Korpschef Brinkman 'tijdelijk' met verlof ider op de korrel nieuwe campagne oongetuige erven uinsma 'niet gemeld' Binnenland Eisen tot acht jaar voor schietpartij in restaurant Protest tegen buitenlandse bankactie Albert Heijn wil compensatie voor kosten van euro Van Traa wil excuus van Turkse regering Satelliet kan elke toerist overal volgen JERDAG 12 JUN11997 erspannen man bedreigt menigte Hen 22-jarige Bestenaar heeft gisteravond in Best spoor- ersoneel en omstanders met een knuppel bedreigd na een ikte zelfmoordpoging. De man stond op een spoorwegover- i »mei zijn auto te wachten tot er een trein aankwam. Toen achinist van de aanstormende Intercity Eindhoven-Utrecht 1 nneerdc, reed de man een stukje door. De voluit remmen- ;in leek hem toen te gaan missen, waarop de man een stuk- iteruitreed. Uiteindelijk tikte de trein de auto slechts licht lcj Je man bleef ongedeerd. Woedend bedreigde hij daarop et en honkbalknuppel de machinist, de conducteur en om- JS ers die hem uit de auto wilden halen. De politie heeft zich aa de man ontfermd, ini krachte vrouw klaagt Kluivert aan de, rdam» Een 20-jarige vrouw heeft bij de Amsterdamse poli- t z ngifte gedaan van verkrachting tegen de voetballer Patrick an ert en drie van zijn vrienden. Dat heeft de Amsterdamse et e vanmorgen bevestigd. De verkrachting zou hebben en 5gehad in het huis van Kluivert. Het gaat om een meisje uit de d-Holland dat door de vier seksueel zou zijn misbruikt na •el vondje uil in de disco. De 'orgie' heeft naar zeggen van het d evier tot vijf weken geleden plaatsgehad. Zij had al eerder et. ct opgenomen met de politie, maar deed toen geen aangif- 'Sti ijgens de politie zijn Kluivert en zijn drie vrienden nog niet nl ,ord. Pas als Justitie meent dat sprake is van een strafbaar i dt herneemt de politie actie. gsl ,1? M moet ontslag terugdraaien dSTAPDe Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij (ALM w het aangekondigde ontslag van zes vakbondsbestuurders ken. Het voorgenomen ontslag van zestien stewards moet laast opnieuw door de directie worden bekeken. Dit staat rapport van een speciale regeringscommissie. De ALM 120 mensen (dertien procent van de werknemers) ontslag :zegd wegens reorganisatie. Die had al een dikke maand eslag moeten krijgen. De vakbonden hebben echter sterke p de regering uitgeoefend en zijn erin geslaagd tijd te win- kert botst met Kamer over OR ftGMinister Melken van sociale zaken is gisteren in aan gekomen met de Tweede Kamer over zijn v oorstel om de )de ondernemingsraden te wijzigen. De minister heeft noeite met een aantal amendementen dat door de Kamer idiend. Melkert wil eerst overleg met zijn collega's in het ;t hierover. Het debat is daarom opgeschort. Het zal ver dijk pas na het Kamerreces kunnen worden voortgezet, eest principiële meningsverschil is een wijzigingsvoorstel rdA en D66 om de OR ook adviesrecht te geven over de jestemming van een bedrijf. Volgens Melkert staat dit el op gespannen voet met het vennootschapsrecht, dat It dat de aandeelhouders beslissen over wat er met de jebeurt. ite drugsbende opgerold ar De politie heeft opnieuw een omvangrijke drugsben- gerold. die vanuit Noord-Holland internationale zaken De bende smokkelde cocaïne uit Suriname naar Neder- ;n exporteerde coke, xtc en hasj naar Engeland, Oostenrijk aël. In binnen- en buitenland zijn tot nu toe 23 verdachten houden. Onder hen zijn de drie vermeende leiders uit ien Amsterdam en een douaneambtenaar uit Zaandam bende voorzag van geheime informatie. Er is vijftien kilo lt beslag genomen. komt dit jaar aan in Enkhuizen itylZEN S nterklaas komt op 15 november aan in Nederland, khuizen om precies te zijn. In het Noord-Hollandse haven- sje meert de stoomboot met de Goedheiligman en zijn pie- -e' nnen die zaterdagmiddag af, om daarna op zijn schimmel 1 i,l te doorkruisen. De intocht is ook op tv te zien. al irlt mi [rainepatiënt wil meer begrip j". tPAMMigraine krijgt als ziekte niet die aandacht die zij ïnt. En de patiënt krijgt niet het begrip dat hij nodig heeft. etoogde de Deense neuroloog I. Olesen gisteren op het le Internationale Hoofdpijncongres in Amsterdam. Nligrai- va de meest voorkomendë neurologische ziekte in de westerse n. Tien tot vijftien procent is migrainepatiënt. Maar het [S{ lat aan onderzoek ernaar wordt besteed, valt in het niet bij dragen die gaan naar onderzoek naar epilepsie en andere Ske neurologische aandoeningen. Elk jaar gaan op de hele Inaar schatting achttien miljoen werkdagen verloren door verzuim wegens zware hoofdpijn. Alleen al in de Europese kost de ziekte twintig miljard gulden per jaar. av e geloviger, hoe antisemitischer" Traditionele gelovigen zijn iets antisemitischer dan i niddelde Nederlander. Van de 'meer gelovigen' heeft twin- rc ïcent vooroordelen ten opzichte van joden. Voor alle Ne- ïders is dit zestien procent en voor de 'minder gelovigen' n procent. Dit schrijft de socioloog R. Konig in zijn disser- Ihiistelijke religie en antisemitisme in Nederland 1990. Het m de vooroordelen dat je extra moet oppassen als je zaken Tiet joden, dat joden te veel macht hebben in de financiële en dat ze altijd op geld uit zijn. Melkert (sociale zaken) Dijkstra (NOS-Journaal) gisteren de jubileum-- jne van de dertigjarige ig Ideële Reclame (SIRE) Het thema is Mannen strekken. De campagne ukt de specifieke vader- et gezin. Die komt in het doordat pa te weinig en zich dan in zijn hob- leeft, zo blijkt uit onder- n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Bonden en OR zijn blij dat er rust komt bij Rotterdamse politie Korpschef Brinkman van de politie Rotterdam-Rijnmond gaat met onmiddellijke ingang tot 1 augustus met bui tengewoon verlof. Dat lijkt het definitieve einde van de carrière van Brinkman bij het Rotterdamse politiekorps. Het ministerie van binnenlandse zaken is al op zoek naar een waarnemend korpschef. stap naar het vertrek van de ex- generaal-majoor. Hij zegt dat zijn cliënt zelf op het verlof heeft aangedrongen. ,,Hij zou twee weken geleden al met va kantie gaan en dat is nu wat la ter geworden. Bovendien vond de korpschef het een goed idee om de vakantie wat langer te la ten duren zodat de gemoederen enigszins kunnen bedaren." Pe- DEN HAAG/ROTTERDAM ANP Dat heeft het ministerie gisteren bekendgemaakt. Brinkman, korpsbeheerder Peper en minis ter Dijkstal van binnenlandse zaken zijn het verlof gezamen lijk overeengekomen, zo blijkt uit de bekendmaking. Volgens Brinkmans raadsman is de aankondiging geen tussen- per wil niet reageren. Eind april zegden de ondernemingsraad van het korps en de drie politie bonden ACP, ANPV en NPB het vertrouwen in Brinkman op. Volgens hen kon hij niet com municeren en geen leiding ge ven. Maar dieper zat dat Brink man de rechten die de raad on der zijn voorganger R. Hessing had verworven, wilde inperken. Peper steunde zijn korpschef aanvankelijk door dik en dun. Maar vorige week maandag kwam aan die steun een eind omdat Brinkman in het regio naal college van burgemeesters, het bevoegd gezag van een re gionaal politiekorps, kritiek had op de voorstellen van Peper. La ter in de week zeiden de 22 bur gemeesters het vertrouwen in de korpschef op. Er loopt nog een officieel on derzoek naar de affaire, maar Dijkstal besloot kennelijk de uit komsten niet meer af te wach ten. De WD is tevreden. Bon den en OR zien het verlof ook als een opstapje naar het defini tieve vertrek. „Nu kan in alle rust gezocht worden naar een voortzetting elders van de carri ère van de heer Brinkman", al dus de voorzitter van de Rotter damse afdeling van de NPB, K. de Neef. ARNHEM/WAGENINGEN GPD Het was kennelijk niet de be doeling dat het nieuw jaarsfeest in het Wageningse restaurant De Balkan uit zou lopen op een bloedbad. Twee rivaliserende groepen ex-Joe- goslaven, die tot de tachtig genodigden behoorden, had den zelfs afgesproken dat het een vreedzame nacht moest worden, maar dat voornemen viel twee uur na de jaarwisse ling in duigen. In minder dan een minuut tijd werden acht tien schoten gelost in het eta blissement, waarbij drie voor malig Joegoslaven werden ge dood. Tegen vijf betrokkenen bij het drama eiste de Arn hemse officier van justitie mr. K. Visser gisteren celstraffen variërend van zes maanden tot acht jaar. De hoogste eis was voor een 31-jarige man die beken de drie schoten te hebben af gevuurd op een 26-jarige man, aanstichter van het bloedige treffen. Laatstge noemde schoot zonder dui delijke aanleiding een andere man dood, terwijl die op de knie van z'n vriend een lied zat te zingen. Op een video-opname die van het feest werd gemaakt is de 'koelbloedige' moord op de zingende man duidelijk te zien. Het tekent het milieu waarin de schietpartij zich volgens de politie heeft vol trokken. Volgens de politie zijn beide groepen actief in de misdaad en houden ze zich onder meer bezig met drugs- en wapenhandel. Veel getui gen durfden niets te vertellen uit angst voor represailles. De rechtbank doet uitspraak op 25 juni. Amsterdam Actievoerders hebben gisteren voor het kan toor van de ABN- AMRO-bank op de Dam in Amsterdam tegen de vestiging van een filiaal van de bank in Myanmar geprotesteerd; Het gaat om leden van het actiecomité Bur ma Centrum Nederland (BCN) en XminY. Volgens de twee organisaties houdt de junta in Rangoon alleen stand door geld nodig", aldus één van de actievoerders. Een woord- buitenlandse handel en investeringen. Meer dan de helft voerder van ABN-AMRO spreekt tegen de bank zaken doet van het staatsbudget gaat naar de uitbreiding van het leger, met het regime. „We hebben er alleen een vertegenwoor- „De junta van Myanmar breidt het leger uit naar een half diger zitten voor contacten met het bedrijfsleven", miljoen soldaten. Daarvoor heeft het dringend buitenlands foto anp ronald bakker 'We zijn een jaar winst kwijt' DIEMEN ANP Albert Heijn wil een tegemoetkoming voor de huizenhoge kosten van de in voering van de euro, de Europese een heidsmunt. De supermarktgigant denkt aan een korting op de BTW-afdracht, die in waarde overeenkomt met de kosten post. A. Buitenhuis, senior vice-president fi nanciën van' het Ahold-moederconcern, wond er gisteren op een EMU-conferen- tie in Diemen geen doekjes om. Hij vindt compensatie 'een absolute voorwaarde'. De detailhandel in de Europese Unie is volgens Buitenhuis 'tussen de 1,1 en 1,8 procent van de jaaromzet' kwijt aan de invoeringskosten. „Dat komt overeen met een vol jaar winst." AH is met zijn 650 supermarkten in Nederland goed voor een omzet van ongeveer tien mil jard gulden. De Ahold-topman wil de kosten niet afwentelen op de consument. Dat zou de koopkracht van vooral de lagere inko mens aantasten. De grootgrutter heeft voorkeur voor een lagere BTW-afdracht. „Wij betalen gemiddeld tien procent BTW. Ons voorstel is dat wij negen pro cent afdragen." AH kan 35 procent van de kosten aftrekken voor de belasting, erkent Buitenhuis. „Maar dan blijft nog 65 procent over." Buitenhuis twijfelt eraan of de consu ment snel zal wennen aan de euro. AH moet straks acht verschillende prijzen hanteren. Het moet in guldens en euro's de prijs per artikel geven en die per kilo gram. plus die van de aanbiedingen per artikel en per kilo. AH voert wekelijks ge middeld honderden prijswijzigingen door. Het concern rekent ondanks alle onze kerheid erop dat de euro wordt inge voerd. Het wil de voorziene periode van een half jaar tussen de komst van de eu ro als betaalmiddel (op 1 januari 2002) en het verdwijnen van de gulden echter korter maken. Er zijn nu zes verschillende biljetten en zes muntjes. De euro krijgt acht bil- Mannen blijken al vlug ap plaus te verwachten als ze de kinderen naar school brengen", signaleerde minister Melkert bij de presentatie van de campag ne. En over zijn eigen functio neren als vader zei hij op een openhartig moment: „Als niet zo lichtend voorbeeld van alle geadresseerden wil ik graag on derstrepen dat het de moeite waard is ons meer op een nieuw evenwicht met meer werkende moeders en zorgende vaders te prepareren." hem beloofd in ruil voor diens verklaringen niet tot strafvervol ging te zullen overgaan. Volgens mr. A. Moszkowicz, raadsman van één van de leden van de 'erven Bruinsma' zijn de afspraken met de Canadees niet voorgelegd aan de procureurs generaal en de centrale justitiële toetsingscommissie, en dat had wel gemoeten. Het Haarlemse OM geeft geen commentaar. Brandstichting Schilderswijk was woede-uitbarsting en geen racisme istanbul/den haag anp/jessica lutz correspondent Turkije moet afstand nemen van eerdere suggesties dat de aanslag op het Turkse gezin in de Haagse Schilderswijk een ra cistische achtergrond had. PvdA-Kamerlid en voorzitter van de Kamercommissie voor buitenlandse zaken Van Traa zal dat de Turkse regering in een brief verzoeken. De Turkse regering heeft nauwelijks ge reageerd op het feit dat de brand in het huis van de familie Kösedag in Den Haag aangestoken werd door een neef van de familie. Alleen vice-premier Tansu Qiller zei gisteren verheugd te zijn dat de zaak opgelost is. Het schrijven van Van Traa is gericht aan minister Esengün voor Mensenrech ten. Hel Kamerlid denkt dat het goed is voor de eigen gemeenschap in Nederland, voor het samen optrekken van Turken, Koerden en Nederlanders, dat ook de Turkse regering erkent dat er geen racis me ten grondslag heeft gelegen aan de aanslag waardoor een Turkse moeder en vijf van haar kinderen om het leven kwa men. Een 25-jarige Hagenaar, een neef van de getroffen familie, heeft inmiddels bekend de fatale brand bij het gezin Kösedag te hebben aangestoken. Volgens zijn advo caat 'ging het om een woede-uitbarsting met verschrikkelijke gevolgen'. Volgens de advocaat van de neef, mr. A. Visser, had Zeki Kösedag op 26 maart voor de zoveel ste keer weer aan zijn cliënt verteld dat hij als vader niet deugde. „Hij heeft met behulp van een jerrycan brand gesticht en daarna heeft hij door de brievenbus gekeken of het vuur was ge doofd. Toen hij dacht dat het vuur was uitgegaan, is hij verdwenen. Achteraf bleek de brand niet gedoofd en dat had buitengewone verschrikkelijke gevolgen." Bij de brand kwamen de vrouw van Zeki Kösedag en vijf van hun kinderen om het leven. Visser bestempelt de brandstichting als een 'onnozele daad' van het zwarte schaap van de familie. „Toch heb ik vaker meegemaakt dat mensen die een gevoel van opmacht hebben, overgaan tot derge lijke wanhoopsdaden. Daarbij zien ze op het moment van handelen niet in welke enorme gevolgen die kunnen hebben." Dat zijn cliënt een zware straf krijgt, ziet Visser als onvermijdelijk. De man zal zich daar bij neerleggen. Visser: „Het grootse probleem is de schaamte bij mijn cliënt. We hopen dat we zo snel mogelijk een vorm van communicatie met de familie Kösedag kunnen ontwikkelen om de fami lie ervan te overtuigen, dat de verschrikke lijke gevolgen van de brand nooit zijn be doeling zijn geweest." De raadsman zegt dat de man alleen voor de brandstichting bij de familie Köse dag in de Frans Halsstraat verantwoorde lijk is. H^t gooien van molotovcocktails bij Turkse instellingen in de Koningstraat en de Kaapstraat staan daar los van. „De zes verdachten van die brandstichtingen had den daar politieke motieven voor", con stateert Visser. Volgens persofficier mr. S. Horstink loopt het onderzoek tegen die zes nog steeds, ook wat betreft hun even tuele betrokkenheid bij de brandstichting in de Frans Halsstraat. Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) maakte gisteren be kend dat de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) van te voren nooit aanwij zingen of gegevens beschikbaar heeft ge had, waaruit had kunnen blijken dat er een aanslag in de Frans Halsstraat of el ders in Den Haag op handen was. De BVD heeft politie en justitie direct na de aanslagen al geïnformeerd over zijn in schatting van de mogelijke dadergroep en geadviseerd over maatregelen om maat schappelijke onrust te voorkomen, aldus Dijkstal. De Haagse burgemeester Deet- man had dinsdag na het bekennen van de neef al een kritische noot klaar voor men sen die mee hebben gedaan aan de mas sale speculaties over de zaak. Bosniëgangers opgepakt met illegale cd's Tussen de honderd en twee honderd Nederlandse militairen die dinsdag uit Bosnië zijn te ruggekeerd zijn door de douane aangehouden wegens smokkel van tweeduizend illegale cd's. Verder zijn nog eens 3.500 cd's door de douane per post onder schept. Volgens een woordvoerder van Defensie waren de soldaten van tevoren door hun comman dant gewaarschuwd dat het niet toegestaan was de in Bosnië il legaal verhandelde cd's te im porteren. Naats de douane is ook Bu- ma-Stemra, de organisatie die de auteursrechten controleert, bij het onderzoek betrokken. Het is nog niet zeker of de be trokken soldaten strafbaar zijn, aldus een woordvoerder: „We moeten eerst kijken om wat voor feiten het gaat. De straf baarheid kan ook afhangen van de vraag of het gaat om eigen gebruik of om handel." jetten en acht muntjes. AH moet dan zes maanden lang met veertien biljetten en veertien muntjes omgaan. Dat kost extra kassatijd. per transactie zo n vijftien se conden extra. Volgens Buitenhuis komt dat bij AH, wekelijks goed voor zes miljoen kassa transacties, gedurende een halfjaar neer op 680.000 uur extra. Voor de hele detail handelsector in Nederland is dat 2,5 mil joen uur. Daarom is AH geporteerd voor een snelle operatie, een 'big bang' in februari 2002 en niet in december 2001, omdat de winkels het dan druk hebben. Uniek Reuzenrad gestolen in Gronings dorp GARMERWOLDE ANP Een 38-jarige kermisexploitant uit het Groningse Garmerwolde is zijn reuzenrad kwijt. De at tractie, met een waarde van 200.000 gulden, is samen met een combinatie van truck en oplegger weggenomen van een parkeerplaats in het dorp. De truck is zonder oplegger en reuzenrad inmiddels aange troffen in Antwerpen. Volgens de eigenaar gaat het om een unieke attractie, waarvan er maar één exemplaar in Neder land bestaat. Filmpje leert asielzoekers hoe te winkelen HARDERWUK/ZEEWOLDE ANP Afrekenen zonder onderhande len, boodschappen niet in de tas stoppen maar in de winkel- kar leggen en bij het ruilen altijd een bonnetje meenemen. In Harderwijk is een voorlichtings film gemaakt die asielzoekers wegwijs maakt in winkels. Het zijn voorbeelden van stan daardsituaties in winkels waar mee de gemiddelde Nederlan der geen enkele moeite heeft. Winkeliers in Harderwijk heb ben de ervaring dat het asiel zoekers soms aan deze kennis ontbreekt. Daarom is het initia tief genomen een voorlichtings film te maken. In de film komen tal van standaardsituaties in winkels aan bod en ook toont die wat de juiste handelswijze is. De plaatselijke ondernemers vereniging. de gemeente Har derwijk en het asielzoekerscen trum Hardervvold bij Zeewolde zijn bij de productie van de film betrokken. Muchtelingen die op Hardervvold verblijven, treden in de film als acteurs op. Ook in het dagelijks leven doen veel asielzoekers van Hardervvold in Harderwijk boodschappen. De film is inmiddels bij diverse asielcentra in het land onder de aandacht gebracht. DEN HAAG GPD Een labeltje met wat elektronica maakt het mogelijk dagjesmen sen en toeristen met behulp van een satelliet zeer nauwkeurig te volgen en zo in kaart te brengen hoe en waar zij hun dag beste den. De toeristenbranche kan veel profijt hebben van die ken nis en bijvoorbeeld de ope ningstijden van pretparken, musea en horecagelegenheden nauwkeurig op elkaar afstem men. Volgens ir. W. van der Knaap maakt zijn onderzoek, waarop hij morgen in Wageningen pro moveert. het mogelijk precies na te gaan hoe toeristen hun dag doorkomen. Met het zoge noemde Global Positioning System kan van minuut tot mi nuut worden vastgesteld waar zij zich bevinden en hoeveel tijd ze besteden in een museum, in het bos en in de uitspanning waar ze een biertje dronken. Met behulp van dit systeem be paalden ook de Nederlandse avonturiers die vorige maand op de Noordpool aankwamen hun positie op het ijs. Een recreatieschap wil deze techniek gebruiken. Volgens Van der Knaap tast dit de priva- cv niet aan omdat mensen zelf

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3