Ieiden Regio Kraakflat leeggehaald Miljoenen extra voor impuls Leidse economie r Netwerk' helpt ongeren aan baan Rijksherbarium verkocht aan projectontwikkelaar ^eidse taalkundige Kortlandt krijgt Spinozaprijs slamitische school getroffen door brand urowalgers larcheren oor Leiden Midden in de natuur OENSDAG 11 JUN11997 f «HANS JACOBS. 071-5,56414 PIV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 A C De 77_iar|ge Leidse I D topdanser Ymkje Boogert zoekt een nieuwe partner. 'Alleen de rumba dansen staat zo raar'. Speculanten si -n De gemeente Voor- I f schoten zet grond- speculanten de voet dwars in de nieuwbouwwijk Star- renburg2. Stedelijk Gymnasium wint Wiskunde Olympiade Het Stedelijk Gymnasium heeft de eerste prijs gewonnen op de Nederlandse Wiskunde Olym piade. Aan deze wedstrijd heb ben dit jaar 247 scholen mee gedaan met in totaal 2600 leer lingen. De school haalde het recordaantal punten: 158. Zes leerlingen van het Gym mogen mogen in september meedoen aan de tweede ronde in Eind hoven. Daar wordt beslist wie Nederland mag vertegenwoor digen bij de Internationale Wiskunde Olympiade in Tai wan. WD niet beter Het aan de kant zetten van leidende figuren blijft in de Leidse po litiek schering en inslag. Zijn het bij de collegepartijen de wethou ders die met enige regelmaat worden ingewisseld, bij de opposi tie moeten de fractievoorzitters het ontgelden. Na Cor Vergeer (SP) is nu ook WD'er Alexander Geertsema van zijn stoel gekie perd. De manier waarop Geertsema is weggestuurd vertoont sterke overeenkomsten met het door de WD zo bekritiseerde pootje- haken van wethouder Aart van Bochove door de CDA-fractie. Ook hier gaat het niet om de inhoud, maar om de vorm. De WD spreekt zijn grote waardering uit voor de manier waarop Geertse ma zijn werk heeft gedaan, maar stuurt hem in één moeite door de laan uit. Van Bochove moest sneuvelen vanwege zijn 'stijl van leiding ge ven'. De WD vroeg een interpellatie aan, omdat de liberalen wil den weten welke inhoudelijke kritiek er was op het functioneren van de wethouder. Die bleek er niet te zijn en dus was de WD boos. Zo hoorde je niet met mensen om te gaan. Het imago van de politiek was beschadigd, zeiden de WD'ers. Maar in hun jacht op een wethouderszetel doen de liberalen zelf niet anders dan het door hen zo bekritiseerde CDA. Geertsema moet onder druk van zijn fractie driekwart jaar voor de verkiezin gen zijn voorzittershamer inleveren. Niet omdat hij een zwakke oppositie voert of het liberale verkiezingsprogramma aan zijn laars lapt, maar omdat hij geen goed 'manager' is. Het CDA ging niet netjes met zijn wethouder om, luidde de kritiek van de WD iets meer dan een maand geleden. De liberalen doen het nu zelf niet beter. Ondanks een uitdrukkelijke belofte, maakt de fractie de brief niet openbaar waarin Geertsema zelf commen taar geeft op zijn ontslag. De nieuwe man, Jan Willem Kradolfer, wekt intussen geheel ten onrechte de indruk dat Geertsema vrij willig is teruggetreden. Zo komt de kritiek van de WD op het han delen van het CDA in een merkwaardig daglicht te staan. Ach teraf bezien is het toch gewoon de pot, die de ketel verwijt dat hij zwart ziet. Leiden is 'in grote lijnen' ak koord met de bouwplannen van projectontwikkelaar Hopman voor het terrein tussen de Schelpenkade en de Heren straat. Hopman kocht het stuk grond, waar een deel van het Rijksherbarium was gevestigd, onlangs van de Rijksuniversiteit Leiden. De projectontwikkelaar wil er ongeveer 50 huizen gaan bouwen. Hopman hoopt rond de jaar wisseling met de bouw te begin nen. Maar eerst moet het defi nitieve plan nog worden goed gekeurd. Voor de gemeente is het belangrijk dat de huizen in de omgeving passen. De vol gende stap is aan de architect. „Die moet nu met de feitelijke bouwaanvraag komen, die ver volgens moet worden goedge keurd door de welstandcom missie", zegt een woordvoerder van de gemeente. Ook de omwonenden mogen nog een keer hun mening geven over het bouwplan. Eerder al bleek dat het wijkcomité Tuin- stad/Staalwijk een duidelijke opvatting heeft over de inrich ting van terrein: er moest laag bouw komen, veel groen en speelgelegenheid Hopman is niet bang dat het wijkcomité alsnog roet in het eten gooit. „Er is veelvuldig overleg geweest met het buurt- comité en er is overeenstem ming bereikt", laat woordvoer der J. Jongepier van Hopman weten. Grafitti bestrijden, bouwplannen maken voor het Slachthuisterrein, verbetering van de wijk De Ho ven, hulp aan verslaafden en daklozen, opknap pen van de passantenhaven, maatregelen tegen langdurige werkloosheid, meer speelruimte voor kinderen: het zijn allemaal onderdelen van het projectplan Grote Stedenbeleid, dat vijf Leidse wethouders gisteren presenteerden. Dat beleid levert de stad de komende drie jaar een extra fi nanciële impuls van 8,3 miljoen gulden van het rijk op. De zes 'nieuwe' grote steden (G6) waartoe Lei den behoort - en die een bijdrage krijgen uit het grote stedenbeleid - sluiten morgen een conve nant met het ministerie van binnenlandse zaken. Vijftien andere grote steden sloten al in oktober van het vorig jaar een overeenkomst met het rijk. Morgen tekenen namens het kabinet minister Dijkstal en staatssecretaris Kohnstamm. De G6 worden vertegenwoordigd door burgemeester Pop van Haarlem. Als de plannen van de zes steden zijn getoetst krijgen zij in oktober miljoenen guldens om hun stad een economische impuls te geven en zo de werkloosheid terug te dringen. Revitalisering van de stadseconomie, heet dat in de termen van bin nenlandse zaken. Over drie jaar bekijkt het minis terie of de steden dat doel hebben bereikt. Voorwaarde van binnenlandse zaken is wel, dat de projecten in overleg met bedrijven en instel lingen op touw worden gezet. „Wij moeten als gemeente nog meer dan anders naar buiten ge richt zijn", zegt wethouder Pex Langenberg (D66 vernieuwend besturen) Met de werkloosheidsbestrijding gaat het ei genlijk al heel goed in Leiden, meent Langen- bergs collega Jan Laurier (Groen Links/werk). „Wij doen het op dat gebied absoluut niet slecht. Maar we hebben wel specifieke problemen. Het bestand van langdurig werklozen wordt steeds 'harder', de werkloosheid onder vluchtelingen is extreem hoog en er zijn in Leiden relatief veel mensen met een hoger beroepsopleiding of een academische scholing zonder baan. Eén van de 51 projecten die Leiden heeft be dacht is speciaal gericht op werkloze academisch. Voor vijftien mensen die afgestudeerd zijn in ta len wordt een baan gecreëerd in het midden- en kleinbedrijf. Dankzij die 'kennisinjectie' zouden kleinere bedrijven zich ook op de exportmarkt kunnen begeven en zo hun omzet verhogen. Het is één van de weinige echt nieuwe projec ten in het Leidse Grote Stedenplan, dat verder vooral mikt op uitbreiding van bestaande projec ten of het vlottrekken van vastgelopen initiatie ven. Zo wordt er geld gevraagd voor bestrijding van schoolverzuim en voortijdig schoolverlaten, cursussen voor langdurig werklozen, schoon maakacties in verschillende Leidse buurten, een klussendienst voor ouderen en gehandicapten en voor het al jaren oude plan om de Leidse binnen stad 'doorvaarbaar' te maken. „We hebben heel veel geïnvesteerd in de 'har de' infrastructuur - in wegen, bruggen, kademu ren -, nu gaan we meer investeren in de sociale infrastructuur", zegt Langenberg. Maar de ge meente wil met de 8,3 miljoen gulden extra ook wel degelijk weer investeren in onroerend goed. Zo is er het plan om winkelpanden in de staart van de Haarlemmerstraat, tussen de Pelikaans traat en de Haven, op te kopen, op te knappen en weer te verkopen. En door het gedeeltelijk over kluizen van de Willem de Zwijgerlaan wil de ge meente de wijk De Hoven uit zijn isolement ha len. e Leidse hoogleraar F. Kortlandt is een van de win- lars van de Spinozaprijs. De taalwetenschapper ijgt twee miljoen gulden omdat zijn werk volgens de ederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk On- irzoek (NWO) tot het Nederlandse top-onderzoek rekend mag worden. Ook kankeronderzoeker prof. dr. H. Pinedo van de ije Universiteit van Amsterdam en chemicus prof. R van Santen van de Technische Universiteit Eind- >ven, krijgen deze prijs voor hun 'internationaal tanbrekendewerk'. De drie toponderzoekers zijn geselecteerd uit een oep van 35 genomineerden. Twee jaar geleden kreeg Leidse professor Frits van Oostrom - middelneder- landse letterkunde - ook al de Spinozaprijs. „Ik had ei genlijk gedacht dat Leiden niks meer zou krijgen om dat we al aan de beurt waren geweest", reageert Kort landt. „Maar ik ben blij dat onze letterenfaculteit op nieuw in de prijzen is gevallen. Dat zegt wel iets." De Leidse hoogleraar wordt door NWO geroemd als 'een van de grootste taalkundigen van deze tijd'. Kort landt kent, bestudeert, beschrijft en vergelijkt vele ta len. Hij is erop gespitst nieuwe klanken, vormen en betekenissen te ontdekken. Ook onderzoekt hij de re laties tussen uitgestorven en bestaande talen. Volgens NWO heeft Kortlandt een sterke weten schappelijke intuïtie. Zo zou de Leidse hoogleraar tij dens een korte studiereis in Brits Columbia bij toeval 'onderscheidende tonen' in de taal van een Wakas- han-stam hebben ontdekt. Wetenschappelijk onder zoek zou later de juistheid van zijn ontdekking aanto nen. „In principe hou ik me met alle talen bezig", zegt j hij. „Dat vind ik het leukst. Ik lees ontzettend veel, vaak met het woordenboek erbij. En dan kom ik soms dingen tegen waarvan ik denk: Ahaa!" Kortlandt geldt als autoriteit op het terrein van Sla vistiek, Armeens, Keltisch, Germaans, Tochaars, Alba nees, de Fins-Oegrische, Altaïsche en Sino-Tibetaanse taalgebieden. „Hij is de meest geciteerde Nederlandse auteur op zijn gebied en beschikt over een lange lijst van eervolle uitnodigingen en consulten." De taalkundige wil met het geld promovendi en postdocs - gepromoveerde jonge onderzoekers - aan stellen. De drie Spinozaprijzen worden op 15 oktober door premier Wim Kok uitgereikt in Amsterdam. IDEN ANNET VAN AARSEN n de islamitische school Er Ri- èlèh aan de Stadhouderslaan eeft vanmorgen een kleine irand gewoed. De conciërge ntdekte vlak voor zeven uur at twee lokalen vol rook ston- en. De brandweer, die direct er plaatse was, trof in de klas raar de brand was ontstaan og slechts een smeulende ïassa aan. „De brand was gesmoord", erklaart officier van dienst J. an Wessel. „We vonden echts een gloeiende massa in beperkte omvang. Maar ie massa heeft wél enkele ren staan roken en roeten, aardoor is de nodige rook- i roetschade ontstaan aan de vee lokalen." De oorzaak van e brand is nog niet bekend, e technische recherche van de politie hoopt daar in de loop van de dag uitsluitsel over te kunnen geven. De brandweer was nog be zig met nablussen toen de leerlingen bij school aankwa men. De kinderen ondervin den vandaag geen last van de gevolgen van de brand vanwe ge het al langer geleden ge plande jaarlijkse schoolreisje. Ze vertrokken vanmorgen in groepen naar de Efteling en Duinrell. De conciërge denkt dat aan het probleem van voorlopig twee leslokalen minder voor lopig wel een mouw kan wor den gepast. „We lossen het wel op, geen punt. We schik ken met zijn allen wel wat in", zegt hij. „Voorlopig kunnen we de twee lokalen in ieder ge val niet gebruiken. Er moet flink schoongemaakt worden. nze leerlingen leren hier !n beroep. Ze leren werken." en van der Plas van de Prak- school aan de Lammen- answeg legt het verschil uit sen het Voorbereidend Spe- al Onderwijs en beroepsop- lingen. Een deel van de leer- ;en op de Praktijkschool zal Dit een diploma halen. Ze inen niet doorstromen naar reguliere onderwijs en ze tsen ook niet in het leerling- zen. Zie daar hun probleem: komen ze zonder een pa- B nje ooit aan werk? )e Praktijkschool en twee legascholen - VSO De Manse de Dr. van Voorthuijzen- ool - hebben de sleutel voor oplossing van dat probleem handen. Gisteren onderte- ïden de drie scholen - samen t het GAK, het arbeidsbu- u, De Zijl Bedrijven en de So il Pedagogische Dienst - een ïenwerkingsovereenkomst. irmee is in Leiden het Net- k Arbeidsintegratie ont- in. Het netwerk moet er voor n zorgen dat de leerlingen het verlaten van hun school t thuis komen te zitten. )e samenwerkingsovereen- nst biedt mogelijkheden, rlingen van de drie scholen en net als voorheen stages, een fabriek, in het groen, in keukens, bij winkels", zegt Van der Plas. „Werkgevers ontdek ken zo wat voor vlees ze in de kuip hebben. Gewoon, jongeren die kunnen werken, die niet verzuimen, die prettige werkne mers zijn. Maar die bijvoor beeld maar voor vijftig procent actief zijn. De werkgevers willen zo iemand misschien best in dienst nemen. Het Netwerk Ar beidsintegratie werkt dan mee. Via het GAK zijn bijvoorbeeld loonstimulerende maatregelen mogelijk voor de werkgevers. Met de ondertekening giste ren, werd het samenwerkings verband officieel. Maar het Net werk Arbeidsintegratie wierp de afgelopen periode officieus al vruchten af. Een aantal leerlin gen verlaat dit jaar verzekerd van werk de drie scholen. Hun stage wordt omgezet in een baan. Soms met behoud van uitkering, in andere gevallen met behulp van een loonstimu lerende maatregel voor de werkgever. De Praktijkschool, VSO de Manse en de Dr. van Voorthuij- zenschool houden voortaan van iedere leerling een overdrachts- formulier bij. Dit minidossier geeft de samenwerkende in stanties in een oogopslag een goed beeld van de mogelijkhe den van de leerlingen en helpen ♦hen op weg bij de inzet van de juiste middelen. De Kamer van Koophandel en andere bedrijven aan de Sta tionsweg klaagden vorig jaar zo mer al, dat zij als gevolg van de vervuiling in de flat last hadden van ongedierte. Zwermen vlie gen wolken er door de kapotte ruiten in en uit. De gemeente, die een onteigeningsprocedure voor het pand in gang heeft ge zet, besloot dat probleem nog voor de zomer op te lossen. „Het is een ongelofelijke rot zooi in dat gebouw", weet ge meentewoordvoerder P. Prud- homme van Reine. „Het staat er vol met lege flessen, meubels, matrassen, tapijten, fietsen, er zijn wanden uitgebroken en er staan zelfs complete auto's bin nen." Het hele flatgebouw wordt nu leeggehaald. Sloopbedrijf Van Diemen haalt de rotzooi er met containers tegelijk uil. Als die operatie voltooid is wordt het pand weer netjes dichtgemaakt. Kapotte ruiten worden vervan gen. „Want als er nu een storm pje tegenaan zou gaan kunnen die ruiten wel naar beneden ko men", zegt chef Bouw- en Wo ningtoezicht T. Rasser. „Er zijn gelukkig nog geen ongelukken gebeurd, maar veilig is het niet." De kosten van het schoonma ken wil Leiden verhalen op ei genaar Chesprop, één van de vele BV's van de Noordwijkse vastgoedhandelaar R. van de Putte. En omdat de gemeente er niet op vertrouwt dat hij de re kening zomaar betaalt laat Lei den conservatoir beslag leggen op een kwart miljoen gulden. „Dat betekent", zegt Prudhom- me van Reine, „dat als hij het pand verkoopt, een kwart mil joen van de opbrengst van die Containers vol vuilnis haalt sloopbedrijf Van Diemen uit de flat aan het Stationsplein foto henk bouwman verkoop naar de gemeente gaat." Na een vernietigend oordeel van de welstandscommissie over het uiterlijk van het pand eiste de gemeente vorig jaar van Van de Putte, dat hij de buiten kant van de flat zou opknappen. De vastgoedhandelaar reageer de daarop met een voorstel om het pand te slopen en op die plek aan het Stationsplein een torenflat te bouwen. Dat bouw plan is door de gemeente afge wezen. hi 300 actievoerders tegen wiS ^uroPese Unie uit Spanje, kets "khjk. België, Groot-Brittan- a- en Ierland overspoelen van- cjhjg Lei en. De demonstran- die zich keren tegen werk- «heid, armoede en uitslui- binnen de Europese Unie, op weg naar Amsterdam, ir vindt op 14 juni, vlak voor Eurotop, een demonstratie ris voor een sociaal Europa. ond 16.00 uur komt de co le te voet aan bij station imenschans, waarna de 'Eu- algers" koers zetten richting stenmarkt, waar een mani- itie plaatsheeft. Om 20.30 viseert Eurodusnie een in- latiebijeenkomst met sta ll werklozen en illegalen uit irse Europese landen. Leidse egroepen, vakbonden en en bieden de deelnemers 'erdak. Morgen gaan de ac- oerders naar Haarlem. Een rustig plekje aan het fietspad langs de Oegst- geesterweg. Van de drukke auto weg gescheiden door bomen en struiken. Daar willen fietsers wel even pauze ren, moet de ge meente Leiden ooit gedacht hebben.Lekker midden in de stadsnatuur. En dus kwam er een bankje. Waar niemand ooit voor stopte. In middels is het nauwelijks nog te zien. In plaats van vermoeide fietsers heeft de natuur er bezit van genomen. Nog een jaar wachten, en het is verdwenen. FOTO HENK BOUWMAN Leiden legt beslag op kwart miljoen gulden Chesprop De voormalige kraakflat aan het Stationsplein wordt leeggehaald. Leiden heeft sloopbedrijf Van Die men ingehuurd om de rot zooi in de flat op te rui men. Bedrijven aan de Sta tionsweg hadden geklaagd over het ongedierte dat uit de flat kwam. De gemeente wil de kosten van de grote schoonmaak, bijna 200.000 gulden, verhalen op eige naar Chesprop.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13