Verlichten van Veenpad nog onzeker Een uit de hand gelopen hobby Gerust op vakantie Leiden Regio Leiderdor IANDEL Fa WANDEL Tissen heilige koe en grazende koe non Bloemen blijft mensen prikkelen 4 ZWN tevreden over resultaat ■«IJUNJTM Voorschoten Warmond Wassenaar Onderzoek waterschade voor bollenkwekers ^sintratuin DNDERDAG 12 JUN11997 15 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN. 071-5356436 4 -1* -m -m -m r IWARMOND TYCHO HOFF >n gewoon rijtjeshuis in War- jond. Op het eerste gezicht liets bijzonders. Maar wie een- iaal de huiskamer betreedt, /eet nauwelijks wat hem over- ;omt. Omringd door kam- lioensbekers zijn overal katten zien. Tientallen. Het duurt linuten voordat je ze allemaal lebt opgemerkt. Het is het huis Annie de Nie (56). Of beter ?gd, het is de 'Cattery Lom- lerlust'. Samen met haar twee ins Edward en Michel, die iet bedrijf beheren, houdt zij ach zo'n acht jaar bezig met !t fokken van de Perzische igharigen. Haar hobby kreeg serieus ge- Ite toen de 'gewone' kat van it gezin De Nie overleed. Ze loot toen om van een ken- een Perzische poes te ko- in en ze kreeg er voor dezelf- 500 gulden nog een vrouw- bij. Met twee poezen alleen valt hter weinig te beginnen. De lie nam daarop contact op iet een fokker 'van buiten', it een goede kater vind je iet zomaar. ,,De besten ko- len uit Amerika, maar daar itaal je dan ook 6000 dollar Dat loont pas de moeite s je al erg veel poezen hebt." De 'Amerikanen' hebben een ittere neus dan hun 'Engelse' irtgenoten en zijn mede rom erg in trek. Bovendien ijn de fokkerijen aan de ande kant van de oceaan groter en ifessioneler, zodat de kans topexemplaren stijgt. Toch hulp van andere cattery's' in begin noodzaak. „Het luurde ongeveer vier jaar voor- „Ik heb ze liever wat minder mooi dan dat ze binnen twee jaar dood gaan", zegt Annie de Nie van Cattery Lommerlust. FOTO LOEK ZUYDERDUIN ty en Dick Corel leven in een Spreid van uitersten. Aan de kant van hun Wassenaarse 'Maaldrift' raast het snel- keer op twee meter afstand de voordeur voorbij. Aan de dere kant heerst de stilte van weiland. Daar staren de eien glazig voor zich uit, chts geïnteresseerd in de vol- ide hap gras. Tussen de rijks- g A 44 en de grazende runde- ingeklemd ligt het familie- Ie waar Kitty Corel al vijfen- intig jaar de scepter zwaait. Vijfentwintig jaar is lang. lar toch neemt Corel nog niet kwart van de familiege- ïiedenis in de uitspanning or haar rekening. Achter de (kast van Maaldrift staan al iet dan honderd jaar verwan- i van de uitbaatster. Aan de lur hangt de eerste vergun- ig: getekend 31 juni 1895. op am van de oom van de vader d Kitty Corel. n die 102 jaar was Maaldrift 5 ïlvuldig speelbal van de auto- :iten. De kroeg begon als ge- kamer in een boerderij. Na Eerste Wereldoorlog moest laldrift uitwijken naar de dat ik zelf kon gaan fokken", zegt ze. Daar komt wel het een en ander bij kijken, want het spel tussen kater en poes moet zorgvuldig worden uitgevoerd. De Nie heeft inmiddeld drie mannetjes, maar die zitten een verdieping hoger in hun hok. „Een kater moet je strikt ge scheiden van de poezen hou den", legt ze uit. .Als hij met ze vertrouwd is, dekt 'ie ze niet meer. Ze moeten 'graag' wor den." En 'graag' kunnen ook de vrouwtjes zijn. „Dan staan ze daar bij de deur te schreeuwen dat ze naar boven willen. Als de geur goed is, weten ze maar al te goed waar ze moeten zijn. Ook moet ze goed opletten dat de katers niet met hun fa milieleden paren, en daarom worden alle gegevens nauw keurig bijgehouden. „Als je va der op dochter zet kunnen er vergroeiingen optreden. Er zijn fokkers die het doen, maar ik heb ze liever wat minder mooi dan dat ze binnen twee jaar doodgaan", zegt De Nie. Ze heeft nu dertig Perzen in haar huis, waarvan veertien jongen. Want hoewel niet elke poes vruchtbaar is, wordt om de haverklap een nieuwe lich ting geboren. „Na drie weken kan ik aan de vergrote tepels zien of ze zwanger zijn. Dat wist zelfs de dierenarts niet", zegt ze trots. Als een echte verpleegster houdt ze het proces vervolgens goed in de gaten. „Ze bevallen tussen de 63e en 68e dag na de paring. Na 63 dagen ga ik in de huiskamer op de bank slapen. Als het dan zover is, komen de poezen me wakker maken. Dan ben ik een echte poezenvroed- vrouw", lacht ze. De fokvereniging bepaalt daarbij overigens wel dat een poes niet binnen acht maan den weer mag werpen. De stamboom, waarin alle waarde volle gegevens over de afkomst staan opgetekend, wordt de fokker dan afgenomen. Als de kleintjes na twaalf we ken zindelijk en ingeënt zijn, worden ze verkocht. Ze kosten tussen de 500 en 800 gulden, maar het welzijn van 'haar' kat ten is voor De Nie minstens zo belangrijk. „Potentiële kopers nodig ik bij mij thuis uit voor een gesprek. Dan wil ik dat ze er eerst goed over nadenken. Willen ze dan nog steeds, dan kunnen ze er een uitzoeken en wordt de prijs bepaald." De Nie stelt zo nog meer voorwaarden. De kittens' moe ten goed terechtkomen, dus zijn de levensomstandigheden van het toekomstige gezin erg belangrijk. „Want terugbren gen, daar beginnen we niet aan. 'Ga maar naar de Hema', zeg ik dan, want het is niet als of je net een televisie hebt ge kocht. Alleen als ze bijvoor beeld een kindje hebben dat al lergisch blijkt te zijn, heb ik er begripvoor." Voorschoten gaat weer praten Het is nog steeds onzeker of het Voorschotense stukje van het Oude Veenpad wordt verlicht. Het fietspad van Den Haag naar de wijk Stevenshof in Leiden heeft overal verlichting, behalve op dit gedeelte. VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Een van de pleitbezorgers van lantaarnpalen op het stuk is de Leidschendammer G. van der Laan. Tijdens de inspraakronde van de laatste gemeenteraads vergadering vroeg hij nog om duidelijkheid over deze fiets strook. Van der Laan kreeg te horen dat hij op 19 juni tijdens de commissievergadering open bare werken opnieuw mocht in spreken. In februari kreeg de Leids chendammer in een brief van zijn gemeente nog te horen dat Voorschoten het initiatief heeft overgenomen om het fietspad 's avonds in het licht te zetten. „Op korte termijn wordt daar over een definitieve beslissing verwacht", stond in de brief. Een 'actiegroep', zoals Van der Laan de Oude Veenpadbe- woners noemt, stak daar echter een stokje voor. Die wist een groot gedeelte van de raadsle den aan het twijfelen te bren gen. De felle lampen zouden het dierenleven ontregelen en voor het veiligheidsgevoel van de passanten zouden enkele lampen voor de veiligheid geen zoden aan de dijk zetten. Wet houder J. van de Poel kon zich vinden in de argumenten van de leden en de Oude Veenpad- bewoners, maar wenste de ver lichting in april nog door te zet- Leidschendammer Van der Laan heeft deze week om op heldering gevraagd over deze plannen. „Ik dacht dat na vijf tien jaar eindelijk aan de veilig heid van de fietser werd ge dacht. Wie schetst mijn verba zing? Een of andere actiegroep schrijft een brief en nu gaat u weer opnieuw praten", zei Van der Laan tijdens de raad tegen de wethouder. „Wanneer hoor ik nou eens wat er gaat gebeu ren met het pad?" Op 19 juni gaat de raadscommissie op nieuw op de zaken in. RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 36, FAX 071-532 19 21 SSENi I AAR. ERIC DE JAGER overkant van de rijksweg voor het gelijknamige militair terrein. Aan het einde van de jaren zes tig werd de afrit Maaldrift geslo ten en de rijksweg verbreed. Het café ligt sindsdien verscholen achter de vangrail en is alleen te bereiken via de parallelweg. „Tot dat moment hadden mijn ouders hier een wegrestaurant. Dat was van het ene op het an dere moment niet meer levens vatbaar. Van een pleisterplaats waar niemand omheen kon, op weg naar bijvoorbeeld de Keu kenhof, werd het plotseling een plekje dat je echt moest kennen om het te vinden. Veel bezoe kers die hier voor het eerst bin nenkomen, geven toe dat ze hier al jarenlang dag in dag uit langs rijden, zonder te weten dat hier zo'n gezellig café staat. Op het terras aan de achterkant merk je niet dat er een drukke snelweg voorlangs loopt", zegt Kitty Corel. Aan de achterzijde waan je je inderdaad in het midden van niets. Hoewel de bebouwing van de Leidse Stevenshof aardig oprukt. „De bewoners van de Stevenshof klagen vaak dat er geen café in de wijk is. Terwijl Maaldrift dichterbij is dan het centrum." Veel Leidenaren we ten de weg naar Wassenaar dan ook te vinden. Daar kunnen zij elke maand luisteren naar de muzikale prestaties van de le den van de Wassenaarse jazz club. Of zich gewoon met een kop koffie in de hand verbazen over de bizarre verzameling ge bruiksvoorwerpen aan het pla fond. Daar bungelen schaatsen, een stokpaardje, een sombrero en een zadel. Van beschonken klanten heeft Kitty Corel zelden last. „Doordat we een beetje buiten de bewoonde wereld zitten, ko men veel bezoekers met de auto of de broïnmer. Die beperken zich dan tot fris of koffie. Wat dat betreft is het ook geen café als alle andere. Ze gaan hier zel den op de knieën naar huis. Wat niet betekent dat de tap ge sloten blijft op het feestje ter ge legenheid van het vijfentwintig jarig jubileum. Op zondag 29 juni nodigen Kitty en Dick Corel iedereen uit om van 16-19 uur de nieuwe mijlpaal in meer dan een eeuw familiegeschiedenis te vieren. Café Maaldrift, Rijksstraat weg 187, Wassenaar. Kitty Corel achter de tap van café Maaldrift. Ze staat daar al 25 jaar. FOTO HENK BOUWMAN DEN. WILLEM SPRENKELER >ri Bloemen: voor de mensen geregeld over de Langebrug 'en geen onbekende winkel, kunt hem namelijk niet mis- een groot deel van alle bij- ndere planten en bloemen Fiori heeft staat buiten op at. Opgesierd met mooie Jtten en grote, witte parasols -i jgt de winkel van Joan Stam y el bewonderende blikken. Wanneer men naar binnen- is de verbazing misschien g wel groter. Het zeer kleine nkeltje, in het hart van de 40 ld, blijkt aan de achterkant een grote binnentuin te 'ben, met tal van bijzondere •emen en planten. Joan is n ook erg blij met zijn winkel. ben nog wel op zoek ge lest naar iets groters, maar je gidt toch nergens zoiets als L'. zegt hij. i 28-jarige Joan wist al g dat hij bloemist wilde itden. Al op twaalfjarige leef- ging hij daarom naar de 3i t en tuinbouwschool. Daar tde hij de Latijnse namen 1 meer dan 5000 bloemen en 'inten uit zijn hoofd. Maar hij Igde ook vakken als kunstge- liedenis en etaleren. Die ken- komt nu goed van pas. „Een jke presentatie is heel belang- c je moet de mensen continu iVen prikkelen met iets bij ters", aldus Joan. Joan heeft intussen ook .veel vaste klanten van buiten Lei den. Die komen voor de aparte collectie bloemen en planten. Mensen staan vaak versteld van wat er allemaal in de winkel staat. Fiori is dan ook geen re guliere bloemenwinkel, maar mikt op een bepaald publiek. „We proberen net even iets ex clusiever te zijn dan de gewone bloemenwinkel". Echter ook de mensen die voor een klein bosje bloemen komen zijn bij Fiori welkom. De winkel heeft daarnaast een speciale bezorgservice. Bin nen een dag worden de bloe- men in heel Nederland bezorgd. En het bijzondere is dat de mensen de bloemen zelf in de winkel kunnen uitzoeken. Ze weten dus precies wat ze ca deau geven. Ook kunnen bedrij ven er bijvoorbeeld hun eigen kaartje aan hangen. „Het is wel heel hard werken geblazen", zegt Joan. Twaalf uur per dag is geen uitzonde ring. „Vaak zit ik al om half zes in de auto op weg naar de vei ling". Tot nu toe deed hij bijna alles alleen, maar hij overweegt nu om personeel in dienst te nemen. Daarnaast krijgt hij hulp van zijn vrouw, die de ad ministratie doet en van stagiaires van de groenschool, die het geleerde bij hem in de praktijk komen brengen. LEIDEN «RUDOLF KLEUN Vervoersmaatschappij ZWN, die ook in de Leidse regio een groot deel van het busvervoer ver zorgt, heeft vorig jaar een netto winst van 11,6 miljoen gulden behaald. Dat is iets minder dan in 1995 (12,9 miljoen), toch is ZWN tevreden over het behaal de resultaat. De omzet steeg met vijf procent van 415 mil joen tot 434 miljoen gulden. Het bedrijf vervoerde in 1996 84 miljoen reizigers (82 miljoen in 1995). ZWN is met name tevreden over de resultaten omdat het bedrijf vorig jaar grote verande ringen heeft doorgemaakt, van een 'productiegerichte' naar een 'klant- en marktgerichte' onderneming. ZWN hoopt op die manier goed te kunnen in spelen op veranderingen in de markt die grote onzekerheden met zich meebrengen. Het gaat daarbij in het openbaar vervoer om de dergulering en de intro ductie van marktwerking, waar bij busmaatschappijen moeten gaan concurreren. Ook de mo gelijke afschaffing van de stu denten OV-kaart speelt daarbij een rol. ZWN zegt op die ontwikkelin gen in te spelen door het pro ductpakket aan te passen. Het bedrijf wil, naast het traditione le busvervoer, oplossingen gaan bieden voor alle vragen op het gebied van personenvervoer. ZWN wil daarbij vooral optre den als regisseur die het vervoer organiseert en de daadwerkelij ke uitvoering ervan in veel ge vallen uitbesteedt. Daarnaast biedt ZWN diensten aan op het gebied van onderhoud van voertuigen en het beheer van wagenparken. Joan Stam: 'Een leuke presentatie is heel belangrijk'. FOTO HIELCO KUIPERS OUDE WETERING Niet alleen vakantiegangers kij ken uit naar de zomerperiode. Ook het dievengilde kijkt hals reikend uit naar de tijd waarin soms hele straten onbewoond zijn. Daarom organiseert de fir ma Wesselman uit Oude Wete ring vrijdag 13 juni en zaterdag 14 juni speciale veiligheidsda- gen. Wesselman laat in samenwer king met 'Wem', de grootste producent van kunststof ramen GEHANDICAPTEN Te hoge stoepen, omhoogstekende boomwortels en andere obstakels kunnen rolstoelgebruikers en andere gehandi capten behoorlijk in de weg zitten. Dat blijkt ook uit een onlangs gehouden inventarisatie van de Stichting Platform Gehandicapten beleid Leiderdorp. Een rondgang door het dorp heeft uitgewezen dat lang niet alle wegen, trottoirs en bruggen in de gemeente obsta- kelvrij zijn. Voor het aanpakken van de meest urgente problemen wil de gemeente Leiderdorp ruim 40.000 gulden extra uittrekken. Eerder had de gemeente voor dit doel al 20.000 gulden beschikbaar gesteld. HAASWU K/MORSEBEL Maandag komt de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, mevrouw J. Leemhuis, een kijkje nemen in Noord-Oegstgeest. Het bezoek rijdt in een busje rond door de Mor sebel, de Klinkenbergerpias en de Broek- en Simontjespolder, waar eind dit jaar een begin wordt gemaakt met de bouw van de nieuw bouwwijk Poelgeest. De commissaris wordt vergezeld door een af vaardiging van het gemeentebestuur. „Zodat we haar op de hoogte kunnen stellen van onze standpunten, zorgen en meningen", aldus een woordvoerder van de gemeente. GRUNERIEBUURT Burgemeester en wethouders hebben besloten de bewoners van de Gruneriebuurt hun zin te geven. Er komen in de buurt geen grote klimrekken, maar wel een paar 'losse' speeltoe stellen zoals wipkippen en evenwichtsbalken. Helemaal hun zin krijgt de buurt overigens niet: de motorrijschool aan de Grunerie- laan, waar een aantal buurtbewoners tegen had geprotesteerd, mag gewoon doorgaan met het geven van motorrijles - al is het maar voor maximaal tien uur per week. VLIETWUK Op de speelplaats aan de Lorentzlaan geeft wethouder J. van der Poel morgen om 16 uur het startschot voor een grootse operatie om veertien speeltuinen in Voorschoten veiliger te maken. Met deze plannen is in 1997 200.000 gulden gemoeid. Hiermee be gint de uitvoering van het speelruimteplan. De totale opknapbeurt duurt twee jaar. Tegelijkertijd heft de gemeente tien speelplaatsen in het dorp op die niet meer worden gebruikt. Dit heeft volgens de gemeente in overleg met de belanghebbenden plaats. CENTRUM De WD-afdelingen van Voorschoten en Wassenaar organiseren volgende week maandag in het Ambachts- en Baljuw huis aan de Voorstraat een openbare bijeenkomst over de Euro en de EMU. Het WD-kamerlid J. Hoogervorst en de directeur van de Rabobank Voorschoten, de heer J. Vos, zullen dan spreken. De WD-er behandelt de financiële kant van de Europese samenwer king, Vos gaat in op de bancaire aspecten van de EMU. Beiden hebben in de afgelopen jaren de nodige expertise op deze gebieden opgebouwd. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. De toegang is vrij. CENTRUM Zaterdagmiddag zijn op het Pleintje bij De Pomp ver schillende 'creatieve' activiteiten. Van een tot vijf uur kunnen be langstellenden zich bezighouden met kunst en muziek. Drie leer lingen van de Hogeschool Utrecht zullen dit in het kader van hun opleiding begeleiden. Voor wie zich niet wil storten in creatieve be zigheden, kan op het terras genieten van de activiteiten. OOSTERBEEK Het toegangspad tot het park Oosterbeek, dat na een grenswijziging in 1995 tussen de gemeenten Den Haag en Wasse naar tot de laatste toebehoort, krijgt lantaarnpalen. De gemeente heeft voorgesteld om het eerste deel van 160 meter, waaraan de woningen en het clubhuis liggen, te verlichten met 8 lichtmasten. De kosten bedragen 34.000 gulden. In het gebied is nog geen stroomvoorziening van de EWR aanwezig, zodat deze kabels nog moeten worden aangelegd. Het gebied Oosterbeek ligt binnen de bebouwde kom van Wassenaar. WARMOND/LISSE IRENE NIEUWENHUUSE Zesendertig bloembollenbedrij- ven in de Duin- en Bollenstreek krijgen deze week bezoek van schade-experts. De deskundi gen van de Hagelunie verzame len gegevens over de schade aan de gewassen van het afgelo pen seizoen. De telers wijten de schade aan de hoge waterstand. De provincie wijst dit voorals nog van de hand. Zij wil eerst de resultaten van het onderzoek afwachten. De schade wordt ge schat op 2,5 miljoen gulden. De uitslag bepaalt de hoogte van de vergoeding. Tevens zul len de bevindingen worden aangewend om te bepalen wie de schade zal vergoeden. Als blijkt dat de hoge waterstand debet is aan de schade zal de provincie in de buidel moeten tasten. Zij heeft destijds beslo ten de grondwaterstand in het duingebied te verhogen. De Hagelunie Agrarische Ver zekeringen is ingehuurd door zowel de provincie Zuid-Hol land als de belangenvereniging van de telers, de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO). Met de rapportage ho pen zij de problemen voor het volgend bollenteeltseizoen te kunnen voorkomen. Vooral be drijven die vlak bij de duinen liggen, hebben averij opgelo pen. Het duingebied kent na melijk sinds een jaar een ver hoogd grondwaterpeil. en deuren in Europa, zien hoe goed materiaal inbraak kan voorkomen. Een inbraakvrij huis kunnen Weru en Wessel man niet garanderen, maar spe ciale beveiligingen in kozijnen, een automatisch sluitende deur en inbraakwerend glas ontmoe digen vooral de snel opererende gelegenheidsdief. Veiligheidstips, een drankje en een hapje zijn morgen en overmorgen te verkrijgen bij Wesselman aan de Kerkstraat 110 A te Oude Wetering. iei. u/i-odzzzud

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15