Sport Kuerten geeft het tennis smoel FC Lisse heeft ineens weer uitzicht op zaterdagtitel Drama rond Van den Burgh tijdens triatlon Nieuwkoop Utah Jazz komt terug ___MAANDAG 9 JUN11997 Ook Manchester wil Brian Laudrup Manchester» Ajaxheeft in de strijd om de diensten van Brian Laudrup (28) concurrentie gekregen van Manchester United. De k r\ Engelse landskampioen wil de Deen graag inlijven. Manager ?s Alex Ferguson hoopt verder de Duitser Markus Babbel van Bayern München aan te kunnen trekken. De jongste van de twee broers Laudrup liet na het WK-kwalifica- Ros tieduel in Kopenhagen met Bosnië-Herzegowina niets los over "r zijn toekomst. Al eerder had hij te kennen gegeven veel te voelen voor een overgang van Glasgow Rangers naar Ajax. Vooral om dat hij in Amsterdam waarschijnlijk zijn broer Michael, die zich ook in de belangstelling van Ajax mag verheugen, treft. Shorttracker raakt deel been kwijt turijn De Italiaanse shorttracker Orazio Fagone moet het on derste deel van zijn rechterbeen missen. De schaatser, in 1994 bij de Olympische Spelen in Lillehammer winnaar van het goud met de Italiaanse ploeg op de 5000 meter, was op 30 mei betrok ken bij een motorongeluk. Artsen konden de amputatie niet voorkomen. Fagone raakte gewond bij een ongeluk in de buurt van zijn woonplaats Aosta. Hij raakte in een bocht de macht over het stuur kwijt en belandde onder een vrachtwagen. De 28- jarige Italiaan dreigt ook nog amputatie van een deel van zijn linkerbeen. Nog geen oplossing EK volleybal dfn bosch Er is nog geen oplossing bereikt voor het probleem dat de stichting Top Volleybal Nederland (TVN) heeft met de nieuwe opzet van de Europese Kampioenschappen vanaf 1999. TVN weigert de nationale ploeg in te schrijven voor de voorron den van dat evenement omdat de organisatie die beide nationa le ploegen en de eredivisie beheert daar geen half miljoen gul den voor over heeft. Voorzitter Paul Schaling liet gisteren weten dat overleg met president Wolf Andresen van de Europese vol- Jeybalbond CEV, niets heeft opgelverd. „Ik heb Andresen for meel laten weten dat wij ons niet gebonden achten aan de be sluiten zoals die binnen de CEV genomen zijn", aldus Schaling. „Hij heeft ons vervolgens formeel laten weten dat hij daar geen flikker mee te maken heeft." Schaling zet de strijd echter voort. Gustavo Kuerten kust de beker. De Braziliaan was de grote verrassing op het toernooi van Roland Gar ros. FOTO AP nieuwkoop chris hartman mederwerker Voor Casper van den Burgh eindigde de Nieuwkoopse tri atlon in een klein drama. De Leidenaar had geen controle meer over zijn spieren en viel. Hij kreeg zuurstof toegediend en werd met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd waar hij alweer na een uur werd ontslagen. Van den Burgh begon als eerste aan het afsluitende jnderdeel met een voor sprong van drieëneenhalve minuut op Frans van Heteren uit Amstelveen. Van Heteren werd op twee minuten ge- 1 g volgd door Van de Marei. Na de eerste van de drie loopron den was de voorsprong van Van de Burgh op Van Heteren geslonken tot ruim een mi nuut. Van de Marei volgde op 2.20. Bij het begin v van de 2tflaatste ronde kwam Vart Hete ren als eerste door, met Van de Marei vlak achter zich. Van den Burgh was tijdens de tweede ronde onwel gewor den. Van den Burgh: „In de eerste ronde van het loopon derdeel had ik het al moeilijk. Kort nadat ik in de tweede ronde door Jan en Frans ge passeerd werd het erger." „Ik begon te zwalken en had geen controle meer over mijn spieren. Op een gegeven mo ment ben ik gevallen. Toen ik op de grond lag voelde ik me niet best. Ik was angstig, moest erg hijgen. Pas na het toedienen van zuurstof en een infuus werd ik rustig. Met de ambulance ben ik naar het ziekenhuis vervoerd, waar ze me een uurtje gehouden heb ben. De oorzaak is denk ik een samenloop van omstandighe den. Enerzijds had ik in de week voor de triatlon door maagproblemen niet goed kunnen eten. Daardoor was ik bij de start drie kilo lichter dan normaal. Anderzijds was het erg drukkend en heet. Maar gelukkig herstel ik snel. Als het even kan, doe ik het komend weekeinde mee aan het Ne derlands kampioenschap kwart-triatlon." Terwijl de totale gekte rond Gustavo Kuerten uitbrak en ie dereen de Roland Garros-win- naar op de ranke schouders wil de kloppen, sprak zijn broer Ra fael plechtige en mooie woor den. „Brazilië is geen land van tennis, maar het land van een tennisman." parijs rob van der zanden De Open Franse tenniskampioen schappen stonden twee weken lang in het teken van Gustavo Kuerten. Het was tot en met de laatste seconde zijn feest. Hij was het gezicht van Roland Garros en misschien wel het nieuwe gezicht van het tennis. De sport kon zich de afgelopen weken geen beter smoel wensen. Kuerten versloeg op in drukwekkende wijze de grootheden Muster, Medvedev en Kafelnikov. In de eindstrijd zou het sprookje van de man uit Florianopolis, Santa Caterina moe ten worden uitgeblazen door Sergi Bruguera' de laatste topper in het schema. Maar in het slagveld dat de 20-jarige Braziliaan aanrichtte waren geen over levenden. Ook de nummer zestien van de plaatsingslijst (winnaar in Parijs in '93 en '94) moest onder het gravel. En hoe, 6-3, 6-4, 6-2. 'Guga' kende met niemand mededogen. Er kon pas een buiging vanaf toen de finale voorbij was. Bij de huldiging boog hij sierlijk voor Björn Borg. De man die zes keer Parijs won overhandigde hem de be ker. Een kwartier na het verzilverde matchpoint zat de slungelachtige jon gen (1.90 meter) op het podium in een leeggelopen stadion uit te hijgen met de enorme beker op schoot. Hij knikte van 'nee' alsof het allemaal niet waar was. Zijn onwennige houding, die scheef staande pet, die dunne benen in die te grote broek waar geen kont in leek te zitten. Het gaf hem het imago van de verdwaalde B-speler die een districtskampioenschap verrassend had gewonnen. Maar het ging in Parijs niet om zijn uiterlijk of achtergronden, maar om zijn slagen. Die waren tot en met de laatste game dodelijk. 'Wargames' speelde hij. Velen hadden verwacht dat de pupil van Larri Passos ver moeidheidsverschijnselen zou verto nen. Hij speelde tegen Muster, Medve dev en Kafelnikov drie zware vijfset ters. Verwacht werd dat zijn sublieme spel van de afgelopen twee weken te gen de 'grote ontregelaar' Bruguera wel minder zou worden. Maar de fore hands en backhands van de Zuid- Amerikaan bleven vrijwel allemaal bin nen de lijnen vallen. De wiirners kwa men uit alle hoeken en als het moest gooide hij er nog een dropshotje te genaan. Hoe kan het dat deze man altijd zo onbekend bleef? Nooit bereikte hij er gens zelfs maar een halve finale in de ATP-tour. En nu pakte hij zijn eerste ti tel op het meest uitputtende Grand Slam-toernooi. Hij werd de speler met de laagste ranking (66) die de titel won in de Franse hoofdstad. 'Guga' kon het antwoord niet geven. Misschien gaat de topvorm weer zo snel weg als-ie kwam. Maar voorlopig kan ie niet terug in de anonimiteit. Hij zal van nummer 66 stijgen naar een plaats in de top twintig (vermoedelijk 16) en toetreden tot het sterrendom. „Ik ben geen ster, Vilas en Borg, de mannen die mij feliciteerden op het podium, die zijn groot. Ik heb slechts één Grand Slam-toernooi gewonnen," zei de kampioen, die Duitse grootou ders en een Duits paspoort heeft en ooit competitie speelde bij onze oos terburen. Hij kreeg inmiddels een fax van Pele, minister van sport in Brazilië. Op de tribune werd hij toegejuicht door zijn broer, moeder en grootmoe der (zijn vader overleed toen Gustavo acht was) en zijn voetballende landge noot Rai van Paris Saint Germain. De nationale voetbalploeg van Brazilië - momenteel bezig aan een toernooi in Frankrijk - had geen tijd, ze moest gis teren spelen tegen Italië. Hij vond dat de cijfers van de wed strijd een geflatteerd beeld gaven. Drie setjes in een uur en vijftig minuten. De kortste finale sinds Borg-Gerulaitis in 1980 (6-4, 6-1, 6-2 in 1.46). Geen mo ment verslapte zijn baselinespel. Hij stuurde Bruguera van de ene hoek naar de andere en stuurde 26 fore handwinners over het net. Roland Gar ros '97 ging de boeken in als het toer nooi van de muiters. Met Gustavo Kuerten als de bendeleider. Sergi Bruguera moet snel gezien hebben dat ook hij werd overvallen door een man die bij vlagen tennis van een andere planeet speelde. Toen de 26-jarige Spanjaard merkte dat ook het geluk bij net- en lijnballen voortdurend aan de zijde van de underdog was, kwam het besef dat tegen deze langharige avon turier niets te beginnen viel. Op 1-1 in de derde set kreeg Brugue ra breakpoint, maar voor de zoveelste keer kwam de netband Kuerten te hulp. Hij had overal zijn engeltjes zit ten. De man uit Barcelona keek naar vader Luis en vervolgens naar de grond. De armen gespreid. In de partij werd om de meeste pun ten op hoog niveau gevochten. Mis schien was het tekenend dat in drie sets door de twee spelers slechts één dubbele fout (Bruguera) werd gesla gen. Dat was toevallig wel een cruciale game. Op 6-3, 6-4, 3-2 was Bruguera aan opslag voor de gelijkmakende beurt. Hij begon met zijn enige dubbe le fout en zag vervolgens de game ver loren gaan door twee schitterende dropshots van zijn tegenstander: 4-2. Dat was eigenlijk zo veel als einde oe fening. Het enige minpunt aan de eindstrijd was dan ook dat het zo snel was afgelopen. Op de persconferentie kwam ten slotte de vraag wie nu beter was in de ogen van de kampioen. Muster, Med vedev, Kafelnikov of Bruguera? Voor het eerst werd hij zelf een beetje over vallen. De gevierde man zweeg, zucht te en moest het antwoord schuldig blijven. Terwijl de naam zo voor de hand lag: Gustavo Kuerten. Als niemand ons een kans geeft, komt het beste in ons boven' arderwijk.» rob onderwater iktzwarte wolken pakten zich v; aterdagmiddag samen boven °pnj et schitterende sportpark De ieir trokel in Harderwijk. De klok n 3f ij WOG - FC Lisse (stand 1-2) 'ees op 90 minuten en het öodweer stond op het punt envoestend werk te verrichten. et werd aardedonker in de Ve- 113 iwse bossen, maar scheids- echter Slot wilde van geen :oppen weten, g De leidsman liet de 4000 toe- chouwers lang in spanning. In- an aller Bert van Duyvenbode ver scheen ineens voor een leeg doel en kon de noodzakelijke zege voor Lisse definitief veilig stellen. Zelfs de geroutineerde ex-prof was zijn zenuwen niet de baas en miste. Nog even moest het gele legioen de adem inhouden. Het décor werd met de seconde angstiger. De wind stak op, donder en bliksem wa ren dichtbij en de eerste drup pels vielen. Onder aanvoering van trainer Dwight Lodeweges probeerde WOG het nog een keer. Lisse was moegestreden en had geen antwoord meer op de aanvals golven. Doelman Kujach sloeg de bal voor de voeten van inval ler Westhuis, die voor een leeg doel onbeholpen faalde. Even later schoot Marcel de Haan op de paal. Na ruim zes minuten blessuretijd maakte scheids rechter Slot een einde aan de zinderende spanning: 1-2 voor Lisse. De bui die even later losbarst te had voor WOG de betekenis van een koude douche. De Har- derwijkse ploeg was met een gelijkspel bijna zaterdagkam pioen geweest, maar na het re sultaat van zaterdag heeft Lisse de beste papieren. Het vrijwel uitgeschakelde GWV vervult een beslissende rol. Lisse en WOG staan in punten gelijk dus wie van de Veenendaalse ploeg wint en bovendien het meeste scoort, is winnaar. Mor gen speelt Lisse op Ter Specke tegen GWV, zaterdag moet WOG naai- Veenendaal toe. Het doelsaldo van Lisse is e'e'n doelpunt beter. Bij gelijk eindi gen is WOG winnaar, want die ploeg nam de penalty's vorige week beter tegen FC Lisse. De opdracht van zaterdag was voor Lisse even simpel als duidelijk. Om nog kans te ma ken op de zaterdagtitel was winst noodzakelijk. Trainer Ted Immers had maatregelen geno men om het grootste gevaar bij WOG in te dammen. Fred van Rooyen werd gekoppeld aan' de Harderwijkse 'hazewind' Marcel de Haan en Harry Wiebenga moest spelverdeler Gerrit Zwep het spelen onmogelijk maken. Stephan Spruijt en Peter Wub- ben werden geslachtofferd. FC Lisse speelde in de eerste helft beter, maar de ploeg speel de met de 'rem' erop. Aanvoer der Leon van der Zwet, die na Om 3e spelers van Lisse achtervolgen doelpuntenmaker Jimmy Simons, die een schot van Harry Wiebenga van richting veranderde voor de 0-1 zorgde. HHHH FOTO RUBEN SCHIPPER een uur met een lichte spier- scheuring uitviel: „We speelden ingetogen om niet in het mes te lopen. En we wisten dat we toch wel kansen zouden krijgen. Dat gebeurt altijd en overal." Lisse maakte een juiste keuze. WOG kreeg geen kansen en Lisse wel. Alleen stuitte Jerrel Linger tot drie keer toe op de uitstekende doelman Jacob Mulder. Een vrije trap van Van der Zwet werd nog van richting veranderd en Wiebenga kopte vlak voor doel net naast. Marco Kleijn was toen allang de rech terspits bij de bezoekers. De Hillegommer was de gebles seerd geraakte Remco van Bem- mel al na twintig minuten ko men vervangen. De tweede helft begon met een dot van een kans voor Ma- rijn Zegers, maar vlak voor Ku jach schoot de WOG'er hoog over. Het was voor Lisse de aan leiding om direct orde op zaken te stellen. Harry Wiebenga, hij was de aanjager op het midden veld, liet van twintig meter een schot van zijn rechtervoet ver trekken. Het leek een makkelij ke prooi te worden voor Jacob Mulder totdat Jimmy Simons zijn voet tegen het leer zette. De bal kreeg een andere richting en verdween in de uiterste hoek: 0- 1. Vijf minuten later begon Re ne' Ras aan een solo. De mid denvelder, weer terug na een schorsing, passeerde twee te genstanders en schoot vervol gens op doel. Ook deze inzet werd van richting veranderd en weer keek doelman Mulder be teuterd toen de bal in het net lag. Trainer Immers wisselde de aangeslagen Leon van der Zwet voor Stephan Spruijt en offerde later aanvaller Simons voor ver dediger Van Duyvenbode. De mutaties konden een voor Lisse hectische slotfase niet verhinde ren. WOG vocht voor iedere meter op de perfect geschoren grasmat. Vier minuten voor de officiële speeltijd werd de inzet van de thuisclub beloond. Doel man Kujach was kansloos op een van richting veranderd schot van Gerrit Zwep: 1-2. WOG drong aan en Lisse wankelde. Trainer Immers: „Je kon in die fase zien dat we zo langzamerhand zijn opgebrand. Vroeger konden we zo'n wed strijd door onze conditie uitspe len. Maar nu heeft iedereen last van pijntjes of wat anders." Voor de poorten van de hel in Harderwijk sleepte FC Lisse uit eindelijk de zege weg. „We le ven nog, we doen weer mee", toonde Immers zich opgelucht. Voor de kleedkamer rookte Ralph Polman na afloop zijn ge bruikelijk sigaret. „Ik gaf ons voor de wedstrijd veertig pro cent kans om hier te winnen. Iedereen moest honderd pro cent zijn om van dit WOG te winnen. Want dat is natuurlijk een goede ploeg. Dat winnen is gelukt. Met een beetje geluk, dat wel." Leon van der Zwet: „Als niemand ons een kans geeft, komt het beste in ons bo ven." En de Lisse supporters zon gen in de kletterende regen: „Zij zijn wit, zij zijn groen, maar wij worden kampioen. WOG: Mulder; Kuiken, Marcus, Van Dieren, Severein; Hoeve (Westhuis), Zwep, Van Steeg, Van de Zee; Zegers, De Haan FC Lisse- Kujach; Polman, Van Rooyen, Van der Zwet (Spruijt), Strijks; Ras. Wiebenga, Groeneweg; Van Bem- mel (Kleijn), Simons (Van Duyvenbo de). Linger salt lake city rtr In de finale van de Ameri kaanse profcompetitie NBA heeft Utah Jazz in de strijd tegen Chicago Bulls de stand gelijk getrokken. In de vierde partij van de best-of-seven werd het 78-73. De stand is nu 2-2. Stockton en Malone zorgden in perfecte samen werking voor de beslissing. Stockton, de specialist van de assist, profiteerde van een misser van superster Jordan, en verzond een perfecte pass naar Malone. NBA's meest waardevolle speler scoorde 74-73 met nog 45 seconden op de klokken. Die klap kwa men de Bulls niet meer te boven. De vijfde wedstrijd is woensdag, opnieuw in Salt Lake City. Daarna keert het circus terug naar Chicago. Titel golfers van Noordwijk diepenveen anp De Noordwijkse golfers zijn kampioen van Nederland ge worden. Het mannenteam van Golfclub Noordwijk kende in de finale van de NGF-competitie tegen titelverdediger Broekpol der een bliksemstart en won uiteindelijk met 11-7. Op de baan van de Sallandsche Golf club stond Noordwijk na drie winstpartijen in de foursomes (dubbels) al met 6-0 voor. Toen captain Michael Vogel en Jan Teekens de eerste twee singles in hun voordeel beslisten, was de overwinning snel zeker. Am sterdam leidde na de foursomës met 4-2, maar ondervond na de lunch nog veel tegenstand van de Wassenaarse opponent.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17