Palestijnen verwerpen vredesplan Netanyahu Buitenland Clintons vliegtuig op seconden van botsing VN overwegen militair ingrijpen Sierra Leone President van Albanië ontsnapt aan aanslag Vrijspraak voor verdachte brand Lübeck Frans kabinet telt drie communisten en Groene Duizenden boycotten herstemming Madura 'School killer' verandert Kobe in spookstad Vaigel blijft moeiteloos vereind in Bondsdag (ONDERDAG 5 JUNI 1997 Pakistan bezorgd over raketten India jsi amabad Pakistan heeft verontrust gereageerd op een Ameri- kaans bericht dat India raketten dicht bij de grens heeft ge plaatst. De gemelde stationering, die onmiddellijk door India is ontkend, leidt tot 'escalatie in de wapenwedloop' tussen beide landen en dwingt Pakistan tot 'een gepaste reactie', zei gisteren een functionaris van het Pakistaanse ministerie van defensie, nd ^Chinees tegen klachten chemokuur najYDNEY. Een regelmatig bezoek aan een Chinees restaurant kan idgyoor kankerpatiënten een eenvoudige, lekkere en goedkope op- eejossing bieden tegen de bijwerkingen van chemotherapie. Artsen myan het Sydney Royal North Shore Hospital in Australië hebben enyastgesteld, dat het in de Chinese keuken vaak gebruikte ve-tsin beschadingen aan het zenuwstelsel kan verhinderen die tijdens :r ide behandeling van kanker opduiken, arc Swissair stopt uitdelen 'goudstaafjes' u.enève Uit piëteit met joodse reizigers is de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Swissair gestopt met het presenteren van ^chocolaatjes die zijn verpakt als goudstaafjes. Gezien de onthul- 1 jingen over financiële banden die het neutrale Zwitserland tij- j'jens de Tweede Wereldoorlog met de nazi's blijkt te hebben on derhouden, is een dergelijke verpakking 'een beetje storend', al- znus Swissair. -Doden door slecht weer in Chili •antiago In Chili zijn vier mensen om het leven gekomen door ;egenbuien die volgden op een langdurige periode van droogte. Jes vissers die tijdens de storm op zee waren, worden vermist. Jijna 3.000 mensen moesten worden opgevangen nadat hun iiuizen door de storm beschadigd waren. Verwacht werd dat uit eindelijk 30.000 mensen dakloos worden, trii JsiKleine planeet ontdekt achter Pluto ee *- ndtiEW York Astronomen hebben aan de rand van ons zonnestel- areel, een eind voorbij Pluto, een nieuwe mini-planeet ontdekt. De Dianeet heeft een omtrek van ongeveer 480 kilometer, waarmee )rigijn oppervlakte ongeveer zo groot is als Frankrijk. De vondst >p heeft de naam 1996TL66 gekregen, want de nieuwe planeet jTyordt te nietig geacht om hem de naam van een Romeinse God mee geven, zoals de andere planeten die hebben, dui ri Noord -Koreanen vuren op Zuid-Korea eoul Drie Noord-Koreaanse patrouilleboten zijn vandaag de enitoriale wateren van het rivaliserende zuiden binnengevaren m hebben een aantal schoten gelost op een Zuid-Koreaans ma- ineschip voordat zij vertrokken, zo heeft Zuid-Korea bekend ge naakt. Bij het incident, de ernstigste infiltratie sinds de noorde- ijke poging om in september vorig jaar spionnen met een on- i3,olerzeeboot aan land te zetten, vielen geen gewonden. 10,21 Studenten Seoul slaan betoger dood 42,0gouL_? De Zuid-Koreaanse studenten die vijf dagen achtereen o/Jag hebben geleverd met de oproerpolitie, hebben gisteren hun 21,Acties opgeschort, in afwachting van de uitkomst van een onder hoek naar de dood van een betoger. Leiderö van de studenten er kenden dat een groepje leden schuldig is aan de gewelddadige hood van de 23-jarige Lee Seok, die zij voor een politieverklikker 5,7iielden. 5,7i Russische Robin Hood krijgt celstraf ORONEZJHoewel de rechter in de Russische stad Voronezj toe- ;af dat hij nog nooit zo'n onbaatzuchtige dief voor zich had ge- lad, veroordeelde hij hem toch tot vier jaar gevangenisstraf. De indarbeider Tsjernich werd schuldig bevonden aan zeven ge- kllen van diefstal. Bijna alles wat hij had gestolen, voornamelijk bedsel, heeft hij rondgedeeld op de boerderij waar hij werkte, lén keer, zo gaf Tsjernich ruiterlijk toe, heeft hij gestolen om er Self beter van te worden. ïelgische tabaksmagnaat opgegraven laterhussELJustitie in België heeft gisteren op een Brusselse be- jraafplaats het stoffelijk overschot van de vroegere sigarettenfa- irikant Gosset laten opgraven. Er bestaan twijfels over of Gosset les jaar geleden een natuurlijke dood is gestorven. Justitie on- latederzoekt of de voormalige call-girl, aan wij hij zijn fortuin van lateiuim honderdvijftig miljoen gulden heeft nagelaten, iets met het verlijden heeft te maken. Het vliegtuig van de Ameri kaanse president Clinton, de Air Force One, heeft vorige week dinsdag in het lucht ruim boven Ierland een Ame rikaans transportvliegtuig op een haar na gemist. De vlieg tuigen bevonden zich op 'ze ven seconden van een cata strofe', aldus de Amerikaanse onafhankelijke pilotenvereni ging. Het presidentiële vliegtuig, met de president en zijn vrouw aan boord, koerste bo ven het Ierse Shannon recht af op een Boeing-747 trans portvliegtuig dat van Keulen naar Philadelphia vloog. De boordcomputer van de Air Force One gaf 'botsingalarm' waarna de piloot een uitwijk manoeuvre maakte. Clinton was op weg naar Europa voor de ondertekening van het ak koord tussen de NAVO en Rusland in Parijs en de Mars hall-herdenking in Neder land. „We zagen elkaar goed, het was heel ernstig", aldus de pi loot van het transportvliegtuig gisteren in de Amerikaanse krant USA Today. Na de uit wijkmanoeuvre kruisten de toestellen elkaar op een af stand van vijf kilometer en met een hoogteverschil van driehonderd meter. Op het moment dat de boordcomputer alarm sloeg, meldde ook de luchthaven van Shannon de dreigende botsing. Omdat de noodpro cedures goed hebben ge werkt, is er geen onderzoek ingesteld. Frankrijk heeft gisteren op nieuw buitenlanders geëvacu eerd vanuit de Sierraleoonse hoofdstad Freetown. Ook de Sierraleoners zelf ontvluchten de hoofdstad. Secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Annan en de Britse minister van buitenlandse zaken Cook zei den gisteren dat militair ingrij pen een optie is. Inwoners van de wijk Aber deen, die aan zee ligt, zijn mas saal weggetrokken. De wijk werd maandag getroffen door zware bombardementen vanaf Nigeriaanse marineschepen. Volgens de coupleiders kwamen er bij de Nigeriaanse bombar dementen zeker tachtig mensen om het leven. Liberiaanse vluchtelingen hebben het Jui-kamp achterge laten. Het kamp ligt precies tus sen de Nigeriaanse basis en het front van de Sierraleoonse troe pen en de rebellen van het Ver enigd Revolutionair Front (RUF). Annan zei gisteren dat mili tair ingrijpen tot de mogelijkhe den behoort om de orde te her stellen in het West-Afrikaanse land. „Ik prefereer onderhande lingen, maar als het gebniik van geweld overblijft als enige op lossing en onvermijdelijk is, dan moet het er maar van komen", aldus Annan na een gesprek met Cook. TIRANA DPA-AFP-Rtr De Albanese president Sali Ba- risha is gisteravond ontsnapt aan een aanslag. Dit meldde de Albanese staatstelevisie. Een 25- jarige man gooide een handgra naat naar de president tijdens een verkiezingsbijeenkomst in het dorp Shkallnur, dertig kilo meter buiten Tirana. De granaat ontplofte echter niet. De politie arresteerde de da der. Officiële media in Tirana stelden 'extreem-linkse terroris ten' verantwoordelijk voor de aanslag. De dader werd naar een ziekenhuis gebracht, nadat hij door Berisha's lijfwachten was overweldigd en in elkaar geslagen. Berisha veroordeelde de aan slag en loofde voor de televisie de 'moed van de dorpsbevol king' die hem tegen de terroris ten had beschermd. Tegelijk riep hij op tot een 'geciviliseer de en soepele verkiezingscam pagne' voor de parlementsver kiezingen op 29 juni. Zijn De mocratische partij sprak in een verklaring van een 'terreurdaad tegen het symbool van de de mocratie en de eenheid van de natie'. Israëlische premier wil oprichting Palestijnse staat verhinderen De Palestijnen hebben gis teren de vredesplannen van de Israëlische premier Netanyahu verworpen. In de visie van de premier houdt Israël de controle over Palestijns Oost-Jeru zalem en over grote delen van de westelijke Jordaan- oever. Ook komt er meer politie in het in 1967 bezet te Oost-Jeruzalem, om de greep op de Palestijnen te verstevigen. JERUZALEM Rtr-AFP-DPA Een vrouw rouwt bij het graf van haar broer op de militaire begraafplaats op de Herzlberg. Israël vierde giste ren de dertigster verjaardag van het begin van de Zesdaagse Oorlog. Behalve Oost-Jeruzalem veroverde de joodse staat toen ook de Golan-hoogvlakte op Syrië, de westelijke Jordaanoever op Jordanië en de Sinaï- woestijn, die in 1979 aan Egypte werd teruggegeven. foto reuters david Silverman Netanyahu legde deze delen van een blauwdruk voor een de finitieve vredesregeling met de Palestijnen gisteren voor het eerst voor aan het Israëlische veiligheidskabinet. Hij maakte de ministers duidelijk dat Israël de controle houdt over verschil lende joodse nederzettingen, cruciale verkeerswegen, de wa terreserves en de gebieden aan de Israëlische grens. De premier voegde er aan toe dat hij de op richting van een volledig souve- reine Palestijnse staat wil ver hinderen. Netanyahu presenteerde geen kaart. Maar als zijn voorstel overeenkomt met de informatie die vorige week naar de krant Haaretz uitlekte, is de Israëli sche premier slechts bereid veertig procent van het in 1967 bezette deel van de Westoever aan de Palestijnen terug te ge ven. De Palestijnen reageerden af wijzend. Secretaris-generaal van het Palestijnse kabinet Abdel- Rahman zei: „Het besluit on derdrukt en terroriseert de Pa lestijnen in Jeruzalem." Volgens hem behoudt Israël in het Neta- nyahu-plan controle over 'Gro ter Jeruzalem', met inbegrip van de nederzetting Gush Etzion in het zuiden van Bethlehem en dejordaanvallei. „Dit is geen blauwdruk voor vrede maar voor confrontatie. Geen vredesplan, maar een po ging de Palestijnen een oplos sing op te dringen", aldus Tibi, een adviseur van de Palestijnse president Arafat. Tibi herhaalde dat zijn volk de vestiging wil van een onafhankelijke staat in alle door Israël in 1967 veroverde gebieden. Oost-Jeruzalem moet daar de hoofdstad van worden. Netanyahu maakte zijn plan nen bekend op de dag dat in Is raël de dertigste verjaardag werd gevierd van het begin van de voor Israël uiterst succesvol verlopen Zesdaagse Oorlog. Brandstichting in asielzoekershuis niet bewezen BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De officier van justitie in Lübeck heeft giste ren vrijspraak moeten vragen voor de Liba nees, die hij wegens brandstichting in een tehuis voor asielzoekers had aangeklaagd. Bij deze ramp zijn vorig jaar januari tien mensen om het leven gekomen. Officier Böckenhauer moest gisteren in zijn requisitoir toegeven dat hij, ondanks het verhoor van bijna honderd getuigen, niet voldoende bewijzen had verzameld om een veroordeling te kunnen eisen van de verdachte, zelf een bewoner van het tehuis. „De verdenking is aanzienlijk, maar dat is niet voldoende", zo zei hij. Hij had zijn aanklacht bijna uitsluitend moeten baseren op de verklaring van een verpleger die de licht gewonde Libanees tij dens de rampnacht had verbonden. Hij zou tegen hem gezegd hebben: „Wij waren het." De verdachte heeft dat bestreden. Hij zou verkeerd zijn verstaan. „Zij waren het", had hij gezegd, doelend op neo-nazi's. Zijn belangrijkste troef, opnamen van de afgeluisterde gesprekken die de Libanees in de cel met zijn familie had gevoerd, had Böckenhauer van de rechter niet mogen uitspelen. Volgens deze opnamen had een broer gezegd dat hij 'alle huisbewoners op één lijn' had weten te krijgen. Het proces tegen Eid is gekenmerkt door tegenstrijdigheden. Experts konden het niet eens worden over de plaats waar in het pand de brand was uitgebroken. Op de eer ste verdieping, zeiden de politiedeskundi gen. In dat geval zou de brand door een huisbewoner zijn gesticht. In het voor portaal op de begane grond, meende een onafhankelijke expert. Hij hield daarmee de mogelijkheid van een aanslag van buitenaf open. En in de bewuste nacht zijn inder daad vier neo-nazi's vlak voor het uitbreken van de brand in de buurt van het tehuis ge signaleerd. Zij werden opgepakt, maar snel weer vrijgelaten. PARIJS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Franse premier Jospin heeft gisteren een regering gepresen teerd met drie communisten en een lid van de Groenen. De voormalige voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, maakt er geen deel van uit, zoals was verondersteld. Delors' dochter, Martine Aubry, werd daarentegen door Jospin benoemd tot vice-premier en minister van werkgelegenheid. De drie communisten, die te gen de monetaire eenwording van Europa zijn, kregen zoals verwacht ondergeschikte pos ten. De leider van een linkse splinterpartij Chevènement en eveneens een tegenstander van de euro, belandde daarentegen op binnenlandse zaken. De verantwoordelijk be windsman voor volksgezond heid is Bernard Kouchner, die bekend staat als een voorstan der van het Nederlandse drugs beleid. Kouchner richtte de hu manitaire organisatie Artsen Zonder Grenzen op. JAKARTA RONALD FRISART CORRESPONDENT Vele duizenden kiezers hebben gisteren de herstemming op het Indonesische eiland Madura ge boycot. Voor het landelijke par lement kon bij een aantal stem bureaus in het regentschap Sampang opnieuw worden ge stemd. Bij rellen waren daar vo rige week stembussen verbrand. Gisteren heerste onder het toe ziend oog van zo'n duizend man ordetroepen een gespan nen rust op Madura. Veel win kels en de centrale markt in het stadje Sampang bleven dicht. Volgens moslimpartij PPP is vorige week bij alle 1033 stem bureaus in het regentschap ge knoeid. De autoriteiten stonden aanvankelijk herstemming toe bij 86 bureaus waar stembussen waren verbrand tijdens rellen. Die ontstonden omdat boze PPP'ers meenden dat er ten gunste van regeringspartij Gol kar was gesjoemeld. Gisteroch tend doken plotseling de for mulieren op met uitslagen van 21 door brand getroffen stemlo kalen. De PPP betwijfelt de echtheid van de documenten. Voor de overheid was de vondst echter aanleiding om bij nog maar 65 stembureaus herstem ming toe te staan. Duizenden Madurezen ble ven uit protest ditmaal thuis. Kwam vorige week nog negen tig procent van de kiezers in Sampang opdagen, gisteren was dat slechts 58 procent. In het dorp Rongtengah bijvoorbeeld bleven bijna alle 513 kiesge rechtigden weg. Alleen de acht functionarissen van het stem bureau zelf deponeerden hun stembriefje. Uitslag: 8-0 voor Golkar. Van de geldige stemmen in Sampang kreeg Golkar er giste ren zestig procent, de PPP bijna dertig procent en de PDI 0,4 procent. Voor de landelijke uit slag maakt het allemaal niet uit. Van de 425 te verdelen parle mentszetels gaan er 325 naar Golkar, 90 naar de PPP en 10 naar de gedecimeerde PDI. TOKYO .JUDITH STALPERS CORRESPONDENT Vier uur 's middags. Een briesje en een blauwe hemel. Het is een aangename donderdagmiddag in Suma-ku, een typi sche woonwijk van Kobe waar veel jonge gezinnen met kinderen wonen in de lage flatgebouwen en kleinere eengezinswo ningen. De straten zijn echter leeg, op een enkele volwassene na die op de fiets zijn bestemming zoekt. Tot twee weken geleden schalden rond dit uur talloze kinderstemmen door de stra ten van de wijk. Jongens en meisjes speel den onbezorgd htm spel, giechelend, stoeiend of kibbelend. Daar maakte de vondst van de vermoorde elf-jarige Jun Hase op 27 mei abrupt een einde aan. Zijn afgehakte hoofd lag voor het hek van de middelbare school in de wijk. De politie vond dezelfde dag zijn verminkte lichaam op een heuvel bij de antenne-installatie van een kabel-tv-bedrijf. De dader heeft aangekondigd meer 'smerige plantjes' te zullen vermoorden. Meer dan vijfhonderd politie-agenten sur veilleren nu door de lege straten van Su- maku, waar twee maanden eerder ook al twee schoolmeisjes werden aangevallen. Eén is aan haar verwondingen overleden, het andere meisje ligt nog steeds zwaar gewond in het ziekenhuis. De politie legt een verband tussen de twee gevallen. Jun verdween op 24 mei. Hij was om één uur 's middags van huis gegaan op weg naar zijn grootvader die twee kilometer verder woont. Daar is hij nooit aangeko men. Vriendjes hebben hem laat op de middag nog in het park gezien. Lijkschou wing heeft uitgewezen dat hij nog dezelfde dag is vennoord. Het vermoeden is, dat het om een psychi atrische patiënt gaat die zonder scrupules een nieuw slachtoffer zoekt. Dit leidt de politie af uit de meinier waarop Jun is ver moord en vervolgens tentoongesteld. In Juns mond zaten twee briefjes. Op het ene brielje stond „Dit is het begin van het spel. Probeer me maar te stoppen, politie, als het jullie lukt. Ik wil mensen zien sterven. Niets windt me meer op dan iemand te doden. Hierbij vereffen ik een oude reke ning." Het was ondertekend met School killer Sake Onibara (Alcohol Duivelsroos). Op het andere briefje stond nogmaals het woord 'School Killer' in alfabetisch schrift met spelfouten, terwijl de rest van de tekst, waarin de moordenaar de 'doodstraf voor smerige plantjes' eiste, in het Japans was geschreven. Uit de tekst maakt de po litie op dat de dader rancuneuze gevoe lens koestert tegen school en onderwijs. De klopjacht naar de dader duurt nu al tien dagen en er lijkt vooniitgang te wor den geboekt. Het zou gaan om een man tussen de 35 en 40 die een zwarte auto heeft. Verschillende getuigen hebben na melijk op 27 mei rond vijf uur 's morgens een man gezien, die in de buurt van de middelbare school met een plastic zak met rood-bruinige vloeistof erin rondliep. De conciërge van de school vond Juns hoofd rond zes uur. Nadat de politie een waarschuwing heeft laten uitgaan naar alle scholen in Kobe, gaat geen enkele scholier meer zonder volwassene van of naar school. Middelba re scholieren bewegen zich in groepjes op de school weg. Zolang de dader niet is ge pakt, blijven de parken en de straten van Suma-ku er ook bij het mooiste weer ver laten. "Q'RRESPONDENT 261 3 j aangekondigde orkaan bleek tenslotte een storm in een glas wa- j2 j De oppositie had Theo Waigel zo graag uit de ministerszetel ge- I69jzen, maar na afloop van het debat in de Bondsdag zat niet eens 28ji haar in de war. Bondskanselier Kohl had zich met zijn massie ve gestalte voor zijn 'excellente' minister van financiën opge steld en dan zit je, niet alleen letterlijk, uit de wind. Waigel moest zich gisteren verantwoor den voor een zeer om streden plan. Om het gat van rond de 20 mil jard mark in zijn be groting te dekken en zo Bonns kansen voor deelname aan de Eu ropese Monetaire Unie (EMU) open te hou den, had Waigel voor gesteld de goudvoor raad van de Bundes bank te herwaarderen. Dat voorstel viel ver keerd. Waigel had de onaantastbaarheid van de Bundesbank ge schonden en dat is in Duitsland een politieke doodzonde. Voor de oppositie was het ook het zoveelste bewijs dat Waigel op financi en de verkeerde man op de verkeerde plaats is en dat de regering 'uitgeregeerd' is. Groenen-leider Fi scher en de fractie-lei- loMvan de sociaal-democraten Scharping kregen geen poot aan de j^jnd. Hun motie waarin Waigels aftreden werd geëist, werd met io9(tegen 311 stemmen verworpen. 8si)m de begroting voor verdere gaten te behoeden, kondigde Wai- ^leen uitgavenstop af. Elk ministerie moet voor uitgaven vanaf 1 81g(joen mark om toestemming van financiën vragen. Dat is niet 28Öoende om het bestaande tekort te dekken. Waigel sluit daarom ''fistingverhoging, gedacht wordt aan de verhoging van de benzi- accijns met 10 pfennig, niet uit. Maar daarbij hij stuit op het jwrikbare nee van de kleinste regeringspartij, de FDP. Juitse

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7