Tunnel onder Dorpsstraat Hazerswoude Alphen houdt ruim vier miljoen over Russen nemen enthousiast bezit van Areheon 4 oegangsweg naar oetermeer dicht' iphense winkeliers :jjn 'misleid' door pger parkeertarief Rijn Veenstreek Ballonnen voor dorpshuis Nieuwe groepschef van Zoeterwoude/Rijnwoude voelt zich op zijn plaats Gea-bloem keert terug nkruid wordt grasveld en mtainers gaan ondergronds IAG 13 JUNI 1997 ilitie pakt vandalen op ifarendsveen Ze zouden de afgelopen maand ruiten van tussen hebben ingegooid en vernielingen hebben aange- lin een camper. Twee knapen van 18 jaar uit Roelofarends- n en Leiderdorp zijn daarvoor gisteren aaangehouden. Ze jen de vernielingen inmiddels bekend. De bussen en de jer stonden op een afgesloten terrein in Roelofarendsveen. sing met koe Met je brommer tegen een koe botsen en vervolgens >en beenbreuk naar het ziekenhuis, terwijl het beest ge- n verder graast. Dat overkwam een 21-jarige man uit Lange- jtoen hij met zijn bromfiets over het Landlustpad in Ter Aar Het landelijke fietspad, dat door een weiland loopt waarin koeien grazen, is verboden voor brommers. itympwijkers ergeren zich aan overlast iu 1pwuk willem sprenkeler ia. tregt ien oi net rijkste 1 iftfiphendam moet snel met ;gelen komen om de iende verkeersdrukte in ind Stompwijk aan ban- fen. Dat was de be- uitkomst van het /nijjezoek van het college van W gisterenavond aan n ïpwijk. Vooral het sluip- ?r van en naar Zoeter- zorgt voor veel ergernis inwoners van het dorp. ul ran de aanwezigen stelde om voor de toegangsweg Zoetermeer vanuit de ermeerweg-Geerweg af te en. .Als we daar gewoon paal neerzetten is Stomp - van een heleboel proble- t verlost", zo stelde I. Kruts rel het voorstel veel bij- 'u creeg, was wethouder M. (verkeer en vervoer) ;zins terughoudend in het doen van toezeggingen. Het probleem is dat de plek tegen Zoeterwoude aan ligt. Span beloofde echter contact op te nemen met haar collega in Zoeterwoude om te kijken wat de mogelijkheden zijn. Daarnaast wordt er op de meeste wegen veel te hard ge reden volgens de aanwezigen. Een oplossing hiervoor is het verlagen van de toegestane maximumsnelheid. Enkele Stompwijkers vroegen waar om er niet vaker snelheidscon troles worden gehouden. Bur gemeester W. de Vreeze liet weten dat er wel degelijk wordt gecontroleerd. Op het Oosteinde zijn vorig jaar wel 6.500 bekeuringen uitgedeeld. Hij voegde er echter meteen aan toe dat de beschikbare ca paciteit over meerdere ver- keerslokaties in de gemeente moet worden verdeeld. ,,il AAN D .0™ ~,er ilstad Alphen heeft al dan ewust verkeerde informa- £,n de gemeente gekregen h n le parkeertarieven in het rc[e lart. Voorzitter G. Brussen l[eizijn 'misleid' door de ge- ,on Ie. Ze zoekt de schuld niet jeH ibtenaren, maar stelt wet- ïn ir H. Habermehl verant- rzz/t lelijk. „Ons vertrouwen is ,/j rlijkgeschaad." commissie uitvoeringsza- ing woensdagavond ak- met een verhoging van de Ertarieven in Alphen aan ijn. Het voorstel van bur ster en wethouders was ee een feit. Toestemming gemeenteraad is name- dit geval niet nodig, college was 27 mei ak- gegaan met het plan om arkeren op een aantal en in het centrum duur- maken. Brussen hoorde ig eerder dat het voorstel ivorden behandeld. „Ik er heel erg door verrast", de voorzitter van WSA Ze amelijk op 12 mei overleg ambtenaren en daarin laar toegezegd dat de par- rieven voorlopig niet zou- orden verhoogd. Die toe- ig staat ook in het verslag ut de bijeenkomst is ge- Brussen: „Winkeliers en wijzelf hadden geruchten ge hoord dat de tarieven omhoog zouden gaan. We hebben op 12 mei gevraagd of dat waar was en kregen toen de garantie dat die verhalen niet klopten." De voorzitter heeft bovendien het gevoel dat de winkeliersver eniging De Aarhof en boekhan del Haasbeek door de gemeente aan het lijntje zijn gehouden. Zij schreven op 10 maart en 17 april over hetzelfde onderwerp een brief aan het college en hebben nog steeds geen ant woord gekregen. Ook de brief van WSA bleef tot dusver onbe antwoord. „Het vertrouwen van de mid denstand in onze gemeente is op deze manier behoorlijk ge schaad", meent Brussen. Behal ve te zijn misleid, voelt Brussen zich verder buitengesloten. Ha bermehl koos ervoor om eerst de parkeertarieven te verhogen, alvorens de betrokkenen op te zoeken. Habermehl vermoedt dat de toezegging die ambtenaren aan Brussen hebben gedaan op een misverstand berust. „Die passa ge in het verslag is daar slechts een deel van." De wethouder denkt dat de belofte puur gaat om de tarieven in de parkeerga rage aan het Thorbeckeplein. „En die gaan pas omhoog als de garage is gerenoveerd", aldus Habermehl. chef hans jacobs, 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun. 071 -5356436 B en W willen betere verkeersstroom Gemeneweg De Gemeneweg moet in een tunnel komen te liggen die onder de Dorpsstraat in Hazerswoude-Dorp door gaat. De Dorpsstraat wordt dan met een op- en afrit aangeslo ten op de Gemeneweg. Burgemeester en wethouders van Rijnwoude hebben hun voorkeur uitgesproken voor deze oplossing. Het drukke kruispunt splitst het dorp nu nog in tweeën. hazerswoude-dorp marun kramp er veel verkeer afslaat, de Dorpsstraat in. Die smalle straat De Gemeneweg is al jaren on- is niet berekend op het zware derwerp van discussie. Niet al- verkeer dat verderop in het sier- leen omdat de weg het dorp in teeltgebied moet zijn. Al jaren tweeën 'hakt', maar ook omdat pleiten bewoners daarom voor een omleiding, liefst in de vorm van een rondweg. Ongeveer tachtig procent van het verkeer op de Gemeneweg is doorgaand verkeer. Het Nij meegse ingenieurs- en architec tenbureau Haskoning heeft voor de gemeente berekend dat het aantal voertuigen dat van de weg gebruikt maakt, de komen de vijftien jaar met meer dan vijftig procent zal toenemen. Dit is onder andere het gevolg van de bouw van 8500 woningen in Zoetermeer-Oost. De verkeers intensiteit op de Gemeneweg die in de toekomst aansluit op rijksweg 11, wordt daardoor groter. Ook zal door de uitbrei ding van het sierteeltgebied bij Boskoop, het verkeer toenemen. Het kruispunt is daar niet op berekend. In de afgelopen jaren zijn zo'n beetje alle mogelijke oplos singen voor het knelpunt al eens besproken. Het idee een rotonde aan te leggen sneuvel de omdat dit het verkeer te veel ophoudt en er bovendien geen ruimte voor is. Een tunnelbak werd als te lelijk van de hand gewezen, en een rondweg was te duur. De provincie bleek niet bereid de benodigde 30 miljoen gulden voor een rondweg op tafel te leggen. Wethouder G. Hoogen- doorn heeft wel begrip voor het standpunt van de provincie. „Meer asfalt is eigenlijk in strijd met het beleid. Daarbij heb je dan twee doorgaande wegen waar je de boel moet handha ven, want de Gemeneweg zal men altijd blijven gebruiken." Het college gaat zich daarom inzetten voor een tunnel. Hoogendoom denkt niet dat een tunnel in plaats van een rondweg nadelige effecten heeft voor de Dorpsstraat. „Door de herinrichting van de Dorps straat zal het verkeer daar vol doende afnemen", meent de wethouder. Ook zal het tuin bouwgebied goed ontsloten worden. Met een weg ten oosten van de Middelweg moet het verkeer van de Voorweg naar de Hoog- eveenseweg worden geleid. De Middelweg wordt dan een fiets- zoeterwoude/runwoude bestaand beleid, dat is mijn be leid." Als vader van twee school gaande kinderen weet de nieu we politiechef precies wat de jeugd bezighoudt. Jongeren en hangplekken: elke gemeente heeft er al mee te maken en ook Zoeterwoude lijkt er niet aan te ontkomen. Uit de reacties op het onderzoek naar het veilig heidsgevoel van de burgers - waarvoor vandaag enquêtes in de Zoeterwoudse bussen glijden - zal dit issue zeker naar voren komen. „Er zullen vast wel plaatsen worden aangewezen waar ze last hebben van jonge ren of waar ze willen dat ze zich zullen gaan ophouden", voor spelt Oppelaar. „Ik denk echter dat je de jeugd niet ergens moet wegzet ten, maar ook die jongeren moet vragen waar ze zelf willen zitten. Mijn mening is dat je een goede afstemming moet heb ben tussen de buurt en dc jon geren. Samen moet je kijken naar een goede plek." Alweer luidt zijn toverwoord 'informa tie'. Een 'ideale' hangplek blijft een utopie, zo geeft ook hij rui terlijk toe. marcel smeets John Oppelaar, de nieuwe groepschef van de politie in Zoeterwoude en Rijnwoude, is goed terechtgekomen. Via om wegen ziet hij zijn jongens droom nu verwezenlijkt. „Al op dertienjarige leeftijd heb ik ge kozen voor de politie op het platteland." Ooit liep hij nog rond op Schiphol. „Daar hield ik mij bezig met de beveiliging van de burgerluchtvaart, maar ik kreeg al snel de kriebels en wilde weer bezig zijn met het dagelijkse politiewerk." Vorige week verruilde hij zijn taak als politiewoordvoerder voor een leidinggevende functie in het veld. „De overstap van voorlichter naar groepschef is misschien raar, maar veel werk zaamheden blijven hetzelfde. En leidinggeven spreekt mij aan." Informeren en niet rege ren, dat is en blijft zijn opzet. „Op het eerste gezicht zal er in dit gebied niet veel veranderen. Dat hebben mijn voorgangers al gedaan." Oppelaar hoeft slechts bij te sturen. „Voortzetten van alphen aan den run* robbert minkhorst Alphen heeft in 1996 4,2 miljoen gulden overgehouden. Het is het tweede achter eenvolgende jaar dat de gemeente het jaar met een positief saldo afsluit. Dat blijkt uit het Jaarverslag 1996. Bij de presentatie van de jaarcijfers heeft Alphen wel een voorbehoud gemaakt. De jaarrekening wordt op dit moment door een accountant gecontroleerd. Zijn bevindingen kunnen daarom nog tot wijzigingen in de nu naar buiten gebrachte cijfers leiden. Burgemeester en wethouders weten al wat ze met het overschot willen doen. An derhalf miljoen daarvan is bedoeld voor de uitvoering van het (tweede) milieubeleids plan. Verantwoordelijk wethouder S. Lyczak streeft naar het rapportcijfer 7 voor het milieubeleid in zijn gemeente. De raad ging op 29 mei al akkoord met die investering. Twee miljoen willen B en W investeren in het Centrum Beeldende Kunst. In het CBK, dat deel uitmaakt van het veelomvattende Masteiplan Stadshart, wilde Alphen aan vankelijk alleen 2,5 miljoen stoppen. In het centrum kunnen kunstenaars exposeren en krijgen de Stichting Alphense Ateliers en de Kunstuitleen hun onderkomen. Inmiddels is duidelijk geworden dat het CBK de eerste jaren van dat bedrag niet kan rondkomen en om die reden willen B en W er extra geld voor wegleggen. Alphen heeft het jaaroverschot vooral te danken aan de gunstige rentestand en de hogere bouwleges (samen goed voor 1,7 miljoen gulden). Verder gaf de gemeente 300.000 gulden minder uit aan sociale voor zieningen. De gemeenteraad beslist 4 sep tember over de jaarrekening en de voorge stelde bestemming van het overschot. den haag monica wesseling De milieuvriendelijke Gea-bloe- men komen terug. Vanaf 1 juli worden de ecologische bloemen met het Gea-keurmerk weer bij zo'n 25 bloemisten (onder meer in Leiden en Haarlem) verkocht. De initiatiefnemers verwachten dat binnen een jaar het aantal verkooppunten zal zijn verdub beld. De bloemen worden niet langer op de veilingterrein in Roelofarendsveen verhandeld, maar in een ruimte bij bloe menveiling Aalsmeer. Het was juist veiling Aalsmeer die in januari van dit jaar de handel in Gea-bloemen stop zette. De veiling vond dat er, in vergelijking met de reclamekos ten, te weinig Gea-bloemen werden verkocht. Bloemist H. Houweling uit Haarlem, secre taris van de Rhea-vereniging (de 'biologische' bloemistenver eniging), liet het er niet bij zit ten. Samen met de ZuidHol- landse Milieufederatie (die na mens alle milieuclubs handelt) en het ecologisch handelsbe drijf De Schoof uit Lelystad heeft hij, na langdurige onder handelingen met veiling Aals meer, een 'doorstart' weten te bewerkstelligen. De veiling Aalsmeer heeft vol gens Houweling nog steeds twijfels bij de Gea-bloem en le vert dan ook geen mankracht. Wel mogen de initiatiefnemers het eerste jaar een ruimte op het terrein van de groothandels centra gratis gebruiken en krij gen ze 30.000 gulden. Niet de veiling maar handelsbedrijf De Schoof zorgt ervoor dat kwekers en bloemisten elkaar vinden en vervult zo dus de veilingfunctie. Houweling verwacht op zeer korte termijn meer bloemisten tot verkoop van de ecologische bloem te bewegen. De 'verhui zing' van de handelsruimte van Roelofarendsveen naar Aals meer is volgens hem ook gun stig. „Het nieuwe centrum zit direct naast de groothandela ren. Dat betekent dat bloemist die ook Gea-bloemen willen verkopen, niet meer hoeven om te rijden naar Roelofsarends- veen." n W Rijnwoude op fiets door Koudekerk (erk aan den run Jgroep, burgemeester Boelen en een aantal naren, stond al bij de sportvelden van voet- eniging Koudekerk maar de drie wethou- an Rijnwoude lieten op zich wachten. Zou- verdwaald zijn, werd lachend geopperd, tee, dat kon niet, 7.0 groot is het dorp aan n niet en daarbij zijn wethouders er toch thuis. Even later kwamen ze aanzetten, ebben langs de Weidedreef een peutersan- gevonden", was de verklaring van wet- M. Vorenkamp. „We brengen het schoen- rgen naar de bibliotheek, daar kan 'ie op- d worden." Icollege was gisteravond weer op tournee, r in Koudekerk aan den Rijn. Het fiets- ging onder meer langs de begraafplaats c langs is opgeknapt en over het wandelpad de Ridderhoflaan en de Van Poelgeestlaan. chrok het gezelschap van het metershoge d. De ambtenaren trokken hun blocnote tipakten een aantekening. Hier moest snel worden gedaan, ispraak van de bewoners werd ter plekke ld. „Vindt u het leuk als hier een grasveldje riep Vorenkamp spontaan naar de bewo- e aan de overkant van het slootje van de zonnenstralen zaten te genieten. „Alles dan dit", antwoordde de man. „Dit ziet er As ik mijn werk vroeger zó had gedaan al duizend keer ontslagen." Ook bij het winkelcentrum in de Prins Bern- hardlaan komt de gemeente binnenkort in actie. Daar gaan de glasbak en de papierbak onder gronds. „Het ziet er vandaag wonder boven won der redelijk netjes uit", vond Vorenkamp. „Maar normaal gesproken is het hier een zooitje. De jeugd gebruikt het als hangplek, vandaar." Na de rondrit werden geïnteresseerde bewo ners in de Ridderhof op de hoogte gesteld van de plannen die het college met het dorp heeft. Naast de gebruikelijke bewoners-ongemakken als hon denpoep, afvalcontainers en fout geparkeerde auto's werd er aandacht besteed aan een tweede Koudekerkse brug. Die staat sinds kort weer op de politieke agenda. Jaren geleden heeft de ge meente daarvoor gepleit omdat de Hoogewaard en de Dorpsstraat niet berekend zijn op het zwa re vrachtverkeer dat uit de richting van Aphen aan den Rijn komt. De gemeente kreeg toen geen steun van Alphen en de provincie, die vonden het een lokaal probleem en wilden niet meebetalen aan een tweede brug over de Rijn. Het tij is echter gekeerd, kon het college zijn toehoorders gisteren vertellen. Ook Aphen en de provincie zien nu in dat het een regionaal probleem is en staan open voor een nieuwe brug, vernoemd naar Beatrix. Voor de inwoners was dit goed nieuws. A jaren pleiten zij voor minder verkeer op de Hoog ewaard maar oplossingen waren niet voorhan den. De gemeente mag het zware verkeer niet weren van de doorgaande weg en dus bleef de Koudekerker vrezen voor zijn leven als hij op de fiets de Hoogewaard af moest. alphen aan den run robbert minkhorst Vol bewondering, een beetje verward, maar vooral buitenge woon nieuwsgierig staren ze naar het fenomeen. De Russi sche lopers die afgelopen zon dag nog schitterden in de Leid- se marathon, kijken naar de man die hen in een uitgeholde en uitgebikte boomstam tege moet peddelt. Jager Gibor, uit gedost in ruwleren kleren, grijnst als hij tot vlakbij de groep is gekomen. „Russian hnng? Perestrojka! Gibor (buiten werktijd: Jeroen van Eijk) is de enige overlevende van de Prehistorie in het Aphense themapark Ar eheon. Geduldig maar tegelijk vol vuur legt hij de Russen uit waar hij vandaan komt en wat hij doet. Ieder jaar komt een groep lopers uit de voormalige Sovjet-Unie een week naar Lei den. Emile van Aelst, zijn vrouw en enkele vrienden ne men de groep de hele week op sleeptouw. Regelen onderdak, eten en uitjes. Dit jaar staat een trip naar het na een faillisse ment net heropende Areheon op het programma. In de drie hutten liggen attri buten zoals zelf gevlochten De groep Russische lopers krijgt bij de Romeinse tempel in Areheon tekst en uitleg van priesteres Teutonia Walhalla Germanica (Ina Geisler). manden, botten en potten. Gi bor woont aan het water en leeft vooral van vis. Zijn uit zicht op het Romeinse Rijk is werkelijk magistraal. Niet ie dereen luistert naar de uitleg van Gibor. Eén gaat op avon tuur in een kano. Anderen dui ken de hutten in en betasten alles wat hen vreemd aandoet. De groep Russen is het ideale klasje voor de nieuwe directie FOTO LOEK ZUYDERDUIN van het park. Bedeesd maar leergierig pakken ze van alles beet of proberen het uit. Zo moet geestelijk vader van Ar eheon en thans hoofd park en public relations Gerard IJzereef het hebben bedoeld: een doe- -park waarin je alles mag beet pakken en uitproberen. „This is very interesting", zegt Marina Kazantseva uit Moskou in het Romeinse bad huis. Haar Engels is het best van de groep en om die reden fungeert ze zo nu en dan ook als tolk. „Hoe de mensen toen leefden, wat ze deden en hoe hun huizen eruit zagen." Ze vindt ook dat de archeotolken alles goed uitleggen. Aexander Aexejev kijkt ver lekkerd naar de massagetafel. Hij ziet toe hoe de rug van een meisje fanatiek wordt gekneed. As afronding van de massage mept de masseuse met kleine roe's op de rug van de Neder landse. Aexejev ziet het hele maal zitten en klimt na haar op de tafel. „Ik heb genoten", zegt hij tien minuten later. „So many impressions", zegt ze even later op de weg terug. Die avond viert zij met de rest in het clubhuis van de Leidse Road Runners het afscheids feest. Vanmorgen is de groep in het vliegtuig gestapt. Van Aelst: „Het afscheid is altijd heel emotioneel. Ik zeg ze dan altijd: nog 51 weken en dan zien we mekaar weer."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19