Euromars geruisloos door Leidse binnenstad 'Nieuw Europa is een Europa voor de rijken' Directie beseft niet tegen welke problemen ze aanloopt' ySSfly/PT EuropaTuih.% Leiden Regio t frlDERDAG 12 JUNI 1997 13 chef HAflS JACOeS 071-5356414. plv -chef p.uoolf kleun 071-5356436 ie, Fran^aise, werkloos. zelf heb niets gedaan, maar eg van alle kanten klappen. Door de chaos weet ik eigen lijk niet hoe ik aan mijn hoofd en beenwonden kom. De poli tie wachtte ons op bij de hoofdingang van Den Haag Centraal. Toen merkten ze dat we naar de sporen richting Leiden wilden gaan. Mensen die al in de trein zaten, werden er werkelijk uit geslagen. Ik heb gezien hoe vrienden, die op het spoor stonden, in el kaar werden getrapt. Ik begrijp niets van dat mateloos geweld „Eerder op onze tocht heb ik zoiets niet meegemaakt. Maar ik wil absoluut naar Amster dam. Plus que jamnisWe lo pen toch voor een sociaal Eu ropa? Toch voor mensen die een grote achterstand hebben? Maar dat beeld in Den Haag zal ik nooit vergeten. Dat fana tisme van die politiemensen: lis masturbaient mentalement België werkloos, vrij- iger bij opvangcentrum r daklozen. jn achternaam? Die geef ik er niet. Gegarandeerd dat dat in België natrekken en i krijg ik problemen. In "n im is België democratisch. mt ar in werkelijkheid wordt *f dictatoriaal bestuurd. In Ierland is het allemaal be- e geregeld. Goede sociale izieningen bijvoorbeeld, ordelijk. Ik heb de deelne- ,e 8 nde Fransen ook gezegd men het hier niet accep- A?1 t als je de openbare weg I1 (keert en dat je hier niet vaJ der kaartje in de trein et stappen, want dan krijg noblemen. Maar ze wilden t luisteren en ze kregen 'el t jpen. Eigen schuld. En nu iak\ ze boos op mij. Maar ja, ops! waren ze eigenlijk al bij he Mirsad uit Tuzla, Bosnië, postbode. „We kwamen hier in vrede en worden verwelkomd met ge weld. Ik was soldaat in de oor log in Bosnië en ben zelfs ge wond geraakt. Ik wil helemaal niet meer vechten. Nee, ik ben inderdaad geen EU-onder- daan. maar een Franse organi satie heeft mij uitgenodigd mee te lopen in deze mars. Die heeft ook mijn vliegticket naar Parijs betaald. Ik betuig mijn solidariteit met de armen in het verenigde Europa. Soli dariteit, daar ontbreekt het aan. In Bosnië is natuurlijk ook heel veel armoede. Door de oorlog zijn zo goed als alle fabrieken kapotgeschoten, waardoor de werkloosheid hoog is. Maar we zijn veel meer solidair en helpen elkaar waar dat nodig is. Europa kan nog veel van Bosnië leren. Als Europa ons meer steunt, kan Bosnië binnen 10 jaar ook lid zijn van de Unie. Maar in de oorlog hebben ze ons laten zit ten, en dat doen ze nu weer." Tilburg. Bij zo'n tocht krijg je gewoon irritaties. Dat is onver mijdelijk." LEIDEN. MARCELSMEETS n trieste ervaring, dat ge in Den Haag. Het past niet in mijn beeld van Nederland. Het zegt iets over de Neder landse overheid, waartoe de politie behoort. Ze hebben mij behoorlijk geraakt, maar ik heb geen echte verwondingen. „Natuurlijk loop ik door tot Amsterdam. Ik ben drie maan den geleden begonnen in Ali cante en ik zal hem uitlopen. Ik ben benieuwd hoe het daar zaterdag zal zijn. Ik verwacht in ieder geval een vredigere happening. We zullen eens la ten zien wat wij met Europa voorhebben. Het probleem is dat wij nu door dikke mannen worden geregeerd. Ze praten over- meer en beter en scho ner, maar ik geloof er niets van. Ons hebben ze nooit iets gevraagd over de gezamenlijke munt. Waarom niet? Omdat ze weten dat niemand het wil. Dat de bedrijven zelf maar iets organiseren, maar laat ons er alsjeblieft buiten." Vervolg van voorpagina Geen opstoppingen, geen acties, geen groten getale'. Wat als een wervelstorm werd aangekondigd, blijkt niet meer dan een horterig briesje. De Euromars voor een so cialer, beter en rechtvaardiger Europa stelde gisteren niks voor. „De mensen zijn aan het eind van hun Latijn. De ir ritatiedrempel is bijzonder laag", verklaart Ton, woord voerder van Eurodusnie, dat de demonstranten uit heel Europa in Leiden opving. keer stilleggen. Vervolgens lag het in de planning uitzendbu reaus op het Kort Rapenburg te bezetten. „Het was bedoeld als een symbolische daad", zegt een deelnemer aan de Euromars. Van alle acties is niet één uitge voerd omdat de gebeurtenissen in Rotterdam en Den Haag, waar de demonstranten giste ren op de vuist gingen met de politie, zorgden voor een ernsti ge vertraging in het oorspronke- Bovendien moet nog energie gespaard worden voor Amster dam. Daar zijn zaterdag de monstraties en acties gepland." Als alles volgens plan verloopt, komen de actievoerders van avond aan in Haarlem. Wandelend vanuit de richting Voorschoten zouden de actie voerders op het Lammen- schansplein uit protest tegen de Europese Unie tijdelijk het ver- lijke programma. In Voorschoten beliep de ach terstand op het programma al op ruim twee uur. Een grote bus. die door een sympathise rende organisatie ter beschik king was gesteld, reed twintig vermoeide lopers naar Lam menschans. Daar wachtten zij op de wandelaars. Het lange wachten moe, reed de bus ver der naar een voor de organisatie op dat moment onbekende be stemming. Ver na sluitingstijd van de winkels kwamen de tientallen betogers die ervoor kozen de reis naar Leiden alsnog te voet voort te zetten, aan in de bin nenstad. Het merendeel van de wandelaars had de benenwagen verruild voor de bus of trein. Door de verspreide aankomst en de ver onder het nulpunt ge zakte stemming onder de wan delaars. viel ook de geplande avondmanifestatie op de Bees tenmarkt in het water. „Daar hadden we ervaringen willen uitwisselen." Door de slechte onderlinge afstemming doolden groepjes actievoerders tussen het plein en de Boer- haavelaan. Deelnemers met 'restenergie' voor de manifesta tie spraken iedereen aan in de hoop het aanvangsuur te weten te komen. Zelfs de organisatie, voorzover aanwezig en herken baar. moest de vele Fransen, Spanjaarden en Belgen teleur stellen. Voor de meeste deelnemers echter lonkten de tweehonderd veldbedden, die door het leger ter beschikking zijn gesteld aan de wandelaars. „Zo zie je maar weer. Vriendschap schuilt in onverdachte hoek", grapte een organisator van de Euromars. Len Bradburn, 66 jaar, met invaliditeitsuitkering (pen sioen) Bolton Lancashire, En geland. „Ik herinner mij de lelijke ja ren dertig nog goed. De ar moede en werkloosheid. Wij waren thuis altijd arm. Daar om wilden we socialisme, ver andering. Tot 1982 werkte ik in een fabriek. Gedurende de crisisjaren verloor ik mijn baan en kwam ik bij een su permarkt terecht. De mensen daar werden zo vreselijk be handeld. Door een val van een trap ben ik invalide geraakt en moet ik van een karig pen sioentje rondkomen. Na That cher is er niets veranderd. Ik heb nog in de 'poll-tax' mar sen naar Londen gelopen. En nu met Labour aan de macht, is er nog steeds niets veran derd. Tony Blair is geen veran dering. hij is een Tory. Ik wil een fatsoenlijk pensioen en een goede gezondheidszorg wanneer ik ziek word. Daarom loop ik hier. Ik ben niet tegen Europa, maar tegen de Mone taire Unie. Omdat dat ons zo veel geld kost. En we niet meer accepteren dat de overheid dat van ons steelt." Wandelaars op de vuist met spoorwegpolitie DEN HAAG ANP Een groep van ongeveer 130 deelnemers aan de mars naar de Euro top in Amsterdam is woensdagmiddag op de vuist gegaan met NS- controleurs op Den Haag CS. De Haagse politie moest de spoor wegpolitie te hulp schieten. Dat heeft een politiewoordvoerster be vestigd. „Tijdens het incident vielen rake klappen", aldus een NS- voorlichter. „Wij accepteren dit niet langer. Het is ons volstrekt on duidelijk wat de groep wandelaars in de trein te zoeken heeft. Bela chelijk, we houden ze nu op weg naar Amsterdam scherp in de ga- LEIDEN HANS VERSLUIS Al jarenlang worden we dood gegooid met nieuws over een verenigd Europa. Dat nieuws gaat eigenlijk uitsluitend over economische en financiële za ken. Ook volgende week bij de Eurotop van Amsterdam gaat het weer over geld: de invoering van de Euro en het zogenaamde stabiliteitspact (de criteria waaraan de deelnemers aan de Monetaire Unie moeten vol doen om tot een stabiele munt te komen) staan hoog op de agenda. Hierdoor verliezen de regeringsleiders het sociale as pect uit het oog. waardoor de werkloosheid en de armoede al leen maar toenemen. Het nieu we Europa wordt op deze ma nier een Europa voor de rijken en de bedrijven, zo menen de deelnemers aan de mars voor een socialer Europa. Dergelijke ongezouten kritiek op Europa is niet nieuw, maar met de Eurotop in het verschiet laten de critici plotseling mas saal van zich horen. De actie groepjes zijn deze weken als paddestoelen uit de grond ge schoten. Maar ook vakbonden, kerken en dak- en thuislozenor- ganisaties hebben steeds meer moeite met deze 'Amerikanise ring'. In de Euromars, waarbij deelnemers uit nagenoeg alle landen van de Europese Unie lopend naar Amsterdam ko men. is het product van de sa menwerking tussen een groot aantal van deze bezorgde orga nisaties. De enorme bezuinigingsope raties. die op het ogenblik in veel landen worden uitgevoerd om te slagen voor het Euro-exa men. gaan ten koste van de so ciale voorzieningen. De werk loosheidsuitkeringen dalen, de gezondheidszorg wordt steeds slechter. De Europese leiders beslissen over het lot van 300 miljoen onderdanen zonder met hen ruggespraak te hou den. Want het predicaat 'demo cratisch' is Europa met een machteloos Europarlement niet oge Burch wil met hetzelfde aantal mensen naar een flexibeler organisatie waard, aldus de demonstranten. In Leiden hebben de Euro critici zich verenigd in de actie groep Eurodusnie. Vorige maand baarde deze groep op zien, toen zij tijdens de mini- top in Noordwijk een hotel op de boulevard kraakte. Het suc ces hiervan was voor de organi satoren reden Eurodusnie niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, direct weer op te heffen. Gisteren ondersteunde Euro dusnie daarom de Euromars. Hoewel niet alles even vlekke loos verliep, slaagde zij in haar belangrijkste taak: het serveren van een warme maaltijd en zor gen voor een slaapplaats. ERTMINKHORST sie linnenkamer in Hooge s h, de instelling voor men- net een verstandelijke han- in Zwammerdam, ver- prol! nt, evenals de centrale keu- haar huidige vorm. De bewakingsdienst wordt iheven en ook de Mini- rt krijgt een ander karakter, weede en laatste fase van rootscheepse reorganisatie Hooge Burch veroorzaakt OM 'orlijke deining onder werk- ers. De directie meent met lannen de goede keuzes te >en gemaakt. Personeel *t daar anders over. „De di- beseft niet tegen welke 'lemen ze aanloopt." reorganisatie in Zwam- dam vloeit deels voort uit nieuw rijksbeleid. Het aan- edden moest meer over de lstad worden verdeeld. Van urfl 58 bewoners in Zwammer- .gl, verhuist bijna de helft 300) naar Waddinxveen 'aar de Zuidwest-hoek van andstad. gelijkertijd wilde de directie 00 Hooge Bu ch meer 'zorg op T doorvoeren. Dienstverle- moest meer op de bewo- worden gericht en boven- beter op hen worden afge- 'd. Sinds januari dit jaar is versnipperde directe zorg 'deeld in nog maar vier ba- 'rgeenheden. Twee ervan en in Zwammerdam, waar- ïr een deel van de basiszorg ka en afdeling voor de specia- che zorg. dvo n derde grond die de reor- satie noodzakelijk maakte de financiën. Wanneer (e Burch niets veranderde, 'en die er slecht uit gaan directeur Paul Glaser Koken in enkele woningen werd bij wijze van proef al geruime tijd gedaan. Vanaf volgend jaar wordt het overal doorgevoerd. uit: „Om uit de rode cijfers te blijven, hebben we nü de koe bij de horens moeten vatten." Er is en wordt flink gesneden in het aantal leidinggevenden. De facilitaire dienst, waarin alle 'centrale voorzieningen' (keu ken, wasserette, winkel, groen voorziening, kledingmakcrij) zijn ondergebracht, krimpt flink in. Van de 130 werknemers blijft nog een klein aantal over. De rest gaat 'op de woningen' wer ken. Daar wordt dan straks ge kookt, gewassen en gestreken. En klein deel van het personeel vloeit af via natuurlijk verloop. Het roer gaat na 1 januari niet in een keer om, benadrukt Hooge Burch. De veranderingen worden in fasen doorgevoerd. „De tendens van de laatste ja ren is dat we meer zwaardere gehandicapten krijgen", zegt Glaser. „Dat heeft als gevolg dat de 'zorgzwaarte' toeneemt. On ze bewoners hebben een inten sievere begeleiding nodig. Daar voor is dan ook meer personeel nodig, terwijl we niet meer geld FOTO HENK BOUWMAN krijgen. Wanneer er niets ge beurt, wordt de werkdruk voor ons personeel te groot." Daarom ook doekt de directie de eigen bewakingsdienst op. Ervoor in de plaats komt een elektronisch bewakingssysteem, of Hooge Burch huurt een be drijf in. De precieze invulling moet de instelling nog beden ken. Verder wil Hooge Burch het gehandicaptenvervoer an ders regelen. Mogelijk dat de in stelling dat straks zelf voor haar rekening neemt. Zo kan Glaser besparen op die voorzieningen en het geld dat hij daardoor te rugwint, investeren in de direc te zorg aan bewoners. „Maar we zeggen dus niet te gen onze werknemers: 'Jij moet chauffeur op een busje worden'. Onze dienst sociale zaken in ventariseert nu de interesses van ons personeel." Alle werknemers hebben de garantie gekregen dat ze mogen blijven, mits ze zich flexibel op stellen. Hooge Burch biedt het personeel om- en bijscholings cursussen aan. Echter, zo makkelijk zal het allemaal niet gaan, zegt Bets van Dijk. Vier dagen in de week staat ze in de Minimarkt annex kledingzaak. „Iemand die al twintig jaar bij Hooge Burch werkt, zal zich niet zo gauw la ten omscholen. Wat moet zo ie mand dan beginnen?" Zij stelt dat de directie niet in de gaten heeft wat ze op de hals haalt. „Veel mensen bij de faci litaire dienst hebben er bewust voor gekozen dat zij niet conti nue met bewoners willen wer ken. Ze willen of kunnen dat niet. En zij worden dan ineens gedwongen bij de mensen thuis te gaan werken? Collega's van me zien daar tegenop. Maar ze durven dat niet te zeggen, om dat ze dan bang zijn dat ze hun baantje kwijt raken." Ze vervolgt: „Waar wij tegen aan hikken is dat het nu ineens allemaal met een half jaar beke ken is. De maatregelen komen voor mij en anderen als een donderslag bij heldere hemel. Altijd was gezegd dat het nog vier, vijf jaar zou duren. Eind mei kregen we te horen dat de dienst met ingang van 1 januari is opgeheven." Van Dijk had het slimmer ge vonden als de directie de veran deringen over een langere ter mijn had uitgestreken. „De ver grijzing is hier erg groot. Wan neer je acht jaar verder bent, lost een groot probleem, name lijk dat de oudere werknemer niet meer iets anders wil gaan doen, zich vanzelf op. Boven dien hadden mensen zich dan beter kunnen voorbereiden, tijd gekregen om eventueel op zoek te gaan naar een andere baan." Zelf weet Van Dijk ook niet wat ze straks wil gaan doen. De Minimarkt kan in de huidige vorm niet verder, zegt directeur Glaser. Van Dijk: „Ook ik heb er tien jaar geleden bewust voor gekozen om niet met bewoners te gaan werken. Dat ben ik nu ook niet van plan." Dat de gemaakte keuzes soms pijnlijk zijn, begrijpt Hooge Burch maar al te goed. zeggen Glaser en voorlichter Fred Kof man. De laatste zegt daarover: „Wanneer je praat over een complete afdeling die wordt op geheven, kom je als werknemer sneller in actie." Niettemin is Glaser ervan overtuigd de juiste keuzes te hebben gemaakt. „Op het eer ste deel van de reorganisatie hebben we vanuit het ministe rie van volksgezondheid, de on dernemingsraad en de familie vereniging (waarin ouders en familieleden van bewoners zijn vertegenwoordigd - red.) posi tieve reacties gehad. Die plan nen zijn intern langdurig be sproken en ook bij de tweede fase hebben we ons uitgebreid door verschillende instellingen laten adviseren." Krachtige elektrische heggeschaar, snijblad 47 cm, dubbelsnijdend en mét veiligheidsschakelaar.^. Deie aanbieding s geWtg van 11 juni vm 17 |um 1997. MOERKERK, KATWIJK RANONKELSTRAAT 92 071-4016905

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13