'Spoeddebat lek I Heinenoordtunnei Project buurtbemiddeling in grote steden lijkt succesvol Proces kluisroof bijna letterlijk op herhaling Diergaarde Blij dorp gemeentelijk monument Rechter kapittelt Kinderbescherming over privacyschending Randstad Demonstratie fietsers loopt uit de hand 'Kinderen zien het gevaar nie^ Justitie hoort ambtenaren over Schiedamse sloopaffaii? SkatendJ agenten^ opnieuv in de kijk!; ZATERDAG 7 JUNI 1997 975 Verzet tegen gemeente gestaakt ROTTERDAM ANP Diergaarde Blijdorp in Rotter dam is alsnog akkoord gegaan met de aanwijzing tot gemeen telijk monument. Een paar jaar geleden verzette de dierentuin zich daar nog met hand en tand tegen omdat daardoor de groot scheepse verbouwingen van de diergaarde in gevaar zouden ko men. Blijdorp werd door S. van Ra- vesteyn in 1938 ontworpen. In 1940 ging het open. De ge meente vindt plaatsing op de monumentenlijst gerechtvaar digd wegens de eenheid in het ontwerp van gebouwen, oma-, menten en de aanleg van de tuin. Blijdorp kon volgens een woordvoerder uiteindelijk ak koord gaan door de komst van een speciale commissie die sa men met medewerkers van de dierentuin elk verbouwingsplan bekijkt en beoordeelt. Daardoor hoeft niet meer elk plan aan de Monumentencommissie te worden voorgelegd. Inmiddels is er al een paar keer overleg geweest en dat heeft tot tevredenheid bij beide partijen geleid. Zo besloot de dierentuin bijvoorbeeld een stal die tot het oorspronkelijke ont werp behoorde, en die moest wijken voor de aanleg van de Maleise Bosrand, te verplaatsen. Een andere stal komt later weer terug als winkel. De eerstkomende grote ver andering van de diergaarde is de bouw van het Oceanium, maar omdat die in feite naast de oorspronkelijke dierentuin ver rijst, zijn er geen problemen. Over enkele jaren wil Blijdorp echter toch eens kijken naar bij voorbeeld de Rivièrahal, het roofdierenverblijf en de entree, want ook die voldoen niet meer optimaal. Die horen wel bij het oorspronkelijke ontwerp van Van Ravesteyn. HAARLEM ANP Een Haarlemmer heeft van de bestuursrechter in zijn woon plaats voorlopig gelijk gekregen na een klacht over inbreuk op zijn privacy door de afdeling Haarlem van de Raad voor de Kinderbescherming. Als de uit spraak in de aangespannen bo demprocedure dezelfde is, kan dit grote gevolgen hebben voor alle afde'ingen van de Raad voor de Kinderbescherming. De raad had na een melding over mogelijk seksueel misbruik de man en zijn kind verplicht mee te werken aan een psychia trisch onderzoek. De man heeft hier onder protest aan voldaan omdat hij meent dat bij weige ring zijn kind sowieso uit huis zou worden geplaatst. De Ver eniging voor Nader Onderzoek Rechtspleging (WNOR) heeft daarop voor de man een proces aangespannen tegen de raad. Inzet was dat de raad de mel ding, die kwam van een school directeur, niet voldoende bij de beschuldigde en bij derden op juistheid had gecontroleerd en direct met een onderzoek was begonnen. De bestuursrechter stelde dat hiermee inderdaad inbreuk was gemaakt op de pri vacyregels in de Grondwet en op de eerbiediging van het pri- vé-leven, zoals neergelegd in het Europese Verdrag van de Rechten van de Mens. Het landelijk bureau voor de Raad voor de Kinderbescher ming in Utrecht heeft voor de bodemprocedure de landsadvo caat ingeschakeld. Volgens ju riste mr. A. Versteeg van het landelijk bureau draait het om de vraag of de beslissing van de Raad voor de Kinderbescher ming een onderzoek te starten een rechtshandeling is waarover de bestuursrechter een uit spraak kan doen. „In dat geval kan een onderzoek door de raad per keer ter discussie worden Overigens valt het volgens Versteeg mee met de druk die zou bestaan om mee te werken aan een (psychologisch) onder zoek. „De veronderstelling dat een kind bij weigering zomaar uit huis wordt geplaatst, is niet helemaal juist. Dit gebeurt al leen als de omstandigheden daartoe nopen, bijvoorbeeld bij aantoonbare mishandeling. is jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun, 0 leiden/Amsterdam Een demonstratie van fietsers is gistermiddag in Leiden uitgemond in de aanhou ding van één van de actievoerders. Zo'n dertig mensen fietsten over de Langegracht toen een mo toragent hen sommeerde op het fietspad te gaan rijden. De demonstranten gaven aan die oproep geen gehoor, waarna de motoragent de achtervol ging op één van hen inzette. Op de Oude Singel werd vervolgens één actievoerder in zijn kraag ge grepen. De demonstranten zijn uiterst verbolgen over de aanhouding. „Sinds enige tijd fietsen we eens in de maand door de binnenstad. Op die manier eisen we de weg even terug van de automobilist. Bin nenstad autovrij, dus. De vorige demonstraties ver liepen goed. Vandaag was het ook heel gezellig. Tot die motoragent over de rooie ging", verklaart Jelle, één van de actievoerders. „We zijn van plan om een klacht in te dienen." In Amsterdam verliep de demonstratie zonder problemen. Een moeder met gasmasker (foto) was één van de deelnemers aan het maandellijke pro test van de 'autolozen'. In de hoofdstad legden en kele honderden fiets het verkeer in de avondspits plat door op belangrijke rotondes rondjes te gaan rijden. foto anp De verborgen risico 's van de Valkenburgse kliffen VALKENBURG JOB DE KRUIFF „Werk en recreatie zijn soms moeilijk te verenigen." Direc teur J. van den Brink van kalk zandsteenfabriek Van Herwaar den bekijkt het filosofisch. Zijn collega K. Haasnoot is in de eer ste plaats 'nijdig' wanneer het terrein bij het Valkenburgse Meer waar het Hillegomse be drijf zand wint, als speelplaats wordt gebruikt. „Er zijn kinde ren bij van een jaar of negen, tien, die zien het gevaar niet. Die glijden van zo'n helling af tot ze bijna in het bakkie van de shovel zitten", aldus de 'zand erijchef. Af en toe de politie bellen, de kinderen blijven waarschuwen, het terrein goed afsluiten zolang er niet wordt gewerkt. Meer kan het bedrijf niet doen. „Er staan overal borden dat het eigen ter rein is, we hebben voor vierdui zend gulden aan hekken neer gezet, maar ze roeien of zwem men naar de stort toe of ze gaan gewoon door het hek als wij be zig zijn. Vooral op woensdag middag moet degene die de shovel bestuurt vóór én achter ogen hebben", uiten de twee hun bezorgdheid. Ook buiten werktijd is het overigens gevaarlijk om de 'klif fen' als klimmuur of glijbaan te gebruiken. „In zo'n zandstort kunnen heel zwakke plekken zitten. Je kunt er helemaal in verdwijnen, en dan ben je dus dood. Er is in Nederland wel eens iemand op die manier om gekomen", zegt HaasnoopRi De zandwinning vanu, Valkenburgse meer gaat iflr geval nog tot 2005 durefld die tijd moéten werkgejse: heid en recreatie dus h$si hand gaan. „Er wordeitls schillende oevers aangelefd. dat ook de vegetatie gevaei is. Het plas-dras-gebiedj^t. zuidwesthoek van het irc wordt bijvoorbeeld heel idi Daar zijn ook een paar bM: geplant. Voor de rest isth heid het landschappelijir gangspunt", aldus Vande Brink over de plannen, jt' Vooralsnog heeft zijn ït echter meer te stellen ijo veiligheid. Haasnoot: „Wt i nen natuurlijk geen ongeji gebruiken." fe- Garanties projectbureau Noord-Zuidlijn ongeloofwaardr JL en amsterdam anp Amsterdamse gemeenteraadsleden moeten een spoed debat beleggen naar aanleiding van de lekkage in de Hei nenoordtunnei. Dat heeft het Referendumcomité Noord- Zuidlijn gisteren gezegd. grond verzakt en in de tunnel terechtkomt, kan dat tot onher stelbare schade leiden aan de gebouwen. Noodsloop is dein volgens het comité niet uitge sloten. „Als dergelijke ongelukken gebeuren, kan je niet onder of vlak langs de huizen boren zon der de bewoners en gebruikers te evacueren", aldus het comité. „Het ongeluk bewijst dat het boren niet tot in de perfectie beheerst wordt. Daarmee is bo- Bij de lekkage van vorige week zijn enkele tonnen modder en water in de geboorde tunnel buis gedrongen. Voor de aanleg van de nieuwe de metrolijn wil de gemeente deze boortechniek ook toepassen. De lekkage in de Heinenoord maakt duidelijk dat de bebou wing in Amsterdam aan een groot gevaar blootstaat, aldus het Referendumcomité. Als de ren in de Amsterdamse bi- stad een riskant experims garanties die het ProjectF Noord-Zuidlijn afgeeft ziff geloofwaardig", aldus her té. *sl )n Het comité vindt het Ir' dat nog maar weinig bel! over het ongeluk en dat?e' waterstaat pas volgendels opheldering verschaft. Opfc.c ni mogen de AmsterdariT zich tijdens een refenre voor of tegen de Noord-Zj' J uitspreken. De bevolking' daarom het volste rechip goed en volledig te wordf1^ informeerd, aldus het coi^" rotterdam anp Het Openbaar Ministerie in Rotterdam stelt een nader onderzoek in naar mogelijke fraude bij de Schiedamse dienst Gemeentewerken. Een aantal ambtenaren wordt door justitie verhoord. Persof ficier van justitie H. Wesselink wil niet zeggen of er ook politici bij zijn. Het onderzoek betreft de zogeheten Schiedamse sloopaffaire. Vorig jaar werd een ambtenaar van de dienst Gemeentewerken op non-actief gesteld omdat hij jarenlang 90 procent van alle gemeentelijke sloopwerkzaamheden aan één bedrijf gunt vendien hield hij de administratie slecht iets ambtenaar mocht in april van dit jaar wedA het werk omdat uit een intern onderzoek i gemeente Schiedam niet bleek dat er was t g deerd. Wel werden er maatregelen getroflje herhaling te voorkomen. jte De politie stelde ook een onderzoek in ijes aanbesteding van de sloopopdrachten. Dflilc taten daarvan zijn naar het OM gegaan. Hte derzoek van het OM zal nog zeker enige wók beslag nemen. fls; iet Procureur-generaal eist opnieuw 12 maanden hillegom minka de graaf Het hoger beroep tegen een Heemstedenaar die in 1995 een kluisroof in een Hillegomse su permarkt zou hebben gepleegd, leverde gisteren niet veel nieu we informatie op. De Heemste denaar was eerder bij de recht bank vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. De man was tijdens de kluisroof bedrijfslei der in de supermarkt, had de sleutels van het pand en de kluis en was als één van de wei nigen van de kluiscode op de hoogte. De procureur-generaal benadrukte dat de inbraak van binnenuit was begaan en dat de aanwezige braaksporen in scè ne waren gezet om het op in braak te laten lijken. Verder zou de Heemstedenaar een motief hebben gehad, omdat hij geld schulden had en indertijd mede daardoor in echtscheiding lag. Bij hem thuis werden verder op gereedschap messingsporen ontdekt die overeen kwamen met de soort messing op de slo ten die bij de inbraak zoge naamd geforceerd waren. De advocate van de verdachte had net als eerder bij de recht bank niet veel op met de be wijsvoering van de procureur- generaal. Zij noemde het op z'n minst vreemd dat de politie in haar onderzoek was blijven ste ken bij de verdachte en alle al ternatieve mogelijkheden niet of onvolledig had onderzocht. De kluis was bijvoorbeeld aan de zij- en voorkant met plak bandstroken beplakt en de ad vocate noemde het aannemelijk dat die gebruikt waren om de kluisdeur dicht te houden. De verdachte die er als bedrijfleider om bekend stond nogal slordig te zijn, zou hierdoor gedacht kunnen hebben dat de kluis deur al op slot was. Iedereen die toegang tot de pandsleutels had, hoefde nu alleen de plak- bandjes weg te halen om de kluis open te krijgen. De advo cate wees erop dat de bewijs voering alleen indirecte bewij zen bevat en dat de plakband theorie ieder ander tot mogelij ke dader maakt. De procureur-generaal eiste opnieuw 12 maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk. Uitspraak op 20 juni. In) n. Amsterdam De skatende},, agenten van de Amsterdam politie hielden gisteren eejta presentatie voor de interm1c tionale pers. Ook de Ameip kaanse tv-zender CNN gaj c] een speciaal item aandadtie besteden aan de snelle bofet venvangers. foto éde ROTTERDAM/ZWOLLE MONIQUE DE KNEGT/GPP Ruziënde buren in Rotterdam en Zwolle ko men weer met elkaar in gesprek na tussen komst van tactisch geschooide vrijwilligers. Het experiment 'buurtbemiddeling' lijkt een succes. Ook de gemeenten Almere, Apeldoorn en Gouda willen nu wijze bur gers op burenruzies afsturen. De man die elke dag zijn hond voor jouw deur laat poepen, de knetterende gitaarmu ziek van de buurjongen, een hoge bestelbus voor het raam, de schutting van de buur vrouw die de pruimenboom dooddrukt of de overbuurman die beweert dat hij vist, maar niet naar zijn dobber tuurt maar bij jouw binnen. Gemiddeld één op de vijf bur gers ergert zich mateloos aan een buur. Het lijken knullige problemen, maar ze beheer sen vaak het leven van mensen. Ze zijn te klein voor de politie en te groot om er zelf uit te komen. Een onafhankelijke derde kan dan uitkomst bieden, zo blijkt uit het expe riment 'Buurtbemiddeling' in Zwolle en drie Rotterdamse stadswijken. Met subsidie van het ministerie van justitie zijn in deze steden tientallen vrijwilligers opgeleid om te bemiddelen bij burenruzies. De eerste re sultaten zijn bemoedigend. „Zo'n buurtraad met bemiddelaars heeft een ver zachtende werking op de wijk. Het experi ment komt de leefbaarheid ten goede", meent W. de Jong, projectleider in Rotter dam. Getto Criminologen van de Erasmus Universiteit Rotterdam volgen de experimenten op de voet. Van het Amerikaanse San Francisco weten ze inmiddels hoe succesvol de buurt bemiddeling kan verlopen. Dr. J. Blad: „Tachtig procent van de gemaakte afspra ken houdt daar stand. Dat is heel veel. Als iemand alleen maar een boete krijgt wegens overlast, betaalt hij die en gaat vervolgens gewoon weer door. De onderzoekers vroegen bewoners in Rot terdam en Zwolle of ze overlast ervaren en waarvan dan wel. In de Rotterdamse wijk Schiemond heeft een derde van de bewo ners last van televisies en geluidsinstallaties en klaagt 44 procent over geschreeuw en gebonk door de buren. Slechts 5 procent klaagt over honden, tegenover 25 procent in Zwolle. Ook in Zwolle is geluidsoverlast voor eenderde van de bewoners een bron van ergernis. De frequentie van de overlast verschilt echter sterk. In Zwolle ergert zes procent van de bevolking zich elke week aan buren. In Schiemond maar liefst 28 procent. Blad: „In Schiemond wonen de mensen dicht op elkaar en bovendien is zeventig procent er werkloos. Het is een armoede- getto waarin mensen veel van hun buren horen en zien." De criminoloog vreest dat de feitelijke overlast niet sterk zal vermin deren door buurtbemiddeling, maar dat de problemen in ieder geval bespreekbaar worden en mensen ermee leren leven. Om overlast te voorkomen zullen woonwijken anders moeten worden ingericht, vindt pro jectleider De Jong. Dat roepen criminolo gen ook al jaren, maar de overheid laat zich volgens hem vooral leiden door economi sche motieven, waardoor er veel woningen op een kluitje worden gebouwd. Moeizaam Dus blijft er niets anders over dan de pro blemen te verzachten. Vroeger gebeurde dat spontaan door een andere buur, de dorpsoudste of de dominee. Maar nu ken nen mensen hun buren amper en heeft de kerk al lang afgedaan. Blad: „Formele in stanties zijn niet in staat die vervreemding om te buigen. Buurtbewoners wel." Aan belangstelling geen gebrek. Tientallen vrijwilligers hebben zich gemeld na oproe pen om bij burenruzies te bemiddelen. Na een selectie, waarbij vooral is getoetst of de kandidaten goed kunnen luisteren, zijn in Zwolle 22 en in Rotterdam 45 vrijwilligers getraind in bemiddeling. Want er komt heel wat kijken bij het beslechten van een ruzie. Een bemiddelaar moet niet alleen heel goed kunnen luisteren, maar ook respect kunnen opbrengen voor standpunten die hij diep in zijn hart afkeurt. Hij moet onbevooroor deeld reageren op een buur die fascistische taal uitslaat of keiharde muziek speelt. Als handleiding voor dit precaire karwei heeft psychologe L. de Vries het boek 'Be middelen' geschreven dat gisteren is ver schenen. Het boek beschrijft verschillende methodes om de verstandhouding tussen mensen te verbeteren. Maar ook gewapend met kennis van gesprekstechnieken blijkt het geen sinecure strijdende partijen tot el kaar te brengen, weten ze in Zwolle. Pro jectleidster E. Rodink: „Soms liggen men sen al jaren met elkaar overhoop en zijn ook heel kleine dingen gaan irriteren. Een flets voor de gezamenlijke ingang, mt deuren slaan, een blaffende hond, dat dingen. In die gevallen verloopt bemi ling heel moeizaam en zijn er vaak dn sprekken nodig op neutraal terrein od j een aantal afspraken te komen. Het is om raadzaam voor mensen om vroep— a^n te kloppen en conflicten niet te 1<L sudderen." rv Het eerste halfjaar hebben dertig Zwif naren bij Buurtbemiddeling aangeklcP11 meesten vroegen om advies. In zeveif vallen zijn bemiddelaars in actie gekff J1 In de drie Rotterdamse stadswijken zr vrijwilligers pas begonnen. De samerr/ ling van de zogenoemde 'Buurtradeir 1 daar wat meer voeten in de aarde onr1] deze een afspiegeling moesten zijn vr 1 wijken. Zo telt Schiemond maar liefsr11 derd verschillende nationaliteiten. T«P' De Jong erin geslaagd geschikte kand' te vinden van tien verschillende natie1 c

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14