De natuurlijke bypass Gezondheid Eierstokkanker Familieleden patiënten met ziekte van Graves gezocht WiUJJjl jn F^1 MAANDAG 9 JUNI 1997 Mevrouw Tienhoven was altijd trots geweest op haar fi guur. De jaren en vier zwangerschappen hadden haar maatje 36 onaangetast gelaten, totdat zij op 48-jarige leeftijd in de overgang kwam. Toen begonnen geleide lijk haar rokken strakker te zitten. Meer sporten en het volgen van diverse dieet-programma's had geen effect. Uiteindelijk moest ze haar rokken tiuee maten groter kopen dan haar jasjes. Ze maakte een afspraak bij de dokter toen haar buik, behalve dik. ook nog gespannen ging aanvoelen. Met enige spoed werd zij verwezen naar de gynaecoloog, die haar al na de eerste onderzoe ken moest meedelen dat zij vrijwel zeker eierstokkanker had, en helaas al in een vrij ver stadium. Eierstokkanker ovariumcarcinoomkomt voorbij 1 op de 70 vrouwen. Niet zo frequent dus als borstkanker, maar toch bepaald geen zeldzame vorm van kanker. De eierstokken liggen naast de baarmoeder in het klei ne bekken, laag in de buik. Door het buikvlies worden deze organen gescheiden gehouden van de darmen en andere organen in de buik. De eierstokken hebben vrij veel ruimte om zich heen, en door de gescheiden ligging ten opzichte van de overige buikorganen kan een ge zwel in de eierstokken zich vrij ongemerkt ontwikkelen. Het drukt nergens, het groeit nergens in, het doet dus geen pijn, maar het wordt wel. groter. En het enige wat de patiënte merkt, is dat zij 'dikker' wordt. Dit sluipen de begin zorgt ervoor dat de overgrote meerderheid van de gevallen van ovariumcarcinoom pas wordt ontdekt als de ziekte al vergevorderd is. Het ovariumcarcinoom blijft lang beperkt tot de buik. De ziekte zaait zich wel uit, maar ook de uitzaaiingen zitten voornamelijk in de buik, in het bijzonder op de bekleding van darmen, blaas, baarmoeder, lever en middenrif. De tumor en zijn uitzaaiingen produceren wat vocht en wanneer de vochtafvoer uit de buikholte belemmerd raakt - bijvoorbeeld doordat tumorcellen de lymfe-afvoer blokkeren - ontstaat er vrij vocht in de buik. We noemen dit ascites. De behandeling van ovariumcarcinoom is ingrijpend. Ik beperk mij hier tot de standaardbehandeling van de gevorderde stadia omdat die het meest voorkomen. De diagnose ovariumcarcinoom wordt op klinische gron den gesteld: bij inwendig onderzoek is een gezwel naast de baarmoeder te voelen, de CT-scan van de buik is verdacht, bepaalde bloeduitslagen eveneens. Daarna volgt een operatie. Deze heeft twee doelen. Ten eerste het bevestigen van de diagnose en het stadiëren van de ziekte. Hiermee wordt bedoeld dat de chirurg kijkt in welk stadium (één tot en met vier) de tumor en de uit zaaiingen zich precies bevinden. Ten tweede zal de chirurg tijdens de operatie zoveel mogelijk tumorweefsel weghalen, zowel de primaire tu mor als de uitzaaiingen. Zo'n operatie kan zeer lang durig zijn. U moet zich voorstellen dat er vele tientallen kleine uitzaaiingen in de buikholte zijn, en de chirurg zal proberen die allemaal weg te halen. Dit langdurige en nauwkeurige werk is echter zeer belangrijk, want hoe minder tumor er achter blijft hoe groter de kans dat het tweede deel van de behandeling succesvol zal blijken, en hoe groter de kans op overleving. Het tweede deel bestaat uit chemotherapie. Tot voor kort bestond de standaardbehandeling uit 6 tot 10 ku ren met cisplatinum en cyclofosfamide (CC-kuren). De ze combinatie chemotherapie gaf goede resultaten: bij iets meer dan de helft van de patiënten was er na enige tijd geen tumor meer aantoonbaar. Bij meer dan de helft (60-70 procent) van hen was ha vijf jaar de ziekte nog niet teruggekeerd. Recent is echter als standaard behandeling Tcixol toegelaten, een chemotherapeuticum dat gewonnen wordt uit de taxus boom. De resultaten van com binatietherapie waar Taxol in zit zijn beter dan de resultaten van CC-kuren,'inaar ook heel veel duurder. Ovariumcarcinoom is niet te voorkomenEen diagnose in een eerder stadium zou wel hel pen, maar zoals wel blijkt uit het verhaal van mevrouw Tien hoven, is ook dat niet altijd haalbaar. Onderzoekers van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam zijn op zoek naar dui zend vrouwelijke familieleden van patiënten met de ziekte van Graves of de ziekte van Hashimoto. Met financiële steun van NWO, de Nederlandse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek, willen zij via de vrij willigers meer inzicht krijgen in het ontstaan van auto-immuunziekten van de schildklier en manieren om de ziekten te remmen. Het doel van het vijfjaar durende onderzoek is om in een vroeg stadium bij familieleden te kunnen voorspellen of zij risico lopen voor het krijgen van deze ziekten. Bij vrouwen komen ze zes tot acht keer vaker voor dan bij man nen. Zowel bij de ziekte van Graves als de ziekte van Hashimoto valt het afweersysteem de ei gen schildklier aan. Ze komen bij bepaalde fa milies zeer vaak voor. In die families hebben gezonde personen een aanzienlijk grotere kans om in een later stadium de ziekte ook te krijgen. Hoewel de schildklieraandoeningen vaak familiair bepaald zijn, is alleen een erfe lijke aanleg niet doorslaggevend. Omgevings factoren spelen een cruciale rol. De duizend gezonde vrouwelijke vrijwilligers moeten familie zijn in de eerste of tweede graad van een patiënt. In de familie moeten al minimaal twee patiënten voorkomen. Belang stellenden kunnen voor deelname of informa tie bellen met mevrouw Th. Strieder of me vrouw M. van den Brink, tel. 020 - 56 63 50 7. Looptraining tegen pijnlijke 'etalageziekte MARISKA KOSTER, Hij kreeg te horen dat fietsen en zwemmen best mocht, maar dat lopen absoluut moest. En dat heeft-ie geweten. „De pijn was ver schrikkelijk. Het was net alsof je met blote voeten op gloeiende ste nen liep. Maar ik wist dat er niets kapot kon. Dat ik door de pijn grens heen kon lopen en dat ook moest. In de natuur koos ik een heel stille route waar je haast nie mand tegenkomt. Je weet dan dat je moet doorgaan want er is nie mand om je te helpen. In bijna een jaar heb ik zo 1.800 kilometer gelo pen. Elke keer weer wat verder. De startpijn is gebleven, maar verder ben ik enorm vooruit gegaan.'" Een op een video vastgelegd ver haal. Eén van de verhalen verteld door mensen die lijden aan 'claudicatio intermittens'. Of in de volksmond 'etalageziekte' omdat in de buurt van winkelruiten nogal eens rustpauzes worden ingelast. Met als voordeel dat geen voorbij ganger in de gaten heeft dat je veel problemen met wandelen hebt. „Hetgeen wel het geval is wanneer je voor een huis 'stom' stil gaat staan. Of voor een tuintje van een woning waarin dan het gordijn soms even weggeschoven wordt, want het staat natuurlijk gek als een vreemde maar blijft kijken", aldus een ander verhaal op diezelf de video. Ervaringen van mensen, lijdend aan vernauwing of afsluiting van slagaderen in bekken en/of benen. Ze zijn vastgelegd op de beeldband die in eerste instantie bedoeld is voor (vaat)chirurgen, internisten en radiologen maar die ook een plaatsje moeten gaan krijgen bij huisartsen en fysiotherapeuten. Om zo terecht te komen bij de man of vrouw met de aandoening, die het lopen van zelfs enkele tien tallen meters soms al tot een ui terst pijnlijke zaak maakt. Het klinkt heel tegenstrijdig: niet of nauwelijks pijnvrij kunnen lopen en dan het (dwingende) advies krijgen een looptraining te gaan volgen daar waar dotteren of een bypass toch ingeburgerde medi sche ingrepen zijn om de vemau- Veel lopen, alleen of in een groep, kan op den duur het ziekteproces remmen of zelfs stil zetten. ARCHIEFFOTO wing of afsluiting van slagaderen te verhelpen. Een wat simpele voorstelling van zaken lijkt het ook. Wandelen wordt weliswaar beschouwd als een gezonde bezig heid, maar om looptraining een belangrijke plaats toe te dichten in geval van claudicatio lijkt wat overdreven. „De toestand van de slagader zelf wordt er niet beter door, maar be kend is dat wandelen bij de mens een reserve-netwerk in werking stelt", vertelt drs. Marjolein de Booys, consulent bij de Vereniging van Vaatpatiënten, waar men ui terst content is met de videoband. „Een netwerk dat op den duur een belangrijke taak van de slagaders gaat overnemen: de aan- en door voer van zuurstofrijk bloed. De pijn die een claudicatio-patiënt voelt, is het gevolg van te weinig zuurstofrijk bloed omdat de slag ader vernauwd is of verstopt zit. Dat reserve-netwerk bestaat uit heel kleine bloedvaten in de spie ren dicht bij de aderen die het bij normaal functioneren van de ade ren rustig hebben, maar bij ader problemen een actieve rol gaan spelen. Mits ze daartoe geprikkeld worden en die prikkel is looptrai ning. Via deze omweg komt toch die toevoer van zuurstofrijk bloed op gang waardoor die bloedvaatjes (coÏÏateralen) in feite de rol van het afgesloten of vernauwde bloedvat in elk geval deels gaan overnemen. Je kan dus zeggen dat daar waar een bypass een medisch-techni- sche omleiding is, lopen een na tuurlijke omleiding is." Uiteraard is looptraining geen wondermiddel, te meer daar men sen met claudicatio intermittens nogal eens hartproblemen hebben. Looptraining maakt dotteren of het aanbrengen van een bypass natuurlijk niet altijd overbodig, „maar veel lopen kan op den duur het ziekteprocess remmen of zelfs stil zetten waardoor belastende operaties wellicht voorkomen kun nen worden. Ook na vaatoperaties blijft lopen belangrijk om een her nieuwde vernauwing te voorko men. Bovendien: looptraining ver groot uw bewegingsruimte", lezen we in een al enkele jaren geleden bij dezelfde vereniging verschenen brochure waarin het hoe en waar om van looptraining uit de doeken wordt gedaan. Een heus trainings schema voor mensen die soms niet langer dan vijftig meter pijn vrij kunnen wandelen. Het verschijnen van de video - „vraag ernaar bij de specialist, maar kaart het bestaan ervan ook aan bij de huisarts", raadt Marjol ein de Booijs aan - moet die loop training een extra stimulans geven. „Het is geen gemakkelijke weg. Het is inderdaad pijn lijden. Het schema vraagt drie dagelijkse trai ningen die qua afstand per indivi du verschillen en na verloop van tijd worden uitgebreid. De ervaring leert dat na een week de pijngrens al wat gaat verschuiven. Ik durf rustig te stellen dat de mensen een topsportprestatie leveren. Niet wat betreft het aantal trainingsmeters, maar wel waar je praat over afzien. Neen, voor hen ligt er geen me daille te wachten, maar iets veel belangrijkers: pijnvrije loopafstan den die ze eigenlijk niet meer voor mogelijk hielden", aldus Marjolein de Booijs. Informatie: Vereniging voor Vaatpatiën ten, John F. Kennedy laan 101, 3981 GB Bunnik. WÊÊÊÊÊtm P U Z z E L N E N N E R E M S N 1 L L E R L L E S N 1 P S U E A D U R D T R A A T S P T T N E M E U L E T A P s E S A S 1 U IVI O S S A 1 J K F R 1 G S E M V N U S E M E B V E T D N A L A c O N 1 R D L 1 S A 1 J E O X T D E A N L R T W L B K O E N V E 1 F K O R IVI O z N L E R M F N H I L A R B. E E V T A A S N A V E F S R E A S L R T P A V A N B A A H S c R T N A W A R T A R C R E Z 1 U H R E V D N A L E R R E L E 1 W E 1 R D R Aaien Insmeren Showjasje Carbolineum Intree Slank Diner Jammer Spatel Dravik Ketel Spinsel Driewieler Landverhuizer Staart Enkelvoud Palmboom Strafbaar Excuseren Ransel Trawant Flits Reclameadviseur Verbranden Havendiefstal Rennen Verzot Inleg Saffraanappel OPLOSSING OPGAVE CITAAT Horizontaal: 1. pikant; 2. zweet; 3. plaat; 4. bistro; 5. kraag;'6. spion; 7. baard; 8. mispel; 9. potig; 10. barok; 11. barkas; 12. kanon; 13. tatami; 14. spook. Het citaat is van Eric Hoffer: „Ook onberekenbaarheid kan eentonigworden". WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. SI!!! HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Tijwisselaar Heer Ollie belandde dreunend op de grond tussen zijn boeken. Maar zijn belezenheid baatte hem nu niet en er was niemand die acht op hem sloeg. Boven zijn hoofd ontbrandde een fel le strijd tussen de herbergier en de gezagvoerder. „Ik laat me niet door de pekel ha-len! loeide de laatste. „Is hier nog ie mand die de vloed wil tegenhouden? Jij soms, uitgeplozen eind aanleg- tros?" „Nee, niet Horrel, o vreemde!" riep de tijwisselaar vanachter de tapkast. „De vloed is mijn taak..." Op dat moment werd hij getroffen door een neerstotende fles Raap- brand, zodat hij geheel uit het ge zicht verdween, terwijl de herbergier tegelijkertijd naast heer Bommel op het Handboek der Getijden sloeg. „Had iemand iets?" vroeg kapitein Wal Rus, dreigend rondkijkend. „Is er soms nog ergens een landhaai die een eerlijk zeeman het vak wil leren? Er volgde geen antwoord. De eilan ders waren uitgeschakeld en Tom Poes meende dat dit geen goed mo ment voor uitleg was. „Goed", hernam de gezagvoerder. „Dan gaan we maar weer eens ver der." Hij stampte de tapperij uit, ter wijl hij zijn mouwen begon neer te rollen en Tom Poes kwam achter de toonbank vandaan om heer Ollie op te beuren. „Hebt u zich bezeerd?" vroeg hij. „Kom, steun maar op mij." „Hrmpf", stamelde de aangesproke ne. „Blp-Oempf!" „Ja, ja", zei Tom Poes. „Dit is alle maal erg verkeerd aangepakt. Men moet erg voorzichtig zijn met bijge loof en zo. Voorzichtig, heer Bom mel; hier is een trapje." REDACTIE SASKIA STOELINGA H W DOOR JAN VISSER Meestal is het een ver-van-ons-bed-show maar af gelopen zaterdagmiddag heersten 'Amerikaanse toestanden' in eigen land. Een buienlijn trok met een snelheid van zo'n 100 kilometer per uur van Zeeland via Holland naar Friesland/Groningen en dat ging gepaard met ongebruikelijk zwaar weer. Rond 16.00 uur zwol de wind aan tot kracht 10 (zware storm) en op de luchthaven Schiphol werden windstoten gemeten tot 130 kilometer per uur. Doordat het tijdens het windstotenfront, voorafge gaan dooreen angstaanjagende rolwolk, nog niet regende was er enige tijd sprake van een complete stof/zandstorm. De hemel verkleurde daarbij com pleet en het zicht nam af tot een paar honderd me ter. Vervolgens brak het regengeweld los waarbij in zeer korte tijd uitzonderlijk veel water werd opge vangen. In Santpoort-Noord viel 17 mm waarvan 6 mm in 10 minuten, in Bloemendaal werd 15 mm in 10 minuten opgevangen en onze man in Stompwijk kreeg 10 mm in een kwartier te verwerken. Tevens kwam het tot hagel. Het noodweer verjoeg de warmte. Voor de buien uit was het in Bloemendaal nog 29,0 graad geworden, daarna nog maar 15. Gisterochtend trok, sterk ver traagd, het koufront over onze regio maar dat bracht slechts enige tijd regen (Santpoort-Noord 8 mm) en wat onweer. Zondagmiddag en -avond, toen er elders in het land nog wel zware buien actief wa ren, bleef het bij ons droog met geregeld zon en de temperaturen liepen op tot zo'n 20 graden. De junizomer wordt door de zware buien niet in ge vaar gebracht. Onder invloed van een nieuwe hoge- drukcel boven Denemarken is het inmiddels weer zonnig geworden. Morgen wordt de zon weliswaar gehinderd door enige tijd dikkere (sluier)bewolking maar de temperaturen gaan alweer omhoog naar 24 graden en de wind waait uit het oosten. Op woens dag wordt het nog enkele graden warmer maar dan wel weer kans op een regen of onweersbui. Ook donderdag, wanneer er op de Noordzee een depres sie ligt, is er kans op een bui. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vandaag nog zonnige pe rioden en droog. Morgen kans op een enkele bui. Middagtemperatuur tus sen 20 en 25 graden, morgen langs de westkust dalend tot 16 graden. Zweden: Vandaag vooral in het zui den een enkele bui, moge lijk met onweer. Morgen ook elders enkele buien en minder zon. Maxima tus sen 20 en 24 graden. Denemarken: Vandaag nog een enkele bui en af en toe zon. Mor gen op de meeste plaatsen vrij zonnig en droog, Mid dagtemperatuur rond 22 Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag van tijd tot tijd zon en op veel plaatsen droog. Morgen vanuit het zuiden wolkenvelden en en kele buien. In Schotland en Oost-Enge- land echter nog lang droog en flink wat zon. Middagtemperatuur uiteenlopend van 15 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Morgen in Oost-Engeland lo kaal 25 graden. België en Luxemburg: Droog en vooral morgen vrij zonnig. Mid dagtemperatuur vandaag 23 graden, morgen 26. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig en warm. Morgen later op de dag vanuit het westen mogelijk enkele re gen- of onweersbuien Middagtempera tuur tussen 24 in het westen en 29 gra den landinwaarts. Portugal: Eerst zonnig. Vandaagavond en morgen een enkele regen- of onweersbui. Maxi ma tussen 24 en 30 graden. Madeira: Enkele stapelwolken en kleine kans op een bui. Verder flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra- Spanje: In Galicie vandaagavond en morgen een enkele regen- of onweersbui. In de rest van Spanje veel zon en droog. Maxima tussen 28 en 35 graden. In Galicie circa 23 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog, morgen mis: schien ook wat wolkenvelden. Middag temperatuur rond 28 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Middag temperatuur uiteenlopend van 28 gra den in Tanger tot 35 in Agadir. Tunesië: Zonnig en heet. Maxima van 30 graden langs de kust tot bijna 40 in het binnen- Zuid-Frankrijk: Zonnig en warm. Morgen heel misschien in het'westen een bui. Middagtempera tuur tussen 27 en 32 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig en warm. Maxima rond 30 gra den. Italië: Zonnig en warm. Middagtemperatuur tussen 27 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en warm. Middagtemperatuur tussen 27 en 30 graden. Malta: Zonnig en warn). Middagtemperatuur rond 30 graden Griekenland en Kreta: Vrij zonnig. Morgen een iets grotere kans op een bui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Een enkele regen- of onweersbui, met name in het binnenland van Turkije, en op morgen ook richting Cyprus. Verder ook flink wat zon Middagtemperatuur tussen 25 en 33 graden Duitsland: Vandaag enkele regen- en onweersbui en. maar ook perioden met zon. Morgen overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur variërend van 22 tot 26 graden. Morgen in het zuidwesten bijna 30 graden. Zwitserland: Zonnig en warm Middagtemperatuur rond 30 graden. Oostenrijk: Vooral in het oosten kans op een regen- of onweersbui. Verder flinke zonnige pe rioden en droog. Middagtemperatuur rond 27 graden. Polen: Vooral vandaag een enkele r< weersbui. Verder ook flinke zt rioden. Middagtemperatuur 24 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon, maar ook ki regen- of onweersbui. Middq tuur ongeveer 25 graden. Hongarije: Zowel vandaag als morgen kaf! regen- of onweersbui. Verderv tc daag ook flink wat zon. Midda tuur tussen 24 en 28 graden. DINSDAG 10 JUNI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 ZononóB Maan op 10.39 Maan on 11 Waterstand IJmuiden Katwi JÉ Hoog 07.49 20.20 07.2! a Laag 03.40 16.05 03.2: ia Weerrapporten 08 juni 20 u Amsterdam licht bew Rotterdam licht bew Vlissingen Maastricht Aberdeen half bew half bew. licht bew half bew. Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas onbew. half bew, regenbui half bew. half bew licht bew licht bew. SphT Stockholm Warschau Wenen zwaar bew Zurich onweer Bangkok zwaar bew. Buenos Aires licht bew Casablanca zwaar bew Johannesburg licht bew Los Angeles zwaar bew New Orleans licht bew New York zwaar bew. Tel Aviv onbew. Tokyo regen Vancouver licht bew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 24