Geertsema sneuvelde in zinloze oppositie Leiden Joop van der Holst: een reus is geveld 'Man fout, man weg' Leiden Regio WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. WEST STEVENSHOF De wijkraad Stevenshof heeft twee nieuwe commis sies ingesteld. De Burgerforum-commissie volgt nauwgezet hoe met name de gemeente de zaken behandelt, die door bewoners zijn aangedragen bij het burgerforum. De Dierenweide-commissie houdt zich bezig met de verdere ontwikkeling van de dierenweide Stevenshof. DE MORS De opknapbeurt van het Kweeklustpark is bijna voltooid. Alleen de sloten moeten nog worden uitgebaggerd en dat gebeurt komende week. Ook de nabijgelegen dierenweide ondergaat wat veranderingen. De aangrenzende rijvers worden bij de dierenweide getrokken en omheind met een nieuw hek. Verder wordt de veesta pel uitgebreid met een aantal 'kindervriendelijk dieren', zoals een ezel en konijnen. AG 13 JUN11997 se redacteur Jan Preenen pendelt dagelijks tussen den Centraal en Haarlem. Met enige regelmaat be- :el it hij over de (on)gemakken van die reis en vertelt over zijn avonturen. Toegegeven, het parkeren van fietsen voor Lei den Centraal loopt bepaald niet als een trein. Er zijn gewoon te veel fietsen. Logisch, als je de treinreiziger bijvoorbeeld adviseert op twee wielen te komen, maar 'vergeet' voor opvang te zorgen. Dat leidt tot chaos, waarin de Neder landse Spoorwegen jarenlang gespecialiseerd waren, maar waarvan ze zich nu als zelfstan dig bedrijf proberen te distantiëren. De overlast zou nog groter zijn als NS niet de helpende hand zou worden geboden. Via de ac tie 'Fiets fout, fiets weg' en via dieven die het buiten stallen van fietsen tot een rad van avon tuur maken. Zoals voor een vrouw die onlangs aan zoveel mogelijk mensen probeerde duide lijk te maken dat ze door die raddraaiers ten einde raad is. Ze doelde daarbij, zo nam ieder een aan, op de tiueede categorie fietsenoprui- mers. „Er zaten gi'd twee sloten omheen. Hoeveel heb je er dan nodig?"Ze onderbrak even haar tira- q naar verwachtte duidelijk geen antiuoord. Zoals ze ook van 30f( fiets niets meer verwachtte. In elk geval geen bel. „Maar verder ege ie nog goed. Waar haal ik nu weer het geld vandaan?", zo wekte de vi het einde van haar woedeuitbarsting de indruk alsof ze uit mere geldbronnen kan putten. ans i overwoog ik nog om haar naar het loket van de NS te sturen jaar wat geld te vragen voor haar aandeel in het verminderen het fietsenoverschot. Die gedachte heb ik uiteindelijk maar niet sproken. Ze zou vermoedelijk zodanig aan mijn geestelijke ver- ,UJ tns hebben getwijfeld dat ze meteen met de actie 'Man fout. i weg' was begonnen. I i wordt elk middel in de strijd tegen de fietsenplaag benut. Dus ree i beloning tegenover moeten staan. Zelfs buschauffeurs ha n een aanmoedigingspremie te krijgen voor het overzichtelijker en van het aantal fietsers. Anders kan ik het niet verklaren rom onlangs een serieuze poging werd gedaan om me in de wie- lite: t rijden. rel; int terwijl ik kort tevoren nog overal had verkondigd dat de om- ng digheden voor een fietser voor het Leidse station aanmerkelijk 1111 verbeterd. Dat je niet langer hoeft te zigzaggen tussen bussen, ei' htauto's en ander rijdend ruig. Dat ik bijvoorbeeld zonder ver- II slichten en met voorrang boven alle andere wegmisbruikers de Rijnsburgerweg ongehinderd naar het Schuttersveld kan meralleen dat niet iedereen van die laatste ontwikkelingen op is of wil zijn. In elk geval niet die buschauffeur die plotse- rechtsaf sloeg naar het Stationsplein en mij en mijn voorrang )s i omen negeerde. Het deed me denken aan een wilde actie van Tou automobilist die zijn vehikel een keer 's morgens om kwartover m mijn broek parkeerde, omdat hij me pas op het laatste mo- nak topmerkte. n te 'kennelijk op zijn premie azende buschauffeur heeft me waar- nec jnlijk helemaal niet gezien. Gelukkig reed hij langzaam, waar- ^n' ik het contact tot broek en bus kon beperken en nog net mijn i rkon omgooien. Van enige reactie van de buschauffeur was sprake. Geen belangstelling ('gaat het?'), geen gebaar van 'sorry, Jebu niet gezien', maar gewoon het verstand op nul en de blik op PI ndig. lig. Zo'n man zou eerder in aanmerking komen voorde actie ifout, man weg'. 972 STEVENSHOF De afgelopen maand zijn, op de schapen na, alle die ren uit de dierenweide Stevenshof gehaald. Door het verouderde en te lage hek dreigden de beesten te ontsnappen en bezoekers zich onder de dieren te begeven. Om dit te voorkomen wordt deze zo mer een nieuw, twee meter hoog hek geplaatst. Daarna keren de geitjes, lammetjes en andere dieren die nu tijdelijk in kinderboer derij Merenwijk verblijven, terug in de Stevenshof. afgelopen vier jaar vooral de opeenvolgende wethouders van financiën. Hij sprak van 'financieel wanbeheer', hij noemde de wethouders 'boekhouders met een kruideniersmentaliteit Geertsema ontdekte altijd wel fouten en foutjes in begrotingen en voorjaarsnota's. Maar zijn opmerkingen daarover werden steevast afgedaan als gezeur en de WD'er werd weggezet als de oppositieleider die alleen maar belangstelling had voor getallen: een wandelende rekenmachine. Die ten slotte in november 1996 zijn alternatieve begroting waarin verlaging van OZB en hondenbelasting werden beloofd door een meerderheid in de raad zonder veel discussie verworpen zag worden. Op de zege van 1994 volgden geen gloriejaren. Driejaar in de oppositiebankjes heeft de WD weinig opgeleverd. Invloed op het beleid van de gemeente Leiden hebben de liberalen nauwelijks. De autoluwe binnenstad is inmiddels voor een goed deel voltooid. En financieel blijkt Leiden zich ook zonder de WD heel goed te kunnen redden. Maar volgens de wat schimmige verklaring die de WD-fractie uitgaf over het gedwongen vertrek van de fractievoorzitter is Geertsema daar niet op gevallen. De partij zegt in de periode tot de verkiezingen behoefte te hebben aan een 'manager' aan het roer. Kradolfer is een manager. Hij moet de WD na acht jaar oppositie eindelijk weer aan wethouderszetels hebben. Aan Geertsema is opdracht volgens zijn fractiegenoten kennelijk niet toevertrouwd. De grootste makke van de afgezette fractievoorzitter was misschien wel zijn vermogen tot relativeren. Hij zei dingen als: „Ik lig niet wakker van de politiek.-' En in een interview met deze krant in een groter verband, maar ook heel toepasselijk„Ik zie in mijzelf slechts een beperkt onderdeel van het mechanisme. Ik ben vervangbaar." Alexander Geertsema en zijn echtgenote, gefotografeerd op het moment dat burgemeester Goekoop bekendmaakt dat de VVD de grootste partij in Leiden is geworden. FOTO REINOUT VAN GULICK Een onverwachte winst van twee zetels en meteen de grootste partij van Leiden. Er leek op 2 maart 1994 alle reden voor de WD om te juichen. En dat deed lijsttrekker Alexander Geertsema ook. Hij had met zijn consequente verzet tegen besluiten over de autoluwe binnenstad de liberalen naar de overwinning gevoerd. En dat werd uitbundig gevierd. Nu, drie jaar later, is hij door zijn eigen partij aan de kant gezet. Met zijn eenzame oppositie tegen een college dat steunt op 25 van de 39 zetels in de gemeenteraad kon hij geen potten breken. Veel plezier heeft Geertsema niet gehad van zijn zege. Het was het grootste, misschien wel het enige essentiële verschil tussen de WD enerzijds en de collegepartijen PvdA, CDA en Groen Links anderzijds. De christen-democraten en de linkse partijen bedachten de filosofie van de autoluwe binnenstad, de liberalen verzetten zich daartegen. Waarmee de WD, zoals Geertsema al in 1993 terecht opmerkte, dichter bij 'de mensen in de stad' stond dan de andere partijen. „Onze kiezers vinden dat de stad voor alle verkeer bereikbaar moet blijven. Met dat standpunt staan we weliswaar alleen in de gemeenteraad, maar bepaald niet bij de burgers." „De autoluwe binnenstad en dalende omzetten gaan hand in hand", zei de afgezette fractieleider van de WD in september 1995. De collegepartijen waren woedend. Maar recente cijfers over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de Leidse binnenstad lijken het gelijk van Geertsema te onderstrepen. In het centrum gingen de afgelopen jaren honderden banen verloren. Maar PvdA. D66, CDA en Groen Links houden onverkort vast aan het weren van de auto. Op dat punt was er voor de oppositie geen andere eer te behalen dan misschien de eer van het gelijk. En wie gelijk heeft maar het niet krijgt, wordt cynisch. Zo ook Alexander Geertsema, die ten slotte de wethouders uitdaagde om toch vooral door te gaan met de autoluwe binnenstad. „Net zolang tot de laatste consument uit het centrum is weggejaagd." Het verhaal van Geertsema en de WD is het verhaal van de autoluwe binnenstad. Het was de oorzaak van de winst van de liberalen bij de verkiezingen, het was al een paar dagen later de reden dat de door Geertsema en Jan Willem Kradolfer geleide onderhandelingen over een nieuwe wethoudersploeg tot niets leidden. En het werd het onderwerp van nog eens drie jaar hopeloze oppositie tegen een overmacht. Illustratief voor de onmacht van de WD is ook de manier waarop wethouders in Leiden worden vervangen. D66'er Hans de Goede en CDA'er Aart van Bochove werden de laan uitgestuurd. Met beide mutaties had de WD niets te maken. Er was één wethouder op wiens vertrek Geertsema aandrong: Jan Laurier van Groen Links. Laurier moest volgens de WD-voorman zijn consequenties trekken uit het feit, dat de andere collegepartijen vasthouden aan de bouw van een parkeergarage aan de Boommarkt, waar Groen Links mordicus tegen is. Laurier piekerde er niet over om op te stappen en zit stevig in het zadel. Omdat de WD het, los van die vermaledijde autoluwe binnenstad, op de meeste punten eens is met de collegepartijen, bleef er weinig over om oppositie tegen te voeren. Geertsema geselde de ZUID ZUID De reuzenberenklauw maakt zijn dreigende naam waar. De plant met de puntige bladeren produceert een sap dat op de huid, vooral als de zon erop schijnt, lelijke blaren kan veroorzaken. Tuin lieden van de gemeente zijn daarom bezig om de reuzenberen klauw uit de buurten weg te halen. Daarnaast is er ook de gewone berenklauw met rondere bladeren. Deze plant is ongevaarlijk en wordt niet verwijderd. ROOMBURG Wethouder Jan Laurier onthult op donderdag 19 juni bij huize Roomburgh, op de hoek van de Wierickestraat en de Zaanstraat, rijf bankjes. Dit straatmeubilair staat langs een wandel route voor ouderen en is geschonken door het wijkteam van stads deel Zuid. De onthulling, 's ochtends tussen half elf en half twaalf, wordt opgeluisterd door een draaiorgel. MIDDEN BINNENSTAD Het jaarlijkse kinderfeest op het terrein van speeltuin De Doorbraak heeft plaats op zaterdag 21 juni. Op het programma staan onder andere bootjevaren, een spellencircuit en een kinder vrijmarkt. Verder optredens van een kindergoochelaar en het kin dertheater De Wip met de voorstelling 'Pietje Bell en de zwarte hand'. Kinderen van 4 t/m 13 jaar uit de oostelijke binnenstad kun nen vanaf 11.00 uur terecht in de speeltuin, gelegen in het Katoen park aan de Oosterkerkstraat. NOORD MERENWUK Bewoners uit de 'vlinder'-buurt in de Merenwijk willen de bewegingsvrijheid van honden in het aangrenzende wijkpark in perken. Aan de gemeente hebben ze gewaagd om duidelijk te ma ken waar honden wel en waar niet mogen komen. Binnenkort wor den nu ter hoogte van het Atlantapad bordjes met de tekst 'hondenrenplaats' neergezet. Alleen op dit eerste stukje grasveld vanaf de Hermelijnvlinder mogen honden komen. Voorbij het tweede bruggetje komen bordjes met de tekst 'voetbalveldje'. Daar mogen honden niet komen. MERENWUK Vier vrouwen staan op vaderdag in het winkelcentrum de Kopermolen klaar om vaders extra te verwennen. Zij wassen op zaterdag 14 juni van half elf tot en met half rijf de auto's van vaders geheel gratis. De tijdelijke wasstraat is te herkennen aan de witte tent voor het winkelcentrum en de rier wasvrouwen zijn gekleed in rode overalls. GROENOORD De gemeente gaat de riolering van de Haarlemmer weg vernieuwen. Om eventuele schade aan de huizen door de werkzaamheden later te kunnen vaststellen, worden vanaf maan dag 16 juni in de huizen foto's genomen en metingen gedaan. DE KOOI De voorbereidingen voor de nieuwbouw van woningen op het Kooiplein beginnen aanstaande maandag. Nog voor de bouwvakantie wordt het pand van de groenteboer gesloopt en de bloemenkiosk verplaatst naar een plek naast de tijdelijke vestiging van Albert Heijn aan de Bonairestraat. Na de bouwvakantie gaat de slopershamer door het oude pand van de grootgrutter. Het voor malige bankgebouw blijft nog even staan, want daarin nemen de aannemer en zijn mensen tijdelijk hun intrek. De nieuwe woningen zijn over ongeveer 20 maanden klaar. NOORD Bomen en struiken die het zicht van weggebruikers op het overige verkeer belemmeren, worden de komende dagen gesnoeid. Iedereen die plekken met dit verkeersonvriendelijke groen weet, kan dit melden bij het wijkteam, tel. 071-5167667 en toe moesten temperen, omdat hij anders over de grenzen van zijn eigen kunnen zou gaan." Van de honderd leden van Saturnus, waar Van der Holst in het derde elftal keepte, wa ren er dan ook ruim vijftig aanwezig bij de teraardebestelling. Handbal was zijn lust en zijn leven. Een teamgenoot: „Twee weken geleden werden we ongeslagen kampioen. Hij was als een kind zo blij. De dag erna liet hij het woord CHAMP in zijn haar scheren." Tussen alle familie, vrienden, kennissen en buurtgenoten zat ook collega-melkboer Peter van der Meij. „Hij heeft mij geholpen bij het opzetten van mijn zaak. Vanaf mijn veertien de werkte ik al bij Joop. Hij was een speciale man. Zijn deur stond altijd open, voor ieder een. Al moest hij tot 's nachts drie uur door gaan. En als je plotseling iets nodig had. kon je desnoods op zondagochtend bij hem aankloppen. Geen moeite was hem te veel. Die man had zoveel plezier in zijn werk en de omgang met mensen!" Dat dit plezier we derzijds was, bleek uit de reactie van de buurt na Joop's overlijden. Het droevige nieuws ging als een lopend vuurtje en resul teerde in een collecte door Groenoord voor een rouwboeket en een overlijdensbericht in de krant namens de hele wijk. „Hij kwam al bijna vijfentwintig jaar bij ons langs", zegt een bewoonster van de Haar lemmerweg. Met een aantal buurtgenoten woonde zij de begrafenis bij. „Mijn kinderen kennen hem allemaal als Ome Joop. Maar nu hij er niet meer is hoef ik ook geen andere melkboer meer. Ik koop mijn zuivel voortaan wel in de winkel. Het is Joop of anders niets." Eiffeltoren De Eiffeltoren is toch wel het symbool bij uit stek van de lichtstad Parijs. Vooral 's avonds, als het door de geniale ingenieur Gustave Ei ffel ontworpen monument van verre zicht baar is, besef je waaraan Parijs haar bijnaam te danken heeft. Nu is Leiden wel niet hele maal vergelijkbaar met de lichtstad, maar de sleutelstad telt tenminste één ondernemer die probeert om zijn fraaie pandje in het licht te laten baden. Hans Olijerhoek, eigenaar van De Klare Lijn aan de Hooigracht, verlicht zijn winkel met tientallen gloeilampjes die hij aan de buiten zijde van de etalage bevestigt. Onlangs koos hij een nieuw thema: een rood-wit-blauwe Eiffeltoren. Niet helemaal toevallig gekozen, want eind deze maand wordt bij de Hoog landse kerk een Petit Montmartre gehouden. Onze reus is geveld, stond op de rouwcircu- laire te lezen. In de nacht van zaterdag op zondag is Johannes van der Holst, beter.be- kend als Joop de Melkboer, geheel onver wacht overleden. Hij werd 54 jaar. Een gemis voor Leiden en zeker voor Groenoord, de buurt waar hij woonde en de meeste klanten had. loop was een bijzondere man, geliefd bij velen. En dat was op de begrafenis, giste ren in Noordwijk na een herdenkingsdienst in de Leidse Hartebrugkerk, goed te merken. Er waren zo'n 200 mensen aanwezig om Van der Holst de laatste eer te bewijzen, loop, een boom van een vent, stond altijd voor iedereen klaar. „Hij was één van de vriendelijkste mensen die ik ooit gekend heb", zegt een klant van Van der Holst, uit de Professorenwijk. loop kwam overal met zijn melkwagen. Groenoord, het woonwagen kamp, de Professorenwijk en Koppelstein. „En overal had hij zijn adresjes voor de kof fie", vervolgt de vrouw. „Van der Holst was een graag geziene man. Zo woont er bij mij een vrouw in de buurt bij wie Joop altijd, net als bij mij, een kopje koffie dronk. En als ze er onverhoopt een keer niet was, zette ze bij de voordeur een thermoskan voor hem klaar. Dan dronk hij zijn koffie in de wagen." Van der Holst laat drie kinderen en een vrouw, Saar, achter. Zij stond in het winkeltje aan de Haarlemmerweg, terwijl )oop erop uit trok met de wagen. In zijn spaarzame vrije tijd handbalde hij zeer fanatiek en was hij bestuurslid en mede-oprichter van de Stichting Ambulante Melkhandelaren. Deze zomer zou Van der Holst zijn zilveren jubile um als melkboer vieren. Helaas voor Groen oord en de rest van Leiden, is met het overlij den van Van der Holst ook een einde geko men aan het laatste winkeltje in die buurt. Zijn vrouw houdt het voor gezien. Van der Holst was een hardwerkend gezellig- heidsdier, voor wie geen moeite te veel was. „Ja", beaamt ook Rob Otten, voorzitter van handbalvereniging Saturnus, waarvan Van der Holst zestien jaar lid was. „Joop was al tijd enorm enthousiast en fanatiek. Hij leefde voor het handballen. Na een twaal- furige werkdag kwam hij naar de training waar hij dan veruit de fa natiekste was. Op zondag trad hij na zijn eigen wedstrijd ook nog eens op als scheidsrechter. Terwijl hij al zes dagen in de week werkte, wilde hij toen er een tekort was aan scheidsrechters, ontheffing krijgen om meerdere wedstrijden op een dag te mogen leiden. Hij had een ontembaar enthousiasme. Het was zelfs zo, dat teamgenoten hem af Een waarschu wing die helpt, in de etalage van De Klare Lijn aan de Hooigracht. FOTO HIELCO Maar de toren hing er nog geen twee dagen of beetje bij beetje ging het licht uit. „De tweede ochtend waren er al achttien lampjes verdwenen en ik raakte aardig gefrusteerd", vertelt Olijerhoek. „Het was weer hetzelfde verhaal als rond de kerst. Toen had ik van witte lampjes een prachtige kerstboom ge maakt, en ben ik er in een paar weken tijd zo'n tachtig kwijtgeraakt." Wie die lampjes steelt, staat er helaas niet bij. Eén keer heeft iemand een paar kleine jon gens gezien die de lampen uit de fittingen draaiden. „Maar er zijn ook lichtjes gestolen, die vrij hoog hingen. Ik kan me niet voorstel len dat kinderen dat hebben gedaan. Het zijn gewoon figuren die denken 'ik neem die lampjes mee, want ze zijn gratis", zegt Olijer hoek. De ondernemer baalt vooral omdat hij altijd zijn best doet om iets van zijn etalage te ma ken. „De creativiteit van de meeste onderne mers is wat dat betreft nul komma nul. Het mag namelijk niets kosten. Als je dan wel in vesteert - die lampjes kosten me drie gulden per stuk - baalje des te meer als dit gebeurt." Olijerhoek heeft gezocht naar een paarden middel en vond dat. Sinds dinsdag waar schuwt hij mensen met snode plannen, dat zijn etalage is voorzien van videobewaking. En kijk, dat helpt. De lampjes blijven hangen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15