Vakantiereis zware klus voor de auto 4- 'Jj Autodieven profiteren J van Ferrari-weekeinde Italiaans feest op circuit Click'n'go automatiseert het koppelingspedaal Weg en wiel Kangoo als moderne opvolger Renault 4 Anti-slip Kinderzitje als wandel wagen en andersom [IJDAG 13 JUNI 1997 1Ui .(is inn iddels een niet meer eg te denken traditie: Italia a e Pi mdvoort, het evenement waar gfl e Liefhebbers van Italië, jooie auto's, een zomers dagje en gezelligheid, naar uitkij- e e n. Dit jaar staat het op 21 en juni op de agenda en natuur- i kunnen bezoekers weer re- bt nen op de vaste programma- erd< [derdelen, zoals spannende ie h ces met Italiaanse auto's uit verse klassen (veel Ferrari's), !r 1 imonstraties van de merken- p MODENA AP Niet alleen Ferrari-eigenaren en -liefhebbers hebben het afgelopen weekeinde in het Italiaanse Modena genoten van een verjaardagsfeest van het peperdure sportwagen merk. Ook autodieven kon den hun hart ophalen. Min stens zes Ferrari's werden tij dens het feest gestolen, zo meldde de krant II Messag- gero. Het roemruchte automobiel bedrijf vierde de 50ste ver jaardag van de fabriek in Mo dena én het feit dat het merk een halve eeuw geleden zijn eerste race-overwinning boekte. Ferrari-bezitters wa ren uit heel het land en ook daarbuiten op het feest afge komen. Minstens zes perso nen gingen dus huiswaarts zonder hun geliefde sportwa gen. In een geval werd een Ferrari gestolen terwijl de ei genaar in een restaurant zat te eten. Hij had zijn auto sleutels in het contact laten steken. clubs en veel mooie klassieke auto's. Ferrari speelde altijd al een grote rol tijdens dit Italiaan se weekeinde, maar dit jaar is die extra groot vanwege het ju bileumfeest 50 jaar Ferrari. Het circuit is beide dagen toe gankelijk van 10 tot 18 uur en kaarten zijn te koop vanaf 25 gulden. Kinderen tot 12 jaar hebben (onder begeleiding) gratis toegang. Voor meer infor matie: tel. 023 5740 750. -,nv )eSnoeksGroep,vooralbe- end als bouwer van bedrijfs- ragen-carrosserieën, heeft het ieuwe bedrijf GearMaster Eu- ope opgezet om in heel Euro- ia het accessoire Click'n'go op e markt te brengen. „Een Ne- lerlandse vinding, waarvan 03 rij de rechten hebben ge1 5 ocht", aldus directeur N. lop. Het is een universeel ap- 7 i laraat dat de bediening van e koppeling automatiseert, lij bedrijfs- en personenwa gens, met diesel- of benzine- 2*1 notor, dat is om het even. 3 5 lick'n'go bestaat uit een kast- 57 e met elektronica en een elek- romotor, dat ergens in de mo- orruimte wordt gemonteerd, e ia een kabel wordt dat kastje 2gg an de aanwezige hefboom vs ran de koppeling verbonden,., e normale pedaalbediening lijft behouden. Daarom past lick'n'go op elke auto met TT nechanisch bediende koppe- xj) ing, en kan het ook weer ver wijderd en in een volgende on* uto overgezet worden. at maakt de kosten draaglij- er, dit accessoire kan vele ja- en in opeenvolgende auto's ebruikt worden. Het apparaat elf komt op ruim duizend ulden, inclusief drie tot zes urinbouwtijd (afhankelijk an het type auto) kost het ge- iruiksklaar vanaf 1.599. herzetten op een andere au- Dkost dus wel weer enkele onderden guldens. GearMas- ?r heeft al een landelijk net an inbouwstations opgezet ik! n start nu met de verkoop, let enkele autoimporteurs is en overeenkomst gesloten m Click'n'go via hun dealers everkopen, met meerimpor- eurs wordt onderhandeld, druk verkeer is een automa- sche transmissie of koppe- ngheel comfortabel bij gedu- ig een stukje opschuiven in e file, of de wachtende rij oor een verkeerslicht, lick'n'go zorgt dat het linker- leen dan niets hoeft te doen. Bij starten van de auto met de voet op de rem, en ingescha keld Click'n'go systeem, zakt meteen het koppelingspedaal op de vloer. De rem kan dan zelfs al losgelaten worden, de koppeling blijft op de vloer. Bij een beetje gasgeven komt de koppeling een stukje op, met een versnelling ingeschakeld komt de auto dus in beweging, daarna komt de koppeling he lemaal op. Of zakt meteen weer weg zodra opnieuw de rem wordt ingetrapt. Bij af remmen voor een kruising, verkeèrslicht of file trekt Click'n'go ook automatisch de koppeling in vlak voor de auto tot stilstand komt. Bij overschakelen tijdens het rijden kan een knopje op de versnellingspook gebruikt worden. Druk daarop en de koppeling wordt ingetrokken, laat los en de koppeling komt weer op. In de testauto werkte het niet geheel soepel en schokvrij. „Maar hoe snel en bij welk toerental de koppeling opkomt kan ingesteld wor den", zegt Hop, „aangepast aan de auto en de wens van de rijder." Het is even wennen om met duim of wijsvinger te ontkop pelen, echt lastig is het niet. Tijdens gewoon rijden kan ook normaal de koppeling met de voet bediend worden, zonder via de hoofdschakelaar op het dashboard Click'n'go te hoe ven uitschakelen. Een simpel en effectief apparaat, zeker handig in druk stads- of file- verkeer. De prijs maakt het echter al leen interessant voor wie vaak en veel in zulke omstandighe den rijdt. Niettemin schat Ge- arMaster's directeur dat per jaar in ons land een markt is voor 12.000 van deze appara ten. Voor informatie of dealer adressen: GearMaster Europe te Nieuw-Vennep, tel. 025 2620 912. Ook motorfiets krijgt een airbag Italië is een 'airbag' voor mo- rfietsen en scooters ontwik- ld. Het gaat om een soort remvest voor de bestuurder, tzich bij een val razendsnel et kooldioxide opblaast. Het :htkussen activeert zichzelf WEGWERKZAAMHEDEN Alkmaar - Amstelveen (A 9) h v. knooppunt Badhoevedorp, avond en nacht. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) tssen knp. Rottepolderplein en de Wijkertunnel, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) h v. knooppunt Badhoevedorp, avond en nacht. Eindhoven richting Maastricht (A 2) rte van Bom, avond en nacht. Utrecht - Den Bosch (A 2) Üj'? lssen Rosmalen en Den Bosch, avond en nacht. Utrecht richting Arnhem (A 12) tssen Maarsbergen en Veenendaal, avond en nacht. REDACTIE PETER LODEWIJKS Hoe vaak overkomt het ons AMSTERDAM Peugeot heeft zijn Partner, Ci- troën zijn Berlingo. Laatstge noemde werd gekozen tot be stelwagen van het jaar, maar te gelijk gepromoot in een aan trekkelijke personenautoversie, als compacte en betaalbare ruimtewagen. Dat kon Renault natuurlijk niet op zich laten zit ten, vandaar de lancering van de 'Kangoo'. Het sterke vermoeden rees al dat het uitzonderlijke studie model Pangea, een nieuwtje van Renault op de autoshow van Genève in maart, een voor bode was van de verwachte nieuwe mini-besteller. Volgend jaar komt die 'nieuwe Express' inderdaad, maar eerst is het de beurt aan de personen-uitvoe ring. De Kangoo lijkt sterk op de Pangea, met zijn hoge bouw en korte, ronde neus, maar ook gaat de nieuweling duidelijk in de richting van de PSA-concur- renten Partner en Berlingo. De nieuwe vrijetijds-personen- auto wordt eind dit jaar op de markt gebracht. Ook in formaat komt hij overeen met de ge noemde Peugeot/Citroën. Hij heeft een driezits achterbank met daarachter een heel forse bagageruimte. Heel apart is wel een schuifdeur rechtsachter, net als in grote bestelwagens. Ren ault wijst op een simpele kunst stof binnenafwerking, 'makke lijk met een spons aftvasbaar' Hoe vaak overkomt het ons niet. Het dashboard ligt vol met pennen, sleutels, losse muntjes, een zonnebril of een •routebeschrijving. Maar bij de eerste bocht schuift alles op de grond en verdwijnt on der de stoelen. Erg onhandig en bovendien gevaarlijk, want de eerste reactie is toch het proberen op te vangen van de rondvliegende spul len. Om dit ongemak te voorkomen is er nu een een voudig rubber matje voor op het dashboard te koop. De bovenkant is stroef zodat los se spullen niet meer gaan schuiven. De 'Dash Mat' is verkrijgbaar bij de autoshop en kost 9,95 gulden. als men met de auto naar het strand of de bossen trekt voor sportieve vrijetijdsbesteding. Technisch houdt de Kangoo veel verwantschap met de hui dige Express: dezelfde wielop hanging en keuze uit een 1.2 of 1.4 liter benzinemotor en een 1.9 liter diesel. Wie de nieuwe vrijetijdsauto ziet, zal onmiddellijk de link leggen met de legendarische Renault 4. Renault ontkent niet dat de Kangoo een soort opvol ger van die R4 is: „Hij ademt dezelfde geest, maar hij is wel volledig aangepast aan de nieu we eisen van onze klanten. Wij zien hem graag als volgende ex ponent van onze filosofie 'wa gens om in te leven' waarin ook de Twingo, Mégane Scénic en Espace thuishoren. Functioneel, praktisch en eco nomisch. Met deze drie tref woorden kan men waarschijn lijk het best de R4 karakterise ren, het model dat met ruim acht miljoen exemplaren nog steeds de meest geproduceerde auto uit de geschiedenis van Renault is. We zijn benieuwd wat de Kangoo gaat doen. Club voor sportieve Citroëns Oudere modellen uit de tijd dat elke Citroën eigenwijs en 'an ders' was, kennen een zeer trouwe aanhang, verenigd in mer- kenclubs die tot de grootste in ons land behoren. Maar ook nieuwere typen blijken nog het Citroën-gevoel op te roepen. Voor sportieve modellen tot aan die in het huidige verkoop gamma is de club CitroSportin oprichting. Deze maand is het eerste clubevenement gepland, in oktober zal er een bijeen komst zijn op het circuit van Zandvoort. De nieuwe club wil rij- trainingen, technische bijeenkomsten en kaartleesritten orga niseren, alsmede gezamenlijk bezoek aan de Saxo Cup mer- kenraces. Men richt zich op eigenaren van alle sportieve Ci troëns. Genoemd worden de Saxo en ZX-series, AX en BX, Visa, dus oud en nieuw door elkaar. Ook welkom zijn zij die geen sport-Citro hebben, maar wel belangsteling voor de combina tie Citroën en sportieve auto's. Contactadres voor de nieuwe club: B. Sprangers, Anna Blamanstraat 118,2135 PW Hoofd dorp, tel. 023 5628 169. In de zomermaanden trek ken dit jaar maar liefst ze ven miljoen Nederlanders richting buitenland. Een aanzienlijk deel daarvan zal de trip per auto onder nemen. Zo'n vakantiereis vergt veel van de reizigers, maar nog veel meer van het vervoermiddel, de auto in dit geval. Een ontspannende vakantie be gint met een goede voorberei ding. De bestemming wordt uit gezocht, hotels of camping ge boekt, kaarten en folders van het gebied bestudeerd. Maar de auto (of caravan) wordt vaak vergeten. Bijna automatisch gaan we ervan uit dat als de au to het hele jaar probleemloos rijdt, hij dat tijdens de vakantie ook wel zal doen. En de cara van? Nou, 'die wordt zo weinig gebruikt, daar kan niks mee zijn...' Ieder jaar weer stranden tiental len vakantiegangers door pech onderweg. Vaak gaat het om iets onbenulligs, soms ook om groot ongemak. Maar klein of groot, in alle gevallen is de va kantiepret verstoord en in de meeste gevallen had het euvel voorkomen kunnen worden. Om de risico's zo klein mogelijk te houden is het verstandig een en ander goed in de gaten te houden. Ga in ieder geval uitgerust op pad en maak niet de fout om in één ruk op uw vakantieplek te willen komen. Vermoeidheid van de bestuurder tijdens de zware rit kan levensgevaarlijk zijn. In de zomer moet de auto het vooral ontgelden als het koel systeem niét tiptop in orde is. Hoe warmer het is, hoe groter de kans op oververhitting. Het Tip voor de vakantie: heeft de auto u eenmaal zonder problemen naar uw zomerbestemming gebracht, dan is het misschien leuk om de trouwe vierwieler op deze manier letterlijk en figuurlijk 'in het zonnetje' te zetten. Het vereist wat (ontspannende) inspanning, creatief inzicht en een berg zand, maar het resultaat is adembenemend. Deze meneer is alvast begonnen en heeft gekozen voor een model dat nog niet op de markt is: de nieuwe vrijetijdsauto van Mercedes, genaamd M-klasse, die pas over een jaar naar ons land komt. foto ap lang in de file rijden en het trek ken van een caravan verergert de zaak alleen maar. Overver hitting openbaart zich door stoomwolken onder de motor kap en/of een oplopende tem peratuurmeter in het dash board. Een radiator die van bin nen vuil is heeft minder koelend vermogen. Zorg voor een con stant hoog peil van koelvloeistof tegen inwendige vervuiling. Ook het remsysteem verdient extra aandacht, zeker als u de bergen ingaat. Bij een lange af daling, waarbij de remmen veel worden gebruikt, stijgt de tem peratuur in het systeem enorm. Oude remvloeistof kan dan gaan koken, waardoor er lucht bellen in de leidingen komen en uw remmen niet meer goed werken. Ook de banden hebben het meestal zwaarder te verduren tijdens vakantieritten. Niet al leen die van de auto maar zeker ook van de caravan of aanhang wagen. Die banden staan veelal maandenlang uit te drogen en staan op hun stek vaak in de volle zon. Door regelmatig de bandenspanning (ook van de reservebanden) te controleren komen kleine lekjes aan het licht. Normaal gesproken moet een band op spanning blijven. De extra prestaties en het ge wicht van de auto zijn belastend voor de zwakke band die dan op het meest ongelegen mo ment helemaal leegloopt. En mogelijk zelfs aan flarden wordt gereden. Wie nog nooit een band heeft verwisseld moet dat zeker eerst eens thuis voor de deur oefenen. Dan weet men waar de krik en de reserveband zitten, hoe die krik geplaatst moet worden, hoe de sierplaat wordt verwijderd, de moeren los- en aangedraaid worden. Kortom, nuttig en op een meer gelegen moment dan langs de snelweg. In het instructieboekje van de auto staat welke spanning aan te houden bij zware belading of constant hoge(re) snelheden. Ook voor de caravan of aanhan ger zijn die meerwaarden van de bandenspanning belangrijk. Het is overigens niet onverstan dig een set gereedschap mee op reis te nemen, zodat men niet helemaal met lege handen staat als er onderweg iets mis is. Een paar handschoenen voorkomt daarbij dat u vuile handen krijgt. Een plankje zorgt ervoor dat de krik in de berm niet ver zakt. Een plaid of stuk karton voor onder de knieën en een overall of oude jas voor pech in de regen zijn altijd handig. En met een degelijke kruissleutel krijgt u onwillige wielbouten al tijd los. Met de sleutel die stan daard in de auto zit kan vaak niet genoeg kracht gezet wor den. Veel automobilisten hebben één grote onderhoudsbeurt per jaar voor de winter en/of in combinatie met de APK ge pland. Dat is verklaarbaar, want in de winter wordt er veel van de auto geëist. Maar toch is een bezoek aan de garage voor een zomerbeurt geen overbodige luxe, zeker niet voor diegenen die met de zwaarbeladen wagen op vakantie gaan naar het war me zuiden. Naast het verzorgen van het technische deel van de auto dient ook de papierwinkel in or de te zijn: zaken als kenteken bewijs, groene kaart, geldig pas poort. rijbewijs, caravan/aan hanger bewijs, eventueel Auto- bahnvignet en internationale reis- en kredietbrief. ANWB, banken, reisbureaus en verze keringsfirma's kunnen tegen re delijke tarieven uw reis en goeie goed daarbij prima verzekeren. Ook beschikken deze instanties meestal over een handige 'checklist' met daarop kort alle zaken waaraan gedacht moet worden. als de motorfiets of scooter meer dan 45 graden overhelt. De airbag is vooral bedoeld om bij een val rugletsel te vermin deren, zeggen ingenieurs van de Technische Universiteit in Mi laan, die de voorziening hebben ontwikkeld. Het vest weegt tweehonderd gram. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN verzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, M mengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen lANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden ,21: ndag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Apeldoorn - Hengelo (A 1) Allerlei fietsen De Kleine Aarde in Boxtel, 'centrum voor een leefbare wereld', bestaat 25 jaar. Ter ge legenheid daarvan is er zondag 29 juni een open dag, waarop internationale samen werking én fietsen in de schijnwerpers staan. Om het fietsen te promoten zullen allerlei typen en modellen fietsen te zien zijn en gedemonstreerd worden. Vooral tandems en ligfietsen zullen de show stelen. Het maken van proefritten behoort tot de mogelijkheden. Vanzelfsprekend stimuleert de Kleine Aarde, het Klaverblad 1 te Boxtel, een bezoek per fiets. De open dag duurt van 10 tot 17 uur en is gratis toegankelijk. Fietstrein Het idee voor een speciale fietstrein heeft het adviesbureau PRC Bouwcentrum uit Bodegraven de Haveninnovatieprijs van 5.000 gulden opgeleverd. Het bureau teken de een dubbeldekker, waarvan de zijkant deels opklapbaar is. Reizigers kunnen hun fiets in het onderste gedeelte stallen en zelf bovenin gaan zitten. De fietstrein is bedoeld voor woon-werkverkeer. De Nederlandse Spoorwegen vinden het een leuk idee. maar vertonen geen aanstalten om het uit te voe ren. Op dit moment is het niet mogelijk als forens tijdens de spitsuren een fiets in de trein mee te nemen. Vouwfietsen zijn wel toegestaan. De prijs is ingesteld door het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam, Ahoy en het vaktijdschrift Land Water. Om met een peuter te fietsen is een kinderzitje nodig en om te lopen een wandelwagentje. In klapbare buggies kunnen eventueel op de fiets mee, maar dat blijft een heel gedoe. Onder de merknaam Baby Quick is er sinds kort een kinderzitje dat tevens bruikbaar is als wandelwagentje, compleet met grote wielen en een duwstang. Het stoeltje is te monteren op een bagege- drager, maar bijzonder is dat ook Fietsen Het fietszitje annex wandelwagentje is geschikt voor peuters tot 19 kilo. zonder bagagedrager geschikt zijn. Een bij geleverde beugel doet in dat geval dienst als bevestigingsmateriaal. Het stoeltje is ge schikt voor kinderen tot een gewicht van 19 kilo. Een goedkeuring van het Duitse TÜV ga randeert een solide en veilige constructie. De montage is eenvoudig en verloopt vlot. Er zit een veiligheidsriem op en de voct- steuntjes zijn regelbaar. De prijs van de Ba by Quick bedraagt 175 gulden. Op 23 april 1947 waren de gebroeders Ben en Wijnand Pon in Wolfsburg om de importmogelijkheden van het merk Volkswagen te bespreken. Tijdens dat bezoek maakte Ben Pon in zijn notitie boekje een ruwe schets van een op de weg te gebruiken transport wagen met veel laadruimte. Het ontwerp was gebaseerd op de zo genaamde 'Plattenwagen', een Kever-onderkant met cabine, die gebruikt werd op het fabrieksterrein. Het tekeningetje van Pon leid de uiteindelijk tot de ontwikkeling van de beroemde VW-bus, ge naamd Transporter. De Volkswagen Type 2 (de Kever was Type 1) was werkelijk overal voor te gebruiken en verscheen derhalve in al le denkbare toepassingen op de weg. Op de foto een Transporter van de eerste generatie ('50-'67) als ziekenauto. foto pon

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9