eidsch Dagblad 19 'Luchthaven in zee beste voor milieu' Het extraatje van Sultana. rote Polder nu ook bij koningshuis bekend biljoen schade voor kwekers Alkemade «Wedstrijdzeilers niet voor elke bui naar binnen' Jongetje verdronken in Koudekerk Leidse rechter stoort zich niet aan arrest r3.98 Maak kans op één van de 80 gratis Carisma's. VVD Leiden schuift fractievoorzitter opzij TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IJSDAG 10 JUNI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 I Feiten en Meningen Het Afrika-beleid van Frankrijk mislukt bijna altijd Binnenland Cultuur en Kunst Burgemeester Peper ligt nu ook onder vuur in de affaire-Brinkman Reddingsplan voor bedreigde boeken Sport Geld verleidt Vriesekoop tot spelen EK IWKOOP/DEN HAAG rd/c ponprins Willem-Alexander bezoekt Zuid-Holland ingf ilICA WESSELINC nprins Willem-Alexander weet Is gisteren heel goed van de pro- Ivee nen rond de Grote Polder in Zoe- /voude. Tijdens zijn werkbezoek Zuid-Holland is het Zoeterwoud- >bi'c itukje groen uit en te na bespro- Ook de problemen met de rijks- A4, de aanleg van hogesnelheids- de nieuwe natuurterreinen, de Vi- ji -bouwlocaties en het Groene Hart uitgebreid aan bod gekomen. •orgèe Prins van Oranje bezocht Zuid- tok Yb Holland zoals hij alle twaalf provincies bezoekt. Met een reeks van inleidin gen en een uitgekiende rondrit kreeg ZKH een beeld van Zuid-Holland an no 1997 en een schets van de situatie in 2010. Het bezoek had tot doel de beoogde troonopvolger duidelijk te maken welke rol het provinciaal be stuur speelt en wat er in de provincie omgaat, zo benadrukte commissaris der Koningin J. Leemhuis gistermid dag na afloop. „Lobbyen is dus duide lijk niet de bedoeling." En dus werd het onderwerp de Gro te Polder neutraal en feitelijk ge bracht. Zoals bekend wil het provinci aal bestuur (althans een groot deel daarvan) een onderzoek doen naar woningbouw in deze Zoeterwoudse polder. „Maar we hebben de polder heel zakelijk onder de aandacht van de prins gebracht. Uiteengezet dat er ruimtetekort is in de Leidse regio, dat het Groene-Hart-beleid ontwikkeling van de Grote Polder frustreert en dat we nog steeds in gesprek zijn met het ministerie. Al snel bleek echter dat hij uitstekend op de hoogte is van de di lemma's." Prins Willem-Alexander kreeg bij zijn bezoek aan Zuid-Holland een overladen programma voorgescho teld. Meteen na aankomst op het pro- vincehuis (om 9.00 uur) werd hij 'bij gepraat' door alle gedeputeerden. Aan het eind van de ochtend nam een se lect gezelschap de helikopter om on der meer de Vinex-bouwlocaties Ypenburg en Leidschenveen te bekij ken, om vervolgens door te vliegen naar het Westland, het eiland Tienge- meten en de Alblasserwaard. 's Mid dags werd het Groene Hart per bus en boot bekeken. HET WOORD IS AAN Anonymus Een tacticus is iemand die druiven voor andermans neus wegkaapt en dan zegt dat ze zuur zijn. Prins Willem Alexander heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan Zuid-Hol land. Op het programma stond ook een boottochtje met elektrische 'fluisterbo ten' over de Nieuwkoopse plassen. FOTO HENK BOUWMAN Schiphol: Banen voor kust Noordwijk kosten 32 miljard "723° «720° 11720° 30% 40% 50% 50% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagm VANDAAG 20 PAGINA'S De aanleg van een aantal start- en landingsbanen in zee, op tien kilometer voor de kust tussen Zandvoort en Noordwijk, is het beste voor het milieu. Dat staat in een studie van de luchthaven Schiphol. Tegelijk is dit scena rio het duurste. De kosten belopen 29 tot 32 miljard gul den en dat is volgens Schiphol alleen op te brengen door de luchtvaartsector en de overheid samen. Goedkoper is het om op Schiphol een tweede (parallelle) Kaagbaan aan te leggen en elders een overloopluchthaven te ma ken voor vracht en charters. '&S storm van zaterdag vernielde ook veel kassen, zoals deze van de maatschap Olijerhoek in Nieuwe Wetering. j'^made marieta kroft I M verzekeringsmaatschappijen Univé en ^,'ielijkhuizen Assurantiën schatten dat het /?ie|dweer van afgelopen zaterdag de kwe- 00jjB in Alkemade ongeveer een miljoen gul- et schade heeft bezorgd. De storm trok w 1 spoor van vernieling: gewassen, Lucht- panieken en vooral glazen kassen t flesten eraan geloven. De kwekers hebben 1 eigen risico van minimaal 1.500 en gulden. Gisteren en in het weekeinde hebben Guus Kuiper van Univé en Theo Rijkelijk- huizen de schade geïnventariseerd. Kuiper moet vandaag ook nog op pad. Eén keer was de schade in de kassengebieden nog erger, zeggen beiden: op 25 januari 1990. „Toen was vrijwel iedereen gedupeerd." Toch staat voortaan ook de datum 7 juni 1997 bij de twee verzekeringsagenten in het geheugen gegrift. „Winterstormen zijn we gewend. Dit zomergeweld is toch wel heel apart." FOTO ANP ED OUDENAARDEN De wervelstorm heeft zaterdag heel plaat selijk verwoestingen aangericht. De tuin ders in Nieuwe Wetering, aan de Flora- en Geestweg en het Noord- en Zuideinde had den veel meer schade dan hun collega's in het kassengebied aan de Baan en de Sota- weg. Het aantal meldingen uit de tuinders gemeente Ter Aar, waar Kuiper ook veel klanten heeft, valt volgens hem mee. schiphol» bill meyer De directie van Schiphol pre senteerde vandaag haar bijdra ge aan de nut- en noodzaakdis cussie over de verdere uitbrei ding van de luchtvaart in Ne derland. Schiphol heeft samen met het ingenieursbureau DHV, Siemens Nederland en het Ge meentelijk Havenbedrijf van Rotterdam drie locaties bekeken voor die verdere uitbreiding. Opvallend is dat de Noordzee- variant niet langer voor de kust van IJmuiden, maar voor die van Zandvoort en Noordwijk is gepland. Naast de Noordzee- en de Kaagbaan-variant is ook ge keken naar een locatie (eiland) in het Markermeer bij Lelystad, om de overstapfunctie van Schiphol over te nemen. Alle varianten maken volgens Schiphol verdere groei van de luchtvaart mogelijk en geven te gelijkertijd een verlichting van de druk op de leefomgeving. Daar wordt aan toegevoegd dat naarmate de balans tussen groei en milieu beter uitvalt, de flexibiliteit van het luchthaven systeem afneemt. Wel neemt de werkgelegenheid in alle varian ten toe, van 85.000 tot 145.000 a 190.000 in 2020. Een voorkeur voor een scena rio zegt Schiphol niet te heb ben. De samenleving moet van wege de vereiste miljardenin vestering van de overheid zelf kiezen, zo zegt Schiphol-direc- teur Hans Smits. Aan de beste oplossing voor het milieu banen in zee of in de Markermeerkleven vol gens Schiphol wel enige bezwa ren. Naast de hoge kosten zijn dat de vogelproblematiek en de lange duur van de vereiste pla nologische procedures. De luchthaven heeft daarom een kant en klaar alternatief in de la liggen, dat 'slechts' 14 mil jard kost en door de luchtvaart sector zelf kan worden gedra gen. Het gaat hier om de aanleg van een korte parallelle Kaag baan. Door de aanleg van deze nieuwe baan in combinatie met een overloopluchthaven voor charters en vracht (voor de Tweede Maasvlakte of elders) kunnen de Buitenveldertbaan en de Aalsmeerbaan worden ge sloten. Bovendien kan de Zwa- nenburgbaan in noordelijke richting (over Zwanenburg) worden gesloten. Schiphol geeft toe dat dit mo del slechter is voor het milieu dan verplaatsing van een aantal banen naar zee of de Marker meer. Want ook in deze scena rio's kunnen twee van de vijf banen op Schiphol dicht. In alle varianten verdwijnen de meeste nachtvluchten van Schiphol. Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio11,13,15,17 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport Strips. Uitgaan 16 Para-tbc bedreigt koeien en mensen ruswuk anp tersport\'ereniging De Braassem in rouw gedompeld m wetering rudolf kleun {ben maar weer eens het tr rondgevaren. Wat moet je Iers, ik weet even niets be- "I." De verslagenheid is groot watersportvereniging De bssemermeer. Wedstrijdlei- J Hans Juray zoekt met de Jtie mee naar de 30-jarige ^r uit Delft die in de vliegen- ■storm van zaterdag over- Ird sloeg en sindsdien wordt jgnist. je inzet van boten, helikop- 1 en speurhonden leverde fcren weer niets op. Hoe lang de zoekactie wordt voortgezet, valt niet te zeggen. John Oppe- laar van de politie Hollands Midden: „Zolang we mensen en materieel kunnen inzetten, zul len we doorgaan. Het slachtof fer terugvinden is onze eerste prioriteit." Oppelaar wil zolang dat niet het geval is geen oordeel uit spreken over de vraag of de zeil wedstrijd zaterdag op het Braassemermeer had moeten worden stilgelegd voor de storm overtrok. „Pas als de man is te ruggevonden, proberen we een totaalbeeld te krijgen." Juray stelt echter dat de waar schuwing voor 'buien met windstoten' op zich geen reden is om een zeilwedstrijd te sta ken. „Meestal gaat het dan om windstoten van zeven a acht. Wedstrijdzeilers kunnen dat aan; die gaan niet voor iedere bui naar binnen. In veiligheid neem je dan toch een zekere marge. Van windstoten van 130 kilometer per uur ga je niet uit. Ik heb de hele dag de weerbe richten van het KNMI en van Schiphol op Teletekst aan ge had. Als er sprake was geweest van dergelijke windstoten, was de wedstrijd natuurlijk direct stilgelegd." Net voor de nood lottige bui, rond drie uur, was het besluit genomen toch naar binnen te gaan. „Maar voor het zover was, kwam de storm al over. Op dat moment waren er heel veel boten op het water. Wedstrijdschepen (pampussen, solo's en splashes), maar ook grote boten en rubberboten van ons. En we hadden die arme jongen ook bijna te pakken." koudekerk rudolf kleun Een anderhalf jaar oud jongetje uit Koudekerk is gisteravond in de Oude Rijn, achter zijn ouder lijk huis aan de Hoogewaard, verdronken. De ouders van het kind sloegen rond half tien alarm omdat ze de peuter kwijt waren. Er volgde een zoekactie door buren, familie, politie en brandweer. Een duiker van de brandweer vond het kind uiteindelijk in het water. Hij had daar toen al on geveer een kwartier in gelegen. Het jongetje is nog wel naar het Academisch Ziekenhuis Leiden vervoerd, maar hulp mocht niet meer baten. De achtertuin van het ouderlijk huis eindigt op vier meter afstand van de Oude Rijn, met een hekje als afschei ding naar de oever. Hoe de peu ter bij het water heeft kunnen komen, is niet duidelijk. cent kost Want als u twee pakken naar keuze koopt mag u een pak in de nieuwe smaak gratis mee naar huis nemen. Verkade Sultana, Smaken: krenten, appel, cassis, tede Sultana, de ongekend lek- volkoren en nu ook: - en verantwoorde snack voor California. 2 pakken tussendoortrek heeft een nieuwe ^175 gram M teak erbij: California. En die kunt En... bij twee pakken een pak in u proberen zonder dat het u een de smaak "California" gratis. Verzoek officier van justitie genegeerd leiden cees van hoore Deze week alleen bij Albert Heijn. cd Aanbieding geldt t/m zaterdag 14 juni aanstaande. De chaos over de wetten en re gelingen die Nederland ten on rechte niet heeft aangemeld bij Europese Commissie, is com pleet. Sommige rechtbanken besloten gisteren strafzaken toch af te doen. anderen schort ten de behandeling op. Politie rechter RA Dozy stoorde zich gisteren tijdens de zitting in Lei den niet aan de commotie rondom het Securitel-arrest en berechtte alcoholovertreders zoals gewoonlijk. Officier van justitie S. van Kal len wilde 'de ontwikkelingen af wachten' en vroeg om aanhou ding in alle alcoholzaken. Zo sprak zij zich bijvoorbeeld niet uit over een 34-jarige man uit Roelofarendsveen, die onder in vloed en tegen het verkeer in op de Stille Mare in Leiden had ge reden. Rechter Dozy negeerde haar verzoek en veroordeelde de man tot zevenhonderd gulden boete. Volgens de rechter mag het arrest geen invloed hebben op de berechting vap mensen die onder invloed een voertuig hebben bestuurd. „Het arrest mag voor die overtreders nooit een bescherming zijn", aldus de politierechter. Pagina 3: Kamer eist snelle op heldering over gevolgen Secu ritel-arrest Mitsubishi bestaat 80 jaar en viert dat met 80 gratis Carisma's. Zo'n Carisma t.w.v. 35.395,- kan van u zijn. Het enige wat u moet doen is de Carisma-adver- tentie van woensdag 11 juni of de Carisma-poster uit uw brievenbus op 12. 13 en 14 juni goed zichtbaar voor uw raam plakken. U kunt de poster ook ophalen bij de Mitsubishi dealer, "hot*?11 leiden aap rietveldhet beter zal doen durft hij ook niet te zeggen. „We weten hoe Alexander het heeft gedaan. Hoe ik het zal doen is nog niet bekend, omdat .ik het nog niet ben geweest." Pagina Leiden: WD wil met nieuwe man college in De Leidse WD heeft gister avond fractievoorzitter Alexan der Geertsema aan de kant ge schoven. Raadslid Jan Willem Kradolfer (36) is zijn opvolger. Met organisatie-deskundige Kradolfer aan het roer denken de liberalen na de verkiezingen van 4 maart 1998 meer kans te maken op een plaatsje in het college. „Dat zijn wij als grote partij aan onze kiezers ver plicht", zegt de nieuwe fractie leider. Over de motieven van de WD om een andere voorman aan te wijzen, is Kradolfer niet erg dui delijk. „De fractie verwacht dat onder mijn leiding betere resul taten zullen worden behaald als onder die van Alexander. Daar liggen inhoudelijke, strategische overwegingen aan ten grond slag, waarvan ik het niet nodig vind dat die in de krant ko men." Kradolfer wil ook niet zeggen welke kritiek de fractie had op Geertsema. In een brief aan burgemeester en wethouders en de raad spreekt hij zijn waarde ring uit voor 'de wijze waarop Alexander Geertsema de afgelo pen jaren het fractievoorzitter- schap heeft vervuld'. „Ik heb helemaal geen behoefte kritiek te geven op mijn voorganger. Ik vind dat niet opportuun." Of hij De boerenorganisatie LTO-Ne- derland werkt aan een campag ne tegen de runderziekte para- tbc. Bij mensen kan het consu meren van besmet vlees of melkprodukten mogelijk de Ziekte van Crohn veroorzaken, een ernstige darmaandoening. Naar schatting komt para-tbc bij een op de vijf rundveebedrij ven voor. Om de besmetting terug te dringen wil LTO vanaf volgend jaar bloedmonsters van runde ren controleren op de bacterie. Is een veestapel niet gegaran deerd vrij van de aandoening, dan mogen dieren daaruit niet worden verkocht aan andere veeboeren. Op die manier moet de rundveestapel geleidelijk pa ra-tbc vrij worden. Para-tbc, ook wel ziekte van Johne genoemd, is een veeziek te die in diverse landen voor komt. Zowel -de ziekte als het mogelijke verband met Crohn is al decennia lang bekend. Para- tbc is ook niet de enige veeziek te die mogelijk kan leiden tot een kwaal bij mensen. Ook de bekende leptospirosis (melkers koorts), salmonellose (salmonellabesmetting), brucel- lose en mogelijk ook de gekke- koeienziekte BSE vallen in die categorie. Varkenspest is een heel ander soort veeziekte, die voor consu menten ongevaarlijk is. Pagina 3: Ziekte van Crohn on voorspelbare onsteking van darmen Ia, ik wil een abonnement op het Lcidsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05; l automatisch (I 31,95) Oacccptgiro (f. 93,05) Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 8 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1