Excuses redden klungelend kabine Milosevic zit weer stevig in het zadel E^PUIZW &UIP&N f WEET JE. WEI H0E.VE6L tyfZA FifofofcT&s ,)e m m Het enige parlement dat geen regering leidt Feiten &Meningen Milities maken dienst uit in Brazzaville DONDERDAG 12 JUNI 1997 De bootsmannen op de rivier de Congo blijven goede zaken doen. Konden ze eerst wanhopige buitenlanders en Zaïrezen \oor een aantrekkelijk prijsje overzetten vanuit Kinshasa, de laatste paar dagen is het aan de andere kant van de rivier, in de Congolese hoofdstad Brazzaville, dringen geblazen om een plaatsje te bemachtigen in een bootje om zo snel mogelijk in Kinshasa te komen. De huidige gewelddadigheden in Brazzav ille hebben alles te maken met de voor volgende maand geplande presidentsver kiezingen. Lange tijd was president Pascal Lissouba de enige serieuze kandidaat, totdat begin dit jaar de man die hij in 1992 van z'n troon stootte. Denis Sassou Nguesso vanuit Frankrijk terugkeerde naar Congo. De voormalige militaire leider bleek na zeventien maanden Europa over nog veel aanhang te be schikken in zijn vaderland, vooral ook binnen het leger. Binnen korte tijd wist hij weer een eigen, goed uitgeruste militie om zich heen te verzamelen. Zich in flinke mate bedreigd voelend door zowel dat privé-le- gertje als de kandidatuur van Sassou-Nguesso. stuurde Lissou ba vorige week donderdag zijn strijdkrachten op Sassou- Nguesso's huis af. De regering had eerder al gewaarschuwd 'al le illegale elementen met oorlogswapens op te sporen en uit te roeien'. Gevolg van de omsingeling van Nguesso's onderkomen was een bloedige slag tussen zijn militie en het leger. Voormalig leider Sassou-Nguesso. volgens wie de regering chaos wil creëren zodat de voor Lissouba bedreigende verkie zingen uitgesteld kunnen worden, liet dit weekeinde weten wel over een wapenstilstand te willen praten, maar alleen als de president zou toegeven de aanstichter van alle gewelddadighe den te zijn. Lissouba reageerde in eerste instantie door 450 door Israël getrainde elite troepen uit het zuiden van het land naar de hoofdstad Brazza- ii te ^ia'en om de orde te - herstellen. En dan te bedenken dat - diezelfde Lissouba er ander half jaar geleden nog over dacht om zijn hele leger maar af te schaffen, zoals hij tegen EU-voorzitter Unie lacques Santer zei. omdat legers in Afrika meer ellende veroorzaken dan steun ver lenen aan het volk. Volgens de oppositie wilde Lissouba via demobilisatie van de aanhangers van Sassou President Pascal Lissouba. Nguesso afkomen. FOTO»EPA Tegelijkerujd vermoedde de oppositiepartijen dat Lis souba een paramilitaire jeugdorganisatie wilde oprichten om werkloze en lastige jeugdleden van zijn partij, de Pan Afrikaan se Unie voor Sociale Democratie (UPADS) in onder te brengen en te allen tijde verzekerd te zijn van persoonlijke steunpilaren. Maar niet alleen Lissouba s partij is de afgelopen jaren druk geweest met het oprichten van privé-legertjes. Sinds de contro versiële parlementsverkiezingen van 1993, die tot politieke en etnische gewelddadigheden en tweeduizend doden leidden, hebben alle partijen eigen milities opgezet. Die milities hadden uiteraard allemaal binnen de kortste keren ontbonden en ont wapend moeten worden, maar dat is nimmer gebeurd. Gevolg is dat politieke geschillen sindsdien al snel tot ge welddadige, militaire botsingen hebben geleid. Ieder legertje controleert een bepaald deel van de hoofdstad, met als gevolg dat vanwege de recente strijd Brazzaville zo goed als in twee militaire kampen is verdeeld. Maar ook elders in Congo zorgen de gewapende strijders voor veel chaos en ellende. Zo staan de aanhangers van Lissou ba en Sassou-Nguesso al weken gewapend tegenover elkaar in het noorden van het land. waardoor al tientallen doden zijn ge vallen. De regering zegt vanwege die problemen in het noorden \orige week het leger naar het huis van Sassou-Nguesso in Brazzaville te hebben gestuurd, om leden van zijn aanhang te arresteren die als aanstichters van de gevechten worden gezien. Het bestaan van de milities is kortom voor een belangrijk deel de oorzaak van alle huidige problemen in het land en kost het Lissouba-regime al jaren grote kopzorgen. Ook de eigen strijders zorgen namelijk regelmatig voor schermutselingen en opstanden. Op een gegeven moment moest Lissouba zijn leger opdracht geven hun greep op het leven in Brazzaville te her stellen. nadat gewapende strijders overal de dienst gingen uit- maken. En begin dit jaar sloegen voormalige militiestrijders, die in het leger een militaire training krijgen, in de zuidelijke stad Pointe-Noire aan het muiten omdat ze niet snel genoeg als vol waardige sergeanten binnen de nationale strijdkrachten wer den opgenomen. De opstandelingen blokkeerden een belang rijke spoorlijn en sloten de elektriciteitstoevoer naar Pointe- Noire en Dolisie af. Tegelijkertijd rommelt het ook onder de legerofficieren. Vori ge maand nog blokkeerden dertig officieren het ministerie van defensie, schoten in de lucht en eisten nieuwe wetgeving voor de reorganisatie van het leger. Sommige mensen vrezen nu dat al het recente militaire geweld uiteindelijk tot een staatsgreep zal leiden. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Glanzend imago van succesminister Wijers heeft lelijke deuk opgelopen Zou het eerder voorgekomen zijn dat een kabinet zijn excuses aanbiedt aan parlement en bevolking? Omdat het bestuur van de BV Nederland er door traag en slecht werk niet in is geslaagd maatschappelijke onrust te voorkomen? D66-minister Hans Wijers van economische zaken stak gisteren naar aanleiding van de chaos rond het Securitel-arrest de hand heel diep in de boezem van dit en eerdere kabinetten. En bracht daarmee de boze Kamer - die niet via de regering, maar via het tv- programma Nova werd ingelicht - tot bedaren. De chaos van de afgelopen week ontstond nadat vorige week bleek dat de regering ja renlang naliet technische voor schriften in Brussel aan te mel den, waardoor veel wetten en regels onrechtmatig zouden zijn. Dat was niet alleen brod delwerk, ook verzuimde minis ter Wijers de Kamer vroegtijdig en volledig in te lichten. Daar de D66-bewindsman al eerder blijk had gegeven van zijn afkeer van de 'politiek met de kleine p' - lees de dagelijkse 'spelletjes' in de Kamer - lustte met name de oppositie hem rauw. Een hele diepe buiging voor het parlement en de bevolking bracht Wijers in de Kamer waar hij zelf geen deel van wil uit ma ken weer op het rechte pad. Er was 'ronduit traag' gewerkt, de zaak was 'te lang' op een 'te laag' niveau behandeld en de ernst van de zaak was te laat onderkend door 'de menselijke neiging om niet snel fouten toe te geven'. De zo boze Kamer werd er warempel stil van, zo fraai was deze betuiging van schuld. De regeringspartijen waren trouwens toch al niet zo lawaai erig. Oké, er waren fouten ge maakt, maar verder moesten Wijers en de zijnen toch maar zo snel mogelijk aan de slag om de boel weer op orde te bren gen. „We hadden van deze mi nister die zo houdt van politiek met een grote P meer snelheid en spoed met de grote S ver wacht verwoordde WD-ka- merlid Voute de meest kritische noot. Wijers' voorman, D66-minister en vice-premier Van Nlierlo, had ook al eerder op de avond vanuit Duitsland via het NOS- joumaal waarschuwende woor den laten horen. De fouten wa ren door het hele kabinet ge maakt, niet alleen door Wijers en Sorgdrager. En bovendien ook door eerdere kabinetten. Het CDA-kamerlid Hillen werd er gek van. Hij begon zijn bij drage al met de ministers te feli citeren met de goede afloop; met enkele krasjes op hun kle ding kwamen ze er vanaf. „Mi nister Van Mierlo kan rustig gaan slapen." Een nieuw paars hoofdstuk van modern dualis me, vond Hillen. En zo ge schiedde. Toch blijven er ook na gister avond vragen over. Was het ka binet werkelijk van plan om al deze week de Kamer in te lich ten, ook als de affaire niet vroegtijdig was uitgelekt? Vol gens Wijers had het kabinet dan namelijk de zaak zo goed op een rijtje dat de Kamer meer ge boden kon worden dan „een zak ongekookte aardappelen Maar hoe kan de Haagse paniek van de afgelopen week dan ver klaard worden? En waarom zei Wijers gisteravond dan dat hij nu nog steeds niet weet hoe het precies zit, omdat de zaak 'nog met de dag verandert'? En voor al natuurlijk: waarom duurde het allemaal zo lang? De voormalig organisatie-advi seur Wijers zei ronduit dat het niet zo mag zijn dat niemand verantwoordelijk is omdat ei genlijk iedereen verantwoorde lijk is. Ja. en dan? Ook die vraag bleef onbeantwoord. Behalve dan dat Wijers zelf er de zin niet van inzag op te stappen. „Wat lost het vermoorden van de boodschapper op?" vroeg hij zich af. Wijers zelf vond loop van het debat niet erdoor beschadigd was. met zijn klungelende aai sinds het uitlekken van< ritel-affaire heeft Wijers, ondergang van Fokker r. voorbeeldig afhandelde, krediet verspeeld. Met zi ruimhartige excuses van avond won hij slechts ee beetje terug. Niet alleen glanzende imago van de c cesminister heeft een lel deuk opgelopen, maarc het hele paarse kabinet, alleen dankzij de meest i hartige excuses die een ooit te horen kreeg en dt van de paarse regerings; kon het D66-duo de afg< nacht met slechts lichte J scheuren te bed. ANS BOUWMANS en WILCO Leiders van Servische straatprotesten vliegen elkaar in de haren Slobodan Milosevic kan zijn po litieke toekomst weer met ver trouwen tegemoet zien. Amper vier maanden na de zwaarste nederlaag uit zijn politieke loopbaan, zit de Servische pre sident opnieuw stevig in het za del. Dat is nauwelijks zijn eigen verdienste. De 'sterke man' van Servië profiteert handig van de enorme rivaliteit tussen Vuk Draskovic en Zoran Djindjic, de twee belangrijkste leiders van de Zajedno 'Samen')-coalitie van oppositiepartijen. Samen met Vesna Pesic zagen Draskovic en Djindjic in februa ri kans om Milosevic en zijn re gerende Socialistische Partij van Servië (SPS) aan de rand van de politieke afgrond te brengen. Na maandenlange, massale straatprotesten in Belgrado en tientallen andere Servische ste den. moest Milosevic toegeven dat de lokale verkiezingen van vorig najaar door de oppositie WIM STEVENHAGEN K IN Zo'M ZCNIG, moOTjt IVJr 250 IK G«rrE,S/HE£K# AOTo's 7UIZEWP <£»UtP0O pftrtjeg /VWKEN Afs )k qepgAó 200 WIllÊN STUMER-- gewonnen waren. Milosevic en zijn socialisten raakten daardoor niet alleen de controle over het stadsbestuur van Belgrado en veertien andere grote steden kwijt, maar ston den bovendien voor de ogen van de hele wereld te kijk als or dinaire fraudeurs. De Servische oppositie, lang tijd nauwelijks serieus genomen door de inter nationale gemeenschap, won veel prestige door Milosevic op de knieën te krijgen. LOZE KRETEN Een groot deel van dat prestige is de afgelopen maanden als sneeuw voor de zon wegge smolten. De met veel bombarie aangekondigde plannen van Dj indjic en Draskovic om Milose vic onder druk te blijven hou den teneinde een verdere de mocratisering van Servië af te dwingen, blijken nu slechts loze kreten te zijn. De Zajedno-coali- tie is niet langer in staat Milose vic het leven zuur te maken om dat Djindjic en Draskovic het uitsluitend nog met elkaar aan de stok hebben. Al tijdens het straatprotest van afgelopen winter was voelbaar dat er grote spanningen beston den tussen Djindjic, de fotoge nieke leider van de Democrati sche partij (DS) en Draskovic, de retorisch begaafde (lees: de magogische) leider van de Ser vische Vernieuwingsbeweging (SPO). Voor het oog van de in ternationale media wist het tweetal de eenheid in ieder ge val voor het oog te bewaren, maar sinds Milosevic zijn ne derlaag toegaf, rollen Draskovic en Djindjic vrijwel dagelijks ver baal vechtend over straat. HERENAKKOORD De Zajedno-coalitie bestaat ei genlijk alleen nog maar op pa pier en dreigt elk moment uit een te spatten. Draskovic en Dj indjic beschuldigen elkaar ervan hun 'herenakkoord' van afgelo pen winter aan de laars te lap pen. Volgens dat akkoord mocht Djindjic burgemeester van Bel grado worden in ruil voor zijn steun aan Draskovic' kandida tuur bij de presidentsverkiezin gen van dit najaar. Zoran Djindjic laat er al lang geen twijfel meer over bestaan dat hij Draskovic niet zal steu nen als die daadwerkelijk een gooi doet naar het hoogste ambt van Servië. Volgens Djindjic is Draskovic volslagen kansloos omdat Draskovic er bizarre en gevaarlijke denkbeelden op na houdt. Draskovic, in het begin van de jaren negentig een felle nationalist die zich later te gen president Milosevic en de oorlog in Bosnië keerde, dweept nu opnieuw met de extreme Servische nationalisten van Vo- jislav Seselj. De 'koning van de pleinen', zoals de bijnaam van Draskovic luidt, beloofde onlangs tijdens een verkiezingsbijeenkomst dat hij, mits hij gekozen wordt, er voor zal zorgen dat de Servische vlag snel weer zal wapperen in Knin, de 'hoofdstad' van de Ser vische Krajina die in 1995 door het Kroatische leger werd her overd. Zulke uitspraken getui gen niet van veel realiteitszin, evenmin als Draskovic' belofte dat hij van Servië weer een ko ninkrijk zal maken. VERRAAD Draskovic beschuldigt Djindjic op zijn beurt van verraad. De nieuwe burgemeester van Bel grado zou achter de schennen veelvuldige en hartelijke contac ten met de top van Milosevic' partij onderhouden. Draskovic" wantrouwen tegen Djindjic is er alleen maar groter op geworden sinds die laatste onlangs schoor voetend toegaf dat hij afgelopen winter, toen het protest tegen President Milosevic. Milosevic nog in volle g« 1 een geheime ontmoetin 1 de Servische president! 1 had. De Servische president tweede en laatste Termij september afloopt, is de j de derde van de broedei jj tussen Draskovic en Djii j Bij gebrek aan serieuzei j tie stevent zijn partij vol peilingen onbedreigd al overwinning bij de park verkiezingen in septeml Milosevic zelf heeft zijn op een ander doel gezet - zich deze zomer nog lat :i zen tot president van h( e rale Joegoslavië (Serviei l' tenegro) als opvolger va tende president Zoran I Het federale presidents! tot nu toe vooral een ce niële functie, maar naai zijn Milosevic' SPS en f Montenegrijnsezusterp al eens over een grondv ziging om het Joegosli presidentschap 'aan te |jj Voor Djindjic en Drasko hoeft Milosevic niet bai zijn. Die hebben het all den te druk met elkaar c di nog serieus dwars te ku zitten. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Piet DankeU: Er zijn te veel Europarlementariërs om nog te kunnen vergaderen EURO TOP AMSTERDAM Het 'huis van Europa' staat voor een grondige renovatie en aan Nederland is het de eer volgende week een bouwplan op tafel te leggen. De EMU en de euro lijken de agenda te bepalen, maar wat voor gevolgen heeft het Verdrag van Amsterdam voor de verschillende Europese instellingen en wat doen zij eigenlijk? Aan de hand van gesprekken met hooggeplaatste Nederlanders een serie portretjes. Vandaag deel drie: het Europees Parlement. I 'Saai en vervelend' betitelde een Brits weekblad recentelijk de gang van zaken in het Europees Parlement. Voor dat oordeel kan Piet Dankert, Europarle mentariër voor de PvdA, wel I enig begrip opbrengen. „Het is waar, er Wordt hier tijdens zit- tingen maar weinig gelachen, i Of het gebeurt pas twee minu- I ten later, als de vertaling van ie mands woorden na twee tolken te zijn gepasseerd eindelijk bij- voorbeeld bij de Finnen is gear- riveerd." I Lid zijn van het Europees Parle ment is niet de dankbaarste rol die iemand op het Europese to neel kan spelen. Als er één in stelling is die bijna dagelijks bloot staat aan kritiek is het wel het Europarlement, ook al kan dat er vaak zelf niets aan doen. Neem de maandelijkse zittin gen in Straatsburg. De meeste Europarlementariërs willen lie ver vandaag dan morgen al hun werk in Brussel afhandelen, maar de Franse regering wil daar niet van horen en dus blij ven ze met hun koffers en pa- i pieren heen en weer slepen. Piet Dankert kan nog wel een aantal minpunten opnoemen, maar wat hem het meeste stoort, is 'de groei van het aan- i tal leden en daardoor de onhan delbaarheid van het geheel'. Toen hij zelf van januari '82 tot juli '84 (als enige Nederlander tot nu toe) voorzitter was van het Europarlement, ging het met iets meer dan vierhonderd parlementsleden nog net. Toen kwamen Spanje en Portugal er bij en schoot het aantal al om hoog naar 512. Inmiddels, na de toetreding van Finland, Oosten rijk en Zweden, zitten er niet minder dan 626 leden in het parlement. In het Verdrag van i Amsterdam zal er waarschijnlijk een maximum aantal van ze- venhonderd worden vastgelegd. „Dat is teveel", zegt Dankert ge- decideerd. „Kijk alleen maar i naar onze eigen socialistische fractie. Daarin zitten nu al bijna evenveel mensen als in de Eer- ste en Tweede Kamer iij Den i Haag samen. Dat is niet meer zinnig. Op die manier kun je de zaken niet meer bij elkaar bren- I gen en krijg je steeds meer in vloed van de grote nationale de- legaties." De omvang van het EP heeft funeste gevolgen, vindt hij. bij de keuze van een nieuwe parle mentsvoorzitter. „Je ziet dat dat nu bijna uitsluitend afwisselend een Duitser, een Spanjaard, een Duitser en weer een Spanjaard is. Bij de christen-democraten zijn de Duitsers en de Spanjaar den de grootste groep. Bij de so cialisten zijn het ook de Duit sers. Daar komt bij dat de Brit ten geen voorzitter willen leve ren. Dan krijg je zo'n scheef beeld." Bij de verdeling van de voorzit terschappen van de verschillen de commissies van het parle ment gaat het al niet anders. ,,De grootsten pakken de leuk ste posten." Het overleg binnen de fracties lijdt ook onder het grote aantal leden. „In een frac tie moet je kunnen overleggen, discussies houden, die tot be paalde conclusies leiden, maar dat kan niet meer." Bovendien, als je in het Euro pees Parlement iets wilt berei ken, moet er altijd een absolute meerderheid voor gevonden worden. Dankert: „Er is geen linkse meerderheid en geen rechtse meerderheid. Dat bete kent dat we altijd ergens in het midden zitten. Daarmee wordt het beeld van het werk hier wat flauwer dan politiek wenselijk zou zijn." Hoe dan ook, meent Dankert, heeft het Europees Parlement het al moeilijk genoeg zich een eigen plekje te veroveren, „want het is het enige parlement dat niet tot een regeringsvorm leidt, dat geen regering draagt. Wij dragen niets. We zijn eigenlijk veel meer een forum. Dat is één van onze problemen naar de kiezers toe." Bovendien bestaan er in Dene marken, Groot-Brittannië en deels ook in Zweden en Frank rijk grote stromingen die vinden dat het EP er helemaal niet moet zijn. „Dat geeft ook nega tieve publiciteit. De mensen weten niet wat het EP doet. Men ziet niet hoe belangrijk het is. Dus kijkt men naar wat het kost en wat de parlementariërs eruit proberen te slepen." Gek genoeg beklaagt Dankert zich niet over wat algemeen in het EP als grootste manco wordt gezien: de bevoegdheden van het parlement. „Wat we nu aan bevoegdheden hebben is op zich al voldoende om te be staan", vindt Dankert. Daarbij denkt hij niet in de laatste plaats aan de enquêtebevoegd heid, die het EP er vorig jaar bij heeft gekregen en die intussen al heeft geleid tot rapporten over de BSE-crisis en de fraude in het transitoverkeer. Dankert: Als we er nog iets bij krijgen, zijn we het Franse parlement al voorbijgestreefd, of het Britse Lagerhuis." Wèl vindt Dankert het onterecht Piet Dankert: „Er wordt pas twee minuten later om een grap gelachen, als de vertaling eindelijk ookb J Finnen is gearriveerd." dat het EP bij een geldverslin dende begroting als die van landbouw, meer dan de helft van het Europese budget, nog steeds weinig te vertellen heeft. „De ministers van landbouw gaan gewoon hun gang, ze ma ken de wetten die ze willen en ze geven het geld uit dat ze uit willen geven. De dealtjes van de ministers van landbouw, twee keer per jaar als het prijzenpak ket wordt vastgesteld, zijn fameus. De één krijgt een pre mie voor het kalveren van de koe, de ander voor het niet-kal- veren van de koe. De macht van de Europese Raad van Ministers wordt vol gens Dankert door velen onder schat. „De publieke opinie ziet het Europees Parlement als een Europees instrument, bij de Eu ropese Commissie geldt dat al wat minder, maar de Ra men helemaal niet als» ei terwijl die Raad juist hei tigste orgaan is." Hij lad e< genlijk zou premier Kok n schuld moeten krijgenv t dat op Europees niveau besloten." STRAATSBURG ALY KNOL CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2