Marathon Onbekende Riyoukhine in zijn eentje naar winst n De allerlaatste komt nog soepel over de streep Buskermolen tevreden met de vierde plaats Leidse 'Bonkevaart' is een lopersparadijs MAANDAG 9 JUNI 1997 Wethouder binnen het uur 'binnen' indenRob Hogenelst liep de 10 kilometer tot zijn genoegen voor de tweede keer in '55 minuten plus'. „Binnen mijn vorige tijd", aldus de zichtbaar tevreden Zoeterwoudse wethouder van sport. Vooral de route door het 'eigen' dorp deed hem goed. „Zo zie ik Zoeterwoude eens van de andere dan van de bestuurlijke kant. Ik vind deze marathon erg belangrijk, 3M is tenslotte een Zoeterwouds bedrijf. Wat mij betreft mag het evenement ook groter worden." Zijn woorden werden onderschreven door het gehele college van B en W van Zoeterwoude. Van As: 'Over de kop gelopen' j eiden Voetballen op eredivisie-niveau betekent nog niet dat een 'loopje' van tien kilometer een fluitje van een cent is. Jeffrey van As, voormalig speler van Roodenburg en tegenwoordig een gewaardeerde kracht bij het Bredase NAC, verslikte zich licht in die afstand. „Ik heb me in het begin over de kop gelopen", er kende de verdedigende middenvelder. „Ik probeerde bij iemand aan te pikken, maar dat hield ik niet vol. Toch liep ik op de vijf kilometer nog onder de 19 minuten." Van As, die voor de eerste maal meeliep, deed uiteindelijk iets meer dan veertig minuten over de kortste afstand van de 3M-Marathon.- Mostert: spion uit Maastricht leiden De voormalig Leids politiecommissaris Henk Mostert was gisteren te gast bij de Leidse marathon. Mostert wilde in Leiden kijken, hoe de organisatie van de 3M marathon verliep. Met voormalig schaatser Harm Kuipers en de burgemeester van Meerssen organiseert hij in 1998 een marathon in Maastricht. Het evenement in Limburg zal over een heuvelachtig parcours lopen. De Limburgse organisatie onderhandelt nog met een hoofdsponsor. Misschien is het iets voor 3M", suggereerde Mos tert. „Wij houden namelijk de Maastricht-Mergelland-Mara thon, drie m's dus." Uitvaller na 300 meter leiden Nico van Riessen viel de twijfelachtige eer te beurt één van de snelste uitvallers van de 3M-Marathon te zijn. Voor de 41-jarige Van Riessen, in het dagelijkse leven ziekenhuishygië nist, was de reis van Deventer naar Leiden al na luttele meters lopen op slag nutteloos. Een scheurende pijn onderin zijn kuit noopte de over-enthousiaste Deventenaar zich bij de EHBO- post te vervoegen. De oorzaak bleek een nog niet genezen achil- lespeesblessure te zijn. „Die was kennelijk niet voldoende her steld", analyseerde de verpleegkundige. Uit voorzorg had Van Riessen de enkel nog wel door een fysiotherapeut laten intapen. Het hielp niet: „De pees zou best wel eens gescheurd kunnen zijn. Auto op parcours veroorzaakt paniek ■eiden Een auto op het marathonparcours heeft gistermiddag even voor lichte paniek gezorgd. De laatste honderden meters naar de finish reed plotseling een Mercedes met hoge snelheid over het parcours tussen de lopers door. Dat daarbij niemand werd geraakt was een wonder. De bestuurder van de auto bleek zijn zoontje met spoed naar het ziekenhuis te willen brengen. „De man was in paniek en reageerde heel agressief', aldus ma rathon-organisator Tjeerd Scheffer. De marathon-organisatie in formeerde later nog bij politie en ziekenhuizen of er iemand was hcfbinnengebracht, maar dat bleek niet het geval. Lewandowski stapt uit en mijdt pers De Rus kwam uit het niets, overzag als een veldheer het strijdtoneel en stootte onverbiddelijk Jaroslaw Lewan dowski van zijn troon. Dimitri Riyoukhine deklasseerde gisteren zijn opponenten en liet zich tot nieuwe koning van de 3M Marathon kronen. Op gepaste afstand finishte het voetvolk, geleid door landgenoot Valery Zolotkov en de uit Djibouti afkomstige Saïd Abdi. Marijke Krutzen debuteerde op de klassieke afstand meteen met een overwinning. foto loek zuyderduin leiden marc van der jact Riyoukhine had eigenlijk aan de start moeten staan in Cannes. Want op die marathon had de 30-jarige wegatleet zich voorbe reid. Maandenlang trainde hij langs de door hem zo geliefde Wolga, de machtige rivier die langs zijn dorp Nizhny Novgorod stroomt. Daar, 400 kilometer van Moskou, trok hij zijn strijdplan. Maar een hogere macht dwarsboomde zijn plan nen en vertraagde de aflevering van het benodigde visum. Toch vertrok Riyoukhine. Naar België, waar landgenoten hem onderdak verschaften in een afgehuurde woning. Daar ontmoette hij vorige week de Nederlander Ger Wijnenberg, vriend van 10 kilometer-winna res Nadezhda Ilyina. „Hij vroeg me of ik niet een marathon voor hem wist", aldus de gelegen heidsmanager. En zo verscheen Dimitri Riyoukhine aan de start in Leiden. Goed getraind en met een persoonlijk beste ma- rathontijd van 2 uur en 15 mi nuten achter zijn naam, over tuigd van een hoge klassering. Maar gemakkelijk zag het er voor Riyoukhine in de ope ningsfase van de 3M Marathon niet uit. Lewandowski leek te denken dat mensen met een geel omrand nummer (halve marathon) voor hem als haas waren ingehuurd. De meervou dig winnaar van de Leidse klas sieke loop snelde voorin het deelnemersveld over het par cours, zijn concurrenten ver baasd achter zich houdend. Het aanvangstempo, dat leidde tot een maximale voorsprong van 200 meter, nekte de Pool later. Even beeldde hij zich zijn vijfde opeenvolgende zege in. Maar op de Oegstgeester J.H. Oort- brug werd hij wreed uit zijn droom gehaald. De in Oisterwijk woonachtige Abdi met in zijn kielzog Zo lotkov en Riyoukhine dichtte het gat. Aanvankelijk leek Le wandowski ontspannen bij het groepje aan te haken. Maar tus sen kilometer 16 en 17 hield zich de man met de hamer op. Een gaatje van tien meter wist de vrachtwagenchauffeur uit Torun nog weg te werken, maar na het oploopje van de Dam- tunnel boog hij zijn hoofd. Met het hoofdstuk lewandowski uit - de Pool stapte later in de wed strijd onopgemerkt uit en wei gerde na afloop de pers te woord te staan - bereikte de 3M Marathon zijn hoogtepunt. De drie koplopers werden eerst te vroeg van de Vinkweg naar Langs de Korte Vliet ge stuurd, waardoor het trio dertig meter van het parcours af snoepte. Kort daarop - bij de sponspost op 23 kilometer - greep Riyoukhine zijn kans met een tempoversnelling. De Rus consulteerde eerst zijn landge noot: „Ik heb nog aan hem ge vraagd of hij zou kunnen vol gen, maar hij gaf aan dat 'm dat waarschijnlijk niet zou lukken." Zolotkov sloot even aan, maar liet zich al snel naar de geïrri teerde Abdi terugzakken. De Oisterwijker had kilometers lang het kopwerk gedaan en had zojuist blijk gegeven van steken in zijn zij. „Ik ben pas gisteravond om tien uur aange komen en heb veel te weinig ge dronken. Daarom ben ik 'te droog' aan de wedstrijd begon nen", aldus Abdi. Maar de 30-jarige, gesteund door feestelijke taferelen zoals op de Vrouwenweg en in hartje Zoeterwoude-Dorp, wilde van geen opgeven weten. Zelfs niet toen op de Vijf Meilaan ook zijn knie ging opspelen en Zolotkov bleef weigeren om vóór hem te gaan lopen. „Hij maeÈkte me '"-cl, >nd ge jd* iloen janet van puk i ka rgens halverwege het parcours v :ond de zoon van Rob Wiche laar met drinken voor Zijn va- er. „Hij gaat waarschijnlijk op- even", was de sombere mede ding toen hij weer thuis was in oorschoten. Maar Rob Wiche af niet op. Wel kwam de 47-ja- je deelnemer met nummer 16 als laatste over de streep. Helemaal onverwacht was dat t^jjiet. Want Rob Wiche is geen 2; ardloper maar een snelwande- 2 iar en hij was gistermiddag op en schema van vijf uur precies |r. ertrokken. De tussentijden ungelden netjes onder elkaar 11 etypt in een plastic mapje aan ijn moneybelt 2 Eenmaal onderweg bleken ie tijden absoluut niet haal- !:aar. Na zeventien kilometer ïi ep Rob Wiche al zes minuten 2i chter op zijn schema. „Toen en ik gaan hardlopen. Daar !;en ik helemaal niet op ge- ji aind maar ik dacht: 'Ik zie wel. 2; Is ik het niet doe dan haal ik et helemaal niet'. 2, Na negen kilometer hardlo- 2: en („Nou ja, hardlopen was et ook niet, meer iets wat daar 1 oor door moet gaan") ging Rob 2i [iche toch maar weer snelwan- 8 elen. Hij wist dat hij het anders i' iet zou volhouden tot de fi- ish. 2; Maar zeven kilometer voor et einde besefte de Voorscho- 2 inaar dat het tempo omhoog ïoest, wilde hij na vijf uur bin- r en zijn. „Dat was een soort 'anhoopspoging. Ik probeerde redden wat er te redden viel." r „Het was ontzettend zwaar", 2 ertelt Wiche, nadat hij bij de fi- ish als een winnaar is ont- aald. Vier uur, 58 minuten en 4 seconden is de 'nummer atst' onderweg geweest als or- inisator Tjeerd Scheffer hem ls eerste feliciteert. De laatste onderden meters zijn een vva- F triomftocht voor Wiche, die an wordt omringd door zo'n ertig marathon-vrijwilligers, oor hem rijdt een auto met in enthousiast toeterende be- nurder. „Het publiek leefde j ndenveg ook ontzettend mee", ^igt Wiche. „Dit is een geweldig venement. Het is hier niet zo &t alleen de eersten meetel- n." Vanaf de start liep de Voor- 'hotenaar, die drie jaar gele en begon met snelwandelen, hteraan. „In het begin liep ik tussen de mensen die de 10 ki lometer liepen. Sommigen gin gen niet zo hard, die kon ik wel bijhouden. Maar bij de splitsing tussen de hele en de halve ma rathon was er niemand meer te bekennen. Op een gegeven mo ment, bij 15 kilometer, haalde ik iemand in en ik dacht: 'Leuk, nu ben ik niet meer de laatste'. Maar even later keek ik om en zag ik dat hij was uitgevallen." Enkele kilometers voor het einde kreeg Rob Wiche iemand in zicht: Dirk Dragt uit Hendrik Ido Ambacht. „Ik was ver krampt en had helemaal geen snelheid", aldus de 36-jarige at leet, die als een na laatste ein digde en net voor de toeterende auto uitliep. Jammer vindt hij het niet, dat de meeste aan dacht uitgaat naar de rode-lan taarndrager. „Nee, want aller laatste worden is juist iets wat ik absoluut niet wil", zegt hij, ter wijl hij een blikje met een ener giedrankje aan zijn lippen zet. Later, als de officiële, met de schoenchip berekende tijden bekend zijn, zal blijken dat hij wel de langzaamste loper was. Hij had dertig seconden meer nodig dan Wiche. Dragt zegt dat hij nog nooit zo'n slechte marathontijd heeft gelopen. De tegenvallende pres tatie wijt hij aan de warmte. Bo vendien ging hij de eerste vijf kilometer te hard. „En mis schien zat deze marathon toch te dicht op die van Rotterdam", aldus Dragt, die gisteren zijn tiende marathon liep. Rob Wiche had Dirk Dragt graag ingehaald. Niet omdat hij geen laatste wilde worden - daar was hij met een schema van vijf uur juist vanuit gegaan - maar omdat het 'extra laacht' geeft wanneer je iemand in haalt. En dat extra beetje dacht hij hard nodig te hebben om op tijd binnen te zijn. „Hij kwam wel dichterbij maar hem inha len, dat zat er niet in." Dat was overigens niet het ergste. Frustrerender was de si tuatie op de Vrouwenweg, waar Rob Wiche deelnemers tege moet liep die de lus door Zoe terwoude al achter de rug had den. Hij zag hoe slecht sommi gen liepen, maar tegelijkertijd wist hij dat zij toch mooi al een kilometer of vijf verder waren dan hij. Last van de warmte had Rob Wiche niet. Dat hij zich toch niet aan zijn oorspronkelijke schema kon houden, heeft waarschijnlijk te maken met de snelwandelwedstrijd over dertig kilometer, die hij vorig weekein de liep in Den Haag. Robert Laan, 'coördinator zorg' van de Leidse marathon, komt even informeren hoe Rob Wiche zich voelt. „Ik loop altijd de laatste twee kilometer mee met de achterste loper. Jij zag er het beste uit van alle laatste lo pers die ik de afgelopen zeven jaar heb meegemaakt. Die had den pijn in hun knieën of zo, maar jij had nog een vrij soepe le loop", vertelt Laan. Rob Wiche kijkt blij verrast. Zegt dat hij daar zelf geen zicht op had. Dat hij bang was dat Laan een journalist was, die vra gen zou gaan stellen. „Ik dacht Dimitri Riyoukhine geeft het publiek kushandjes als hij als winnaar over de streep komt. foto loek zuyderduin duidelijk dat hij me niet ver stond. Maar hij wilde er gewoon niet voorbijgaan. Het was jam mer dat ik op dat moment ook last kreeg van mijn knie. Het is een blessure die wel vaker op speelt", aldus de man uit Dji bouti. Abdi vocht in zijn laatste kilo meters niet meer tegen de ont ketende Russen, maar tegen zijn eigen fysieke gesteldheid. Terwijl de stem van Teun de Reede via de luidspeakers over de Zijlsingel galmde en Riyouk hine (2.22.04) geen nieuw re cord (2.20.14) liep, schraapte Abdi zijn laatste krachten bij een. Pas na zijn binnenkomst (eindtijd 2.26.16) gaf hij toe aan de tergende pijn in zijn kniege wricht. Strompelend verdween hij in de Rode-Kruistent om ruim een uur later verstek te la ten gaan bij de prijsuitreiking. Als het ging om de vrouwelij ke favoriet op de marathon, dan werd steevast de naam van pu bliekslieveling Marina Mychlia- nova in de mond genomen. Maar de winnares van de laatste drie edities verscheen niet bles- surevrij aan de start. „Ik heb al een tijd last van mijn achil lespezen. Die doen onder het hardlopen ontzettend veel pijn. Mijn tijd was vandaag niet be langrijk, maar ik ben wel gestart om te winnen", aldus Mychlia- nova. De Russische (tweede in 2.58.14) moest gisteren echter haar meerdere erkennen in een debutante: Marijke Krutzen. De atlete van AV Nop passeerde als nummer 27 en eerste vrouw de eindstreep op de Willem de Zwijgerlaan. In haar eerste ma rathon ooit liet ze een tijd van 2.55.51 klokken. Krutzen: „Het enige dat ik wilde, was onder de drie uur lo pen. Ik zei tegen mezelf: na de finish mag je dood neervallen, maar die tijd moet haalbaar zijn. Nu sta ik hier en heb ik ge wonnen. Ongelooflijk." Een zuur tintje kreeg de bronzen stek van Jeanne Jansen-Doele- man, die in 1992 won. De Eer- selse kwam acht seconden na de grens van drie uur binnen. Jansen: „Halverwege gingen mijn oren dicht en kon ik geen adem meer halen. Dat heb ik al eens eerder gehad in Berlijn. Het komt door een aandoening aan mijn longen. Ik weet dat daardoor toptijden onmogelijk zijn. Maar toch had ik gehoopt op een tijd onder 2.53." leiden wilmar kortleever marc van der jagt Drie minuten trager dan ge hoopt, maar toch tevreden. Lut tele seconden na de streep stond John Buskermolen al weer rustig te keuvelen met or ganisator Tjeerd Scheffer. Zijn Aalsmeerse maatje Michel Riet- heide verloor na ruim twintig kilometer snelheid, zodat Bus kermolen de tweede helft van de marathonwedstrijd in zijn eentje moest volbrengen. De Leimuidenaar was realis tisch geweest. „Ik wist dat die drie Russen en Lewandowski voor me zouden kunnen zitten. Tot 30 kilometer dacht ik dat ik op 2.27, 2.28 uit zou komen, maar ik had meer verval dan vorig jaar." Buskermolen was niet rouwig om zijn tijd: 2.31.15. „Net als een paar weken gele den begon mijn hamstring te trekken. Het kon wel harder, maar ik dorstte het niet. Je gaat aan het eind toch op je plaats lopen." Buskermolen dacht vooral baat te hebben gehad bij het weer. „Ik ben een warm-weer- loper. Ik heb weinig vet en ik zweet veel minder", aldus de at leet die een lengte van 1,80 me ter koppelt aan krap zestig kilo gram. Ook AAV'36-atleet Rob van Schooten ondervond geen last van de drukkende tempera tuur. De Alphenaar (42), die in zijn jonge jaren al eens 2.25 liet klokken, eindigde als twaalde en tweede veteraan in een tijd van 2.44.49. „Daarmee ben ik dik tevreden, want ik wilde het clubrecord bij de veteranen bre ken. Dat stond op 2.45 en een beetje, dus dat is gelukt." Van Schooten finishte ruim twee minuten achter Ben Kerkvliet van Leiden Atletiek. De jeugdi ger Roelofarendsvener liet 2.42.01 afdrukken. Snelwandelaar Rob Wiche wordt bij de finish als een held onthaald. „Jij zag er het beste uit van alle laatste lopers die ik de afgelopen zeven jaar heb meegemaakt", zei 'coördinator zorg' Robert Laan (rechts op de foto) even later tegen de Voorschotenaar. foto henk bouwman bij mezelf: 'Ik kan nu geen ant woorden geven, hoor'." Twee jaar geleden liep de snelwandelaar voor het eerst de Leidse marathon. Toen kwam hij na vier uur en vijftig minu ten binnen. Ruim op tijd, en precies op zijn eigen tijd. „Maar", vertelt hij, „toen had ik me anders voorbereid. Toen was ik al van plan om vijftien ki lometer hard te lopen en de rest te snelwandelen. Ik had ook op het hardlopen getraind." Rob Wiche zegt dat hij 'zeker' nog een keer gaat proberen de Leidse marathon te lopen. „Maar dan ga ik ook weer op het hardlopen trainen", zegt hij, terwijl het fïnish-vak voor het eerst sinds uren een bijna verla ten indruk biedt. zoeterwoude gerard baas De Vrouwenweg in Zoeterwou de moet de marathonlopers het idee gegeven hebben dat het le ven hen toelacht. De atleten, die op dat punt 27 van de 42 kilo meters achter de rug hebben, verkeren op de oergezellige ver binding tussen de Leidse Voor- schoterweg en Zoeterwoude- Dorp een paar honderd meter in een andere wereld. Eventjes leken de meters asfalt als van zelf onder de voeten vandaan te verdwijnen. De man met de ha mer scheen dan wel op de loer te staan, maar tussen de span doeken en de honderden toe schouwers was niets van die vervelende kerel te merken. Al ver voor Zoeterwoude werd duidelijk dat daar iets bijzon ders aan de hand moest zijn. Waar elders langs het parcours de gezelligheid zich vooral op hield in de buurt van, cafeetjes met live-muziek was het aan de gehele Vrouwenweg bal. Zelfs nog verder, want het tiental spandoeken met teksten als 'Koud hé, You'll never walk alo ne, Schoen kapot? Halve zolen zat hier en 'Welkom op de Leidse Bonkevaart' schreeuwde de at leten van veraf een warm wel kom toe. Alleen dat van die Bonkevaart klopte natuurlijk niet. Wat zich in Zoeterwoude afspeelde had op twee-derde van de totale afstand meer weg van Bartlehiem, het punt waar op de Elfstedenrijders traditio neel een luidruchtig, muzikaal en broodnodig steuntje in de rug ontvangen. De georganiseerde gekte aan de Vrouwenweg leek een pro duct van talloze buurtbijeen komsten, maar niets was min der waar. Tenminste, volgens Peter van Dijk van nummer 50 en Philip Jongbloed die verder op op 28 woont: „Het is bij de eerste Leidse Marathon spon taan ontstaan. We vonden met z'n allen dat we op dit punt de lopers net even dat zetje moes ten geven en de hele straat deed er meteen aan mee. Nu hoeven we niets meer met elkaar af te spreken om dit voor elkaar te krijgen." De lopers vermaakten zich opperbest in Zoeterwoude, ge tuige de vele handkusjes en glimlachen van oor-tot-oor. Het merendeel van de deelnemers bleek de Vrouwenweg niet ver geten te zijn toen hen in een enquête werd gevraagd naar de 'beste straat'. De Vrouwenweg won die wedstrijd en de cheque van 2000 gulden. Met een straatlengte voor sprong.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25