Voer veroorzaakte gekke-koeienziekte Binnenland "elstraf voor ontucht net slapend meisje Net nieuw Boedel op de boot en verhuizen maar Twaalf jaar geëist voor moord op Groninger Van Traa gaat buiten zijn boekje in affaire-Kösedag Zorgverzekeraars willen meer vrijheid patiënten Kabinet scherpt norm voor dioxine niet aan m IDAG 13 JUN11997 S,Zaktelefoons niet schadelijk L^iK2 Zaktelefoons zijn zover bekend niet schadelijk voor de Rondheid. Een groot Europees onderzoek moet echter uitwij- fen of dit echt zo is. Dit heeft minister Borst (volksgezondheid) psteren in een brief aan de Eerste en Tweede Kamer laten we- tn. De Gezondheidsraad oordeelde eerder al dat bestaande stu- r nes er niet op wijzen dat het gebruik van mobiele telefoons ■echt is voor de gezondheid van de mens. Net als Borst vindt de bad dat meer onderzoek nodig is. Sommige handtelefoons kun- fen wel storingen veroorzaken in gevoelige medische appara- jiur. Dragers van pacemakers moeten dan ook uitkijken. Koffie vervangen door rode wijn' mmel» ..Tijdens vergaderingen in het gemeentehuis kunnen ebeter rode wijn dan koffie drinken", vindt Ton Scholten uit emmel. De WD'er bracht zijn voorstel, heel nuchter, tijdens jn commissievergadering naar voren. Scholten onderbouwde jn idee met publicaties en uitspraken van medici die wijzen op heilzame werking van rode wijn voor het hart- en vaatstelsel, et commissielid, dat onder meer volksgezondheid in porte- inille heeft, hield zijn medebestuurders tevens voor dat koffie in ongezonde invloed heeft op het cholesterolgehalte in het oed. 'etdeeltjes zorgen voor hartinfarct b ^astricht Niet alleen cholesterol maar ook de vetdeeltjes tri- yceriden blijken een rol te spelen bij de kans op een hartinfarct >or het zestigste levensjaar. De Universiteit van Maastricht gaat vQ iderzoeken waarom dat zo is. Professor De Bruin van deze >ls h ïiversiteit ontdekte dat een verhoogd triglyceridengehalte vaak je i, lorkomt en in combinatie met een verhoogd cholesterolgehal- laa( gevaarlijk is. Die combinatie komt namelijk voor bij tien pro- ideg :nt van de patiënten die een hartinfarct hebben gehad. Trigly- iriden zijn een soon vetdeeltjes. De meeste plantaardige en irlijke vetten en oliën bestaan uit triglycerides lefensie staakt NAVO-oefening p hhaag» Defensie heeft gisteren besloten de NAVO-vliegoefe- naa ngen boven de Veluwe te staken. Dat gebeurt naar aanleiding m: m de grote hoeveelheid klachten over geluidsoverlast. Dat «ft een woordvoerder van de luchtmacht meegedeeld. Boven oord-Nederland blijven de gevechtsvliegtuigen van het bond- inootschap gewoon dooroefenen. Sinds het begin van de oefe- ng vorige week donderdag hebben 230 mensen bij de lucht- acht geklaagd over geluidshinder. De politie in Ermelo en Put- n kreeg woensdag circa vijftig boze telefoontjes. ijmegen wenst een schimmeleentrum Het Academisch Ziekenhuis Nijmegen wil een natio- centrum inrichten voor onderzoek naar het voorkomen en idelen van schimmels. Dit zegt de medisch microbioloog Voss, die vandaag promoveert op onderzoek naar ziekenhuis- icties. Voss constateert dat het aantal sterfgevallen door een cenhuisinfectie in de afgelopen negen jaar in Nederland is rjrdubbeld. Onderzoek in onder meer de Verenigde Staten leert ziekten veroorzaakt door schimmels en gisten wereldwijd in nars zijn. De promovendus onderzocht vooral de Candida- een schimmel die driekwart van de bevolking bij zich "^faagt. De Candida nestelt zich vooral in huidplooien en slijm- f V iezen, is niet levensgevaarlijk, maar kan bij ernstig zieke men- n de dood veroorzaken. [anonnen opgedoken bij Terschelling (schelling In een scheepswrak bij Terschelling is een aantal jzondere bronzen kanonnen uit de zeventiende eeuw gevon- in. Drie ervan zijn inmiddels door het duikteam Ecuador ge- "lg. irgen. Een paar kanonnen liggen nog in het wrak. In 1994 zijn uk drie kanonnen in de scheepsresten gevonden. Door ver- 1 kiivingen in de zeebodem zijn nu tot grote verrassing van de ïikers meer exemplaren naar boven gekomen. Alle kanonnen 11616 verkeren in redelijke staat. Ze horen bij een partij han- Iswaar en zijn nog nooit gebruikt. De waarde van een kanon ;t tussen de 40.000 en 50.000 gulden. Deskundigen schatten it het schip dat op de Noordergronden bij Terschelling ligt, ssen 1550 en 1575 is gebouwd. Vermoedelijk gaat het om een iderlands schip. paanse politie pakt smokkelaar idrip» De Spaanse politie hgeft twee Syriërs en een 50-jarige Nederlander aangehouden in verband met hun betrokkenheid de smokkel van heroïne uit Turkije. De politie, die zeventig o heroïne in beslag heeft genomen, is nog op zoek naar de lei - irvan de bende, een Turk, en andere medeplichtigen. De he- line was verstopt in de dubbele bodem van een vrachtwagen et een Nederlands kenteken, die werd bestuurd door de Ne- Ut dander. hem. rechtbank in Arnhem heeft eren een 31-jarige man uit veroordeeld wegens het gen van ontucht met een sla- d meisje. De man kreeg alf maanden cel opgelegd, irvan drie voorwaardelijk, en geldboete van 3.280 gulden, en de man was behalve de te anderhalf jaar gevange- j trafgeëist. e verdachte sloop in de ht van 15 op 16 juni in zijn inplaats tijdens een logeer- ij na een feestje de slaapka- van een 16-jarig meisje ;n. Hij pleegde ontuchtige elingen met het kind, ter zij sliep. Het meisje be kte pas 's ochtends dat ze fcueel was misbruikt, maart werd een man uit leloopen, die een vrouw in slaap had verkracht, door 'laats ver vanger Ottevanger de stoel van Brinkman' M i mil ^ememingsraad van de HU tie Rotterdam-Rijnmond da commissaris C. Ot- HF "lger ee goede waarnemer zijn voor korpschef Brink- L Die ging gisteren met bui- 'ewoon verlof tot 1 augus- Ottevanger is plaatsvervan- d korpschef. Vij denken dat Ottevanger tost in het korps kan herstel- En dat heeft het korps nu 1g", aldus de plaatsvervan- ,UJ d voorzitter P. de Witte. De imissaris is zeer populair tèn het korps. westmaas Bij opgravingen in Westmaas in de Hoeksche Waard is een puntgave zeldzame prehistorische glazen armband gevonden. Er worden wel vaker glazen armbanden van vóór de jaartelling gevonden, maar die zijn meestal kapot. De vondst is gedaan bij het trekken van leidingen naar een nieuw elektriciteitshuisje. Op dezelfde plaats heeft vroeger een Romein se nederzetting gelegen, uit de tweede of der de eeuw na Christus. Maar de armband is veel ouder, uit de laatste twee eeuwen vóór de jaartelling, en lag dieper in een kleilaag, aldus voorzitter J. van den Bosch van de Stichting Oudheidkundig Bodemonderzoek Hoeksche Waard. De armband is vermoedelijk ergens in het Rijnland gemaakt. Bekend is bijvoorbeeld dat er in de buurt van Wijchen in die tijd gla zen armbanden werden gemaakt Maar die waren blauw, aldus Van den Bosch. De bij Westmaas gevonden armband is honingkleu- rig. Bovendien heeft hij ribbels over de lengte en juist dat type is zeldzaam. Van den Bosch is dan ook zeer gelukkig met de vondst. „Hij glanst zo mooi, net alsof hij net bij de juwelier vandaan komt." foto anp ed oudenaarden Vleesbranche woest over anti-BSE-maatregelen den haag anp-gpd De twee Nederlandse BSE-koeien hebben vrijwel zeker de gekke-koeienziekte opgelopen via besmet veevoer. Dat schrijft minister Van Aartsen (landbouw) aan de Tweede Kamer. De 'gekke koeien' werden eerder dit jaar ontdekt op bedrijven in Wilp en Kollum. vind ik het wel ver gaan om dan maar veevoer als de kwaaie pier aan te wijzen." De BSE-ziekteverwekker kan zich ophopen in hersenen, ogen en ruggenmerg van besmette dieren. Daarom heeft Van Aartsen aangekondigd dat voortaan die 'risicovolle orga nen' van runderen ouder dan één jaar niet meer mogen ver werkt voor menselijke con sumptie. De organen moeten worden verbrand. De maatregelen stuiten op grote weerstand van de vlees branche. Omdat het technisch moeilijk is de hersenen uit de koeienkoppen te halen, zullen slachthuizen die hoofden hele maal moeten vernietigen. Delen van koeienkoppen worden nu nog verwerkt in bijvoorbeeld fri- kandellen. Dat zogenoemde kopvlees gaat nu verloren. Daarnaast moeten slachterijen extra voorzieningen treffen om Het is onmogelijk gebleken te achterhalen om welk voer het ging en van welke leverancier het afkomstig was. Van Aartsen suggereert in zijn brief dat het waarschijnlijk gaat om veevoer afkomstig uit Groot-Brittannië dat via een ander Europees land in Nederland is ingevoerd. Dat was tot 1994 juridisch nog mo gelijk. In Groot-Brittannië komt de ziekte al sinds de jaren tach tig voor. Via beendermeelvoer dat is gemaakt van zieke runde ren kan BSE overslaan op ande re dieren. Secretaris J.rien Hartog van het Productschap voor Veevoe der toonde zich in het Radio 1 Journaal verrast over de uitspra ken van de minister, ook al om dat die zelf zegt dat niets bewe zen is. „Ik kan me voorstellen dat de minister een oorzaak wil vinden en aanwijzen. Alleen de hoofden te verwerken. „Dat kost ons zo'n acht miljoen gul den", aldus R. Tazelaar, voorzit ter van de Produktschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE). Volgens Tazelaar zijn de voor gestelde anti-BSE-maatregelen 'volstrekt overdreven'. De bran cheorganisatie zal op korte ter mijn overleggen met haar advo caat om te bezien of de maatre gelen via de rechter zijn tegen te houden. De gekke-koeiencrisis heeft de Nederlandse veehouderij en vleesbranche vorig jaar onge veer 150 miljoen gulden gekost, schrijft Van Aartsen. Uit PVE- cijfers blijkt echter dat de hele BSE-affaire de Europese consu ment kopschuw heeft gemaakt voor rundvlees. Als gevolg daar van is de consumptie van rund vlees in de EU met zeven pro cent verminderd. De hoeveel heid geslachte dieren neemt echter niet navenant af. Welis waar daalde in Nederland het aantal geslachte dieren met ne gen procent maar in de rest van de Europese Unie gaat het slechts om één tot twee pro cent. Daardoor staan de vlees- prijzen onder zware druk. Uitstel besluit over referenda den haag anp De Tweede Kamer tilt een be sluit over het correctief referen dum, waarmee regeringspartij WD grote moeite heeft, over de vakantie heen. Het parlement heeft dan de tijd om een com promis te bestuderen dat minis ter Dijkstal gaat schrijven. De WD heeft er nooit een ge heim van gemaakt tegen refe renda te zijn. De liberalen zien de passage in het regeerakkoord over het referendum als de prijs die ze moeten betalen voor deelname aan de paarse coali tie. Ze liggen dan ook niet dwars waar het gaat om het na tionale correctief referendum. Dat geeft een grote groep van burgers de mogelijkheid een nieuwe wet te verwerpen nadat die is goedgekeurd door de Tweede en Eerste Kamer. Op eenzelfde manier zou het mo gelijk zijn ook algemeen bin dende regels van provincies en gemeenten te verwerpen. En daar wringt de schoen voor de WD. Landelijk komen de zogeheten planologische kernbeslissingen, die grote pro jecten zoals luchthavens, kern centrales en dergelijke mogelijk moeten maken, niet in aanmer king voor een referendum. Wat Te Veldhuis betreft komen op gemeentelijk niveau bijvoor beeld bestemmingsplannen niet in aanmerking. Dat gaat de coalitiepartners PvdA en D66 veel te ver. de rechtbank en het gerechtshof in Leeuwarden vrijgesproken. De officier had toen verkrach ting ten laste gelegd. De man werd vrijgesproken, omdat vol gens de rechters in Leeuwarden dwang niet kon worden bewe zen aangezien de vrouw niet protesteerde. Over deze vrij spraak van de slaapverkrachter ontstond veel commotie, omdat slapende vrouwen hierdoor vo gelvrij leken te zijn verklaard. Er werden Kamervragen over ge steld en Justitie ging tegen deze vrijspraak in cassatie. De officier van justitie me vrouw J. Brughuis in Arnhem zei echter te hebben geleerd van het vonnis in Leeuwarden. "Ze legde de man uit Ede behal ve misbruik ook het plegen van ontucht ten laste. Volgens haar werd het meisje overrompeld zodat ze niet kon protesteren. Rob van Leeuwen uit Kortenhoef begint bedrijf Verhuizer Rob van Leeuwen uit Kortenhoef denkt een gat in de markt te hebben gevon den. Hij gaat per boot verhui zen. Zijn eerste klanten zijn zeer tevreden. koudum binne keulen Ook de Rotterdamse ACP- voorzitter W. van der Zee zegt er 'geen enkel probleem mee te hebben als Ottevanger aan de slag gaat'. Overigens zegt zowel De Witte als Van der Zee geen advies te hebben uitgebracht aan Dijkstal of korpsbeheerder Peper. Wèl heeft de OR de burge meester gezegd ervan uit te gaan een advies te kunnen uit brengen over de persoon van de waarnemend korpschef. „Dit is tenslotte geen benoeming voor een paar weken. We willen daar wel een rol in krijgen", aldus De Witte. Behendig manoeuvreert Rob van Leeuwen zijn schip van der tig ton door de wateren bij Koudum. Het aanmeren kost enige moeite. Maar de schipper heeft de tijd. Néémt de tijd. De tjalk is de eerste verhuisboot die sinds decennia weer door de Nederlandse vaarten en kanalen vaart. In vroeger dagen werden veel boedels per boot verhuisd, vooral in waterrijke gebieden. Maar met de komst van de vrachtwagen raakte de verhuis boot in onbruik. Verhuizer Van Leeuwen uit Kor tenhoef ziet een gat in de markt en liet een tjalk bouwen door een werf in Werkendam. Eind vorige week is het schip te water gelaten. Zaterdag maakte de nieuwe eigenaar een proefvaart en deze week was de eerste ech te tocht. Ed en Joke van Raam, ook uit Kortenhoef, lieten hun boedel overbrengen naar hun nieuwe huis in Koudum. Er is ook nog een vrachtwagen mee gekomen, want zeventig kuub huisraad raak je niet kwijt in een boot van dertig ton. Van Leeuwen wil naar zijn zeg gen 'af van die eeuwige tijds druk'. Die gejaagdheid, de files in de Randstad. Die zijn hem te gen gaan staan. „Ik moet er ie dere dag om denken dat de vrachtwagens niet vastlopen. Daarom stuur ik mijn werkne mers al voor half zeven 's mor gens de deur uit. Anders kun nen ze aansluiten." Verhuizer Rob van Leeuwen met zijn nieuwe tjalk. De verhuisboot doet er langer over dan een vrachtwagen. Maar daar staan weer kostenbe sparingen tegenover. Er moet natuurlijk wel worden verdiend. De boot, aanschaf 250.000 gul den, schrijft Van Leeuwen in twintig jaar af. Een vérzekering van vierduizend gulden komt daar nog eens bij. Brandstofkos ten heeft hij niet of nauwelijks. Het schip vaart op de wind en als die er niet is, op zonne-ener- gie. Op de luikenkappen heeft hij zonnepanelen laten maken. Mocht het allemaal onverhoopt toch misgaan, dan heeft hij een dieselaggregaat achter de hand. „Vergelijk dat eens met een vrachtwagen", stelt de verhui zer. „Meer afschrijving, een duurdere verzekering, een euro vignet van 3.700 gulden en daaroverheen nog brandstof en de wegenbelasting." Hij komt op een verschil van 45.000 gul den op jaarbasis. „Voor dat geld kan ik heel wat uren op de boot zitten." De eerste tocht verliep niet he lemaal naar wens. Maar Van Leeuwen had ingecalculeerd dat zich wel eens een paar klei ne kinderziekten konden open baren. Al bij Weesp gingen de zonnepanelen van het dek. Ze leverden te weinig energie, om dat er geen ruimte zat tussen de foto gpd niels westra panelen en de luikenkappen. Frames om er tussen te plaat sen worden inmiddels gemaakt. Verder was het gistermorgen vrijwel windstil. Noodgedwon gen heeft de schipper daarom een stuk op de dieselmotor moeten varen. Zo arriveerde hij toch nog volgens planning in Koudum. Voor Ed van Raam had het wei nig uitgemaakt of Van Leeuwen iets later was gekomen. Van Raam is schade-expert plezier- vaart en zelf een verwoed zeiler. „Hier gaat je hart van open", bekent hij. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten 'Zaanse methode wel geoorloofd' leeuwarden anp Tegen een 46-jarige Groninger is gisteren voor het gerechtshof in Leeuwarden twaalf jaar ge vangenisstraf geëist. De ver dachte zou in de zomer van 1995 een coffeeshophouder uit zijn woonplaats om het leven hebben gebracht. Daarna zou hij diens vriendin enkele ton nen hebben afgeperst. De rechtbank in Groningen sprak de man eerder vrij van de doodslag, omdat het bewijs door de zogenoemde Zaanse verhoormethode waarbij forse geestelijke druk op een ver dachte wordt uitgeoefend, bo ven tafel was gekomen. Voor de afpersing kreeg hij vijf jaar ge vangenisstraf. De verdachte bekende eind juli 1995 dat hij de coffeeshop houder op zijn boerderij had doodgeschoten. Na de moord zaagde hij het lijk in stukken en voerde de delen af naar Duits land. De politie confronteerde de verdachte met fotocollages waarop de coffeeshophouder, andere slachtoffers van ge weldsmisdrijven, zijn vriendin en 8-jarig dochtertje waren te zien. De man bekende toen de rechercheurs zeiden dat de laatste twee meermalen waren bedreigd. De rechtbank in Groningen vond dat het bewijs op deze manier onrechtmatig was ver kregen en sprak de Groninger vrij van doodslag. De Zaanse verhoormethode is inmiddels door minister Sorgdrager van justitie verboden. Na de dood van de cof feeshophouder zou de Gronin ger samen met een medever dachte de ontvoering van de co ffeeshophouder in scène heb ben gezet. Zo dwongen zij diens vriendin enkele honderddui zenden guldens af. Procureur-generaal P. van Kesteren stelde dat de Zaanse verhoormethode gelet op het ernstige delict en de persoon van de verdachte in dit geval wel geoorloofd was. Ook als dit niet het geval mocht zijn, blijft er volgens hem genoeg bewijs over om de verdachte voor doodslag en afpersing te veroor delen. Uitspraak 26 juni. den haag gpd de Kamercommissie moest Van Traa later op de dag erkennen dat hij fout zat. Hij zal Ankara alsnog laten weten dat het een persoonlijk initiatief was. Zijn voorzitterschap van de Kamer commissie mag hij behouden. Gisteren bleek overigens dat de Turkse regering niet van plan is officieel excuses aan te bie den voor de uitspraak van de Turkse minister voor mensen rechten. Die beweerde na de aanslag in de Haagse Schilders wijk dat racistische motieven in het geding waren. Minister Esengün beschuldigde de Ne derlandse autoriteiten er des tijds van dat ze de Turkse bevol king in ons land onvoldoende bescherming bieden. In een summiere verklaring had de Turkse regering woensdag haar waardering uitgesproken 'voor de inzet van de Nederlandse autoriteiten waardoor de daders voor de rechter konden worden gebracht'. Gisteren gaf de Turk se ambassade in Den Haag een zelfde soort verklaring uit. PvdA-Kamerlid Van Traa heeft zich gisteren verslikt in zijn po gingen Turkije te bewegen tot excuses in de affaire-Kösedag. Van Traa wil dat de Turkse re gering openlijk terugkomt op haar uitspraak dat racisme in Nederland zou hebben geleid tot de aanslag in maart op het huis van de Haagse familie Kö- sedag, waarbij een moeder en vijf kinderen om het leven kwa men. Van Traa deed zijn verzoek aan de Turkse autoriteiten in een brief waarin hij suggereerde te spreken namens de hele Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken, waarvan hij voorzitter is. Hij zocht pas steun bij de andere partijen voor .zijn brief, toen die al onderweg was naar de Turkse ambassadeur in Den Haag. De andere partijen in de Kamer vielen daarover. „Van Traa heeft zich vergalop peerd", constateerde WD- woordvoerder Weisglas. In een spoedbijeenkomst van zeist» anp hoeveel zorg iemand nodig heeft, de indicatiestelling, zelf gaan betalen. De verzekeraars hebben problemen met de bu reaucratie die de eigen bijdra geregelingen opleveren. Zorgverzekeraars Nederland vindt in tegenstelling tot het ka binet dat enige marktwerking in de thuiszorg gewenst is. Ook verzorgingshuizen, verpleeghui zen en ziekenhuizen zouden in de ogen van de verzekeraars thuiszorg moeten gaan verle nen. Daartegenover zou moeten staan dat de thuiszorginstellin gen ook in verzorgingshuizen en dergelijke actief moeten kunnen worden, aldus Zorgver zekeraars Nederland. Zorgverzekeraars Nederland vindt dat hulpbehoevende mensen geld moeten krijgen waarmee zij zelf huishoudelijke hulp kunnen kopen. Nu ver leent de thuiszorg huishoudelij ke hulp. Dit schrijft Zorgverze keraars Nederland in een brief aan de Tweede Kamer. Volgen de week debatteert de Kamer naar verwachting over de thuis zorg. De zorgverzekeraars willen ook af van de toegangsbijdrage en de inkomensafhankelijke bij drage in de thuiszorg. In plaats daarvan wil de koepel van ver zekeraars dat patiënten de keu ring waarbij wordt gekeken den haag anp Wel ministeriële tips voor zogende vrouw vrouw is, overigens mét de Ge zondheidsraad, van mening dat borstvoeding nog steeds grote voordelen biedt. Wel betoogde de minister, in wie af en toe nog even de arts naar boven komt, dat moeders flink moeten eten als ze borstvoeding geven. „Ik heb mijn zogende dochter en schoondochter altijd grote do zen bonbons gegeven. Met daarbij het advies niet te veel af te vallen. Je moet namelijk voorkomen dat je je eigen fi- chaamsvet in borstvoeding om zet. Maar ja, dit is meer een huisadvies; ik weet niet of het goed onderbouwd is." Door de uitstoot van dioxine nog verder terug te dringen en voedingsadviezen te geven, wil het kabinet de problematiek aanpakken. Verder willen de ministers werken aan interna tionale afspraken, omdat dioxine een grensoverschrij dend probleem is. Het kabinet zal het rapport van de Gezond heidsraad inbrengen in het overleg met de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO), die binnenkort de risico's van dioxine opnieuw gaat beoorde len. De ministers Borst (volksge zondheid) en De Boer (milieubeheer) zijn niet van plan de normen voor blootstel ling aan het kankerverwekken de dioxine aan te scherpen. Zij leggen daarmee een advies van de Gezondheidsraad naast zich neer. Het kabinet streeft er ove rigens wel naar de Gezond heidsraad geadviseerde norm te bereiken, zo bleek tijdens over leg met de Kamer. Mensen krijgen dioxine voor al binnen via voedsel, het me rendeel (85 procent) via dierlij ke vetten. De norm van de Ge zondheidsraad overnemen en alles in het werk stellen om die te bereiken, betekent dat je 'bij voorbeeld moet besluiten boter, kaas. volle melk en yoghurt uit de schappen te halen', aldus minister Borst tijdens het Ka meroverleg. Dat zou niet goed zijn voor de volksgezondheid. „Als de consument vervolgens naar de frisdrank grijpt, heeft dat nog nadeliger gevolgen. Ook moet er dan een verbod op borstvoeding komen aange zien baby's dioxine via die weg binnenkrijgen. De bewinds-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5