Koerden laten zich niet verbieden Alleen nog dure huizen in de stad Feiten Meningen Sinn Fein eist eigen plaats in vredestrein Getob rond een rouwende buurmaif MAANDAG 9 JUN11997 NIEUWSANALYSE Het was gisteren een zwarte dag voor de protestantse politieke partijen in Noord-Ierland. Dat hun aanhang gisteren in het dorp Ballymena tijdens een Oranje-mars even een katholieke kerk langs de route binnenwipte was niet leuk en leverde 27 gewonde politieagenten op. Veel erger echter waren de verkiezingsresultaten die gisteren vanuit Ierland binnenkwamen: winst voor de 'republikeinen' van Fianna Fail, een parlementszetel voor Sinn Fein. Fianna Fail wordt door de protestantse verdedigers van de eeuwige band met de Britse Unie nog meer ge vreesd dan Sinn Fein en de terroristenclub IRA. Iedere Unionist weet uit zijn stukgelezen geschiedenisboek dat het 'nette nationalisme' van Fianna Fail Ierse een wording tot een realistische optie maakt. Het was Fianna-Failoprichter Eamon de Valera die voor de Tweede Wereldoorlog de Engelsen uit Ierland wist te krijgen en soevereiniteit afdwong. Dat de Ierse vader des vaderlands tijdelijk genoegen nam met de door Londen en de protestanten afgedwongen schei ding tussen Noord en Zuid doet daar niets aan af. Fian na Fail bleef ijveren voor het ideaal van een ongebroken Ierland; het was een Fianna Failpremier. Albert Reynolds, die Dublin middels een overeenkomst met zijn Britse collega John Major voor het eerst ook prak tisch een stem gaf in Noordierse zaken. Vandaar dat Unionistische leiders als David Trimble en John Taylor bedroefd waren dat premier John Bru- ton het veld zal moeten ruimen voor Ahern. Hereboer Bruton, leider van 's lands tweede partij Fine Gael, had zich laten kennen als een gematigd mens, die de belan gen van alle bij het conflict betrokken partijen in over weging wilde nemen. Ahern daarentegen maakt er geen geheim van dat hij zich wil profileren als belangenbehartiger van de Ierse nationalisten aan beide zijden van de grens. Hij vindt dat ook logisch. ,,De Britse premier Tony Blair zegt zich sterk te wülen maken voor de Unionistische zaak. Daar heb ik geen enkele moeite mee. Maar dan moet een Ierse premier kunnen optreden als de stem van het Ier se nationale bewustzijn", zei hij in een tv-debat met Bruton. Trimble hield gisteren voor de vorm vol dat er aan het moeizame onderhandelen over Ierse vrede weinig zal veranderen. ,,De Ierse regering was altijd al partij dig", zegt hij. Maar zijn collega Taylor was openharti ger. Er ontstaat straks weer een pan-nationalistisch ver bond, Fianna Fail, Sinn Fein, de Noordierse sociaal-de mocratische SDLP en de Ierse lobby in de VS, waar schuwde hij. Waarschijnlijk heeft Taylor gelijk. Ahern kondigde gisteren al aan dat hij zo snel mogelijk met Gerry Adams over neerleggen van de wapens wil gaan praten. Bruton weigerde dat pertinent vanwege het ontbreken van de IRA-bestand. Volgens Ahern volgt ook hij die met de Britse regering afgesproken lijn. Maar omdat hij niet eerder dan 26 juni, als het nieuwe parlement bij eenkomt, formeel premier wordt kan hij dit principe even terzijde schuiven. Dit staaltje van politieke lenigheid is hard nodig, want Adams is door het nieuwe verkiezingssucces van Sinn Fein nauwelijks meer te negeren. Dat zo'n 7,5 pro cent van de Ierse kiezers Sinn Fein aan het hart drukte mag enigszins misleidend zijn - de partij deed slechts in 14 van de 41 kiesdistricten mee, en dankte het gemid delde vooral aan de kiezers in de grensprovincies - het vergroot wel Adams' status binnen de republikeinse be weging. Ahern verwacht dan ook dat Adams en McGuinness de haviken binnen de IRA tot zwijgen kunnen brengen en een nieuw bestand in de wacht slepen. Als dat ge beurt verschuift de druk naar de Unionisten, die in To ny Blair een premier hebben die niet zoals zijn Conser vatieve voorganger Major voor politieke overleving af hankelijk is van hun Lagerhuisstemmen. Sinn-Feinonderhandelaar Martin McGuinness toon de het toegenomen zelfvertrouwen van de republikei nen gisteren al met de waarschuwing dat de 'vredes trein' nooit op een bestemming aankomt als zijn partij buiten de onderhandelingen blijft. Daarmee retour neerde hij het dreigement van Londen, dat die trein ook zonder Sinn Fein zal vertrekken als de IRA het ge weld niet afzweert. McGuinness en Adams bevonden zich dit weekeinde aan de zijde van Caoimhghin O Caolain, de 43-jarige Sinn Fein-kandidaat die voor het eerst sinds de Ierse onafhankelijkheid in 1922 zitting zal nemen in het Ierse parlement. De voormalige bankbediende, wiens zwager volgens de Britten een IRA-sluipschutter is die Engelse soldaten neerlegt, deed niet moeilijk over zijn achterban. De eer ste felicitaties kwamen van IRA-gevangenen in de be ruchte Maze-gevangenis, vertelde hij. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Als onze partij niet meer mag stemmen we voor de fundamentalisten Aanzienlijk minder mannen lopen met een walkie-talkie om de nek en een pistool in de broekriem in de straten van Diyarbakir. Op de markt van de Koerdische stad in Zuidoost-Turkije staan geen tanks meer. Tot diep in de nacht loopt de jeugd te flaneren, schijnbaar onbevreesd. Een wereld van verschil met een jaar geleden. Maar ieder een is op zijn hoede voor informanten. „Je weet nooit van wie je kebab koopt. De tijd is aangebroken om met soci ale en economische hervormingen de harten van de mensen te winnen. We hebben de PKK in bedwang, maar de ze oorlog is niet met wapens alleen te winnen". Zo luidde drie maanden geleden eert verklaring van de legertop. Inmiddels heeft het Turkse leger de grootste operatie ooit uitge voerd in Noord-Irak. Afgelopen vrijdag gaf de generale staf toe dat de twee helikopters die door een 'technisch' mankement neerstortten, neergehaald wa ren door die verzwakte PKK. En afgelopen week veroordeelde het semi-militaire Staatsveilig- heidshof in Ankara de partijlei ding van de Koerdische partij HADEP (Democratische Partij van het Volk) tot zware gevan genisstraffen omdat een deelne mer aan een partijcongres vorig jaar de Turkse vlag verving door die van de PKK. Ondanks on middellijk ingrijpen van de par tijleiding kreeg de man in kwes tie 22,5 jaar opgelegd, de partij voorzitter en twee anderen 6, de overige negenentwintig be stuursleden een straf van 4,5 jaar. Het vonnis moet nog bekrach tigd worden in hoger beroep, maar voor de zekerheid heeft het Hof een tweede aanklacht ingediend. De partij moet ver boden worden omdat zij orga nische banden met de PKK zou hebben. Het is slechts een on derdeel van de oorlogsvoering 'zonder wapens'. Mustafa's zoon gaat trouwen. De handen van het feestvarken zijn roodgekleurd met henna en al drie dagen viert hij met zijn familie en vrienden feest. Geen grote banketten, daar is geen geld voor. Rijst met yoghurt biedt hij zijn gasten aan. Zijn fa milie is als zovelen naar deze sloppenwijk langs de rivier de Tigris gevlucht nadat hun dorp verwoest was. Drie gezinnen trokken in bij een neef, die al in Diyarbakir woon de. Dat is het huis waar ieder een nu even de ellende wil ver geten om plezier te maken. In getogen danst de bruidegom met zijn gasten in een kring op straat. Een tweemansbandje be geleidt hen, het nasale gezang elektronisch versterkt, vanach ter een formica tafeltje tegen de grauwe muur van het huis. EXECUTIE „Als je weggaat, loop ik met je mee. Het is niet goed om alleen te zijn", zegt een oudere man. De andere gasten beamen dat knikkend. De politie, meestal in burger, pikt nog regelmatig mensen op. Soms 'verdwijnen' die, soms worden ze gemarteld. Of geëxecuteerd. Zoals de zo nen van de oude Ali. ,,Ali had op tv gezegd dat de staat zijn oud ste zoon vermoord heeft. Een dag later kwamen ze zijn twee de zoon halen. De volgende dag vonden we zijn lijk op straat". Ali wil niet meer met journalis ten praten. 'Wie ben jij?', staat er vetge drukt in een boekje dat de stu dente Helin en een aantal van haarvrienden anoniem toege stuurd kregen. De omslag van het boekje is in de verboden Koerdische driekleur: rood, geel, groen. 'Je bent een studente, met weinig problemen,' gaat de tekst verder. 'Maar je doet je best niet. Je bent onrustig. In je omgeving hoor je mensen pra ten over de PKK, wat je reuze nieuwsgierig maakt'. Tot in de tail wordt beschreven hoe de PKK mensen werft. Een staaltje van verfijnde propaganda. Helin lacht er wat nerveus om. Ze trekt haar hoofddoek recht. „Ik geloof er niks van", zegt ze. „En trouwens, ik begrijp niet waarom ze het mij toegestuurd hebben, alsof ik wat met de PKK te maken heb". Maar ze vindt de organisatie wel degelijk inte ressant. De gedachte dat 'de staat' precies weet wat er in haar hoofd omgaat, jaagt haar angst aan. „Ik ben niet bang om gearresteerd te worden. Maar wat ik vreselijk zou vinden is als ze me dwongen om me uit te kleden, en me betastten. Of er ger". Dat overkwam een vrien din, die daadwerkelijk de ber gen in had willen trekken. Twintig dagen werd ze vastge houden. Helin trekt haar bovenlip op en wijst: „Zelfs tussen haai- tanden hebben ze haar elektrische schokken toegediend. Ze kwijlt alleen nog maar en valt voort durend flauw". „Ze hoeven ons persoonlijk niets aan te doen, zegt Helins oudere broer. „Door dat meisje te pakken, hebben ze ons allemaal gepakt. Het is een drukte van jewelste op het vliegveld. Het duurt nog een paar uur voor de partijlei ding van HADEP zal arriveren, maar nu al staan duizenden mensen hen op te wachten. Staan is niet het juiste woord, ze dansen, hossen, zingen. Ieder- Beleid Tommei leidt tot aftraak mooie volksbuurten Bertie Ahem en zijn medestrijdster Marion McGennis om helzen elkaar na de overwinning voor Sinn Fein. Als er in Nederland een over schot aan goedkope wonin gen? Ja, zegt staatssecretaris Tommei van VROM. En dus worden er met steun van de overheid in de oude wijken woningen samengevoegd, op hoog niveau gerenoveerd of gesloopt. Waar gesloopt wordt, komt lang niet altijd sociale woningbouw terug. Integen deel. De rijksoverheid moedigt de bouw van duurdere huizen en appartementen in de oude wijken aan om zo mensen met een goed inkomen te verleiden in de armere buurten te gaan wonen. Herstructurering van de woningvoorraad, stedelijke vernieuwing en differentiëring van de bewoners zijn de steek woorden van Tommel's beleid. Het beleid van Tommei valt sa men met de verzelfstandiging van de woningcorporaties die twee jaar geleden een feit werd. De verzelfstandiging deed de subsidiestroom opdrogen, en dus moesten de corporaties in zaken gaan. Huren werden ver hoogd; renovaties op hoog ni veau zorgden voor waardestij ging van panden; verkoop van panden werd een feit; sloop tenslotte zorgt ervoor dat er op mooie plekjes dicht bij de bin nensteden grond vrijkomt. Het beleid van Tommei samen met de verzelfstandiging van de woningcorporaties zal op de lange termijn verstrekkende ge volgen hebben voor het beeld van de Nederlandse steden. Is dat erg? Ja, eigenlijk wel. In Nederland zijn er zeer veel mooie buurten die tussen 1900 en 1945 met zorg en toewijding aan het Rotterdamse tuindorp Vreewijk, aan de Helmondse buurt rond de Klaverhof, aan de Korrewegwijk in Groningen, aan de Rivierenbuurt in Utrecht, of aan de Indische buurt in Amsterdam. Het zijn voorbeelden van buurten die geheel of gedeeltelijk tegen de vlakte gaan. Met deze en andere buurten verdwijnt een stuk volkswoningbouw die de trots van Nederland was: niet voor niets staat Nederland interna tionaal bekend als een land waar tussen 1900 en 1945 de wijken voor arbeiders en witte- boordenwerkers gebouwd zijn door zeer goede stedenbouw kundigen en architecten. Is sloop van een groot aantal complexen onvermijdelijk? Soms wel. Een aantal woningen in de zogeheten goedkope wij ken zijn vochtig en gehorig, en versleten; renovatie is dan zo kostbaar dat sloop een beter al ternatief is. Maar soms ook is een herbezin ning op de beweegredenen tot sloop op zijn plaats. Dat geldt met name als er geen sprake is van ernstig bouwkundige ge breken, maar als sloop ingege ven wordt door de wens bewo ners van een buurt te 'differen tiëren' zoals dat in officieel jar gon heet. Differentiatie bete kent dat groepen kansarme mensen uit elkaar worden ge haald en verdeeld worden over buurten met meer kansrijke mensen. Daardoor zou een ver menging van bevolkingsgroe pen ontstaan die goed zou zijn voor iedereen. De meer welge- stelden zouden ervan leren met de kansarmen om te gaan, en gang met de rijkeren geprikkeld worden hun leven anders in te richten. Hoe juist nu is deze redenering? Dat is de vraag. In de rapporta ge Minderheden 1995 analy seert het Sociaal Cultureel Plan bureau de problemen van 'con centratie en segregatie' van minderheden in de steden. Het SCP constateert dat er inder daad in de vier grote steden wij ken zijn waar grote groepen kansarmen, en dan met name allochtonen, bijeenwonen. Be halve vandalisme en verloede ring zijn vooral werkeloosheid en een gebrek aan een goede en voltooide schoolopleiding de grote problemen. Zijn die pro blemen opgelost met een ver huizing naar een wijk elders in de stad of met het vertrek naar doipen buiten de stad? Dat is twijfelachtig. En helpt het als in een goedko pe wijk blokken duurdere hui zen worden neergezet? Bevor dert dat het samenleven van arm met rijker? Het SCP waar schuwt tegen het ontstaan van goed beveiligde 'duurte-eilan- den' in een arme buurt: het woord 'eilan-den' geeft al aan dat van vermenging dan geen sprake is. Indringender nog is een andere vraag die het SCP stelt: is de situatie in de goedko pe wijken wel zo slecht als be weerd wordt, of is er sprake van een 'mediahype', een stroom van reportages en tv-program ma's waarin de goedkope wij ken met kansarme mensen worden beschouwd als oorden waar luiheid, losbandigheid, drugsgebruik en losbandigheid aan de orde van de dag zijn. Is beeld, vraagt het SCP zich af. En is dit beeld niet onnodig kwet send voor de vele hardwerken de, zorgzame en ordentelijke bewoners die óók in de goedko pe wijken wonen? Is het niet ook zo dat de zogeheten onleef baarheid van wijken wordt aan gegrepen als een alibi voor een stevige opruiming van goedko pe woningen? Met andere woorden: is de opwaardering van goedkope wijken (gentrification heet dat in socio- logentaal) echt nodig en sociaal effectief? Allemaal vragen om over na te denken nu de rijks overheid met de negentien grootste steden een overeen komst uitvoert waarbij in 1997 65 miljoen gulden subsidie wordt gegeven voor de vermin dering van de voorraad goedko pe woningen. De officiële monumentenzorg van rijk. provincie en gemeen ten kan slechts een klein aantal complexen in de goedkope wij ken beschermen. Maar ze kan daarnaast aandacht wagen voor de mooie, goed gebouwde ar beiders- en witteboordenwijken waar kaalslag zou leiden tot ver arming van het stadsbeeld. Wel licht is het tijd ook deze kant van de zaak eens te bekijken voordat de herstructurering van de goedkope woningvoorraad een feit is. DEN HAAG TESSEL POLLMANN een is uitgedost alsof het om een bruiloft gaat. En overal de driekleur. Soms ingewerkt in de bies van een rok, alsof het toe val is, soms ook als sjaals om het hoofd van een Koerdische schone. „We hoeven geen onaf hankelijkheid. We willen alleen maar fatsoenlijk behandeld worden. Ik wil dat mijn klein dochter trots kan zijn op haar Koerdische identiteit," zegt een oude vrouw, zwaaiend met rood-geel-groene linten. VLAGINCIDENT Dan verschijnt de partijbus, met op het dak de kopstukken. Moeizaam baant hij zich een weg door de massa. Fluitend, klappend, joelend en toeterend volgt de menigte te voet of in de auto het gevaarte door de hele stad, tot aan het partijgebouw. Voorzitter Murat Bozlak kan zich nauwelijks verstaanbaar maken, wanneer hij de micro foon grijpt. „Eindelijk, eindelijk, na elf maanden zie ik jullie weer!" Bozlak heeft al die tijd sinds het beruchte vlagincident (waar voor hij vorige week tot ze1!1 veroordeeld zou worden) F gevangenis doorgebracht,!13 partij kreeg bij de laatste v zingen in december '95 biZ helft van de stemmen in d Koerdische provincies. On$ de landelijke kiesdrempel^ tien procent niet gehaald \io zit HADEP echter niet in hju parlement. Wat als HADEIje boden wordt? „Dan stemn-ei we op de fundamentalistejs zegt Ibrahim strijdlustig. ;3! In een sjofele kamer van hle partijgebouw staan de bes:ei leden voortdurend op uitl stoel om de handen te schf-, den van delegaties. OndanJ angst voor vervolging zijn, de hele streek toegestroon— „We zijn niet zoals de andF een partij die bepaald wor door het gezicht van de Ie;' zegt Murat Bozlak. „We xê genwoordigen het verlangt naar vrijheid, dat steeds <k op zal steken. Als FIADEP; boden wordt, zal er ge woo nieuwe partij opstaan". DIYARBAKIR J ESSICA LUTZ CORRESPONDENT MEDEWERKER Tessel Pollmann is senior consulent bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg te Zeist. Dezer dagen ver schijnt haar boek: 'Volkswoningbouw 1900-1945, een analyse van overlc- Hulpverleners, vrijwilligers en professionals tobben nog dagelijks over de begeleiding van mensen in rouw. Het is erg moeilijk om op dat ge bied 'maatwerk' te leveren. De ene rouwende kan maandenlang niet ophou den over het verlies te pra ten en de ander wil alleen maar rust aan zijn hoofd en niet lastig gevallen worden met goedbedoeld 'gezeur'. Op het congres van het Lan delijk Steunpunt Rouwbege leiding, afgelopen zaterdag in Nijkerk, schetste de Vlaamse hoogleraar E. Keir- se deze uitersten van het spectrum. Een mens in rouw is soms volstrekt onbereken baar en agressief omdat hij zichzelf niet meer is. Dat maakt het voor de hulpver lener extra lastig om de juis te benadering te vinden en de rouwende tot steun te zijn. Keirse hield zijn gehoor voor dat er niet alleen sprake is van rouw als iemand over-, lijdt. Ook verbroken relaties, het spoorloos verdwijnen van een geliefde, een mis kraam, het dementeren van een partner - 'de psycho-so- ciale dood' - en het sterven van een geliefd huisdier kunnen diepe rouw veroor zaken. De hulpverlener moet dan ook bedacht zijn op de val- kuil leed te miskennen. Dat de dode 'slechts' een buur man is, betekent niet dat er geen sprake kan zijn van op recht verdriet en rouw. „Ze ker niet als je dertig jaar lief en leed met hem hebt ge deeld", betoogde Keirse. Cy nisch stelde hij vast dat reis- verzekeraars 'bepalen over wie ik verdriet kan hebben'. „Als een collega, stiefouder of ex-echtgenoot overlijdt, krijg ik niet de onkosten ver goed om halsoverkop terug te keren." Ook waarschuwde hij voor de misvatting dat kinderen, demente bejaar den en geestelijk gehandi capten 'toch niet beseffen wat er aan de hand is'. Soms meent de omgeving ten on rechte dat het leed dan na een half jaar wel geleden is. Voor een publiek van be roepsmatige en vrijwillige hulpverleners, waarbij de grijsgelokte dames veruit in de meerderheid waren, schetste hij de problemen waar de hulpverlener zoal op kan stuiten. Zijn betoog was doorspekt met navrante voorbeelden van falende hulpverlening, die golven van deernis en mededogen door de zaal joegen. „Ja maar meisje, je moeder heeft me zojuist toch al pre cies verteld wat er is ge beurd." De gevolgen van slechte hulpverlening zijn soms dra matisch. Achterblijvers voor wie de naam van de geliefde ontslapene tientallen jaren taboe is. Familie en vrien den die het geklaag niet meer kunnen verdragen! rouwende mijden en zo dl verwerking frustreren. Ui terst pijnlijk is de houdinr van de onhandige kennisu, in de supermarkt een onl„ moeting wil vermijden eiK daarom het hoofd diep irP schappen steekt op zoek naar iets dat er niet staat. In afzonderlijke sessies br gen de hulpverleners zich over uiteenlopende aspetj" ten van hun taak. Want 1 zoals Keirse eerder al had!" duidelijk gemaakt, ziet hij op school er anders uit dr' die op het werk, in verern" ging of kerkgemeenschap" de buurt of te midden vajL familie en vrienden. KindJl ren verliezen hun vader e moeders hun man, waar-T door ze soms niet in staar zijn het leed met elkaar t£( delen of elkaar te trooster Bij de werkgroep die zichyR speciaal richtte op hulpvf" lening aan een rou\vendeve de buurt, bleek pas hoe iij gewikkeld de hulpverleni^ kan zijn. Wat voor de éénn een prachtig gebaar is - em bloemetje op de dag vanfo overlijden van de geliefd^ is voor de ander een rede^r de banden definitief te vent breken. Ook het goedbe-p£ doelde advies 'die oudel^i van vader eindelijk eens») te doen omdat die alleenkg gemis accentueert en stejui opnieuw wonden openriiia valt niet altijd in goede aiar de. us De vrijwilligers, van wie%| kelen de indruk wekten «V( volop bezig te zijn met htar verwerken van eigen verlig wisselden ervaringen uit,fc( Praktische hulp zoals hethc opvangen van kinderen ej boodschappen doen voojls mand die al een week opib friet leeft, bleek in veel ge»n vallen zeer effectief en aaid leiding tot een vertrouwefe gesprek. Maar een arm oijg de schouder wordt langnjrl altijd gewenst. Dikwijls b.)c het wijs om maar recht- streeks te vragen of iemalbl wel behoefte heeft om te praten. Hulp moet ook gekanali seerd worden. Er zijn rouwenden die graag wilr> praten, maar er steeds m niet toe kunnen komen v de hoorn van de haak te: men en het nummer vanj een hulpverlener in te to- sen. Het welgemeende 'A| kunt me altijd bellen' bij2— condoleance krijgt ook e<B andere dimensie als er steeds om drie uur 's nac; acute behoefte is aan eer.^ luisterend oor. De Roinel schrijver Ovidius besefte^ het belang van praten enag schreef in de eerste eem^e Christus 'dat verdriet nai buiten moet stromen in woorden en tranen'. L NUKERK THEO HAERKENS V( ijl De poort naar de Klaverhof in Helmond. FOTO CPD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2