Kopje-onder op het droge Tweede ronde in strijd tegen kinderleukemie Wetenschap Techniek DONDERDAG 12 JUNI 1997 Astronomen hebben een mini-planeet ontdekt waardoor het beeld wat wij van ons zonnestelstel hebben wel eens flink kan gaan veranderen. Het hemellichaam 25 keer kleiner dan de aarde is voorlopig 1996TL66 genoemd en wordt beschouwd als het eerste van een nieuwe klasse objecten in het buitenste zonnestelsel. Wie met een kano omslaat, moet zien zo snel mogelijk weer het hoofd boven water te krijgen. Omslaan doe je gemakkelijk met zo n ranke boot. Eén verkeerde beweging kan al maken dat je kopje-onder gaat. Oefe nen hoe je met kano en al weer in de goede stand terugkomt is dan ook een van de be langrijkste onderdelen van het leren ka noën. Dat oefenen gebeurt door middel van het zogeheten eskimoteren: het bewust laten omslaan van de kano en in een vloeiende beweging doorrollen tot je aan de andere kant weer boven komt. Eskimo's beheersen dat kunstje tot in de perfectie, vandaar de naam van de techniek. Kanovaarders die dat eskimoteren willen oefenen, doen dat doorgaans in het zwem bad. De techniek is echter vrij moeilijk. Er varen instructeur en kano-liefhebber Hans van de Weijgert:Als je eenmaal kopje on der bent gegaan, dan is er toch altijd even de worsteling van het geen lucht meer krij gen. Dat heeft tot gevolg dat de meeste leer lingen onder water zichzelf niet veel tijd gunnen om op htm gemak die draaiende beweging te oefenen. Ze willen zo snel mo gelijk weer met hun kop boven water. Een ander probleem is dat zo'n leerling voor de instructeur niet bereikbaar is als hij onder water hangt: je kunt hem geen aanwijzin gen geven." Om die problemen te kunnen ondervangen ontwikkelde Van de Weijgert in de afgelo pen anderhalf jaar samen met zijn collega Tom Eekhout een eskimoteersimulator: een apparaat waarmee die om- en doorslaande kanobeweging op het droge kan worden ge oefend. De collega's, die beide bij TNO wer ken, konden daarbij gebruik maken van al lerlei onderzoek- en meetfaciliteiten van dat instituut. De simulator is een buisconstructie waarin een kajak kantelbaar is opgehangen. Door middel van allerlei gewichten en instelme- chanismen kunnen de omstandigheden in het water perfect worden nagebootst. De opwaartse druk van het water en van het zwemvest dat door de kanoer wordt gedra gen en de bewegingen van de peddel wor den in het apparaat levensecht gesimu leerd. Een verkeerde peddelbeweging in het apparaat wordt dan ook direct afgestraft, net als dat in het water zou gebeuren. De Eskimo Star Roller, zoals de simulator is genoemd, is inmiddels in de handel. Van de Weijgert en Eekhout denken dat niet alleen kanoverenigingen en verhuurbedrijven in teresse voor de rinding zullen hebben, maar ook recreatiebedrijven en vakantie parken. De eskimoteersimulator kan im mers ook als een nieuw soort speeltuig fun geren. De simulator is ook te huur. Octrooi hebben de bedenkers voor hun ap paraat niet aangevraagd, maar wel is het model beschermd. Binnenkort willen de beide collega's voor de exploitatie van hun vinding een bv stichten. Informatie: Van de Weijger 070-3230.525. Binnen planeten: e steen-werelden Mercurius planeten: Massieve gasachtige werelden jfKit,JuPiter iUranus Omloopbaan van 1996TLee Kuipergordel: Duizenden kleine ijs-ob jecten fragmenten ovei gebleven bij de vorming v het zonnestelsel. Van tien kinderen die lijden aan acute lymfatische leukemie (ALL), bij jeugdi gen de meest voorkomende vorm van kanker, genezen er tegenwoordig ze ven. Dat waren er vijfentwintig jaar ge leden vier minder, aldus de Stichting Nederlandse Werkgroep Leukemie bij Kinderen (SNWLK), die dezer dagen haar zilveren jubileum viert en sinds haar oprichting in 1972 alle gegevens over kinderleukemie bijhoudt. .Als samenwerkingsverband van kin derartsen is de SNWLK in ons land de centrale instelling op het gebied van kinderleukemie, zowel wat onderzoek als bestrijding betreft. „Omdat er meer kinderen overleven, krijgen we steeds vaker te maken met de gevolgen van de toch heel ingrijpende behandelin gen. We willen de behandelmethoden nog verder verfijnen, om deze late ge volgen zo klein mogelijk te houden", zegt dr. A. van der Does-van den Berg, directeur van het Centraal Bureau SN WLK in Den Haag. „Toch kunnen we al zeggen dat de genezen kinderen de zelfde levensverwachting hebben als hun leeftijdsgenootjes. Ook wijken hun mogelijkheden voor scholing, oplei ding en beroepsuitoefening in principe niet af." Kinderleukemie - de term geldt voor de leeftijdsgroep van nul tot en met acht tien jaar - is een zeldzame ziekte. In Nederland komen er jaarlijks rond 120 nieuwe gevallen bij. Bij 85 procent daarvan betreft het de acute lymfati sche vorm, bij tien tot vijftien procent het acute myeloide type. Voor leuke mie bij volwassenen liggen deze cijfers andersom. Een halve eeuw geleden stond de geneeskunde nog machteloos tegenover deze aandoening. Ondanks behandeling was na een jaar niemand meer in leven. Begin jaren zeventig zorgde de Ameri kaanse kinderarts prof. Donald Pinkel, de 'nestor van de kinderleukemie'. voor de grote doorbraak met zijn con cept van de totale behandeling, be staande uit chemotherapie en schedel bestraling. Ook de latere 'onderhouds- behandeling', die terugkeer van de ziekte moest voorkomen, hoorde daar bij. Pinkel ontdekte dat leukemiecellen niet alleen in het beenmerg zitten, maar ook in de hersenen van de pa tiëntjes. Zijn aanpak: eerst het been merg schoonmaken met kankerrem mers en vervolgens door bestraling van de hersenen en het ruggemerg de kan kercellen daar vernietigen om uitzaai ing te voorkomen. De onderhoudsbe- handeling moest afrekenen met de res- tantjes ontspoorde cellen. Pinkel bereikte een genezingspercenta ge van veertig tot 45. Hij vond ook in Europa navolging en van de ALL-pa- tienten geneest thans zeventig tot 75 procent. Maar de behandeling volgens Pinkels methode is zeer zwaar. De be straling blijkt de hersenen te kunnen beschadigen. Mevrouw Van der Does-van den Berg: „Nederland was in 1984 het eerste land dat daarom bij de behandeling van acute leukemie de schedelbestraling definitief afschafte. We bepaalden ons voortaan tot de inmiddels sterk verbe terde chemotherapie en een vervolgbe- handeling, eveneens met medicijnen, van minimaal twee jaar. Landen als Engeland, Amerika en Zweden gingen d&t na ons ook doen." In Nederland zijn tot op heden onge veer 1.700 kinderen volledig of gedeel telijk genezen van acute leukemie. De oudste van hen was dertien toen de ziekte werd geconstateerd. Hij is nu 36. Van de kinderen die de totale behan deling ondergingen, dus mét schedel bestraling, zijn er 392 in leven en gene zen. De SNWLK ontving van 273 perso nen uit deze groep gegevens over hun Tien van de tien kinderen moeten genezen van leukemie, vindt de Stichting Neder landse Werkgroep Leukemie. foto gpd dus van acute leukemie. Mooi, maar het moet tien van de tien worden, vindt de SNWKL. Dat kan alleen als kankercellen eerder en beter kunnen worden ontdekt. Voor de nog in ont wikkeling zijnde techniek om kanker cellen te herkennen aan afwijkingen in hun eiwithulsel, lijkt ontdekking van één tumorcel op tienduizend normale cellen de uiterst haalbare grens. Maar veel meer verwacht men van een dna- techniek, die door kunstmatige ver meerdering (polymerase kettingreac tie) een 'verdunning' van één foute cel op een miljoen goede cellen aan het licht zou kunnen brengen. Er is een Europees project gaande waarin men vier jaar lang vijfhonderd kinderen met leukemie volgt. In Ne derland zijn daar zo'n honderd kinde ren bij betrokken. Op twintig verschil lende tijdstippen wordt hen bloed en beenmerg afgenomen. Als blijkt dat bloed voor onderzoek volstaat, zijn die onaangename beenmergpuncties in de toekomst misschien niet meer nodig. De eerste resultaten van het Europese onderzoek worden in oktober bekend- verdere gezondheidstoestand, mede met het oog op de mogelijke late gevol gen van de behandeling. Van der Does-Van den Berg: „We pik ten er degenen uit die na de primaire behandeling genezen waren. Bij 52 procent had de bestraling schade toe gebracht aan het centrale zenuwstelsel, wat tot uiting kwam in groeistoornis sen, vetzucht en hersenstoomissen die tot leermoeilijkheden leidden. Schedel bestraling bleek ook de kans op het krijgen van een tweede vorm van kan ker te kunnen verhogen." Chemotherapie heeft eveneens bijwer kingen, zij het veel minder kwalijke. Van der Does-Van den Berg: „Verschijnselen als haaruitval zijn ge lukkig tijdelijk, maar de behandelde jongens en meisjes blijven iets kleiner dan ze hadden kunnen worden en ze zijn ook wat dikker. De puberteit treedt bij hen een jaar of twee later in. Aan wijzingen dat de chemotherapie de vruchtbaarheid vermindert zijn er tot dusver niet. Als we afgaan op de ge boortekaartjes die we de afgelopen ja ren hebben gekregen, kunnen uit de kinderen van ex-leukemiepatientjes al bijna twee elftallen worden samenge steld". Zeven van de tien kinderen genezen Internationaal onderzoek naar de oor zaak van acute kinderleukemie heeft tot nu toe geen aanwijzingen opgele verd dat er risicofactoren van buiten in het spel zijn, zoals electromagnetische straling, milieuvervuiling of infecties. Zulke factoren zouden tot pieken moe ten leiden, maar het voorkomen van de ziekte vertoont bij kinderen in geïn dustrialiseerde landen weinig variatie. Laboratoriumonderzoek duidt eerder in de richting van toevallige mutaties in het genetisch materiaal van been mergcellen. Deze cellen delen zich zeer snel en daarbij kan wel eens iets mis gaan. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Spaanse vorm voor Turks be velhebber (6); 4. Die vogel stamt van een rotsgier af (8); 6. Doe het kort als je dat wilt zeggen! (3): 7. Een van de Engelsen is lastig voor een reus (3): 9. Geen open baar toilet (7); 11Zie je mets voor het raam? (5). Verticaal: 1Het einddoel van een ruimte wandeling (4); 2. Dier met het grootste deel (5); 3. Het loon waarmee het gezag ontzet wordt (4); 5. Het vaartuig komt weer aan het land (6); 6. Eierhoedje (3); 8. Niets op het water voor de bakker (4); 10. Gespeelde om wenteling (3). KRUISWOORDRAADSEL -voorval- o-oraal-1 merg-demi al-ene-as -lol-rot- ierpek -nek-aal- ad-wal-os beta-pate t-order-t -rekenen- HEINZ /at zae ico/s jt/lue Z//WSSV v/w DE ZEEN AN WENS WOEDE/S. /VAAf? EAAZSTE «ÊS/MAAKTE -TEtZW/JL- HU Z'U&E&STE GEEP/ TOM POES Tom Poes en de Tijwisselaar Kapitein Wal Rus lachte bulderend. ,,Of ik een tijwisselaar ben?" riep hij uit. „Hoor eens meneer, jullie land- krabbengekwek hangt me niet uit de truüTk ben een eerlijk zeeman; en voor hoog water heb ik de nieuwe maan nodig en geen tij wisselaar." Oene Horletoet verduwde zijn ont stemming. „Kennis van de natuur krachten is niet iedereen gegeven," sprak hij zachtmoedig. „U spot met dingen die u niet begrijpt. Maar ik zou graag willen weten wat de maan met de vloed te maken heeft. En hoe kunt u een storm voorspellen, die ik nog niet gemaakt heb?" Deze vragen bevielen de zeerob. Hij begon in korte trekken de werking der getijden uit te leggen en toen kreeg hij, getroffen door de aandacht van zijn toehoorder, schik in zijn on derwerp. Terwijl hij met bonkende stappen de aanlegsteiger betrad, zet te hij het waaien der passaatwinden uiteen. Hij behandelde de luchtdruk- verschillen en schilderde met zware stem het ontstaan van stormen en orkanen. „De barometer is gevallen, meneer!" riep hij tenslotte uit. „U kunt er donder op zeggen, dat het weerglas op half twaalf staat. En dat betekent dat vannacht de knopen van mijn oliejas af zullen waaien!" „De kapitein zegt, dat het slecht weer wordt", zei heer Ollie op dat moment tot de hotelhouder Hork. „Het is niet prettig voor een heer wanneer zo'n schip gaat slingeren, als u begrijpt wat ik bedoel. En daarom blijven we liever nog een beetje op dit eiland. Kunnen we vannacht een kamer krij gen in uw gastvrije herberg?' REDACTIE SASKIASTOEIINGA 023-? H W R DOOR JAN VISSER De meteorologische zomer heeft een voortreffelijke start gemaakt. De gemiddelde temperatuur over de eerste tier dagen van de maand bedroeg op Schiphol 17,5 graad te gen normaal 14,5. Verder scheen de zon op onze natio nale luchthaven 110 uren en dat is al meer dan de helft van het normale aantal uren junizon. In het recente verle den zijn er wel eens junimaanden geweest die onder de honderd uren zon bleven. Vorig jaar kende de zomer eveneens een schitterende start. Op veel plaatsen was het toen zelfs nog wat war mer. Wanneer juni zo warm start, valt de eindbalans meestal ook positief uit. Van de twaalf junimaanden die deze eeuw in De Bilt gedurende de eerste decade van de maand op tenminste 17,5 graad uitkwamen werden er el te warm. Uit de boot viel alleen het jaar 1978. Het maandcijfer kwam toen uit op gemiddeld 15,0 graad te gen normaal 15,2. De komende tijd gaan we een koele fase tegemoet. In eerste instantie hangt de verkoeling samen met een de pressie die zich van de Britse eilanden naar Scandinavië verplaatst, na het weekeinde verschijnt ten westen van ons een nieuw en intensiever lagedrukgebied. Morgen is er af en toe zon maar er kan ook een bui vallen Onweer is daarbij niet geheel uitgesloten. De temperatu ren bereiken tijdens de middaguren waarden omstreeks 20 graden en er waait een zwakke tot matige zuidwesten wind. Gisteren trok tijdens de ochtend een zwak warmtefront over het westen van het land. Dat bracht wat regen op en een enkele donderslag. Kort na het middaguur kwamen er vanuit Vlaanderen zware buien Zeeland binnen maar toen ze eenmaal boven onze streken waren aangekomen hadden ze sterk aan activiteit ingeboet. Toch kreeg Stompwijk nog 14 mm te verwerken en laat op de avond bracht een tweede buiengebied 10 mm. In Bloemendaa viel in totaal nog geen 5 mm. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag Noorwegen: Flinke zonnige perioden. Van het zuiden uit een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Vrij warm met maxima rond 24 graden maar aan zee. of later tijdens buien, wat Zweden: Flinke perioden met zon. In het noorden, en morgen ook in het zuiden, kans op een bui, misschien met onweer. Middagtempera- tuur tussen 19 en 27 gra- Denemarken: Wisselend bewolkt en vooral vandaag een aantal regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur op vandaag rond 25 graden, morgen iets lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig met slechts af en toe zon en Tsjechië en Slowakije: geregeld buien, mogelijk met onweer. In Slowakije vandaag eerst nog: Hier en daar veel wind. Middagtempera- der meest bewolkt en buien, tuur uiteenlopend van een graad of 15 r j graden in het noorden tot ongeveer 20 in het zuiden. België en Luxemburg: Nu en dan zon en van tijd tot tijd een re- gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Enkele regen- of onweersbuien afgewis seld door wat zon Middagtemperatuur van 21 graden in het westen tot 25 of meer in het oosten. Portugal: In het zuiden vrij zonnig Naar het noor den toe ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Maxima uiteenlopend van een graad of 22 langs de noordwestkust tot tegen de 30 graden in het binnenland. Madeira: Perioden met zon en met name morgen kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. In het oosten en zuiden vrij zonnig. Naar het noordwesten toe meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma uiteenlopend van iets boven 20 in het noordwesten tot ruim 30 in het bin nenland. Canarische Eilanden: Geregeld zon en mogelijk een bui, vooral op morgen. Middagtemperatuur rond 26 Marokko: Westkust: flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 28 graden in Tanger tot 33 in Agadir. Tunesië: Zonnig en zeer warm. Maxima van 32 graden langs de kust tot boven de 40 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon maar ook kans op een onweersbui, eerst vooral in de bergstre ken in het oosten en morgen ook weer in het zuidwesten Middagtemperatuur tussen 26 en 31 graden Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en morgen een kleine kans op een bui. Warm met maxima iets bo ven de 30 graden. Italië: Vrij zonnig en zeer warm met in het bin nenland maxima rond 35 graden, langs de kusten iets lagere maxima. In het noorden, met name in de bergen, kans op een regen- of onweersbui. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig, waarschijnlijk droog en zeer warm. Middagtemperatuur bijna overal meer dan 30 graden. Malta: Zonnig en warm. Maxima rond 32 gra- onweer. Vandaag nog maximal 30 graden; morgen iets lager. Hongarije: Vandaag nog zonnige perioden« overal droog. Morgen van het W enkele buien, ook met onweer. 1 met maxima rond 30 graden. VRIJDAG 13 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zonondet Maan op 13.47 Maan ond Waterstand IJmuiden Katwijl Hoog 10.15 22.40 23 48 Laag 05.25 17.45 05 06 Weerrapporten 12 juni 0 Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Aberdeen Berlijn Boedapest Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca licht bew. regenbui half bew licht bew. onbew onbew. half bew licht bew. onbew. half bew. Griekenland en Kreta: Meest zonnig en warm. In het uiterste oosten eerst nog een kleine kans op een bui. Maxima oplopend tot rond of boven 30 graden. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon maar langs de noordwestkust en in het binnenland van Turkije eerst nog een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur tussen 23 en 28 graden Duitsland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele fikse regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur op vandaag nog rond 27 graden, morgen iets lager. Zwitserland: Soms wat zon. Daarnaast enkele buien, ook met onweer. Middagtemperatuur meest tussen 26 en 30 graden. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een paar regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Polen: Van het zuidwesten uit toenemende be wolking en vooral morgen een aantal re gen- en onweersbuien. In het noordoos ten eerst nog zon. Middagtemperatuur omstreeks 25 graden. Split o Stockholm o Warschau o Wenen li Zurich li Bangkok li Buenos Aires n Casablanca z Johannesburg z Los Angeles z New Orleans o

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8