'De Bijbel staat vol héérlijke waarschuwingen ARC KHILVliX De tewaterlating van de Cape Dauphin Kerk Samenleving mêessmm!^ ZATERDAG 14 JUNI 1997 |EF REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 07i Omstreden evangelist Lucas Goeree weer actiefin Emmen Hij noemt zichzelf 'de bekendste evangelist van Nederland.' Die grote bekendheid dankt hij voornamelijk aan antisemitische publicaties in de jaren tachtig. Hij zegt dat zijn voormalige echtgenote Jenny Manschot hiervoor verantwoordelijk is. Laat weten dat hij in hoogste instantie is vrijgesproken van het aanzetten tot jodenhaat, 'wat door de pers nooit is opgepikt'. Of hij gebukt gaat onder het uitblijven van rehabilitatie? Vol strekt niet. „Ik ben alleen verantwoording schuldig aan God." Het is zaterdagmiddag drie uur als wijkcen trum 't Brinkenhoes in de nieuwbouwwijk Bargeres in Emmen volstroomt. Opvallend veel kinderen bevinden zich onder zijn ge hoor. Voordat de dienst begint, verklaart Lucas Goeree dat zaterdag geen gunstige dag is voor het houden van samenkomsten. Nogal wat mensen hebben die dag andere verplichtingen: boodschappen doen of sport. Vanaf volgende week wordt de zaal gehuurd op zondag. En of alle gelovigen de mensen persoonlijk willen opzoeken die de afgelopen weken vanwege hun bezwaren tegen de zaterdag zijn afgehaakt. De voor ganger noemt de 'afvalligen' bij name. Niet aan het elektronisch orgel zijn huidige echtgenote Caroline Goeree-Evers (37) wor den er blije liederen gezongen. Uit de bun dels Glorieklokken en Johannes de Heer. De samenzang wordt afgewisseld met persoon lijke getuigenissen. Eerst stapt Jan naar vo ren. Hij heeft de afgelopen week evangelisa tie bedreven in een katholiek en dus 'moei lijk' gebied. In Ootmarsum ging hij op be zoek in een klooster bij een aantal nonnen. Daar werd hij hartelijk verwelkomd. De nonnen luisterden aandachtig naar hem. En bij zijn vertrek hadden ze zelfs verzekerd voor hem te zullen bidden. Prijst de Heer! 'L' bent ziek!' Lucas Goeree is verrukt van dit getuigenis, al verwondert het hem niet echt. „Ik heb in de loop der jaren heel wat nonnen bij me in het doopvont gehad!" Het komt aan op kin derlijk geloof, drukt hij zijn gehoor op het hart. Verhaalt van de periode dat hij werkte als benzinepompbediende. Dagelijks kwam een klein meisje bij hem op bezoek. Hij ver telde haar van Jezus. Op haar beurt wilde het kind haar ongelovige moeder bekeren. Dat lukte niet. Vol verdriet klaagde het meisje later bij Lucas haar nood: haar 'domme' moeder wilde niks weten van 'oom Jezus'." Halverwege de dienst nemen twee buiten landse dames plaats op de voorste rij. Goe ree stelt vast dat ze 'nieuw' zijn. Om er bij zijn verwelkoming aan toe te voegen: 'U bent ziek! Ja, hoe weet ik dat hè?' Zijn eigen moeder (85) stapt naar voren. 'Oma' vertelt dat ze vorige week nog veel last had van haar 'versleten' heupen. „Ik kon amper op de stoel zitten en sliep 's nachts heel slecht. Zijn twijfelachtige reputatie is gebleven. „Borden met mijn foto worden nog altijd beklad of vernield. Evangelisatielectuur die we bij de mensen in de bus stoppen, krijg ik met verwensingen teruggestuurd." De 58-jarige Lucas Goeree zit er niet mee. Hij is terug op het oude nest. Drie jaar geleden stichtte hij in Emmen een eigen gemeente. Begonnen met z'n tweeën worden de wekelijkse samenkomsten hier nu door zo'n veertig mensen bijgewoond. Lucas Goeree: „Ik was zo ernstig alcoholist dat ik 's nachts bloedspuwde." Nu m'n zoon met me heeft gebeden is alle pijn weg en slaap ik 's morgens een gat in de dag." Prijst de Heer!, klinkt het weder om. Trots meldt de voorganger dat de Jezus Be weging, zoals de groepering van Lucas Goe ree door het leven gaat, vorig jaar voor 100.000 gulden aan evangelisatielectuur heeft gedrukt en verspreid. „Hoeveel geld we op de bank hebben staan? Helemaal niks!" Enthousiast vervolgt hij: „Als ik een miljoen zou krijgen, zou ik Nederland vol hangen met posters met het opschrift 'Het leven begint bij Jezus! Totdat iedereen hier van getuigt. Nu zijn we weer in Emmen. Ik zal niet rusten voordat heel Emmen van het evangelie heeft gehoord." Hij rept later in zijn preek van 'de werken der begeerten en de werken des duisternis die moeten worden afgelegd'. Volgens de voorganger staat de bijbel vol 'héérlijke waarschuwingen'. Wie zich daaraan houdt, vindt rust bij God. Gods wil gehoorzamen, Hem volgen is fijn, weet de evangelist uit ei gen ervaring. Retorisch klinkt het: 'Kijk naar mij... straal ik rust uit of niet?' Op de knieën In 1968 kwam Lucas Goeree tot geloof. Dat was tijdens een samenkomst van de Johan Maasbach Wereldzending in Ter Apel. De film 'Het zwarte goud' van Osbom maakte op hem grote indruk. „Ik zat op dat mo ment zwaar in de vernieling. Ik was zo ern stig alcoholist dat ik 's nachts bloed spuw de. Na afloop van de bijeenkomst ben ik thuis op de knieën gegaan. Mijn lichaam was in één klap genezen. M'n huisarts in Emmercompascuum stuurde me boos weg. Sinds die tijd ben ik nooit meer ziek ge weest en heb ik ook nooit weer een dokter gezien." Goeree is van beroep electricien. Z'n baas beval hem over zijn bekering te zwijgen. Maar hij was er zo vol van dat hem dat niet lukte. Om die reden werd hij ontslagen. Vervolgens ging hij als evangelist aan de slag. ,,'s Middags predikte ik in Emmen met een megafoon op straat, 's Avonds trok ik volle zalen." Later stroopte hij koffiebars af in Emmen om te evangeliseren onder drugsgebruikende jongeren.Als de muziek even ophield, ging ik getuigen." Dat werd niet altijd even gewaardeerd. Geregeld werd hij uit deze horecagelegenheden gezet. In de loop der jaren verzamelde hij een der tigtal jongeren om zich heen die met hun 'goeroe' vanuit Emmen afreisden naar het Vondelpark in Amsterdam om het woord van God te verkondigen onder de duizen den hippies die daar verbleven. „Drugsdea lers hadden mij wel willen vermoorden want de ene na de andere langharige hippie kwam tot geloof en raakte zonder afkicken van de drugs af." In die tijd is de naam 'Je zus Beweging' ontstaan. „De pers heeft mij die naam gegeven." Nog weer later sloeg Lucas Goeree - met 300 jongeren om zich heen - zijn bivak op bij het terrein van het christelijk conferentiecentrum De Bron (ei genaar Frans Hoekendijk) in OudLeusden (Overijssel). „We richtten hier 's zomers een compleet tentenkamp op om van hieruit het hele land in te trekken voor het houden van doopdiensten en andere meetings." De Jezus Beweging kwam medio jaren tach tig dusdanig in opspraak dat Goeree nood gedwongen moest besluiten deze naam af te zweren. In anonieme telefoontjes werd hij met de dood bedreigd. Ruiten van zalen die hij huurde werden vernield, met als ge volg dat zaalhuurders hem toegang weiger den. Uit de Jezus Beweging kwamen andere leiders en groeperingen voort, die afstand namen van de beginselen van hun vroegere leider. Dat waren groeperingen die zich tooiden met namen als One Way Jesus, de Jezus Kinderen in Groningen en de Jesus People in Den Haag. Allerlei uitwassen deden zich voor in deze afgescheiden groeperingen, waar Goeree doorgaans niet welkom was. Zo was er een groep in Groningen, die in navolging van een beweging in Amerika uitsluitend men sen doopte die naakt het doopvont betra den. Ook noemt hij een groepering in Win terswijk waar mensen op de grond vielen. Dit zogenoemde 'vallen in de geest' - actu eel door de activiteiten van de zogenoemde Torontobeweging - wijst Goeree af: 'lk lees daar niks over in de Bijbel.' Van zijn vrouw De uitwassen gingen zover dat rijn naam in 1983 zelfs in verband werd gebracht met criminele activiteiten. Een uit Groningen af komstig voormalig lid van de Jezus Bewe ging bedreef onder die naam wapenhandel. Maar ook door publicaties van rijn voorma lige echtgenote Jenny Manschot, die als an tisemitisch werden geduid, kwam Lucas Goeree in de problemen. Hij herinnert zich hoe een meeting in Utrecht, die onder zijn leiding stond, door actievoerders werd ver stoord. „Ik was me van geen kwaad be wust." De mogelijkheid om zich te distan tiëren van de omstreden inhoud van het blad Evan dat door rijn exvrouw werd vol geschreven, had Goeree naar eigen zeggen niet.Als man kun je moeilijk je vrouw pu bliekelijk afvallen Sinds rijn scheiding heeft hij geen contact meer met zijn 'ex'. „Ik weet niet hoe Jenny nu denkt. Maar in die tijd dacht ze erg wet- i 2 (d tisch. Ze is blijven steken bij het Oud tament. Hoewel de joden bij de kruij s\v van Christus hebben gezegd: 'Zijn bk Ni me over ons en onze kinderen' magj nii niet afschrijven. En het geeft helema gei pas om de holocaust in de Tweede I oorlog als de straf van God op de jodi de betitelen. Liefdeloos en respectloos, i v ik dat. De joden zijn en blijven het ui eet ren volk van God. Dat blijkt ook wel i bi houding van Jezus die destijds voort >er den bad. Hij bad: "Vader vergeef hetl want ze weten niet wat ze doenid. Goeree is er heilig van overtuigd dat( ivp deur naar de joden openhoudt. „De| dt deboodschap geldt ook voor hen.H d looft dat de joden uiteindelijk Jezus a vet Messias zullen erkennen. „Eerst kon s een geestelijke opwekking onder del en nen; ook in ons land zal dat gebeurei gei uitstraling van Jezus op ons als christ sw; zal zoveel jaloersheid geven dat de jo rek uiteindelijk Hem ook zullen erkenne en is een ontwikkeling die niet zonder sl n stoot zal verlopen. Want een opweU tan zonder vervolging van christenen bes gn niet." vet Tien geboden Vijfjaar geleden is Lucas Goeree gen iou met zijn huidige echtgenote Caroline en Samen hebben ze kinderen van zeve int tien jaar. Het huwelijk is volgens Got eer niet door God ingesteld. Geslachtsge schap hebben voor het huwelijk ziei ook niet als zonde. „De Bijbel leert u liefde een geschenk is van God. En ai liefde van God in het spel is, mogen i vrouw gemeenschap hebben met ell Zelf heeft hij twee echtscheidingen a de rug. Regelmatig krijgt hij het ven» zijn hoofd geslingerd dat hij hierme: - van de tien geboden heeft overtreda C „Maar mensen die mij dit verwijten, de letter boven de geest", meent Got "Wat God verbindt, scheide de mens }i staat er in de Bijbel. „Mijn twee voq M welijken, zeg ik achteraf, waren geenEj bintenissen van God. In het eerste trouwde ik uit traditie en in het twee® val werd het huwelijk ons min of n anderen opgedrongen. „Mensen die zichzelf storen aan God 3jfi gebod staan vaak klaar om te oordek F i ons", is de ervaring van Lucas en Ca Goeree. „Na tien jaar strijd zijn wez zamerhand immuun geworden voor en praatjes van anderen." De tween huwelijken drukken Goeree naar eigi gen met de neus op het feit 'dat ik irjKC kan beroemen op een heilig leven. roemt, roeme in de Here, staat erini bel. En daar houd ik me graag aan'.l gische boeken zijn aan hem niet bes „Ik bescherm mezelf voor invloeden buitenaf. Daarom is de Bijbel het eni boek dat ik lees." Leidsch Dagblad ANN01897 Maandag 14 Juni LEIDENZou er wel iemand gevonden worden die het groote nut van het zwemmen durfde betwisten? Ik geloof, neen. Is het daarom niet de plicht van een ieder om de be langstelling van het publiek in de beoefening van deze ge zonde sport te wekken en levendig te houden? Iedereen be hoorde. ook in het belang zijner gezondheid, een korter of langer tijd van zijn leven aan zwemmen te doen. Immers het zwemmen bevordert de reinheid: een eerste vereischte voor het behoud van een gezond lichaam. De regelmatige bewegingen van den zwemmer zijn een uitmuntende spieroefening. De gelijkmatige ademhaling in de frissche buitenlucht, die bij 't zwemmen vereischt wordt, sterkt de longen. Als middel tot ontwikkeling van het lichaam kan stellig het zwemmen met de gymnastiek op één lijn gesteld worden. Het zwemmen geeft bovendien kalmte, bezon nenheid en moed om de gevaren te overwinnen, die het water heeft voor onkundigen; het stelt ons in staat, een me- demensch, die in gevaar verkeert van te verdrinken, te red den. Verdienen daarom zij, die den lust tot zwemmen bij hun medeburgers trachten aan te moedigen, niet aller sympathie en steun? Het is zeker een verblijdend verschijnsel, dat de beoefening der zwemkunst in de laatste jaren aanmerkelijk is toegeno men, ook in de plaats onzer woning. ANN01972 Woensdag 14 Juni LEIDENLyda Koolhaas-Spaans (38), één der solisten van het Leidse Sempre Avanti is gecontracteerd voor de musi cal My Fair Laay, die op 4 november in Enschede in pre mière gaat Zij was één van de tien uitverkorenen (zes da mes, vier heren) op een recente, in de Amsterdamse Stads schouwburg gehouden auditie, waarvoor zich zo'n 600 kandidaten hadden gemeld. OEGSTGEESTIedereen die wil, kan meehelpen Neder land leefbaar te houden. Bezield van deze gedachte waren vele huisvrouwen uit Leiden en omgeving gisteren samen gekomen om de milieu dag gisteren in net kasteel Oud- Poelgeest bij te wonen. Benalve de als spreekster aange kondigde mej. drs. Hogeweg, biologe, was meegekomen de chemicus Hesper. De vragen die door hen aan ae orde wer den gesteld waren: wat zijn de feiten over milieuverontrei niging in het groot en in het klein en wat is schadelijk en waarom LEIDENAls algemene doelstelling voor de komende ia- ren zal moeten gelden, dat het wegennet tussen de Leiase buitenwijken en binnenstad niet wordt uitgebreid. Tot de ze conclusie komt de werkgroep binnenstad in een adres aan de gemeenteraad, dat in afschrift is gestuurd aan de minister van Verkeer en Waterstaat en provinciale Staten. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) LEIDEN KEES VAN KUILENBURG Slechts enkele tientallen jonge ren keerden met natte voeten huiswaarts omdat zij een plek te dicht langs de waterkant had den gekozen. Voor het overige verliep de tewaterlating in de Zijl van de ruim 36 meter lange Canadese motortrawler Cape Dauphin bij scheepswerf Boot probleemloos. Uiteraard pas nadat de echtgenote van één van de scheepwerfdirecteuren de traditionele fles met cham pagne tegen de scheepswand kapot had geslagen. Het was één van de vele tewa terlatingen van veelal vissers schepen - trawlers, loggers of kotters - in de geschiedenis van de Leidse scheepswerf. Een spektakel dat 20 maart 1963 ve le honderden belangstellenden trok. Zoals dat waarschijnlijk bij elke tewaterlating het geval was. De Cape Dauphin werd ge bouwd voor rekening van de National Sea Products Ltd. in Halifax. De Leidse werf bouwde vijf trawlers voor de Canadese opdrachtgever. Rond 1900 begonnen de scheepsbouwactiviteiten langs de Zijl. In 1901 werd in het ge bied - dat tot 1920 bij de ge meente Leiderdorp hoorde - een stuk grond aangekocht met de opzet om hier schepen te bouwen. Veel kunnen dat er echter niet rijn geweest, want al in 1903 volgde een faillissement van de toenmalige onderne ming. Tijdens een boedelveiling werden de gebroeders Boot ei genaar van de spullen en gingen aan de slag. De zaken verliepen redelijk voorspoedig aan de waterkant, vooral dankzij de grote vraag naar schepen. In 1947 werd Pie- ter Boot enig directeur van de NV Scheepbouw- en Reparatie- werf 'De Hoop', voorheen Ge broeders Boot. Pieter Boot stierf in 1963, waarna de ene helft van de aandelen overging naar NV Scheepbouwwerf De Dageraad, wed. J. Boot in Woubrugge en de andere aandelen naar de NV Scheepshellingmaatschappij Scheveningen. Dat gebeurde overigens op dezelfde dag als de KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 A8 Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12 OOuur 071-5128030 DIRECTIE B. M Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J G. Majoor, W Bank (adjunda.i.) PUBUC RELATIONS W. H. C M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. MJacobs, chef red. Groot Leiden A J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 07i ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand acceptgiro1 per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiginc verstrekken tot het automatisch! van het abonnementsgeld, ontv» korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSFTT Voor mensen die moeilijk lezen,: ogen hebben of blind zijn (of een leeshandicap hebben), is het regionale nieuws uit het Leidsch I geluidscassette beschikbaar Voor int 0886-482345 (Centrum voor Gespui Lectuur, Grave) Langs de oever van de Zijl staan nu tientallen woningen. Cape Dauphin te water werd gelaten. Twee jaar later haakte De Dageraad al weer af. Eind jaren zeventig kreeg de va derlandse scheepsbouw het moeilijk. Ook aan de Zijl in Lei den. In oktober 1979 ging het moederbedrijf in Scheveningen failliet en werkten er in Leiden nog naar 22 mensen. Een maand later was het ook in Lei den afgelopen. De helft van het personeel werd ontslagen en de overige werknemers konden nog tijdelijk werd vinden in een andere afdeling, waar straalbui- zen voor schepen werden ge maakt. Ook dat was op een ge geven moment afgelopen. Voor de tweede keer in de ge- foto mark lamers schiedenis werd in april 1980 een uitverkoop gehouden. Het gehele gebied kwam vervolgens in handen van de gemeente Lei den, die bouwrijp maakte. Nu staan er tientallen woningen langs de Zijloever en herinnert niets meer aan de trawlers, kot ters of loggers die er werden ge bouwd. Z I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en van woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenk dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19 45 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partrw bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45-21.00 Special Care Unit: 10.30-11.00 uur. 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uur? overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleeg! Jongerenafdeling: 14.30-15 15 uur en 19 00-19 45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18 30-19 30 uur, klasse» daarnaast ook 11 15-12.00 uur Kraamafdeling 14 30-15 30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 21 00 Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voorouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive ca re(IC) 14.00-14.30 uur en 18: Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14 00-15 00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalvekinderen) 14 15-15 00 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19 00 uur, 19.00-20.00 uurf/ Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10 00 tot 11 00 uur (uitsluitendi partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bel mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelh neurologie: 14 .15-15.00 uur en 18 30-19.30 uur; oogheelkunde en heelku 14 15-15 00 uur en 18 30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17.00 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. 118 30-19.30 uur. klasse» De Canadese motortrawler Cape Dauphin gleed vlot van af de dwarshelling de Zijl in. foto archief holvasi

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14