Kohl geeft Kok steun in euro-rel ai Buitenland Resident van Albanië met de dood bedreigd Cohen tegen vijf nieuwe NAVO-leden M*A*S*H is echt niet meer Congo-Brazzaville vecht door Hague kent klappen van de Tory-zweep Vrouwelijke intuïtie is genetisch bepaald Europees Hof buigt zich over 'spaghetti-arrest' Bestrijding van armoede begint effect te krijgen )ONDERDAG 12 JUNI 1997 Italië: 120 racistische moorden in jaar rome» Om de drie dagen valt er in Italië een dode door geweld tegen buitenlanders. In 1996 zijn 374 gevallen van geweld tegen buitenlanders gesignaleerd. Vooral vrouwen worden het slacht offer van verkrachting en roof. In 4,8 procent van de gevallen zijn de slachtoffers van de geweldsdelicten minderjarige al lochtonen. Geweld tegen buitenlanders komt vooral voor in de steden Rome, Turijn, Milaan en Florence. Prinses Di is naakt te zien op Internet ionden De Britse politie stelt een onderzoek in om te achterha len hoe naaktfoto's van prinses Diana op het Internet terecht zijn gekomen. Dat meldt de Britse krant The Mirror in de editie van vandaag. Volgens de krant is de foto genomen op Mallorca. Op de foto is Di te zien terwijl haar badjas openvalt, als ze zich buigt om haar teennagels te lakken. Op Internet is de foto te zien voor ongeveer twintig gulden, te betalen per creditcard. Taiwan oefent ondanks China door taipei Taiwan is niet van plan de voor 23 en 24 juni geplande jmilitaire excercities te schrappen. De Verenigde Staten hadden •Taiwan gevraagd de oefeningen niet door te laten gaan om Chi na niet te provoceren. De oefeningen worden gehouden een Iweek voor de overdracht van de Britse kroonkolonie Hong Kong aan China. ,,Dit moet niet in verband worden gebracht met oe feningen van de Chinese communisten. Er is geen sprake van een militaire competitie met China", aldus het ministerie van defensie. Fransen drinken minder wijn parus De Fransen drinken steeds minder wijn, maar wel van betere kwaliteit. De gemiddelde wijnconsumptie per persoon per jaar is ver teruggezakt naar 68 liter (115 in 1980), maar nog altijd wel de hoogste ter wereld. Vijftien jaar geleden dronk 41 edij procent van de Fransen elke dag wijn, in 1995 was dat nog maar if di 22.8 procent. De gewoonte van een dagelijks glas heerst vooral onder Franse mannen van boven de 45: die vormen met twee honderd liter per persoon per jaar het grootste segment van de vraag naar tafelwijn in Frankrijk. Vihf Grieks café voor bejaarde vrouwen KOMOTiNiHel Griekse dorp Xvlagani heeft de primeur van een "1* café waar alleen vrouwen boven zeventig jaar toegang hebben, mi Zo n 35 \Touwen hebben het café dinsdagavond ingewijd in het esP dorp in het noordoosten van Griekenland, waar 2700 mensen an< wonen. ..De mannen hebben hun cafeneion (het traditionele ate Griekse café), wij hadden niets aldus de vrouwen. De vrouwen rCG kunnen nu tavli (een soort triktrak) spelen, terwijl zij aan hun ouzo of kruidenthee nippen. 'Pol Pot is levend en wel in Bangkok' Bangkok De voormalige leider van de Rode Khmer in Cam bodja. Pol Pot, bevindt zich in de Thaise hoofdstad Bangkok en is op weg naar China, waar hij in ballingschap wil gaan. Dat meldt de Engelstalige krant Bangkok Post vandaag. Volgens de krant is de 69-jarige Pol Pot met zijn familie en naaste getrou- wen zondag al vanuit de Cambodjaanse jungle in Thailand gear- f veerd. Pol Pot is al meerdere keren dood yerklaard, de laatste eer vorig jaar juni. Grieks parlement stemt vóór Schengen athene Het Griekse parlement heeft gisteren het Verdrag van Schengen geratificeerd. Het verdrag voorziet in afschaffing van de grenscontroles tussen de deelnemende EU-landen. Voor het verdrag stemden 142 parlementariërs, tachtig stemden tegen, 78 bleven weg tijdens de stemming. De ratificatie vond plaats on danks protesten van vooral streng orthodoxe christenen. Koninklijke familie welkom in Italië rome» Ook de mannelijke leden van de Savoia, de voormalige koninklijke familie van Italië, mogen vanaf 1 januari 1998 voet 67c zetten op Italiaanse bodem. De Kamercommissie voor grond- es wetszaken heeft gisteren een voorstel van die strekking aange nomen. De monarchie in Italië werd op 2 juni 1946 door een re ferendum afgeschaft. Om een stokje te steken voor pogingen tot herstel van bet Italiaanse koningschap, is in de Italiaanse grond wet van 1947 de bepaling opgenomen dat mannelijke Savoia's, die voor de troonsopvolging Ih aanmerking komen. Italië niet mogen betreden. Juppé trekt zich terug als RPR-leider parus De Franse oud-premier luppé heeft gisteren aangekon- digd zich niet opnieuw kandidaat te stellen voor het leiderschap van de gaullistische partij RPR. Zijn besluit maakt de weg vrij '"is voor Séguin om het voorzitterschap van de partij op zich te ne- i men. De RPR komt op 6 juli bijeen om Juppés opvolger te kie- zen. Séguin werd dinsdag gekozen tot tijdelijke fractievoorzitter van zijn partij in de Nationale Vergadering. Huis telt zeker 75.000 kakkerlakken )rest park Een vrouw in Atlanta in de Amerikaanse staat Geor- gia heeft duizend dollar gewonnen en gratis insectenbestrijding, omdat haar huis was vergeven van kakkerlakken. Volgens een !ga deskundige waren het er zeker 75.000. De kakkerlakken zaten in 25 de vaatwasser, in de koelkast, oven, koffiezetapparaat, videore- 15 corder. in laden van kasten en achter het behang. „Als ik sta te token vallen ze van de ventilator aan het plafond recht in mijn eten", aldus de Amerikaanse. Britse wapenwet verder aangescherpt den Het Britse Lagerhuis heeft gisteren één van de strengste wapenwetten ter wereld aangenomen. De regering-Blair wil daarmee herhaling uitsluiten van de tragedie vorig jaar maart in ut het Schotse Dunblane. Toen schoot een man zestien schoolkin- |j deren en hun onderwijzeres dood. De dader had een wapenver- iot gunning. De nieuwe wet verbiedt alle handvuurwapens, ook ui pistolen die gebruikt worden in de schietsport. De vorige rege- ring kwam eerder met een nieuwe wapenwet, maar daarin wa ren lichte sportwapens nog wel toegestaan. iana.a De Amerikaanse minister van defensie Cohen is tegen een snelle uitbreiding van de NAVO met vijf landen in plaats van drie. Gefaseerde groei is beter. Hij zei dat vanmorgen op een vraag of Roemenië en Slovenië ook bij de eerste golf nieuwe le den horen. De NAVO beslist begin juli welke landen worden uitgeno digd om te praten over toetre ding. Tot nu toe maken Tsje chië, Polen en Hongarije de meeste kans. De Duitse kanse lier Kohl ondersteunde dinsdag echter een Roemeens NAVO- lidmaatschap. Ook Frankrijk, België, Italië, Spanje en Luxem burg zijn voor directe opname van Roemenië in de NAVO. Het 43ste medisch bataljon van het Amerikaanse leger heeft gis teren definitief het veldhospi taal Humphreys in Zuid-Korea opgebroken. De belevenissen in dit kamp tijdens de Koreaanse Oorlog, begin jaren vijftig, dien de als inspiratie voor de film M 'A'S'H van Robert Altman en de daarop gebaseerde populaire Amerikaanse televisieserie. De letters staan voor Military Army Surgical Hospital. Bij de afscheidsceremonie waren twee acteurs aanwezig: David Ogden Stiers, die majoor Winchester III speelde, en Larry Linville, bekend als majoor Burns. Een muziekkorps speel de de bekende tune van MASH, Suicide is Painless. De tv-serie maakte Alan Alda (Hawkeye) en Loretta Switt (Hotlips) wereld beroemd. De laatste aflevering werd vijftien jaar geleden ver toond, maar de serie wordt ge regeld herhaald en blijft veel kij kers trekken. Daimler gisteren tot 14 jaar cel, In 1992 kreeg zijn kompaan en hoofdverdachte Udo Proksch in hoger beroep al levenslang op- gelegd. Het ooit gevierde lid van de Weense jet-set en zijn Duitse handlanger joegen op 23 janua ri 1977 de 12.000 ton metende Lucona met een explosie naar de bodem van de Indische Oce aan. De ontploffing kostte zes bemanningsleden het leven. De Nederlandse kapitein Jacob Puister overleefde de ramp en trad in het proces tegen Proksch als kroongetuige op. Volgens de vrachtbrief ver voerde de Lucona onderdelen van een uraniumverrijkingsfa- briek naar Azië, verzekerd voor een bedrag van 26 miljoen gul den. Het veroordeelde tweetal had zeer waarschijnlijk echter slechts waardeloos schroot la ten laden. Het politiek-crimine- le schandaal had een verwoes tend effect onder Proksch vrien den uit de Oostenrijkse politiek. Een Congolees schuilt met zijn kind tegen de constante vuurgevechten in Brazzaville, terwijl een Franse sol daat overzicht probeert te krijgen van de situatie. foto reuters eric gaillard BRAZZAVILLE-KINSHASA-PARIJS AFP-Rtr-DPA-EFE De Congolese president Lissou- ba heeft gisteren zijn troepen tot een onmiddellijk staakt-het- vuren opgeroepen. De gevech ten in de met lijken bezaaide straten van de hoofdstad Braz zaville gaan desondanks door. „Ik kondig een staakt-het-vu- ren af zodat bemiddelingspo gingen op nationaal en interna tionaal niveau een kans krij gen", aldus Lissouba in een ra dioboodschap aan het Congole se volk. President Bongo van buurland Gabon heeft gisteren opnieuw zijn bemiddeling aan geboden in het conflict, dat sinds vorige week donderdag volgens Franse schattingen al aan duizenden mensen het le ven heeft gekost. Franse militairen meldden dat het regeringsleger en de Co bra-milities van ex-president Sassou Nguesso elkaar ondanks de radiotoespraak van het staatshoofd met zware wapens blijven bestoken. Dichtbevolkte wijken liggen dag en nacht on afgebroken onder vuur. De Fransen hebben naar ei gen zeggen sinds maandag al meer dan 1700 buitenlanders geëvacueerd. Het Franse con tingent in Congo heeft inmid dels een sterkte van meer dan 1200 soldaten bereikt. Ook de Amerikanen redden gisteren enkele tientallen buitenlanders uit de Congolese chaos. Het Internationale Comité van het Rode Kruis (CICR) heeft zijn evacuatieoperaties onder broken en alle medewerkers te ruggetrokken uit Congo. „Het is hier onmogelijk te werken. Wij gaan liever weg, dan dat we ge dood worden. We keren terug zodra een rustiger geworden si tuatie dat mogelijk maakt", al dus CICR-woordvoerder Mi chael Steiner. „Iedereen praat over gruweldaden, over lijken die overal liggen." Het Rode Kruis vreest dat in Brazzaville epidemieën uitbreken. de kritische manier waarop Koha Jone al jarenlang over het autoritaire regime van de presi dent schrijft. Eind 1995 ontplof te er al eens een bom voor Lesi's huis. In maart van dit jaar liep het redactiegebouw schade op door een aangestoken brand. Berisha's lijfwachten mishandelden Lesi vlak na dit incident. Albanië is al maandenlang in de greep van politiek en wille keurig geweld, waarbij vaak het aloude principe van de bloed wraak wordt gebruikt. Het ge weld van de afgelopen vijf maanden heeft aan naar schat ting zevenhonderd mensen het leven gekost, inclusief alle onge lukken met onder het volk ver deelde wapens. londen» hans geleunse correspondent Als de Britse Conservatieven William Ha gue tot leider kiezen, incasseren ze nu al een nederlaag bij de volgende verkiezin gen. Met dat harde oordeel probeerde The Economist de Tory-zielen onlangs rijp te maken voor het partijleiderschap van de ervaren Kenneth Clarke. Het mocht niet baten. Hague heeft na de eerste verkie zingsronde de beste papieren om John Major op te volgen. Het zegt weinig dat Clarke die eerste ron de won. Bij de tweede ronde, dinsdag, zul len de kaarten anders worden verdeeld. De Conservatieve Lagerhuisfractie heeft al aangegeven geporteerd te zijn van een lei der die de partij ferm op een centrum rechtse anti-Europese lijn zet. Hague, mi nister voor Wales in de regering-Major, past daarin. En omdat twee van zijn recht se concurrenten, Michael Howard en Pe ter Lilley, zich dinsdag terugtrokken en verrassend zijn zijde kozen, is 'jonkie' Wil liam nu de grote favoriet. Opiniepeilingen geven The Economist overigens gelijk. Slechts negen procent van de kiezers ziet Hague zitten als toe komstig premier. De joviale Clarke kwam ruim boven de dertig procent. Maar de 36- jarige Hague is niet zo groen is als The Economist suggereerde. Zo gaf hij Michael Howard, de eng-rechtse oud-minister van binnenlandse zaken, de indruk dat hij niet zelf zou opgaan voor het leiderschap, maar zich achter hem zou scharen. Howards triomfantelijke melding dat de deal was beklonken, werd een af gang toen William kalmpjes meldde dat er geen harde afspraken waren gemaakt. Het volgende slachtoffer was de harde eu ro-scepticus John Redwood. Hij dacht dat zijn geestverwanten Lilley en Howard zich aan zijn zijde zouden scharen, zoals afge sproken. Maar gentlemen 's agreements zijn niets waard in een partij waar de dirt}' trick een kunstvorm is. Het was journalis ten al opgevallen dat Hague al bij de start van de race een fikse voorsprong had. De gezwindheid waarmee zijn twee belagers dinsdagavond aan zijn voeten kwamen liggen, bewijst dat de voorbereiding nog grondiger was dan vermoed. Hague, zoon van een limonadefabrikant, stelt tegenover 'bierbuik' Clark het beeld van de 'frisse vernieuwer'. Maar hoe ge loofwaardig is dat? Niemand twijfelt eraan dat Tory-ikoon Margaret Thatcher een rol in zijn campagne heeft gespeeld. Zij maakte geen geheim van haar afkeer van Clarke en sprak geen voorkeur uit voor een van de anderen. Maar bekend was dat ze Hague eens vergeleek met William Pitt, die ooit op zijn 24ste premier werd. William verwierf Thatchers genegenheid op een partijcongres in 1977, waar hij Eils zestienjarige vurig pleitte voor wat later Thatcheriaans beleid zou worden: beteu geling van vakbondsmacht, vrij baan voor de werkgevers, beperking van staatsbe moeienis. Zijn vele critici zeggen nog altijd dat dit de duidelijkste rede is die hij ooit heeft uitgesproken. Hague the Vague (de Vage) wordt hij ge noemd. Weinigen waar hij echt voor staat. Hij haat rechtstreekse antwoorden. Hague ijvert niet vóór iets. hij is meestal niet té gen. Hij is het met alles eens. maar velen houden de indruk dat het ook de andere kant op kan. De altijd op seksuele 'afwijkingen' beluste Britse media waren er overigens zeker van dat vrijgezel Hague heimelijk van mannen hield. Toen hij plots een verloofde presen teerde. werd dat zó ongeloofwaardig ge acht dat hem direct werd gevraagd of hij homo is. 'Nee', was het antwoord. Dat haalde de kolommen, maar wèl met de aantekening dat hij giechelde. De natie begon pas te giechelen toen uit kwam hóe hij verliefd werd op Ffiona, se cretaresse op zijn ministerie. De vonk sloeg over toen ze hem het volkslied van Wales leerde. En laat William nou, voor de verandering heel uitgesproken, mordicus tégen zelfstandigheid van Wales zijn. Ze blijven hardleers, die Tories. LONDEN DPA-Rtr 'Vrouwelijke intuïtie' is niet lan ger onverklaarbaar. Britse on derzoekers hebben namelijk ontdekt dat verschillen in soci aal gedrag tussen mannen en \Touwen biologisch zijn be paald. De wetenschappers zeg gen dat er een gen bestaat dat het sociale gedrag regelt en dat er een verband bestaat met de sekse van een persoon. Het on derzoek staat in het blad Natu re. Vrouwen erven volgens de onderzoekers hun 'vrouwelijke' gedrag van hun vader. Ze ko men tot deze conclusie na een onderzoek onder vrouwen met het Turner-syndroom, die slechts één X-chromosoom hebben. 'Normale' vrouwen be zitten altijd twee X-chromoso- men, waarvan er één afkomstig is van de vader en één van de moeder. Jongens hebben eenX- en een Y-chromosoom. Het Y- chromosoom komt altijd van de vader en het X-chromosoom van de moeder. Bij vrouwen met het Turner- syndroom kan worden aange toond van welke ouder het X- chromosoom afkomstig is. Tur ner-vrouwen die het X-chromo- soom van hun moeder hebben, vertonen meer 'mannelijk' agressief gedrag. Lotgenoten met het vaderlijke X-chromo soom reageren 'vrouwelijker' en zijn meer tot aanpassing ge neigd. Ze zijn bovendien vaar diger in taal. Als 'vrouwelijk' gekenmerkt sociaal gedrag wordt volgens de onderzoekers bepaald door één of meer genen op het X-chro- mosoom van de vader. Op het X-chromosoom van de moeder zijn dezelfde genen steeds 'uit geschakeld'. Meisjes krijgen van de vader een X-chromosoom met actieve genen en een X- chromosoom van de moeder met uitgeschakelde genen. Het ene X-chromosoom van jon gens komt altijd van de moeder en dat bevat uitgeschakelde ge nen. Hun gedrag is daardoor 'mannelijk'. Werkgelegenheid komt ook in pact Premier Kok heeft gisteren de steun van bondskanselier Helmut Kohl gekregen voor zijn suggesties ter aanvulling van het zogenaamde stabiliteitspact. Kok verklaarde gis teren na een ontmoeting met zijn Duitse collega in Bonn dat het pact, dat de hardheid van de euro moet garande ren, zal worden aangevuld met 'teksten over de economi sche groei en de werkgelegenheid'. bonn peter van nuusenburg correspondent Deze aanvulling is noodzakelijk geworden om de Franse rege ring vóór de Eurotop in Amster dam over de streep te trekken. De nieuwe socialistische rege ringschef in Parijs, Lionel Jos pin, had er dinsdag bij Kok op aangedrongen dat het 'grootste probleem' van Europa, de werk loosheid, ook in het stabiliteits pact de aandacht krijgt die het verdient. Eerder dreigden de Fransen hun steun aan het stabiliteits pact voorlopig te onthouden. Ze wilden het eerst 'bestuderen' en riskeerden daarmee een conflict met de Duitse regering en een mislukken van de top. Bonn hecht, net als Den Haag, grote waarde aan het pact en vreest dat de nieuwe Franse benade ring het vertrouwen in de euro ondermijnt. Kok zei gisteren dat zijn mis sie was geslaagd en dat de top een succes zou worden. Neder land gaat nu de reacties van de EU-partners op zijn voorstellen inventariseren en de tekst van het aanhangsel opstellen. Hoe wel Kok niets zei over het karak ter van zijn suggesties, kan uit de Duitse instemming worden afgeleid dat dure werkgelegen heidsprojecten niet op het pro gramma staan. Tijdens zijn bezoeken aan Pa rijs en Bonn onderhield Kok ook contact met de voorzitter van de Europese Commissie, Jac ques Santer. Ook hij heeft zijn steun betuigd aan de Neder landse koers, aldus Kok. De pre mier benadrukte dat het uitwer ken van de 'basistekst' van het aanhangsel het werk zal zijn van het Nederlandse voorzitter schap. Andere 'circuits', zoals de Europese Commissie, zullen daarbij niet ingeschakeld wor den. Dat geldt ook voor de Fransen en de Duitsers. Kohl ontmoet morgen in Poitiers op de half jaarlijkse Frans-Duitse top pre sident Chirac en premier Jos pin. De ontmoeting is van be lang om de knik recht te buigen die in de relatie tussen de be langrijkste EU-partners is on- staan. „Hun suggesties zijn na tuurlijk welkomzei Kok, „maar er komt geen apart on derhandelingscircuit brussel belga-anp had bijgewoond voor de bevrij de meisjes Laetitia en Sabine en er een bord spaghetti en een ge schenk had aanvaard. Dat had twijfels gezaaid over zijn onpar tijdigheid. De termijn waarbinnen een klacht kon worden ingediend bij het Hof verstreek gisteren. Volgens de advocaat van een van de families is tot het laatste ogenblik gewacht met de klacht. „Premier Dehaene had ons be loofd dat de wetgeving zou ver anderen, maar dat is nog altijd niet gebeurd aldus de advo caat. De families van vier vermoorde meisjes hebben bij het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens een klacht ingediend tegen het zogeheten 'spaghetti- arrest' van het Belgische Hof van Cassatie. Dat meldt de krant Het Belang van Limburg. Het hof bepaalde vorig jaar oktober dat onderzoeksrechter Connerotte zich niet meer mocht bezig houden met het onderzoek naar de bende- Dutroux. Hij werd van de zaak afgehaald, omdat hij een feestje BONN gerard chel positieve effect van steeds meer open markten (globalisering) merken zij weinig. Armoedebestrijding dreigt daardoor weer een terugval te krijgen. Zo besteden de rijkste landen de laatste jaren steeds minder geld aan ontwikkelings hulp. Ook het oprukkende aids- virus en gewelddadige conflic ten in de Derde Wereld vormen een bedreiging voor een succes volle armoedebestrijding. In het 'Human Development Report 1997', dat vandaag in Bonn werd gepresenteerd, pleit de UNDP. de ontwikkelingstak van de VN, dan ook voor een Armoedebestrijding begint we reldwijd langzaam vruchten af te werpen. Met name de ont wikkelingslanden zijn er de laatste dertig jaar op vooruit ge gaan. Bewoners van de Derde Wereld hebben een hogere le vensverwachting, het analfabe tisme is er met bijna vijftig te ruggedrongen, de sterfte onder zuigelingen daalde met zestig procent. Maar tegelijkertijd neemt het verschil tussen arm en rijk ver der toe. De economische groei komt meestal niet ten goede

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7