UIT De kleine is eindelijk groot geworden 'X Nederlaag tegen AU Stars deert Suri-profs niet Sport Jeugd ontfermt zich over /Erfenis familie Jongejans GESPROKEN MAANDAG 9 JUNI 19979M chef willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef rob onderwater, 071-5356463 ER TUSSENIN Boardman wint proloog Dauphiné r.renobleChjis Boardman heeft de eerste leiderstrui in de Dau phiné veroverd. De Britse wielrenner, houder van het wereld uurrecord en wereldkampioen achtervolging, zegevierde in de proloog van de Franse etappekoers. De specialist was op het parkoers van iets dan vijf kilometer in Grenoble drie seconden sneller dan de Zwitser Alex Zülle en de Rus Vjatjeslav Ekimov. Barel tweede in WK triathlon nice Rob Barel is gisteren in Nice als tweede geëindigd in het WK triathlon op de lange afstand. De Belg Luc van Lierde, die vorig jaar ook al de Europese titel voor zich opeiste, was vier mi nuten en drie seconden sneller dan de 39-jarige Nederlander. Van Lierde is twaalf jaar jonger. Bailey kan ook verliezen moskou Donovan Bailey maakt zich nauwelijks druk als het nergens om gaat. De Canadese sprinter verloor een week na zijn spraakmakende duel op de 150 meter tegen Michael Johnson - opbrengst drie miljoen gulden voor de zege op de geblesseerd afgehaakte Amerikaan - in Moskou op de 100 meter van de Ni- geriaan Davidson Ezinwa. De tijden van tweetal spraken nauwe lijks aan: 10,20 om 10,28. Graham Obree stopt met wielrennen oundee Graham Obree stopt met wielrennen. De Schot zei over onvoldoende financiële middelen te beschikken om terug te kunnen keren op het hoogste niveau na een langdurige ziekte. Obree's wilde aanvankelijk doorgaan tot de Gemenebestspelen van volgend jaar in Kuala Lumpur. Graham Obree baarde in 1993 opzien door in Hamar het werelduurrecord te verbeteren en op 51,596 kilometer per uur te brengen. Hij veroverde in de Noorse hal bovendien de wereldtitel achtervolging. Twee jaar la ter deed hij dat nog eens in Bogota. erfenis van de familie Jonge- is is in jonge handen. Twee ■jarigen sleepten dit weekein- in Rotterdam de titels bij het [ederlands kampioenschap :hoonspringen op de 1 meter- lank in de wacht. Vilmar Aarding won de strijd lij de mannen. De titel bij vrou- en ging naar Lisette Planken, ünds tijden heeft Nederland 'eer een paar veelbelovende ta- inten", constateert bonds- lach Jongejans. In de mannenfinale bleef het it het einde spannend wie het pioenschap voor zich leiste. Aarding van springver- Saltor uit Amterdam ivam uiteindelijk als beste uit bus met een puntentotaal in 252.20. In de laatste van zes irongen ging hij de 16-jarige les Toet van HZ Zian uit Den laag voorbij, die met 248.15 ipt tweede werd. Met vijf technisch goed uitge voerde sprongen besliste Lisette Planken van AZ&PC/ANOVA de strijd bij de vrouwen in haar voordeel. Ze kwam uit op 214.35 punten. Titelfavoriete Bianca Ban (Aquarijn uit Nieu- wegein) moest met 203.15 ge noegen nemen met een tweede plaats. Met genoegen keek Jonge jans, voormalig Europees en wereldkampioen op de 1 meter plank, zaterdag en zondag naar de capriolen van de jeugdige deelnemers aan het NK. Vanaf september gaat hij een groot deel van hen lesgeven. Jongejans is in april door de KNZB aangesteld om jonge springers te laten" delen in zijn ervaring. Gaat het schoonsprin- gen met hem weer gouden tij den tegemoet? „Ik ben geen to venaar", antwoordt de coach. „In mijn eentje kan ik de sport niet naar een hoger niveau til len. Maar ik kan wel samen met andere trainers werken aan de basis van het schoonspringen." Clarence Seedorf in VI: „Zelfkritiek is een voorwaarde om de top te lialen. Ik heb daar bij een achtergrond die een be langrijke rol speelt. Mijn ouders zijn in heel armoedige omstan digheden in Nederland terecht gekomen. Mijn familie weet wat overleven is, wij hebben de bo dem gezien. Dat besef zit niet el ke dag in je hoofd, maar je draagt het mee. Als een extra kracht." Gerald Sibon in Nieuwe Revu: „Ik was een dominant, arrogant mannetje. Het was zo frustre rend soms, ik was één van de besten en kon me vreselijk erge ren aan anderen zodra het slecht ging. Toen ik een jaar of zes, ze ven, acht was, ging ik soms hui lend van het veld. Ik kon ge woon niet tegen mijn verlies. Als één van de beteren had ik iets van: geef die bal dan aan mij! De beste zijn en toch niet win nen, als kind kon ik dat totaal niet rijmen. Ging ik huilen. Louis van Gaal in VI: „Ik denk dat iedere zaakwaar nemer momenteel een discuta bele rol speelt. Er zijn niet veel spelers die goed voorbereid en weloverwogen een keuze maken voor een buitenlandse club. Als ik dat hier wel eens zie en hoor..." Idem: „Her is niet tegen te houden. Als de ene zaakwaarnemer het niet doet, doet de andere het wel. Ie dereen zit toch momenteel op het voetbal? De gekte is toegesla gen, ook in Nederland. Iedereen wil over de rug van die voetbal lers meeprofiteren. De voetballer heeft de rol van de filmster over genomen. Idem: „Cruijff zegt mij niets. Iemand die geen verantivoordelijkheid draagt, kan gemakkelijk wat roepen. Johan Cru ij ff kent de ins en outs toch niet? Ik heb veel res pect voor Cruijff, maar hij moet geen dingen zeggen, waar hij geen weet van heeft. Hij roept zoals een journalist dingen roept. Zonder op de hoogte te zijn van feiten en ontwikkelin- Ivan Gotti stapt uit eigen schaduw Italië heeft sinds gisteren een nieuwe 'campionissi- mo'. Zes jaar na Franco Chioccioli won Ivan Gotti de Giro d'Italia. De kleine is in één keer groot gewor den. Na zeven vooral ma gere jaren is Gotti eindelijk uit zijn eigen schaduw ge treden. rome/den haag guido bindels gpd-verslaggever Twee jaar geleden botsten we letterlijk tegen hem op in de Tour de France. Een mannetje van niets: 1,73 meter bij een ge wicht van 60 kilogram. Hij stond te wachten op de huldi ging, de schouders naar bene den, het hoofd omlaag. Alle aandacht ging naar de grote sterren, terwijl dat Italiaantje toch echt de gele trui droeg. Maar ja, dat was eigenlijk een vergissing, te danken aan de door Gewiss gewonnen ploe gentijdrit en een valpartij van Laurent Jalabert. Gotti keek er bij alsof hij zich wilde excuseren voor dat tricot, dat, hoe symbolisch, nog twee maatjes te groot was ook. „Sor ry, inderdaad, een vergissing". Op het podium trilde hij van de zenuwen. Het was eigenlijk geen gezicht. „Eigenlijk is Gotti een angsthaas", liet zijn toen malige ploegleider Emanuelle Bombini zich ontvallen. Toch was het een heel bijzon der moment voor Ivan Gotti. Zelfs al zag niemand hem staan, dacht iedereen dat hij een een dagsvlieg was en haalde de Tour-leiding opgelucht adem toen Gotti na twee dagen het geel alweer moest inleveren, dat moment is hem tot op de dag van vandaag bijgebleven. Het was, zo zou hij later ook steeds vertellen, alsof hij met zijn vin gers de hemel aanraakte. Sinds die dagen in de Ronde van Frankrijk weet Gotti waar voor hij het allemaal doet. Hij is een echt trainingsbeest, leeft als geen ander voor zijn sport. Zelfs op vakantie moet de fiets mee. Op z'n twaalfde nam hij met zijn drie jaar oudere broer Ugo deel aan een door de pastoor georganiseerde jeugdkoers in zijn geboorte- en woonplaats pioen zou staan, zou stoppen met wielrennen. De Italiaanse pers, die altijd al graag duo's te gen elkaar heeft uitgespeeld (Coppi-Bartali, Moser-Saronni, Chiapucci-Pantani, etc.), dacht weer over een nieuwe tweestrijd te kunnen schrijven. Zeker toen Bugno antwoordde dat hij geen raad nodig had van een renner die zelf in zijn loopbaan nog nauwelijks iets had bereikt. Gotti vond de dreigende pole miek alleen maar pijnlijk en zijn reactie typeert hem. De volgen de dag zocht hij Bugno op en verontschuldigde zich. Het deed hem alleen pijn een groot kam pioen als Bugno nu als knecht rond te zien rijden. Nooit, maar dan ook nooit, zou hij het dur ven zich met hem te vergelij ken. Hij was immers maar 'een kleine coureur'. Zo ook zijn re actie toen hij Pavel Tonkov uit de roze leiderstrui reed. „Sorry Pavel", klonk het timide, waar na Gotti verbaasde omstanders uitlegde dat Tonkov een vriend is, dat ze zelfs op elkaar lijken. 'Ivan de Verschrikkelijke' noemden de Italianen Gotti toen hij de laatste dagen van de Giro regeerde in de loodzware etappes door de Dolomieten. Maar het had net zo goed 'Ivan de Vriendelijke', 'Brave Ivan' of 'Lieve Gotti' kunnen zijn. De Gi ro van 1997 kreeg een winnaar die klein van postuur is, die een klein hart heeft, maar een groot karakter. En die nu ook een gro te naam heeft. Na zes jaar werken voor an deren mocht Gotti zijn eigen weg gaan. Zonder hulp van zijn teamgenoten pakte hij in de veertiende etappe de rose trui. En het was op dat moment dat er iets in hem ontwaakte wat al lang moet hebben gesluimerd. Zelfbewuster en evenwichti ger dan ooit tekende hij de vol gende dag de presentielijst. De angsthaas van weleer was een kampioen geworden. 'Ivan il Magnifico' wordt hij nu ge noemd. Bescheidenheid siert de mens, maar als profwielrenner moet je uit je schulp durven kruipen. Gotti, een bescherme ling van de beroemde Felice Gi- mondi, die dicht bij hem in de buurt woont, heeft dat in deze Giro eindelijk gedaan. Giro-winnaar Ivan Gotti koestert de gewonnen bokaal. Italië is sinds gisteren een nieuwe 'campionissimo' rijker. foto rtr San Pellegrino, in de buurt van Bergamo. Hoewel hij een van de jongsten was, won hij. En toen al wist hij zeker: 'Ik word cou reur, dat is veel mooier dan voetballen, want fietsen kun je altijd, terwijl ik bij het voetbal len meestal op de reservebank zit'. Wielrennen werd een passie. Gotti ging leven als een kluize naar. Maar de beloning voor al le inspanningen en opofferin gen, bleef te vaak uit. Als ama teur greep hij twee keer naar de bloemen in de zware etappe wedstrijd van de Vallei van Aos- ta, maai- als beroepsrenner (sinds 1991) stond hij vijf lange jaren droog. Het geel in de Tour ging niet gepaard met een etappezege en dat Gotti in die Tour van twee jaar geleden knap vijfde werd in het eindklassement, ontging de meesten ook. Hij moest wach ten tot de koninginnenrit van de Giro vorig jaar, toen hij ein delijk zijn eerste profzege boek te. Het was een bevrijding voor de man, die tot dat moment vooral in dienst van anderen (voor Bugno bij Polti en Berzin bij Gewiss) had gefietst, die wei nig verdiende, het vooral van premies en criteriumcontracten moest hebben. En het was voor al mooi omdat hij won in de etappe over de Mortirolo-pas, over dezelfde route waar hij twee jaar eerder nog zo bestraf fend was teruggefloten, omdat hij op kopman Gianni Bugno moest wachten. Die Gianni Bugno kwam hij in deze Giro ook weer tegen. Maar dan op een andere ma nier. Gotti had zich tegenover een verslaggever van de Gazetta dello Sport laten ontvallen dat hij, als hij in de schoenen van de tweevoudige wereldkam al TA e Surinaamse economie zal e m k) er niet mee uit het slop ge- to^raken, maar de opbrengst gis- stig teren in Utrecht had dan ook n een meer bescheiden doel. Liefst 8800 toeschouwers za- gen de Suri-profs met 3-2 ver- i liezen van een Nederlands All Starteam. „We gingen voor dfjeen ton, maar daar gaan we d ruim overheen", zei mr. Ah- ag madali, voorzitter van de mi Stichting Voetbalsport Suriha- d me, de initiator van het bene- fietduel. Ier Het kan niet missen: binnen kort heeft Paramaribo weer een nationaal voetbalstadion. Het huidige, door geldgebrek vervallen en gesloten André Kamperveen Stadion, gaat in "'«de steigers. Ahmadali: „Er is nu een fundamentele basis ge- rrjlegd om die droom te verwe- f zenlijken. De opkomst was bo ven verwachting, de sfeer trouwens ook." Ahmadali lanceerde in februa- nk ri het plan voor een ontmoe- kra ting tussen zwart en wit. Het H mes sneed aan twep kanten, want was 1997 niet het jaar te- do gen racisme? „Toen we met-de KNVB aan het brainstormen waren was ik huiverig. Ik dacht: zouden we genoeg pu- bliek trekken? Totdat Jan Re- zao ker het idee opperde Frank N Rijkaard als voetballer te strik ers ken. De toezegging van Frank o heeft een wervende invloed lig gehad." he Dat klopt, want behalve Mi- w chael Reiziger en Ulrich van Gobbel waren gisteren alle prominente Nederlandse prof- voetballers van Surinaamse af komst aanwezig. Alleen al het Middenveld met Aron Winter, -larence Seedorf, Frank Rijk- ~paard en Gerald Vanenburg was q( goed voor meer dan honderd --(Oranje-interlands. De twee af- lg schrijvers waren wel aange sp kondigd, maar haakten op het laatste moment af. Reiziger reisde zaterdag spoorslags af naar Italië, Van Gobbel kreeg j Jiteindelijk toch geen toe- 'temming van Southampton. lijkaard zelf speelde negentig B ninuten. Tot zijn stomme ver bazing, want de Monegask had al twee jaar geen bal meer aangeraakt. „Toen ik de uitno diging kreeg, heb ik me gauw aangemeld bij de oud-interna tionals. Ik heb twee wedstrijd jes gespeeld en een beetje voor mezelf gelopen. Ik zou me laten wisselen als het niet meer ging." Maar Rijkaard speelde of-ie nooit was weggeweest. Hij hield het makkelijk vol, scha kelde kalm en schuwde geen tackle. „Ik pieker niet over een rentree, maar tegen invitatie wedstrijdjes zeg ik voortaan geen 'nee'. Ik ben wakker ge schud, zal ik maar zeggen", zei Rijkaard, die zich heeft aange meld bij de KNVB voor de trai nerscursus voor profspelers. Toch reist hij vandaag niet naar het geboorteland van zijn vader. De Suri-profs, althans een deel van de selectie die in Galgenwaard actief was, gaan voor tien dagen naar Surina me en Aruba. Woensdagavond wordt gevoetbald tegen het nationale elftal van Suriname (ook die opbrengst gaat naar de stichting), zaterdag tegen Aruba. Henk ten Cate, Jan Re- ker en Rob Groener gaan er bovendien cursussen geven aan collega-coaches. Wedstrijden om des keizers baard zijn meestal niet om aan te zien, maar die van gisteren maakte daarop een uitzonde ring. Fraaie staaltjes voetbal (Vanenburg), gedrevenheid (Seedorft en mooie doelpun ten (Trustfull) waren de ingre diënten van een geslaagd voetbalavondje. De Suri-profs leidden bij rust door een treffer van Leeroy Echteld. In de tweede helft scoorden Gerald Sibon en Erik van de Luer (strafschop) voor de All Stars. Orlando Trustfull maakte met een fenomenaal afstandsschot nog gelijk, maar Michael Mols besliste de wed strijd in Surinaams nadeel. Maar daar kon Ahmadali niet mee zitten: „De doelstelling is bereikt." utrecht martin donker Later wil hij nog wel wat handtekeningen uitdelen. Nu is hij 'een beetje moe.' Jür- gen Seedorf was zaterdag in Tilburg de absolute ster van de Jeugdvoetbaldag. De jongere broer van Clarence werd met de B-junioren van Ajax Neder lands kampioen en kreeg tien tallen jonge voetbalenthou siasten achter zich aan. De echte toppers in het Willem II- stadion, de internationals van het elftal onder 17 jaar, had den het rustiger. Toen zij aan het begin van de avond uit de kleedkamer kwamen, lag het stadionplein er al een paar uur verlaten bij. En niet alleen door het kortstondige nood weer. Kun je de weergoden gevoel voor symboliek toeschrijven? Op het moment dat het Ne derlands elftal voor spelers on der 17 jaar zaterdagmiddag het Willem Il-stadion betreedt voor de interland tegen Brazi lië, pakken zich donkere wol ken samen boven Tilburg. Het noodweer is hevig maar kort en na een onderbreking van een half uur wordt de wed strijd hervat. De atmosfeer klaart snel op, het gezicht van Hans Wester hof niet. De verantwoordelijke coach ziet zijn elftal tegen een povere Braziliaanse selectie met 2-1 verliezen. Het door Ajacieden gedomineerde team met verder bekende namen als Patrick Ax (FC Groningen) en Roy Cairo (Feyenoord) legt een zouteloze partij voetbal op de mat. De Nederlandse talen ten tonen zich technisch on derlegd en tactisch geschoold, maar voetballen voorspelbaar en met het hoofd naar bene den. Gelukkig maar dat de neder laag haar beslag krijgt voor de ogen van slechts een handje vol toeschouwers. Zaten even daarvoor bij de meisjesinter land tegen hetzelfde Brazilië (1-0) toch nog zo'n vierdui zend, grotendeels ongeïnteres seerde en ketende kinderen op de tribunes, het slotstuk van de KNVB Jeugdvoetbaldag doet meer denken aan de spreekwoordelijke nachtkaars dan aan een apotheose. Het 'Voetbalfeest der Kam pioenen', zo heeft de voetbal bond de negende editie van de centrale afsluiting van het jeugdvoetbalseizoen aange kondigd. Alle voetbalvereni gingen in Nederland zijn uit genodigd gratis kaarten te be stellen, treinreductie is gere geld. De 14.500 beschikbare toegangsbewijzen zijn vlot van de hand gegaan. Het broeieri ge weer heeft dan wel de nodi ge kaartbezitters de moed ont nomen daadwerkelijk naar Til burg te komen, het is rond en in het Willem Il-stadion druk en gezellig genoeg. Zolang er inderdaad maar sprake is van een kampioenenfeest, de wed strijden 'om het echie' zijn. In het stadion strijdt vanaf tien uur de beste clubjeugd van Nederland om de titel. Bij de C-junioren verslaat Feye noord AZ eenvoudig met 3-0 en in de tweede finale komt de B-jeugd van Sparta net te kort tegen Ajax. De Rotterdammers hebben in Rahamat Mustapha en Angelo Nelstein een specta culair spitsenduo maar moe ten het toch afleggen tegen het sterke Amsterdamse collectief. Waarin de nummer vier bij ve le toeschouwers een schok van herkenning teweegbrengt. De 16-jarige Jürgen Seedorf is volgens kenners niet zo ver en goed als Clarence op die leeftijd, maar de gelijkenis met zijn vijf jaar oudere broer is verbazingwekkend. De ster van de dag is geboren, zeker wanneer hij later op het par keerterrein omstandig de feli citaties in ontvangst neemt van zijn familie, Clarence in cluis. Als de Nederlandse en Bra ziliaanse jongensteams zich om half vier opwarmen zijn de meeste toeschouwers vertrok ken. Tijdens de doodsaaie jeugdinterland zullen de offi cials alle tijd hebben gehad om de dag te evalueren: een sfeervolle voetbalhappening die een beter slot had ver diend. Gerard de Nooijer van het All Star-team schermt de bal af voor Frank Rijkaard. 1

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21