Leiden Regio 'Betaald parkeren verder uitbreiden' 'Wethouder, hoe is uw uitzicht?' Afvalbakken Oude Morsch te klein 'Maredijkbuurt heel gezellig' Derde wijkdag trekt meer belangstellenden Problemen in de wijken 'Lange Scheistraat net een getto' MAANDAG 9 JUNI1997 Verwendag In het dierenasiel I I Stevenhage aan de Kenauweg in Leiden was het afgelopen zaterdag verwendag. Brandweer si O De brandweer in I J Roelofarendsveen, die te krap behuisd is, wil niet naar een pand aan de Korte Goog verhuizen. De derde wijkdag is qua be langstelling de succesvolste tot nu toe. Door de organisatie zijn er afgelopen zaterdag geen koppen geteld, maar dui delijk was volgens woordvoer ster Evelien Steneker wel dat op de excursies van afgelopen zaterdag door de verschillende wijken in de noordelijke bin nenstad meer mensen af kwamen dan tijdens de voor gaande twee edities. Ook de discussiebijeenkomst in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare mocht zich in een ruime belangstelling ver heugen. De gemeente riep de wijk dag vorig jaar in het leven met als belangrijkste doel de ver standhouding te verbeteren tussen gemeentebestuur en wijkbewoners. Ook zou een wijkdag moeten leiden tot het uitwisselen van informatie tussen burgers en raadsleden. De vorige twee wijkdagen dat allemaal niet even gladjes con stateerde een onderzoeksbu reau. Raadsleden klaagden over wat zij 'stoeptegelproble- matiek' noemden: het naar voren brengen door burgers van kleine ergernissen. Tijdens de volgende wijkdagen zou den de discussiebijeenkom sten dan ook duidelijker afge bakend moeten worden, meer gericht op problematiek die door een groot deel van de burgers wordt ervaren. Daarom stuurde de ge meente dit keer 5000 formu lieren rond waarop de bewo ners konden aangeven wat zij de belangrijkste problemen in hun wijk vonden. Er kwamen ongeveer 140 reacties binnen. Problemen met verkeer en parkeren in de binnenstad werden door de invullers het meest genoemd. Daar werd 's middags dan ook stevig over gediscussieerd in het Antonius Zalencentrum, 's Ochtends leidden de bewoners van de verschillende wijken de raads leden rond in hun buurt langs tal knelpunten. Op deze pagi na vindt u zowel een verslag van deze excursies - 4 in getal - als een artikel over de forum discussie. Maredorp/de Camp: Verkeerssituatie Turf markt Parkeerproblemen na herinrichting Oude Vest I" Speelgelegenheid Mirakelsteeg Onderhoud Jan Vossensteeg i Straatverlichting Apothekersdijk InrichtingVrouwenkerkplein ,s.j 'dOude Morsch/Transvaal Beestenmarkt: verzonken glas- en papierbakken zijn te klein. St. Aagtenstraat: slechte doorgang voor fietsers door veel geparkeerde (•Steenstraat: te nauw. le Binnenvestgracht: slecht wegdek, I slechte verlichting. Morsch poort: Kogels 's avonds onvei lig; tweerichting verkeër geeft pro blemen. Morse hpoortbrug: geen verkeersbor den, die de situatie aangeven. Parkeerterrein aan Morsweg: open baar terrein, waardoor er vaak hang jongeren zitten. Park bij Molen De Put: plek voor blo- wers; ook veel blowende jongeren in de trappenhuizen. Kort Galgenwater: slechte bestrating en groenvoorziening. Morsstraat: één grote fietsenstalling; I te nauwe straat, waardoor fietsers over de stoep moeten als er een auto aankomt. Dit is weer gevaarlijk voor voetgangers. Stoep wordt bovendien geblokkeerd door zitjes en uitstallin- J gen. Veel zwerfvuil in de Morsstraat 33 en vaak vuilnis wat vroeg is buiten I gezet. Door de aanwezigheid van cof- I feshops veel hangjon geren. Er wordt naar verluidt ook gedeald. Smidsteeg: trappenhuis bejaarden- I flats vaak gevuld met blowende jon- I geren. I* Kruisstraat: veel zwerfvuil Narmstraat: slechte bestrating. Bo- I vendien zijn de Kruisstraat en Smid straat veel drukker geworden na de afsluiting van de Stenstraat. Noordvest: Te weinig speelvoorziemngen Geluids- en andersoortige hinder van de horeca in de Lange Scheistraat Verkeerssituatie rond de Nieuwe Beestenmarkt, waar veel fietsers te gen de rijrichting inrijden (Turfmarktbrug) Ontbreken van een echte fietsenstal ling bij danssalon In Casa Verversbuurt: Beschoeing tuinen Ververstraat maakt achterliggende sloot steeds smaller zwerfvuil voor het overige heeft de buurt wei nig te klagen en is erg tevreden over de samenwerking met de gemeente. Maredijkbuurt: Parkeren Lelijk Schuttersveld Verkeer Marislaan Stationskwartier: Rondhangende jongeren Vuilnisoverlast Overlast sluitingstijd horeca Luchtvervuiling Weiniggroen/speelgelegenheid kin- Geparkeerde fietsen Discussie verkeer en parkeren: Te weinig vrije parkeerplaatsen voor vergunninghouders Levensgevaarlijke situatie rond Beestenmarkt Parkeren op Morsweg (op stoep en anderszins, dus gevaarlijk) Waarom geen fietspad over Beesten- Betere stallmgsplaatsen voor fietsen Parkeergarages langer open (24 uur); langer betaald parkeren Lange Scheistraat Boodschap bewoners noordelijke binnenstad aan gemeente: Betaald parkeren ook na zes uur 's avonds. De parkeerga rages langer open, het liefst 24 uur. Strenger optreden van de parkeerwachten. Met die wensen stuurden bewo ners van de noordelijke binnenstad de wethouders Lan- genberg (verkeer) en Kruijt ('parkeren') zaterdag tijdens de afsluitende bijeenkomst van de wijkdag, terug naar het stadhuis. Het verzoek om strenger op te treden tegen foutparkeerders klonk J. Goudsmit van de dienst stadstoezicht als muziek in de oren. In stadsdeel West wordt nu ook buiten het parkeer- restrictiegebied gecontroleerd, als de proef slaagt komen ook andere stadsdelen aan de beurt. De parkeercontroleurs zijn sinds kort vijf avonden op pad, waardoor tegemoet wordt geko men aan de klachten van bin nenstadbewoners die 'hun' plaatsen illegaal bezet zien. Auto's worden het liefst voor de deur gestald en niet een paar straten verderop. Goudsmit mocht dan betogen dat er in Leiden voldoende parkeerplaat sen zijn, door de binnenstadbe woners wordt dat anders erva ren. „Als je niet precies om zes uur, wanneer het betaald parke ren eindigt, thuis bent, vind je geen parkeerplaats meer", meende een Leidenaar. Althans niet dicht bij huis. Populair Verruiming van het aantal uren dat voor parkeren betaald moet worden, zoals bijvoorbeeld ook in de binnensteden van Utrecht en Amsterdam het geval is, bleek een populaire oplossing. Maar tegelijkertijd moeten dan ook de parkeergarages langer open. Dan is er écht voor ieder een voldoende ruimte. Wethou- Beestenmarkt, zoals vanuit de zaal voorgesteld, wees Langen- berg van de hand. „Het ene probleem lokt het andere uit", moest de verkeers wethouder overigens toegeven, want een bredere Turfmarkt- brug trekt weer meer fietsver- keer aan, waardóór het kruis punt Haarlemmmerstraat, Turf markt, Blauwpoortsbrug, Prin- cessekade een stuk gevaarlijker wordt. De versmalling van de Turf markt, waar vorige week het trottoir is verbreed, maakt het voor fietsers al bijzonder ris kant, zo betoogden buurtbewo ners. De bewoners van de Maredijk zijn vooral erg trots op hun wijk. Natuurlijk zijn er ook wel dingen die volgens de buurtbewoners beter kunnen, zoals de kosten van een parkeervergunning en het auto verkeer op de Marislaan. De populariteit van Sport City zorgt daarnaast soms voor parkeerpro blemen. „Het is vooral zo ontzettend gezellig hier. Lei- denaars, allochtonen en studenten; iedereen woont hier door elkaar", zei buurtbewoonster Miny Oegema. „En als de zon schijnt zit iedereen hier op straat." Die tevredenheid komt ook tot ui ting in de speeltuin, die bijna helemaal door de buurtbewoners is gebouwd. De speeltuin is er niet alleen voor de kinderen, maar heeft ook een belangrijke sociale functie als centrale ontmoe tingsplaats voor de jongeren én ouderen uit de buurt. Het gebouwtje dat daar door de buurtbe woners is neergezet dient daarom behalve voor de kinderopvang ook als buurthuis. Om de wijk nog gezelliger te maken zouden de bewoners graag willen dat er op het vroegere Schuttersveld een klein parkje wordt aangelegd. De buurtbewoners begrijpen dat er op het terrein op termijn wordt bebouwd, maar willen dat de gemeente het veldje tot die tijd aantrekkelijker maakt. Ze denken dan bijvoorbeeld aan eenjarige planten die later weer gemakkelijk kunnen wor den verwijderd. De bewoners van het Stadonskwartier hebben meer wensen. Vooral het vuilnis zorgt voor de no dige overlast. Ze pleiten dan ook vooral voor meer vuilnisbakken en voor vaste vuilcontainers om de vuilniszakken in te doen. Een andere vorm van vervuiling komt van het verkeer dat in buurt van Leiden Centraal rijdt. De uidaatgassen van bussen zijn een bron van zorg voor de bewoners van de flat aan het Stationsplein. Zeker als het busstation op termijn aan de rechterzijde van het station komt, zoals nu gepland is. Eén van de be woners laat een nieuw gordijn zien dat na één week al bruine vlekken vertoont. De groep in het Stationskwartier. foto henk bouwman Problemen worden aanschouwelijk gemaakt in de Ververbuurt. foto henk bouwman „Dit is nou typisch een voorbeeld van hoe het niet moet." Geërgerd kijkt Peter Quist, lid van het buurtcomité Noordvest, naar een vervallen speel- rek op de Volmolengracht. Het houten geval be staat uit een schommel en een metalen glijbaan, die het licht van de zon genadeloos in de richting van de verzamelde politici en buurtbewoners weerkaatst. Een waarschuwingsbord 'wie zijn bil len brandt, moet op blaren glijden' lijkt hier niet misplaatst en enig onderhoud zou ook geen over bodige luxe zijn. Dat blijkt wel als een van de raadsleden neer ploft op de schommel. Er klinkt een onheilspel lend gekraak en het raadslid weet niet hoe snel hij weer overeind moet komen. „Waarom ver keert dit ding in zo'n erbarmelijke toestand?" Op die vraag heeft Quist een eenvoudig antwoord: „Het is niet opgenomen in de nota speelvoorzie- ningen, dus officieel bestaat het niet. Er is al in geen jaren meer iets aangedaan en we willen graag dat het wordt vervangen." Daar kunnen de poÜdci best inkomen. „Je bent bijna blij dat je geen kind bent", merkt een van hen hoofdschud dend op. Een ander probleem in de wijk vormt de Lange Scheistraat, eveneens een zijstraat van de Oude Singel. „Het doet hier gewoon aan een getto den ken, zo erg is het hier verwaarloosd", vindt Quist. De problemen in dit stukje Leiden zijn legio en zijn volgens een bewoner van de straat allemaal te herleiden tot jeugdhotel Lits Jumeaux en de daarnaast gelegen coffeeshop. „Er staat hier soms een hele file auto's waarvan de eigenaren drugs aan het kopen zijn. De motor laten ze gewoon draaien en hun muziek staat meestal loeihard aan." Het jeugdhotel veroorzaakt volgens de bewo ner zo mogelijk nog meer overlast. Boos wijst hij op een groep lallende Britten en een dronkelap die op de stoep zijn roes uitslaapt. „Tot half vijf 's ochtends zitten ze hier op straat te zingen en te schreeuwen. Daarbij lopen ze soms ook nog eens over de daken en piesen ze regelmatig tegen de deuren. Deze straat wordt gewoon onleefbaar." Een raadslid wil weten wat de wijkagent van de situatie vindt. De bewoner reageert verbitterd: „Die zegt dat ik dan maar niet in de binnenstad had moeten gaan wonen." j»e groep komt tot stilstand in Ie Van der Werfstraat. „Hier pont onze wethouder Huib Cruijf, zegt Jaap Moggré, die de door de wijken Ma- edorp/De Camp heeft uitge- ftippeld. „Moet u eens kijken |p wat voor panden hij uitzicht leeft." De groep, buurtbewo- jers en raadsleden, kijkt naar e verzameling lage gebouwen. Ie hangen er wat scheef bij, verf fladdert af, de grote deuren zijn bedekt met graffiti en posters. [Hij ligt vast nog in bed!", roept 36-raadslid Alexander Pecht- d en hij drukt hard op de bel. ingekleed, maar nog niet zo tng wakker, doet de wethouder 'en. „Ja, de politiek komt bij u i de deur", roept een bewo- „Vertel eens, meneer uijt", vraagt Moggré, „Wat indt u van uw uitzicht?" De [ethouder steekt zijn armen in je lucht. „Ik heb het niet ge- Jaan! Ik ben onschuldig! ..Even zonder gekheid", gaat loggré verder tegen de groep. Dit is een van de plaatsen in fiden waar de graffiti je van al- f kanten toeschreeuwt. Welke int je ook op kijkt, je wordt er- - geconfronteerd. Maar we ?ven het niet langer te pik- £n. Paul Kuijt, voorzitter van bewonersvereniging, heeft pn tegenmiddel van aanpak -vonden, dat in Utrecht en msterdam al succesvol is ge- Öeken." [kuijt ontvouwt zijn plannen ^or de aanpak van graffiti. „Al- Preerst moeten mensen leren (pt graffiti niet gewoon is. Te kleine papier- en glasbakken, slechte straatverlichting en on veilige verkeerssituaties. Dit is een greep uit de problemen, waarmee buurtbewoners van de Oude Morsch vertegenwoordi gers van de gemeente confron teren. Zo'n twintig buurtbewo ners, ambtenaren en afgevaar digden van buurtvereniging de Oude Morsch/De Put lopen de wijk in om de problemen in kaart te brengen. „Ik heb veel vertrouwen in goede oplossin gen voor alle klachten. Een keer eerder zijn we op initiatief van de buurtvereniging de wijk in gegaan. En toen heeft de ge meente veel klachten verhol pen", zegt buurtwerkster Ella Koning van de Leidse Welzijns organisatie. De groep stevent na het ver trek uit het Antonius Clubhuis direct af op de ondergrondse af valbakken op de Nieuwe Bees tenmarkt. „Ze zijn te klein", is de klacht van de vertegenwoor digers van de buurtvereniging, Joeki de Lange en Jannneke de Goede. En de aanwezigen die voor aanvang van de wandeling misschien sceptisch tegenover zulke klachten stonden, worden meteen met hun neus op de fei ten gedrukt. Voor de bakken staan dozen met oud papier en glas. Terwijl Ronald Stokkel, aanwezig namens de afdeling volkshuisvesting van de ge meente, nog aantekeningen maakt, loopt het gezelschap verder naar de Sint Aagten straat. Dit straatje, dat eigenlijk alleen op 3 oktober gevuld is met mensen, zou de doorsteek van de Nieuwe Beestenmarkt naar de Steenstraat moeten Aandachtig luisteren in d'Oude Morsch. zijn. De Lange: „Maar deze straat leent zich daar niet voor. Overdag staat het hier vol met auto's van het verhuurbedrijf dat hier gevestigd is. En boven dien fietst iedereen tegen het verkeer in over de Steenstraat naar het station. Ik neem het niemand kwalijk, maar het ge beurt wel. Daar moet dus een veiliger alternatief voor worden gevonden." De le Binnenvestgracht levert een goed voorbeeld op van ge brekkige verlichting en dat is niet het enige probleem ter plaatse. Even verderop houdt iedereen stil bij de Morsch- poort. Het tweerichtingsvere- keer rond de eeuwenoude poort zorgt dikwijls voor chaotische verkeerssituaties. Deze klacht is nog niet uitgesproken of er is al weer bijna een botsing. Terwijl de aandacht nog even wordt opgeëist door de worstelende auto's wijst Koning op het ge vaar van de ijzeren bollen die als afzetting op de grond rond de poort liggen. „Het ziet er heel fraai uit, maar ze zijn vrij laag. Het gebeurt dan ook regel matig dat bromfietsers over die bollen heen klappen. Ik stel voor dat er reflectiestrips op worden aangebracht. Terwijl buurtbewoners hun klachten en wensen uitdragen, blijft Stokkel aantekeningen maken in een groot schrift. „Ik probeer een goed beeld van de wijk te krijgen. Want ik krijg de Oude Morsch onder mijn hoe de. Door nu vast te kijken wat de strijdpunten zijn. kan ik in de toekomst makkelijker ingrij pen. En ik moet zeggen dat ik veel klachten ook goed kan be grijpen. Dus daar gaan we zeker werk van maken", aldus Stok kel. Terwijl dit pas het begin van de wijkwandeling is, begrijpen alle ambtenaren toch wel dat veel klachten gegrond zijn. der H. Kruijt zag er het nu wel van in, maar twijfelde aan de fi nanciële haalbaarheid van de langere openstelling. Hoewel hij het niet met zo veel woorden zei, zit het er wel in dat in de binnenstad binnenkort langer voor parkeren moet worden be taald. Zoals eerder op de dag al tij dens de excursies door de Ver versbuurt, d'Oude Morsch en het Stationskwartier, was er veel kritiek op de 'verkeerscirculatie' in feite het ontbreken daar van rond de Beestenmarkt. Wethouder P. Langenberg er kende dat het verdwijnen van de weg over de nu als plein in gerichte Beestenmarkt met na me fietsers in problemen brengt. Fietsers en bromfietsers, zo beaamde verkeersdeskundige K. van Vliet, kiezen de weg van de minste weerstand, ook als ze daarmee zichzelf en het overige verkeer in gevaar brengen. Rond de Turfmarktbrug, waar massaal tegen de geboden rij richting wordt ingereden, ont staan daardoor dagelijks zeer gevaarlijke situaties. Langenberg haalde een eer der geopperd plan van stal om fietsers meer speelruimte te ge ven, hetzij door de brug te ver breden, hetzij door er een fiets brug naast te leggen. Het aan leggen van een fietspad over de Schoon is gewoon. Schone mu ren zijn niet alleen mooier, maar vergroten ook het gevoel van veiligheid. Daarom moet de gemeente beginnen te inventa riseren wat de graffiti-gevoelige panden zijn. En daarna de be woners aanschrijven om de graffiti weg te laten halen. Dat is heel duur en ik kan me voor stellen dat bewoners dat niet willen, maar daarom moet je het breed aanpakken. Als je de hele straat in een keer laat schoonspuiten is het veel goed koper dan één huis per keer. Verder moeten de tekeningen gefotografeerd en gedocumen teerd worden, zodat de politie de spuiters herkent. En de be woners kunnen een soort anti- graffitilaag van bijenwas aan brengen op hun huis. Dan gaat graffiti er veel makkelijker af." „Het helpt als je graffiti snel weghaalt", zegt een bewoner la ter, als de groep weer in bewe ging is. „Een schone muur schrikt meer af dan een bevuil de." Hij wijst naar een aparte- mentencomplex aan het eind van de Van der Werfstraat op de hoek met de Hooigracht. De on derste helft van de muur is wit ter dan wit in het felle zonlicht. „Deze muur is een week gele den geschilderd en> is nog steeds niet ondergekladderd. Dus het kan wel." Een andere bewoner is minder hoopvol. „Het pro bleem met deze straat is dat veel panden de achterkant zijn van winkels in de Haarlemmer straat. En de winkeliers vinden belangrijk dat hun smoelwerk er prachtig uitziet, maar hoe hun onderbroek erbij hangt, maakt ze niet uit." Wijkwandeling in Maredorp. Een van de grootste problemen die hier aan bod komen is graffiti op tal van mu ren. Volgens een van de bewoners is daar wel een remedie tegen: meteen weghalen zodra er een tekst of te kening op de muur wordt gekalkt. „Een schone muur schrikt meer af." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9