Verse peulgroenten vaak een delicatesse Smaak Liebfraumilch Nieuwe dorstlessers voor een warme zomer c> VRIJDAG 13 JUN11997 REDACTIE WIM V Las van de week in de krant dat de Britse koningin het liefst Liebfraumilch drinkt. Ook tijdens recepties op Buckingham Palace wordt deze goedkope vrij zoete wit te wijn aan de gasten voorgezet. Hetzelfde opmerkelijke bericht vermeldde dat 'het koninklijk huishouden een van de laatste plaatsen is waar nog Liebfraumilch-achti- ge wijnen uordt geserveerd'. En dan te be denken dat de Britse koninklijke familie als een van de rijkste ter aarde te boek staat. Van waar die voorliefde voor deze pretentieloze landwijn? Waarschijnlijk de prijs die zo rond de zes gulden ligt. Lieb fraumilch doet het over het algemeen goed bij enerzijds jonge vrouwen die zich voor het eerst in het land der wijndrinkenden begeven en anderzijds bij dametjes op leef tijd die de voorkeur aan zoet geven. De oorsprong van Liebfraumilch ligt in het Duitse plaatsje Worms waar aan de voet van de Gotische Liebfrauenkirche de kleine wijngaard Liebfrauenstift-Kirchenstiick ligt. Oorspronkelijk werd 'deze wijn waarschijnlijk een weinig boeiende heel toepasselijk Liébfrauenmilch genoemd. I 'ooral de naam bezorgde de Duitse wijn handelaren wereldfaam in de Verenigde Staten en Engeland waarde wijn gretig af trek vond. Wijnschrijvers Robert Leenaers en Hans Jorissen geven in hun Atlas van Rijn- en Moezelwijnen hierover de volgen de verklaring: 'De naam Liebfrauenmilch sprak zozeer tot de verbeelding dat de naam de wijn zelf ging overwoekeren. En zo is van lieverlee Liebfrauenmilch (of Lie bfraumilch) een verzamelnaam geworden voor zeer eenvoudige wijnen". Wie dus de eer heeft op een receptie op Buckingham Palace te mogen verschijnen kan beter een glas water of jus d'orange van het blad af nemen. Heel anders ging het er aan toe tij dens het diner dat de Britse premier Tony Blair en zijn vrouw aan Bill en Hilary Clinton aanboden tijdens hun recente be zoek aan Londen. Daar kwam geen Lieb fraumilch aan te pas doch louter excellente wijnen, zo vermelde de vooraanstaande Britse culinair schrijver Egon Ronay in de vooraanstaande krant The Sun. Tot grote ergenis van de disgenoten zou Clinton tus sen de gangen door een koud biertje heb ben besteld om de dorst te lessen. Of het al lemaal waar is zullen we wel nooit aan de weet komen. Hoge bomen vangen nu een maal veel uind. Oi>er Clinton's bezoek aan Delft werd ook geschreven dat hij een glas bier bij zijn poffertjes verorberde. De uitba ter van het Wapen van Delft', dat nu zo ongeveer een heilige plaats is geworden, sprak dit echter weer tegen want hij zou er in plaats van bier een simpel glas thee heb ben gedronken. Nee, laten wijnliefhebbers dan een voorbeeld nemen aan 'onze' Prins Bernhard, die bekend staat om zijn buitengewoon goede smaak. Als zijn lijfwijnen wor den genoemd de ro de Chateau Lafite Rothschild en witte Corton Charlemag ne en GrandCru Domaine Louis La- tour. En ook rosé champagne van een goed huis is altijd voor hem gereser veerd wanneer hij op een officiële ge beurtenis aanwezig LOUIS WESTHOF GPD Roerbakken, stoven, met of zonder sausje, pittig of romig, gemengd of apart, warm of koud. oosters of Euro pees. .Alles kan met verse peulgroen ten. Het spijtige is alleen: een aantal is nauwelijks vers te koop. Doperwten en kapucijners? De meesten van ons kennen ze alleen uit pot. blik. ge droogd of de diepvries. Toch is er in de serie receptenboekjes van Het Groenten en Fruit ABC een deeltje verschenen over verse peul groenten. Gelukkig vermeldt het boekje voor 3 gulden te koop bij groentenspeciaalzaken en groenten- afdelingen van supermarkten niet alleen recepten met doperwtjes en ka pucijners. Ook gerechten met tuinbo nen. sperziebonen, snijbonen, peultjes, haricots verts en kouseband worden beschreven. Wie verse doperwten en kapucijners wil eten, moet er even rustig voor gaan zitten: het doppen van de peulen is een tijdrovend karwei. Verse dop erwten en kapucijners hebben meer met elkaar gemeen. Ze worden beide in onrijpe toestand geoogst. De sui kers in de zaden zijn dan nog niet om gezet in zetmeel, waardoor de zaden een zoetige smaak hebben en de voe dingswaarde overeenkomt met die van groente. De peul van de doperwten is helder groen van kleur. De zaden in de peul Verse peulgroenten samengebracht rond een maïskolf. zijn rond. klein en groen. Het belang rijkste ras van de kapucijners is de blauwschokker, met blauwpaarse peulen en groene zaden. Wie verse kapucijners wast en dopt. doet er ver standig aan keukenhandschoenen te dragen. Het blauwe sap van de kapu cijners dringt namelijk diep in de po riën en is moeilijk te verwijderen. Koop gave. bolronde peulen en ge bruik ze het liefst op de dag van aan koop. Verpakt in een geperforeerde plastic zak zijn ze in de koelkast nog drie dagen houdbaar. Lang bewaren maakt de zaden hard en melig. Reken bij aankoop op 500 tot 750 gram verse peulen per persoon. Open de peulen door met twee dui men op de bolle kant te drukken. Trek met de duimnagel de peul langs de middennaad verder open. Duw de za den uit de peul in de pan. Spoel ze af met water. Kook ze in weinig water met iets zout in ongeveer 10 minuten beetgaar. Kook eventueel een takje bonenkruid mee. Dit geeft een extra aroma aan de peulvruchten en schijnt de verteerbaarheid van het schilletje te bevorderen. Giet af en schud er een klontje boter door. Peulgroenten zijn vaak een delicates se. maar nog steeds niet zo gewild in ons land. Heel vroeger was dat wel an ders. Peulvruchten de rijp geoogste en gedroogde zaden van peulgroenten worden tenslotte al eeuwenlang door de mens gegeten. Al in de bijbel is te lezen hoe Jacob zijn oudere broer Ezau met een bord rode linzensoep overhaalt zijn eerstgeboorterecht te verkopen. Peulgroenten stonden bijna dagelijks op het menu van onze voor ouders. Vooral in de tijd vóór de intro ductie van de aardappel werd er in ons land niet veel anders gegeten dan bruine bonen en erwten. wim van beek gpd 4 JOHN BEEREN, ei genaar van de Bok kedoorns, een met twee Michelin- sterren gedeco reerd restaurant in de duinen van De schappen in de winkel zijn voor de zomer weer rijkelijk gevuld met allerlei soorten nieuwe dorstlessers: in flessen, blikjes en kartonnetjes. De ene nieuwe dorstlesser is een verbeterde versie van een al bestaande frisdrank, de andere zowel in smaak en samenstelling een probeersel en uitgebracht in de hoop er deze zomer toch succes mee te boeken. De ijsthee en ijskoffie waren vorig jaar favoriete nieuwkomers. Deze zomer zijn het de nieuwe (exotische) vruchtensma- ken als cranberry, mango-lemon, kiwi, cactuscitroen en de uitbreiding van de bestaande likeuren, waaraan vruch- tensmaken zijn toegevoegd en die 5 procent alcohol bevatten. Die blikjes zijn erg populair onder de jeugd. De laatste jaren is de verkoop van vruchtensiroop in Europa ook weer sterk stijgende. Dit komt doordat het aansluit bij de behoefte aan gezondere, meer verantwoorde dranken naast vruchtensappen en zuiveldranken. Mo menteel koopt bijna 40 procent van de huishoudens siropen. Zij gebruiken het in aangelengde vorm met (bron)water, als een verfrissend drankje. Daarnaast wordt siroop gebruikt als dressing bij toetjes, om ijs mee te maken of voor an dere toepassingen. Lessini is de naam van de nieuwste dorsüesser die in vier vruchtensmaken als siroop en met 50 procent minder suiker dan andere siropen zijn geïntro duceerd. De smaken zijn heel opval lend: framboos met een vleugje cran berry. mango-lemon-meloen, aardbei met een vleugje kiwi en cactuscitroen. De nieuwe dorsüessers laten zich het prettigst drinken met koud (bron)water, eventueel met ijsblokjes. De maker van de nieuwe dorstlesser is Karvan Cévi- tam. Lessini bevat 50 procent fruit. Een fles is goed voor 4 liter vruchtendrank en is verkrijgbaar voor 3,89 gulden (advies prijs) in het frisdrankenschap bij de su permarkt. Vlak na de Tweede Wereldoorlog ont wikkelde de firma 'Zwaardenmaker Co' voor het eerst Karvan Cévitam, een rozebottelsiroop met veel vitaminen C. In de loop der jaren heeft Karvan Cévi tam het assortiment flink uitgebreid, maar de fruitige samenstelling van de siropen is ongewijzigd gebleven. Er zijn nu negen smaken in bussen en vier nieuwe smaken Lessini in flessen. Twee afgeleiden van de van oorsprong Franse sinasappellikeur Cointreau zijn: een longdrink met ananassap en een longdrink met grapefruitsap. Beide zijn door importeur Jacobus Boelen, onder deel van Rémy Cointreau Groep, in Ne derland op de markt gebracht. Daarmee is deze likeur als het ware aan een twee de leven begonnen. De nieuwe long drinks bevatten 5 procent alcohol en worden geleverd in blikjes van 25 cl voor de consumentenprijs van 2,95 gul den. Voor deze nieuwe longdrinks is ge kozen voor smaken waarbij het karakter van Cointreau het best tot zijn recht komt. Een andere dorstlesser op basis van 5 procent alcohol is Passoa Pink Grape fruit Premix, een kant en klare mix in blik met rode grapefruitsap. Het is al weer de tweede smaak van Passoa. want al eerder werd Orane Premix in blik op de markt gebracht. Passoa is een likeur die in vijf jaar tijd in omzet verdubbel de, want de naam en smaak is vooral populair bij de jeugd. De grapefruitrrfix van Passoa wordt voor 2,50 gulden via Jacobus Boelen in Amsterdam in Neder land afgezet. En wie het deze zomer gewoon bij water wil houden of een zelf samengestelde drank in exclusieve fles kan drinken uit de moderne praktische lichtmetalen drinkfles van het Zwitserse Sigg. De nieuwe fles heeft aan de binnenzijde een coating, waardoor ze kunnen wor den gevuld met alle soorten dranken, ook koolzuurhoudende. Het openen en hermetisch sluiten van de fles gaat een voudig. Er zijn verschillenbde modellen. De winkelprijs is vanaf 24,95 gulden. En wie de als beste gekozen coladorst- lesser wil drinken kan het resultaat van het onderzoek volgen dat de Consu mentenbond deze maand hield. Vijfen zeventig coladrinkers werd gevraagd een oordeel te geven over de echtheid van de verschillende soorten cola die op de markt zijn gebracht. De onderzoe kers mochten oordelen over de smaak, de bijsmaak en de sterkte van de na smaak. Daarnaast werden de ingrediën ten en de etiketten van de verschillende cola's met elkaar vergeleken. En daar kwam Herschi Original Cola als de beste uit voort. Coca Cola zelf belandde on deraan in de categorie 'redelijk'. Brochure over Nederlandse kaas Het Nederlands Zuivelbureau heeft een nieuwe brochure over Nederlandse kaas gemaakt. Te gelijkertijd verschijnt een nieu we editie van de lijst van kaas boerderijen. Nederland is de grootste kaas exporteur ter wereld. In de brochure 'Alles over Nederland se kaas' wordt de weg gevolgd van koe tot consument, van melkveehouderij tot en met de kaaswinkel. Er staat informatie in over de kaasbereiding in de fabriek en op de boerderij, de tientallen soorten, kwaliteitscontrole en kaasmerk, over de voedings waarde van kaas en de export cijfers. Wie wil zien hoe kaas wordt ge maakt, kan vervolgens de folder 'De kaasboerderijbestellen. Daarin is een landkaart opgeno men en een lijst met 96 kaas- en zuivelboerderijen die openstaan voor publiek. Wie het kaasma ken wil zien of de boerderij wil bezichtigen, wordt wel aangera den eerst een afspraak te ma ken. In de folder staan ook tips voor bezoeken aan kaasmark ten en musea. boerderij' zijn op aanvraag verkrijgbaar bij iiel Nederlands Zuivelbureau. postbus 30, 2280 AA Rijswijk. 070-395 33 95. PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1wanorde; 5. draai; 9. onder vraging. 11. geestdrift; 13. onbe- groeid; 15 hevig: 16. zelfkant; 18. vochtig; 19. bazige vrouw; j 20. betelplant; 21. krypton; 23. korenafval: 25. kraakbeen; 28. olifantssnuit; 31. roem; 32. een zekere; 33. roofdier; 35. geluid; j 37. eerste vrouw; 39 dwars- mast; 41. sufferd; 42. muziek noot: 43. ik (Lat.); 45. voor; 46. kloosterlinge; 47. gemeen; 49. geur; 50. kledingstuk; 53. meis jesnaam; 54. kweek. Verticaal: 1. hoofd van een keuken; 2. wis selborgtocht; 3. domoor; 4. de oudere; 5. aldus; 6. soort braad pan; 7. voormalig Perzië; 8. be wegende trap; 10. uitroep van vreugde; 12. bijb. figuur; 14. vaartuig; 16. niets; 17. donatie; 22. sieraad; 24. Germaanse god heid; 26. ontkenning; 27. man nelijk dier; 29. opstootje; 30. on bepaald vnw.; 33. rots aan de Rijn; 34. jong dier; 35. bootje; 36. klein deurtje in een grote deur; 38. brandend; 40. Turkse titel; 42. Franse munt; 44. vruchtbaar oord; 46. rivier in Bel gië; 48. alcoholische drank; 49. hertachtig dier; 51. deel van een Franse ontkenning; 52. leger- rang. OPLOSSING CRYPTOGRAM malaga a-e-a- rietgors s-u-e-y- dwz-one oo-a- privaat -o-e-k- blind HEINZ TOM POES Tom Poes en de Tijwisselaar „Willen jullie hier blijven logeren?" vroeg Horrel Hork vol afkeer. „Dit is een gastvrij logement, o vreemde. Maar lui uit de grote wereld, met gummiharsens en betonnen harten trap ik net zo lief de deur uit. Jullie vriend heeft daarnet de vloer met mij aangeveegd en dat stond me tegen. Zoiets neem ik niet!" „O, maar wij zijn anders", zei heer Ollie haastig. „Kapitein Rus is een beetje driftig en het ergerde hem dat hij voor de gek gehouden werd over het tegenhou den van de vloed en zo. Wij, uit de grote wereld hebben een goede ont wikkeling genoten, ziet u? Wij weten alles uit onze boeken, als u begrijpt wat ik bedoel!" „Doe dat drukwerk weg!" riep de herbergier uit. „Dat is een zwarte fo liant uit de duistere buitenwereld vol bijgeloof en glad gepraat!" „Bijge loof?" herhaalde heer Bommel ont hutst. „Wat bedoelt u?" „Ik bedoel", hernam Hork, „dat het stuitend is om meer geloof te hechten aan be drukt papier dan aan de krachten van de geest." Daarop boog hij zich, getroffen door de oplettendheid van zijn toehoorder, over de tapkast en zette in korte trekken uiteen hoe de vloed en het weder sinds onheuglijke tijden op het eiland Raap werden be stierd door een tijwisselaar. Zijn woorden maakten indruk. Heer Ollie sloot peinzend zijn boek en pre velde: „Een tijwisselaar? Daar zit iets in, wat jij, Tom Poes?" Intussen stond de tij wisselaar zelf op de aan legsteiger en keek Wal Rus na, die met forse slagen naar zijn schip roei de. „Het is vreemde taal, die deze zeerob sprak", zo mompelde de grijsaard. „Het weer aflezen op een barometer? Daar zit iets in." R DOOR JAN VISSER In 1917 beleefde Nederland de warmste junimaand van a eeuw. Op maar liefst 14 dagen steeg de temperatuur in Di Bilt tot meer dan 25 graden (zomerse dagen) en van deze waren er 4 tropisch ofwel het kwik steeg tot boven de 30 J den. De zomermaand van 1917 begon, net als dit jaar, met vei warmte en groeide naar een climax rond het midden van d maand. Nederland kreeg toen te maken met een heuse hit tegolf. Feitelijk traden zelfs alle zomerse dagen op gedure de de periode 5 tot en met 19 juni. Daarna was de koekoj Verder was het vooral aan zee erg droog. In Zandvoort viel juni 1917 slechts 16 mm. In de meeste junimaanden gaa het echter halverwege de maand fout. We krijgen dan te it ken met de koele reactie van de Atlantische Oceaan op ee sterk opgewarmd continent. Dit jaar is dat niet anders. Dit weekeinde gaat de wind om naar richtingen tussen we en noordwest en dat betekent geen hogere middagtemper turen meer dan 16-17 graden. Tevens zal het overwegend bewolkt zijn en kan er soms een bui vallen. Veel neerslag wordt er overigens niet verwacht omdat met name gedurei de de eerste helft van volgende week een uitloper van een krachtig hogedrukgebied op het midden van de Oceaan hi weerbeeld bepaalt. Morgen trekt een gebied met bewolking en enkele buien o ons land. Daarachter gaat de wind later op de dag uit het noordwesten waaien. De temperaturen lopen op tot om streeks 18-19 graden. In de loop van zaterdagmiddag en avond gaan de buien verdwijnen en laat de zon zich geregi zien. Gisteren vielen de meeste buien in Zuid Holland. Op eilanden zelfs nog 6 mm. Bij ons viel er meest minder dai mm. In de loop van de middag kwam er meer zonneschijn werd het op Schiphol nog 20,5 graad Vlak aan zee, Noon wijk/Katwijk/Bloemendaal, werd de 20 graden niet bereikt E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wisselend bewolkt en vooral langs de kust enke le buien, het eerst in het zuidwesten In het noor den en oosten eerst nog zon. Middagtempratuur uiteenlopend van 16 gra den aan de kust bij buien tot 24 m het oosten bij Zweden: Perioden met zon Van daag bijna overal droog, morgen kans op een re gen- of onweersbui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 21 graden maar vandaag hier en daar nog hogere maxima. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, soms met onweer Middagtempera- tuur omstreeks 21 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag wisselend bewolkt en enkele buien, misschien met onweer. Morgen van het westen uit meer zon en droger Maxima uiteenlopend van een graad of 13 in het noorden tot dicht bij 20 gra den in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Van tijd tot tijd enkele buien, misschien met onweer, afgewisseld door wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 21 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Nu en dan zon maar daarnaast ook bui en, soms onweer en flink wat neerslag. Vandaag maxima van 21 graden in Bretagne tot 27 aan de noordkant van het Centraal Massief, morgen van het noordwesten uit wat frisser. Portugal: Perioden met zon en vandaag in noor den en westen kans op wat regen; verder overwegend droog Maxima uiteenlo pend van een graad of 19 langs de Costa Verde tot tegen de 30 graden in het bin nenland Madeira: Perioden met zon en een kleine kans op wat regen Middagtemperatuur ongeveer 23 graden Spanje: Langs de Golf van Biskaje af en toe re gen, soms met een bung karakter en mogelijk met onweer. In de rest van het land vrijwel overal droog en vrij zonnig. Middagtemperatuur aan de kusten uit eenlopend van een graad of 18 in het noorden tot 28 in het zuiden; in"het bin nenland maxima van 30 graden of meer Canarische Eilanden: Zonnige perioden en vrijwel droog. Mid dagtemperatuur rond 27 graden Marokko: Westkust: flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur veelal tussen 27 en 32 graden. Tunesië: Veel zon en morgen een kleine kans op een lokale onweersbui. Verder aanhou dend zeer warm met maxima van 32 graden langs de kust tot boven de 40 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Nu en dan zon maar ook enkele, moge lijk zware, regen- en onweersbuien, vooral op vandaag. Middagtemperatuur rond 27 graden maar langs de Atlanti sche Kust enkele graden lager. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon, droog en warm met maxi ma van een graad of 30. Italië: Vrij zonnig en in bergstreken, met name in het noorden, kans op een lokale on weersbui. Zeer warm met in het binnen land maxima meest tussen 30 en 35 graden, langs de kusten iets lagere maxima. Corsica en Sardinië: Zonnig en aanhoudend warm. Middag temperatuur bijna overal meer dan 30 graden Malta: Zonnig en zeer warm met maxima oplo pend tot 35 graden. Griekenland en Kreta: Meest zonnig en slechts een kleine kans op een lokale bui Maxima aan de kust iets onder 30 graden, landinwaarts ruim daarboven Turkije en Cyprus: Zonnige perioden en met name in het noorden en oosten en op Cyprus kans op een regen- of onweersbui Middagtem peratuur langs de kust tussen 25 en 30 graden Duitsland: Soms zon maar ook een aantal, mogelijk zware, regen- en onweersbuien. Middag temperatuur uiteenlopend van 21 gra den in het noordwesten tot 28 in het zuiden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd opklaringen L k ZiU.ll H zonnig 19 temperatuur ,00" h«tö buien, ook met onweer Middagti tuur meest tussen 25 en 30 grad Oostenrijk: Naast wat zon ook buien, vaakr weer. Middagtemperatuur onge* graden. Polen: Half tot zwaar bewolkt en enkele met kans op onweer,eerst vooral zuiden en westen In het noord eerst nog zon. Middagtemperatu streeks 25 graden Tsjechië en Slowakije: Tamelijk veel bewolking e fikse buien, ook met onweer I omstreeks 27 graden Hongarije: Eerst nog zon maar van het v een toenemende kans op ee^ paa ge regen- of onweersbuien. Midd peratuur ongeveer 30 graden. ZATERDAG 14 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder Maan op 14.51 Maanonde* Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.16 23.46 10 49» Laag 06 15 18.50 05.56- Weerrapporten 13 juni 0 Amsterdam onbew Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Boedapest Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki licht bew motregen licht bew Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Madrid Malaga Mallorca Wenen Bangkok Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv Toronto half bew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10