Buitenschoolse opvang fors uitgebreid LcDoek valt voor Ienie Mienie' Cultureel centrum Warmond in zicht Monumentenzorg weert 'Doorgaande Beweging' uit tuin Jelgersmakliniek 'Verplaats niet luchthaven, maar omwonenden ervan' Leiden Regio protest tegen winkels Verto-terrein Leiderdorp Plan voor 'opvangeiland' gebied Lijnbaan/Wilddreef Consternatie na ongeval sectorhoofd Beheer Zweeds over Geen gewone garage Ergernissen Vlietwijk Voorschoten aangepakt Wijdag 13 juni 1997 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414PL 7 75.000 Gulden beschikbaar voor aanpassingen aan panden in Leiderdorp 5nzf LEIDERDORP JUDY NIHOF ko{De Leiderdorpse peuterspeel- Jlö zaal lenie Mienie krijgt geen subsidie van het gemeentebe stuur voor een nieuw onder komen. Hierdoor dreigen Ve,lveertig peuters 'op straat' te advi belanden. De Stichting Mon ti VI tessori Peuteropvang legt zich indi n'et neer biï besluit. E. l - Boers wil proberen om de po- litiek. die begin juli het laatste woord heeft, nog te overtuigen yo van de noodzaak van de subsi- iuii Boers wil ook gewoon door ban met het uitwerken van de plannen voor een nieuw on derkomen. „Een deel van de gen architectenkosten nemen we op de koop toe, in de hoop dat we iemand vinden die ons fi nancieel wil steunen." Ienie Mienie moet 1 januari eg uit haar huidige onderko- 13 lllmen in basisschool Elckerlyc. De school heeft het lokaal zelf hard nodig. Voor het aanbou wen van een nieuw lokaal leeft de Stichting Montessori 'euteropvang echter niet ge- loeg geld. Aan de gemeente was een bedrag gevraagd van twee ton. Omdat de stichting in haar nieuwe onderkomen ook bui tenschoolse opvang wilde on derbrengen, heeft de gemeen te de subsidie-aanvraag van Ienie Mienie betrokken bij het onderzoek van de Stichting Zuidhollands Overleg Kinder centra (ZOK). In haar advies aan de gemeente stelt de ZOK kansen te zien voor buiten schoolse opvang op de lokatie van lenie Mienie, die in de buurt ligt van drie basisscho len, maar dat geldt 'op ter mijn'. Volgens de ZOK is het 'te kort dag' om bij Ienie Mie nie per 1 januari buitenschool se opvang aan te bieden. De gemeente vraagt zich daarnaast af of het wel haar taak is om een Montessori peuterspeelzaal te financieren. Daar zou een 'precedentwer king' van uit kunnen gaan. Ge vreesd wordt dat dan ook an dere scholen voor bijzonder basisonderwijs aan de bel gaan trekken als ze een peu terspeelzaal willen. Volgens Boers van de Stichting Mon tessori Peuteropvang verdraait de gemeente een aantal zaken. Van precedentwerking is vol gens haar geen sprake. „Er is in Leiderdorp verder geen ba sisschool met een peuterspeel zaal. De situatie waarin wij zit ten, zal zich dus ook niet voor doen." voormalige Verto-terrein Leiderdorp gebeurt momen precies waar veel plaatselij- middenstanders twee jaar al bang voor waren, detailhandel heeft er vrij gekregen." Jurist R. Adri- kon het gisteren tijdens zitting van de commissie en bezwaarschriften om hierop te wij- Destijds hield de gemeente dat het zo'n vaart niet zou Tijdens de zitting kaartte ad- A. Klijn van Karwei- aan wat er vol- haar allemaal niet in de is op het Verto-terrein, volgens het bestemmings nijverheid. groothandel en in grote goederen, auto's en boten, zijn toe- De directie van Karwei- houdt de ontwik- op het Verto-terein al lijd nauwlettend in de ga- Er zouden dingen gebeuren tegen de regels ingaan. Een als Woonweide waar keu en badkamers worden ver- en De Timmerman, dat advocaat Klijn gewoon doe-het-zelf-winkel is, zou- niet (huishoren op het ter- lege van B en W met het drin gende verzoek om in te grijpen door het bestemmingsplan te handhaven. Maar het gemeen tebestuur zag de noodzaak er niet van in. Daarop stapte de advocate naar de commissie beroep- en bezwaarschriften. Volgensjiet college passen al le zaken binnen het bestem mingsplan. op Hein Kniider na, een winkel in gordijnen, stoffe ring en vloerbedekking. Deze winkel heeft 'abusievelijk' toe stemming gekregen om zich op het Verto-terrein te vestigen, al dus het college dat aanvoert dat de zaak wel in het nieuwe be stemmingsplan - dat nog in procedure is - past. Dit ontken de Klijn: ook in de toekomst kan deze winkel volgens haar niet gelegaliseerd worden. Wethouder C. Huigen (WD- /economische zaken) heeft een grote rol gespeeld bij de ontwik keling van het Verto-terrein. Volgens de ambtenaar, die op de zitting namens de wethou der verscheen, bestaat er sim pelweg 'een verschil van me ning over wat wel en niet kan op het Verto-terrein'. Verder voerde hij aan dat het voor de gemeente moeilijk is om te con troleren in hoeverre een zaak aan particulieren verkoopt. De commissie beroep- en be zwaarschriften zoekt de zaak verder uit en doet over enkele weken uitspraak. De buitenschoolse opvang in Leiderdorp wordt met in gang van het nieuwe schooljaar uitgebreid met 32 zoge heten kindplaatsen voor 4- tot 7-jarigen. In de praktijk betekent dat een plekje voor ongeveer 64 kinderen. De Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) gaat deze uit breiding verzorgen in haar onderkomens aan de Lijn baan en de Dennenschans. Voor bouwkundige aanpas singen aan de panden stelt de gemeente Leiderdorp 75.000 gulden beschikbaar. derde deel van alle nieuwe op vangplaatsen reserveren voor ouders die zelf geen plaatsje kunnen betalen. Het plan is om deze plekken te subsidiëren uit de gelden die het rijk over enige tijd beschikbaar stelt voor bui tenschoolse kinderopvang. Met de reeks maatregelen willen de gemeente Leiderdorp, SKL en Catalpa (de twee organi- LEIDERDORP» JUDY NIHOF In 1998 wordt de buitenschool se opvang verder uitgebreid tot in totaal 140 opvangplaatsen. Naast de reeds geplande uit breiding met veertig kindplaat sen in Leyhof, wil de SKL nog eens 36 kindplaatsen van de grond tillen. Het gemeentebestuur wil een saties voor kinderopvang die in Leiderdorp actief zijn) het nij pende tekort aan buitenschool se opvang terugdringen. De maatregelen zijn gebaseerd op aanbevelingen in het rapport van de Stichting Zuid-Hollands Overleg Kindercentra (ZOK). De gemeente vroeg de ZOK te on derzoeken hoe de buitenschool se opvang kan worden uitge breid. De directe aanleiding voor die opdracht was een alarmerend rapport van een groep Leider- dorpse ouders. Zij constateer den een schreeuwende behoef te aan buitenschoolse opvang in de gemeente Leiderdorp, waar momenteel nog slechts 32 kindplaatsen zijn. De gemeente wil de uitbrei ding van de buitenschoolse op vang van 4- tot 7-jarigen voor rang geven omdat hieraan de meeste behoefte is. Maar ook de waag naar opvang van 8- tot 12-jarigen groeit. Volgens Ca- talpa-directeur A. van Ulden is het de bedoeling om hen straks drie vier soorten buiten schoolse opvang 'volgens mo derne inzichten' aan te bieden. „Er komt niet e'e'n model. Het is juist leuk als ouders en kinde ren kunnen kiezen. Bij het ontwikkelen van bui tenschoolse opvang voor 8 tot 12-jarigen willen SKL en Ca talpa ook instellingen als Sjelter en de streekmuziekschool be trekken. Momenteel werken SKL en Sjelter al samen in de vakanties. De visie op buiten schoolse opvang van de 'groten' moet in oktober klaar zijn. Ee'n groot gebouw voor kinderopvang in hei gebied I ijnhn.n /Wilddreef in Leiderdorp. Als de Stichting Kinderopvang Iride dorp (SKL) en Catalpa het voor het zeggen hebben, verrijst /o 'opvangeiland' op de plek waar beide instellingen momenteel een aantal onderkomens hebben. Deze zouden moeten verdwijnen om plaats ie maken \o< een geheel nieuw pand. Catalpa-directeui A. van IJlden en ski interim directeur S. Palmen willen het idee hiervooi de komei de tijd verder uitwerken. Van Ulden is optimistisch ovci de baa baarheid van zo'n gebouw, zeker nu de gemeente de problcme in de kinderopvang met voortvarendheid aanpakt. ...Mei ee beetje geluk lukt het ons om de gemeente ervan de ovoriuigei dat de middelen van het rijk die vrijkomen voor bel stinuileie van buitenschoolse opvang hiervoor ingezet moeten worden." De tuin van de Jelgersmakliniek. Monumentenzorg vindt deze plek niet geschikt voor het kunstwerk 'Doorgaande beweging'. „Wij vinden het voor een landschappelijk park te streng", aldus een woordvoerder. foto marklamers OEGSTGEEST» AFKEV Het beeld Doorgaande Beweging staat niet vóór 1 januari 1998 in de tuin van de Jel gersmakliniek. De Rijksdienst voor Monu mentenzorg is tegen. Daarmee heeft Oegst- geest een probleem: de gemeenteraad heeft immers onder druk van de rechter beloofd het kunstwerk voor het begin van het vol gende jaar te verplaatsen. En had haar zin nen gezet op de Jelgersmatuin als nieuwe plek voor het beeld. Monumentenzorg vindt echter dat het kunstwerk niet past bij de omgeving van de kliniek. „We vinden het voor een land schappelijk park als de Jelgersmatuin te streng", verklaart J. van Rooden van Monu mentenzorg. De dienst heeft dan ook nega tief gereageerd toen Oegstgeest in februari kwam polsen of het beeld in de tuin te rechtkom De gemeente heeft daama geen officiële aanvraag ingediend. Doet ze dat alsnog, dan blijft Monumentenzorg bij haar standpunt, meldt Van Rooden. „Ik denk wel dat we dan bezwaar gaan aantekenen, ja." En dan wordt het voor Oegstgeest moei lijk. De bezwaarprocedure kan jaren wor den gerekt. In de tussentijd mag het beeld niet alvast in de tuin worden neergezet. Ook niet voorlopig. „U weet meer dan ik", reageert cultuur wethouder G. Kempen. De wethouder laat zich echter niet door de tegenslag uit het veld slaan. „Dat beeld is hoe dan ook op 1 januari weg van de huidige plek." Waar het beeld dan wel heen moet, is echter iets wat Kempen nog altijd niet weet. „Die dingen hebben hun tijd nodig. De kunstenaar zelf is hierin een belangrijke partner, en hij is nog met een paar advi seurs in overleg. Broedende kippen moet je niet storen." WARMOND MARIETA KROFT De bouw van het sociaal-cultu reel centrum in Warmond is in zicht. Na tientallen jaren praten, verwacht het gemeentebestuur dat de bouw begin volgend jaar kan beginnen. Het geld. circa vijf miljoen gulden, heeft War mond al klaarliggen. Dat geldt eveneens voor de huisvesting van de bibliotheek in het ge meentelijk gymnastieklokaal dat op een half miljoen gulden wordt geschat. Het wachten is op de inge bruikname van de sporthal. Naar verwachting kunnen de sportverenigingen er eind dit jaar of begin volgend jaar in. Sportzaal Klim Op die als gevolg daarvan leeg komt te staan, geeft vervolgens onderdak aan de verenigingen die nu nog ge bruik maken van 't Meerpunt en het Trefpunt. Deze twee gebouwen worden gesloopt. Op de plek van het aan de Herenweg gelegen Tref punt komt het veelbesproken sociaal-cultureel centrum. De school, een beeldbepalend pand dat naast het Trefpunt staat, blijft behouden en wordt in het bouwplan meegenomen. De commissie burgerzaken en bestuur toonde zich gister avond vrij positief over de door B en W voorgestelde invulling van de ruimtes, die in totaal 1800 vierkante meter bedragen Er komen een grote en een klei ne zaal, een ontmoetingsruim te, een centrale hal met foyer, ruimten voor cursussen, mu zieklessen, de scoutinggroep Anne Frank, jongerensociëteit Ut Sloepie en het kinderdagver blijf. Mogelijk wordt er ook de buitenschoolse opvang onder gebracht. Er was een verschil van me ning over de huisvesting van Ut Sloepie. Burgerlid N. van Ma meren zag wel iets in een kel derruimte voor de jmigi Burgerlid J. Yielvoxe \n echter een kostenstijging, gemeester Van der Wel heli de mogelijkheid uit te /oeki De commissieleden kin definitief hun standpunt .i.i orde stellen in de commi vergadering van 19 augu De raad neemt op 25 sepioi een besluit De vergadering van de com missie burger/aken en be stuur in Warmond begon gis teravond met veel c'pnstci na tie. Vlak voor hel gemeente huis werd even voor achten hel seclorhoold burger/aken Gerrit Kleijheeg aangereden. Wethouder loop Wassenaai zag hoe hij door de lucht vloog en op de weg viel. Kleijheeg kwam met zijn motor uit de richting van Sassenheim en wilde ter hoogte van het gemeente huis naar links afslaan om de vergadering bij te wonen. Een achteropkomende auto mobilist zag door de laag staande zon niet dat de amb tenaar stil stond en reed hem van achteren aan. Terwijl de wethouder en de gemeentesecretaris zich over het slachtoffer ontferm den. begon de vergadering, weliswaar een half uur later dan bedoeld. Een zucht van opluchting ging door de raadzaal toen kleijheeg om negen uur alsnog vrolijk groetend binnen kwam lo pen. .•ten raar opgekeken de vissers die afgelo- lu in een slootje langs ,veg \44 zaten te hen- er hoogte van Oegst- •11 20-jarige automobi- eiden schampte eerst .trail over een lengte igeveer 130 meter, de berm in en vloog •i eens 100 meter ver hei slootje. De man litrbij uil de wagen ge- De vissers waar- en snel de politie. De ar. die te veel bleek te gedronken, is naar het nacht met een heup- Jmdal niet duidelijk t nog meer mensen in zaten, werd door een eg van de brandweer d in het water. Er ble- II andere slachtoffers )e auto van de man is nlKmxTd. Beheer BV, gedeeld ei- van de ondernemers mitsloo en W. van Bavel, een Nederlandse machi- overgenomen van het bedrijf Svedala. machinefabriek Compo- Coevorden BV produceert voor de wegenbouw zoals graafbakken en scharen. Voor werken ongeveer VOORSCHOTEN Een garage mag je het be drijfspand van Kamsteeg aan de Hofweg in Voorschoten niet meer noe men. Een Auto Plaza wel. In de nieuwe vestiging, die gisteren werd geopend, zijn alle activiteiten van de Kam steeg-vestigin gen in Leider dorp, Oegst geest en Voor schoten onder gebracht. Klanten kun nen er auto's kopen, huren, laten repare ren, maar ook bijvoorbeeld een auto- of reisverzekering afsluiten. Het nieuwe pand is zesduizend vierkante me ter groot. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Directeur Duinwaterbedrijf ziet niets in Schiphol in zee De bewoners van de Vlietwijk in Voorscho ten hebben tot volgende week vrijdag de tijd om alle klachten over hun straten in te leveren bij het kantoor van Vlietwijkbeheer aan de Lord Baden Powellweg. In elke brie venbus in de buurt is daarvoor een formu lier gestopt. Op dit blauwe blaadje kunnen de bewoners hun opmerkingen kwijt over vieze straten, scheve en kapotte stoeptegels en andere soorten overlast die bestreden moet worden. In het kader van de actie Schoon Vlietwijk trekt de nieuwe wijkbeheerder G. Corten- bach de wijk in om al deze klachten te ver helpen. Cortenbach is sinds 14 mei als be heerder actief. Op 24 en 25 juni gaat hij proberen alle reparaties uit te voeren. Op 1 juli zetten kinderen en personeel van basis school de Vos de schoonmaakactie voort. Voor overige klachten is de wijkbeheerder aanspreekbaar tussen 1 en 2 uur op woens dagmiddag. Vlietwijkbeheer is een geza menlijk project van de Stichting Bewoners organisatie Vlietwijk, de gemeente Voor schoten en Woonzorg Nederland. MONICA WESSELING Niet Schiphol zelf, maar de om wonenden van de luchthaven moeten worden verplaatst. Dat is veel goedkoper en uitbreiding van de luchthaven kan dan een voudig door de aanleg van een tweede Kaagbaan en verbete ring van de Zwanenburgbaan. Verhuizing van de 10.000 bewo ners, die last hebben van het la waai, levert bovendien midden in de Randstad een prachtig nieuw natuurgebied op. Directeur P. Jonker van het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland kwam gisteren tijdens het sym posium ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de stich ting Duinbehoud met een ver rassend nieuwe oplossing voor het ruimteprobleem van Schip hol. Voor Jonker staat als een paal boven water dat duinen en zee niet mogen worden aange tast. Net als de stichting Duin behoud zegt hij 'nee' tegen de kustlocatie, tegen een luchtha ven in zee en tegen de Tweede Maasvlakte. De Maasvlakte is naar zijn idee geen echte bedreiging van de kust: die komt er toch niet omdat de noodzaak niet kan worden aangetoond. Schiphol heeft echter wel ruimte nodig. Een eiland in zee met daarop een satelliet-luchthaven, ziet hij absoluut niet zitten. Het zou dan gedaan zijn met de rust in Berkheide in Katwijk en Meijen- del in Wassenaar (twee duinge bieden die de DZH in beheer heeft en waarin zich belangrijke natuurterreinen bevinden). Bo vendien zou de luchthaven veel vogels trekken met alle proble men van dien en zou een nieuw eiland de stromingen in dc zee onaanvaardbaar beïnvloeden. Een nieuwe luchthaven in zee kost al gauw zo'n 30 miljard en volgens berekeningen van Jon ker is verhuizing van 10.000 omwonenden met twee tot drie miljard wel bekeken. Deed Jonker een oproep tot massale volksverhuizing, direc teur M. Jansen van de stichting Duinbehoud wil de duinen en de zee onder meer beschermen door deze als Europees natuur gebied te laten erkennen (opna me in het zogeheten Pan-Euro- pees Ecologisch Netwerk). Jan sen: „Maar zo'n stempel alleen is natuurlijk niet genoeg. De duinen en de zee moeten ook door de natuurbeschermings wet en via streekplannen wor den beschermd worden. En bo vendien is het tijd om alle mooie plannen voor dynamisch kustbeheer nu eens uit te voe ren". Jansen denkt dat onder meer in Meijendel en Berkheide 'dynamisch kustbeheer' moge lijk is. „We kunnen daar de dui nen meer meer laten stuiven. Dat geeft prachtige nieuwe na tuurgebieden." Duinbehoud is verheugd over het plan om tus sen Schoorl en Bergen in de zeereep een flinke kerf te ma ken, waardoor zeewater het achterland kan binnenstromen. In Meijendel en Berkheide heeft zo'n ingreep geen zin. Het ach terland ligt daar te hoog en dus stroomt het water niet binnen. Nel als kersverse directeur natuurbeheer van het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer cn Visserij, P. de Jongh, denkt Jansen dat bescherming van duin en zee vooral ook moet komen van de burgers zelf. Het draagvlak moet groter, heet dat. De Jongh is overigens niet zo pertinent in zijn opvat tingen over kustlocatie, Tweede Maasvlakte en Schiphol in zee. „Ik zeg niet principieel nee. Ne derland wordt verbouwd, daar kun je niet voor weglopen. Maar voordat we aan zoiets beginnen moet eerst bewezen zijn, dat dat absoluut noodzakelijk is en dat het nergens anders kan. Bo vendien moet de eindafreke ning altijd een winst voor de na tuur betekenen." De Jongh is dus niet a priori tegenstander van bouwen in de duinen of zee, mits er elders maar in de duinen natuur wordt opgekrikt (en natuurlijk de noodzaak van het bouwen onomstotelijk vast staat). De natuurwinst moet groter zijn dan het natuurver- fies. Overigens brak de nieuwe di recteur gisteren wel een lans voor meer geld voor natuurbe scherming en natuurontwikke ling. Van de 100 miljard die de overheid tot 2010 aan infra structuur uil besteden (de zoge heten ICES-gelden) moeten vol gens hem een substantieel deel aan natuur worden besteed. Eerder al bepleitte een aantal natuurorganisaties dit.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17