Regio Oegstgeest: bouwweg door Merenwijk We worden aan het lijntje iersprong mag doorgaan met verlengde schooldag angplek Staalwijk eg na klachten lan buurtbewoners Personeel Diaconessen helpt oude vrouw het weekeinde door 'ERDAG 14 JUN11997 HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 Stadswal De Zijlpoort krijgt I 3 definitief zijn 'oude' stadswal terug. Met het project is bijna 3,3 miljoen gulden gemoeid. Kaageiland yi De bevolking van I Binnen- en Buiten kaag mag bepalen of er meer toeristen naar Kaag eiland moeten komen. ;idenaar overdonderd na winnen auto sji Sormaal zijn we nooit zo dukkig met spelletjes kleur, het model, eigenlijk aan de auto bevalt hem. bewoner van de Leidse q jheidslaan die gisteren een 59i risma ter waarde van 35.000 won, peinst er dan ook over om zijn zilveren me- c bolide meteen alweer in afruilen. ,,Dat is niet de be ling. Ik ben best een beetje auto-freak en ik vind hem 88- tterend. Echt verschrikke- nooi." e Leidenaar woont op een de tachtig adressen die autofabrikant Mitsubishi geselecteerd. Hangt er op jewuste huisnummers een le Carisma-poster achter het raam, dan hebben de be woners een auto gewonnen. 'Compleet overdonderd' voelde de Leidenaar zich toen hij - net uit zijn werk - een groepje mensen in een blin kende Carisma voor zijn huis zag staan. Zijn veertienjarige zoon had de poster voor de grap opgehangen. Pa ver wachtte er niets van. „Nor maal zijn we nooit zo gelukkig met spelletjes." De Leidenaar moet trou wens nog een poosje op zijn prijs wachten. Wel mocht hij gisteren alvast een kleur uit kiezen. „Volgende week neemt Mitsubishi weer contact met me op. Kan ik eerst een week tot bezinning komen." 'Stuur vrachtwagens door fietstunnel Ambtenaren van Oegstgeest en Leiden onderzoeken of de vrachtwagens die vervuilde grond uit de Broek- en Si- montjespolder moeten afvoeren niet via de Merenwijk kunnen rijden. het fietspad dat dwars door de Merenwijk loopt - de Broekweg op de Gooimeerlaan kunnen LEIDEN/OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Een klein type vrachtwagen zou uitkomen, door het fietstunneltje onder De weg moet als alternatief het spoor door passen, en via dienen voor de bouwweg over de punt van de ijsbaan in Oegstgeest. De aanleg van die weg ligt al maanden stil, omdat milieubeschermers en woonwa genbewoners van het Trek vaartplein tegen sloop zijn van een elzenbosje in het verlengde van de bouwweg. Een probleem dat Leiden moet oplossen, vindt Of de route door de Meren wijk er ooit komt, is echter de vraag. „Het is wat ons betreft volstrekt onbespreekbaar", zegt de Leidse wethouder T. van Rij. „Omdat we dan allemaal vrachtwagens in onze woonwijk krijgen. We hebben al weken geleden gezegd dat we er niets voorvoelen." Van Rij's Oegstgeester collega G. van Eisen denkt daar anders over. „Wat ons betreft is een route door de Merenwijk heel wel denkbaar." Van Eisen zit te springen om een bouwweg: als de eerste paal voor de nieuw bouwwijk Poelgeest niet in no vember de grond in gaat, loopt zijn gemeente 8,5 miljoen gul den rijkssubsidie mis. Oegst geest lijkt het vooruitzicht van vrachtwagens op de de Meren- wijkse fietspaden dan ook voor al te gebruiken om druk uit te oefenen op Leiden. „Als de weg -ra ANNET VAN AARSEN geliefd experiment van ijnswerkers en gemeente, is ïld ingeren ontmoetings plek als verschijnsel nu minder mode. De hangplek aan p. Stadhouderslaan, in de mond 'de kerststal' gehe- is onlangs afgebroken. Om- den klaagden over over- overleg met bewoners, 'fleren, politie en LWO heb- we besloten het houten je weg te halen", zegt E. van lelkoop van wijkbeheer, zijn tot de conclusie geko- dat het geen goed idee was §q le de hangplek aan de Stad- erslaan te handhaven. m Igens Van Middelkoop was jer le bedoeling dat de JOP aan Itadhouderslaan zou wor- 5'jj bezocht door jongeren uit stad/Staalwijk. „Maar uit- rh kwam het er op neer lok een grote groep oudere ge iren met auto's, kratten 3vi in gettoblasters de plek be- C ten. Dat ging niet, midden nwoonomgeving." r'ai )pde bijeenkomsten van de Staalwijk kwamen ei klachten voor de dag", look N. Jasperse van het Ité Tuinstad/Staalwijk. iden lagen vaak tot 's nachts wakker van Hier moet een eind imen, klaagden ze. En idden ze, wat mij betreft, :gelijk in." is Jasperse werd het bouwseltje vorig jaar ge zonder dat het wijkco- mité om advies was gevraagd. „We hebben het maar laten gaan", zegt Jasperse. „Ik denk dat het verschijnsel hangplek ook een beetje is geromanti seerd. We dachten 'daar staan jongelui van een jaar of zeven tien. Die kletsen wat en na een paar uurtjes gaan ze weer naar huis.' Maar -de hangplek op de Stadhouderslaan zorgde voor ernstige overlast." De jongerenwerker in het stadsdeel Zuid: „Een paar jaar geleden werd altijd gedacht dat hangplekken het beste midden in de buurt konden komen te stéan. Dan was er direct sociale controle, konden dè omwonen den een oogje in het zeil hou den. Maar het is uitgegroeid tot iets wat niet direct in een woon omgeving past." Hij wil zich overigens hard maken voor een nieuwe plek voor de jongeren uit de buurt, net als andere in stanties. „Op dit moment heb ben de jongeren eens in de week de zolder van het wijkge- bouw tot hun beschikking. En we voeren nu gesprekken, zijn op zoek naar een betere plek voor de JOP. De mening van de jongeren is daarbij heel belang rijk maar ook die van de buurt. Na de zomervakantie hopen we een oplossing te hebben gevon den." Jasperse twijfelt daaraan: „Ik denk dat hangplekken toch op zijn minst honderd meter van de bebouwing af moeten ko men te staan. Zulke plekken zijn in de wijk niet te vinden, vrees ik." De oude ge bouwen van het Rijksher barium aan de Schelpenkade. Omwonenden zijn boos op de gemeente. Zij zeggen dat zij geen invloed kunnen uitoe fenen op de plannen voor het terrein om dat de ge meente geen informatie ver strekt. FOTO LOEK ZUYDER- DUIN LEIDEN AAD RIETVELD De Werkgroep Rijksherbarium voelt zich op een zij spoor gezet. De groep omwonenden van de Schelpen kade kreeg een paar maanden terug de toezegging, dat zij bij het uitwerken van het bouwplan voor het oude terrein van de Rijksuniversiteit Leiden betrokken zou worden. Intussen zijn de plannen aangepast, is het aantal geplande woningen gestegen van 50 tot 56, is er tussen de gemeente en projectontwikkelaar Hopman uit Zoetermeer overleg over de ontsluitingsroutes voor het buurtje: allemaal zonder dat de werkgroep erbij was. Al op het moment dat bekend werd dat de universi teit de gebouwen tussen Schelpenkade en Herenstraat zou verkopen vroegen buurtbewoners overleg met de gemeente. Zij wilden invloed hebben op de plannen voor het terrein. Het liefst zagen zij er eengezinswonin gen komen, met veel groen en speelgelegenheid voor de kinderen uit de buurt. Op een eerste informatie-avond in wijkgebouw De Linde leken gemeente en projectontwikkelaar veel be lang te hechten aan het meedenken van de buurtbewo ners. „Er werd ons toegezegd dat wij betrokken zouden worden bij het overleg", vertelt woordvoerder Freek Bueno de Mesquita van de werkgroep. „We zouden bij alle vergaderingen van het voorbereidingsteam worden uitgenodigd." „Maar we zijn nu een paar maanden verder en we worden nergens meer over geïnformeerd. Bouwteke ningen worden aangepast en voorgelegd aan de wel standscommissie zonder dat we ergens iets vanaf we ten. Informatie krijgen we alleen als we er zelf om vra gen. Als we niet aan de bel trekken gebeurt er niks. We worden voortdurend aan het lijntje gehouden. Omdat de omwonenden toch betrokken willen blij ven bij de plannenmakerij schreven zij in februari maar een briefje aan wethouder Tjeerd van Rij (volkshuisves ting), met de mededeling dat in de meest recente teke ningen geen rekening was gehouden met 'de aan dachtspunten van de werkgroep'. In het plan zit veel te weinig openbaar groen en het fietspad dat uitkomt op de Schelpenkade is veel te smal, evenals de weg naar de Herenstraat, vinden de bewoners. „We hebben er nog steeds geen antwoord op gehad", zegt De Mesquita. „Terwijl het voor de wijk vreselijk belangrijk is. Want met de huidige krapte hebben al die maatregelen enor me consequenties. De wijkgroep heeft nu te horen gekregen, dat er eind juni of begin juli weer een informatie-avond voor de buurt wordt gehouden. De Mesquita vindt dat rijkelijk laat. „Het slopen begint half augustus, het verwijderen van het asbest twee weken later. Dus aan het plan zul len we dan niet veel meer kunnen veranderen. niet nodig is, dan vinden we dat natuurlijk prima", zegt Van Ei sen. „Maar de tijd begint toch wel een beetje te dringen." Het is niet de eerste keer dat Van Eisen zijn Leidse collega onder druk zet: vorige maand liet de Oegstgeester wethouder weten dat hij Leiden aansprake lijk wil stellen als Oegstgeest z'n bouwsubsidie misloopt. Burgemeesters: Eurotop trekt te zware wissel op politie regio LEIDERDORP ANNET VAN AARSEN De politie in Hollands Midden heeft het zwaar met de Eurotop. Gisteren beklaagden diverse burgemeesters uit de regio zich tijdens de vergadering van het regionaal college over hoge werkdruk en onderbezetting als gevolg van de top in Amster dam. Hollands Midden leent dienders uit aan Amsterdam. Het korps moest ook al veel mensen inzetten voor de bevei liging van de tussentop in Noordwijk, enkele weken gele den. „We horen aan alle kanten dat er meer blauw op straat moet. Maar met al die topont moetingen duurt het voor de gewone man nu wel eens een week voordat hij de contactme dewerker te pakken krijgt, die ze moeten spreken", verklaarde burgemeester M. Zonnevylle van Leiderdorp. Burgemeester Goekoop van Leiden: „We heb ben de Commissaris van de Ko ningin laten weten dat we op het moment onder ons niveau zitten." C.J. Heijsman, directeur poli tie, beaamde dat er een fors be roep wordt gedaan op het im provisatievermogen van het korps. „Er wordt enorm veel van onze mensen gevraagd." CDA en het gezin Het gezin krijgt in de Neder landse samenleving niet de plek die hij verdient. De kwaliteit van de samenleving staat of valt met echte ruimte voor gezinnen en families. Die mening zal het Drentse CDA-staterïid Toos Jongma-Roelants dinsdagavond verkondigen op een bijeen komst in de bovenzaal van Eta blissement Einstein aan de Nieuwe Rijn in Leiden. De discussie-bijeenkomst dins dagavond om acht uur. J\ ANNET VAN AARSEN Wethouder H. Baaijens had gisteren goed nieuws tijdens het afscheidsfeest van de verlengde schooldag. steden waar ook met het feno- klinken enigszins 'hoogdra- de ouders. Maar de activiteiten meen (VSD) is geëxperimen- vend'. Het gaat bij het project van de VSD zijn eenvoudigweg teerd was de deelname met om zaken als het vergroten van leuk: bijvoorbeeld zijdeschilde- zo'n veertig procent een stuk la- de sociale vaardigheden, het ren, judo, zelfverdediging, com- ger. versterken van zelfvertrouwen puters, koken, techniek, boetse- De doelstellingen van de VSD en grotere betrokkenheid van ren, jazzdance en toneel in klei- FOTO LOEK ZUYDERDUIN ne groepjes. Dat deelname aan de VSD betekende dat de kinde ren zich - ondanks het andere karakter van de lessen - aan de regels van de school moesten houden, bleek juist een voor deel. Overigens bleken behalve de kinderen ook de ouders ra zend enthousiast: veel van hen kwamen naar de open dagen om zelf een lesje mee te pikken. „Ik heb op het moment twee dochters op De Viersprong zit ten", zegt Emine Karaman. „En ik vind de verlengde schooldag heel goed. Ze mogen iets doen dat ze zelf leuk vinden. Soms is het tekenen, soms is het tech niek... De kinderen zijn heel en thousiast. Soms kom ik ze halen en dan zeg ik 'ga nu maar mee'. Maar dan willen ze per se hier blijven." Leon uit groep zeven is even eens blij dat hij volgend jaar ook extra lange schooldagen mag maken. „Anders zit ik de hele donderdag thuis", zegt hij. „Op school doen we gewoon leuke dingen. Ik heb leren punniken, ik heb judo gedaan, T-shirts verven..." Directeur Ton van Loon is in middels bezig met het program ma van het volgend jaar. „Ko ken, techniek, judo en zelfver dediging en computers komen zeker terug", zegt hij. Hij is blij met de mogelijkheid om nog een jaartje langer door te gaan. Maar hij vraagt zich af wat de school gaat doen na het school jaar van '97/'98. „We willen iets blijven doen met de VSD. Maar aan de andere kant is het ook qjitzettend zwaar, belastend. Fi nancieel gezien maar ook voor onze mensen. Ik weet niet of we het tien jaar volhouden in deze vorm. Misschien moeten we uiteindelijk de programma's - nu drie maal negen weken - korter maken." LEIDEN MARUN KRAMP Voor de 80-jarige Leidse pati ënte van huisarts De Jong zijn de problemen opgelost. De vrouw, voor wie vorige week vrijdag geen noodopvang ge regeld kon worden, mocht uit eindelijk het weekeinde naast haar man doorbrengen in het Diaconessenhuis in Leiden. Het ziekenhuispersoneel dat haar man verpleegde gaf de vrouw op eigen initiatief on derdak en verzorgde haar. Zij konden het niet over hun hart verkrijgen de vrouw de deur te wijzen en aan haar lot over te laten. Na het weekeinde heeft de GGD zich ingezet en voor de Leidse een kamer gevon den in een verzorgingstehuis in Leiden. De vrouw zat vorig weekein de in een penibele situatie toen haar man, die haar ver zorgde. plotseling werd opge nomen. Voor zijn echtgenote was geen bed te vinden voor noodopvang. Haar huisarts kreeg overal nul op het rekest. Hoe zijn patiënte het weekein de door moest komen wist De Jong niet want mevrouw kon zichzelf niet redden. Gelukkig voor de Leidse kwam het personeel van het Diaconessenhuis in actie. Vol gens voorlichter Suzanne Rut ten maakte de vrouw een ver warde indruk op de verpleeg kundigen. Zij vonden het daarom onverantwoord om haar alleen te laten. Ze kreeg een bed in het ziekenhuis en werd verzorgd door het perso neel. Zo kon de vrouw ook nog een paar dagen bij haar man zijn die op sterven ligt. Volgens Rutten is dit niet de eerste keer dat er iemand in het Diaconessen wordt opge nomen zonder dat daar medi sche redenen voor zijn. „Dat heeft met de instelling van het ziekenhuis te maken. We staan open voor noodsituaties. We merken dat huisartsen dat ook weten want ze bellen ons vaak op als ze geen bed voor hun patiënt in een verzor gingstehuis kunnen vinden." Na publicatie van het ver haal vorige week vrijdag in de ze krant werd De Jong over spoeld met reacties. Veel men sen en instanties wilden zijn patiënte helpen. Ook de Leid se wethouder H. Baaijens kwam in actie. Niet dat hij bedden te voorschijn kon to veren, maar „ik kon wel de druk op een goede afloop ver hogen". Baaijens was geschokt door de situatie waarin de 80- jarige vrouw verkeerde. „Dit mag echt niet meer voorko men", was zijn reactie. Hij gaat er vanuit dat er in de toe komst meer duidelijkheid zal zijn over de beschikbare bed den voor noodopvang. De ge meente werkt momenteel aan een beleidsplan dat daar dui delijkheid in moet scheppen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13