Duo ruziet na finis! van halve marathof Boze Baart sloopt Nochevny 'Ik wilde nog één keertje onder de Morspoort door' Leidse Marathon Buslading uit Brugge komt voor applaus naar Leidei In een dronken bi beloofd, daar heb ik nu veel spijt van Stapvoets over de finish Harry Smedts: de 411de in de 288ste stad MAANDAG 9 JUN11997 Parcoursrecord voor Russische Nadezhda Ilyina Jackson Omweri gaat als winnaar van de halve marathon over de streep. Later zou hij ruzie krijgen met Alexander Bolkhovitin, die als tweede eindigde. foto loek zuyderduin Jackson Omweri en Alexander Bolkhovitin liepen gisteren een halve marathon uit het boekje. Eendrachtig samen werkend leken de Kenyaan en de Rus elkaar op te stuwen naar een mooie tijd. In de laatste kilometer zette Omweri de demarrage in om het parcoursrecord met ruim twee- enhalve minuut te verbeteren tot 1.05.23. Omweri vond daarentegen dat hij had gespeeld met de tegen stander. De versnelling van de Kenyaan verraadde inderdaad nog aanzienlijke reserves, maar ook de Rus kwam allerminst vermoeid aan de streep. „Ik had gedacht hier 1.02, 1.03 te lo pen", aldus Omweri. „Maar de wind was erg sterk. En toen hij (Bolkhovitin) me vroeg om te helpen, vond ik dat best." Willem Boon eindigde als derde Nederlander op de tiende plaats in een tijd van 1.11 rond, vijf minuten en 37 tellen achter Omweri. „Het was 2,5 jaar gele den dat ik een halve marathon liep", aldus de Voorhouter. „Ik was zo zenuwachtig, alsof ik de hele ging lopen. Omdat de be zetting zo sterk was, ben ik mijn eigen race gaan lopen. Gelukkig maar, want als je voor de ere- leiden wilmar kortleever Lange coöperatie met een sprint is een bekend scenario, maar Bolkhovitin bleek aan de finish bijzonder boos. „We zou den samen over de streep gaan", dacht de 25-jarige west- Siberiër. „Welnee, ik heb hem de wedstrijd door geholpen", vond Omweri, vier jaar jonger maar minstens zo geslepen. „Dat slaat echt alles", vond daarop de Rus. „Ik had hier makkelijk kunnen winnen. Het tweetal had zich bij de start tussen de tien-kilometerlo pers genesteld en wist al na en kele kilometers dat de prijs tus sen, hen beiden verdeeld zou worden. „Hij ging er ineens vandoor", bleek Bolkhovitin tot uren na de streep verontwaar digd. „Not good, not correct." plaatsen loopt, ga je tochi harder weg." I Irini Lebedinskaya had r' vrouwen aanzienlijke ij* stand gekregen, maar inuj stelling tot de mannelijke rieten op de 21,1 kilometnl de 36-jarige Russische goei zich af. Bij de mannen einÖ! titelverdediger Christophii: ke als zevende, tweevoudil naar Jerry McCarthy zei twaalfde. Lebedinskaya djf1 tegen pakte voor de derdsl! tereenvolgende keer eenj1j in Leiden, na tweemaal djh kilometer nu over de midi; stand. Regionale atletes IIf men er achter Lebedi# niet aan te pas. Pas op Ij dertien kwam de Leidsel; Pijl. Met 1.35.38 had ze ne& 19 minuten achterstand^ 1.16.40 van Lebedinskaya^ die liep dan ook bijna vijfl; ten sneller dan het oudlf coursrecord. Ook de Bel$ toploopsters Karja Merlinlj grid Delagrange bleven note nen de 1.21.22 die de E» Kim Mazzucca in 1995 c klokken bracht. leiden tim brouwer de koning Hoog torent een blinkende dubbeldek ker uit boven de auto's op het parkeer terrein bij de Groenoordhallen. Het ken tekenplaatje en het opschrift Frandria Cars verraden de Belgische herkomst. De bus dient als pleisterplaats van een flink contingent Zuiderburen, die - als het verkeer had tegengezeten - geen van al len hadden kunnen deelnemen aan de marathon van Leiden. „Dat was nog even zweten", zegt Filip VandenBerghe, woordvoerder van de 50 sportieve Bruggenaren en hun aanhang. „We zijn om zeven uur vertrokken, maar hebben met het veer Breskens-Vlissin- gen kennelijk niet de vlotste route geko zen. Vorig jaar waren we er via Antwer pen sneller. Bovendien hadden we niet verwacht dat het in Leiden zo druk zou zijn. We zagen het parkeerterrein wel lig gen, maar konden er toch niet opko men." Gelukkig beschikt de Algemene Brugse Atletiek vereniging (ABAV) over een voorzitter die als gewezen rechtenstu dent de Sleutelstad op zijn duimpje kent. Dankzij ingrijpen van Ronald Veraert, die enkele jaren geleden het idee opvatte om in Leiden te lopen, arriveren alle Bel gen nog juist op tijd in hun startvak. VandenBerghe, geplaagd door een 'ver- rekkinkje', kan zodoende naar een tijd van 1 uur en 40 minuten sukkelen op de halve marathon, terwijl Fittere clubgeno ten zelfs prijzen bemachtigen. Maar het belangrijkste voor het gemêleerde gezel schap is de ambiance in Leiden. „Dat zijn we niet gewoon. In België klappen de kijkers niet. Daar is het bij marathons vaak akelig stil. Alleen Brussel heeft een wedstrijd die de vergelijking met Leiden kan doorstaan." Ook Brugge heeft een marathon, 'point to point' met de start in Kortrijk. Die wedstrijd in juli staat open voor de Leidse loopgroep (Roadrunners) waar mee ABAV een uitwisseling heeft denBerghe slaat de Belgische mai dit jaar voor één keer over, maai zeker dat hij volgend jaar in Leidt 1 weer van de partij is. Dat even 5 wint in het Brugse met het jaar pulariteit. Nooit eerder was de bi stelling zo groot, dat de club een di dekker moest huren. Met een kE tl naar de spreekwoordelijke Holl zuinigheid besluit VandenBerghi g kan eigenlijk maar één minpuntji wijzen bij de marathon van Leiden S zijn wat karig met drank langs de Bij ons krijg je wel drie of vier bide g gelijk aangereikt. leiden ruud pattiapon Etentjes of drinkgelagen zijn vaak de beste gelegenheden om iets van iemand gedaan te krijgen. Wie niet op zijn hoede is, loopt de kans om dingen te beloven waar hij la ter spijt van krijgt. Dat onder vond Kees van Tongeren, aanvoerder van het pas naar de eerste klasse gepromo veerde Lugdunum. Niet al leen vanwege de promotie maar ook omdat het een goed gebruik is, ging Lugdunum als afsluiting van de competitie een avondje 'Chinezen'. Van Tongeren, zeker geen liefhebber van duurlopen, werd in de gezel lige sfeer overgehaald toch een poging daartoe te wagen. „Alle jongens bleken zich al voor de 10 kilometer te heb ben ingeschreven, alleen ik had nog geen startnummer. Dat heeft elftalbegeleider Koos van Egmond meteen geregeld, hoewel ik het niet erg had gevonden als het hem niet was gelukt." Met zijn ploeg liep de Lugdunum-aanvoerder onge veer een uur over de 'tien'. Zonder haatgevoelens jegens zijn medespelers, maar een speciaal T-shirt met druk: 'Lugdunum naar klasse'. Eensgezind en zor jjj door drank veroorzaakte» 11 lijkheid, passeerden de Ijj2 kers de eindstreep. „We t ben de hele route gezongs g aldus Van Tongeren, daaraan toevoegde de meters goedgemutst te I ben weggelopen. Ook Peter Bekkering, t K trolerende middenvelder de w Leiden, liet zich na nuttigen van geestrijk vt verleiden tot het lopen tien warme kilometers. dag hadden we een feestji l Leiden, en in een dror-fc- bui heb ik beloofd om me 52 doen. Heb ik wel spijt van laatste zes kilometer kvvai niet meer vooruit", aldus§6 voetballer, wiens benen natrilden van de inspann I® „Zeven jaar geleden hel dit ook al eens gedaan. T liep ik een tijd van 1.45. 2.12. Slechts ploeggenoot chard van der Kraan steu 5 Bekkering bij zijn inspant gen. „De rest was niet ovt halen, maar die hebben niet zo'n grote mond alsil Pure boosheid op de organisatie bleek de beslissende factor tij dens de 10 kilometer-wedstrijd van de 3M Marathon. De orga nisatie leek onvoldoende voor bereid op het steeds groeiende aantal sterke wedstrijdlopers op de korte afstanden. De cracks mochten weliswaar vooraan aansluiten zodat ze met een vrije weg konden starten, maar het wedstrijdvak werd aan de achterkant niet afgeschermd. De massa lopers kwam opzet ten en de medewerkers traden kordaat op om iedereen achter de streep te houden. Een tikje té enthousiast, want de Rus Sergei Nochevny struikelde over een onachtzame vrijwilliger die veel te traag uit de weg ging. Diemenaar Edo Baart domi neerde vervolgens van start tot finish de snelle tien kilometer waarin het parcoursrecord van achterhoedeloper Jan-Dirk Ha- zeleger met drie tellen werd ge mist (30.08). „Omdat ik boos was op die vrijwilligers, ben ik heel hard gestart", aldus Baart, die als eenzame zwoeger aan het kopgroepje met de Haar lemmer Jeffrey Sullivan en Nochevny sleurde. „Ik bleef maar vragen of ze alsjeblieft de kop wilden overnemen", klaag de de verontwaardigde zwoeger die toch al niet voluit wilde gaan omdat volgende week al weer de 3000 meter van de Gouden Spike op het program ma staat. Toch kwam de hoofd prijs bij de 29-jarige atleet te recht, want beide atleten kon den zijn tempo niet volgen. Sul livan werd zelfs nog voorbijge streefd door Utrechter Remco de Bree, die de kopgroep tijdig had laten gaan. „Ik verloor ze ker tien seconden door die val", luidde het excuus van de 28-ja- rige Russische soldaat Nochev ny, die na afloop aan een grote schaafwond aan de schouder en rug moest worden behandeld. „Ik liep daardoor de snelste eer ste kilometer van allemaal. En ik ben gewoon niet sterk genoeg om tegen die wind in op kop te lopen." Van de regiogenoten hield Ramses Bekkenk (Leiden Atle tiek) het het langste vol in de tweede groep. Toen hij terrein moest prijsgeven, was de kaars wel helemaal uit voor de jonge Hagenaar. „Ik ben er voluit voor gegaan", vond de winnaar van de Singelloop. „Maar toen ik al leen kwam te lopen, was het ge beurd. Ik liep met de twee kop lopers van de halve marathon en die liepen echt met elkaar te spelen. Steeds weer van tempo wisselen." Hans Wubben kwam door de inzinking van Bekkenk rap dichterbij, maar de winnaar van het Z&Z-circuit moest toch genoegen nemen met de zesde plaats, met 32.11 dertien tellen achter Bekkenk. De vrouwenrace kende een opzienbarend koersverloop. Met de Russische Nadezhda Ily ina en de Rotterdamse Wilma van'Onna had de Leidse mara thon een heus topveld aan de start gekregen. Ilyina leek op een verrassende nederlaag af te stevenen, maar de 33-jarige Russische winnares van de Am sterdam marathon beschikte toch over de meeste reserves en ging op driekwart van de af stand Van Onna hard voorbij. De Russische liep zelfs een par coursrecord in 34.09. „Ik voelde me niet zo goed, had last van m'n maag", was Van Onna's verklaring van de Russische we deropstanding. Van Onna kon er niet echt mee zitten. „Ik dacht: ik ga gewoon lekker lo pen", zei de atlete die het NK halve marathon te lang achtte om in haar baanseizoen in te passen. „En ik had me toch al geplaatst voor de WK halve ma rathon." Erika van de Bilt kwam als enige regio-atlete op een erepo dium terecht, maar de atlete van Leiden Aüetiek moest met 36.04 veel toegeven op haar concurrentes (34.09 om 34.36). „Ik had last van een maande lijks probleem, dus dat viel te verwachten", klonk het laco niek. „Ik liep in een lekker groepje, maar halverwege kwam ik ook nog alleen te lo pen. De afstand is niet zo erg, maar het was erg warm." leiden De jaren hebben op het gelaat van Bart van der Klaauw hun sporen achterlaten. Gebogen, maar met wilskrachtige tred, passeer de de 76-jarige ex-hoofdredacteur van het luchtvaartblad AVIA de fi nishlijn. Dat deed de bejaarde sportman pas voor de derde maal. Nog geen tien jaar geleden raakte hij in de ban van de loopsport. „Ik zag veel mannen en vrouwen het doen en dacht: dat moet ik toch ook kunnen?" Van der Klaauw rondde nog ver voor veel jongere lo pers de tien kilometer binnen anderhalf uur af. Niet slecht voor de oude baas. „Maar een langere afstand zou kritiek worden.". Van der Klaauw gaf toe dat hij enige keren stapvoets verder is gegaan. Maar hij zette door, net zo goed als hij zijn beroep van journalist nog steeds uitoefent. „Ik publiceer nog steeds", lachte hij ondeugend. foto loek zuyderduin Harry Smedts loopt marathons. Een niet zo opzienbarende mededeling en geen reden om de 53-jarige Belg voor het voetlicht te halen. Wat de inwoner van Keerbergen bij zonder maakt is het feit dat hij gisteren zijn 411-de marathon liep. En voor het eerst in Leiden, de 288-ste stad in zijn marathonle ven, dat hem in dertien jaar langs 38 landen leidde. Harry Smedts, volgens eigen zeggen 'het bekendste Belgische marathongezicht in de wereld', loopt dus marathons. Ruim vierhonderd keer 42 kilometer in dertien jaar. Een gemiddelde van zo'n der tig per jaar. „Dat ligt zo'n tien onder mijn streefgemiddelde", zegt hij zonder te ver-, blikken of te verblozen. Dat lage aantal is te wijten aan de magere beginjaren, toen de ex-judoka als beginnend marathonman er maar zo'n tien a tiuintig per jaar deed. „Ik heb dus wat in te halen om mijn einddoel, duizend marathons, te bereiken. Ik schat dat ik er ongeveer vijftig per jaar moet lo pen." Dat lukt tegenwoordig aardig, want ondanks wat persoonlijke malheur liep Smedts van maart '96 tot maart '97 achten veertig maal de klassieke afstand. Bijna elke week dus loopt de immer ge- zonnebrilde ('zonder bril herkent geen mens mij') Belg zijn 42 kilometers. Waar ook ter wereld. Smedts, wiens vrienden zeg gen dat minstens één op de tien woorden die hij gebruikt het woord 'lopen' is, kan van sponsor en ex-werkgever Sabena gratis vliegen en doet dat dan ook. Zo heeft de vutter ooit in negen dagen vier marathons in de Verenigde Staten gelopen, van Seattle naar Dallas, via New York en nog een plaats, die hij zo thuis zou kunnen opzoe ken in zijn computer, de plek waar hij te vinden is als hij niet loopt. „Ik heb een weektaak aan mijn archiefwerk. Op de computer houd ik alles bij op marathonge- bied." Smedts, die gelukïdg af en toe ook zelf het hoofd schudt bij al die 'loopzot heid', is geabonneerd op vijftien loopbla den. Zo blijft de Belg, verder wereldwijd lid van ongeveer tien loopclubs, van alles op de hoogte, van de Belgische tot de Noorse, de Amerikaanse, de Zuid-Afrikaanse en zelfs de Japanse loopwereld. Hij beschikt over een woordenschat van zo'n tweehonderd woorden per vreemde taal en beheerst zo doende zelfs het Japanse runnersjargon: „Tweehonderd woorden zijn genoeg om de artikelen met alle nieuwtjes in buitenlandse kranten te begrijpen. Ook de Japanse be richten, maar die kosten me wel veel tijd. Ik heb eigenlijk een secretaresse nodig. Er is een periode geweest dat zelfs voor trainen geen tijd overbleef en de loopkilo meters beperkt bleven tot de marathons. „Dat was geen schone tijd. Ik deed ruim vier uur over de marathon en werd niet meer serieus genomen. Ik stond slechts be kend als de man die wereldwijd liep en niet meer als een hardloper. Daarom ben ik weer gaan trainen en nu schommelen mijn tijden weer zo rond de drieënhalf uur." Aan zijn persoonlijk record komt hij niet meer. Dat staat al sinds Antwerpen 1985 op 2 uur en 56 minuten. Ook in Leiden komt zijn pr niet in gevaar. De wijgezel („Ik hoef met niemand rekening te houden en kan mij ge heel op lopen richten. Het is mijn leven.") finisht na 3.35 uur èn is pas een kwartier la ter in staat om normaal te wandelen. On danks de tegenvallende tijd is de Belg te spreken over de Leidse organisatie. Hij waardeert de Sleutelstad-marathon op een krappe acht: „En dat is een hoog cijfer. Om dat ik zoveel gezien heb, ben ik namelijk een moeilijke en kritische loper." Hij is vooral tevreden over het feit dat alles rond het parcours in dienst staat van de lopers, met uitzondering van al die bochten die er wat hem betreft zo uit kunnen. De door an dere deelnemers zo geroemde Leidse spon taniteit hoeft voor Smedts niet zo: „Het pu bliek kan me gestolen worden. Het gaat mij om het parcours en niets anders. Ik doe de laatste tijd wel mijn best om meer te glimla chen naar de verkeersregelaars. Als die mensen het niet meer plezant zouden vin den, is het zeer snel afgelopen met de ma rathons." Gelukkig maakt de Leidse bevol king het nog niet zo bont als de mensen in Boston: „Daar heb je het Wellesley College, een school voor meisjes. Die staan zo dicht langs de baan dat er slechts ruimte is voor één loper tegelijk. Ik had een keer een idioot voor me die die meisjes stuk voor stuk ging zoenen en dat werd toegelaten omdat het meisjes waren. Ik kon mijn goe de tijd vergeten, want ik kon er niet door." Was getekend Harry Smedts, marathon loper. Theo van Seggelen doet het 'onmogelijke' na slopende ziekte L. 'ï&r Harry Smedts: „Tweehonderd woorden zijn genoeg om de kleine len met alle nieuwtjes in buitenlandse kranten te begrijpen. Ooki panse berichten, maar die kosten me wel veel tijd. Ik heb eigenlijk 7 secretaresse nodig." foto henk eotg Voor iemand met vijf mara thons achter zijn naam moet de halve afstand normaal gespro ken een peulenschilletje zijn. Ook Theo van Seggelen had ruim drie jaar geleden in de ver ste verte niet kunnen dromen, dat 21 kilometer wel eens heel ver, misschien te ver zou kun nen zijn. De Leidse voorzitter van de WCS - de vakbond van de profvoetballers - behaalde gisteren met het voltooien van de halve marathon evenwel een overwinning op zichzelf. De periode van de laatste week van mei tot de eerste week van juni, zal Theo van Seggelen zijn leven bijblijven. Eind mei '94 kreeg de blonde Leidenaar te horen dat hij aan maagkan ker leed. Een flinke tumor was er bij hem geconstateerd en een periode van intensief herstel volgde. Eind mei 1995 kon hij eindelijk met een gerust hart het ziekenhuis verlaten. Zijn ge vecht tegen de (dodelijke) ziekte was gewonnen, al betekende dat nog niet dat hij voorgoed verlost zou zijn. De overlevings kansen werden in de eerste vijf jaar geschat op 50 procent. Nu, twee jaar later, haalde Van Seg gelen het in zijn hoofd om een in zijn conditie bovenmatige fy sieke inspanning te leveren. Een prestatie, die moeiteloos bijge schreven kan worden in het rij tje van uitgelopen marathons van Leiden en New York (beide twee keer) en Berlijn. Na een ongecorrigeerde tijd van twee uur, zevenendertig minuten en dertien seconden stapt Van Seggelen aan de hand van broers Jan en Evert ogen schijnlijk monter over de finish. Om vervolgens flink uit te moe ten hijgen. „Ik zweet als een ot ter." Hij zijgt neer in het gras, terwijl het zweet van zijn hoofd gutst. Ook hij heeft moeten af zien door het drukkende weer, die elke stap verder zwaarder doet voelen. Broer Evert ont popt zich als zijn soigneur. Het van zweet doordrongen shirt wordt over het hoofd van broer lief getrokken en het nadam- pende lichaam wordt zo veel mogelijk van pareltjes ontdaan. Dat is dweilen met de kraan open het eerste half uur, maar een droog shirt is onontbeerlijk. „Ik had niet gedacht dat ik het zou kunnen", hijgt Van Seg gelen na. „Na de marathons was ik meer kapot dan nu, maar ik ben de afgelopen drie jaar te veel kracht kwijtgeraakt. Eigen lijk was ik er nog niet aan toe en ik denk ook dat de dokter dit nooit goed had gevonden." De aan de hand van de chip gecorrigeerde tijd van 2.35.16 is een kwartier langzamer dan het beoogde schema van twee uur en twintig minuten', maar te leurstelling daarover heerst er niet. „In het begin gingen we te hard", analyseert Van Seggelen. „Na tien kilometer kreeg ik last van mijn maag. Even dacht ik aan opgeven en als ik over mijn nek was gegaan, was ik ook ge woon gestopt. Ik heb natuurlijk een flinke opdonder gehad. Er zat een tumor zo groot als een voetbal. Die is door bestraling aangepakt, maar die maag is wel gekrompen en voor een deel verbrand. En ik had al een zwakke maag." Het voortdurende vochtver lies leek tijdens de race fataal te worden. „Ik kan het er niet bijd- rinken. Ik heb voorzichtig wat water gedronken en bij De Mor spoort een colaatje. Ik ben doorgegaan omdat ik dit voor mezelf nog één keer wilde doen. Ik heb een paar jasjes uitgedaan en dat haal ik nooit meer in. Eerlijk gezegd wil ik dat ook niet. Het komt niet omdat ik nu zo moe ben, maar omdat ik voortaan ga skeeleren en niet meer zal lopen." Theo van Seggelen (midden) wordt begeleid door zijn broers Evert (links) en Jan. foto loek zuyderduin Een uur na zijn eigen finish, heeft Van Seggelen zich ver schanst bij De Morspoort tus sen Het Huis de Bijlen en La Plancha, een van de drukste punten gisteren. Een gedenk waardig punt, waar de lopers nog zes kilometer te gaan heb ben. „Drie jaar geleden stond ik hier nog met een een kale kop en een slang in mijn neus te kij ken. Ik woog nog maar 75 kilo gram en moest na twee uur weer terug naar het ziekenhuis. Die avond kreeg ik geen bezoek, maar de volgende ochtend heb ben mijn broers vier uur lang onafgebroken aan mijn bed ge zeten. Ze waren alleen nog zie ker dan ik, omdat ze tot drie uur 's nachts dronken waren gewor den." Als de laatste loper, begeleid door motoren, onder de Mors poort doorkomt staat hij, met een biertje in zijn hand, op en applaudisseert luid. „Dit is een historisch plekje voor mij. Ik wilde nog één keertje onder de Morspoort door. Hier staan mijn vrienden altijd. Dit is echt het mooiste plekje van de Leid se marathon."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 26