Grafisch topwerk ook voor amateurs bang Netscape niet voor Microsoft Integratie Internet en pc met Windows 95 O Multi Media Sherlock Holmes op de PC Q£ LU MAANDAG 9 JUNI 1997 Netscape, producent van Navi gator, wordt al meer dan een jaar lang als verliezer in de hoek gezet door Microsoft. Terwijl Microsoft het marktaandeel van Netscape aanvreet, is het kleine Netscape blijven steken in mis lukte pogingen om Microsoft te laten vervolgen door de Ameri kaanse justitie. Nu is Netscape klaar om terug te slaan. Voor Nederland is aangewezen Rene Zwezerijn, voormalig manager van Microsoft in Nederland en nu directeur van Netscape Communications Benelux. ,,De markt is aan het inzien dat ze met Microsoft in een fuik te recht komen." „Microsoft zegt: met onze browser (zoekprogramma) Ex plorer winnen we marktaan deel, dus gaat het bergafwaarts met Netscape. Maar wij maken veel meer dan een zoekpro gramma. Dit jaar stijgt de omzet tot een miljard dollar, een groei end deel daarvan komt uit pro grammes voor de servermarkt en intranet (Internet-achtige netwerken van bedrijven). Dat is de boodschap die ik nu in Ne derland moet gaan evangelise ren', zegt Zwezerijn, die sinds mei zitting houdt in een U trechts kantorenverzamelge bouw. Netscape was de Amerikaanse beurshype van 1995. De oprich ters Jim Clark en Marc Andrees sen, de bedenker van Navigator, verdienden honderden miljoe nen dollars met het piepjonge bedrijf dat nog niet eens winst maakte. Navigator was al snel uitgegroeid tot het lievelings programma van Internet-sur fers en bereikte een wereldwijd marktaandeel van meer dan 90 procent. Dat veranderde nadat Microsoft zich eind 1995 op In ternet stortte en Bill Gates de oorlog verklaarde aan Netscape, dat volgens Gates bezig was aan de poten van de Windows-stan- daard te zagen. Microsoft heeft met zijn Explorer in een jaar tijd uit het niets een marktaandeel veroverd van 30 procent. Nets cape heeft nog 70 procent, maar verliest snel terrein. Gratis Microsoft verpakt zijn Explorer mee met zijn Windows-bestu- ringssystemen en deelt het gra tis uit via Internet. Netscape re kent 40 dollar. Vorig jaar was Navigator goed voor meer dan de helft van de omzet van Nets cape van 350 miljoen dollar. Maar dat aandeel loopt terug, zegt Zwezerijn. „Je moet je niet blind staren op die browser. Wij vinden een marktaandeel van 50 procent ook wel mooi. Die browseroorlog is niet ons idee. Onze programmes werken als een paraplu over alle verschil lende systemen heen. Microsoft incluis. Het is Microsoft dat al leen maar uit is op het bezitten van de klant. Hoe meer pro grammes ze in hun besturings systemen bakken, hoe moeilij ker het is om van Microsoft los te komen en er zijn er steeds meer die dat als een gevaar her kennen." We hebben net Shell Explora tion als klant gewonnen, ook gebruiker van Microsoftproduc- ten, en die gaan onze server- lijn gebruiken voor al hun 25.000 werkplekken. De grote jongens op Internet- gebied in Nederland, zoals World Access en Planet Internet, kiezen voor onze Navigator, omdat die veiliger is. Door die Explorer dring je zo heen,van buitenaf via de web site tot op iemands harde schijf. Dat is onver antwoord bij voorbeeld voor functies als elektronisch betalend „E-mail wordt de absolute killer application, het snufje dat de doorslag geeft bij de keuze voor Internet en Intranet. Kijk maar eens naar waar de PTT mee be zig is (goedkope e-mail en In- ternet-toegang via een super snel atm-net). Internet zoals f was, urenlang rondkijken, daar is het nieuwe wel af en dat groeit niet meer. Internet gaat een soort telefonie worden, al leen rijker en uitgebreider dan de telefoon.' GPD Nog dit jaar zal meer dan de helft van de gebruikers van het Internet het Web-bladerpro gramma van Microsoft, de In ternet Explorer, gebruiken. Dat is de vaste overtuiging van On- no Hector, business develop ment manager van die onder neming. Nu heeft het program ma van concurrent Netscape, Navigator, nog een flinke voorsprong, maar Microsoft is hard bezig om de ach terstand in te ha len. En als de volgende versie van de Internet Explorer, tegen de zo mer, op de markt is ge bracht, dan is het pleit beslist, voorspelt Hector. Die nieuwe browser voegt zoveel gemak aan de per sonal computer toe, dat vrij wel elke Internet-gebruiker 'm zal willen hebben. En elke nieu we koper van een nieuwe com puter krijgt 'm dan ook meteen, want Explorer 4.0 is straks naadloos geïntegreerd met het besturingssysteemWindows 95. Hector noemt de nieuwe versie van de browser 'de volgende belangrijke stap in de ontwikke ling van de pc, na Dos, Win dows 3.x en Windows 95'. Hij baseert die mening op het feit dat het Internet, en dan met na me het zogenaamde World Wi de Web, met dat nieuwe pro gramma als het ware een ver lengstuk van de eigen pc wordt. En andersom gaat die pc zélf ook op het Web lijken, in elk ge val in de manier waarop naar bestanden op de harde schijf wordt gekeken. De Explorer van Windows 95 en de Internet Ex plorer 4.0 worden geheel in el kaar geschoven. Microsoft denkt dat veel pc-ge- bruikers op een dergelijke func tionaliteit zitten te wachten. Vooral omdat in veel bedrijven het bedrijfsnetwerk nu of in de nabije toekomst wordt omge vormd tot een zogenaamd In tranet; een WWW-achtig net werk dat alleen voor de eigen werknemers toegankelijk is en waarin de opgeslagen informa tie op precies dezelfde manier wordt ontsloten als het Web op het Internet. Op dat moment maakt het niet meer uit of een bepaald document vanaf de ei gen harde schijf wordt opgeroe pen, vanuit het Intranet of vanaf het WWW op het Internet. De manier van opvragen en alle andere functionaliteiten zijn dan dankzij Internet Explorer 4.0 precies hetzelfde. Ook voor gebruikers thuis of op kantoor met een pc die niet in een netwerk is opgenomen, en die via de telefoonlijn verbin ding maken met het Internet biedt de nieuwe Explorer inte ressante nieuwe functies. Een interessante nieuwigheid is wat Microsoft de Active Deskto noemt. Op het bureaublad de pc, de werkruimte op hi scherm waar alle programi worden gestart, kunnen ve sters worden geplaatst die; koppeld zijn aan een of me tes op het Internet. Die ven worden automatisch alt zolang er verbinding met h Internet is voorzien van ele informatie, zonder dati gebruiker daar speciale hai lingen voor hoeft te verrich In die vensters kan bijvoorl het laatste nieuws wordenj toond, de beurskoersen ofl scoreverloop van de voetb; wedstrijden van die dag. D bruiker bepaalt zelf aan we Internet-sites hij die venste zijn bureaublad koppelt. Een bétaversie van Interne plorer 4.0 is gratis binnen i len vanaf de Website van soft. Ook de definitieve vet later gratis vanaf het Inten verkrijgen. Nou ja, gratis: h betekent wel iets van 10 M méér downloaden, en dat\ de PTT wel leuk. Via comp tijdschriften en dergelijke? door Microsoft ook cd-ron sies worden verspreid. Tegen de zomer ligt het pi gramma ook in de winkel, moet dan wel voor de nieu browser worden betaald. GPD O Wie gek is van detectiveromannetjes in de stijl van Hercule Poirot, Sher lock Holmes of Maigret moet beslist eens een speumeusavontuur op de PC uitproberen. Stap in de voetspo ren van een detective en los de gru welijke misdaad op. Dat kan bevre digender zijn dan lijdzaam af te wachten hoe de held in je boek de dader tergend langzaam ontmaskert, terwijl jij op pagina 110 al had ont dekt dat de tuinman de dader is. Speuren op de PC is niets nieuws, want is de loop der jaren zijn al di verse spellen gewijd aan Sherlock Holmes en zijn collega's. De nieuwe technieken maken echter soepele interactieve speelfilms mogelijk, waarbij je je goed kan inleven in je rol. Het Elk Moon Murder Mystery van softewarehuis Activision is een mooi voorbeeld van een detectivespel van deze tijd. Goed verfilmd, professionele acteurs (waaronder Amanda Donahue van LA Law) en een pittig moordmys terie om op te lossen. Het verhaal speelt zich af in de Ameri kaanse stad Santa Fe waar een be roemde kunstenares is vermoord. De speler heeft zeven speldagen de tijd om de dader te vinden. Anders zal de moordenaar opnieuw toeslaan en is de carrière van de computerdetective gelijk afgelopen. Gelukldg krijg je hulp van een doortastende Indiaanse colle ga, een goede spoorzoeker. Het werk van een speurneus is in de afgelopen eeuwen weinig veranderd. Sporen zoeken, praten met mensen en uiteindelijk de juiste conclusie trekken. Elk Moon wordt gespeeld met een kaart van Santa Fe als uit gangspunt. Daarop staan de plaatsen aangegeven die kunnen worden be zocht. zoals het politiebureau, het huis waar de moord is gepleegd en dergelijke. Alle informatie die in ge sprekken wordt verzameld wordt keu rig opgeslagen in een notitieboekje. En net zoals in het bordspel Cluedo wijs je dan op grond van je bevindin gen de moordenaar aan. Een vergis sing wordt niet getolereerd. Elk Moon Murder is in zijn soort het beste wat er momenteel verkrijgbaar is. Perfect beeld en geluid, en een goed opgebouwde spanning die voor een dreigende sfeer in het spel zorgt. Ook de niet-speurders zullen zich met dit moordmysterie best kunnen ver maken. Systeemeisen: min. 80486/66Mhz, 8 Mb Ram, SVGA (65.000 kleuren), Win dows '95. cd-rom-speler, muis. Prijs: 79,95. Beschikbaar gesteld door Homesoft. Avonturen op Albion Het Duitse softwarehuis Bluebyte is be kend van strategische spellen zoals Battle Isle en The Settlers. Maar de Duit se programmeurs kunnen meer dan dat, dat bewezen ze onlangs met Archime- dian Dynasty en met Albion, een klas siek rollenspel. Albion heeft niets te maken met het oude Engeland, maai' is een planeet die rijk is'aan mineralen. In de verre toekomst stuurt de aarde een expeditieschip n^ar Albion om de planeet te verkennen. Er gaat door sa botage van alles mis en de enkele be manningsleden raken geisoleerd van hun elders op de planeet gelande schip. Het is aan de speler om deze groep terug te brengen. Daarbij krijg je de hulp van of wordt je tegengewerkt door de bewoners van Albion. Die houden zich nauwelijks bezig met techniek, maar des te meer met magie. En daarmee is Albion, ondanks het science fiction-sausje, toch weer ge woon een avonturenspel in een mid deleeuwse omgeving met veel gekletter van zwaarden en over het scherm schietende pijlen en vuurspreuken. Albion doet sterk denken aan de ver maarde Ultima spellenreeks van Origin en ook aan de Legend óf Zelda, een topper op de Super Nintendo. De groep 'helden' wordt in gebouwen en tijdens gevechten van bovenaf beke ken. De leider gaat voorop, de rest gaat in zijn kielzog. Tijdens de tochten over de planeet wordt het schenn echter driedimensionaal en kijkt de speler door de ogen van de leider. In deze stand moet vaak worden gecommuni ceerd met de verschillende rassen op de planeet. Draait het op vechten uit, dan wordt de groep op een soort schaakbord gezet en kun je per per soon de actie aangeven. Albion biedt tal van puzzels en een niet ervaren speler kan er maanden mee zoet zijn. Kernpunt is nog steeds dat je ervaring opdoet en dat je groep daardoor steeds sterker wordt. Albion is goed uitgevoerd en leuk om te spe len. Het enige minpunt is de eentonige muziek Systeemeisen: min. 80386/33 Mhz, 8 Mb ram, cd-rom-speler, muis. Prijs 99,95. Beschikbaar gesteld door Homesoft FB Q Geen nieuwe versie van een standaardpakket zonder een aantal nieuwe dingen. Dat geldt ook voor Corel Print Photo House, een uitgebreid pakket voor gebruik in kleine bedrijven en in de privéomgeving en waarmee in een handomdraai (nou ja, soms twee...) kaarten, briefpapier, formulieren, visite kaartjes, enz. gemaakt kunnen worden. De nieuwste versie biedt ondermeer de mogelijk heid om allerlei figuurtjes 'te la ten vallen' in andere producties, of dat nu een stukje tekst of een bitmap is. Print Photo House 97 zit volgestopt met voorbeel den, foto's en zo'n 7.000 clipart images en vereist Windows 95 en minimaal 8 Mb ram. Phone doubler is de naam van een nieuwe vinding van tele- communicatiebedrijfEricsson. Met dit systeem kunnen Inter- netproviders hun abonnees de mogelijkheid bieden via één en dezelfde telefoonlijn gebruik te maken van Internet én een nor maal telefoongesprek te voeren. Door op een icoon te klikken op de startpagina van de provider kan de abonnee aangeven dat hij gewoon bereikbaar wil blij ven, terwijl hij aan het 'internet ten' is. Het gesprek moet ge voerd worden via de luidspre kers en de microfoon van een multimedia-pc. PTT Telecom brengt sinds kort een 33K6 modem op de markt. De 'Groene Brigade' ziet de doelgroep in internetgebrui kers, die niet willen overschake len op ISDN. De modem, die of ficieel ARC 33600tf heet, kan te zijner tijd worden omgebouwd tot een 56K6, zodra de stan daard daarvoor bekend is. Het apparaat wordt geleverd met de programma's TriTerm, Faxma ker en Faxmaker Online, de crosoft Plug&Play drivers en kabels/verloopstekkers. Dep bij Primafoon en Business C ter bedraagt 395,00. Pink Panther's Passport to ril, in het Nederlands door D mus uitgebracht onder de til Pink Panther, Paspoort naar Avontuur, is tijdens de Milia beurs in Cannes (Frankrijk) I kroond met de Milia d'Or vo games. Die prijs is op multiii dia-gebied wat de Oscar voo filmwereld is. De Nederland Pink Panther kost 89,00. •Virtueel winkelcentrum De opening van het eerste w keicentrum op Internet is nil ver meer weg. Het Amerikaai bedrijf Synnetry heeft er soft re voor ontwikkeld: Synnetry termall On-Line-Applicati^.I systeem legt het eerste conta met de klant, zoekt uit of eei product verkrijgbaar is en on derzoekt kredietwaardigheid Informatie is verkrijgbaar via mail: het adres is synnetry®! netry.com. •Een 56-jarige Rotterdamme onlangs gearrestreerd wegen het illegaal kopiëeren en opt markt brengen van program ma's van Microsoft. Hem wa gevangenisstraf. De man sto aan het hoofd van een bende die Microsoft voor miljoenei guldens heeft benadeeld, do het verkopen van illegale vei van onder meer Windows 95 Office 95. Microsoft maakte bruik van privé-detectives. d samenwerkten met de politii om de Rotterdammer te ont maskeren. Strafrechtelijke vt volging wegens illegaal kopii - en verkopen van cd-roms is| sinds kort mogelijk. Bij het horen van de term 'Graphics Suite' zal de doorsnee computergebruiker snel het idee krijgen van ingewikkelde producties, die aan hem niet zijn besteed. Dat is slechts ten dele waar. Natuurlijk, met een compleet grafisch programma kunnen vooral professionals uit de voeten, maar ingewikkelde zaken hebben meestal een simpele basis. De amateur die één keer per jaar een verjaar dagkaartje voor tante Truus wil maken of aan tien visitekaartjes in een jaar voldoende heeft, moet zijn geld niet uitgeven aan een grafische suite. Voor wie echter regelmatig leuke dingen in elkaar wil zetten, eigen foto's wil bewerken, enz. kan zo'n pakket een hele mooie aankoop zijn. Micrografx lanceerde onlangs met veel verve de tweede versie van haar Graphics Suite, een compleet pakket waarmee de prof prima werk kan afleveren en waarmee de amateur de we reld zal verbazen. Wie bekend is met de pro gramma's van Microsoft zal veel functies her kennen. Dat is niet zo vreemd, want er bestaat een vrij nauwe band tussen de gigant uit Red mond bij Seattle en grafische ontwikkelaars, die hun basis in Texas hebben. De thuisgebruiker moet zich niet laten afschrik ken door het gewicht noch door de omvang van het pakket. De dubbele cd-doos bevat welis waar vier schijfjes, maar de programma's staan samen op één, terwijl de andere drie zijn volge stouwd met duizenden illustraties, clipart, fonts, internet-images, enz. Micrografx Graphic Suite is daadwerkelijk een totaal-pakket met vier hoofdprogramma's: Flowcharter 7 voor het maken van diagram men; Designer 7 voor de productie van eigen il lustraties; Simply 3D 2 voor zeer fraaie en ge makkelijk te maken driedimensionale afbeel dingen en Picture Publisher 7, waarmee zelfs een mislukte foto kan worden opgekalefaterd. Als extraatje worden ook Media Manager 2 en Quicksilver 3 meegeleverd. Het eerste om te zoeken in de enorme hoeveelheid afbeeldingen; het tweede om webafbeeldingen onder contro le te houden. Voor het Web In het verlengde van de Graphic Suite heeft Mi crografx ook een pakket uitgebracht speciaal voor ontwerpers van webpagina's. De lijn is in feite hetzelfde: voor een belangrijk deel gericht op professionals, maar beslist ook bruikbaar voor amateurs, die hun eigen homepage een beter uiterlijk willen geven. Webtricity heet de suite, die voor een belangrijk deel dezelfde pro gramma's bevat als de Graphic Suite: Designer, Simply 3D en Picture Publisher. Alleen Flow charter ontbreekt dus, maar de Media Manager en Quicksilver zijn weer wèl opgenomen. Naast die onderdelen uiteraard ook applicaties, die speciaal geschikt zijn voor het maken van Internetpagina's: VideoCraft GIF-animator en Maphtis Image-Mapper. Professionals kunnen er daarom direct mee aan de slag. De thuiswer ker zal veel baat vinden bij de enorme hoeveel heid foto's en clip-art, 3D-objecten, enz., die zijn samengebracht op liefst drie cd's. Het moet gek gaan wil de 'amateurontwerper' temidden van die 20.000 foto's, dezelfde hoe veelheid clip-art en nog een paar duizend an dere features, niets van zijn gading vinden. Systeemeisen Graphics Suite: min. 486DX, Win dows 95 of NT 3.51, 8 Mb Ram (voorkeur 16), 115-200 Mb op harde schijf (onderdelen kunnen afzonderlijk worden geïn stalleerd), VGA Video (voorkeur SVGA), cd- romspeler. Prijs: 745,00 (ex-BTW). Webtricity: min. 486DX, Windows 95 of NT 3.51, 16 Mb Ram, minimaal 50 Mb op harde schijf, SVGA Video, cd-romspeler. Prijs: 290,00 (ex-BTW).

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14