ADO Den Haag: dom en onmachtig 'Bliksemtransfer' maakt Ed de Goey tot miljonair r Sport Michael Jordan schiet Bulls aar overwinning op Jazz bdoesjaparov wint opnieuw Frankrijk en Italië blijven zonder zege DNDERDAG 12 JUNI 1997 JBS6 koopt rechten EC-duels Roda JC [ivFRSUMSBS6 heeft de rechten van de Europese thuiswed- irijden van Roda JC voor het komende seizoen verworven. Het elevisiestation bereikte gisteren een akkoord met de Limburgse ekerwinnaar. Roda JC komt volgend seizoen uit in de Europa ;up II. De eerste ronde is op donderdag 18 september en don- erdag 2 oktober. De loting is op 1 augustus in Genève. SBS6 ras vooral in Roda JC geïnteresseerd, omdat het de bekercom- etitie ook uitzendt. „Het is voor ons heel interessant Roda JC Is bekerwinnaar te blijven volgen", aldus Edgar Hamer, woord eerder van SBS6. ïreg Norman schaft Boeing aan fthesda Greg Norman heeft voor 120 miljoen gulden een oeing 737 aangeschaft. De Australische golfer laat in dat vlieg- jjgeen kantoor in inrichten. 'The Great White Shark' gaat het ebruiken voor al zijn verplaatsingen over de hele wereld. Greg lorman (41) is al jaren de nummer één op de wereldranglijst, lij heeft verschillende nevenactiviteiten, vooral in de reclame- rereld. Onlangs heeft hij zijn eigen organisatiebureau voor golf- jemooien opgericht. ioorse miljardair koopt Wimbledon inden De Noorse miljardair Kjell Inge Rökke heeft Wimbledon kocht. Hij betaalde 80 miljoen gulden voor tachtig procent in de aandelen van de voetbalclub uit de Premier League. Rök- een zijn zakenpartner Björn Rune Gjelsten bezitten ook de leerderheid van de aandelen van de Noorse eredivisieclub Mol- Het tweetal was al langer op zoek naar een club uit de Pre- lier League. Het had aanvankelijk de ogen laten vallen op geds United, maar de club was niet te koop. Volleyballer Blangé rond met Treviso fn haag» Peter Blangé heeft overeenstemming bereikt over een énjarig contract en een optie van nog een seizoen met Sisley reviso, de Italiaanse club van Ron Zwerver. De spelverdeler van Ie nationale volleybalploeg heeft een doorlopend contract bij et Duitse Moerser SC. Beide clubs moeten nog een akkoord be- :iken over de afkoopsom. Blangé (32), spelverdeler van de loeg die in Atlanta olympisch goud, kwam voor zijn seizoen in loers vijfjaar uit voor het Italiaanse Parma. Bij Treviso wordt ij de opvolger van de Italiaanse international Toffoli. Ook Ro- ald Zoodsma vertrekt bij Moerser SC. Zoodsma speelt de ko- g lende twee seizoenen bij Zwolle. "^rian Laudrup kiest voor Rangers asgow» Brian Laudrup heeft in een fax aan de Schotse media n ten weten zijn contract bij Glasgow Rangers uit te dienen. On to ings maakte de 28-jarige Deen bekend de Schotse landskam- ioen te gaan verlaten, waarna Manchster United en vooral Ajax r i beeld kwamen voor een transfer. Dinsdagavond echter haalde angers-voorzitter Murray Laudrup over om zijn eerder ge- taakte beslissing te herzien. Zijn oudere broer Michael staat 2rèl op het punt een contract bij Ajax te ondertekenen. De 33-ja- ge aanvaller verblijft momenteel in Japan om de laatste forma- teiten met zijn huidige club Vissel Kobe af te handelen. CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071 -5356463 lui Mi gSfrLAKE CITY RTR chael Jordan heeft de Chi- d Bulls op de drempel gezet de vijfde titel in het Ameri- De 34-jarige guard scoorde punten in de vijfde wedstrijd en de Utah Jazz. De Bulls f nnen het duel in Delta Cen- in Salt Lake City met 90-88 leidden in de best-of-seven A 3-2. ordan bracht zijn ploeg 46,5 onden voor het einde met i vrije worp langs de Jazz,,85- De tweede vrije worp miste g maar via Kukoc belandde de wederom in zijn handen, sen tien tellen later vonniste hij Jazz met een driepunter, 85- Het betekende zijn 38e punt le wedstrijd waarin hij 13 op van de vloer en 10 op 12 van fj vrije worplij n schoot. )e Jazz die in de tweede helft i voorsprong van 16 punten a speelde, kwam nog door V 'ter Ostertag (13 punten, 15 wunds) terug tot 87-88, maar Australiër Luc Longley stelde, seconden voor het einde de e voor de Bulls veilig met UMES-DE-VENISE AFP Jmolidin Abdoesjaparov 3ll{eft de derde etappe van de wielerwedstrijd Dauphiné ge- nnen. De renner uit Oezbe- ulei 'an. die ook al de eerste rit op ilse i naam had gebracht, zege- de na een traject van 208 ki- ïeter in Beaumes-de-Venise de massasprint. Na afloop Lfi. de Fransman Frédéric ncassin uit de wedstrijd ge- omdat hij de Duitser Rolf Al- een kopstoot had gegeven. Q (bdoesjaparov bleef de Itali- j i Giovanni Lombardi (twee- en de Fransman Damien zon (derde) voor. Beste Ne- - lander was Jans Koerts, die tiende eindigde maar door PORT OP TV *>•20.00 EURO: Tennis: ATP-toern |1 »-19.00 BBC 2: Tennis: Stella Arte I Ifpioenschappen vanuit Londen. 18.51 Ned 2: Sportjournaal 19.10 RTL Sport - Engeland *>•19 45 Ned 2 Studio Sport. 0-20 05 BRT 1 Sport. >0-22.00 EURO: Voetbal s, leTournoi de France. Brazil v anKri|k - Italië 0-20 35 RAI UNO: Sport. J0 21.30 NBC: Golf vooruitblik op de US t V o z:- W t(Du 6-2; -22.00 NBC World sport special. *>-23.30 EURO- Tennis: ATP-toern t(Duitsland). 6-22 34 Ned 3: Sportjournaal. J r- 23 15 BRT 1 Sport |0 *>-23 45 RTL 4 Sportnu PO-23 31 BRT 2: Roeien 0-00.00 EURO. Tennis: vrijdag 08.15-08.20 Ned 1 Sportjournaal 08 30-09 30 EURO: Paardensport: World Ga mes Trials in Ierland Herh. 09.30-10.00 EURO Zeilen: magazine Herh 10.00-10.30 EURO K 10.30-11.30 EURO Motors auto- en mo sportmagazine Herh. 11.30-12 00 EURO Moderne vi|fkamp v reldbeker vanuit Boedapest, competitie m 12.00-14.00 EURO V Flanders Europe 14.00-15.00 EURO: Internationaal autosport magazine. samenvatting van 15.00-20.00 EURO: Tennis: ATP-toernooi van Queens, kwartfinales. 15.10-19.00 BBC 2: Tennis: Stella Artois Kampioenschappen vanuit Londen. Verloren duel met RKC tweemaal gestaakt Haags voetbal in de eredi visie blijft voorlopig een zaak van nostalgie. Het Zuiderpark kolkte van on genoegen bij de derde ne derlaag van ADO in de na- competitie; deze keer te gen RKC, 1-2. DEN HAAG ANP Scheidsrechter Luinge, de meest gehate man gisteren, staakte de wedstrijd zelfs tien minuten toen het oproer kraai de. ADO Den Haag blijft in de eerste divisie, RKC, FC Zwolle en Emmen gaan voor een plaats in de hoogste klasse. Uitgerekend toen Den Haag de wedstrijd naar zijn hand zet te en driftig op jacht was naar 2- 2, verziekte een supporter het initiatief. Zijn slalom over het veld, op weg naar mikpunt Luinge, eindigde toen een sup poost hem als een rugbyspeler om het middel greep. Luinge, die in de eerste helft al zo'n ak kefietje had getrotseerd, zocht meteen de kleedkamer op. De onderbreking duurde ruim tien minuten en haalde alle venijn uit het Haags offensief. Al de hele wedstrijd, tot de staking in de 65e minuut, voel de Midden-Noord zich 'ge naaid' door de arbiter uit Drenthe. Net als in de voor gaande duels tegen FC Zwolle en Emmen, kwam ADO Den Haag op achterstand door een strafschop. In de tweede mi nuut beging De Vreede een overtreding op een manier die het hele spel van de thuisclub samenvatte: dom en onmach tig. De Vreede liet zich simpel passeren door de toch niet bijs ter handige Van Arum en ging aan diens shirt hangen. De aan valler scoorde zelf. Waar Den Haag in twee voorgaande partij en met enig recht van spreken de arbitrage veroordeelde viel op de strafschop niets aan te merken. Voor de fanatieke aanhangers was de vroege achterstand ech ter de aanleiding een keur van k m Een supporter van ADO Den Haag is op zoek naar scheidsrechter Luinge. Suppoosten en spelers verhinderen dat hij de arbiter inderdaad bereikt foto wfa liederen over scheidsrechter Luinge te zingen, met 'hoeren jong' als centrale term. Ook 'oerwoudgeluiden', als de don kere spits Wijnhard de bal be roerde, behoorden tot het re pertoire. Waar Luinge in het verleden wel eens een wedstrijd om minder staakte, liet hij zich de beledigingen welgevallen. Hij greep pas in toen een sup porter het veld betrad, zo te zien met de bedoeling hem een oplawaai te verkopen. Het was een potsierlijk gezicht dat de fan nadat hij was gestopt ge woon terugwandelde naar zijn tribune, de armen omhoog en onder luid gejuich van zijn ma ten. Het was een van de 'gektes' in het Zuiderpark Zo bralde de omroeper al voor de tweede week op rij dat Den Haag de eredivisie wel haalt. Deze keer vond hij dat jammer voor RKC- trainer Bert Jacobs. Hij joeg de druk, ook bij het publiek, alleen maar omhoog en maakte de af gang groter. Want de wedstrijd was even voor dat eerste voorval met Luinge al schijnbaar beslist. Niemand voelde zich geroepen Brands aan te vallen, waardoor die van dichtbij scoorde. Dat was na een kwartier. Want RKC, dat in de eredivisie doorgaans tot de kleintjes behoort, was veel beter. Toch bleef Den Haag knok ken. Vlak voor rust was Edwin Grünholz al dichtbij 1-2, maar Boogers haalde de inzet van de lijn, volgens geel-groen met de hand. Invaller Iliohan kopte in de 57ste minuut raak, toen had Den Haag nog een half uur. RKC kreeg het zowaar moeilijk. Siljanovsla schoot tegen de paal. Toen vond de supporter van ADO Den Haag het de hoogste tijd zijn eigen elftal te benadelen. RKC-trainer Jacobs: „Tijdens de onderbreking heb ik een paar zaken kunnen rechtzetten." Emmen Michel van Oostrum heeft zijn waarde voor Emmen weer eens bewezen. De topschutter van de eerste divisie (25 doelpunten) was ouderwets trefzeker tegen FC Zwolle. Hij maakte binnen twintig minuten twee doelpun ten. Zwolle kan daar nadien al leen een treffer van Kromheer tegenover stellen: 2-1. Emmen kwam daardoor op gelijke hoogte met Zwolle en RKC in groep A van de nacompetitie. Zaterdag kan Zwolle voor eigen publiek revanche nemen op Emmen. Jan Everse maakte de eerste nederlaag van zijn ploeg niet op het veld mee. De trainer van Zwolle moest een kwartier voor tijd van arbiter Dick Jol naar de tribune. Everse wond zich op over een fluitsignaal van de Ha genaar wegens een haastig ge nomen vrije trap door Zwolle en werd resoluut achter het hek gezet. NEC NEC leek gisteren in Venlo te gen VW op een eenvoudige overwinning af te stevenen. De Nijmeegse formatie gaf na de pauze echter een 0-2 voor sprong en daarmee ook zo'n beetje de plaats in de eredivisie uit handen. Door een late treffer van Van Eijkeren werd VW toch met 2-3 aan de kant gezet. NEC kon zich in Venlo geen punten verlies veroorloven. De Eagles kwamen dinsdag, door hun der de overwinning op negen pun ten. De Nijmeegse formatie speelde in Venlo met vuur. In de rust leidden de gasten com fortabel, dankzij twee doelpun ten van Langerak. Na de pauze ging het mis. VW-spits Graef. huurling van NEC, versierde in de 50ste minuut een strafschop. Volmer maakte de 1-2. Hij was tien minuten later opnieuw suc cesvol vanaf de stip. NEC-ver- dediger Lok vergreep zich aan de doorgebroken Evans en kreeg daarvoor ook nog rood. Scheidsrechter Van Vliet zag zich na de 2-2 genoodzaakt de ploegen terug naar de kleedka mers te sturen. Dat moest nadat een NEC-fan Graef was aange vallen. De onderbreking duurde twaalf minuten. VW liet zich er niet door van de wijs brengen. De thuisploeg maakte jacht op de 3-2. Inzetten van Graef en Hofman belandden op de paal. NEC stond met tien man zwaar onder druk, maar ontsnapte. Twee minuten voor tijd kreeg de ploeg een strafschop, die door invaller Van Eijkeren werd verzilverd: 2-3. een lay-up. In de slotseconde miste veteraan Llornacek voor de Jazz een driepunter. Jordan speelde in het uitver kochte Delta Center (19.911 toeschouwers) op halve kracht. Hij had een griepaanval achter de rug en miste de laatste trai ning. „In de wedstrijd dacht ik soms dat hij ging flauwvallen", zei forward Pippen van de Bulls. „Hij had niets in zijn maag, had de hele nacht en dag lopen bra ken." Jordan zelf had zijn coach Jackson verzocht hem alleen in te zetten in de belangrijke fases. Maar de guard speelde 44 van de 48 minuten. „Waar ik de kracht vandaan haalde, weet ik niet. Maar ik wist dat wij deze wedstrijd moesten winnen", al dus de schutter die zijn reputa tie na drie rustdagen akijd meer dan 30 punten te scoren tegen een percentage van boven de 50 ook in Salt Lake City intact hield. Vrijdagavond staat in United Center in Chicago wedstrijd zes op het programma. Bij winst prolongeren de Bulls de titel. het schrappen van Moncassin (achtste) naar de negende plek steeg. De Rus Vjatsjeslav Eki- mov behield de leiding in het algemeen klassement. Hij heeft een voorsprong van twaalf se conden op de Zwitser Alex Zül- le. Michael Boogerd is vijfde op twintig seconden. Na de sprint vlogen Moncas sin en Aldag elkaar in de haren. Moncassin, woedend omdat hij van oordeel was dat Aldag hem opzettelijk de doorgang had be lemmerd, wilde een vuistslag geven, maar miste. Vervolgens trof een kopstoot wel doel. Al dag overweegt een aanklacht wegens mishandeling in te die nen. Hij liep bij het voorval een wond aan zijn neus op. Pier Luigi Casiraghi (voorgrond) van Italië en de Franse aanvoerder Didier Deschamps vechten een stijlvol luchtduel uit in het met 2-2 geëindigde treffen tussen beide landen. foto ap parus rtrnooi. Brazilië eindigde als tweede. De Franse bondscoach Aimé Jacquet reageerde leleursgesteld op de 2-2. „Ik vind het vooral zon de omdat we, net als in het vorige duel tegen En geland, zo laat een tegentreffer om de oren kre gen. Dat bewijst nog maar eens hoe moe de spe lers zijn. Zo laat in het seizoen komt er een eind aan de fysieke mogelijkheden." Zijn collega Cesare Maldini was positiever. „We hebben in de tweede helft goed gespeeld. Dit du el is voor ons heel nuttig geweest, we zullen hier van leren." De Italiaanse bondscoach was lyrisch over de Franse doelpunten. „Ze waren prachtig, echte juweeltjes." Frankrijk en Italië hebben het mini-WK afgeslo ten zonder overwinning. Het onderlinge duel ein digde gisteravond in Parijs in 2-2. Engeland had zich eerder al verzekerd van de eindzege in het vier-landentoernooi. Zidane en Djorkaeff brachten Frankrijk met prachtige schoten twee keer op voorsprong. Casi raghi kopte in de 61ste minuut de eerste gelijk maker binnen. Uit een omstreden strafschop schoot Del Piero zijn ploeg in de laatste minuut opnieuw langszij. Door de remise bleef Frankrijk derde en Italië vierde bij het prestigieuze toer- LONDEN MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Ed de Goey keek zijn ogen uit op Stamford Bridge. Samen met zijn echtgenote Antoinette en zijn zaakwaarnemer Ger Lagen dijk stond hij gistermiddag op het ereterras van Chelsea's thuishaven. De Goey overzag de bedrijvigheid rond de hemels- hoge tribunes, de kantoorge bouwen, de hotels en de penthouses met uitzicht op het veld die bij de club van Ruud Gullit uit de grond worden ge stampt. De man van zeven mil joen viel van de ene verbazing in de andere en wist om kwart over drie 'zeer zeker' dat hij zo juist de beste stap in zijn hele carrière had genomen. Hij was met vlinders in de buik in het vliegtuig gestapt. Gespannen, omdat hij niet wist hoe de onderhandelingen met de Engelse topclub in wording en winnaar van de FA Cup zou den verlopen. Veel tijd om zich voor te bereiden had hij boven dien niet gehad. De Goey werd geconfronteerd met een 'blik- semtransfer', maar moest na tuurlijk nog even afwachten of zijn voorzitter overeenstem ming zou bereiken met de rijke heren van Chelsea. Alleen in dat geval zou hij namelijk zijn krab bel kunnen zetten onder een contract met een heleboel nul len voor de komma en zou hij met de nodige trots de mooiste transfer van het jaar bekend kunnen maken. Het liep allemaal heel ge smeerd, mede dank zij z'n zaak waarnemer die de boel achter de schermen al tot in de puntjes had voorbereid. „De allergroot ste transfers worden meestal in recordtijd afgehandeld," sprak Ger Lagendijk, die ooit ook Ro nald Koeman voor bijna twintig miljoen verhandelde naar Bar celona, met een tevreden glim lach. Het bedrag dat Chelsea heeft neergeteld voor De Goey komt weliswaar niet in de buurt van Koemans prijskaartje van des tijds, maar met dik zeven mil joen zijn ze bij Feyenoord dik tevreden. De verkoop van De Goey is in een keer de duurste transfer in de geschiedenis van de Rotterdamse club geworden. De Roemeeen loan Sabau bracht vijf jaar geleden slechts de helft op. Feyenoords nuchtere vedette van de afgelopen zeven jaar houdt zelf, dat mag duidelijk zijn, zelf ook een aardige grijp- stuiver over aan de recordtrans fer. Volgens insiders bij Chelsea houdt de 30-jarige international aan zijn vijf-jarige verbintenis een dikke acht miljoen gulden aan salaris over. „Dit was een unieke kans voor Ed," zegt Ger Lagendijk. „Hij komt zowel sportief als financieel in een heel andere wereld terecht..." De Goey kon vannacht, bij te rugkeer in Nederland, zijn geluk niet op. „Dit heb ik altijd ge wild. Er waren vooraf nogal wat mogelijkheden. Maar op het moment dat Gullit met Chelsea naar voren kwam, heb ik meteen de knoop doorgehakt. Daar wilde ik heen. Dat het alle maal in zo'n recordtempo zou worden afgehandeld, had ik nooit verwacht. Volgens mij wa ren alle partijen daar heel ver baasd over." Toch had de bliksemactie in het hartje van Londen, waar geen televisiecamera of verslag gever aanwezig was, vooral te maken met de druk die Ruud Gullit op de zaak zette. De spe ler/manager van de 'Blues' wil de met alle geweld dat voor zijn vakantie, die vandaag begint, de transfer van De Goey in kannen en kruiken zou zijn. Als daar voor de nodige miljoenen over tafel moesten gaan, dan moest dat maar. Lagendijk: „Ruud belde de dag na de interland tegen Zuid- Afnka al op. Hij wilde weten hoe de situatie met Ed lag. Ik heb hem toen duidelijk ge maakt dat er van andere Engel se clubs en vanuit Spanje (Va lencia) belangstelling was en dat er een afkoopsom aan Feye noord betaald moest worden. Vervolgens zette hij Colin Hut chinson. de man die alle trans fers bij Chelsea regelt, op de zaak. Zondag zat ik al rond de tafel met Chelsea en maandag was Feyenoord overal van op de hoogte. Gullit wilde absoluut niet wachten. Hij had nog een paar kandidaten op het oog, maar Ed stond nummer één op zijn lijst." Ed de Goey wacht op 3 au gustus al een vuurdoop in het Engelse voetbal. De man die bij Feyenoord een groot gat achter laat. maakt dan zijn debuut op Wembley tijdens de openings wedstrijd van het Britse voetbal seizoen. Chelsea treedt dan als bekerhouder aan tegen de kam pioen, Manchester United, voor het oog van 80.000 toeschou wers. „Ik kan het amper geloven dat deze droom waar wordt," zegt De Goey. „Ik sta te popelen om bij Chelsea te beginnen. Toch is het goed dat ik maan dag een paar weken op vakantie ga naar Portugal. Dan krijg ik even de kans om alles een beetje te verwerken. Want ze zeggen wel dat ik een nuchtere jongen ben. Zo'n transfer maakt ook bij mij wel iets los." Jerzy Dudek eerste keeper' ROTTERDAM GPD Feyenoord gaat het grootste deel van de zeven miljoen gulden die Ed de Goey heeft opgebracht investeren in een nieuwe spits. De Rotterdam mers zoeken al een aantal ja ren naar een echte topscorer en willen voor het begin van het nieuwe seizoen en voor de start van de Champions League een ras-aanvaller in de Kuip onder contract heb ben. Zonder de verkoop van De Goey zou dat een lastige zaak zijn geworden. Feye noord heeft nu voldoende armslag om op de transfer markt in te slaan, al haast de leiding van de club zich te zeggen dat alle grote spelers naar wie is geinformeerd een prijskaartje van meer dan tien miljoen om hun nek hebben hangen. Feyenoord is geen geval van plan het geld van De Goey op te maken aan een nieuwe keeper. Er komt weliswaar een tweede keeper van buitenaf bij, maar de Pool Jerzy Dudek (24) krijgt zo goed als zeker de kans om zich te bewijzen op het hoogste niveau. De techni sche staf en de spelersgroep van Feyenoord hebben hoge verwachtingen van Dudek. die vorig jaar zomer werd aangetrokken. „Dudek kan uitgroeien tot een fantastische doelman." zegt keeperstrainer Pim Doesburg. Hij timmert al een jaar enorm aan de weg. Ik maak hem elke dag mee op de training en daarom durf ik te zeggen dat hij nau welijks onderdoet voor Ed de Goey. Het zou zonde zijn voor zijn ontwikkeling als Feyenoord nu een nieuwe eerste keeper zou kopen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29