eiden Regio 'Huurders in Mors geld teruggeven' 'Hebzucht, allemaal hebzucht' Cursus haalt depressieve ouderen uit de put jromarsers vertrekken t stille trom uit Leiden erlingen ltlant rnnen prijs Leiden krijgt pluim voor economisch beleid HL mag niing I truimen Bod op Mogen niet verlengd 'Parijse allure' aan de Pieterskerkgracht JAG JUNI ihe« 1ANSJACOBS.071-5356414.PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 idse hoogleraar overleden >s'c Professor dr. Haaye Veldstra, oud-hoogleraar biochemie ;L6.9 jé Leidse universiteit, is op 89-jarige leeftijd overleden in woonplaats Lunteren. Veldstra was pionier van het bioche- h onderzoek en onderwijs in Leiden. Hij was in de jaren -1972 hoofd van het Biochemisch Laboratorium. Professor stra was lid van de Koninklijke Nederlandse Academie van »nschappen. Vandaag wordt hij gecremeerd in Dieren. in mishandelt vriendin In haar woning in de Hoge Mors is gisteren een 20-jarige QJse mishandeld door haar ex-vriend. Hij kneep haar keel len vernielde bovendien de huisraad. De man is nog niet ehouden. .00 euzingen en schaafwonden Op het fietspad van de Dr. Lelylaan is een 69-jarige iv uit Wassenaar gisteren gewond geraakt. De vrouw stuur - et haar fiets naar links juist op het moment dat een 32-jari- it. vi orfietser uit Leiden haar inhaalde. De vrouw is met ver- ende kneuzingen naar het AZL overgebracht. Eerder op de varen twee bromfietsers op hetzelfde fietspad op elkaar ge- Een 44-jarige Leidenaar reed dat pad onverwacht op net een 21-jarige Katwijker passeerde. De 44-jarige moest voor ole naar het AZL. De 21-jarige kwam er vanaf met schaaf den. igeren verdacht van tasjesroof Het afpakken van een petje van een kind van acht in de omgeving van de Heinsiusdreef in Leiderdorp - is knapen (13 en 18) uit Leiden en Noordwijk gisteren fataal irden. De vader van het gedupeerde kind greep samen met iveede man de jongens in hun kraag en droeg ze over aan ie. Bij verhoor bleek toen dat ze meer op hun kerfstok Zo zouden ze een fiets hebben gestolen en een poging en ondernomen tot een tasjesroof en een paar kleinere tallen hebben gepleegd. foto mark lamers Overal Carisma, zoals hier aan de Lammenschansweg. Gisteren zijn er in Nederland al dertien auto's uitgereikt Carismagekte heeft Leiden in greep elnemers aan de Euro- ebie die gisternacht logeerden Eurodusniecomplex aan erhaavelaan, zijn in alle aolnaar twee uur later dan £01 d, vertrokken richting i. Vanuit Leiden maak- deelnemers gebruik van a,! nenwagen. In Hillegom 00 e groep voor de bus naar m. De wandelaars ver- rï® i van daaruit voor een g istratie door de binnen- 3-0 an Haarlem. Vanmiddag Lü n ze in Amsterdam ver- len zaten gistermorgen uur nog maar enkele ac- ders te wachten op de ;hun bagage zou meene- )e rest was al op pad. An- de Groot en Sander van leerlingen van het 2 it College in Leiden, heb- let hun verzonnen bon nkei de Mr. Portheine te gewonnen. De afde- andel van het Holtlant schoolcompetitie uit ren voor de leerlingen beste ondememings- Iden gemaakt. De Groot Tongeren hadden een origineel plan voor een nwinkel, zo vond de jury. Bonbon', gevestigd aan mstraat in Amsterdam, ze een exclusief assorti- hocolaatjes verkopen. In ler wilden ze Italiaans ijs assortiment opnemen, le consument dan min- hoefte zou hebben aan ade. Het tweetal mag op meedoen aan de Regio- Competitie Onderne- 'lan Handelsonderwijs in ders dan de bedoeling was, heb ben de wandelaars een 'luie' avond doorgebracht in Leiden. De activiteiten .en manifestaties voor de wandelaars, die op het Noordeirrde en de Beesten markt waren gepland, gingen woensdagavond niet door van wege de marsvertragingen en de organisatorische chaos als gevolg van de opstootjes in het Haagse Centraal Station. De vermoeide en teleurgestel de demonstranten uit Spanje, België, Frankrijk, Groot-Brittan- nië en Ierland zetten na aan komst gelijk koers richting veld bedden, die het leger ter be schikking had gesteld. „Het is hier maar stilletjes geweest, trés relaxed', zegt een Franse logé over de avond in het gekraakte schoolpand. leiden thomas erdbrink Carisma, Carisma, Carisma! Het is ongelofelijk wat tachtig gratis auto's en spotjes van na tionale grapjas André van Duin kunnen betekenen. Heel ne- derland, Leiden niet uitgezon derd, hangt vol met felrode posters van de Japanse autogi gant Mitsubishi. Tot morgen avond rijden notarissen langs tachtig geselecteerde adressen door heel Nederland. Hangt de poster voor het raam? Dan ont vangt de bewoner van het pand - gratis en voor niets - een 'prachtige' Carisma, een auto die Mitsubishi anders aan de straatstenen nog niet kwijt kan. Helaas voor het Japanse be drijf zijn de Leidenaars meer geïnteresseerd in de waarde van de auto dan in de vierwie ler zelf. De meesten hangen de poster op voor de centen. „Lek ker op vakantie." Th. Overdijk is er duidelijk over, die auto kan hem geen moer schelen. De waarde van de bolid des te meer. Hij ziet het al voor zich. „Van het geld dat ik verdien met de verkoop van die Caris ma ga ik drie weken Mallorca. De rest is voor de kinderen." Zelf heeft hij een flitsende scooter. „Veel makkelijker dan een auto, kost minder en er is altijd een plekje voor." Een bewoonster van het stu dentenhuis Zone Bleue ver wacht niet echt dat de notaris bij haar langskomt. „Ik heb die poster gisteren maar opgehan gen omdat ik hem overal in de stad zag", zegt Karen. Als ze de auto wint, dan staat die niet lang voor de deur. De studente vindt dat een auto te veel kos ten met zich meebrengt. Ze weet wel al een goede bestem ming voor het geld dat de Ca risma opbrengt. „Dan koop ik een boot waarmee ik met al mijn huisgenootjes door de stad kan varen." In de Vestestraat hangen wel veertien rode posters. Het lijkt wel Dag van de Arbeid in de Volksrepubliek China. Hier is eindelijk iemand die gewoon de auto wil en niet het geld. „Wat voor auto is het eigenlijk? zegt I. Booy. Ze heeft de rode poster prominent voor het raam gehangen. „Tja, je staat toch wel een beetje voor paal, maar het is maar voor drie da gen." Drie dagen voor paal staan vindt ze echter een klein offer voor een auto van 35.000 gul den. Een rijbewijs heeft Booy al dus als ze hem eenmaal heeft gewonnen kan ze direct op zoek naar een van de schaarse parkeerplaatsen in de binnen stad. Sommige mensen doen alsof ze de poster voor de grap heb ben opgehangen. Een bewoner uit de Hoefstraat zegt dat hij het doet om zijn buren een hak te zetten. „Ze vinden het een vreselijke actie en daarom heb ben wij die poster opgehangen, om ze een beetje te pesten, ha, ha, ha." Ja, ja, en als je die auto wint stuur je hem zeker terug? „Nee, nee, natuurlijk niet, we kunnen best een nieuwe auto gebruiken." Er zijn ook mensen die niet meedoen aan de Carisma-gek- te. „Een afschuwelijke actie", zegt café-eigenaar Jan van der Stoep. Hij vindt dat het hele stadsbeeld wordt verpest door de posters. Daarnaast is hij van mening dat de actie de slechte kanten van de mens laat zien. „Hebzucht, het is allemaal hebzucht. Ik doe daar niet aan leiden» Als je hem moest geloven had hij op zijn barre tocht naar het Schuttersveld al talloze draken ver slagen. Maar de ridder die zijn paard gistermiddag plotsklaps de parkeerplaats achter de Rabobank op stuurde, was toch een beetje nep. Mark Gevers had zich slechts uitgedost als drakendoder om zijn vrien din Mariene een trompet-serenade te brengen onder het raam van haar werkkamer. En om haar ten huwe lijk te vragen. Mariene hoefde daar niet lang over na te denken. 'Ja', schalde het bevrijdende woord over de parkeerplaats. foto loek zuiderduijn leiden rudolf kleun Leiden oogst complimenten met zijn sociaal-economisch beleid. De werkloosheid is lager dan gemiddeld, het arbeids marktbeleid kan niet beter en de criminaliteit is ook al laag. Dat blijkt uit een onderzoek van NYFER, een instituut dat is ver bonden aan de universiteit Nij- enrode. Het instituut nam daar voor de twintig grootste steden van Nederland onder de loep. Dat Leiden het goed doet blijkt ook uit de top 20 die NY- FER naar aanleiding van het on derzoek heeft samengesteld. Daarin staat Leiden op een vijf de plaats, achter Zoetermeer, Haarlemmermeer, Amersfoort en Apeldoorn en boven Breda, Haarlem, Zaanstad, Eindhoven en Dordrecht. De vier grote ste den scoren in die lijst overigens niet erg hoog. Utrecht staat op elf, Den Haag op dertien, Am sterdam op achttien en Rotter dam op twintig. Leiden heeft zich na het ver dwijnen van de industrie goed hersteld, constateert NYFER. bewoner van de inenvestgracht die de Pen maanden al vijf 'rand veroorzaakte en zijn buren de schrik 1 Üjf jaagde is zijn huis De woningbouwvere- Leiden heeft van de fechter het groene kregen om het huis te men. De man krijgt 'WBL nog een week de i de woning te veria- Opvang -7 De buitenschoolse I opvang in Leider dorp wordt met ingang van het nieuwe schooljaar flink uitgebreid. Tunnel q De Cemeneweg I -/ moet in een tunnel komen te liggen, die onder de Dorpsstraat in Hazers- woude-Dorp doorgaat. Akkoord conflict stadsverwarming nabij Ruim elfhonderd gezinnen die in het begin van de jaren negentig in de Mors een woning huurden van woning bouwvereniging Leiden (WBL), moeten 159 tot 318 gul den terugkrijgen. Bovendien dienen WBL-huurders in de Lage Mors enkele tientjes korting te krijgen op hun ser vicekosten. Dat is de strekking van een voorstel, dat het bestuur van de bouwvereniging maandag aan de leden vergadering voorlegt. leiden maarten keuleaaans Als de leden akkoord gaan, komt een einde aan een al jaren slepend conflict tussen de be wonerscommissies van de Mors en hun huisbaas. De huurders hebben lange tijd jaarlijks 53 gulden servicekosten betaald voor de ondergrondse buizen van de stadsverwarming. Ten onrechte, oordeelde de huur- commissie in 1995. WBL dacht met het betalen van een af koopsom van honderd gulden van de problemen af te zijn. De huurders gingen niet akkoord: de meesten betaalden immers een veel hoger bedrag. Het pas enkele maanden te rug aangetreden nieuwe WBL- bestuur wil het hele bedrag te ruggeven. Het geld wordt afge trokken van de servicekosten die huurders aan het eind van het jaar moeten betalen. Om hoeveel geld het precies gaat, verschilt per straat. WBL-huur ders aan de Opaalstraat en rondom de Diamantlaan krijgen het grootste bedrag, omdat ze langer dan andere huurders op de stadsverwarming zijn aange sloten. Gezinnen aan de Muider- kring, Jan Luykenlaan en Cru- quiuslaan wacht een extra voor deel. De stadsverwarming heeft de huurders immers niet het voordeel opgeleverd dat de bouwvereniging beloofde. Re den voor een korting van 45 gulden op de jaarlijkse service kosten, vindt het WBL-bestuur, plus een vermindering van de vastrechtkosten met tien tot twaalf procent. Probleem „We zitten nu nog maar met één probleem", zegt bestuurs voorzitter J. Olivier. „Sinds de stadsverwarming werd aange legd zijn er heel wat mensen verhuisd. Die moeten we zien te achterhalen." De bouwvereni ging denkt 3,5 ton voor de ope ratie nodig hebben. londenanp Met dienstverlening en aan de wetenschap verbonden bedrij vigheid timmert de stad goed aan de weg. In die sectoren valt ook de meeste groei van werk gelegenheid te realiseren. De resultaten die Leiden heeft geboekt spreken te meer tot de verbeelding omdat de stad geen gemakkelijke uitgangspositie heeft, constateert NYFER. Het wijst daarbij op het aantal huis houdens met een minimumin komen dat groter is dan gemid deld, terwijl ook de samenstel ling van de beroepsbevolking afwijkt van het gemiddelde met relatief veel mensen met een wetenschappelijke opleiding, terwijl er ook meer mensen dan gemiddeld alleen basisonder wijs hebben genoten. De onder zoekers constateren overigens ook dat Leiden ondanks de goe de resultaten maar zelden door andere gemeenten wordt ge noemd als succesvol voorbeeld. Maar dat zou te maken hebben met de afwijkende sociaal-eco nomische structuur in vergelij king met andere steden. leiding van Goldman Sachs tal van partijen een bod hebben kunnen doen. Eerder heeft een aantal grootaandeelhouders, dat samen over 51 procent van de stukken beschikt, al toege zegd zijn aandelen aan Zeneca te zullen verkopen. Hoeveel van de resterende aandeelhouders hun stukken hebben aangeboden, wil de Britse onderneming niet zeg gen. Zeneca heeft zich verplicht zijn bod gestand te doen, indien meer dan 66,6 procent van de aandelen wordt aangeboden. „We moeten afwachten", aldus de woordvoerder. De Mogen-directie vreest dat het biotechbedrijf in de proble men zal komen, indien Zeneca afhaakt. Mogen zegt een kapi taalinjectie nodig te hebben van 30 gulden tot 50 miljoen. Zeneca is niet van plan de ter mijn voor zijn overnamebod op het Leidse biotechbedrijf Mo gen op te rekken. Dat heeft een woordvoerder van het Britse farmacieconcern gisteren ge zegd: „Wij hebben geen plan nen om de deadline van maan dag 16 juni te verlengen." Boze aandeelhouders hebben aangedrongen op een verlen ging omdat ze het overname bod voor Mogen te laag vinden en meer uitleg'willen. Zeneca biedt 13,75 gulden per aandeel, terwijl speculatie over een veel aantrekkelijker bod de prijs op de incourante markt eerder had opgedreven tot boven de 30 gulden. Zeneca spreekt niettemin van een 'eerlijk' bod. De Britse on derneming wijst erop dat onder Borstbeeld van Steen, groen en wipkippen leiden dorith ligtvoet Mevrouw De Vries (75) is al jaren weduwe. Hoewel ze slecht ter been is, woont ze nog op zichzelf. De laatste maanden is ze echter somber gestemd en kan ze 's och tends haar bed niet meer uitkomen. Omdat ze geen honger heeft, kookt ze steeds minder vaak. Ze is dan ook al een paar kilo afgevallen. Ze krijgt allerlei vage klachten. Haar nood klagen bij haar dochter helpt niet. 'De ouderdom komt nu eenmaal met gebreken, ma', is haar commentaar. Dat mevrouw De Vries geholpen kan worden om van haar depressieve gevoelens af te komen, weet ze niet. De Riagg Zuid-Holland Noord in Leiden is begin dit jaar bij wijze van proef met een nieuwe cursus begon nen om ouderen met depressieve klachten te behande len. Maximaal tien cursisten konden meedoen, maar binnen de kortste keren hadden zich twintig deelne mers aangemeld. Daarom is gestart met twee groepen. Inmiddels heeft de Riagg besloten om in oktober defi nitief verder te gaan met de cursus voor vij en vijftigplus sers, die de titel 'In de put, uit de put' heeft meegekre gen. De eerste van de tien bijeenkomsten is op dinsdag 14 oktober in het Riagg-gebouw aan de Lammen schansweg 15. De cursus kost 50 gulden. De werving begint zo lang van tevoren, omdat de be geleiders willen bekijken of de cursus geschikt is voor de deelnemers die zich opgeven. „Iemand met zware depressieve klachten, met waanideeën of zelfmoord plannen, kan beter op een andere manier worden ge holpen", vertelt preventiecoördinator ouderenzorg I. Theunissen. Tijdens het gesprek zegt ze het keer op keer. Somber heid is niet onlosmakelijk verbonden met de oude dag. Erfelijke en biologische factoren, opvoeding en aanleg spelen een grotere rol bij het ontstaan van een depres sie. Wel zijn de risico's voor ouderen groter, bijvoor beeld doordat hun gezondheid verslechtert en ze meer kans lopen hun partner te verliezen. Tijdens de cursus kunnen de deelnemers erachter komen op welke momenten ze neerslachtig zijn. Als voorbeeld noemt Theunissen een deelneemster die steeds voor haar kleindochter moest zorgen, omdat haar dochter hiertoe door psychische problemen niet in staat was. „Zij ontdekte dat ze zich erg somber voel de nadat ze voor haar kleindochter had gezorgd. Dat kwam doordat de zorg haar soms te veel werd. Deze vrouw moest leren voor zichzelf grenzen te stellen en meer dingen te doen die ze leuk vond. Deelnemers leren ook een weekschema te maken, waarin vervelende activiteiten waar ze als een berg te genop zien, worden afgewisseld met aardige dingen. „Een heel eenvoudig principe", zegt Theunissen.Als je iets hebt gedaan waar je tegen op ziet, mag je jezelf daarna belonen met iets leuks." Tijdens de eerste cursus werd duidelijk dat sommige mensen last hebben van negatieve gedachten. „Een man kreeg een paar jaar na zijn pensionering een de pressie. Tijdens de cursus kwam naar voren dat hij het gevoel had niet meer mee te tellen. Hij kon daardoor onvoldoende plezier beleven aan hobby's. Hij moest le ren omschakelen, dingen bedenken die voor dat werk in de plaats konden komen." leiden robbert minkhorst Parijse allure moet het speel - plekje aan de Leidse Pieters kerkgracht krijgen. Met veel groen (leibomen), wat wipkip pen en enkele andere speeltui gen. Maar ook met een monu mentaal hek ervoor en niet in de laatste plaats, een borstbeeld van Jan Steen. Die heeft immers vlak in de buurt gewoond. Het parkje moet dan ook Jan Steen plaats gaan heten. Nu de politiek de keuze heeft gemaakt om het enige open plekje in de Pieterswijk niet vol te bouwen, mogen bewoners (daarin gesteund door de Leidse Welzijnsorganisatie) meeden ken over de invulling van het terreintje aan de Pieterskerk gracht. En Paul Groenendaal (bewoner) en Maarten van Vliet (hij werkt in de Latijnse School) hebben die gelegenheid met beide handen vast gegrepen. Brein Groenendaal was het brein en Van Vliet, die vanuit zijn werk kamer op het verloederde plekje kijkt, zette de ideeën op papier. Gisteravond, tijdens een bewo nersavond over het stukje grond, die was georganiseerd door de LWO en waarbij ook ie mand van de gemeente aanwe zig was, diende het duo zijn plannen in. De twee populieren die er nu staan, mogen van Groenendaal en Van Vliet wel weg. Ervoor in plaats moet een rij leibomen verrrijzen. Er komen bankjes, bloembakken en enkele speel tuigen. Een plek voor rust en enig vertier, zo zien de twee de Jan Steenplaats het liefst. 's Nachts zou het parkje afge sloten moeten worden. Van Vliet: „Wat ik dan namelijk zie vanuit mijn raam is niet altijd even fijn", zei hij eufemistisch. Hij vond heel duidelijk gehoor bij de bewoners. Kroegtijgers gooien bierpullen kapot tegen de muren, gebruiken de zand bak als slaapplaats en gebruiken er soft- en harddrugs, zeggen ze. Niet blij Kinderen waren minder blij met de plannen. Ze zagen er nauwe lijks iets van hun eigen wensen in terug. Een jongen overhan digde de LWO een petitie met 16 handtekeningen waarin on der meer om een basketbalpaal Nanda van Geest van de ge meente had zo haar twijfels. „Het is nu geen speelplaats meer en dat is wel de bedoe ling." Zij lichtte de eerste, voor zichtige ideeën van de gemeen te over het plaatsje toe. Daarin blijven de populieren staan, krijgt het plekje een 'groene haag' en ook meer speelattribu- ten. In overleg met de LWO werd besloten om een werkgroep op te richten. Daarin zitten behalve Van Geest ook de LWO zelf en bewoners in. De groep streeft ernaar voor de zomer met een definitief plan voor het plaatsje te komen, zodat over een half jaar het ook kan worden opge knapt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13