Inschakeling taxatiebureau leidt tot storm van protest Noodweer jaagt gemeenten op kosten Rijn Veenstreek Politie en truckers spelen kat en muis Parkeertarieven Alphen kunnen stuk omhoog llDERDAG 12 JUN11997 keiier mishandeld aan den run Een Alphense winkelier is gisterenochtend '.enjjandeld door een klant. Hij kreeg voor de zaak in de Van laarstraat een vuistslag van de 54-jarige plaatsgenoot. De werd door de politie aangehouden. De reden voor de irtij was een meningsverschil over de prijs van goederen, de dader had de verkoper zijn vrouw beledigd. inlaat optreden politieagente aan den run» Een kordaat optredende politieagente kon >n voorkomen dat een 30-jarige Haarlemmer haar dienst- )l|jol afpakte. De Haarlemmer die eerder die nacht was aange- flen omdat er nog een boete van hem openstond was voor ingesloten op het districtbureau in Alphen aan den Hij gedroeg zich agressief. Nadat een kennis van de man de had betaald werd hij onder begeleiding van de agente hal van het bureau gebracht. Daar greep de man naar JbXapen van de politievrouw. Zij schakelde hem onmiddellijk k.Vfle man werd opnieuw aangehouden en ingesloten. i na kettingbotsing jiPARENDSVEENEen Spaanse vrachtwagenchauffeur heeft gis pin de avondspits een kettingbotsing veroorzaakt op de A4. foanjaard twijfelde of hij met zijn vrachtwagen onder het Jduct bij Roelofarendsveen doorkon en stopte daarom mid- fep de rijksweg. Het gevolg was een kettingbotsing met ne- tuto's die beide rijbanen in beslag nam. Niemand raakte ge il. Door de aanrijding ontstond een file van 25 kilometer, [aan de andere kant vormde zich door kijkers een file van Jometer. Rond een uur of acht 's avonds was de verkeers- ipping opgelost. B en W Alkemade houden vast aan KAFI Het opnieuw inschakelen van het taxatiebureau KAFI in Alkemade leidde gisteravond tot een storm van protest in de vergadering van de commissie Financiën. Burgemees ter en wethouders willen dat KAFI, hetzelfde bureau dat vorig jaar de waarde van het onroerend goed in Alkema de vaststelde, de bezwaren tegen deze waarde onder zoekt. schriften ramen B en W op 425.000 gulden. Daarvan komt 125.000 gulden voor rekening van de gemeente. De rest be taalt het hoogheemraadschap en de rijksbelastingdienst om dat zij ook gebruik maken van de nieuwe taxatiewaarde. Van de 2750 bezwaarschriften wor den er 1650 door de gemeente zelf afgehandeld. Voor de af- alkemade marieta kroft In totaal kwamen 2750 bezwa ren binnen, dat is ongeveer de helft van het aantal beschikkin gen dat de gemeente de deur uit heeft gedaan. In vergelijking met andere gemeenten in de Leidse regio is dat aantal uit zonderlijk veel. De kosten van afhandeling van de bezwaar- handeling van de overige 1100 wordt een taxatiebureau in de arm genomen. Vooral vanuit de CDA-hoek werd geëist dat de gemeente een offerte aanvraagt bij een tweede taxatiebureau, Raadslid W. van der Werf zei al contact te hebben gehad met zo'n bureau dat de bereidheid toonde. Bur gerlid T. Wesselman vulde hem aan: „Gezien het grote aantal bezwaren dat is binnengeko men, is de kwaliteit die KAFI le vert twijfelachtig." Burgerlid P. van Veen (PvdA) ging nog verder. Hij eiste dat een ander, onafhankelijk bu reau bekijkt of de vastgestelde waarden juist zijn of niet. „De helft van de mensen in Alkema de heeft twijfels over het taxa tierapport", merkte Van Veen op. „Het is dan toch niet meer dan billijk dat een onafhankelijk bureau onderzoekt wie gelijk heeft. Dat is toch democratie?" Wethouder L. Beelen (WD/fi nanciën) gaf geen strobreed toe. „We hebben genoeg argumen ten om met KAFI door te gaan. Dat heeft niets met democratie te maken. Als we nu opeens voor een ander bureau moeten kiezen, geeft dat een financieel of tijdverlies." De WD, Groen Links en het CDA-raadslid B. van Leeuwen gingen wel akkoord met het col legevoorstel. kemade houdt miljoen over aade marieta kroft iade heeft vorig jaar 1,2 n gulden op de begro- e overgehouden. De be- ijkste oorzaak hiervan is investeringen, zoals de van de Paarden- en de reconstructie van [Zuidweg, door allerlei landigheden nog niet uitgevoerd. Verscheide- commissieleden uitten as I kritiek dat zoveel geld lis uitgegeven. Zij gingen ^'■ee akkoord een deel van Qjoverschot. 571.000 gul- te besteden aan onder de inrichting van het rond het zorg- en tencentrum Jacobus in Wetering. scozwemmen hendam Hei: i 'd.ren vanaf 13 jaar kunnen igang van 7 september op H". igmiddag van vier tot vijf eu in het Leidschendamse Vei ibad De Fluit 'discozwem- Dit uitje heeft de ge- j®® te opgezet, omdat tieners ;re mdag tot vier uur 's mid- me niet meer zonder volwas- Ma i het bad in mogen. Sinds en ari is De Fluit op zondag men met familiezwem- alleen bestemd voor ge- n en kinderen tot 13 jaar. gebeurde omdat tieners 1st veroorzaakten. chef hans jacobs. 071-5356414. plv.-chef rudolf kleun. 071 -5356436 ROELOFARENDSVEEN Zes ton trekt het waterschap De Oude Rijn stromen ifit voor de bouw van een nieuw gemaal in Roelofarends veen. Het gemaal komt in de zogenoemde natte polder, de Veen- der- en Lijkerpolder buiten de bedijking. Renovatie van het huidige gemaal kostte een halve ton minder. Dijkgraaf en heemraden heb ben twee locaties op het oog. Beide liggen aan de Galgekade aan het Braassemermeer. RIJPWETERING De brandweergarage aan de Oud Adeselaan in Rijp- wetering mag worden uitgebreid. De commissie ruimtelijke orde ning heeft het bezwaarschrift van omwonenden C. van der Geest en C. Weenink ongegrond verklaard. De bezwaarmakers wezen dat ze minder zon in hun tuinen zullen krijgen en dat hun uitzicht en de lichtinval in de woningen wordt belemmerd. Zij stelden voor om de garage aan de zijkant in plaats van aan de voorkant uit te brei den. De commissie vindt de belangen van de brandweer zwaarder tellen. STADSHART De WD-fractie in Alphen aan den Rijn wil de plezier- vaart tijdens de spitsuren stilleggen. D. de Vrij diende gisteravond een voorstel in waarin de fractie bepleit dat de drie bruggen in het stadshart 's morgens tussen 7 en 9 en 's middags tussen 4 en 6 niet voor de recreatievaart openen. Verantwoordelijk wethouder Haber- mehl zag er weinig in: „Dat betekent dat er na de spits een groot konvooi door Alphen moet. Dat levert gevaarlijke situaties op." Niettemin zegde hij toe het voorstel te onderzoeken. Zijn laatste re actie moet de liberalen weinig hoop hebben gegeven: „Ik vind het zonde van de ambtelijke tijd dus zal ik er zelf maar achter heen gaan." LEIMUIDEN Wat eerder al voor ophef zorgde in Hoogmade en Wou- brugge, heeft nu ook deining in Leimmuiden veroorzaakt: de komst van een tien tot vijftien meter hoge mast, die het oude luchtalarm moet vervangen. De protesten in Hoogmade en Woubrugge leid den ertoe dat de mast ergens anders zou worden geplaatst. Er is een groot verschil met Leimuiden: de mast staat daar namelijk al. Bewoners van het Verlaat verwijten de gemeente Jacobswoude nu dat die hen slecht heeft voorgelicht.Als wij beter op de hoogte wa ren geweest wat ons te wachten stond, hadden wij maatregelen kunnen nemen", schrijven ze aan het college. Ze verzoeken het ge meentebestuur de mast alsnog te verplaatsen. STATION Een nieuw spoorwegviaduct wordt komend weekeinde ter hoogte van spoorwegemplacement Leidschendam over de A4 geschoven. Hierdoor is er op 14 en 15 juni geen treinverkeer moge lijk van Den Haag CS en Den Haag Laan van NOI naar Zoetermeer Voorweg. Bovendien is erg geen treinverkeer van Den Haag CS en Den Haag Laan van NOI naar Pijnacker. De Nederlandse Spoorwe gen zorgen voor bussen. De treinen op de baanvakken Zoetermeer Oost - Zoetermeer - Den Haag CS en tussen Rotterdam CS - Den Haag HS - Den Haag CS rijden wel volgens het spoorboekje. STOMPWIJKHonderdvijfentachtig alleenstaande boerderijen in het buitengebied van Leidschendam worden de komende jaren aange sloten op het riool. Het gaat om een groot aantal woningen in Stompwijk en omgeving. Dit kost de gemeente Leidschendam de komende jaren een hoop geld. omdat ze aansluitingen die minder dan 20.000 gulden kosten zelf wil bekostigen. Als aansluitingen duurder uitpakken, wil de gemeente zoeken naar andere oplossin gen. Omdat de gemeente de kosten over alle Leidschendammmers wil verdelen, gaat het rioolrecht de komende vier jaar steeds op nieuw met tien procent omhoog. In 1996 betaalden de burgers 129 gulden, in 2002 betalen ze 2005 gulden per jaar. (AMENCADEAU LLES-IN-EEN FM radio - CD-speler, cassettedeck en twee geïntegreerde actieve prekers. Slechts 11 cm diep. an staan of aan de wand gemonteerd worden, everbaar in de kleuren: 'oen, zilver, blauw, rood, zwart en geel. ang&Olufsen it kiest u voor mooist KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31b-33. LEIDEN i Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25. Barning Muziek Totaal, Stationsweg 11-17. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. USSE van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWIJ K De Lange Bang Olufsen Center, Molenstraat 49. OEGSTGEEST Roest b.v. Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. RIJNSBURG W. Roest b.v., Anjelierstraat 37 ROELOFARENDSVEEN Hoogeveen Beeld Geluid, Noordplein 15-17. VOORSCHOTEN W. de Ru Zn., Voorstraat 25. Vooral de bomen langs de provinciale weg tussen Hoogmade en Woubrugge hebben het zaterdag zwaar gehad, de gemeente is deze week druk bezig met het verwijderen van het 'groene puin'. foto hielco kuipers woubrucce/recio robbert minkhorst Zeker nog tot het eind van deze week ruimen mede werkers van de verschillende afdelingen Groenvoorzie ning in de Rijnstreek groen puin. 'Met man en macht' wordt gewerkt om de wegen en bermen schoon te krij gen. Het noodweer van afgelopen zaterdag heeft in de natuur zijn sporen nagelaten. Loshangende takken worden weggezaagd, omgewaaide bomen weggehaald. De schade? Honderdduizenden guldens. Echt zicht op hoe groot de schade aan het groen in Jacobswoude is, heeft hoofd F. Peters van gemeente werken nog niet. Zeker weet hij dat de afgewaaide tak ken en omgevallen bomen door de storm van afgelo pen zaterdag 'een behoorlijke, kostenpost' voor de ge meente vormen. Peters gaat uit van enkele tienduizen den guldens. Deze week wordt de definitieve balans op gemaakt. Woubrugge is in Jacobswoude het zwaarst getroffen. Vooral de bomen langs de provinciale weg tussen Hoogmade en Woubrugge hebben het zaterdag zwaar gehad. De schade in de andere dorpen is beduidend minder. Peters: „Er zijn in Jacobswoude 75 tot 80 bo men zo ernstig beschadigd, dat we ons moeten afvra gen of ze nog wel overleven." Zeker is dat een aantal bomen moet worden gerooid. „Het is overmacht", ver volgt de ambtenaar. „Hier hadden we niets aan kunnen doen. We onderhouden ons groen in de gemeente goed. Van achterstallig onderhoud is geen sprake. Afge lopen najaar is alles nog gesnoeid." Niet duidelijk is hoe Jacobswoude de schade aan het groen wil herstellen. De rapportage van gemeentewer ken aan burgemeester en wethouders volgt later deze week. „Normaal onderhoud en geld voor het planten van bomen halen we uit de post 'Groen'. Noodweer als dit is een calamiteit en kunnen we niet zomaar finan cieren", aldus Peters. Daarom is ook niet bekend of Ja cobswoude in één keer bomen wil rooien en nieuwe wil planten of dat dat gefaseerd gebeurt. Een medewerker van Openbare Werken in Alkemade zegt dat zijn gemeente niet onder doet voor buur Ja cobswoude. Vooral het groen aan de Ripselaan, Oud Adese- en Alkemadelaan heeft zwaar te lijden gehad onder de storm. Hij schat de schade op 20.000 gulden. Rijnwoude durft nog geen bedrag te noemen. De in druk daar is dat de gemeente 'zwaar is getroffen', laat een ambtenaar weten. „Een aantal bomen moet met spoed gekapt. Er wordt met man en macht gewerkt aan het opruimen." Alphen aan den Rijn moet straks diep in de buidel tasten. Volgens wethouder Habermehl (groenvoorzie ningen) is van 150 bomen in zijn gemeente nauwelijks nog iets over. Hij vreest bovendien dat van eenzelfde aantal een deel ook geen lang leven meer is beschoren. De schade bedraagt volgens Habermehl zeker 'enkele tonnen'. zoeterwoude marcel smeets „Het is een spelletje", grijnst J. Panhuis, milieu-ambtenaar van de provincie Zuid-Holland. Af- valtruckers hadden als ratten in de val over de carpoolstrook aan de Hoge Rijndijk moeten rijden om een controle te on dergaan. maar het terrein is leeg. „Zoiets seinen ze natuur lijk gelijk door. Het wordt tijd dat we verkassen." Al sinds drie jaar houdt de provincie en poli tie onaangekondigde milieu controles en technische onder zoeken. Gisteren was de Leidse regio aan de beurt. De vliegende motorbrigade vart de politie schuimt de we gen af op zoek naar mogelijke overtreders. „We plukken ze vervolgens gewoon van de weg", verklaart Panhuis. Op een ruime plek volgt een kijkje in de papieren en een onderzoekje naar de technische staat van de vrachtauto. „We kijken naar de geleidebiljetten. Daarin staan gegevens over de vracht." Her komst, bestemming, transpor teur en eigenaar: alles staat in het afvalpaspoort. „Als die niet goed is of als er ernstige milieu overtredingen zijn. dan volgt een proces-verbaal." Een aan gehouden chauffeur kruipt weer achter het stuur. „Ach het valt allemaal wel mee. Het kost al leen maar wat tijd", brom hij. Boetes en andere vermaningen stuurt hij doorgaans door naar 'de baas'. De buit van de tijdelijke con trolepost op de carpoolstrook is beperkt. „Vanochtend toevallig nog iemand die geen papieren bij zich had voor zijn oud-glas lading", zegt de controleur. De biljetten voor de twee overige ladingen waren wel in orde. Over de sanctie moet hij even overleggen met zijn collega's. foto henk bouwman KOUDEKERK De bibliotheek De Boekenhof in Koudekerk aan den Rijn houdt tot 27 juni een openbare boekenverkoop. Geïnterres- seerden kunnen op dinsdag en vrijdagmiddag terecht tussen 15.00 en 17.00 uur en op dinsdag en donderdagavond van 19.30-21.00 uur. TER AAR Theepotten en houtsnijwerk. Het echtpaar Van der Laan exposeert de collectie potten en houtsnijwerk vanaf zaterdag 14 ju ni in het Historisch Museum in Ter Aar. De tentoonstelling duurt tot 3 september. De expositie wordt om vier uur geopend, met een optreden van volksdansgroep Mignon. DORP Bewoners van de Vrouwenweg krijgen van de organisatie van de 3M Mararthon de prijs voor de best versierde buurt. Tijdens de zevende editie van het sportevenement hebben de hardlopers de route gekeurd. De Vrouwenweg sprong ver boven de andere buurten uit, zo oordeelde de renners unaniem. Vandaag overhan digt Tjeerd Scheffer de prijs, een cheque ter waarde van 2.000 gul den, aan de buurtvertegenwoordiger. De prijsuitreiking is op de Vrouwenweg ter hoogte van huisnummer 5. Aarplein-West) met vijftig cent. Kortparkeren blijft even duur. namelijk anderhalve gulden per uur. De dagtarieven wilde Alphen ook niet ongemoeid laten. Een stek in de Thorbecke-garage kost na de opknapbeurt twee keer zoveel. De overige dagta rieven gaan met een gulden omhoog. Wie lang wil winkelen in Alphen aan den Rijn. is straks op het Aarplein-Oost, aan de Pardijslaan en in de Hof- zichtstraat vijf gulden kwijt. Ad vies over de nieuwe tarieven won de gemeente in bij de Grontmij. Die rekende Alphen in het meest ideale geval een meeropbrengst van 475.000 gul den voor. Het voorstel gaat voorlopig uit van extra inkom sten van 350.000 gulden. alphen aan den run robbert minkhorst Wie parkeert, betaalt. Onder dat motto durfde de Alphense wet houder H. Habermehl (verkeer) gisteravond de discussie met de commissie Uitvoeringszaken over de verhoging van de par keertarieven in het Stadshart wel aan te gaan. En de wethou der won die discussie. De com missieleden spartelden aanvan kelijk nog wat tegen, maar gin gen uiteindelijk akkoord met het voorstel. Parkeren op zaterdag wordt straks verhoudingsgewijs goed koper. De uurtarieven gaan op die dag weliswaar een kwartje omhoog, maar op werkdagen stijgen de prijzen aan de Lage Zijde (met uitzondering van het

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17