nieuwtjes van PTT-regeling voor 06-gedupeerden Christian Dior Wolters praat in buitenland wèl over kindermoorden 52 37 DUNE 50 49 Binnenland Scouts op zoek naar hoeren en heroïne Van maandag 2 juni t/m zaterdag 14 juni staat Christian Dior centraal bij Douglas. Tijdens deze dagen kunt u kennis maken met de nieuwste producten en geven wij u graag een persoonlijk advies. Tevens ontvangt u bij aankoop van f 75,- Christian Dior een huidverzorgings- of make-upset naar keuze cadeau. Éthique Mascara Flash Jambe Svelte Meer dan 250 aanbiedingen en altijd de nieuwste geuren! W\ DONDERDAG 5 JUNI 1997 Onderzoek naar onveilig vrijen gevraagd amsterdam De HIV-vereniging Nederland heeft minister Borst van Volksgezondheid gisteren gevraagd een onderzoek in te stel len naar de mogelijke toename van het onveilig vrijgedrag. Aan leiding tot het verzoek is een Amsterdams rapport dat het aantal seksueel overdraagbare aandoeningen flink stijgt en dat dit er mogelijk op duidt dat meer mensen onveilig vrijen. Van Aartsen wijst ivoorhandel af den haag Nederland staat in principe afwijzend tegenover het verzoek van Zimbabwe, Botswana en Namibië om weer in ivoor van de Afrikaanse olifant te mogen handelen. Dat zei minister Van Aartsen van natuurbeheer gisteren in een overleg in de Tweede Kamer ter voorbereiding van een internationale confe rentie, volgende week in de Zimbawaanse hoofdstad Harare, over bedreigde diersoorten. Ook het Cubaanse verzoek om weer zeldzame zeeschilpadden te mogen verkopen aan Japan, krijgt voorlopig geen instemming van Nederland. Succesvolle proef tegen kauwgomoverlast Amersfoort Een experiment in Amersfoort met een Rotterdam se uitvinding die verhindert dat uitgespuugde kauwgom zich aan vloeren hecht, is succesvol verlopen. Het NS-station in Amersfoort werd behandeld met het milieuvriendelijke middel Go-gum, een kleurloze vloeistof die in de vloer trekt en een be schermlaag vormt. Kauwgom die daarop belandt, is eenvoudig weg te halen. Go-gum werkt ongeveer vijf jaar. Gifgebruik in akkerbouw verder beperkt den haag Landbouwminister Van Aartsen wil al volgend jaar het gebruik van gif in de akkerbouw flink verminderen. In de aardappelteelt moeten boeren het nu nog gebruikelijk doodspuiten van de planten zoveel mogelijk gaan staken, ten gunste van het mechanisch verwijderen van het loof. Het ge bruik van onkruidverdelgers in maïs zouden de agrariërs moe ten gaan halveren. Dat zei de minister gisteren in een overleg met de Tweede Kamer. Gehandicapten willen Europese rechten den haag In het Europees Verdrag moet worden opgenomen dat gehandicapten niet mogen worden gediscrimineerd. Om die eis kracht bij te zetten demonstreren gehandicapten vandaag in Den Haag. Volgens belangenvereniging Gehandicaptenraad zijn 37 miljoen gehandicapten in Europa 'onzichtbare burgers zon der rechten'. Vrij verkeer, waarover de EU-landen in het Verdrag van Amsterdam afspraken maken, is voor hen een loze kreet: bussen, treinen en liften zijn vaak ontoegankelijk. Boetes worden steeds sneller betaald Groningen Foutparkeerders, hardrijders en mensen die andere lichte verkeersovertredingen begaan, betalen steeds vaker hun boetes. Dat is te danken aan de snellere en betere afhandeling van de inning van boetes. In de periode 1991-1994 steeg het aantal mensen dat de boete voor een verkeerovertreding bij eer ste acceptgiro betaalde van 76 naar 85 procent. Het aantal niet- geincasseerde boetes daalde van veertien naar zeven procent. Drs. A. Onneweer promoveert 12 juni aan de Rijksuniversiteit Groningen op een onderzoek hiernaar. Beatrix bezoekt Poolse studenten den haag Koningin Beatrix en prins Claus zullen op donderdag 3 juli hoogstwaarschijnlijk de faculteit Nederlands van de uni versiteit van de Poolse stad Wroclaw bezoeken. De visite is een onderdeel van hun driedaagse staatsbezoek aan de republiek. 'Kwaliteit zwemwater eerder melden' den haag De Europese Commissie moet de gegevens ov?r de kwaliteit van het zwemwater in Europa voortaan eerder bekend maken. De ANWB dringt daarop aan in een brief aan minister De Boer (Milieu). De informatie over de kwaliteit van het Eu ropese zwemwater komt volgens de ANWB te laat om iedereen die zomers op vakantie gaat tijdig te informeren. De ANWB krijgt jaarlijks op dat terrein duizenden vragen. NAVO-oefening boven Noord-Nederland den haag Op 9 juni begint de jaarlijkse oefening van de NAVO- luchtstrijdkrachten Central Enterprise. De oefening duurt tot en met 13 juni en na een korte onderbreking van 16 tot en met 20 juni. Gevlogen wordt boven Nederland, Denemarken, Duitsland, België, Frankrijk en boven de Noordzee en de Baltische Zee. In Nederland worden de oefenactiviteiten voornamelijk gehouden boven Noord-Nederland, tussen 7 en 17 uur op minimaal 150 meter hoogte. 'Schrap verbod op beledigen staatshoofd' amsterdam Wetten die staatshoofden, regeringsleiders en bij voorbeeld ambassadeurs beschermen tegen beledigende uitla tingen zijn uit de tijd en moeten worden afgeschaft. Het congres van de Internationale Vereniging van Dagbladen heeft gisteren in Amsterdam een resolutie van die strekkdng aangenomen. In het algemeen vindt het congres dat journalisten gevrijwaard moeten worden van celstraf voor smaad, laster of eerroof. Scha devergoeding via de civiele rechter zou moeten volstaan. Meisje verongelukt tijdens schoolkamp epe» Een 13-jarig meisje uit De Rijp is gisteren door een ver keersongeval bij Epe om het leven gekomen. Een 12-jarige klas genote raakte gewond. De meisjes waren met hun klas van een school uit Purmerend op schoolkamp op de Veluwe. De groep fietste langs de Gortelseweg bij Epe toen door nog onbekende oorzaak een aanrijding met een auto ontstond. Daarbij werd de 13-jarige scholiere op slag gedood. Het 12-jarige meisje liep een hersenschudding en een gebroken pols op. Werkgroep beschuldigt bedrijf van willekeur den haag-ewijk anp PTT Telecom heeft in totaal 230.000 gulden uitbetaald of kwijtgescholden aan 332 klanten die naar hun mening ten onrechte een telefoonrekening kregen voor gesprek ken met seks- en babbellijnen. Daarmee heeft het bedrijf gisteren volgens een woordvoerder het dossier over de spooknota's en de 06-ellende gesloten. De Landelijke Werkgroep 06-Gedupeerden uit Ewijk beschuldigt de PTT van willekeur. totaal hadden deze werk groepleden een schade van 680.000 gulden geleden. PTT Telecom vond dat er in 332 ge vallen reden was om het dossier opnieuw te openen. De 06-Werkgroep is woedend dat PTT Telecom de ruim vier honderd mensen die hun zaak voorlegden aan de Geschillen commissie of een onafhankelijk rechter, heeft uitgesloten van een nieuwe beoordeling. Onder die mensen is werkgroepvoor zitter A. Claessen. Hij noemt de handelwijze van PTT Telecom 'onrechtvaardig, onverkwikke lijk en oneerlijk'. Volgens Claessen is het be- PTT Telecom heeft jarenlang gestreden met de landelijke werkgroep. Bij deze werkgroep meldden zich sinds het begin van de jaren negentig honder den mensen, die soms torenho ge rekeningen ontvingen voor gesprekken met 06- en 00-lijnen (buitenland). Zij hadden die naar eigen zeggen nooit ge voerd. De totale schade zou in de miljoenen lopen, aldus de werkgroep. Eind vorig jaar hield PTT Te lecom een onderzoek onder alle leden van de werkgroep. Er kwamen 721 reacties binnen. In drijf volstrekt willekeurig te werk gegaan bij de terugbeta ling of kwijtschelding. „Het be drijf heeft vanaf het begin de ei gen regels telkens veranderd. Die handelwijze heeft de PTT miljoenen guldens en veel ver trouwen gekost. Uit een NIPO- onderzoek bleek vorig najaar dat ruim de helft van de PTT- klanten geen vertrouwen meer in het bedrijf had.'' De werk groep heft zichzelf niet op. „De PTT kan wel zeggen dat het boek dicht is, maar er is genoeg reden een stevige vinger aan de pols te houden." Volgens de woordvoerder van PTT Telecom had zestig procent van de benaderde mensen vooral klachten over de wijze waarop zij door het bedrijf be handeld zijn toen zij wilden re clameren over een rekening. Die procedure is sinds 1993 ver anderd, stelt de woordvoerder, en sindsdien is het aantal klach ten afgenomen. 'Knopen leggen hebben ze wel gezien' usselstein gpd Spanning en sensatie voor de jeugdige verkenners van de Scoutinggroep Sint Nicolaas uit IJsselstein. Niet meer al leen standaard scouting-in- grediënten als knopen, knut selen en knikkeren, maar sinds kort ook hoeren en he roïne. De scouts gaan op pad om vanuit de bosjes nep- drugsdeals te bespieden en om nep-tippelzones in de ga ten te houden. Een spannend rollenspel waarmee de scou tinggroep meegaat met z'n tijd, vindt secretaris Wim van der Bie. Met het rollenspel ontdoet Sint Nicolaas zich van het wat stoffige imago van de gemid delde scoutinggroep. Van der Bie: „Kinderen vragen steeds meer. Vroeger trok je de kin deren wel over de streep met het leggen van knopen. Te genwoordig hebben vooral 13- en 14-jarigen dat wel ge zien. Ze willen spannende dingen doen en wij willen ze dat wel bieden. Een drugsdeal is nu eenmaal spannend." De scouts weten niet dat het om een rollenspel gaat. Ze observeren de handelaren en brengen daarna plichtsge trouw verslag uit twee nep- dienders die voor de gelegen heid in gehuurde politie-uni- formen zijn gestoken. Al eer der hielden de jeugdleden van Sint Nicolaas op de Lage- dijk een nep-tippelzone in de gaten. Een gespeelde drugs transactie in Nieuwegein staat over veertien dagen op de scouting-agenda. De nieuwe spelactiviteiten zijn georganiseerd door een pabo-student. Hij heeft er volgens de groep geen educa tieve bedoelingen mee gehad: speelplezier is de rode draad. Het IJsselsteinse initiatief heeft inmiddels de landelijke pers gehaald. Secretaris Van der Bie is er verbaasd over. „Er gebeurt niets wat niet door de beugel kan. Het is puur en alleen bedoeld als een spannend spel. Van tevo ren hebben we de ouders in gelicht, anders komen de kin deren met de meest wilde verhalen thuis. Tot op heden hebben me geen negatieve geluiden bereikt. We gaan dit project natuurlijk nog wel evalueren." Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Buitenlanders kiezen voor twee nationaliteiten den haag anp Vorig jaar is een record aantal buitenlanders genaturaliseerd tot Nederlands staatsburger. Van de ruim 82.000 nieuwe Ne derlanders gaf echter slechts twintig procent zijn oorspron kelijk nationaliteit op. De res opteerde voor een dubbele tionaliteit. aldus cijfers van he Centraal Bureau voor de Statis tiek. Turken en Marokkanen maakten het meest gebruik van de naturalisatieregeling. Van de ruim 30.000 genaturaliseerde Turken wenste geen enkele zijn oorspronkelijke nationaliteit op te geven. Ook de ruim 15.000 genaturaliseerde Marokkanen gaven hun eigen nationaliteit niet op, maar hier geldt dat het Marokkaanse recht het afstand doen niet toestaat. Het aantal naturalisaties is de afgelopen zes jaar geleidelijk opgelopen van bijna 13.000 in 1990 tot 71.400 in 1995 en 82.600 in 1996. Door het grote aantal naturalisaties van afgelo pen jaar liep het totaal aantal niet-Nederlanders in ons land terug van 757.000 in 1995 tot 686.000 eind 1996, ondanks een netto-immigratie van 35.000 niet-Nederlanders in dat jaar. Bolkestein wil volkstelling terug amsterdam gpd WD-leider Bolkestein wil de volkstelling in Nederland weer invoeren. Op die manier krijgt de overheid betrouwbare infor matie in handen over wat haar onderdanen doen en waar ze wonen. „Dan komen we mis schien te weten hoeveel woon ruimte in de Amsterdamse Pijp illegaal wordt verhuurd. De liberale voorman zei dit gisteren bij de presentatie van het boek 'Correct, weldenkend Nederland sinds de jaren zestig' van de journalist Herman Vuijs- je. In het boek hekelt de auteur een aantal taboes die mede dankzij denkbeelden uit de ja ren zestig lang stand konden houden. Het koesteren van het recht op privacy is er één van. Dat yvas ook de oorzaak van het be ëindigen van de volkstellingen die sinds 1829 regelmatig wer den gehouden. In 1971 was de laatste, omdat burgers met een beroep op de bescherming van hun privacy niet langer mee wilden werken aan het compleet maken van de gegevens die de overheid nodig heeft. Lancee: Agente was niet intiem met mijn dochter groningen «anp De beschuldiging aan het adres van een agente van het Re giokorps Groningen dat zij inti miteiten zou hebben gepleegd met de dochter van de Schier- monnikoogse politieman Lan cee, is volkomen onterecht. Dat zegt Lancee namens zijn doch ter. Hij reageert daarmee op een door minister Sorgdrager open baar gemaakt dossier van de Groninger hoofdofficier van jus titie R. Daverscnot waarin het tegendeel wordt gesuggereerd. Lancee werd vorig jaar april op Schiermonnikoog van zijn bed gelicht op verdenking van seksueel misbruik van zijn dochter. Hoogleraar: 'Mediastiltegeldt alleen voor Nederland utrecht. gpd ,i De Utrechtse hoogleraar kinderpsychiatrie Wim Wolters, die begin dit jaar opzien baarde met zijn oproep tot een mediastilte rond kindermoorden, houdt zich niet aan zijn eigen voorstel. Tegenover Nederlandse media weigert hij tot eind augustus j iets te zeggen, maar aan buitenlandse kranten gaf 1 hij onlangs wèl interviews. Wolters ontving zowel de Duitse Frankfurter 1 Allgemeine Zeitung als de Engelse Daily Tele- graph. „Ik vind dat niet inconsequent, want wat Öc in buitenlandse media zeg, komt niet onder ogen van het Nederlandse publiek en heeft hier dus ook geen enkele uitstraling", zegt hij. |- De hoogleraar deed zijn omstreden voorstel voor een mediastilte na een kindermoord, omdat hij bang is dat ouders die in ernstige psychische nood verkeren daardoor op een idee gebracht worden. Hoe meer er over dit soort zaken wordt gepubliceerd, hoe vaker het zal gebeuren, denkt J Wolters. Hoewel er steun was voor zijn pleidooi, klonk er ook kritiek. Niet alleen bij journalisten, maar ook bij enkele juristen, die oordeelden dat de me dia een grote eigen verantwoordelijkheid hebben. Tot een mediastilte kwam het uiteindelijk niet, maar het debat leidde er wel toe dat vrijwel alle media een stuk terughoudender over kinder moorden berichten dan voorheen. Zo trok tien dagen geleden de moord van een moeder op haar 7-jarig zoontje in Enschede landelijk amper de aandacht. Uit het gesprek met de Daily Telegraph blijkt onder meer waarom Wolters zijn oproep deed. Hij is namelijk totaal verbijsterd over de moorden en over het grote aantal in korte tijd. Hij vertelt dat hij in de 25 jaar dat hij kinderpsychiater is, veelvuldig is geconfronteerd met de meest gruwe lijke kindermoorden. De daders waren altijd ern stige zieke, seksueel geobsedeerde psychopaten, sadistische vaders of zwaar overspannen moe ders. „Maar nog nooit eerder heb ik ook maar één geval meegemaakt waarin een ouder weloverwo gen 'infanticide' pleegde, laat staan een reeks meervoudige moorden die in koelen bloede wer den gepleegd". Volgens Wolters spelen bij deze gruweldaden bijna altijd gevoelens een rol van extreme haat en wraak tegenover ex-partners die zijn overleden of die de relatie hebben verbroken. Wolters blijft overigens bij zijn besluit om Nederlandse media voorlopig niet te woord te staan. De complete huidverzorging voor de stadshuid. vanaf 30 ml ÉTHIQUI- SOiN fKiT.GKAI. j.Ss&PurrE crrv skin ipf spf15 OmsuaaJJiftf het zomer- succes van Christian Dior Mascara voor het haar, in zeven verschillende kleuren. 00 00 Een verzor gende gel voor de benen met een intensief stimulerende en vochtafvoerende werking. 125 ml M'MFTt 00 Vaderdag Dune \5jun» pour homme Een oceaangeur met groene houtnoten. POUR HOMME eau de toilette spray, vanaf 30 ml 00 Informeer naar de vele mogelijkheden van de Douglas Card. Donkersteeg 18 - 2312 HA Leiden Tel. 071-SI34012 Aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt come in and find out

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5