Israël en Palestijnen naderen elkaar niet GOED KOOP 1 Milities veranderen razzaviSle in chaos Buitenland Vliegtuigkaping Keulen eindigt zonder geweld Explosieve zonsondergang Anti-Euroreferendum Zwitserland mislukt Turkije verlaat bijna Irak Ierse regeringscoalitie verliest Tudjman wil Servische vluchtelingen niet terug Achter tralies !L' •59 co Golkar deelt op Java 'stemvee' uit \ANDAG 9 JUN11997 oden bij brand in Indiase tempel [anjuvar Zeker veertig mensen zijn zaterdagavond in het zui- >n van India om het leven gekomen toen een tempel waarin zij Jh bevonden vlam vatte. Ruim honderd mensen raakten ge- nd. De duizenden aanwezigen in en voor de Bragadishwara- npel in de stad Thanjuvar bereidden zich met gebeden voor een belangrijk hindoe-feest. De voor dit doel opgerichte nboe-constructie, die met stro was bedekt, vatte vlam. franse chauffeurs blokkeren grenzen i ffciatouVrachtwagenchauffeurs zijn vanochtend in Frankrijk ~Aokkade-acties begonnen aan grensovergangen en elders in het Dat gebeurt in het kader van een actiedag van Europese achtwagenschauffeurs voor betere werkomstandigheden. Er aren blokkades aan de Frans-Spaanse grens bij Irun, de Frans- onzliitse grens bij Straatsburg, de Frans-Zwitserse grens bij St. ie vjuis, bij de Mont-Blanctunnel, op de toegangsweg naar de Fré- er'js-tunnel en op de AIO ter hoogte van Tours. laleisië geeft boete voor vies toilet jala lumpur» Maleisiërs die hun wc niet schoonhouden, lopen jortaan het risico een boete te krijgen. De regering heeft de be- jlking al eerder gemaand wc's goed schoon te houden en over- pegt nu, omdat haar waarschuwingen niet voldoende hebben jholpen, een 25 jaar oude wet aan te wenden, die eigenlijk is jricht tegen het maken van rotzooi. Er kunnen boetes van bijna )0 gulden worden opgelegd. nutritten onderzoeken BSE bij kippen inden Wetenschappers onderzoeken in opdracht van de Brit- Le> regering bewijsmateriaal waaruit zou kunnen blijken dat de latejkkekoeienziekte BSE is overgeslagen naar kippen. Het minis- ies rie van landbouw heeft onderzoek gedaan naar de hersenen u in twee kippen die een BSE-achtige ziekte hadden. De onder- bekers kwamen de geheimzinnige kippenziekte op het spoor, ^^ien een boer uit Kent vertelde dat een van zijn kippen haar ■■enwicht niet kon bewaren. pleiter Paula Jones deed toespelingen ^^angeles» Een voormalige cliënte van de advocaat die Paula ^Sïesvertegenwoordigt in haar proces tegen de Amerikaanse resident Bill Clinton wegens ongewenste intimiteiten, heeft de lvocaat op haar beurt beschuldigd van hetzelfde vergrijp. De ouw heeft een videoband waarop te zien is dat de advocaat iksuele toespelingen maakt. Jones beschuldigt Clinton ervan it hij haar in 1991 in een hotelkamer in Arkansas seksuele gjBorstellen heeft gedaan. ac«kte biedt klonen van kinderen aan iéve Een Zwitserse sekte biedt op Internet aan mensen te inen. Voor 200.000 dollar kunnen onvruchtbare of homo- :suele paren een mens bestellen met dezelfde erfelijke aanleg de vader of de moeder. Wie bij het onverhoopt overlijden van [n kind of een ander geliefd persoon een 'identieke plaatsver- Inger' wil, kan voor 50.000 dollar regelen dat de sekte cellen In de levende persoon afneemt en bewaart voor hel geval dat. ns Charles is een sléchte vader inden De Britse kroonprins Charles is volgens de Engelsen in slechte vader. Dat blijkt uit een opiniepeiling die vandaag prdt gepubliceerd. Harris vroeg 675 Britten naar hun mening [er het vaderschap van bekende Britten. Prins Charles eindigde s derde op de ranglijst van 'slechtste vader'. Allerslechtste va- r is de voetballer Paid 'Gazza' Gascoigne. Volgens de onder- aagden besteden de vaders veel te weinig tijd aan hun kinde- ïehandicapten plegen aanslagen )lombo De Tamil-rebellen van Sri Lanka hebben gehandicap- d in de gelederen opgenomen om zelfmoordaanslagen op re- ringstroepen te plegen. Een regeringswoordvoerder bevestigt Kt bij eerdere gevechtshandelingen verminkt geraakte rebellen In de Bevrijdings Tijgers van Tamil Eelam hiertoe speciale trai- fngen krijgen. nita kaapt VN-vliegtuig in Angola f {jANDA. Gewapende leden van de rebellenbeweging Unita hou- ERl£n op een vliegveld in het oosten van Angola sinds zaterdag }n vliegtuig van de Verenigde Naties vast. Het was daar geland or een tussenstop tijdens een vlucht van Cazombo naar de igolese hoofdstad Luanda. Het is nog onbekend hoeveel pas- igiers er aan boord zijn van het vliegtuig en waarom de Unita- Rijders het toestel vasthouden. )or< tigo updianen willen geen John Wayne-weg Ia river De indianen hebben het weer aan de stok met John fayne, althans met de nagedachtenis aan de in 1979 overleden 3p iteur. De autoriteiten van het district in Arizona waar Wayne in ranch bezat, willen een verbrede snelweg waar deze aan lag, i John Wayne Parkway noemen. De weg loopt door het india- mreservaat Gila River. De bewoners voelen er niets voor om te eld lorden geassocieerd met de acteur, die in films als 'Fort Apa- ansae' en 'Rio Grande' indianen over de kling jaagde, aktl 1ZAVILLE-KINSHASA hoofdstad van de Republiek e<tyigo is gedurende het week- Amtde veranderd in een chaos. _Jvvijl Cobra-milities van ex- ZZjsident Sassou Nguesso giste- i het centrum veroverden, kken soldaten van het Con- lese leger plunderend door dere delen van Brazzaville, ^-Jhtend tegen de Cobra's, de insen en elkaar. van een |r chaotisch verloop van de ijd. „Het probleem is dat een el van de milities van Ngues- en van de Congolese eenhe- Q zelfstandig opereren. Dat tot resultaat dat Congolese laten op elkaar schoten", al- de Franse legercomman- itjaraud. Cobra-militie omsingelde leren het kantoor van de pre- |r en het ministerie van fi- j^iën. 's Avonds werd de val het presidentieel paleis ge- »d, na drie uur van felle ge- j^iten. Hierbij zouden vooral regeringszijde veel slachtof- B zijn gevallen. Gisterenmid- i al veroverden de rebellen centrum van de stad en deen ze op naar het stadhuis, 'e gevechten in Brazzaville ken donderdag uit tussèn Gesprek in Cairo levert niets op Voor het eerst in bijna drie maanden hebben Israëlische en Palestijnse onderhandelaars weer met elkaar gespro ken. Onder leiding van Egyptische bemiddelaars pro beerden ze gisteravond in Cairo een formule te bedenken voor een hervatting van de officiële onderhandelingen. Maar ze zijn daarin niet geslaagd. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Na drie uur vergaderen lieten de Egyptenaren weten dat er 'enige vooruitgang' is geboekt, maar dat er in de komende da gen meer gesprekken nodig zijn. Doel van het overleg is kennelijk het organiseren van een topconferentie, met deelna me van premier Netanyahu van Israël, de Palestijnse president Arafat en president Mubarak van Egypte. De huidige crisis is ontstaan door de bouw van een nieuwe Israëlische nederzetting, Har Horna, in een Arabisch deel van Jeruzalem. Maar op de achter grond speelt ook het plan van de regering-Netanyahu om in een definitieve regeling met de Palestijnen meer dan de helft van de Westelijke Jordaanoever in Israëlische handen te laten. Het was gisteren tot het laatste moment onduidelijk of de besprekingen zouden door gaan. De Israëlische delegatie dreigde thuis te blijven toen de Palestijnse woordvoerder Ka- nafani in Cairo liet weten, dat een Israëlisch besluit de neder- zettingenbouw te bevriezen de bijeenkomst mogelijk had ge maakt. Pas nadat de Palestijnse delegatie officieel bekend had gemaakt dat Israël zich nergens toe had verplicht en dat Kanafa- ni's verklaring 'op een misver stand berustte', vertrokken de Israëlische onderhandelaars vanuit Tel Aviv naar Egypte. De Palestijnse ontkenning ten spijt wordt er in Israël druk ge speculeerd over een compromis dat via Egyptische bemiddeling met de Palestijnen zou zijn be reikt over de nederzetting Har Horna in Oost-Jeruzalem. Vol gens dat compromis verklaart Israël dat het niet voor een be paalde datum zal beginnen met de bouw van huizen op de om streden heuvel. De Palestijnen kunnen dan zeggen dat Israël de bouw van Har Horna heeft bevroren, terwijl Israël zal vol houden dat het nooit van plan was eerder te bouwen omdat de infrastructuur nog niet klaar is. KEULEN AFP-Rtr Een Boeing 737 van Air Malta, met circa tachtig passagiers aan boord, is de afgelopen nacht op zijn vlucht van Malta naar Istan bul gekaapt en gedwongen naar de luchthaven van Keulen- /Bonn te vliegen. Daar gaven de twee kapers zich na ruim drie uur vrijwillig over aan de politie. Er is niemand gewond geraakt. Het tweetal, vermoedelijk van Turkse afkomst, eiste de vrijla ting van Ali Agca. de Turkse man die op 13 mei 1981 een aanslag op paus Johannes Paulus II pleegde. Volgens de politie zaten in het vliegtuig onder anderen 32 IJbiërs, 22 Maltezen en zeventien Turken. Het vliegtuig, dat om kwart voor twee van het vliegveld van Malta was opgestegen, landde om 04.48 uur op Keulen/Bonn. De kapers zeiden een bom bij zich te hebben. De twee eisten be halve de vrijlating van Agca ook een tolk en een gesprek met een televisieploeg. Ongeveer een uur nadat het vliegtuig was geland, lieten de kapers vijf mensen vrij, onder wie een vrouw met hart klachten. Het was de eerste keer dat een vliegtuig van Air Malta, dat in het begin van de jaren zeventig werd opgericht, het doel wit van een kaping was. Agca schoot op de paus op het Sint Pietersplein in Rome, aan het begin van de wekelijkse algemene audiëntie van het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk. De dader werd direct na de aan slag, waarbij de paus levensgevaarlijk gewond raakte, gearres teerd en korte tijd later tot levenslang veroordeeld. De paus heeft hem in zijn cel bezocht en hem vergiffenis geschonken. Vorig jaar vroeg Agca om zijn vrijlating. Volgens de gebruikelijke gang van zaken bij de Italiaanse justitie komt hij over acht jaar vrij. herme bay Britse experts proberen aan de kust van Kent een prototype boven water te krijgen van een bom die speciaal is ontworpen om dam men te vernietigen. De bommen zijn tijdens de Tweede Wereldoorlog daar getest, om in 1943 gedurende een reeks van aanvallen op het Duitse Ruhrgebied te worden ingezet. foto reuters paul hackett GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT Met een onverwacht grote meerderheid van 74 procent hebben de Zwitsers gisteren een voorstel afgewezen om elk over leg met Brussel aan een referen dum te onderwerpen. Het voor stel was afkomstig van de recht se partijen om zo de speelruim te van de regering in Bem te be perken. Daarbij gaat het niet alleen over eventuele vooralsnog ondenkbareonderhandelin gen over toetreding tot de Eu ropese Unie, maar ook over overleg tussen Bern en Brussel over lopende economische knelpunten. Bern kan nu in ieder geval de moeizame onderhandelingen met Brussel hervatten over za ken als het Europese wegver voer door Zwitserland. Dat stokt nog steeds op de Zwitserse wei gering vrachtwagens van meer dan 28 ton toe te laten tot de Al penroute en de tweebaans St Gotthard tunnel. Minister van buitenlandse zaken Cotti noem de de uitslag dan ook 'een aan gename verrassing en een mo tie van vertrouwen in de rege ring'. De kiezers moesten ook nog stemmen over een voorstel van de Socialistische Partij om de 'immorele uitvoer' van oorlogs materiaal en zelfs daartoe geëi gende machinerieën te verbie den. In verband met de werkge legenheid werd dit wetsontwerp met een meerderheid van 77,3 procent van de stemmen reso luut afgewezen. De opkomst van het kiezers volk was overigens matig: slechts 34,4 procent nam te moeite ter stembus te gaan. ISTANBUL Rtr-AFP later tegen journalisten dat de operatie tegen de PKK wordt af gerond. Vrijdag had een hoge militaire functionaris al ver klaard dat de operatie tegen de PKK zou doorgaan 'totdat de PKK in het noorden van Irak is uitgeroeid en de Democratische Partij Koerdistan in staat is de gebieden die van de PKK zijn gezuiverd onder controle te krij gen'. De al 25 dagen durende Turkse militaire operatie tegen strijders van de Koerdische Arbeiders partij (PKK) in het noorden van Irak loopt op zijn einde. Dit heeft de Turkse premier Er bakan gisteren meegedeeld op een bijeenkomst van zijn Wel vaartspartij in de hoofdstad Ankara. Een generaal ontkende Sinn Fein verovert zetel in Ierse parlement LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De economische voorspoed in Ierland dreigt na de verkiezin gen van vorige week vrijdag te worden ondergraven door poli tieke instabiliteit. Het gisteren bekendgemaakte verkiezingsre sultaat geeft aan dat de regeren de drie-partijencoalitie van pre mier John Bruton slechts 75 van de 166 parlementszetels ver overde. De twee samenwerken de oppositiepartijen behaalden met 81 zetels evenmin een ab solute meerderheid. De toekomstige premier Ber tie Ahem, leider van Ierlands grootste partij Fianna Fail, moet nu steun zien te verwerven van de zeven onafhankelijke kandi daten die een zetel veroverden. Een tweede probleem voor zijn toekomstige regering is dat Sinn Fein voor het eerst sinds de Ier se onafhankelijkheid in 1922 in de Dail, het parlement, is verte genwoordigd. Dit 'historische resultaat' werd geboekt door Coaimhghin O Caolain, een zwager van IRA- sluipschutter Bernard McGinn, beschuldigd van de moord op een jonge Britse soldaat in de Noordierse provincie Armagh in februari van dit jaar. Sinn Fein veroverde veertig jaar geleden voor het laatst zetels in de Dail. Die werden echter niet bezet omdat de partij het Ierse parle ment niet erkende. Dat gebeur de in de jaren tachtig onder lei ding van Gerry Adams en ver oorzaakte een splitsing in de partij. De 45-jarige Ahern kondigde gisteren aan dat hij zo snel mo gelijk met Adams wil gaan pra ten teneinde een nieuw IRA-be- stand af te dwingen. Ahern staat op veel betere voet met Sinn Fein dan John Bruton, de huidi ge premier en leider van 's lands tweede partij Fine Gael. Adams zei voor de verkiezingen al dat hij het liefst een Fianna-Failre- gering in Dublin zag aantreden. Kroatische president voert campagne het leger en de Cobras van Nguesso, die Congo van 1979 tot 1992 regeerde. Congolese militairen belegerden de ooste lijke wijk Mpila, waar Nguesso woont, en openden het vuur op de Cobras. Nguesso is presi dentskandidaat voor de verkie zingen die voor 27 juli op het programma staan. Hij zegt dat de regering gewelddaden uit lokt, als een excuus om de ver kiezingen af te gelasten. De strijd in de Congolese hoofdstad escaleerde zaterdag dagavond toen ook de in de stad aanwezige Franse militai ren bij de strijd betrokken raak ten. Congolese militairen open den het vuur op de Fransen, waarbij een Franse militair om het leven kwam en vijf anderen gewond werden. De Fransen maken zich er vooral zorgen over dat in Braz zaville een anti-Franse sfeer lijkt te zijn ontstaan. Reizigers die gisterenochtend in Parijs terug keerden spraken van een sfeer waarin 'jacht op Fransen' wordt gemaakt. Zeven van hen waren gewond door mishandelingen. Ze meldden verder dat vooral Franse burgers slachtoffer zou den zijn van plunderingen door zowel Congolese soldaten als opstandelingen. port Moresby Een verdachte van de moord op het parlementslid Francis Pusal in Papoea Nieuw Guinea wordt gevangen gehouden met twee anderen in het politiebureau van Port Moresby. De regering heeft bevolen dat de politie alle 'relschoppers' moet arresteren, vooruitlopend op de landelijke verkiezingen aanstaande zaterdag. foto epa thorsten blackwood BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Kroatische president Franjo Tudjman blijft zich verzetten te gen de terugkeer van alle Servi sche vluchtelingen naar zijn land. Als Kroatië alle 200.000 Servische vluchtelingen weer op zou nemen, zou dat volgens Tudjman leiden tot nieuwe ver deeldheid en uiteindelijk weer oorlog. „Niemand in de wereld kan ons daartoe dwingen", zo zei de Kroatische president gisteren tijdens een zeer symbolisch be zoek aan de 'martelarenstad' Vukovar. Tudjman maakte tij dens het bezoek opnieuw dui delijk dat hij niet van plan is toe te geven aan de toenemende druk van de internationale ge meenschap en vooral de Vere nigde Staten. Die eisen dat Kroatië loyaal medewerking verleent aan de terugkeer van Serviërs die het land in 1995, tij dens de oorlog in de Krajina-re- gio, ontvluchtten. Veel Servische vluchtelingen hebben de afgelopen maanden aangegeven dat ze terug willen naar IGoatië, mits hun veilig heid wordt gegarandeerd. Daar van is tot nu toe geen sprake. De weinige Serviërs die al zijn teruggekeerd naar hun huizen in I&oatië, staan voortdurend bloot aan intimidatie, pesterijen en geweld. De 75-jarige Kroatische presi dent is kandidaat voor een der de ambtstermijn. Het moet wel raar lopen als de ernstig zieke Tudjman hij lijdt aan kan keraanstaande zondag niet wordt herkozen. In het buiten land mag de Kroatische presi dent vooral een reputatie heb ben als een uiterst autoritaire leider, in Kroatië zelf is hij nog altijd zeer populair. Voor de meeste Kroaten is Tudjman de onbetwiste 'vader des vader lands', de man die zijn land eerst naar de onafhankelijkheid voerde en die vervolgens ook nog eens de oorlog tegen 'erfvij and' Servië wist te winnen. AVIKO POMMES-FRITES zak 1000 gram van_299T li' WESERGOLD TROPICAL NEKTAR literpak vanjl&2T GECONCENTREERD AFWASMIDDEL CITROEN flacon 500 ml. vanjJ2fT ELKE DAG GOED NIEUWS JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT Wat de waarde is van een bord je rijst of van gebakken goudvis, valt wel uit te rekenen. Maar wat is de stem van een kiezer waard? Een volwassen geit, weet de Javaanse boer Winoto sinds enkele dagen. Blij met die nieuw verworven kennis is hij echter niet. Winoto woont in het Javaanse district Purwodadi en hij is arm. Een paar maan den geleden kreeg hij daarom van de overheid een geit. De 20- jarige Winoto verzorgde het dier goed en werd beloond met de geboorte van twee jonge geitjes. Maar toen kwamen de verkie zingen. Winoto gunde zijn stem op 29 mei aan de Verenigde Ontwikkelingpartij (PPP) en vertelde dat aan zijn buren. Vooral dat laatste had hij beter niet kunnen doen. Twee dorps bestuurders kwamen Winoto's geiten confisceren. Omdat hij niet op regeringspartij Golkar had gestemd, aldus de krant Ja karta Post. Nurhadi Sasono, hoofd van het onderdistrict waarin Wino- to's dorp ligt, zit er een beetje mee. „Ik zal de dorpsbestuur ders vragen de kleine geitjes te rug te geven. Maar de moeder mogen ze houden", vertelde hij een verslaggever die naar de kwestie informeerde. Nurhadi's collega-bestuurder Djoko Sudantoko pakte het gro ter aan. Hij is regent van Ba- nyumas (Midden-Java) en be loofde al in januari dat hij func tionarissen van stembureaus waar Golkar extreem veel stem men zou vergaren, zou belonen met ossen. De prijzen stelde Djoko als volgt vast: één os per stembureau waar Golkar 95 procent scoort, twee ossen als de regeringspartij alle stemmen krijgt. Naar verluidt vielen op 29 mei 412 van de ruim 2.100 stembureaus in het regentschap in die twee categorieën. Vooral op het platteland wierp Djoko's strategie vruchten af. Volgens Slamet, die in de we ken voor de verkiezingsdag het prijs-vee verzorgde, kost een os zo'n 480 gulden. Een gewone Indonesiër moet daarvoor maanden werken. Volgens de Golkar-voorzitter in Banyumas, Warsono Nur Salah, hebben plaatselijke zakenlui het vee ter beschikking gesteld.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5