eidsch Dagblad Honderden wetten ongeldig CBL verwacht lagere prijzen boodschappen Eis van 16 jaar tegen leider drugsbende D rchitect Tolsma claimt iljoenenopdracht DZB Dringen na de start Leidse marathon trekt recordaantal lopers Supersnel autowassen Maak kans op één van de 80 gratis Carisma's. TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. v/Luiy VRIJDAG 6 JUN11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41406 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport Vaccinatie zou geen oplossing zijn voor j varkenspest Italiaanse jeugd speelt te serieus 'maffiaatje' Zoon Jacob Dylan erft talent van pa Tennisster Seles geeft fakkel definitief aan jeugdige Hingis Strafrechtadvocaat wil seponering alle lopende zaken na verzuim kabinet asj Honderden Nederlandse wetten en regels zoals alcohol- jen snelheidscontroles, meststofheffingen en voorschrif ten voor speelautomaten of vuurwapens blijken niet gel dig te zijn. Dat komt omdat Nederland heeft verzuimd te voldoen aan Europese regels. Volgens advocaat Sjöcrona van de Nederlandse Vereniging voor Staffechtadvocaten (NVSA) moeten alle lopende strafzaken op grond van de- |ke 368 regels en wetten worden geseponeerd. Mensen |die al veroordeeld zijn, kunnen volgens hem proberen Schadevergoeding van de Staat te krijgen. Minimumprijzen verdwijnen per 1998 [den haag gpd-anp 1984 niet gehouden aan de ver plichting om technische voor- Nederland heeft zich volgens schriften van talloze regelingen leen notitie van minister Wijers aan te melden bij de Europese wan economische zaken al sinds Commissie, het dagelijks be- Sassenheimer ook financieel vervolgd EEN haag/sassenheim wim van wanrooy ifegen een 34-jarige in Sassen- peim wonende Engelsman - die krvan wordt verdacht de leider ~[e zijn van een internationale drugsbende - is gisteren 16 jaar bel geëist. Officier van justitie mr. W. Don vroeg die straf het maximale wat hij kon eisen j— wegens het in- en uitvoeren, [iet verhandelen eri het in bezit hebben van grote hoeveelheden j/erdovende middelen, en we gens hel leidinggeven aan een Gewelddadige criminele organi satie. De Sassenheimer, één van de meest gezochte misdadigers in Engeland, wacht ook nog een Strafrechtelijke financiële ver volging. Hij wordt ervan ver dacht aan de handel in drugs (cocaïne, heroïne, hasj, xtc-pil- |en en amfetamine) tussen de 40 en 85 miljoen Engelse pon den te hebben verdiend. Tegen een tweede verdachte, een 38-jarige in Nieuwerkerk aan den IJssel wonende Engels man, werd tien jaar cel en een geldboete van 15.000 gulden ge pist. In zijn eigen land wacht de voortvluchtige Brit nog 22 jaar pel voor drugshandel. De num ber drie, een 34-jarige Engels man die in Amstelveen verbleef, kreeg van het openbaar minis- jterie te horen dat hij twaalf jaar De nieuwbouw voor De Zijl Be drijven (DZB) in de Roombur gerpolder, een opdracht waar mee 12,7 miljoen gulden is ge- pioeid, is zijn opdracht. Dat be- foogde directeur Eelke Tolsma Van het Arnhemse TT Project Engineering gisteren voor de Haagse rechtbank in een kort geding tegen de gemeente Lei den. Leiden heeft de opdracht om de nieuwbouw te ontwerpen echter gegeven aan het Leidse architectenbureau Verheijen, Verkoren, De Haan. Tolsma's advocaat J. Mus eiste een pwangsom van 50.000 gulden per dag dat TT Project de op dracht niet terugkrijgt. Advocaat Mus had een lastige pak te bepleiten. Want al zegt [Tolsma dat hij zich na zes jaar toch wel de 'huisarchitect' van DZB mag noemen, enig schrif telijk bewijs dat TT Project de Opdracht heeft gekregen is er e Waart chefdirigent De Opera Amsterdam john oomkes Èdo de Waart wordt de nieuwe phefdirigent van De Nederland se Opera. Met ingang van sei zoen 1999-2000 gaat een zesja rig contract in, dat voorziet in drie grote producties per sei zoen. De Waart volgt Hartmut Haenchen op. Edo de Waart, nu nog artistiek directeur van het Muziekcentrum van de Omroep én chefdirigent van het Radio Filharmonisch Orkest, keert fei telijk terug op het oude nest. In 1970 begon hij zijn carrière 'op de bok' bij de toenmalige Ne derlandse Operastichting, de voorloper van de Nederlandse Opera. De Waart dirigeerde ver volgens vele opera's in concert- vorm in het kader van de Mati nee van de Vrije Zaterdag. stuur van de Europese Unie. Achtereenvolgende regeringen namen aan dat aanmelding niet nodig was. Het Europese Hof van Justitie in Luxemburg bepaalde echter in april vorig jaar in het zoge noemde Securitel-arrest dat dat wel moest, en dat kan volgens Sjöcrona vergaande gevolgen hebben. ,,Er is kennelijk geen geldige regelgeving op grond waarvan een veroordeling kan volgen. Daaruit moet dan ont slag van rechtsvervolging gel den." Met andere woorden: dronken automobilisten die op grond van een blaastest zijn be boet, zouden deze kunnen ont lopen met een beroep op het feit dat 'Brussel' officieel niet op de hoogte is van de blaastest- voorschriften. Het kabinet is pas in februari op de hoogte gebracht van de problemen. Daarna is de zaak stil gehouden. Het kabinet zoekt nu een uitweg. De voor schriften kunnen alsnog worden aangemeld, maar die procedure kost tussen de drie maanden en een jaar. Andere EU-landen moeten namelijk de gelegen heid hebben de voorschriften te bestuderen. Er zou ook een ini tiatief zijn om de zaak over an derhalve week tijdens de top in Amsterdam met de andere lid staten te regelen. CDA en SP hebben gisteravond aangekon digd zo snel mogelijk ophelde ring van de ministers Wijers en Sorgdrager van justitie te vra gen. Justitie liet overigens van ochtend weten dat het niet van plan is snelheids- of alcohol controles nu maar op te schor ten. Ook al zouden de techni sche specificaties van de ge bruikte apparatuur (radar en blaastest) niet zijn gemeld in Brussel, dan doet dat nog niets af aan de manier waarop je het delict vaststelt, aldus een woordvoerder. leidschendam anp Het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL) ver wacht dat de prijzen van super marktartikelen verder zullen da len. Dat is volgens directeur T. Roos mede te danken aan het verdwijnen van de vaste mini mumprijzen, op 1 januari 1998. Ook door het groeiend aantal (goedkopere) huismerken zul len de klanten van de supers voordeliger uit zijn. „Die artike len zijn goedkoper, mede om dat er geen dure reclamecam pagnes nodig zijn om te ze kun nen verkopen", verklaart Roos. Prijsdaling is ook mogelijk door nog meer doelmatigheid. Nu al zijn de prijzen in de Ne derlandse supermarkten de laagste van Europa. Dat is te danken aan een goede samen werking tussen de winkels en de industrie. „De bevoorrading verloopt beter dan in andere landen. Maar het kan altijd nog beter", stelt Roos. De drastische uitbreiding van het assortiment met ook non- foodartikelen en diensten zal volgens Roos tot een nog grote re omzet bij de supermarkten leiden. Dat geldt ook voor de langere openingstijden. De laatste tijd zijn de prijzen van supermarktartikelen stabiel. achter de tralies moet en een geldboete van een half miljoen gulden moet betalen. Eerder werden al drie leden van de bende veroordeeld tot drie jaar cel, vanwege hun aan deel als 'hewaker' van de drugs. Zij waren oppassers van een schuilplaats in Waverveen, waar de verdovende middelen lagen opgeslagen. De Haagse rechtbank werd gisteren zwaar bewaakt. Op ver zoek van Justitie had de behan deling van de drugszaak zelfs op een geheime locatie - naar later bleek de Alexander-kazerne - plaats. Dat had zowel met de re novatie van het Paleis van Justi tie - waardoor veiligheidsmaat regelen daar ontoereikend wa ren - te maken als met 'vertrou welijke informatie' die het openbaar ministerie had ont vangen. De pers werd gisteren biet tot het proces toegelaten. Journalisten - onder wie een le gertje Engelsen - mochten el ders via een directe beeldver binding de zaak volgen en kre gen de verdachten niet te zien. Volgens persvoorlichter Nu- mann was het de eerste keer dat een dergelijke veiligheidsmaat regel in Nederland is genomen. Tijdens het proces van de Hak kelaar - ook op een geheime lo catie (sporthal) - werd de pers wel toegelaten. niet. Of het moest een brief van Tolsma zelf aan de DZB zijn, van 21 april 1993, waarin hij een telefonisch gegeven opdracht van hoofd interne zaken J. Belt bevestigde. Het Leidse bedrijf voor sociale werkvoorziening heeft die brief nooit ontvangen, beweerde Belt in een verhoor bij de rechter commissaris. Terwijl Tolsma zegt dat hij het epistel tijdens een zakenlunch hoogstpersoon lijk aan het hoofd interne zaken heeft overhandigd. Belt beweert echter dat hij juist die 21-ste april in de loop van de ochtend zich niet lekker had gevoeld en naar huis was gegaan. Zijn directeur G. Bo- vens bevestigde dat deze week nog eens in een brief aan de rechtbank. „Ja, nogal wiedes dat-ie in de loop van de och tend is weggegaan. Hij had een lunchafspraak met mij", brieste Tolsma gisteren na de zitting. Pagina Leiden: 'Claim TT Pro ject uit de lucht gegrepen' hoek van holland» Voor Hoek van Holland begonnen gisteren zestien schepen aan de tweede etappe van de Round Europe Race. Onder de deelnemers bevindt zich ook de Brunel/Sunergy, het Nederlandse Whitbread-jacht dat de eerste etappe van Cherbourg naar Rotterdam op zijn naam schreef. De tweede etappe voert naar het Noorse Arendal. Daarna worden respectievelijk de havenplaatsen Kiel, Helsinki en Stockholm aangedaan. De Round Europe Race vormt de belangrijkste test voor de bemanning van Brunel/Sunergy, die als thuisbasis IJ muiden heeft, voor de Whitbread Round The World Race. Deze langste en zwaarste oceaanrace ter wereld gaat 21 september in het Engelse Southampton van start. foto anp ed oudenaarden Noord-Korea wil Nederlandse varkensvlees DEN HAAG GPD Noord-Korea mag van het kabi net gratis het Nederlandse var- kenspestvlees hebben. Of het ook gebeurt, hangt nog af van Brussel. Voorzitter Tazelaar van het Produktschap voor Vee en Vlees kwam enkele weken gele den op het idee om het var kensvlees uit de pestgebieden naai' Noord-Korea te sturen. Hij ergerde zich eraan dat in Ne derland goed vlees wordt ver nietigd, terwijl er in andere lan den hongersnood heerst. In Py ongyang kreeg het idee in elk geval een warm onthaal, want afgelopen vrijdag vroeg de Noord-Koreaanse regering offi cieel om het vlees. In het land heerst momenteel een ernstige hongersnood. Als de Europese Commissie het groene licht geeft, wordt het vlees van 240.000 varkens naar Noord-Korea gestuurd. Het gaat om het vlees van gezonde var kens op met pest besmette be drijven. Ook deze niet-besmette dieren worden opgekocht, ge dood en vernietigd. Pagina 3: Vaccinatie niet dé oplossing voor varkenspest Alle uitslagen in Leiclsch Dagblad leiden* willem spierduk Aan de Leidse marathon van dit jaar doet een recordaan tal deelnemers mee. Organi sator Tjeerd Scheffer ver wacht zondag minimaal 7.000 lopers aan de start bij de Willem de Zwijgerlaan. „Mogelijk gaan we zelfs in de richting van de 8.000", aldus Scheffer. Vorig jaar telde de marathon nog 5.600 deelne mers. De grote belangstelling van atleten is verrassend omdat landelijk gezien de animo voor hardlopen af neemt. Vorig jaar deden er 20 tot 25 procent minder mensen mee aan loopevene menten. Dit effect blijft de Leidse marathon bespaard. Scheffer meent dat dit te danken is aan de goede naam die de Leidse mara thon in de atletiekwereld heeft opgebouwd. „Boven dien denk ik dat een aantal lopers uit protest wegblijft bij andere evenementen om dat die zijn tegengevallen. Neem de marathon van Am sterdam van vorig jaar. Na 25 kilometer was er geen wa ter meer voor de deelne mers. Als dat een keer ge beurt, houden lopers het daar voortaan voor gezien." Scheffer kon de afgelopen dagen nog enkele sterke atle ten aan het deelnemersveld toevoegen. Atleten uit de voormalige Sovjet-Unie en uit Afrika (met persoonlijke records rond de 2.15 uur) hebben zich in Leiden ge meld. De winnaar kan bij de Leidse marathon in totaal 5.000 gulden verdienen, 3.000 gulden voor de over winning en 2.000 gulden voor een parcoursrecord. Of er inderdaad een par coursrecord wordt gelopen, is sterk afhankelijk van het weer. Het belooft zondag een zonnige dag te worden. Leidsch Dagblad besteedt in de krant van maandag uitgebreid aandacht aan de marathon. Onder meer wor den de uitslagen van alle deelnemersgepubliceerd. Brinkman lijkt niet te redden rotterdam gpd Het vertrek van J. Brinkman als korpschef van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond is nog slechts een kwestie van tijd. Na dat eerder de bonden en de on dernemingsraad het vertrouwen in hem opzegden, gaven giste ren de regio-burgemeesters te kennen niet verder te willen met Brinkman. Aanleiding was de afwijzende houding van de ex-generaal jegens onderdelen van het rapport dat de Rotter damse burgemeester Peper over de 'affaire-Brinkman' had ge maakt. Peper heeft het besluit aan minister Dijkstal (binnen landse zaken) overgebracht. Brinkman zelf gaf eerder giste ren nog aan geen enkele aanlei ding te zien om te vertrekken. Peper, tevens korpsbeheerder, ziet echter geen toekomst meer voor Brinkman. Pagina 2: De trage val van een korpschef Kia dealer Vlietwijk v. Beethovenlaan 67 Voorschoten HET WOORD IS AAN Zsa Zsa Gabor Als een man zich terugtrekt, trekt hij zich terug. Als een vrouw zich terugtrekt, is dat om een betere aanloop te nemen. WEERSVERWACHTING VOOR ZATERDAG stevige' r; buien ri—~' 14724» 12723» 127240 60% 20% 20% 30% 50% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -J Q VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 21 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio 13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport23,24,25 Strips10 Uitgaan20 Weg en wiel9 Drie kaartjes halen, twee be talen met de bon voor de film Matilda in het Cultureel Centrum in Voorschoten. De Nationale Carlsma Actie Mitsubishi bestaat 80 jaar en viert dat met 80 gratis Carisma's. Zo'n Carisma t.w.v. 35.395,- kan van u zijn. Het enige wat u moet doen is de Carisma-adver- tentie van woensdag 11 juni of de Carisma-poster uit uw brievenbus op 12, 13 en 14 juni goed zichtbaar voor uw raam plakken. U kunt de poster ook ophalen bij de Mitsubishi dealer, "motors11 Naam: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomarisch (f. 92,05) i automatisch (f. 31,95) Qacceptgiro (f. 93,05) Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadea, wesselman ^ri RAMEN DEUREN Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ;en envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1