'Ik doe nog één poging terug te keren naar het christendom' Scherpe kritiek Van Luyn op referendum kei ARCHIEVEN Kerk Samenleving Simonis viert jubileum met hoogmis Alphense predikai "ambt onwaardig' uit de Leidsch Dagblad Schrijvende lezers Schending van principe: vervuiler betaalt Overwinning van links vanzelfsprekend DONDERDAG 12 JUNI 1997 NIEUW-DUK GPP Kardinaal Simonis viert komen de zondag zijn veertigjarig priesterschap in het dorp Nieuw-Dijk in de gemeente Didam. Hij zal daar ter gelegen heid van het Landjuweel 1997 de pontificale hoogmis verzor gen. Na de mis is er gelegenheid om de kardinaal te feliciteren met zijn jubileum. De feestdag van de kardinaal valt precies samen met het vijf tigjarig jubileum van de Gelder se Federatie van Schuttersgil den en Schutterijen St. Huber- tus. Om de vijf jaar verzorgt een van de vier schutterskringen fri Gelderland het Landjuweel, een feest waar alle Gelderse schut tersverenigingen samenkomen. De Nieuw-Dijkse schutterij St. Antonius organiseert dit tiende Landjuweel. Twee jaar geleden deed de schutterij een beroep op de kardinaal om de pontifi cale hoogmis te verzorgen. Hij zegde dat toe. zich daarbij niet realiserend dat 15 juni 1997 de dag is waarop hij veertig jaar ge leden het priesterschap aan vaardde. Hij zegt daarover in het programmaboek van het Landjuweel: ..Waar kan een bis schop immers beter God dank zeggen voor de genade om veertig jaar lang te mogen delen in het Hogepriesterschap van Christus, dan juist te midden van zovele gelovigen die op het Landjuweel verwacht worden? De eucharistie, als dankzegging aan God bij uitstek, kan ik mij niet feestelijker v oorstellen. De pontificale hoogmis zal bij goed weer worden gehouden op het voetbalveld van de Sprink hanen, bij slecht weer in de kerk. Na de hoogmis volgt er een aubade. Zo'n tachtig tot honderd familieleden, vrienden en kennissen van de kardinaal zullen daarbij aanwezig zijn. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hellouw: A.J. Kunz, kandidaat te Vaassen. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Benoemd: te Leeuwarden als bij stand in het pastoraat (part-ti me): drs. J.D. Cremer, gerefor meerd emeritus predikant te Veenhuizen, die deze benoeming heeft aangenomen. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 07] Theologe Christa Anbeek beweegt zich op het raakvlak van de oos terse en westerse godsdienst. Ze geeft zenmeditatie op De Tiltenberg, een centrum voor meditatie en bezinning in Vogelenzang. De Tilten berg is een project van De Graal, een katholieke lekenbeweging van \Touwen die zich bezighouden met spiritualiteit. Anbeek werd in 1961 in Bameveld geboren in een apostolisch gezin. Op school al was zij zeer geïnteresseerd in religie en ze ging theologie studeren in Utrecht en aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Tijdens de studie kwam Anbeek in aanraking met het boeddhisme en ze studeerde af op het onderwerp: de dood in het christendom en het boeddhisme. Hier promoveerde ze ook op, in 1994 in Amsterdam. Intussen had Anbeek al diverse cursussen op De Tiltenberg gevolgd waardoor ze leerde mediteren. Ze ging zelf zenprogramma's organiseren, ging op De TUtenberg wonen en is nu tweeënhalf jaar staflid. Momenteel ori ënteert ze zich op de remonstrantse gemeente met het plan om hier predikant te worden. Ik ben opgegroeid op de Veluwe tussen de strenggelovigen. Ik wil de erbij horen maar ik mocht van mijn ouders niet naar de kerk of zondagsschool omdat ze zelf het geloof had den verloren. Op de lagere school werd het geloof als iets ontzettend belangrijks gepre senteerd. maar ik begreep niet waarom. Daarom ging ik op onderzoek uit. Door het con tact dat ik rond mijn zestiende met een predikant in het dorp had, werd ik steeds nieuwsgie riger naar wat gelovige mensen bewoog. In Barneveld hoorde je iedere zondag tien kerkklokken luiden waarna iedereen naar zijn eigen kerkje ging. Ik vroeg me af waarom. Ik ging naar ge- sprekskringen. maar mijn ou ders vonden het overdreven. Ook waren ze er tegen dat ik theologie ging studeren. De theologiestudie viel me nogal tegen. Andere studenten, vooral die van de Gereformeer de Bond. waren anders dan ik en ik bleef het gevoel hebben dat ik iets miste, waarschijnlijk omdat ik geen kerkelijke ach tergrond had. Pas toen ik gods dienstfilosofie. islam en boed dhisme kreeg, vond ik de studie interessant. In het boeddhisme trok me vooral de Japanse cul tuur. In die tijd stierf een fami lielid van me en daar had ik erg veel verdriet van. Maar mijn geloof hielp me niet bij het ver werken van de dood. Toen ik daarop een boek van Han de Wit over het boeddhisme las, raakte dat me enorm, vooral omdat er in beschreven werd hoe boeddhisten met de dood omgaan. Zij zien dood en leven als een twee-eenheid, terwijl wij westerlingen er een scherp onderscheid tussen maken. Het inzicht dat de dood bij het le ven hoorde hielp mij het ver driet draaglijk te maken. Ik wilde dat mijn leven mooi was. zonder verdriet en lelijke dingen. In het boeddhisme zijn mooi en lelijk ook een eenheid. Het idee is dat narigheid on ontkoombaar is. maar als je je er niet tegen verzet, lijd je er minder onder. Dat is ook het uitgangspunt van zen. Zen is een stroming binnen het boed dhisme waarin je door medita tie leen helemaal in het hier en nu te leven, waardoor je rusti ger wordt. Het is niet zo dat niets je meer raakt, maar wel datje niet meer probeen je le ven te manipuleren. In het be gin vond ik mediteren moeilijk want ik zat ongemakkelijk en ik moest steeds aan vervelende dingen denken. Maar ineens merkte ik dat ik toch van het gefluit van de vogels kon genie ten. Ik was kalmer geworden en merkte hoe onrustig ik altijd had geleefd. Ik werd steeds cynischer over het christelijk geloof. De studie was frustrerend want ik be greep de materie gewoon niet. En met de dood kon ik niet uit de voeten. Ik meende dat ik toch nooit een gelovige zou worden en dat trok me juist zo in het boeddhisme: je hoeft niets te geloven. Het gaat om je eigen verwerkelijking. In boed dha hoef je niet te geloven, al leen moet je wel vertrouwen hebben in het pad dat hij is op gegaan en dat hem heil heeft gebracht. Toen De Graal hier werd opge richt, begin jaren zeventig, was het boeddhisme goed te inte greren in het katholieke bezin ningscentrum. De meditaties en de retraites die hier al wer den georganiseerd beten elkaar niet. Nu hebben we wel veel discussies over de raakpunten tussen boeddhisme en chris tendom, vooral omdat het boeddhisme geënt is op de Ja panse mannenciiltuur en wij een feministische organisatie zijn. Daarnaast is westers den ken kritisch, maar oosters den ken juist niet. Een vraag die je dus kunt stellen is: moeten we wat we van Auschwitz hebben geleerd maar opgeven? Maar als we dat niet willen moet je dan je eigen, westerse zen, cre- eren? Het heeft lang geduurd voor ik echt enthousiast was over me ditatie. Maar de kick komt pas achteraf, als je merkt dat je hel der en rustig bent geworden. Voor mij werd zen zelfs versla vend. Nu werk ik fulltime in de organisatie van De Tiltenberg, waar we naast zen ook vrou wenvieringen en weekeinden met een bijbels thema verzor gen. Toch wil ik hier niet eeu wig mee doorgaan. Ik wil een laatste poging wagen om terug te keren naar het christendom. Daarom wil ik graag predikant worden in een remonstrantse gemeente, dat is tenslotte mijn vak. Ik denk dat ik genoeg in te brengen heb, de stilte kan voor het christendom veel beteke nen en omgekeerd zie ik veel in de christelijke traditie. De Tiltenberg is niet mijn eindstation, mijn Qk zoektocht naar spiri- tualiteit gaat verder. CARINE DAMEN ALPHEN AAN DEN RUN De predikant van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt in A aan den Rijn. de 45-jarige J. Borgdorff, is volgens de plaat kerkeraad 'zijn ambt onwaardig' geworden. De dominee wegens relatieproblemen zijn functie neergelegd. Zijn bev heid om voor te gaan in de eredienst is hem inmiddels d( classis Midden-Holland ontnomen. Borgdorff was sinds 20 september 1992 werkzaam bij c gemaakte geloofsgemeenschap in Alphen aan den Rijn. I voor stond hij als predikant in Rotterdam-Noord (vanaf 191 Axel (vanaf 1980). Borgdorff was al eerder aan de gemeei Alphen verbonden. Hij begon hier zijn loopbaan op 1 ja 1977 als predikant voor Bodegraven-Woerden en Alphei den Rijn. De Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt zal na de zomerval een opvolger voor Borgdorff beroepen. UTRECHT» ANP Bisschop Van Luyn van Rotter dam heeft gisteren scherpe kri tiek geuit op het referendum voor vernieuwing in de Rooms- Katholieke Kerk. Namens de overige bisschoppen nam hij de 15.651 handtekeningen in ont vangst die het comité Kerk Hardop had bijeengehaald. 'Geen succes', zei de bisschop. De 'eenzijdige en ongenuan ceerde' inbreng van Kerk Hard op werkt eerder vernietigend, polariserend en frustrerend dan dat zij bijdraagt aan de dialoog binnen de kerk, aldus de vice- voorzitter van de bisschoppen conferentie. De RK Kerk heeft belangrijker zaken aan het hoofd dan de vijf 'binnenkerke lijke' thema's van Kerk Hardop. Dit comité pleit voor inspraak bij bisschopsbenoemingen, toe gang van vrouwen tot het pries terschap, vrije keuze van pries ters inzake het celibaat, een po sitieve waardering van seksuali teit en een bemoedigende in plaats van een bedreigende boodschap. Van Luyn noemde dit pleidooi 'te smal'. Het beant woordt niet aan de hoge noden van de kerk. Het is terecht dat deze thema's niet meer hoog op de agenda staan, aldus Van Luyn. De bisschoppen concen treren zich liever op spi teit (relatie met God) en riteit (relatie met medemt Voorzitter Henk Baai Kerk Hardop zei dat schoppen juist aan de vi damentele mensenn aandacht moeten schenl de kerk slagen in de overdracht aan kindere was teleurgesteld dat Va de vraag ontweek of hij cussie over toelating van wen tot het priesteraml gesloten acht, zoals paus nes Paulus II heeft gezegd Van Luyn zegde wel t hij de wens om inspraaki lovigen bij een bisschopsl ming zal inbrengen i leg van de bisschoppen maand wordt bisscho; Schure van Den Bosch 1 Volgens de kerkelijke dient hij dan zijn ontsla) paus in. Het 'beperkte aantal' gekomen handtekenin) volgens Baars een veeg voor de velen die de laat een opleving in de kerl Gelovigen komen niet n hun stoel, omdat de kerk zich weinig van hun aantrekt. Ook hebben kelijke functionarissen i censuur of angst niet oi kend. ANNO 1897 Zaterdag 12 Juni LEIDENGisteravond trad in de grote zaal van het Nut al hier voor de kiezers op als spreker de candidaat van "Vader land en Oranje", de hooggeboren heer graaf van Limburg Stirum. uit 's-Gravenhage. Hij had tot onderwerp zijner rede gekozen artikel 4 van het Regelement van "V en O', maar in omgekeerde volgorde, zoodat hij begon met te spreken over de beschouwing van bijzonderen eigendom, vervolgens over de christelijke behandeling van den werkman, rechtvaardige verdeling aer lasten naar ae onderscheiden draagkracht, ae gelijkheid van allen voor de wet, het te keer gaan van de openbare onzedelijkheid, het verstrekken van christelijk on derwijs en eindelijk het bevorderen van den christelijke godsdienst, zoowel in het moederland als in zijne overzee- sche bezittingen. VOORSCHOTENDe opbrengst der in de gemeente Voor schoten gehouden inzameling van gelden voor het huldeblijk aan H.M. de Koningin-Regentes bedraagt ƒ445,43. LEIDERDORPDe heer N. Koot heen bij den Raad dezer gemeente zijn ontslag als lid van dit college ingediend. Na dus gedurende zeven en twintig jaren zich aan de belangen der gemeente te hebben gewijd, neeft de heer Koot, met net oog op zijn hoogen ouderdom, thans gemeend de beharti ging der gemeentezaken aan jongere krachten te moeten overgeven. ANNO 1972 Maandag 12 Juni LEIDENTwee broers uit Leiden, resp. 46 en 43 jaar oud, hebben zaterdagmiddag op luidruchtige wijze uiting gegeven aan hun misgenoegen over een naar hun mening te lage uit kering van de sociale dienst. Zij haalden er hun gram door van het gebouw aan de Langebmg negenentwintig ruiten in te slaan. Het tweetal maakte daarbij gebruik van een paraplu en de blote vuist. De politie kon de boze broers, na door voorbijgangers te zijn gewaarschuwd, ter plaatse in de kraag pakken. Het duo bleek onder invloed van sterke drank te ver keren. LEIDENZaterdag ontving de Eerste Leidse Schoolvereni ging als slot van de feestelijkheden rond haar 50-jarig be staan de oudere oud-leerlingen, tot vanuit Leeuwarden, Brasschaat en veel daartussen liggende plaatsen. Vooral het eerste schooljaar 1922 was met 45 reünisten, onder wie mi nister De Koster van Defensie, goed vertegenwoordigd. Burgemeester van Eysinga van Oegstgeest, ook één van de leerlingen uit 1922, bracht de oud-onderwijzeres uit die tijd, mejuffrouw N. van der Werff mee, die een mooie corsage door haar oud-leerlingen aangeboden kreeg. Vele herinne ringen kwamen boven bij het zien van elkaar en de oude klaslokalen in het oude zo vertrouwde gebouw aan het Noordeinde. 'Kwart miljard om schade eco nomische groei te beperken' 'Kabinet: extra geld voor milieu' Dit zijn de koppen op de voor pagina van het Leidsch Dagblad van 30 mei jl., maar uit het arti kel blijkt dat niet het milieu geld krijgt, doch de bedrijven die het milieu met hun productie aan tasten. Zij krijgen een subsidie die bedoeld is om de door hen aangerichte schade aan het milieu te herstellen, zodat zij hun schadelijke producten kun nen blijven produceren zonder dat de prijzen stijgen of de winst daaronder lijdt. Dit is toch een flagrante schending van het principe: de vervuiler betaalt. De vervuiler betaalt niets doch krijgt een subsidie, maar ieder die het slachtoffer is van de bezuinigin gen betaalt wel. Het verband tussen deze sub sidie aan de werkgevers ener zijds en sociale voorzieningen en uitkeringen van werknemers aan de andere kant, ligt in de staatsbegroting. Subsidies aan werkgevers en werknemers De kosten voor het herstellen van milieuschade dienen doorberekend te worden in de prijs van het product en niet doorgeschoven naar de staatsbegroting. foto anp drukken op de begroting van de te bezuinigen op sociale voor staat. Als er een begrotingste- zieningen van de werknemers, kort is dat binnen de 3 procent dan is duidelijk wie de vervui- dient te worden gehouden van- ling betaalt, wege de eisen van de Euro en Bovendien is het in strijd met men poogt dat te bereiken door de ideologie van de terugtre- Regelmatig verschijnen artikelen en com mentaren van de hand van Cees van Zwee- den in het Leidsch Dagblad. Niet zelden zit er een anti-communistisch toontje in het stuk Met name de artikelen over de verkiezin gen in Frankrijk hebben een bepaalde on dertoon. waar Van Zweeden zich wat zor gen schijnt te maken over de Franse Com munistische Partij en haar grote invloed in de Franse samenleving. Bij de linkse verkie zingsoverwinning schrijft hij ook onder an dere dat de Franse socialisten niet zonder de steun van communisten kunnen regeren en dat Jospin wint, Europa verliest'. Wie heeft Europa ook al weer 52 jaar geleden gered van het nazi-juk door het achtervol gen in de Berlijnse bunkers? Vijftig jaar vre de en vooruitgang in Europa door de aan wezigheid van het 'gevreesde' communis me. Vraag nu de burgers van Oost-Europa waar het communisme vervangen is (hoe lang?) door de 'werking van de marktecono mie' (Tsjechische economie staat op instor ten, massale werkeloosheid in voormalige DDR, Slowakije, Hongarije, Bulgarije en Roemenië: crisis, inflatie, daklozen, drugs verslaafden; zelfs: oorlogen in voormalig Joegoslavië en de vroegere Sovjet-republie ken). Vraag ook de bevolking in Zuid-Ame- rika naar hun leefomstandigheden en ver gelijk het met de Cubaanse, Chinese en Vietnamese. Communisten en andere pro gressieve partijen in deze landen hebben ondanks bombardementen, blokkades en sabotage kans gezien een betere verdeling van rijkdommen te bewerkstelligen. Non! Het Franse volk wil een sociaal en vreedzaam Europa zonder uitbuiting! Schrijver Van Zweeden denkt bij het woord communist waarschijnlijk aan een soort 'woesteling met een mes tussen zijn tan den'? Wie hebben reden tot angst? Dat zijn on der andere het wapenkapitaal, de grote spe culanten, met andere woorden het finan cieringskapitaal. Hetzelfde deinst er niet voor terug om overal ter wereld waar het maar profijt oplevert, regimes te ondersteu nen (Turkije, Iran, Indonesië) die de bevol- L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) dende overheid die zo gepropa geerd wordt door het paarse ka binet. Ze treedt weliswaar terug als het gaat om de zorg voor de werknemers, maar steekt wel een handje uit als het gaat om de zorg voor de werkgevers. De schade van de economische groei wordt dus niet beperkt, zoals de krant schrijft, maar af gewenteld op de werknemers. Minister de Boer van milieu is terecht niet tevreden, want zij wil dat de prijzen de waarheid spreken: de kosten voor het her stellen van milieuschade dienen doorberekend te worden in de prijs van het product en niet doorgeschoven naar de staats begroting. De koppenmaker van het Leidsch Dagblad had dus moe ten schrijven: Kwart miljard schade door economische groei wordt afgewenteld op sociale voorzieningen. Kabinet: extra geld voor vervuilers. Jan Beentjes, Euro-Nee Comité Leiden. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54. 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, JKiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjuncta.1.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN RD.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afs van het abonnementsgeld, ontvaw korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETH Voor mensen die moeilijk lezen, sle ogen hebben of blind zijn (of een a leeshandicaphebben), is een samen.: het regionale nieuws uit het Leidsch D geluidscassette beschikbaar. Voor infor 0886-482345 (Centrum voor Gesprok Lectuur, Grave) king uitzuigen, onderdrukken, uitmoorden (Indianen in Zuid-Amerika). Dat een klinkende overwinning is be haald door de linkse coalitie in Frankrijk is dan ook vanzelfsprekend. De Franse arbei ders zien (beter dan hier in Nederland) de noodzaak in om een blokkade te vormen tegen datzelfde monopolie-kapitaal. Die zelfde arbeidersklasse heeft laten zien dat het de behaalde verworvenheden (waarvoor in de zestiger/zeventiger jaren hard gestre den is) niet laat afpakken door een handje vol rijken. De Franse vakbeweging is een voorbeeld voor de Nederlandse! De titel van het artikel had dan ook moeten luiden: Kernbommen (Chirac/Dassault c.s.) verlie zen, Werk en Sociale zekerheid (PS/PCF/Groenen) winnen! Ik vertrouw erop dat de linkse overwin ning een uitstraling zal hebben naar België, Duitsland en Nederland. Een sociaal, leef baar Europa is waar het om gaat tenslotte. P.J. Schouten, Alphen aan den Rijn. ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhu dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONE5SENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19 45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partnefl bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15 .00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uur ff overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegk Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18 30-19.30 uur, klasse K daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15 30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaderstot 21 00 Kinderafdeling 14 30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (ccu)en intensive care (ic) 14 00-14 30 uurc 18 30-19 00 uur. Spoedeisende hulp. dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14 00-15.00 uur en 18 30-19.30 uur. kl daarnaast ook 11 15-12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12