Leiden Regio 'Arme huurders naar dure wijken' lik heb mijn nichtje maar meegenomen' Van Duuren Techniek aan rand van afgrond Raadslid kan scheve iep in Merenwijk niet redden Rupsen blussen eerlingen ikenen vereenkomst Aandeelhouders Mogen krijgen nog eens uitleg ÖNDERDAG 12 JUNI 1997 kf hans jacobs. 071-5356414. piv -chef rudolf kleun. 071 -5356436 reinen naar Amsterdam vertraagd Het treinverkeer tussen Leiden en Amsterdam heeft van- orgen vertraging opgelopen als gevolg van een defect aan de j venleiding. Die zou bij Hoofddorp zijn kapotgetrokken door stoptrein. Na dat incident zijn de treinen naar Brussel en singen omgeleid en zijn de sneltreinen tussen Amsterdam en Haag helemaal geschrapt. Dat veroorzaakte op het traject iden-Amsterdam vertragingen van een kwartier tot een half Het defect zou in de loop van de ochtend zijn hersteld. Vechtpartijen bij het station pENTwee keer moest de politie vannacht ingrijpen bij vecht- partijtjes tussen jongeren op het Stationsplein. Rond twee uur ïoffen agenten twee groepen jongens, van wie er één met een bebloed gezicht rondliep. Toen de politie de vechtersbazen aan- jprak werden zij agressief tegen de wetshandhavcrs. Maar een jevel om te verdwijnen werd ten slotte toch opgevolgd. Een uur Lter kwam de politie tussenbeide bij een vechtpartij tussen drie Nederlandse en drie Marokkaanse jongens op het plein. ,,Die padden elkaar lopen jennen en dat was ontaard in een handge meen", zegt politiewoordvoerder Ton Stuifbergen. Hennepkwekerij in Sint Jorissteeg iiDENOp de eerste verdieping van een huis aan de Sint Joris- eegtrol de politie gistermiddag een kwekerij met 165 hennep- nten. Planten en apparatuur werden in beslag genomen, enten gingen naar binnen omdat zij meenden dat er was in- broken in het huis. Zij zagen iemand door een schuifraam (jaar buiten komen. Binnen bleek dat er geen spoor van een in braak te vinden, maar werden wel de geestverruimende planten jevonden De politie heeft de bewoner van het huis nog niet [unnen opsporen. Rapportcijfer blijft taboe trecht Visitatierapporten over universitaire opleidingen moe- ;n meer inzicht geven in de kwaliteit van het onderwijs. Maar at zal niet gebeuren door middel van rapportcijfers. De rappor- en moeten wel beter duidelijk maken wat de inhoudelijke ver- chillen tussen opleidingen zijn. Dat zijn twee belangrijke uit- angspunten van de gezamenlijke universiteiten in een rapport ver aanpassingen van de kwaliteitszorg. Het rapport is gisteren angeboden aan minister Ritzen (onderwijs). Sinds 1987 beoor- elen onafhankelijke commissies eens in de zes jaar alle univer- re opleidingen. Een klacht is dat de beoordeling voor bui- taanders nogal eens vaag is. Voorstellen huurdersorganisaties om verpaupering tegen te gaan Geef gezinnen met een laag inkomen huursubsidie voor een woning in een dure wijk. Zorg ervoor dat de huren niet teveel stijgen. Maar ook: sloop een aantal huizen in achterstandswijken en zet er nieuwbouw voor in de plaats. Bied goedkope huurhuizen te koop aan. Volgens de gezamenlijke Leidse huurdersorganisaties zijn dat de maatregelen die nodig zijn om verpaupering van de Sleu telstad tegen te gaan. dat de Leidse wijken niet eenzij dig worden, bijvoorbeeld. In de arme wijken moeten weer rijke mensen gaan wonen en in de dure wijken moeten ook gezin nen met lage inkomens terecht kunnen. Om dat gedaan te krijgen, moeten er in de achterstands wijken goedkope huurhuizen te koop worden gezet. Maar ook moeten er huurhuizen tegen de vlakte, vinden de organisaties. „Net als in de Bijlmermeer, ver geef me de vergelijking", zegt beleidsmedewerker F. Baks van de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO). „Daar is ook hoogbouw gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Zo kreeg de wijk een meer diverse samen stelling." Wel moeten de woningbouw verenigingen er samen met de gemeente voor zorgen dat er genoeg woningen overblijven leiden mmarten keulemans De Leidse huurdersclubs sloe gen in september al alarm, toen er cijfers op tafel kwamen waar uit bleek dat Leiden - samen met Maastricht - de enige ge meente in Nederland is waar het aantal arme gezinnen alleen maar toeneemt. Uit andere cij fers blijkt dat er in Leiden veel goedkope huurhuizen zijn, ter wijl er gebrek is aan de wat duurdere huurwoningen. Het is een combinatie, die volgens de huurders tot verpaupering van de stad zal leiden. Rijkere gezin nen zullen hun huis buiten de Sleutelstad gaan zoeken, terwijl de voorraad goedkope Leidse huurhuizen arme gezinnen aantrekt. Leiden moet dan ook razend snel in actie komen, schrijven de huurdersclubs in een brief aan de gemeente. Ervoor zorgen voor de allerarmsten, stelt Baks. „Het mag niet zo zijn dat alle remmen los gaan. Daarom zeg gen we: houd een flink aantal woningen met een huur lager dan zeshonderd gulden apart voor de mensen die het nodig hebben." Om de mensen met de laag ste inkomens naar de duurdere stadswijken te trekken moet de gemeente soepel omgaan met de nieuwe regels voor de huur subsidie, die volgend jaar in gaan. Op dit moment komen al leen huurders die een huis heb ben met een maandhuur lager dan 679 gulden voor subsidie in aanmerking. Vanaf 1 januari hebben ook mensen die verhui zen naar een woning met een maandhuur tot 823 gulden recht op subsidie. Tenminste: éls de gemeente dat goed vindt. En het goed vinden, dat is volgens de huurders precies wat de gemeente moet doen. „Je moet de nieuwe huursubsidie- regels gebruiken om de lagere inkomensgroepen meer vrijheid te geven om ook in duurdere wijken te gaan wonen", zegt LWO-medewerker V. van der Hidde. „Zo krijg je meer menging." Huismannen deinen, hossen en springen bij Marco Borsato .maarten keulemans kevan der toolen een hek aan de Evertsen- aat staan twee mannen in iform stoere verhalen uit te iselen. „Nee, dan die keer !t René Froger. Die ging zo, p, met bodyguards en al Sirs door het publiek. Dan i je toch wel een beetje raar, lanavond is Huschka Bewa- Ig opgetrommeld om de cht te houden bij een wel ;1 bijzonder feest. De ge- ïentelijke dienst Milieu en heer viert dat het vernieuw- uitgebreide gebouw van de jjfcneentereiniging klaar is. Er hapjes en drankjes. Een lo- en een modeshow. Maar oral is er Marco Borsato. Wat een rare trui heeft-ie i", merkt een vuilnisman op Borsato eenmaal op het po keim staat. „Die gekke lange "uwen. Hij kan beter zo'n •bestendig shirtje dragen ils wij krijgen." )e zanger kondigt het vol- ïde liedje aan. Met een knip- naar de ambtenaren in de l zo lijkt het. „Sommige nsen schrijven brieven van kantjes. Maar soms kan net een paar regels net zo- 1 zeggen." let ruim negenhonderd kop- tellende publiek gilt. Klapt handen. Deint, host, springt, hterin de zaal zijn de mensen de stoelen geklommen. Een met een tatoeage en een isachtige snor zingt uit volle rst mee met een lied waarvan 71 bewoorden niet kent. sen oudere heer ziet het alle- i hl wat onderkoeld aan. „Ik ld het wel mooie muziek or. Maar ik hoor het liever Veel dromen bleken gisteren geen bedrog. Marco Borsato zette de medewerkers van Milieu en Beheer in vuur en vlam. foto henkbouwman thuis. Rustig in mijn stoel en de volumeknop laag." Ook stads deelmanager Ruud Lijnzaat vindt het wel best. „Ik heb mijn nichtje maar meegenomen. Toen ze hoorde dat Marco Borsato vanavond zou spelen, wilde ze maar wat graag mee." Hij is bepaald niet de enige die een echte fan van thuis heeft meegenomen. Gevulei-be- stuurslid Petra Wuisman moest de felbegeerde tweede uitnodi ging thuis verloten. De winnen de dochter staat in de voorste li nies. Borsato kondigt aan dat zijn volgende lied te maken heeft met vertrapte bloemen en een gebroken bloembak. Alweer een heel toepasselijk lied voor de milieu-ambtenaren in de zaal. Ambtenaar Fons Delemarre komt binnen met Michelle van negen. Hoewel het optreden van Borsato zo lang mogelijk geheim is gehouden, heeft het meisje er lucht van gekregen. En nu mocht ze - bij wijze van hoge uitzondering - langs de mannen van Huschka. Om straks na het popconcert de handtekening van haar idool te bemachtigen. Ze timmert Dele marre op de schouder. „Dit is een hele, héle lieve meneer." De lieve meneer loopt het ge bouw uit. Om even te controle ren of het knalharde popconcert niet al teveel geluidsoverlast geeft. „Anders krijgen we straks nog gedonder met de dienst Milieu en Beheer." leiden Brandweerlieden, die blussen brandjes. Of ze verlenen assistentie als er ergens een verkeerson geluk is geweest. Tenminste, negen van de tien keer is dat zo. Maar ze doen ook wel eens wat anders. Iets heel anders. Zoals hier te zien is op de foto: het schoonspuiten van een boom. Gistermorgen han teerde de brandweer de spuit in de Bakhuis Roozen- boomstraat, in de Professorenwijk. Vier bomen in deze straat - meelbessen - zaten werkelijk onder de rupsen en spinsels van deze beesten. Volgens de ge meentelijke bomenexpert Jack Klijnstra waarschijn lijk de zogeheten ringelrups. „Waarom ze alleen op deze vier bomen zaten en niet op de andere bomen in de straat? Nou, er staan maar vier meelbessen in de straat. De meeste rupsensoorten hebben smaak. Dit boompje vinden ze blijkbaar heel lekker." De bewoners vonden het allemaal niet zo lekker. Wie langs of onder zo'n boom liep, had binnen de kortste keren een paar rupsen in zijn haren en aan zijn kleren hangen. Irritant Net als vorig jaar besloot de gemeente daarom tot het schoonspuiten van de bomen. Toen had het ook al zo goed geholpen. Met doodgewoon water, zonder toevoeging van allerlei giffen, waren de rupsen van de stammen en takken gespoeld. En dat gebeurde nu dus weer, een och tendje rupsen blussen. foto hielco kuipers 'We zijn anderhalf jaar uitgemolken leiden annetvan aarsen Een generator buiten op de stoep zorgt ervoor dat binnen bij Technisch Handelsbureau v/h Van Duuren nog een enkele tl-balk brandt. En op de ramen van het bedrijfspand aan de Rooseveltstraat hangen leuzen als 'Personeel houdt Van Duuren open'. Een oud, gere nommeerd Leids bedrijf is in diepe problemen gekomen. De verhuurder sloot de elektriciteit af omdat de huur al enkele maanden niet meer werd be taald. Bitter en triest, zo omschrij ven de werknemers de situatie. Ze hebben genoeg klanten, ge noeg opdrachten, voldoende handel. „Het bedrijf heeft be staansrecht. Dat is het moeilijke aan de situatie", zegt Frans Pe ter de Brandt. Hoe het dan kwam dat Van Duuren nu aan de rand van de afgrond staat? Volgens de werknemers was het de investeringsmaatschappij, die het bedrijf een paar jaar ge leden heeft gekocht, die Van Duuren systematisch heeft uit gekleed, leeggezogen. „De aandeelhouders draaiden de kraan dicht. Het was broek zak-vestzak-politiek", zegt Ro bert Smits. „We hangen al an derhalf jaar aan het lijntje, an derhalf jaar lang zijn we uitge molken. En nu ligt er een grote stapel onbetaalde rekeningen." De Brandt: „Die maatschappij is flink gaan snoeien. In oktober zijn er een stuk of tien mensen ontslagen. Ooit werkten er hier 22, 23. Nu zijn het er nog maar zes, zeven. We kunnen het werk nauwelijks aan, we zouden best een paar man extra kunnen ge bruiken. Maar nu heeft de bank de kraan dicht gedraaid. Begrij pelijk. Zulke dingen gebeuren als je systematisch de huur niet betaalt en de leveranciers hun geld niet geeft. Wij hebben afge lopen maand geen loon gekre gen, geen vakantiegeld. De soci ale premies werden niet meer betaald. Het kon die eigenaren waarschijnlijk niets schelen. Ze omschrijven de investe ringsmaatschappij als een ma kelaar in bedrijven. De groep koopt voor haar interessante bedrijven op. haalt de bezem er door heen om het weer voor verkoop aantrekkelijk te maken. De maatregelen zijn vaak 'op het randje' en bij Van Duuren ging het vreselijk mis. Van Duuren. sinds 1909 gevestigd in Leiden, is volgens de werkne mers kapot gemaakt. De werknemers houden desalnietemin de moed erin. De zaak is inmiddels verkocht, aan een particulier met hart voor de zaak. Maar die moet eerst de to renhoge problemen oplossen, voor er weer aan Van Duuren gebouwd kan worden. „We ho pen op een doorstart", zegt Smits. „Daarom zijn we nu, on der deze omstandigheden, nog steeds open. We willen geen klanten verliezen. Een klant die voor een dichte deur komt te staan, zie je nooit meer terug. Maar het is enorm lastig. Som mige bestellingen hebben we niet in voorraad. En we kunnen niets bestellen. Want we kun nen de leveranciers op het mo ment niet betalen. Die mensen hebben ook recht op htm geld." Algen van het Regionaal •leidingen Centrum (ROC) in den hebben gisteren de eer onderwijsovereenkomst ge iend met daarin de rechten plichten van de school èn de ding. De overeenkomst is be eld om de kwaliteit van het derwijs te verbeteren en leer- ;en meer bij hun opleiding te rekken. In het contract staat 'er meer hoe lang en hoe 'ar de studie is, waar de les- vvorden gegeven, op welke lersteuning leerlingen kun- 1 rekenen, hoe het examen is egeld en wat er gebeurt als leerling of de school zich niet f de afspraken houdt. Het C is een instelling voor be- jpsonderwijs en volwas- ieneducatie. leiden aad rietveld Een scheve iep aan de Botterwerf in de l.eidse Merenwijk is gisteren ondanks de tussenkomst van raadslid Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groenen omgezaagd. Vlasveld wist het leven van de boom, die volgens de gemeente een gevaar was voor de omgeving, wel een paar uur te rekken. Maar redden kon ze de iep niet. Omdat er onweer en rukwinden waren voor speld wilde de gemeente gisteren de boom 'pre ventief ruimen'. „Hij was zwak. Bij de storm van afgelopen zaterdag was een aantal wortels afge broken", zegt gemeentelijk bomendeskundige Mieke van der Ven. „Met het oog op de naderen de storm konden we hem niet laten staan." Maar Vlasveld, die in de buurt woont en de za gers zag aankomen, greep in. Want die iep kon nog best een paar jaar mee, meende zij. „Hij moest alleen gestut worden." Het leidde tot een heel geruzie op straat. Buurtbewoners vroegen zich af wie de mevrouw wel was, dat zij zo'n 'nut- Het werd, vanwege het raadslidmaatschap van Vlasveld, nog een heel gedoe daar in de Meren wijk. Van der Ven trad in overleg met bomen- wethouder Jan Laurier en samen besloten zij de in Leiden woonachtige taxateur van de Bomen- stichting om een second opinion te vragen. Van derVen: „Omdat mevrouw Vlasveld van een poli tieke partij is, is het een beetje een politiek ver haal geworden." Maar de taxateur kwam tot hetzelfde óórdeel als de bomendeskundige van de gemeente. De boom moest zo snel mogelijk om, vond hij. Van der Ven: „Als er een ongeluk gebeurt, dat heb ik mevrouw Vlasveld óók verteld, dan worden wij aansprakel ij k gesteld. Een paar uur later dan gepland ging de iep dan toch tegen de vlakte. Zeer tot ongenoegen van Vlasveld. „Ik ben echt laaiend", zegt het raadslid. „Die boom was gezond. Het kan best dat er een paar wortels waren afgebroken, maar dan kun je hem toch stutten? Flet duurt 25 jaar voor we weer leiden anp ring. Om die te organiseren heb je tijd nodig. Een brief als toe lichting is niet voldoende. Di<> roept weer vragen op en daarop moet de directie weer reage ren". aldus een woordvoerder van Eelkman. Een groot deel van de aan deelhouders Mogen vindt het overnamebod van Zeneca te laag. Het Britse concern biedt per aandeel 13,75 gulden. .Al ge ruime tijd daanoor was de beurskoers van het aandeel Mo gen op de .Amsterdamse effec tenbeurs in de euforie rond bio- techfondsen opgelopen tot bo ven de 30 gulden. Eelkman zegt een stichting te willen oprichten om de belan gen van de gedupeerden 'op ef fectieve wijze' te behartigen. Zij roepen beleggers die zich nog niet hebben gemeld, alsnog Mogen International wil zijn aandeelhouders nog eens infor meren over de gang van zaken rond het omstreden openbaar bod van het Britse farmaciecon cern Zeneca op het Leidse bio technologiebedrijf. „Dat zal geen nieuwe informatie zijn", aldus directeur A. Breure van Mogen gisteravond. Op welke wijze de aandeelhouders hun informatie krijgen, weet hij nog niet. „Mogelijk wordt het een uitleg via de pers." Hel adviesbureau Eelkman Rooda, Van Lawick Co, dat zegt op te treden namens een groep van 130 ontevreden aan deelhouders, rekent erop dat Zeneca zijn bod op Mogen ver lengt. De biedingstermijn sluit aanstaande maandag om 15.00 uur. „De aandeelhouders infor-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11