PASTEURSTRAAT a De Noordpool liet mij toe' Het levenslied chalt hier nog door de straat Regio Leiden t j-iïgwsTWjKy Het hondje kijkt nieuwsgierig uit het slaapkamer raam. 'Hier waak ik', staat op een blauw papiertje geschreven. Het witte keffertje ziet er alleen abso luut niet dreigend uit. Aandoenlijk wel. Midden op zijn hoofd staat een in een elastiekje samenge perst plukje haar recht overeind. Z'n staart wiegt zachtjes heen en weer. Z'n baasjes zijn de deur uit en hij mag zich vermaken met wat speelgoedknuf fels op een groot bed. Op nummer 22 in de Pasteurstraat in Leiden gaat de deur traag open. In de opening verschijnt een blondharig meisje op blote voeten. „Of dit een nette buurt is? I really do'nt know. Ik weet wel dat sinds ik hier woon m'n fiets al drie keer gestolen is. But I like living here." De Engelse Katherine Ke- nyon (26) woont inmiddels een half jaar in de Pas teurstraat. Ze kwam naar Nederland om er te wer ken. Momenteel zit ze in de bollenteelt, na juli gaat ze ander werk doen. „Hier woont alles door mekaar", zegt Sien van Tongeren, moeder van smartlappen-vertolker Johnny. „Chinezen, Engelsen, Turken, Marokka nen en Nederlanders. En ik heb het naar mijn zin. Ik woon hier al negentien jaar." De Pasteurstraat is een mix van jonge tweeverdie ners, studenten, nieuwe Nederlanders en 'gewone mensen'. En de omschrijving volksbuurt voor de wijk Groenoord gaat ook op voor de Pasteurstraat. Waar het levenslied door de straat schalt, bewo ners bij mooi weer buiten bij elkaar gaan zitten, 'waar de deur altijd open staat'. Kortom, een straat met een prettige sfeer. Maar ook een straat van stankoverlast (het slacht huis) en een leegbezuinigd buurthuis. Sinds de LWO zich uit Groenoord terugtrok, wordt het min of meer gerund door de speeltuinvereniging. Een straat ook waar eens na een wolkbreuk het riool overstroomde en waar de schrik van de buurt woonde. Voor nummer 66 zit een groepje bewoners op stoelen. Een parasol beschermt ze tegen de zon. Aan de franje bungelen knuffelbeesten. „Dat doe ik voor de kinderen hier in de straat", verklaart 'opa' Nonkes (70). „Bij mij kunnen ze altijd te recht." Hij heeft ook de sleutel van de speeltuin. Waakt over de speelplaats. „Ik wil dat de politie vaker komt, want ze slopen de hele boel daar." „Er is te weinig te doen hier in de buurt, daar komt dat door'zegt Van Tongeren. Alles goed en wel, denkt Nonkes, maar mooi dat Rubriek over straten, lanen, stegen, hofjes, grachten en vaarten in Leiden en omgeving. Bewoners vertellen over de plezierige kanten van hun woonomgeving maar ook over grote of kleine problemen. Vandaag de Pasteurstraat in Leiden. i jonge tweeverdieners, studenten, n De Pasteurstraat is een r hij deze week nog twee brandjes heeft moeten blussen. „Ze komen uit de Merenwijk op hun scooters hier rondjes rijden en de heleboel afbre ken. Maar ik houd alles in de gaten. En druk ge barend: „Die kant op en die kant en die kant, veeg ik de straat schoon. Hierachter in de Hansenstraat lijkt het wel een pakhuis. Nonkes woont op de plek waar vroeger de pers luchtcentrale stond. Nadat die was afgebroken, kwamen er huizen en appartementen voor in de plaats. Ook tegenover Nonkes' huis heeft oud plaats moeten maken voor nieuw. De rest van de Pasteurstraat is in tact gebleven. „Gisteravond zaten we hier ook", vertelt Van Ton geren. „Om half elf komt een Turks meisje naar buiten met een bord met allerlei lekkere hapjes. e Nederlanders en 'gewone mensen'. Zo gaat het hier nou in de straat." Nonkes: „We kennen alles van mekaar. We helpen mekaar." Hij wil ook nooit meer weg uit de Pasteurstraat. „Ik ga pas als Van der Luit me komt halen." Klap Irene en Victor Riethoven hebben niet zoveel met de Pasteurstraat. Ze wonen op nummer 5, maar hun leven is gericht op het slachthuisterrein. Bei den werkten er bijna hun hele leven. „Aan de voorkant kom ik bijna nooit", zegt Irene Rietho ven. Hun achtertuin grenst aan en kijkt dus uit op het slachthuis. Zij werkte jaren in de slagerij, haar man was slach ter en nadat hij door een pijnlijke val in de WAO was beland, bleef hij noodslachter. „Vorig jaar foto henk bouwman werd het slachthuis van de ene op de ander dag gesloten. Dat was wel een klap. Mijn man was er niet weg te slaan." „Ik stond in de VGT-winkel. VGT betekent Voor waardelijk Goedgekeurd, verkoop onder Toezicht. Ik had het beste vlees wat je kon krijgen. Als de dieren gezond bleken, kon ik het vlees dezelfde dag nog verkopen. Alle vlees werd in lappen ge sneden. Mensen kregen per persoon maximaal twee a drie kilo. Het moest geen handel in duur dere soorten vlees worden." Bekend was de slage rij van Riethoven zeker. „Ik had klanten tot in Rot terdam. Er stonden hier vroeger rijen tot aan de toegangspoort." Maar vorig jaar moest de deur dicht. De gemeente Leiden zegde het huurcontract met het slachthuis op. Tot mei volgend jaar wordt nog maar een ge ring aantal in vergelijk met vroeger geslacht. Er komen 350 tot 375 woningen voor het slachthuis- terrein in de plaats. „Mijn man was hier dag en nacht. Het was z'n le ven, ook na die val. Want toen hij noodslachter was, werd hij nog voortdurend uit bed gebeld. De situatie nu is voor hem verschrikkelijk fmstrerend. Het terrein was altijd als om een ringetje door heen te halen, zo schoon. Nu lijkt het wel een vuil nisbelt. Ze dumpen hier achter echt van alles." De hilarische momenten die de slachtrituelen ge regeld met zich meebrachten, kan Riethoven nog goed voor de geest halen. „Een ontsnapte koe ging hier eens achter de mensen aan. Ik zat in de auto, die op het terrein stond. Op een gegeven moment had het dier me in de gaten. Hij keek me aan, ren de op me af en stak zo z'n'kop door het raam." „Mijn man zei ook altijd, als een dier losbreekt, ga naar buiten, zoek de ruimte op. En blijf in elk ge val weg bij de ramen, want als 'ie je ziet, springt hij er zo doorheen. Je moest in zo'n geval ook nooit de trap opgaan, naar boven. Want echt, je staat versteld van wat zo'n beest allemaal kan." Rechtenstudent Martijn Stegge kan daarover mee praten. Hij woont met acht anderen in de voorma lige directeurswoning, huisnummer la. „Ik was een keer 's ochtends alleen thuis. Stond ineens een stier briesend voor m'n raam. Echt waar, de rookwolken kwamen uit z'n neus. Normaal halen ze er dan een koe bij, om hem te lokken." Maar deze liet zich niet 'inpakken'. „Ze hebben een vrachtwagen voor de poort gezet, zodat hij niet meer weg kon. Vervolgens vluchtte hij de tuin in. Toen zat 'ie dus in het nauw. Maar hij sprong gewoon over het hek heen, helemaal aan gruzele menten natuurlijk." Ach, hij en z'n medebewoners zijn er gewend aan geraakt, zegt Stegge. Verhuizen „Ik heb hier eigenlijk altijd weggewild", zegt Fran- nie Heus van nummer 42. Ze woont er met man en kinderen al 26 jaar. Verhuizen kwam er alleen nooit van. „Ja, misschien als de kinderen straks het huis uit zijn." Een band met de Pasteurstraat heeft ze niet. Drie maanden per jaar brengt ze door op een Rijnsburgse camping in een stacara van. Een jaar of vijftien geleden stroomde het riool in de straat over. Heus maakte het mee. „Dat was met een wolkbreuk. Het water spoot hier als een fontein de woonkamer in. Het water stond hier zo hoog." Ze houdt haar hand ergens tussen enkel en knie. „De drollen dreven hier heus niet door de kamer. Alleen water en modder. Toen alles was weggezakt hebben we met buren de vloerbedekking opge rold, met water afgespoten en in de speeltuin te drogen opgehangen. De vloerbedekking ligt hier nu nog." Frannie Heus woont tegenover Johnny van Tonge ren. Zijn Leidse tongval is in de woonkamer nog goed te horen. „Wat mij betreft mag hij ophou den. Ik vind het prima, dat genre, daar gaat het niet om. Maar hij kan niet zingen." ATERDAG 7 JUNI 1997 lisserbroeker Öfner zoekt in de natuur naar zijn grenzen Jmund Öffner (tweede van rechts) op de Noordpool: „Ik neem verantwoorde risico's en zoek naar de bron die het leven mij schenkt." foto sasquatch Waarin deze week: D66'er Welling deuren wilde openen die iedereen maar liever dichthoudt en de opvang van werklozen ontaardt in een competentiestrijd. erwijl het gros der Leidse raadsleden zich danig zat te vervelen, de burgemeester achter de brede rug van wethouder Tjeerd van Rij mobiel met zijn hoofdcommissaris zat te bellen en de fractieleider van het CDA zijn stropdas beurtelings als servet en zakdoek gebruikte, om hem ten slotte op te rollen tot een steuntje voor onder zijn kin - terwijl kortom het Grote Niets zich nadrukkelijk manifesteerde in de raadzaal - dook hij opeens weer op: de kloof) Fractieleider Olav Welling van D66 beklom het spreekgestoelde en daar was 'ie weer: dat gapende gat tussen burger en politiek. Een paar jaar geleden had met name D66 het er vaak over. Wethouder Pex Langenberg gaf persconferenties in volstrekt willekeurige kroegjes om te laten zien dat de politiek toch echt midden onder de mensen is. Maar dat hield snel weer op en daarna werd het stil op het front van wat Langenberg 'vernieuwend besturen' noemt. Tot woensdagavond Welling met zijn losse flodder kwam. Dat een deel van die kloof veroorzaakt wordt door het feit, dat 'de mensen in de stad' niet weten wat er met hun belastingcenten gebeurd. Zes maanden in het jaar zien zij op hun bankafschriften aanzienlijke sommen gelds in de vorm van OZB en andere heffingen verdwijnen naar de gemeente. Welling denkt dat zij heel benieuwd zijn waar dat geld naartoe gaat. Welling had ook een oplossing. D'r wordt druk gespijkerd aan Leiden. Hier staat een bord dat in opdracht van de gemeente het wegdek wordt vernieuwd, ginds dat er een brug wordt gerenoveerd. Er wordt gewerkt en daar gaan vele tientallen miljoenen in om. Zet dat dan op die borden, zei Welling. Aannemer Zus-en-zo sloopt hier in opdracht van de EN Eurodusnie bereidt de demonstranten tegen de Europese eenwording een gemeente een oude brug en bouwt een nieuwe. Kosten: 10.703.081,36gulden. Dan weten de mensen ten minste waarvoor zij een deel van hun inkomen afdragen. 't Zal een verkiezingskoortsje zijn geweest van Welling. Lichte verhoging in verband met naderende opstelling van de kandidatenlijst en daaropvolgende stembusgang. Dan willen raadsleden weieens met een ideetje komen. Hij stond er kennelijk niet bij stil dat mensen bij het zien van zo'n bord ook weieens zouden kunnen denken: wat was er dan mis met die oude brug, en waarom moet die nieuwe zo veel geld kosten? Gelukkig was daar nog Tjeerd van Rij, die dat gevaar wél zag en Welling redde. Dat plannetje van de D66'er had de ldoof alleen maar breder gemaakt. Waarmee de huidige fractieleider van de Democraten zichzelve misschien wel tot een onverkiesbare plaats had veroordeeld. En dat zou zonde zijn. Wethouder Jan Laurier zorgt goed voor mensen zonder werk. Té goed, ontdekten anti-Europese actievoerders in Leiden. De Eurohaters, die zich veelzeggend Eurodusnie hebben gedoopt, stonden te popelen om ruim tweehonderd werklozen onderdak te geven. Maar dat wilde Laurier ook. Het begon allemaal toen duidelijk werd dat Leiden woensdag bezoek krijgt van werklozen uit Frankrijk, Groot- Brittannië, Ierland, Duitsland, België en Spanje, die een voettocht maken naar Amsterdam. Ze willen bij de Eurotop van 14 juni demonstreren voor een socialer Europa. Maar eerst komt de stoet in Leiden. Om op adem te komen, te eten, en te overnachten. Een kolfje naar de hand van Eurodusnie, dat het protest tegen een verenigd Europa heeft verheven tot thema van een compleet informatiecentrum in de gekraakte Haarlemse Hogeschool aan de Boerhaavelaan. Eurodusnie ging aan het werk. Er werd een afgezant naar het stadhuis gestuurd, met onder zijn arm een subsidie-aanvraag van 20.000 gulden. Of de gemeente wilde meebetalen aan het voederen en te slapen leggen van de werklozen, luidde het verzoek. warm welkom. foto archief Maar Laurier - ooit communist, nu Groen Links - begreep het helemaal verkeerd. En ging in z'n eentje harder aan de slag dan heel Eurodusnie bij elkaar. Binnen de kortste keren had hij slaapplaatsen geregeld in de Drie Oktoberhal. De Zijl Bedrijven kon de hongerige protestwandelaars van stamppot rauwe andijvie voorzien. Alles was in kannen en kruiken. Eurodusnie deed intussen hetzelfde. De groep zamelde geld in, zette in de stijl der alternatieven een 'kookcollectief in voor de biologische maaltijd en organiseerde een complete informatie-avond. Vorige week ontdekten wethouder en actiegroep dat er dubbel werk was gedaan. Foutje. De afgezant van Eurodusnie was een tijdje zoek maar dook tenslotte met een sporthal en maaltijden van DZB weer op aan de Boerhaavelaan. Waar juist de posters van de happening werden aangeplakt. Laurier was teleurgesteld. En knorrig. Als Eurodusnie de stoet werklozen zo graag wilde opvangen, moesten de alternatieven dat maar zelf betalen. Lekker püh. en:l JSSERBROEK IRENE NIEUWENHUUSE Pdmond öfner uit Lisserbroek omschrijft zichzelf als managementtrainer. Hij heeft mmers een bedrijf en geeft lezingen. En ;ussendoor zoekt hij in de natuur zijn •or jrenzen. Balanceren op het scherp van de joinede. Dat kan de top van de Himalaya. ree|et ondoordringbaarste oerwoud of de LeMoordpool zijn. „Ik neem verantwoorde ri- réico's en zoek naar de bron die het leven beunij schenkt." rkTussen droom en werkelijkheid liggen voor e viem een goede voorbereiding, een gezon- uuile financiële basis en noeste arbeid. „We ïfi üjn kwajongens die goed kunnen zwoe- ollaen, ploeteren en zweten. We zijn niet najang voor een beetje mannelijke energie." IedWe' zijn Wilco van Rooyen, Hans van der weulen, Mare Cornelissen en de Lisser- jroeker. Samen de vier deelnemers van let zogeheten Nomad Noordpoolproject, i Kjpn Nederlandse expeditie die onlangs op in je Noordpool heeft gestaan. Ze zijn de dejerste Nederlanders die deze magische an jlek op eigen spierkracht hebben bereikt, hilaierder gingen 46 buitenlanders hen voor. er i|)p 12 maart startte vanaf het noordelijkste dauntje van Canada de duizend kilometer Dange tocht over het poolijs. Een tocht, irleyaar de thermometer bij tijd en wijle 46 graden onder nul aangaf. „Dat is echt on menselijk koud. Tot min twintig is er niks aan de hand, maar onder de dertig wordt het al behoorlijk moeizaam. Ik heb een beetje schade opgelopen een bevroren neus en teen maar alles heeft zich al weer keurig hersteld. öfner vertelt dat de Noordpool eigenlijk één grote brokkenzooi is met tien meters hoge drukwallen, verschrikkelijke kreukel- zones, plassen water en kruiend ijs. „Op een gegeven moment zijn we vier volle da gen aan het lopen geweest en zijn geen stap vooruit gekomen. We hebben toen al leen onze positie kunnen behouden. Dat is frustrerend, maar tegelijkertijd weet je dat het gevecht hier om gaat. Om de weg er naar toe. Alleen door de kracht van het team kom je door zo'n periode heen." Hij vervolgt: „Het is zo wonderlijk, je loopt dagen en dagen door hetzelfde landschap en je weet dat de pool er is, maar niet hoe hij er uit ziet. Het kan in het water of ach ter een ijsschots zijn. Op een gegeven mo ment waren we er voorbij. Het was toen een beetje naar rechts, honderd stappen terug, tien meter links. En dan ineens, ben je er. Dan is het lachen, huilen en alleen maar leuk, leuk, leuk. Je weet dat je bent aangekomen op een plek waar alles, letter lijk en figuurlijk, om draait. Je omarmt even de hele wereld. Je bent niet meer op zoek, neen. je bent er." „Ik zou dit niet alleen hebben gewild en gekund, want ik ben een sociaal dier. Doordat je je samen als team terdege hebt voorbereid, weet je van tevoren wat je te wachten staat. En we hebben het allemaal gehad: plezier, verdriet, ruzie. Maar omdat we wisten dat de ruzie er ook bij hoorde, accepteerden we het. Het gaat er dan al leen maar om hoe we met die heibel zijn omgegaan", zijn wat overpeinzingen ach teraf. De reukorganen van de poolgangers zijn gedurende de tocht terdege op de proef gesteld. „We konden ons zeventig dagen niet wassen. Vier mannen in een tentje ge ven dan een zweetlucht, waarvan je je moeilijk een voorstelling kunt maken. De sanitaire verrichtingen moeten ook ge woon doorgaan. Dat is voor iedereen aan passen en nogmaals aanpassen." öfner mag dan op de Noordpool hebben gestaan, hij vindt dat hij de pool niet heeft veroverd. „De pool heeft mij toegelaten. We overheersen de natuur niet, we dienen heel nederig te beseffen dat we dingen in de natuur kunnen bereiken. Een berg be dwing je ook niet, je bereikt de hoogste top." INKIKnouJ

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13