Leiden Regio School vecht jaren voor veilig kruispunt 'Als je aan het infuus gaat ben je nog niet dood' Nieuwe ziektewet probleem voor ex-kankerpatiënten proces wegens Vernietigen van ossiers balpenzaak Eerbetoon aan scholier Jniversiteit treedt tegen kinderporno JTERDAG 7 JUN11997 i. hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 en openbaar ministerie'. Een strafzaak tegen het drie tal zou wel kunnen, erkent St- ordio. Artikel 361 van het wet- bouw van Strafrecht zou daar misschien mogelijkheden voor bieden. Daarin staat dat het opzettelijk verduisteren, het vernietigen of het doen ver dwijnen van bewijsmateriaal door ambtenaren bestraft kan worden met een celstraf van maximaal viereneenhalf jaar of een boete van ten hoogste honderdduizend gulden. „Maai" ik waag mij af of dat ar tikel in dit geval van toepas sing is", zegt de woordvoer ster. „Dat is toch een kwestie van een hogere juridische blik." Leidenaar JLJ. Terwiel, wiens zoon heel lang werd verdacht in de balpenzaak, is ontdaan door het feit dat justi tie afziet van vervolging. „Ik vind het ongehoord dat de uit komst van het onderzoek van de rijksrecherche niet wordt afgewacht. Net als bij de dos siers die vernietigd zijn, mag de rechter er ook hier kenne lijk niet aan te pas komen. Dat hangt vast en zeker samen met de ernst vén wat men ver borgen wil houden Terwiel ziet echter niet wat hij aan de gang van zaken zou kunnen doen. „Weinig, denk ik. Misschien kan de rechterlij ke macht er zelf iets tegen doen. Dat ligt meer op hun weg." tih HfóM5KKir „.N.öoirH ■en Aan de Burggraven laan hebben scholieren van het Bonaven- icollege ter nagedachtenis aan de woensdag bij een verkeerson- xpiHuk omgekomen 15-jarige ZoeterwoudenaarTim Heemskerk een )rd en bloemen geplaatst. Zijn klasgenoten zijn vandaag ook bij de °^s»rdenkingsdienst. De schoolband waarin de Zoeterwoudenaar gvjmg, treedt ook op, mede op verzoek van Tim's ouders. FOTO HENK BOUWMAN Beiö klachten over internet |en annet van aarsen het instituut voor telecom- jnicatie en computerdienst- nu j ening van de Leidse Rijks- rersiteit, heeft deze week zo- lamde nieuwsgroepen van universitaire computernet- k verwijderd waarop lander ig no was aangetroffen. Boven- zet CRI een meldpunt op klachten over ongerecht- en op het netwerk. Gebrui- van de CRI-diensten had- zich gestoord aan foto's in ».m( jchillende nieuwsgroepen. 22,1'e nieuwsgroepen, plekken het internet waar mensen M 4jevens kunnen uitwisselen of 'ussiëren, werden overigens door de universiteit be rd. „De nieuwsserver is ei- fclijk een soort brievenbus Ir ongeadresseerde post. Als p computergebruiker vraagt I een bepaald document, Irdi het automatisch doorge er luid", zegt beveiligingsfunc- D. Sonneveld van CRI. a andere providers zijn op te roepen, duizenden be- dag. die onmogelijk te controleren zijn." maand geleden laaide de universiteit een dis cussie op of de afdeling compu terdienstverlening informatie, die op haar nieuwsserver werd gezet, moest gaan., controleren. „Onze eerste reactie was dat we met de nieuwsserver geen an dere taak hadden dan als brie venbus te fungeren", zegt Son neveld. Dat standpunt werd af gelopen week echter gewijzigd na overleg met het college van bestuur van de universiteit. Aanleiding was een besluit van de provider XS4ALL om de aan zienlijke hoeveelheid kinder pornofoto's en filmbeelden, die via zes nieuwsgroepen werden verspreid, systematisch te ver wijderen. De universiteitskrant Mare snuffelde deze week uitgebreid in de alternatieve nieuwsgroe pen. Mare ontdekte dat veel van de expliciete afbeeldingen in de nieuwsgroep pre-teen afkomstig waren van een persoon die zich bediende van namen als 'todie- for', 'unholly' en 'the hitman'. Dezelfde pseudoniemen die twee weken geleden opdoken bij Digitale Stad Leiden, op ho mepages met verstopte kinder pornofoto's. De politie is nog steeds bezig met een onderzoek naar de dader. othai 1*1 rotc\ ■nderzoek van de rijksre- 'naar het handelen olfcier van justitie C. van Voort, hoofd korpsfecher- I'. I leskes, en CID-topman lirocr van dc politie Hol- iils Midden kan hoogstens straldnlslag leiden. Een iilzaak tegen de drie - die iintwoordelijk worden ge ilden voor het vernietigen dossiers in de Leidse bal- '.aak - is door minister van litie W. Sorgdrager bij voor- me 11 uitsloten. Dal zegt 2973 "ll'V0(-'ister A. Stordio van minister. Hen strafvervolging", legt rdio uit, „duurt veel langer )290 1 ccn disciplinair onderzoek )i dc rijksrecherche. Deze k heeft niet alleen voor het ■f inbaar ministerie en de po- ku maar ook maatschappe- implicaties. Het ministerie snel duidelijkheid brengen, keuze voor een disciplinair ferzoek en het afzien van strafrechterlijke procedure cht een beleidskeuze." olgens Stordio biedt een H -iplinair onderzoek volt Ai mde mogelijkheden om de rokkenen te straffen. „De ctie kan variëren van een ^roch isping tot strafontslag." In verklaring stelde de minis- van justitie dat er sprake van 'een zeer ernstig inci- jt', en 'een grove inbreuk het vertrouwen in politie LisserbroekerÖfner I J zoekt in de natuur zijn grenzen. De Noord pool, zegt hij, heeft mij nu toegelaten. Noodkreet 1 fZ 'en'e M'en'e 'n Lei- I iD derdorp slaakt noodkreet. Als de peuter zaal geen subsidie krijgt staan 40 peuters op staat. De Teldersschool vecht al twintig jaar voor een veilig kruispunt Churchilllaan/Telderskade. Waarnemend di recteur C. van der Voort zegt, dat het al die jaren vechten tegen de bierkaai was. „Gelukkig is er nog nooit een kind van onze school ernstig gewond geraakt op die levensge vaarlijke kruising. Maar je moet er toch niet aan denken, dat er altijd een ongeluk met fatale afloop kan gebeuren. Eigenlijk", zegt hij, ,,kun je hier zelfs geen kinderen van groep acht alleen laten oversteken." ongeluk waarbij een zeventien jarige bromfietser ernstige ver- leiden natascha smit Enige leerlingen van groep twee wondingen opliep. De jongen en drie hebben bloed op het negeerde donderdagmiddag kruispunt zien liggen na een rood stoplicht. Vervolgens werd hij aangereden door een bus. De kinderen waren hierdoor zeer aangedaan, aldus een leer kracht. Waarnemend directeur Van der Voort kan zich goed voor stellen dat een dergelijk ongeluk indruk maakt op de kinderen. Helaas gebeurt het geregeld, be nadrukt hij. Deze week was het al een keer eerder raak, maar waren de gevolgen gelukkig minder ernstig. Een oudere man werd toen aangereden. Twee meisjes die bij het kruispunt staan te wachten, om over te steken, zijn het hier wel mee eens. „Ik durf af en toe niet eens over te steken", vertelt de jongste van negen. Voor de kin deren is het niet de eerste keer dat ze geconfronteerd worden met ernstige ongelukken op de Churchilllaan. Een honderd me ter verderop werd twee jaar ge leden een oud-leerlinge van de school aangereden. „Die is nu dood", zegt de oudste van de twee. Verkeersdeskundige Kasper de Vries, van de Leidse politie, benadrukt dat het aantal onge lukken op het kruispunt echter wel meevalt. „Vorig jaar zijn er zeven ongelukken gebeurd op het kruispunt, waarvan zes met uitsluitend materiële schade." Toch geeft hij toe dat de situatie op het kruispunt niet ideaal is. „Elk ongeval is er natuurlijk één te veel. Maar wanneer iedereen zich aan de regels houdt, is het op zich een redelijk veilig kruis punt." Camera Helaas gebeurt dat in de prak tijk niet, benadrukt directeur Van der Voort. „Het zou dan ook goed zijn wanneer er hier camera's worden geplaatst. An- Vervolg voorpagina leiden. annet v herman joustra De verwarring is groot op en om de Vlietweg. Er staan politieau to's en de weg, iets meer dan honderd meter voorbij café-res taurant Cronesteyn, is aan twee kanten afgezet met een roodwit lint. Er is een helikopter geland en er is iemand op een bran card een ambulance ingedra gen. Want er is geschoten. Maar wat er precies is gebeurd? Nie mand van de omstanders die exact weet wat er is voorgeval len en de rondlopende agenten willen niets zeggen. „Volgens omstanders heeft hij zidizelf door zijn kop gescho ten. Toen hij werd klemgere den", zegt eigenaar Piet Over- devest van Cronesteyn. 'Hij', dat is degene die achterna werd ge zeten door de politie. „Zelf heb ik dat niet gezien. Ik weet wel dat hij werd achternagezeten door de Rotterdamse douane. En van deze kant kwam er een politieauto. Zo is hij klemge zet." „Ik heb nou al zoveel versies gehoord", zegt zijn vrouw Ellie. „Ik heb zelfs gehoord dat hij is doodgeschoten vanaf een boot." „Hij is niet dood", zegt Overdevest weer. „Tenminste, niet toen hij werd weggedragen. Dat heb ik wel gezien. Ik kwam aflopen op het rumoer en toen zag ik net hoe hij uit de auto werd gesleurd en op een bran card werd gelegd. Hij ging meteen aan het infuus. Nou, dan ben je nog niet dood. Een paar huizen verder leunt een wat oudere vrouw tegen het hek van haar tuin. „Ja, er schijnt geschoten te zijn. Maar ja, ik heb niks gezien. Ik zat net te eten. En de radio stond aan, dus gehoord heb ik ook al niks." Haar buurman, weet er ook het fijne niet van. Hij kijkt met grote ogen naar agenten en recher cheurs die tussen de twee linten aan het scharrelen zijn, bij de auto van de klemgereden crimi neel. Naast de wagen liggen handschoenen, die gebruikt zijn bij de eerste hulp. Zelfs districtschef Jaap Mole naar komt poolshoogte nemen terwijl agenten mondjesmaat fietsers en voetgangers onder het rode lint doorlaten. Bewo ners van de Vlietweg of passan ten op weg naar de Vliedanden. Ze mogen passeren, als ze maar niet stil blijven staan. Auto's mogen er niet door. „Maar u kunt wel via de Vlietlanden rij den", zegt een agent tegen een automobilist. „Dat kan niet", zegt die. „Dat kan wél", zegt de agent. „Dat kan niet", zegt de man weer. „Ik woon hier al vijf tig, vijfenvijftig jaar. Ik zal toch zeker wel weten of het kan." Pas als de agent uitlegt dat de palen die normaal gesproken in het wegdek zitten, worden wegge haald is de automobilist gerust. Op het terras van Cronesteyn kijken de gasten geboeid toe, vanachter hun glaasje. Een ober veegt de tegels tussen de tafel tjes schoon. Die liggen vol met zand. Het gevolg van de landing en het vertrek van de trauma helikopter. „Het zand zit in mijn haren en onder mijn na gels", zegt Overdevest. „Op het moment dat de helikopter aan kwam zaten net twee mensen een uitsmijter te eten. Ze pro beerden nog wel de menukaart boven hun borden te houden, maar dat hielp niets. Die lagen helemaal vol met zand. Ik heb die mensen maar twee nieuwe uitsmijters gegeven. Binnen, want de helikopter moest nog weer vertrekken. Ach, al met al was het natuurlijk wel een eve nement. Zoveel gebeurt hier normaal gesproken niet." Dan komt er man van ber gingsbedrijf Van de Ameele on der de roodwitte linten gestapt. Hij moet de vluchtauto bij de politie afleveren. „Voor nader De traumahelikopter kiest het luchtruim voor café Cronesteyn. onderzoek", zegt de man. „Er standers inhaleren die informa- ligt een aardige plas bloed in die tie gretig. Elk beetje informatie auto." is hun welkom. Er komt een Hij is een van de weinigen die nieuwe fietser aangereden. Hij dat heeft gezien. Maar de om- overziet de situatie in een oog- FOTO MARK LAMERS opslag en vraagt. „Wat is hier gebeurd?" „Iemand heeft zichzelf door zijn kop geschoten." Zo gaat het uren achter elkaar. dere maatregelen, zoals een voetgangerstunnel- of brug, zijn wegens gebrek aan ruimte na melijk niet mogelijk." Maar of die camera's er zullen komen, is nog maar de vraag. Op de Chur chilllaan staan op twee kruis punten inmiddels fotokastjes en de gemeente wil er op elke weg maximaal acht plaatsen, legt de directeur uit. De twee zusjes begrijpen daar echter niets van. „Ze kunnen er toch een paar naar dit kruispunt verplaatsen?" Dan steken ze, goed om zich heen kijkend en uitermate voorzichtig, over. Huisarts De Jong: 'Ik hou mijn hart vast voor wat ik maandag zal aantreffen' leiden marun kramp crvglc van voorpagina De zorg die de 80-jarige Leidse patiënte van huisarts De Jong dit weekeinde kan verwachten is ontoereikend. Zaterdagoch tend wordt ze gewassen en aan gekleed door de wijkverpleging en 's avonds krijgt ze een maal tijd van Tafeltje-Dekje. „Zondag is er niets. Dan komt het aan op het goede hart van de gezins verzorgster. Die gaat waar schijnlijk op vrijwillige basis bij haar langs. Maar dan nog kan mevrouw na zo'n bezoek vallen en niet meer overeind komen. Ik hou mijn hart vast voor wat ik maandag zal aantreffen." Daarna is het probleem nog niet opgelost. Haar man zal waarschijnlijk op korte termijn overlijden. Mevrouw komt dan op de wachtlijst te staan voor een plaats in een verzorgings huis. En die lijsten zijn lang, weet De Jong. Noodopname Hoe vaak dit soort schrijnende situaties voorkomen is niet dui delijk. De GGD was vrijdag niet bereikbaar voor een reactie. Maar De Jong, al achttien jaar huisarts, ziet het aantal ouderen dat een noodopname nodig heeft toenemen. „Sinds een jaar heb ik drie a vier gevallen per maand, dat is méér dan ooit." De bezuinigingen op de zorg zijn volgens hem te ver doorge schoten. „Je kan niet alles af wentelen op de zogenoemde mantelzorg, de buren en de fa milie. Daar is onze maatschap pij te individualistisch voor. Misschien verandert dat wel op de lange termijn, maar daar heb je nu niets aan. Momenteel zit ten de hulpbehoevende oude ren klem. En dat terwijl er zat bedden zijn. Hele vleugels vol zelfs, maar die zijn buiten ge bruik omdat er geen geld is." Herintreders lopen tegen muur van onbegrip leiden* ruud sep Steeds meer kankerpatiënten komen er na behandeling weer volledig bovenop. Maar de ziek te zelf komt maar niet van zijn ongeneeslijke imago af. „Het woord 'kanker' is nog steeds zo beladen", aldus de Leidse hoog leraar orthopedische oncologie Antonie Taminiau. „Hoewel in middels een respectabel per centage volledig geneest, neemt bijna geen werkgever het risico om iemand die kanker heeft ge had in dienst te nemen." Betere informatieverstrekking en wet telijke regelingen moeten het tij keren. Genezen kankerpatiënten ko men steeds moeilijker aan een baan. Dat blijkt uit een onder zoek van Marion Wiesenhaan, die als maatschappelijk werk ster is verbonden aan het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. De onderzoekster bracht in kaart hoe het ex-patiënten is vergaan nadat zij waren behandeld voor botkanker. De resultaten waren weinig bemoedigend. De oorzaken van de ontwik keling liggen voor de hand: in 1994 werden bij de WAO de teugels strak aangehaald en twee jaar later werd de ziekte wet zo aangepast dat het risico van ziekte bij de werkgever kwam te liggen. „Toen zijn de problemen ontstaan", vertelt Wiesenhaan. Hebben werkgevers reden om Onderzoekster Marion Wiesenhaan: „Zelfs voor een autoverzekering moeten ex-patiënten een aanzienlijk hogere premie betalen." voorzichtig te zijn bij het aan nemen van ex-botkankerpatiën- ten? Interniste klinische oncolo gie Marianne Nooij geeft een genuanceerd antwoord. „Tot op zekere hoogte hebben ze na tuurlijk gelijk. Wij melden wel trots dat zestig procent van de patiënten geneest, maar dat be tekent dus dat veertig procent niet geneest. Aan de andere kant gaat iemand die net che motherapie achter de rug heeft nog niet op zoek naar een vol- FOTO LOEK ZUYDERDUIN tijds baan. En als je eenmaal twee jaar verder bent, is de kans dat je weer ziek wordt heel erg klein", aldus Nooij. Botkanker is een ziekte die voornamelijk jongeren treft. Dat is ook meteen de groep die de grootste problemen ondervindt bij het zoeken naar een baan. Wiesenhaan: „Bij iemand die voordat hij ziek werd een baan had en weer terug kan keren, loopt de werkgever geen risico. Die hoeft niet zelf te betalen wanneer de werknemer weer ziek wordt. Maar voor jongeren die nieuw op de arbeidsmarkt komen, geldt die bescherming niet. Dat moet veranderen." Toch blijken ook herintreders geregeld tegen een muur van onbegrip en tegenwerking op te lopen. Wiesenhaan heeft gere geld contact met een ziekenver- zorgster die zeven maanden ge leden is geopereerd aan botkan ker. „Voordat de diagnose bot kanker werd gesteld, heeft zij anderhalf jaar met haar been lo pen tobben. Op last van de be drijfsarts moest zij doorwerken, al kreeg ze wel aangepast werk. Nu probeert ze al vier maanden dat aangepaste werk terug te krijgen. Maar de werkgever - nota bene een zorginstelling - houdt dat tegen." Taminiau vult haar aan. „De mogelijkheid dat ze haar oude werk met enige aanpassingen weer oppakt is re- eel. Dan loop je weinig risico dat haar been, dat met donor- bot is gereconstrueerd, overbe last raakt", verzucht de hoogle raar. Aan de ene kant geen ex-kan- kerpatiënten aan willen nemen en aan de andere kant weigeren om voor passend werk te zor gen. Volgens Nooij zijn het twee kanten van dezelfde medaille. „Het probleem is dat de buiten wereld geen idee heeft van de prognose van die mensen en dat ze niet weten wat wel en niet kan. Dat is ook de opzet van een groter vervolgonder zoek dat we willen gaan doen: de communicatie met bedrijfs artsen en werkgevers verbete ren, zodat zij al in een vroeg sta dium in staat zijn de risico's en mogelijkheden af te wegen." En als ze dan toch bezig zijn met informeren: er zijn nog wel meer instanties die door gebrek aan kennis het leven van ex- kankerpatiënten onnodig be moeilijken. „Ook verzekerings geneeskundigen komen hier om informatie in te winnen. Maar verzekeraars nemen wel heel ruime marges in acht om elk ri sico uit te sluiten", vertelt Wie senhaan. „Hypotheekverstrekkers ne men een marge van minimaal tien jaar in acht. En zelfs voor een autoverzekering moeten ex- patiënten een aanzienlijk hoge re premie betalen. Terwijl dat echt helemaal nergens op slaat. Ik ken een jonge vrouw die al vijf jaar ziektevrij is en onlangs een hypotheek heeft afgesloten. Zij moet nu honderd gulden per maand extra levensverzeke ringspremie betalen. Vijf jaar lang. Moet je eens uitrekenen wat dat kost!"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11