eidsch Dagblad Ministers: Euro gaat gewoon door kortstondig noodweer eist vier doden BEL: 071-5128030 Maak kans op één van de 80 gratis Carisma's. Euro: toch God met ons volop zon 'Leidse marathon wordt mooiste van Europa' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. tan bekent brandstichting Haagse Schilderswijk S halen discotrein it dienstregeling BANDAG 9 JUN11997 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Nuis dreigt omroepen met miljoenenkorting Buitenland Golkar deelt in 1 Indonesië li) 'stemvee' uit Leiden Jan de Wolf is een lastige koopman in cijfers Cultuur en Kunst Nog geen abonnee? Hofjes vormen decor voor privé- voorstellingen ABONNEE ^SERVICE HET WOORD IS AAN VAN DA Au O PAGINA'S UITGAAN De Nationale Carisma Actie Mitsubishi bestaat 80 jaar en viert dat met 80 gratis Carisma's. Zo'n Carisma t.w.v. 35.395,- kan van u zijn. Het enige wat u moet doen is de Carisma-adver- tentie van woensdag 11 juni of de Carisma-poster uit uw brievenbus op 12, 13 en 14 juni goed zichtbaar voor uw raam plakken. U kunt de poster ook ophalen bij de Mitsubishi dealer. mmotwb 1 lekactie naar venniste zeiler op Braassemermeer LUXEMBRUG ALY KNOL CORRESPONDENT Op één punt kan minister Zalm opgelucht adem halen. Een paar weken geleden zei de Europese Commissie nog dat ze geen randschriften op de euro's wil hebben, maar dit weekeinde kreeg Zalm de zaak toch voor elkaar. De mi nisters van financiën besloten dat elk land niet alleen de achterkanten van de euro munten, maar ook de zijkan ten het territorium van de in dividuele lidstaten worden. Het 'God zij met ons' op de gulden, de rijksdaalder en het vijfje komt nu op één of meerdere Nederlandse euro's. De ministers hebben in Luxemburg uit negen ontwer pen de drie in hun ogen mooiste Europese muntkant- jes gekozen. Deze zullen op alle euromunten prijken. De andere kant wordt aan een nationale invulling overgela ten. Op de Eurotop in Am sterdam zullen de Europese staats- en regeringsleiders de definitieve keuze maken. Waigel kiest voor drastisch bezuinigen John Sargent Iedere keer als ik een portret schilder, verlies ik een vriend. Groot enthousiasme bij organisatie, deelnemers en publiek De EMU gaat door. Uitstel staat niet op de agenda, be- zwoor gisteravond de Nederlandse minister Zalm van fi nanciën gisteravond na afloop van een bijeenkomst met zijn EU-collega's in Luxemburg. En ondanks de proble men in Duitsland en Frankrijk herhaalde ook premier Kok dit weekeinde vanuit Madrid dat hij geen enkele re den ziet om de Economische en Monetaire Unie uit te stellen. LUXEMBURG-BONN GPD-ANP Groot zijn momenteel de pro blemen in Duitsland, waar de coalitie van CDU/CSU en FDP in een patstelling zit. Om de EMU-normen te halen zijn be lastingverhogingen nodig of drastische bezuinigingen. Be lastingverhoging betekent dat de FDP het voor gezien houdt. Minister van financiën Waigel kondigde dit weekeinde daarom forse bezuinigingen aan. Op 10 juli moet het Duitse kabinet de begroting voor volgend jaar pre senteren. De komende vier we ken zullen het lot van de coalitie bepalen, zei Waigel. Het week blad Der Spiegel meldde dit weekeinde dat bondskanselier Kohl toch met zijn adviseurs, in weerwil van de officiële beleids- lijen, zou overleggen over uitstel van de EMU. Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio9,11,13 RTV/programma's_7 Sport17 t/m 32 Strips. Uitgaan Premier Kok wil van uitstel niet horen. Hij zei verder dat de EU behalve op economisch ter rein ook op sociaal gebied meer zou moeten samenwerken. „Er is geen enkele reden om te spe culeren over een wijziging van data aan het slot van de EU-top in Amsterdam", aldus Kok, de huidige voorzitter van de Eu ropese Unie. Op een vraag over de oproep van de nieuwe Fran se premier Lionel Jospin om binnen de EU meer aandacht te schenken aan groei en het scheppen van banen dan aan een strikte naleving van de mo netaire doelen, zei Kok: „Ik wil dat Europa niet alleen op eco nomisch niveau sterk is, maar. ook op sociaal terrein". Alle ogen waren gisteravond in Luxemburg gericht op de nieuwe Franse minister van fi nanciën Strauss-Kahn. Sinds het aantreden van de nieuwe socialistische regering in Frank rijk onder leiding van premier Lionel Jospin is er nogal wat ge speculeerd over het feit dat Pa rijs het zogeheten 'stabiliteits pact' opnieuw ter discussie zou willen stellen. Dat is het vang net onder de euro dat, op straffg van boetes, moet voorkomen dat euro-landen in de toekomst hun financieringstekort weer boven de drie procent laten op lopen. Het stabiliteitspact moet in principe op de Euro-top, vol gende week in Amsterdam, worden afgehamerd. Strauss- Kahn liet zich gisteravond aan het begin van de vergadering nog niet publiekelijk uit, maar volgens de Belgische minister Maystadt heeft hij al verklaard van geen uitstel van de euro te willen weten. Kortingsbon voor 'Jarig Jetje ziet Jacoba' door De Speel- kring in de ruïne van Teylin- gen in Sassenheim. Ja, lk wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Oautumatiscli 92.05) i automatisch ff. 31,95) Oaccepigiro (f. 83.05) Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeai Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OFBEL 071-51 28030 LEIDEN TIM BROUWER DE KONING WILLEM SPIERDIJK Zondagmiddag, één minuut over vijf. Opgelucht vallen 'marathon-directeur' Tjeerd Scheffer en zijn naaste mede werkers elkaar in de armen voor een spontaan ronde dansje. De zevende marathon van Leiden zit erop. Getals matig is dit de grootste klus die de organisator en zijn en thousiaste companen hebben geklaard. Zo'n 7.200 hardlo pers, 1.600 meer dan vorig jaar, zijn in Leiden van start gegaan en het grootste deel van hen haalt ongeschonden de finish. De opluchting, blijdschap en trots staan in schril con trast tot de zorgelijke rimpel die het gelaat van dokter Jaap van der Leden enkele uren eerder had getekend. „Vooral tussen een en twee uur zag ik het somber in", bekent de marathon-arts. „Uitvallers kwamen hier bij bosjes bin nen. Een ambulance kon zelfs een spoedgeval niet meteen meenemen, omdat er al een loper in lag. Met behulp van een infuus is dat opgelost. Gelukkig werd het later beter weer. Toen kregen we minder mensen die door de warmte waren bevangen." Eén loper raakte in coma door een zon nesteek. De medische staf vreesde even voor het leven van deze geoefende 10-kilo- meterloper, maar de man kwam na enige tijd weer bij en maakt het naar omstan digheden goed. Dimitri Riyoukhine had ze ker geen last van het warme weer. De Rus won de zevende editie van de Leidse mara thon in een tijd van 2.22.04. Dat betekende geen nieuw parcoursrecord (dat op 2.20.14 stond), maar wel een onttroning van de Jaroslaw Lewandowski. De Pool had de vier voorgaande edities van het loopevenement gewon nen. Lewandowski stapte hal verwege de koers teleurge steld uit en weigerde vervol gens ook maar iemand te woord te staan. De marathon ontlokte de meeste deelnemers enthou siaste reacties. Het gaat in Leiden, Scheffer roept het al jaren, vooral om de sfeer en de gestroomlijnde organisa tie. De Leidenaar hoeft dat te genwoordig niet eens meer zelf te zeggen, want deelne mers en toeschouwers roepen om het hardst hoe gezellig en goed verzorgd het Leidse eve nement is. De organisatie kreeg een lading complimen ten. Scheffer: „Ik ben vooral blij met al die groepen Italia nen, Belgen, Oost-Europea nen, Denen en lopers uit Wales die ook volgend jaar te rugkomen. We zijn hard op weg om de sfeer van de mara thon van New York te evena ren, maar dan met een pro vinciaal karakter. Het valt me op dat de Leidenaars zo en thousiast zijn. Ze zijn trots dat al die mensen naar hun stad komén. Op deze manier wordt de marathon van Lei den de mooiste van Europa." Pagina's 25 t/m 32: Alles over de Leidse marathon (6. ijrri e stoppen zaterdagnacht na ie alf uur geen treinen meer in /Mtricum. De NS kunnen de gheid van de reizigers daar meer garanderen omdat r^pen jongeren voor ernstige piemen zorgen. De jonge- voornamelijk uit Alkmaar I leiloo (die in Castricum op obezoek gaan of zijn st) vallen reizigers lastig, ten vernielingen aan en be- genNS-personeel. e maatregelen zijn zaterdag Het is het eerste nstopverbod' in Nederland, stateert NS-woordvoerder ,Zo erg als op de lijn 'icum-Alkmaar maken we nergens mee. Hier kunnen we onze reizigers en personeel niet meer aan bloot stellen. Vo rige week hebben een paar hon derd jongeren nog een comple te trein vernield." Drie stoptreinen en een snel trein worden door de maatregel getroffen. Reizigers die naar Castricum willen, worden voortaan zaterdagavond laat vandf Uitgeest met bussen ver voerd. Wie Castricum dan nog wil verlaten, kan op kosten van de NS een taxi naar Alkmaar ne men. De NS hebben de burge meesters van Heiloo en Castri cum van tevoren op de hoogte gesteld van de maatregelen. Binnenkort is er overleg tussen de NS en gemeente en politie over de ontstane situatie. litie of de familie niet duidelijk geworden. De verdachte heeft daar volgens de persofficier van justitie geen heldere verklaring afgelegd. De man is volgens de justitie geen verdachte in de zaak van twee andere brand stichtingen in de Haagse Schil derswijk waarbij molotov-cock tails zijn gegooid. Het onder zoek daarnaar gaat gewoon door. 25-jarige Turks-Koerdische i heeft tegenover de politie ■nd dat hij de brand heeft ücht in de Haagse Frans itraat waarbij in maart een ie vrouw en haar vijf kin- in om het leven kwamen. verdachte gaf na enige lk aan een familielid toe dat brand had gesticht. De 1 is een neef van de Turkse i die zijn vrouw en vijf kin- in verloor. Wat het motief de verdachte was, is de po- Pagina 3: 'Er is maar één op lossing: Dit varken hakken we dood' IAN JOUSTRA/ANP noodweer dat afgelopen P,Jkeinde over Nederland trok aan zeker drie en naar alle merjrschijnlijkheid aan vier isen het leven gekost. De ie is nog op zoek naar een ige Delftenaar, die mee- id aan een zeilwedstrijd op Braassemermeer bij Oude tering. Naar alle waarschijn - leid is hij de vierde dode. irdagavond en gisteren is ;eefs gezocht naar het li- van de man, een ervaren x. Vandaag is de zoektocht :gezet. de zeilwedstrijd van de ^sportvereniging Braasse- leer deden 35 boten mee. De wedstrijd was in vqlle gang toen alle deelnemers werden verrast door de heftige wind en de regen. Een groot aantal bo ten sloeg om. Een van de bege leidende boten verleende snel assistentie, onder meer door touwen uit te gooien waaraan de zeilers zich konden vast klampen. Door de hevige wind en de regen was er vrijwel geen zicht, wat de reddingswerk zaamheden bemoeilijkte. „Het was een enorme chaos", zegt een ooggetuige. „Overal was pa niek. Dat kwam ook omdat er boten met jonge kinderen op het water waren. En dan die wind, die regen. Je moet er in hebben gezeten om een beetje te begrijpen wat er is gebeurd." Ook op de Kaag raakten men- problemen met jongeren Het lange lint van deelnemers aan de Leidse marathon. foto loek zuyderduin of Twister even op bezoek was. Het noodweer dat zaterdag over Nederland raasde, trof ook de Leidse markt. Kramen waaiden om, de handel verregende en vele bezoekers kregen onvrijwillige douche vanwege de liters water op de zeildoeken van de kramen. Deze marktkoopman probeert wanhopig zijn waar in de wagen te laden. foto taco van der eb sen in problemen. Ongeveer twaalf kleine zeilschepen (Opti misten) van een zeilschool, met daarin kinderen van 6 tot 8 jaar, bevonden zich nog op het wa ter, toen het noodweer losbarst te. Alle bootjes sloegen om, maar de kinderen (die zwem vesten droegen) bleven onge deerd. Op het water van de Zijl be leefden 37 kinderen, in de leef tijd van 8 tot Yl jaar, van het asielzoekerscentrum een paar angstige momenten. De kinde ren hadden meegedaan aan een puzzeltocht van Leiden naar de Kaag en kwamen over het water terug. De kinderen en hun be geleiders werden volkomen ver rast door het noodweer, maar slaagden er toch in heelhuids aan wal te komen. Zaterdag vielen bij het nood weer drie doden en raakten ze ker veertig mensen gewond. Onder de doden was een 72-ja- rige man uit Velsen die door een boom werd getroffen waar onder hij stond te schuilen. Op het IJsselmeer verdronk een 44- jarige vrouw die overboord sloeg. Gisteren viel een derde dode doordat een man door de bliksem werd getroffen. Het korte maar hevige nood weer met windsnelheden tot 130 kilometer per uur trok za terdag vanaf vanaf half drie over Nederland naar Duitsland. In enkele uren tijd richtte de wind een grote ravage aan. De Verze keraars Hulpdienst in Apel doorn kreeg een kleine vierhon derd schademeldingen binnen. Ook op het IJsselmeer raakten talloze vaartuigen in moeilijk heden. Tientallen mensen wer den in veiligheid gebracht. In Rotterdam werd de Erasmus- brug maar ook verschillende dijkwegen afgesloten. Grote problemen ontstonden tijdens het jaarlijkse perso neelsfeest van de sigarettenfa- briek Philip Morris in Bergen op Zoom. Daar raakten zaterdag van een kleine zesduizend be zoekers 21 mensen gewond waarvan twee met ernstig letsel. Pagina 3: Typische zomer storm met extreme kracht Pagina 12: Storm zorgt ook voor problemen op wegen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1