Endemol komt Veronica en RTL 4 en 5 te hulp mMS LAATSTE LOTEN! cl LU L/Je'ic U'i'tt.i 771J Binnenland jnbtenaren willen tekort i ïlaag tot één procent Wilhelminafonds haalt hard uit naar 'concurrent' Telefoon van de toekomst Kluivert bij politie over verkrachting Scheuren als een gek in de auto van de zaak Rijproef vergroot kans op slagen in één keer 7 Michielse plotseling weg als voorzitter vakbond De Unie t»AC 13 JUNI 1997 jpsen in de diepvries n Vloeibare stikstof komt er uit deze spuitbus. Het verder pfuldige gas is in vloeibare vorm min 196 graden en dat betekent 'einde voor de rups die een lading over zich heen krijgt. Gisteren H in Someren een eerste proef gedaan met het bestrijden van de foprukkende processierups op deze manier. Of de bomen scha de gevolgen van de vriesaanval overhouden, moet de tijd leren, sen zorgen niet alleen door uitvallende brandharen voor pro- i, maar ook doordat gemeenten soms onverantwoord bezig feij de bestrijding. Bij het gebruik van een van die middelen, di rt, is het absoluut noodzakelijk de weg af te zetten en mensen en jn op een afstand van dertig meter te houden. Dat gebeurt vaak .Degevolgen daarvan lopen uiteen van huidirritaties tot hart- foto anp irk steekt zichzelf in brand hooRN» Een vluchteling van Turkse afkomst heeft zichzelf ten in brand gestoken bij het gemeentehuis van Apeldoorn Bi de Zutphense rechtbank had bepaald dat hij en zijn gezin [tijdelijke woning in Apeldoorn moeten verlaten en hun in- jmoeten nemen in een woning die elders in Nederland is Kwezen. Een gemeenteambtenaar die zag wat de man uit- (de, sloeg direct alarm en wist met enkele omstanders de hmen te doven. De man is met derdegraads brandwonden fciomen in het ziekenhuis. innel onder Oude Maas waterdicht tRDAM» De lekkage van de tweede Heinenoordtunnel onder ude Maas in Rotterdam is voorlopig voorbij. De boorkop veer draaien zonder dat tonnen water en modder in de buis n. Vorige week werd het werk stopgezet nadat plotseling ren bagger tussen de draaiende boorkop en de tunnelwand ipoot. De oorzaak van het lek is nog onduidelijk. Voor het gebruiken bouwers een boorkop voor een verkeerstunnel appe veengrond. Als het experiment slaagt, is het mogelijk rtunnels onder vaarwegen op deze manier te bouwen. Dat el goedkoper dan de klassieke methode: het afzinken, aan ir zetten en leegpompen van tunneldelen op de bodem van iluatie eigen bijdrage later iaag i Iet is nog niet mogelijk om de gevolgen van de in- ing van de eigen-bijdrageregeling voor ziekenfondsverze- en in kaart te brengen. In een nog vertrouwelijk evaluatie- ort van de Ziekenfondsraad staat dat er in dit stadium nog bekend is over de uitvoeringskosten, de opbrengst en of sen door de regeling minder vaak een dokter bezoeken of der medicijnen slikken. Deze maand had de Tweede Kamer lerste rapportage moeten krijgen. Dat wordt nu in het na- schrappen 500 banen q' HLi De afdeling Onderhoud van het materieelbedrijf van E ederlandse Spoorwegen schrapt vijfhonderd van de twee- ?nd arbeidsplaatsen. De NS vinden de maatregel nodig, ai het nieuwe spoorwegmaterieel veel minder onderhoud i en omdat de afdeling efficiënter moet werken. De werkne- m krijgen pas in het najaar te horen welke functies verdwij- Dc boventalligen vallen onder het eerder overeengekomen w ia! plan. dat onder meer behelst dat de komende jaren nie- d gedwongen ontslag krijgt. De Vervoersbond FNV betreurt krimping, maar stelt dat de plannen goed in elkaar zitten. :en ac.anp du ii.iiu ieringstckort van de •id moet in de volgende risperiodc dalen naar 1 het bruto binnen- pnidiu t Op termijn moet eefkuii verder verlaagd wor- nul procent. Dat zal de lal -lijk i' tudiegroep begro- uiinte deze maand aan in /.il in an financiën ad- bevestigt een be- biiii'bron. iiianeieringstekort komt naar verwachting uit op coinEen verdere daling procent zou betekenen •li* volgende kabinetspe- 'fven miljard voor le ef iliu in' uitgetrokken moet ;en slechts zes mil- besteden in de vol- tso kabinetsperiode. Iletad- '0t puilt c|us in dat liet vol- en kabinet alle beschikbare i' voor tekortverlaging gebruiken en bovendien Spelshows worden minder overdadig amsterdam gpd hilversum. gpd De Holland Media Groep moet na tegenvallende adver tentie-inkomsten voor miljoenen guldens bezuinigen op de programmering van RTL 4, RTL 5 en Veronica. Pro ductiemaatschappij Endemol, waarmee HMG een tienja rig megacontract heeft afgesloten, heeft zich bereid ge toond HMG te hulp te schieten door meer spullen te le veren voor hetzelfde geld. den opgebouwd. Verder worden onder meer spelshows wat so berder aangekleed, worden er in sommige gevallen minder ca mera's gebruikt en is het ge bruik van dure limousines te ruggedrongen. De woordvoerder zegt dat HMG een half jaar geleden al bij Endemol heeft aangeklopt voor hulp. „Sindsdien zijn we voort durend met HMG in overleg om te bekijken waar het zuiniger kan zonder dat de kijker er al te HMG is verplicht elk jaar voor 140 miljoen gulden aan pro gramma's bij Endemol af te ne men. Dit bedrag blijft wel over eind, maar Endemol heeft be loofd efficiënter met het jaar budget te zullen omspringen. Afgesproken is bijvoorbeeld om per dag meerdere afleveringen van bepaalde programma's op te nemen, zodat de decors niet telkens opnieuw hoeven te wor- veel van merkt", aldus een En- demol-woordvoerder. Endemol erkent dat HMG contractueel verplicht is om ook dit jaar voor 140 miljoen gulden aan pro gramma's af te nemen. „Maar we zeggen echt niet: sorry, we hebben niks met jullie tegen wind te maken. Zo ligt onze re latie met HMG niet. Onze grootste afnemer kent een ver mindering van inkomsten en daar willen we best rekening mee houden." HMG wil in een reactie alleen kwijt dat 'voortdurend naar effi ciencyverbeteringen wordt ge zocht'. Volgens bronnen binnen HMG blijkt uit het nog niet door de aandeelhouders goedgekeur de jaarverslag dat er in 1996 geen winst is gemaakt. Het be drijf heeft besloten de voorraad incourante programma's in één keer af te schrijven. Het zou daarbij gaan om een bedrag van ruim vijftien miljoen gulden. HMG voert deze buitengewone lasten op na een misrekening bij een serie herhalingen van programma's. Adverteerders bleven weg bij herhalingen die op ongunstige tijdstippen wer den vertoond. Bovendien eiste de Europese Commissie dat RTL 5 een themazender zou worden. Daarmee verviel een belangrijk kanaal om herhalin gen uit te zenden. Eind mei werd bekend dat herhalingen en nog niet uitge zonden programma's binnen kort op TV10 zijn te zien. De deal tussen HMG en TV10 be draagt volgens ingewijden tus sen de vijf en tien miljoen gul den. De Nederlandse kankerbestrij ding, beter bekend als het Ko ningin Wilhelmina Fonds (KWF), adviseert mensen geen geld te storten op de speciale bankrekening van het Wereld Kanker Onderzoek Fonds (WKOF). Volgens KWF-direc- teur Van de Poll spendeert het WKOF volgens de accountants verklaring van 1996 namelijk geen cent aan onderzoek. Desondanks suggereert het WKOF dat het onderzoek doet naar de relatie tussen voeding en kanker. Dat blijkt uit enquê teformulieren die met grote re gelmaat worden verstuurd. Af gelopen week kregen inwoners van Groningen een dergelijk formulier in de bus, waarin ook om geld wordt gevraagd. Van de Poll noemt de enquête 'simpel schooien om geld'. Juri disch gezien kan het KWF geen stappen ondernemen. Wel wijst Van de Poll erop dat het WKOF geen keurmerk heeft. „Het pu bliek kan dus niet bepalen of ze met een bonafide instelling te den haag Onder toeziend oog van de Kamerleden Voüte en Bakker praat een leerlinge van de Utrechtse basisschool Rijnsweerd in de Tweede Kamer met minister Ritzen van onderwijs via een beeldtelefoon. Op uitnodiging van de twee Kamerleden waren de scholieren gisteren naar Den Haag gekomen voor een rondleiding en om hun vragen af te vuren. De invoering van computers op de basisschool was een van de onderwerpen van gesprek. foto anp toussaintkluitlrs extra moet bezuinigen. In hun advies gaan de ambte naren ervan uit dat de Econo- mische en Monetaire Unie vol gens plan op 1 januari 1999 in gaat. De EMU-lidstaten zijn dan gebonden aan het zogeheten stabiliteitspact, dat bepaalt dat hun financieringstekort in be ginsel niet meer dan 3 procent mag bedragen. Bij overschrij ding van deze norm volgen fi nanciële sancties. De ambtenaren redeneren dat een tekort van 1 procent voldoende ruimte biedt om een economische terugslag op te vangen zonder dat het stabili teitspact wordt overtreden. Na de volgende kabinetsperiode moet het financieringstekort helemaal verdwijnen, vinden de ambtenaren. Met het advies zit de studie- groep op de lijn die de WD en in iets mindere mate D66 voor staan. De PvdA is van mening dat een tekort van 2 procent ac ceptabel is. amsterdam anp De Amsterdamse politie heeft voetballer Patrick Kluivert en een vriend gisteren gehoord over hun mogelijke betrokken heid bij een verkrachting. De twee kwamen uit eigen bewe ging naar het bureua. Politie woordvoerder Wilting ver wacht dat de twee andere be trokkenen zich ook komen melden. Een Amsterdamse heeft aan gifte gedaan tegen de vier van verkrachting na een avondje in de disco enkele weken geleden. De vrouw is toen wel naar de politie gestapt, maar heeft geen aangifte gedaan. Het spo- renmateriaal dat destijds was verzameld, is inmiddels ver nietigd omdat er geen aangifte volgde. Het Openbaar Ministe rie moet nu een besluit nemen over vervolging. groningen gpd rijders nu eenmaal op hun hor loge moeten letten, is volgens Rooijers maar zeer ten dele te recht. „Zakelijke rijders plannen hun agenda erg vol omdat ze ervan uit gaan dat ze toch wel kunnen scheuren", verklaart hij. „En dat scheuren blijkt erger te zijn naarmate ze minder ver antwoordelijk zijn voor hun ei gen auto. Vooral als ze een leasecontract hebben waarbij het voor de kosten niet uit maakt in welke staat je de auto terugbrengt, rijden ze erg hard." Als de overheid de snelheids overtredingen beter wil aanpak ken, zou ze het leasen moeten ontmoedigen, vindt Rooijers. In plaats daarvan zou de zaken man maar zijn eigen auto moe ten gebruiken en een vergoe ding per kilometer toucheren. Een andere mogelijkheid is een leasecontract waarbij scherper wordt gekeken naar de staat waarin een auto wordt terugge bracht. De lease-auto moet in de ban. Vooral zakelijke rijders met een leasewagen blijken als gekken over de weg te scheuren. Zodra ze in hun eigen auto rijden doen ze het ineens een stuk rus tiger aan, stelt de Groningse psycholoog Rooijers in zijn proefschrift over de diepere achtergronden van snelheids overtredingen. Rooijers, werkzaam bij het Verkeerskundig Studiecentrum van de Rijksuniversiteit Gronin gen, vond dat zakelijke rijders meer snelheidsovertredingen begaan dan forensen en dat fo rensen sneller rijden dan men sen die privé rijden. Zakelijke rijders die op zondag naar oma rijden, doen het wel wat rustiger aan dan door de week, maar rij den nog steeds harder dan mensen die uitsluitend privé rij den. Het argument dat zakelijke CBR trekt extra examinatoren aan ruswuk. anp Mensen die tijdens hun rij opleiding een rijproef afleg gen, lopen meer kans voor de eerste keer voor het examen te slagen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR). Van de examenkandidaten die eerst een rijproef hebben gedaan, slaagt 65 procent voor het echte examen. Zon der proef slaagt slechts 37 procent voor de eerste keer. De rijproef is in 1995 eerst geïntroduceerd in Brabant en Limburg. Sinds juni vorig jaar is hij landelijk ingevoerd. Tij dens de proef, die niet ver plicht is, kunnen kandidaten al een deel van het echte exa men doen, zoals de helling- proef, achteruit parkeren en keren in een straat. Als hij de ze bijzondere verrichtingen goed uitvoert, hoeft hij ze niet meer tijdens het uiteindelijke examen te doen. Voordeel van de rijproef is volgens het CBR dat de kandi daten op het finale examen niet meer zo zenuwachtig zijn. Ze hebben minder last van examenvrees, waardoor ze minder fouten maken. Ook de rijscholen hebben er baat bij: met hogere slagingsper centages kunnen ze goede sier maken. In dc tweede helft van vorig jaar hebben ongeveer 3500 automobilisten in opleiding een rijproef gedaan. Dit jaar zijn dit er tot nu toe 5000. Het CBR gaat binnenkort vijftig nieuwe examinatoren aantrekken om de wachttijd voor het examen te bekorten van tien tot vijf weken. maken heeft." Om vooi een keurmerk in aanmerking te men moet een instelling .i.in bepaalde spelregels voldoen Het WKOF is ongeveer vier jaar in Nederland actief. De or ganisatie heeft haar wortels in Amerika en opereerde in eerste instantie onder de naam World Cancer Research Fund. Sinds begin dit jaar heeft het een naamswijziging ondergaan en werkt het onder de noemer Wc reld Kankeronderzoek Fonds WKOF-woordvoerder Eik- mans doet de kritiek van het KWF af als „kletskoek. Ze erva ren onze aanwezigheid als be dreigend. We zijn concurrent." Dat het WKOF geen keurmerk heeft, is volgens Eikmans slechts een kwestie van tijd. „We zijn nu bezig met een steunwaardigheidsverklaring. Nog dit jaar verwacht hij dal het Centraal Bureau Fondswei ving een dergelijke verklaring aan zijn organisatie zal afgeven. Volgens Eikmans zet hel KW I mensen aan om het WKOF in diskrediet te brengen. Koekkoek wil opheldering kroongetuigen den haag «jan kuys Wil de Haarlemse officier .ui justitie Gonzales drie kroonge tuigen inzetten in het proces u gen een grote drugshandel.i.u en welke toezeggingen heeft lui deze getuigen gedaan, wilt I Kamerlid Koekkoek weten \an minister van justitie Soigdragei De onduidelijke regeling rund kroongetuigen is voot koekkoek aanleiding voor zijn vragen I li| wil weten of in dit geval vverkc lijk sprake is van een kroonge tuigeregeling. En als dat zo is zegt hij. waarom zijn deze al spraken dan niet. zoals liet hoort, voorgelegd aan hei colle ge van procureurs-generaal, de hoogste instantie van het open baarministerie. De verdachte wordt algemeen gezien als de opvolger van de in 1991 geliquideerde bendeleidei Klaas Bruinsma. naar wie hel toenmalige IRÏ' \oord-l lollan- d/Utrccht een onderzoek instel de. Eind vorig jaar pakte de po litie twintig mensen op. van vvit er volgens de berichten drie be reid zijn tegen hun voormalige baas te getuigen, mits zijzelf daar voordeel van hebben. SP dient klacht in over reclame voor Europa den haag gpd De Socialistische Partij vindt dat de overheid via de tv-spotjes van Postbus 51 een zwaar over trokken. onzorgvuldige, mislei dende en subjectieve campagne voert voor Euiopa. De SP heeft zelfs een klacht ingediend bij de Reclamecode-( lommissie. om dat de pro-Europa campagne volgens de socialisten in strijd is met de regels die gelden voor Postbus 51.. Volgens de eigen regels moet de overheid terughoudendheid betrachten bij controversiële onderwerpen' en mag ze al evenmin schuldig maken aan een 'overkill' van propaganda waardoor afwijkende geluiden in feite onhoorbaar worden ge maakt. De spotjes moeten ver der betrekking hebben op 'aan vaard overheidsbeleid'. Op alle drie de punten gaat de overheid in de fout bij de Euro spotjes. vindt de SP. De socialis ten wijzen op een recente NIPO-peiling. waaruit onder meer blijkt dat de bevolking geen verdere overdracht van nationale bevoegdheden aan Brussel wil, en dat er brede steun is voor een referendum over de vervanging van de gul den door de euro. Koop dus snel uw Staatslot met Jackpot. Trekking 17 juni. leer kans, meergeld, in de Staatsloterij.-^ houten cor de horde Voorzitter Cees Michielse van de vak bond De Unie heeft gisteren zijn functie neergelegd. De 48-jarige Michielse heeft nog geen andere baan gevonden en blijft bij zijn bondSverken in een andere functie tot hij wat anders heeft. Michielse is tien jaar voorzitter ge weest. In die tijd is De Unie, voorheen Unie BLHP, gegroeid van 48.000 naar 78.000 leden. In procenten is deze vak bond daarmee de sterkste groeier bin nen de vakbeweging. Als reden voor zijn vertrek geeft Mi chielse dat 'zijn vertrek een impuls kan geven aan de verdere ontwikkeling van De Unie en haar omgevingswereld'. En kele jaren geleden vernieuwde de vak bond voor het middelbare personeel haar imago. Michielse denkt dat zijn opvolger zich moet bezighouden met fusies met andere vakbonden - De Unie is onder meer gegroeid door fusies - en de uitwerking van het nieuwe vak bondsconcept. Onder leiding van Michielse legde De Unie als eerste grote vakbond veel na druk op de individuele belangenbehar tiging van de leden. Het collectieve ele ment (CAO's, stakingen) treedt minder op de voorgrond, hoewel de bond zich ook daarmee bezighoudt. Overigens voeren ook de bonden van FNV en CNV de laatste jaren hun activiteiten op indi vidueel niveau op. Een woordvoerder van De Unie ont kent dat het vertrek van Michielse iets te maken heeft met de vacature die er bij de vakcentrale MHP is. Bij deze vak centrale. waar De Unie bij is aangeslo ten. is onlangs de voorzitter opgestapt. Michielse is gewoon aan wat anders toe na bijna 25 jaar vakbondswerk, zo luidt de uitleg. Al eerder had hij intern aan gekondigd dat hij in de loop van vol gend jaar zou willen opstappen. Bij na der inzien vond hij het echter niet netjes om vanuit zijn huidige (publieke) functie te solliciteren naar een andere baan. Michielse maakt dezelfde afweging als oud-FNV-voorzitter Johan Stekelen burg. Ook die zocht naar iets anders, maar wilde na enig nadenken zijn voor zitterschap niet als springplank gebrui ken voor een andere functie. Stekelen burg is burgemeester geworden van Til burg. Michielse blijft tot hij ander werk heeft gevonden aan de slag bij De Unie. Hij krijgt een baan in de lagere echelons. Het is nog niet bekend wie Michielse gaat opvolgen. Voor externe zaken is Hep van Luunen de waarnemend voor zitter, terwijl voor interne aangelegen heden Paal van de Loos tijdelijk aan het hoofd van de organisatie staat.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3