'Managers hebben niet allemaal een hart' Kruisgebouw herrijst in Openluchtmuseum Binnenland Kinderen homo-ouders zeker geen zielenpoten Schildersziekte maakt oc slachtoffers onder boeren VRIJDAG 13 JUNI 1997 Topheadhunter De Vroedt zoekt naar de poort van vrolijkheid lohan de Vroedt is geslaagd in het leven: hij is rijk. heeft macht en kan zich samen met zijn partner Joan Thierry één van de pijlers van de Nederlandse economie noe men. Liefst zeshonderd topmanagers plaatste het ener gieke tweetal door de jaren heen bij bedrijven. DEN HAAG MIKE BELINFANTE Vijfenzestig is hij nu alweer. Neerlands bekendste head hunter. die samen met zijn partner Joan Thierry 'maatpak ken' aan tal van bedrijven le vert, mag dan wel aan zijn pen sioen toe zijn. hij toont nog fris. Daarom werkt hij nog iedere dag graag en veel. Hij leeft voor succes en geluk, omdat alleen dan De Vroedt ook echt kan ge nieten. Na zijn succesvolle boek 'God. Geld Genieten' presen teerde hij onlangs bij uitgeverij Andromeda zijn tweede boek 'Goden zonder geboden'. In tien hoofdstukken, tien gebo den. beschrijft hij zijn positieve kijk op het leven. De Vroedt. die geen geheim van zijn homo seksualiteit maakt, is openhartig over zijn seksleven. De 'hoofdenjager' verhaalt verder op humoristische wijze over zijn bestaan als adviseur m het bedrijfsleven; over zijn kijk op God ('Oom Jozef en tante Maria kwamen bij ons thuis'); het koninklijk huis ('Beatrix zei me: Wij zijn ook maar een mens') en de zin van het leven. ..Goden zonder geboden zijn zij die naar hun eigen gevoelens luisteren, die weten hoe dat voelt, hoe onzekerheid voelt, hoe angstzweet ruikt en hoe boosheid het inzicht verdonke remaant". zegt De Vroedt. En: ,,De zin van het leven is de zin in het leven". Een grijs, maar keurig gecoif feerd. kapsel. Grote, wat borste lige. wenkbrauwen. Heldere ogen achter een gouden brilmontuur met ronde glazen, lohan de Vroedt oogt als een gearriveerd zakenman in de herfst van zijn carrière. De zoon van een gegoede middenstandsfamilie uit Oud- Beijerland is een leven lang op zoek naar de poort van vrolijk heid en licht. Hoewel de levens genieter opgroeide als zondags kind en over fortuin nimmer te klagen had, denkt De Vroedt nu pas echt zijn geluk te hebben gevonden. Dat geluk wil hij graag delen. Drs. Johan de Vroedt is een gevoelsmens. ..Van jongs af aan ben ik op mijn intuïtie afge gaan. Geslaagde mensen doen grote dingen in het leven met hun gevoel. En de kleine dingen met hun verstand. Maar dat leerde ik later pas. Mijn jeugd stond in het teken van plezier- maken. veel pleziermaken. mijn ouders en God". Vooral zijn ouders hebben een stempel op zijn leven ge drukt. ..Tatoeages noem ik die. Van mijn moeder heb ik geleerd voor anderen te zorgen. Vader leerde me conflictsituaties uit de weg te gaan. En van huis uit wendde ik me altijd tot God. Maar nu ben ik het huis uit. Hij is voor mij zo belangrijk, dat ik hem nu niet meer nodig heb". De Vroedt realiseert zich wel dat hij nooit zover was geko men als hij in het leven niet de nodige hobbels was tegengeko men die hij moest overwinnen. De Vroedt verloor op jeugdige leeftijd een broertje aan leuke mie en heeft financieel aan de grond gezeten. ..Pas nadat ik mijn midlifecri sis had overwonnen - op mijn 42-ste werd ik astmatisch en voelde me daardoor een tijdje depressief - kwam ik er achter dat ik roofbouw op mezelf had gepleegd. Ik had mezelf wegge cijferd doordat ik had geleerd meer om anderen te denken dan om mezelf en te vaak ruzies uit de weg was gegaan. Dat be gon zich op mijn 42-ste te wre ken". De Vroedt besefte pas toen hij in zak en as zat. dat hij eerst zijn 'eigenwaarde moest leren becij feren'. „Wie was ik. wat wilde ik? Het is leuk als je altijd voor een ander klaar staat. Zeker als AMSTERDAM FRANQQISE LEDEBOER Naar schatting twintigduizend kinderen in ons land worden opgevoed door lesbische en/of homoseksuele ouders en dat dit aantal nog zal groeien is ze ker. Volgens de auteurs van het handboek 'Meer dan gewenst' heeft homoseksueel ouder schap vanaf begin jaren negen tig zelfs een ware vlucht geno men. Omdat daarin zoveel doodnormale en liefhebbende kinderen aan het woord komen zou het ook verplichte kost moeten zijn voor alle hetero's die nog steeds menen dat 'ho mo-kinderen' onvermijdelijk een jammerlijk lot als zielenpo ten wacht. Het grootste deel van het boek bestaat uit interviews met ouders en kinderen in verschil lende 'constructies': vrouwen alleen, een mannenstel-met draagmoeder. twee lesbo's en twee homo's samen, een ho- movader met heteromoeder, pleegvaders en vrouwen met een huwelijk achter de rug. Dat lijkt een rommelig tableau, maar uit de meeste interviews komt vooral tot uiting hoe hecht deze verbanden zijn. Hans Warmerdam en Anne- mics Gort lieten de interviews vooraf gaan door een inleiding die de groei en bloei van ho moseksueel ouderschap in het historisch perspectief van na de Tweede Wereldoorlog plaatst. Lesbo's en homo's die geen fysieke afkeer van het an dere geslacht hadden, een ver schijnsel dat hetero's nog steeds met verbazing kan ver vullen. kregen altijd al kinderen maar kozen daarvoor in de ja ren vijftig en zestig meestal het veilige kader van het huwelijk. Ze hadden zo tenminste geen last van het kritische commen taar van de benepen buitenwe reld. Hoe ingrijpend de invloed van vastgeroeste opvattingen tientallen jaren moet zijn ge weest. blijkt uit de toespraak die zelfs een als progressief be kende staande seksuoloog als Coen van Embde Boas nog in 1965 voor het COC hield. Van Embde Boas wist onder meer zeker dat het 'natuurlijk' was voor een lesbienne geen kin derwens te hebben. Dat zou aan haar psychische constella tie liggen. Homoseksuele vrou wen en mannen deden er vol gens hem verstandig aan voor hun gevoelens uit te komen en Topheadhunter Johan de Vroedt. je carrière wilt maken. Maar je kunt je pas echt aan iemand (of een bedrijf) geven, als je zelf in evenwicht bent". Hij zegt het ook te merken aan de managers van tegen woordig. „De mensen die bij ons komen voor gesprekken voor een baan in de top. met een salaris vanaf 150.000 gul den, zijn stuk voor stuk slim. Ze hebben tegenwoordig allemaal behoorlijk gestudeerd' „Maar ze hebben niet alle maal een hart. Ze beredeneren alles rationeel en komen na ver loop van tijd vast te zitten in dogma's, in vaste denkpatro nen. De manager van de toe komst is een topper in inter menselijke vaardigheden: men sen die naar hun hart (durven) luisteren zijn altijd inspirerend en overtuigend". snelle babbel De Vroedt luistert graag naar zijn hart. „Dat heb ik ook moe ten leren. Toen ik bij Philips werkte, snel opklom en min of meer huisvriend was bij de Phi- lipsen, dacht ik vaak alleen aan materiële zaken. Ik zag alleen de mooie buitenkant. Er goed uit zien. Snelle babbel, dat soort dingen waren voor mij in die tijd belangrijk Hij haalt nog een anecdote op: „Als ik mijn vader zag ik een geel overhemd met een verkeer de bruine das. zei ik: Pa. ik kan me bij Philips dat niet permitte ren. Hij zei: 'je zegt het goed jongen, jij kunt je dat niet per mitteren'. Daar schrok ik van. Maar hij had gelijk Johan de Vroedt heeft het le ven geleerd te leven. „Het is be langrijk als je je eigen tekortko mingen kent en nog belangrij ker als je ze kunt toegeven. Ma chogedrag is ook een soort angstgedrag, angst om dingen FOTO GPD MAURICE NELWAN kwijt te raken. Vroeger was geld en succes veel belangrijker dan liefde en geluk. Nu weet ik dat succes en geluk wel degelijk ge trouwd kunnen zijn". Johan de Vroedt, een God zonder Gebod, topmanager, schrijver, maar bovenal een le vensgenieter in het kwadraat, hoopt nog vele boeken te schrij- ven. „Elke dag leer ik meer. Ik loop soms te hard van stapel, vaar blind en doe dingen intuï tief. maar ik heb geleerd om bij mezelf te rade te gaan. Ik weet dat, zo lang ik naar mijn hart blij luisteren, het wel goed zit". In bestrijdingsmiddelen en verf zit zelfdl ENSCHEDE GPD De zogenoemde 'schilders- ziekte' blijkt ook slachtoffers te maken onder boeren die jaarlijks met bestrijdingsmid delen tegen onkruid en in secten in contact komen. De ziekte, waarbij het centrale zenuwstelsel onherstelbaar wordt aangetast, is al bij ver schillende boeren geconsta teerd. In de komende jaren moet serieus rekening wor den gehouden met een ster ke toename van het aantal slachtoffers onder agrariërs. Dat zegt chemicus en neu- ro-psycholoog dr. P. Ganze- vles van de Universiteit Maastricht, tevens verbon den aan het Twents Psychia trisch Ziekenhuis (TPZ) Hel merzijde in Enschede. „Het is een verborgen ziekte. Dat geldt zeker voor agrariërs. De arts/chemicus doet sinds 1989 onderzoek naar de schildersziekte, officieel Organisch Psycho Syndroom (OPS) genaamd. Naar zijn zeggen heeft hij de laatste paar jaar de ziekte plotseling ook bij zes landbouwers ge constateerd. Ook bij het Ne derlands Centrum voor Be roepsziekten in Amsterdam zouden de afgelopen maan den twee nieuwe gevallen bekend zijn geworden. Bij OPS treedt er door de aantasting van het centrale zenuwstelsel ernstig geheu genverlies op. in een mate die vergelijkbaar is met de mentie. Patiënten kunnen ook een ernstige karakter verandering doormaken, en intolerant en agressief wor den. De eerste symptomen zijn hoofdpijn, concentratie- stoornissen. moeheid, traag heid. vergeetachtigheid. Als de ziekte vroegtijdig wordt ontdekt en de patiënt stopt met werken, is genezing soms nog mogelijk. Als OPS in een later stadium wordt geconstateerd zeker niet meer. De hersenziekte wordt wel schildersziekte omdat OPS kan optri langdurige blootstellinl oplosmiddelen die in ten. Daardoor krijgen1 schilders OPS. Ooi ho noteerd staan verfber tapijtleggers, (auto)sp chemisch-laboranten drukkers. „Maar chemische in gewas- en inset strijdingsmiddelen dezelfde kenmerken oplosmiddelen in ve lijm. Ze zijn neuroti Deze stoffen kunnen d dezelfde uitwerking hi De pesticiden worde vendien vaak in oplost len over het land gespt aldus Ganzevles. Toi' de akkerbouwer - ir stelling tot de tuinder op de risico-beroep Ganzevles vindt dat kortkoming en meent meer voorlichting mo men in de landboul preventie van OPS. beeld door het gebru ademfilters. „Ik ken loonwerker die jar pesticiden sproeide enige bescherming. De arts/chemicus teerde de afgelopen ren bij vijf LimburgseI de schildersziekte. Ein ontdekte hij als ct neuropsychologie schede ook hier bouwer met OPS. Hiji dan ook dat er in Net] veel meer landbouw loonwerkers met vet OPS rondlopen. ,.D< ten openbaren zich vele jaren. Bovendien de eerste klachten de dat iemand gewoon werkt is. Vaak wordt bekendheid met de OPS dan ook niet ge teerd. Veel patiënten zo ten onrechte in def sche hoek gedrukt, naast gebeurt het oc dat mensen hun kl verzwijgen uit ontslag." niet in een zinloos huwelijk te vluchten. Warmerdam en Gort herin neren er echter aan dat in de jaren zeventig en tachtig ook onder homoseksuelen zelf ou derschap nog zeer sceptisch werd bekeken. Wie als lesbo of homo toch kinderen wilde zou het levende bewijs zijn dat men zichzelf niet had durv en accep teren. Zij die voor de vermale dijde structuur van huisje boompje-beestje kozen, wer den 'intern' dan ook als verra ders van de verworvenheden van de emancipatiestrijd be schouwd. De interviews maken voor eens en altijd duidelijk hoe hartstochtelijk ook veel homo seksuelen een 'natuurlijke' kin derwens koesteren en hoe ze zich met hart en ziel aan de verzorging van hun nakomelin gen wijden. En juist omdat die kinderen 'meer dan gewenst' zijn krijgen ze een hoeveelheid emotionele aandacht waar een aantal hetero-ouders nog veel van zou kunnen leren. Maar dat het voor een lesbo of homo in deze tolerantere tij den inmiddels een fluitje van een cent is een kind op te voe den, is zeker niet het geval. Na de introductie van kunstmatige inseminatie in de tweede helft van de jaren zeventig is het probleem van de conceptie weliswaar uit de wereld gehol pen. maar er zijn nog altijd grootouders die menen dat God de komst van hun klein kind verbiedt en die met hel en verdoemenis dreigen. Of klas genootjes die het kind van een lesbo of homo voor 'sperma kind' uitschelden. Ook vinden sommige van de geïnterviewde kinderen die uit een anonieme donor zijn geboren, het jam mer dat ze hun vader niet ken nen. De kinderen in dit boek voe len zich echter, op een enkele uitzondering na. vooral 'Meer dan gewenst' en hebben er geen enkel probleem mee dat ze geen deel uitmaken van een heteroseksuele hoeksteen. Ook de stralende snoetjes op de omslagfoto zeggen in dat ver band genoeg. 'Meer dan gewenst. Handboek voor lesbische en homoseksu ele ouders' door Hans War merdam en Annemies Gort is een uitgave van het Boeken fonds Schorer. De prijs be draagt 34,90 gulden. Bakstenen pandje moet herinnering aan kruiswerk levend houden ARNHEM «ANP Generaties lang heeft vrijwel el ke Nederlander wel eens te ma ken gehad met het kruiswerk. Was het niet via de kraamzorg of een consultatiebureau voor zuigelingen, dan was het wel via de wijkverpleging of het uit leenmagazijn voor verpleegarti- kelen. In het Openluchtmuse um in Arnhem verrijst over en kele maanden een authentiek kruisgebouwtje dat de herinne ring aan talloze regionale en plaatselijke verenigingen le vend moet houden. Dat bakstenen gebouwtje staat nu nog in het Limburgse Wessem. Het stamt uit de jaren vijftig en deed tot voor kort dienst als plaatselijk wijkcen trum. Het wordt over enkele maanden letterlijk in stukken gezaagd. Die worden op het terrein van het Openluchtmu seum weer samengevoegd. „Het oorspronkelijke gebouw is aan de buitenkant wit gepleis terd. Straks gaat er opnieuw de witkwast overheen. Je ziet dan niets meer van die verhuizing", zegt C. Vlas, voorzitter van de stichting Museale Presentatie Kruiswerk. Eind jaren tachtig legde het kruiswerk de eerste contacten met het Arnhemse museum. Dat resulteerde in de over dracht van een uitgebreid ar chief en talloze historische ver- pleegartikelen. „Om ze veilig te stellen", zegt voorzitter Vlas. De contacten verzandden echter. Het kruiswerk had destijds de handen vol aan de op handen zijnde samenwerking met de gezinszorg en het museum kampte met allerlei interne problemen, terwijl bovendien de subsidiëring aan een zijden draadje hing. Rond 1994 klopte het kruis werk opnieuw bij het museum aan. Daar was inmiddels de rust weergekeerd. Die her nieuwde kennismaking leidde tot een plezierige samenwer king waar beide partijen hun voordeel mee doen. Op een zo genoemd tbc-huisje na is er op het terrein van het Openlucht museum momenteel niets dat betrekking heeft op de gezond heidszorg. „Het museum wil de collectie graag uitbreiden met een project in die sector. Ons aanbod past daar heel goed in", zegt Vlas. Voor het museum speelt vol gens een zegsman ook een be langrijke rol dat het historisch De meeste Nederlanders hebben ooit eens te maken gehad met het kruiswerk. In talloze dorpen en steden stonden of staan kruisgebouwtjes. Om de herinnering aan regioni plaatselijke kruisverenigingen levend te houden neemt het Openluchtmuseum in Arnhem een authentiek kruisgebouwtje op. Het bakstenen gebouwtje, dat nu nog in het Wessem staat, wordt over enkele maanden in onderdelen naar Arnhem overgebracht en in het Openluchtmuseum weer opgebouwd. overzicht nu ruim voor de Tweede Wereldoorlog ophoudt. „Met de komst van het kruisge bouwtje vullen we als het ware een gat op. Het legt een verbin ding tussen het verleden waar we altijd ruimschoots aandacht aan hebben besteed en het he den", aldus de woordvoerder. Noord-Holland beleefde in 1875 de primeur van de eerste kruisvereniging. Die was aan vankelijk vooral bedoeld om epidemische ziekten te bestrij den. Vrij snel daarna zijn ook elders in Nederland dergelijke organisaties van de grond ge tild Hoewel de strijd tegen de tuberculose lange tijd een hoge prioriteit heeft gehad, ver breedde de doelstelling van de verenigingen zich al binnen en kele jaren. Zuigelingenzorg en wijkverpleging speelden een steeds belangrijkere rol. In de jaren vijftig - de meest succesvolle, aldus Vlas - kwa men daar de uitgebreide inen tingscampagnes bij. De kruis verenigingen beleefden een on gekende bloei. Bijna negentig procent van de Nederlandse gezinnen was er lid van. Vlas is jarenlang directeur geweest van de Provinciale Friesche Kruis vereniging. Sedert zijn pensio nering werkt hij aan een proef schrift over de geschiedenis van die organisatie. Volgens hem is het kruiswerk, zeker gezien de omvang, wereldwijd uniek. Het kruisgebouwtje in het Openluchtmuseum wordt straks ingericht zoals het er in de jaren vijftig moet hebben uitgezien. „De wachtkamer, de spreekkamer en het magazijn zullen bij oudere bezoekers on getwijfeld veel herinneringen oproepen. Daarnaast willen we met audiovisuele middelen en publicaties een beeld schetsen van de geschiedenis van dit specifieke onderdeel van de ge zondheidszorg aldus Vlas. Om dat beeld zo levendig mo gelijk te maken willen de in richters ook gebruik maken van suggestieve elementen zoals geluid, geuren en kleuren. Op het terrein van het muse um staan al langer enkele ar beiderswoninkjes uit Tilburg. Een daarvan krijgt een nieuwe inrichting: het wordt de woning van de wijkverpleegkundige. Het totale project vergt een investering van anderhalf mil joen gulden. De helft» bijeengespronkeld i kring. Dat bedrag ïst om het gebouw in We breken en in Arnhï B bouwen. De rest vanl nodig voor de inrichó K band daarmee is Vla op zoek naar spons» als het niet lukt die vinden, gaan we door vast. Het kruiswerk 1 gend jaar april als d aanwinst van het open gaat. de permal 11 sentatie waar het heeft."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6