Van Aartsen weigert vaccinatie varkens Binnenland Grafschennis Waddinxveen Spring maar achterop Lieveheersbeestje te koop als luizenbestrijder Fonds voor slachtoffers van asbest Beroering over alcohol in bloed Hercules-piloten PvdA en VVD ruziën over hulp aan China Klant kindprostituee ook zonder klacht te vervolgen DONDERDAG 5 JUN11997 Nederlandse in Vietnam doodgestoken hanoi Een 26-jarige Nederlandse vrouw is op een markt in Ho Chi Minh-stad, het voormalige Saigon, doodgestoken. Het is vol gens lokale media de eerste maal sinds jaren dat een buitenlan der in Vietnam is vermoord. De vrouw was op zakenreis en was met haar chef en twee andere vrouwen op de bij toeristen popu laire Ben Thanhmarkt om keramiek te kopen. Toen ze probeer de twee dieven te grijpen die het handtasje van een van de vrou wen hadden gepakt, werd ze in haar borst en rug gestoken. Vol gens ooggetuigen weigerden taxichauffeurs vervolgens de zwaargewonde vrouw naar het ziekenhuis te rijden. Uiteindelijk is de Nederlandse met een riksja vervoerd. In het ziekenhuis bleek ze overleden. Geluidsgolf in plaats van röntgen den haag Röntgenonderzoek kan ten dele worden vervangen door onderzoek met geluidsgolven. Dat zou het meten van de doorbloeding van weefsels voor patiënten nauwkeuriger en min der pijnlijk maken. Wetenschappelijke onderzoekers speuren momenteel naar de mogelijkheid computerbeelden te maken met behulp van ultrageluid. Het ministerie van economische za ken verstrekt dit jaar 3,2 miljoen gulden voor dit onderzoek. Voor de medische wereld is de verwerking van geluid naar beeld volgens deskundigen een revolutie. Kopstukken steunen Poncke Princen amsterdam Een aantal prominente Nederlanders heeft van daag in Amsterdam de Poncke Princen Stichting gepresenteerd die geld inzamelt voor het rqensenrechtenkantoor van Princen in Jakarta. Princen heeft zeker tweeduizend gulden per maand extra nodig om zijn bureau professioneler te runnen, zegt zijn broer. In het comité van aanbeveling zitten de hoogleraren Theo van Boven, Theo de Roos en Joop Hueting. De laatste zette in 1969 half Nederland op zijn kop door op tv kond te doen van vermeende wandaden van Nederlandse militairen, gepleegd tij dens de strijd om de onafhankelijkheid van Indonesië. Op de lijst van mensen die Princen ondersteunen in zijn mensenrech ten werk staan ook Maarten van Traa en Annemarie Grewel. 'Laat allochtoon langer op school' den haag Kinderen uit achterstandsmilieus, zoals allochtonen, moeten langer over de basisschool kunnen doen. Zij kunnen in de extra tijd bijvoorbeeld de Nederlandse taal leren. Dat schrijft de socioloog Paul Jungbluth in het juninummer van Didaktief School, dat vanmorgen is verschenen. Hij pleit voor een grondi ge herziening van het basisonderwijs en het onderwijsvoor rangsbeleid, het beleid om kinderen die met een achterstand aan de basisschool beginnen extra te helpen. Naast allochtonen denkt Jungbluth aan kinderen uit arbeidersgezinnen. Zorgpas in de maak den haag Driekwart van de zorgverzekeraars wil op korte ter mijn een landelijke zorgpas invoeren. De zorgpas is een chip kaart waarop de naam en verzekering van de patiënt staat. Me dische gegevens staan er niet op. Patiënten krijgen in de toe komst geen nota's meer thuisgestuurd. Via de electronische snelweg sturen artsen, ziekenhuizen en apothekers de rekening direct door naar de zorgverzekeraar. Dit hebben de initiatiefne mers waaronder Nationale Nederlanden, Zilveren Kruis en Ohra gisteren in Den Haag bekendgemaakt. Via de zorgpas kan het betalingsverkeer tussen patiënten, zorginstellingen en verzeke raars drastisch worden vereenvoudigd. Griekenland koopt Nederlands fregat athene/den haag Griekenland heeft het S-fregat Kortenaer van de Nederlandse marine gekocht. Minister Voorhoeve van defen sie heeft gisteren het contract met zijn Griekse collega Tsochats- opoulos ondertekend. Het schip, dat de Grieken zo'n honderd miljoen gulden kost, wordt in december overgedragen. Het is het laatste gebruikte fregat dat conform de Prioriteitennota wordt afgestoten. Eerder heeft Griekenland al drie schepen van dit type gekocht, en de Verenigde Arabische Emiraten twee. In 1979 had Athene al twee nieuwe S-fregatten bij De Schelde in Vlissingen aangeschaft. Bio-industrie te kijk gezet ruswuk De stichting Lekker Dier biedt de Nederlandse vlees eter van 9 tot en met 14 juni een een kijkje in de bio-industrie. Door middel van een reizende tentoonstelling wil de stichting duidelijk maken in welke»erbarmelijke omstandigheden de var kens, mestkalveren en batterijkippen leven. In Utrecht, Den Haag en Rotterdam wordt een varkenshok, een kalverkist en een legbatterij nagebouwd. De dieren die erin staan zijn van plastic, maar wel kunnen bezoekers de beesten ruiken en horen. De ten toonstelling komt uit Groot Brittannië en is op tournee door Eu ropa. Bezoekers kunnen ter plekke een handtekening zetten on der de protestactie 'Stop de-pest, stop de bio-industrie' die Lek ker Dier deze maand houdt. Man zet bijl in gasleiding geervliet» Een inwoner van Geervliet heeft gisteren de bijl gezet in een gasleiding in zijn tuin, in de veronderstelling dat het om een boomstammetje ging. Doordat de leiding jaren onder de grond had gezeten, vertoonde hij volgens de politie inderdaad een treffende gelijkenis met een boomstam. Door werkzaamhe den van de gemeente in de tuin van de bewoner was de leiding bloot komen te liggen. De 35-jarige man verbaasde zich over de nieuwe boomstam in zijn tuin en pakte de slijptol en een bijl om deze te verwijderen. Na de eerste klappen begon de 'stam' te sis sen. Omdat de man het allemaal niet meer vertrouwde, waar schuwde hij de brandweer. Deze schakelde het energiebedrijf Eneco in om de buis af te dichten. Minister wil niet met 'mission impossiblenaar Brussel Landbouwminister Van Aartsen weigert pertinent var kens te laten vaccineren. Brussel zal daar niet mee ak koord gaan of anders kost het zeer veel geld. Met die har de stellingname botste hij gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer aanvankelijk met vrijwel alle fracties, die in inenten hèt middel zien om de pestepidemie te stoppen. Maar PvdA, WD en RPF zeiden de kwestie niet op de spits te willen drijven. vleesexport naar de Europese markt wordt stopgezet, wat de sector minimaal vijf miljard gul den kost. Van Aartsen denkt dat hij Brussel niet op andere gedach ten kan brengen. „Dat is vech ten tegen windmolens. Ik ben niet van plan om me naar Brus sel te laten sturen met een mis sion impossible." den haag anp Nederland mag pas inenten als de Europese Commissie ak koord gaat. Brussel zal alleen het groene licht geven als de inenting op grote schaal ge beurt, zei Van Aartsen. Hij waarschuwde ervoor dat dan het hele gebied onder de Waal op slot gaat en dat de varkens- Topman Holland Media Groep aan de kant gezet hilversum anp Directievoorzitter Huib Boer- mans (55) van de Holland Me dia Groep (HMG), moeder maatschappij van de commer ciële tv-zenders RTL4, RTL5 en Veronica, is door de aandeel houders - CLT, Veronica en VNU - aan de kant gezet. Beide partijen verschilden te zeer van mening over het te voeren be leid. Boermans trad vier jaar ge leden aan als algemeen direc teur van RTL4 en werd na de fu sie met Veronica de hoogste baas van HMG. De twee resterende directiele den, P. Tillieux en W. van der Meer de Walcheren, nemen voorlopig de honneurs waar, meldde RTL gisteren. Een woordvoerder van RTL wilde geen nadere bijzonderheden meedelen. Onlangs werd be kend dat HMG een probleem heeft met herhalingen van se ries. Als die om wat voor reden dan ook uitblijven kost dat geld. Een deel van de aankoopkosten van series komen doorgaans pas later in de boeken en wor den dan weggestreept tegen nieuwe reclameopbrengsten. Volgens nog onbevestigde be richten zit HMG door het uit blijven van herhalingen met een boekhoudkundig gat van hon derd miljoen gulden. waddinxveen anp Drie jongetjes hebben gister middag op de Oude Begraaf plaats in Waddinxveen vijftien grafstenen omgegooid. Andere jongetjes betrapten het drietal en waarschuwden juist passe rende politieagenten. De dader- tjes wisten er echter vandoor te gaan. De grafstenen zijn niet beschadigd. De agenten hebben de zerken weer overeind gezet. Oktober 1995 en november 1996 was de Oude Begraafplaats ook al doelwit van vandalisme. In 1995 trokken drie meisjes van 13, 15 en 17 jaar uit Gouda en Boskoop twintig grafzerken omver, waardoor een aantal grafzerken werd vernield. De Europese Commissie be vestigde zijn woorden: Neder land mag niet op grote schaal varkens vaccineren. Europese wetgeving verbiedt dit en een eigen initiatief kan Nederland op een exportverbod komen te staan. CDA, D66, GroenLinks en SP en waarschijnlijk ook de SGP blijven echter bij hun eis dat de minister de gang naar Brussel moet maken en zouden daar over vandaag misschien een motie indienen. Een meerder heid in de Tweede Kamer steunt Van Aartsen wèl in zijn beslissing om een beperkt fok- verbod af te kondigen. De Voedingsbond FNV lan ceerde gisteren een plan om de fok, slacht en verwerking van varkens binnen de Nederlandse grenzen te houden. Voor zo'n 'duurzame vleessector' moeten wel 3.000 van de 20.000 werkne mers worden omgeschoold. Volgens de FNV-nota is daar mee tussen de 70 miljoen en 120 miljoen gulden gemoeid. In het plan krimpt de varkenssta pel tussen de 18 en 30 procent. Per saldo zal de werkgelegen heid gelijk blijven of misschien groeien. Het vlees kan in Neder land zelf tot vleeswaren en in grediënten van kant-en-klaar- maaltijden worden verwerkt. Het mest- en ammoniakpro- bleem wordt teruggebracht en er komt ruimte om diervriende lijk varkens te fokken, aldus de FNV-nota. den haag Minister Dijkstal van binnenlandse zaken probeert met een in fietskleding gehulde staatssecre taris Vermeend van financiën de achtmiljoenste Ba- tavusfiets uit. Het rijwiel rolde gisteren van de band van de Heerenveense fabriek en werd 's middags op het Binnenhof aan Dijkstal overhandigd, die het rij- Bijdrage voor _rechtshulp verdeelt coalitie den haag anp De coalitie is verdeeld over het .verhogen van de inkomens- grens om meer mensen aan- spraak te kunnen laten maken op door de overheid gefinan- 1 gierde rechtshulp. Dit bleek gis- teren in de Tweede Kamer. De fracties van PvdA en D66 willen de inkomensgrens op- .trekken met bijna 350 gulden tol een bruto inkomen van .3-630 gulden. De WD-fractie is skate8en- De liberalen willen de li °°k door hen erkende proble matiek met de rechtsbijstand ^breder bezien. Daarbij moet volgens WD- woordvoerder Vos ook uitbrei ding van de mogelijkheden van ^alternatieve geschillenbeslech- 0b| g worden betrokken. Het op .die manier oplossen van con- en flicten is volgens hem goedko- ili Per omdat er veelal geen advo caten aan te pas hoeven te ko men en de gang naar de rechter niet hoeft te worden gemaakt. Staatssecretaris Schmitz komt Ijtnct voorstellen om onbedoelde effecten van de Wet op de rechtsbijstand te repareren. 'Op biertemperatuur bewaren, dat is het beste buren .judith lissenberg De mevrouw kijkt nog wat onwennig naar de drie katoenen zakjes in haar hand. Zo juist voor 16,50 gekocht, tijdens de ver koop van lieveheersbeestjes in de ge meente Buren. In de zakjes gaat een leger van ruim drieduizend kevertjes schuil. Ze mogen de strijd aanbinden met de plan- tenvernietigende bladluis in haar tuin. „Kan ik ze thuis meteen loslaten? En blij ven ze dan vanzelf op mijn rozenstruik zit ten?" De gemeente Buren zette vorig jaar 25.000 lieveheersbeestjes in om een luizenplaag in de lindebomen op en rond het Markt plein in Beusichem te bestrijden. Het re sultaat daarvan was zo succesvol, dat de gemeente besloot de kevertjes in het kader van milieuvriendelijke ongediertebestrij- ding ook aan particulieren aan te bieden. Een handjevol belangstellenden meldde zich gistermiddag voor zo'n buitenkansje - normaliter is het voor particulieren moei lijk om aan lieveheersbeestjes te komend bij de gemeentewerf. Daar werden zo'n 30.000 kevertjes gedistribueerd. De dier tjes, per duizend stuks verpakt in kleine vaalwitte linnen zakjes, werden 'vers' aan gevoerd door lieveheersbeestjes-leveran cier Joh. Vos Capelle bv. Een bedrijf in Sprang-Capelle, dat gespecialiseerd is in biologische bestrijding met behulp van lieveheersbeestjes, sluipwespen en roof- mijten. Woordvoerder C. Vos van het bedrijf legde de Burenaren uit dat ze zojuist de trotse eigenaar waren geworden van een clubje Hippodamia convergens, een Amerikaans achterneefje van het Nederlandse lieve heersbeestje. De diertjes worden in Cali fornia gevangen en vervolgens gekoeld overgevlogen naar Europa, waar ze voor namelijk worden ingezet om luizen te eten in de glastuinbouw. De Amerikaan- tjes kunnen dat beter dan hun Nederland se soortgenootjes, omdat ze meer luizen op kunnen. De Californische uitvoering is volgens de bijgeleverde gebruiksaanwijzing van het inheemse lieveheersbeestje te onderschei den door 'de aanwezigheid van een duide lijk afgetekend kopje, met convergerende witte strepen en oogpuntjes'. De soort is verder langwerpiger en platter van vorm, ietsje vlugger en behoort bovendien tot een ander geslacht. Als kever eten de diertjes in één seizoen (drie maanden) minstens vijfduizend bladluizen weg. De larve, die zwart met oranje stippen is en de vorm van een kro kodil heeft, consumeert er gemiddeld zo'n vierhonderd. De lieveheersbeestjes lusten graag zogeheten naakte bladluizen als groene perzikluis, katoenluis, aardappel- topluis en boterbloemluis. Dop-, schild en wolluizen daarentegen staan niet op het menu. De keverkopers vroegen deskundige Vos gistermiddag het hemd van het lijf. „Nu heb ik al wel duizend kevertjes, maar nog geen bladluis in mijn tuin. Hoe moet dat nou?" Tja, als de bladluis bij de buren groener is, kan het zijn dat ze meteen wegvliegen, vertelt de deskundige, terwijl de insectjes over zijn handen kruipen. „Krijg ik nou geen plaag van lieveheers beestjes?". wil een ander weten. Vos stelt gerust. „Nee, als de kevertjes minder voedsel vinden, leggen ze ook minder ei tjes en krijgen ze minder nakomelingen. Dat regelt zichzelf." En hoe lang kunnen die kevertjes eigenlijk met z'n allen in dat kleine zakje blijven zitten? „Het liefst niet al te lang, maar licht gekoeld kun je ze zo nog een dag of veer tien bewaren", zegt Vos. Dan moet vol gens het houdbaarheidsadvies wel met een plantenspuit af en toe wat water over de diertjes worden verstoven. „En zet ze niet in de koelkast, maar liever in de kel der. Op biertemperatuur, zeg ik altijd maar. Dan blijven ze het best/' wiel direct met Vermeend uittestte. Vermeend, die bij redelijk weer trouw van zijn woonplaats Leiden naar Den Haag fietst, maakte daarbij meteen van de gelegenheid gebruik om de sportieve en fiscale voor delen van het fietsen naar het werk nog eens toe te lichten. foto anp toussaint kluiters den haag anp Staatssecretaris De Grave van sociale zaken wil geld uittrek ken voor asbestslachtoffers die nergens een schadevergoeding kunnen claimen omdat hun werkgever niet meer bestaat of omdat hun zaak is verjaard. Het voorstel van de bewindsman wordt morgen in het kabinet besproken, bevestigen ingewij den. De Grave denkt dat jaarlijks zo'n honderd asbestslachtoffers voor een uitkering in aanmer king zuflen komen. Hoe hoog die uitkering wordt, is nog niet bekend. Het gaat om een tege moetkoming, niet om een volle dige schadevergoeding. Asbest slachtoffers die hun zaak voor de rechter uitvechten krijgen gemiddeld een ton toegewezen. Aan een dergelijk bedrag denkt De Grave niet. Berekend is dat de komende 35 jaar 40.000 ge vallen van asbestziekten zijn te verwachten. Jaarlijks overlijden driehonderd mensen aan een asbestziekte. ANP Algemeen Neder den haag gpd Bij de nabestaanden van de slachtoffers bij de Herculus- ramp is beroering ontstaan over mogelijk drankgebruik van de bemanning. Uit auto psierapporten blijkt dat bij drie van de vier beman ningsleden kleine hoeveelhe den alcohol zijn aangetroffen. Naar nu pas blijkt, is op 21 mei, tijdens een besloten bij eenkomst voor nabestaanden in Soesterberg, consternatie ontstaan toen het verhaal over het mogelijk alcoholge bruik bekend werd. In de rap portage van het ongeluk werd aanvankelijk beweerd dat slechts bij één bemanningslid alcoholsporen in bloed en urine zaten, zegt nabestaande A. Kempen uit het Brabantse Zeeland. Na kritische vragen uit de zaal gaf Defensie toe dat het om drie beman ningsleden ging. Kempen, die zijn zoon verloor, is hierover zeer ontstemd. „Ik begrijp niet waarom Defensie bij zo'n gevoelige zaak zulke tegen strijdige informatie geeft. Wat is er door de piloten genuttigd voordat ze in de cockpit stap ten?" De leden van de Stichting Herculesramp achten het niet uitgesloten dat de bemanning haar scherpte verloor door al coholgebruik in combinatie met een warme en lange werkdag van bijna elf uur. Mi nister Dijkstal (binnenlandse zaken) zegt in antwoord op Kamervragen dat de aange troffen sporen niet per se ver band houden met alcoholge bruik. „Ze zijn ook gebruike lijk na het nuttigen van een glas vruchtensap. Ze zijn ze ker niet van invloed geweest op het vlieggedrag in de cru ciale laatste momenten." De stelligheid van deze uit spraak wordt echter betwij feld door dr. G. van der Wijn gaard, hoofd van het centrum voor verslavingsonderzoek in Utrecht. „Een glas vruchten sap? Dat lijkt me hoogst on waarschijnlijk. Alcohol komt niet zomaar in het bloed." Van der Wijngaard zegt dat het lage percentage net zo goed een aanwijzing kan zijn dat de bemanning een dag eerder flink aangeschoten was. Per glas pils duurt het ongeveer anderhalf uur voor dat de alcohol uit het lichaam verdwijnt. Een alcoholpromil lage van 0,07, aangetroffen bij één van de piloten, kan even goed worden veroorzaakt doordat iemand een dag eer der 15 glazen bier heeft ge dronken. „De meeste alcohol is dan weliswaar uit het bloed, maar van de kater kun je je nog goed beroerd voe len", aldus Van der Wijn gaard. Momenteel bestaat nog geen wettelijk maximum aan het percentage alcohol dat pilo ten in hun bloed mogen heb ben. Per 1 januari 1998 veran dert dat en ligt dat vast op 0,2. Wel is het piloten verboden om tien uur voor een vlucht alcohol te drinken. In een pe riode van 48 uur voor een vlucht moet het drinken wor den beperkt. den haag anp Een Kamerdebat over mensen rechten in China is gisteren uit gelopen op een ruzie tussen <de WD en de PvdA. Kamerlid Weisglas (WD) beschuldigde zijn PvdA-collega Van Traa en minister Pronk (ontwikkelings zaken) van 'politieke verloede ring'. Aanleiding was een motie van Van Traa over het ORET-ont- wikkelingsprogramma voor China. Peking had het ORET- beleidsoverleg met Nederland, dat vorige maand had moeten plaatsvinden, afgeblazen nadat Nederland als EU-voorzitter in Genève China's mensenrech- tenbeleid had bekritiseerd. Minister Pronk had Van Traa twee weken geleden al laten we ten dat hij er weinig voor voelt de hulp aan China te staken. Gisteren diende Van Traa een motie in die minder ver ging: Hij vroeg de regering geen stap pen te nemen om het ORET- programma opnieuw te active ren. Daarin kon de minister zich vinden: „Ik heb nooit overwo gen iets te activeren en kan dat ook niet." Weisglas zag dit als een een tweetje tussen de twee PvdA'ers. „Van Traa is nog altijd principieel tegen de ORET, maar wil zijn woorden uit tacti sche overwegingen niet herha len. De PvdA maakt zich daar mee schuldig aan politieke ver loedering." Pronk sloeg terug door de uit lating van Weisglas „een uiting van politieke verloedering tus sen het kabinet en een rege ringspartij" te noemen. „U moet niet zulke grote woorden in de mond nemen", beet Van Traa de WD'er toe. „U veron derstelt dat dit allemaal is voor gekookt, maar dat is niet waar. Weisglas moest dit laatste er kennen, maar weigerde het woord 'verloedering' terug te nemen. WD en CDA spraken zich te gen de motie-Van Traa uit, om dat ze vrezen voor gevolgen voor het Nederlandse bedrijfsle ven. Onder het ORET-program- ma stelt Den Haag voor een pe riode van zeven jaar vijfhonderd miljoen gulden beschikbaar voor projecten die van belang zijn voor Nederlandse bedrij ven. De Chinese autoriteiten moe ten dan de projecten voorstel len, maar het overleg hierover hebben zij afgebroken. Pronk: „Als ik stappen neem om dit te activeren, kan dit contrapro ductief zijn voor Nederlandse bedrijven. In deze fragiele situa tie heb ik besloten af te wachten hoe de betrekkingen met China verlopen." Sinds de aanvaring in Genève staan de relaties tus sen de twee landen op scherp. Zo bliezen de Chinezen in april een bezoek van minister Wijers (Economische Zaken) en een Nederlandse handelsdelegatie af. den haag gpd Sorgdrager pakt seks met kinderen aan nog steeds een discussie gaande of de leeftijdsgrens van twaalf moet worden opgetrokken naar veertien jaar. Organisaties die strijden te gen kinderseks en kinderseks - toerisme dringen al geruime tijd bij Sorgdrager aan op het laten vervallen van dit 'klachtvereis- te'. Dit omdat de slachtoffertjes bijna nooit uit zichzelf aangifte doen, vaak zijn opgesloten en seks meestal onder dwang be drijven. Bovendien wordt in veel landen kinderprostitutie ontkend en verdwijnt bij aangif te het slachtoffertje achter de tralies en niet de dader. Volgens Sorgdrager zijn men sen die seks met kinderen heb ben en daarbij geweld of zelfs moord niet schuwen 'crimine len van het ergste soort met bo vendien een stoornis'. Mensen die kinderen exploiteren zijn doorgaans 'goed bij hun hoofd en zijn alleen uit op geldelijk ge win'. „Dat vereist een andere aanpak", aldus Sorgdrager die zich verbaasde over het wereld wijde grote aantal sekstoeristen. „Onvoorstelbaar en onthuts end." Sorgdrager zei dit gisteren bij de overhandiging van een folder waarin wordt opgeroepen een einde te maken aan de wereld wijde seksuele uitbuiting van kinderen. De folder wordt onder meer via reisbureaus verspreid. Een klant van een kindprostitu ee moet, als het aan justitiemi nister Sorgdrager ligt, makkelij ker te vervolgen zijn. De jeugdi ge prostituee hoeft niet eerst een klacht tegen de dader in te dienen. De minister wil zo kin derprostitutie, kinderseks en kindersekstoerisme slagvaardi ger bestrijden, de daders gerich ter aanpakken en de slachtoffer tjes beter beschermen. Sorgdrager maakte gisteren bekend dat zij overweegt het zogenoemde 'klachtvereiste' voor het plegen van seks met een prostituee tussen de twaalf en zestien jaar te laten verval len. De minister baseert zich daarbij op een tussentijds rap port van het Verwey-Jonker In stituut dat vaststelt dat politie en hulpverleners soms niet we ten hoe zij een zaak moeten aanpakken als er geen klacht ligt. Als het daadwerkelijk tot een wetswijziging komt, duurt het nog anderhalf tot twee jaar voordat de wijziging van kracht wordt. Hoewel seks met minderjari gen tussen de twaalf en zestien jaar in de Nederlandse wet weliswaar strafbaar is, vindt niet automatisch vervolging plaats. Dat gebeurt pas na een klacht. Iemand die seks heeft met kin deren beneden de twaalf wordt altijd vervolgd. Overigens is er

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3