van der Lecq dacht daar anders over. Als Hoogendoom haar politieke thuisbasis had willen typeren, zei Van der Lecq, had ze beter op een wip kunnen gaan zitten. beschuldigd. Staat wethouders zetels in de weg en moet dus wegwezen. Alweer, inhoudelijk waren er geen argumenten. Luister maar naar WD'er Ge rard Bakker, de nestor van de gemeenteraad: „Waar het om gaat is, denk ik: wat moeten we, vooral in dc toekomst, gaan doen? Wie zou, qua leiding ge ven, het best het management kunnen doen in het proces naar de verkiezingen? Dat is de vraag die wij ons hier stellen." Of hoor wat de nieuwe leider, organisatie-deskundige Kradol fer zelve, erover zegt: „Wij heb ben wijze lessen getrokken uit het verleden. Kritiek op het functioneren van mijn voorgan- FOTO MARK LAMERS ger acht ik niet opportuun. Dat zijn inhoudelijke overwegingen over strategie die ik minder re levant vind." U ziet, daar komt geen politiek aan te pas. Dat gaat over pro cessen, over strategie, organisa tie, management. Dat gaat, kortom, nergens over. Geertse ma heeft de WD niet aan wet houderszetels geholpen, nu mag Kradolfer het proberen. Tot het moment dat één van zijn fractiegenoten opstaat en zegt: Jan Willem, je weet, wij hebben bijzonder veel waarde ring voor wat jij de afgelopen ja ren voor ons hebt gedaan. aad rietveld Als in de Voorstraat in Voorschoten één van de an tieke huisjes leeg komt te staan, barst in het dorp een waar circus los. Dan lopen dolenthousiaste gegadigden in en uit om het monumentale pand te bezichtigen, belichten de originele gaslantaarn- palen tot laat in de avond rijen bezoekers en vin den buren handgeschreven briefjes in de bus met de vraag of hun huis toevallig ook te koop staat. Als grote finale wordt de koop beklonken met een veiling in een overvol Wapen van Voorschoten: in de piste van de tent staan dan de nieuwe eige naars - een aantal tonnen lichter, maar o zo trots - te glunderen. Tenminste - als er eens een huis te koop staat, want dat komt hoogstzelden voor. De panden worden ondertussen scherp in de gaten gehouden, want de Voorstraat is populair. Menig Voorschote naar beschouwt het als het hoogst haalbare om er te mogen wonen. Het einddoel. „Als je hier een maal woont, ga je nooit meer weg. De mensen die weg moesten omdat de ruimte te klein of te groot werd, deden dat met tranen in de ogen. We zijn hier erg honkvast, je verhuist hier nooit om beter te gaan wonen", zegt Anne-Martine Steijn, op nummer 33. Zij verblijft hier al haar hele leven, in de voormalige wasserij van haar vader. Aan de hoge waardering hangt vanzelfsprekend een prijskaartje. „Die woningen zijn vreselijk duur. Meer dan ze waard zijn", zegt Joop Peeters, dorps kenner bij uitstek. „Duur? Dat valt wel mee. In Voorschoten heb je weinig oude huisjes, dus deze unieke huisjes zijn al snel in trek", zeggen de be woners. Elk huisje is weer anders, dus er is geen vergelijkingsmateriaal. „Het is gewoon wat dc gek ervoor geeft, om het maar zo te zeggen", volgens Steijn. Een kleine miljoen gulden is volgens de overlevering de hoogste prijs die ooit in de Voor straat is betaald. Met minder dan drieënhalve ton hoefje niet eens aan te komen. Steijns 68-jarige buurman M. van Bohemen, van de Melkhal, ziet dat ook terug in het veranderde type bewoner. Hij woont met zijn vrouw vrij een voudig. In een kamer vol donkere, eiken meubels. De voorkamer is na het overlijden van zijn moeder verhuurd aan het winkeltje in curiosa. „Vroeger was het een straat met enkel neringdoenden. Het wordt hier steeds duurder, het zijn de beter gesitu eerden die hiervoor in de plaats komen", vertelt Van Bohemen. Je hoeft de 'grandesfamilies'in de straat, de Van Bohemens, Eelkema's, Groenewegens, Van Bem- melens en Oorschots, niet uit te leggen waarom de straat zo aantrekkelijk is. Ze zijn er immers opge groeid. Maar waarom willen die 'nieuwen' hier wonen? Wat maakt het zo immens populair? Wim Fase, op nummer 42, is één van de laatsten die in de straat kwam wonen. Een jaar geleden kende hij de Voorstraat niet eens. Hij las thuis in Oegstgeest een advertentie in het Leidsch Dagblad ging kijken en werd bij aankomst in de straat Rubriek over straten, lanen, stegen, hofjes, grachten en vaarten in Leiden en omgeving. Bewoners vertellen over de plezierige kanten van hun woonomgeving maar ook over grote of kleine problemen. Vandaag de Voorstraat in Voorschoten. De Voorstraat is populair. Menig Voorschotenaar beschouwt het als het hoogst haalbare om er te mogen wonen. smoorverliefd, ,,'s Avonds had ik het huis al ge kocht", zegt de 32-jarige hoofdverkoper bij een bedrijf in grondwerkmachines in Rotterdam. „La ter hoorde ik dat mensen met ongeloof hadden gereageerd dat een 'buitenstaander' tussen al die Voorschotenaren door had weten te glippen. Maar ja, ik had blijkbaar het meest geboden." Maar waarom de Voorstraat? „Het is hier zo lekker on-Nederlands. Als ik hier binnenrijd krijg ik een vakantiegevoel. Het is een bourgondische straat. Ik dacht ook gelijk: dit kan niet. hier verkoopt nie mand zijn huis.'"En dat zijn huis tussen het altijd drukke café De Lindeboom en het Argentijnse res taurant 'Maso Menos' ligt, heeft hem geen mo ment doen twijfelen. Menig Voorstraatbewoner durft de vergelijking met het prestigieuze Rapenburg in Leiden dan ook gerust aan. En dan wint de Voorstraat het op de sloffen. Je woont in een monument, de auto kan gratis voor de voordeur staan - of alledrie de au to's, zoals bij Wim Fase - en je bent in een vloek en een zucht op de grote snelwegen. Daarnaast is er nog de tijdloze, aristocratische uitstraling van de straat met de eeuwenoude lindebomen. En daar bovenop komen nog eens de achtertui nen. Een lengte van twintig meter is eerder regel dan uitzondering. Op nummer 33 valt zo'n beetje de grootste te noteren, eentje van zestig meter lang. Hij eindigt in de Vinkensloot, een uiüoper van de Vliet. „Hier weten weinig mensen van. En dat is wel zo rustig, het is zo mooi hierachter", zegt Anne-Martine Steijn. „Als je hier in de tuin zit. hoor je niets meer. Be halve de vogels. Vorig jaar was heel Voorschoten in rep en roer om een enorme brand. De brand weer reed de hele dag af en aan. maar wij hebben daar niets van gehoord. Ook de terrasjes aan de overkant hoor je niet." Kosten noch moeite zijn gespaard om de tuin op te knappen. Pergola's, oude stenen (tachtig gulden per vierkante meter), een kiwi-boom en druiven ranken. „We hebben nu weer een boerderijtuin waar mijn ouders trots op zijn", zegt Steijn. Mooier dus dan het Rapenburg: een uniek straatje dat vanwege het beschermd dorpsgezicht altijd in tact zal blijven. Een rustoord voor de beter gesitu eerden. Maar zijn er dan geen problemen? Jawel hoor. De Voorstraat dreigt namelijk aan haar eigen succes ten onder te gaan. De gemeente, en ook een beetje de horeca zijn de grote boosdoeners. Zij buiten de straat uit. „Wij moeten zuinig zijn op onze beschermde ge vels. Bij het minste of geringste staat er een amb tenaar op de stoep te mopperen. Ondertussen or ganiseert de gemeente de ene na de andere festivi teit in de straat. Er zijn weekeinden dat je op de vrijdag de wekelijkse markt hebt, en dan op zater dag en zondag elke dag nog een evenement. Dat is teveel van het goede", zo vallen de klachten sa men te vatten. Sommige activiteiten passen nog wel in de straat, zoals een oldtimerdag of een jeu- de-boulesdemonstratie. „Maar zo'n Vlietloop. wat moeten wij daarmee?", vindt Fase. En hoewel niemand het hardop zegt: de gemeente mag dé markt ook wel eens ergens anders houden. Daar zou vrijwel niemand rouwig om zijn. Er wordt, kortom, een te grote claim op de straat ge legd. „Dat wordt je allemaal maar opgelegd. Dat wringt wel eens", zegt Van Bohemen. „Af en toe vegen we zelf maar alvast de straat aan na de markt, of na de andere evenementen. Tij dens Koninginnedag en de Paardenmarkt plassen de mannelijke bezoekers je huis onder, dan staat er 's morgens nog een laagje urine. En de rotzooi die overblijft... Je moet de dag erna niet door de straat fietsen, met al dat glas", zegt Steijn. En haar buurman Van Bohemen. die ook op het drukke, brede middengedeelte woont: „Ja, de toiletten zijn ze door de jaren heen toch minder gaan opzoe ken." Sinds een jaar heeft de Voorstraat dan ook een buurtvereniging,Voorstraat Belangen. „We moe ten de straat leefbaar houden. De bewoners willen zuinig zijn op de straat", zegt Fase, die met zijn 32 jaar overigens de jongste bewoner is. „Je betaalt veel geld om hier te wonen, en om je huis en zo de straat te onderhouden. Daar mag je ook wel wat voor terug verwachten. Het eerste resultaat is dat de gemeente binnen afzienbare tijd de bestrating gaat aanpakken. De steeds grotere marktwagens hebben een niet te missen reliëf in de straat gere den. En daar klaagt men over. „We zijn nu een officiële gesprekspartner van de gemeente, een aanspreekpunt. En het helpt: als je bij de gemeente aanklopt, reageren ze gelijk", zegt secretaris Inge Klimbie van Voorstraat Belangen. Zij weet dat de gemeente hondèrddertig jaar gele den de straat nog in dezelfde staat herstelde na een grote brand. Haar huis was in 1867 in bezit van rietdekker Krispijn. Tijdens werkzaamheden brandden de huizen tot aan melkhandel Van Bo hemen af. De huizen werden hersteld en zijn nu honderddertig jaar oud. Ter vergelijking: het oud ste pand, het Ambachts- en Baljuwhuis. stamt uit 1636. Maar de gemeente heeft in het verleden ook wel eens dwarsgelegen. Na andere branden liet het dorpsbestuur gloednieuwe huizen bouwen. In de twintig meter lange tuin, door velen in de straat liederlijk bezongen, vertelt Klimbie van an dere 'blunders' die de gemeente de straat door de jaren heen heeft aangedaan. Burgemeester Te Kool en de hele gemeenteraad hadden in 1960 bij na een voorstel goedgekeurd om de Wijngaarden laan door te trekken naar de nieuwe wijk Blijdorp. En die weg moest dwars door de Voorstraat lopen. „Dat was het einde van de straat geweest", zegt Klimbie. Na nog énkele van dergelijke plannen kon men er een stokje voor steken. Sinds 23 februari 1968 gel den alle gevels in de straat als beschermd dorpsge zicht. In totaal zestien panden zijn Rijksmonu ment. En daarmee is de Voorstraat gered. De oude en nieuwe eigenaars proberen nu de panden te herstellen in de oorspronkelijk staat. De nostalgie herleeft. De Voorstraat moet weer de Tegeringsstraat van Voorschoten' worden, waar de regenten wonen. the upper-class. Iedere bewoner probeert de hui zen nu zo authentiek mogelijk te herstellen. En de gemeente pronkt ook met de straat. Gebruikt het als lokmiddel, in de strijd om de winkelende klan ten voor het dorp te behouden. Melkhandelaar Van Bohemen vindt het allemaal wel best. Zolang de straat maar niet autovrij wordt gemaakt. Dat is taboe. De saamhorigheid verwa tert wel met al die rijke nieuwkomers, maar ver huizen zal hij nooit meer. Op zolder laat hij de ori ginele bedstee zien, waar hij als kleine jongen nog in sliep. Aan de muur hangen de foto's van zijn grootouders. „Als ik hier wegga moeten ze dit wel flink opknappen. Dat moet toch echt door een rij ke vent worden gedaan, of door een stichting. Maar ze moeten alles intact laten. Dat is een ver eiste", zegt hij. tRDAG 14 JUNI 1997 Zijlpoort I definitief 'oude' nis >wal bi Naar ver igj icing hakt ma jemeente- binnen de knoop voor het tuleci waar bijna 3,3 gul- ge- Het lativplan de aanleg de wal, veel gelij moet iel en met de irei gere rist iwal die ooit verbonden was met de poort, ejo rekenen op steun van de buurtbewoners. Er en enkel bezwaarschrift ingediend. tsI n weerszijden van het monument wordt een L> lil ze meter hoogte opgeworpen en beplant gras, waardoor het idee van de oude stads veer ontstaat. In de zuidwal moet een eetcafé en, in de noordkant een toeristisch bezoe centrum. In de bovenzaal van de poort en de iouw aan de Rijnzijde komen een restaurant en eetcafé. De aanbouw eindigt aan de wa int in een glazen serre. Bovenop de wal komt :n terras. •ge iet De Zijlpoort. Nog even en oude tijden herleven weer een beetje. De Zijlpoort is samen met de Morspoort nog de enige van de negen oorspronkelijke stadspoorten van Leiden. De poort stamt uit 1669. De afgelo pen decennia heeft de gemeente geprobeerd een passende bestemming te vinden voor het monu ment. Zo'n vier jaar geleden kwam er weer schot in de zaak toen een ambtelijke werkgroep de mo gelijkheid van uiteenlopende bestemmingen on derzocht. Al snel kwam een horecabestemming als meest geschikte bestemming uit de bus. Be woners van de Ververbuurt waarin de Zijlpoort is gelegen zijn ook regelmatig op de hoogte gehou den van de plannen. Design by PALETTI Dutch WE BEGINNEN DIT JAAR VROEG EN OP DE VOORJAARS COLLECTIE TOT WEL 70% SUPER AANBIEDING ZOMER RUITBLAZERS VAN 329. 95 VOOR 99,95

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15