Timothy McVeigh kan beter blijven leven Milieubeweging moet niet bang zijn voor compromissen Feiten &Meningen Sinn Fein vaart wel bij Ierse verdeeldheid rffr DONDERDAG 5 JUNI 1997 Bij doodstraf komt waarheid over Oklahoma-bom nooit boven water Verdient Timothy McVeigh ondanks alles te blijven leven, of verdient hij slechts te sterven. Na zijn schuldigverklaring maandag aan de bomaan slag van twee jaar geleden in Oklahoma City, is dat de vraag die de twaalf leden van de jury in Denver de komende dagen moeten beantwoorden. Hun uitspraak zal niet alleen beslissen over het lot van McVeigh, maar ook van grote invloed zijn op de altijd emotionele discussie over de doodstraf in Amerika. In het Amerikaanse rechtssys teem krijgen nabestaanden van slachtoffers van een gewelds misdrijf immers de kans om ju ry's te laten voelen wat de ge volgen, van de daad van de ver oordeelde zijn geweest. Dat ge beurt pas in de fase van het pro ces, waarin de jury over de straf van een veroordeelde beslist. Rechter Richard Matsch heeft echter laten weten geen uitbar stingen van emotie te zullen to lereren. De aanklagers mogen ook geen getuigenissen of beeldmateriaal opvoeren, die wraakgevoelens bij de jury zou den kunnen opwekken. Officier van justitie Joseph Hartzler ad viseerde de overlevenden en nabestaanden in de rechtszaal gisteren 'je tanden op elkaar te houden, je hoofd te buigen en op je tong te bijten', om te voor komen dat de jury op last van de rechter tot een onwelgevallig oordeel zal komen. Op hun beurt krijgen de verde digers van McVeigh begin vol gende week de kans om hun cliënt in een zo goed mogelijk daglicht te stellen, onder meer door verklaringen van zijn fami lieleden dat hij altijd een goeie jongen was, en van vroegere medesoldaten uit zijn diensttijd in de Golfoorlog, die zullen ver klaren dat hij een modelsoldaat was. Volgens een meerderheid van de Amerikanen was de daad van McVeigh zo erg. dat slechts één straf op zijn plaats is: ster ven door middel van een dode lijke injectie. „Flij heeft de dood van 168 mensen op zijn gewe ten en niets anders dan de doodstraf is voor mij accepta bel", zei een nabestaande van een slachtoffer van de aanslag deze week. Maar een groeiend aantal nabestaanden is bezig met een campagne om de schuldige aan de grootste ter reurdaad uit de Amerikaanse geschiedenis is leven te houden. Zij menen dat de doodstraf 'een te gemakkelijke uitweg voor hem is', zoals Marsha Kite zei die bij de aanslag haar dochter verloor. Ook Edye Smith, wier twee peu ters in de explosie van het Alf- red P. Murrah-gebouw omkwa men, vindt de doodstraf niet op zijn plaats: „Ik moet mijn hele leven lijden onder wat hij ge daan heeft en dus moet hij dat ook". Levenslange opsluiting zonder kans op vervroegde vrij lating dus. Een opvatting die bij tegenstanders van de doodstraf in goede aai de valt. Maar er is nog een andere reden waarom velen Timothy McVeigh in leven willen hou den. Hij mag dan wel schuldig zijn verklaard, maar er zijn nog vele vragen over de aanslag on beantwoord gebleven. McVeigh heeft zelf nooit enige verklaring afgelegd en met zijn dood zou wel eens de enige persoon kun nen verdwijnen die ooit kan vertellen wat er echt is gebeurd. Er wordt verwezen naar Lee Harvey Oswald, de vermoedelij ke moordenaar van president John Kennedy, die werd ver moord en zijn geheim mee zijn graf innam. Handelde McVeigh alleen met medeverdachte Terry Nichols, of waren er anderen bij betrok ken? Rechtse groeperingen, die anders altijd roepen om de doodstraf, zijn nu voorzichtig. Zij wijzen op tegenstrijdigheden in de verklaringen van McVeig hs companen en er zijn zelfs mensen die beweren dat de FBI een duistere rol heeft gespeeld bij de aanslag en vooraf op de hoogte zou zijn geweest van McVeighs plannen maar niets zou hebben ondernomen. De dood van McVeigh zou sommi gen heel goed kunnen uitko men. De twaalf juryleden zijn alle maal voorstander van de doodstraf. Het Amerikaanse fe derale recht bepaalt dat tegen standers van de doodstraf geen jurylid kunnen zijn in een straf zaak, waarin de doodstraf geëist kan worden. Maar dat wil nog niet zeggen dat de twaalf dus voor het ter dood brengen van McVeigh zullen zijn. Gisteren werd begonnen met een reeks uiterst emotionele ge tuigenissen door overlevenden en nabestaanden, waarmee de openbare aanklagers de jury er van proberen te overtuigen dat McVeigh de doodstraf verdient. washington hans de bruijn correspondent WIM STEVENHAGEN „Een stem voor Sinn Fein is een stem voor het geweld." De Ierse premier John Bruton kreeg voor die waarschuwing aan de voor avond van de Britse verkiezin gen een fikse straf. Meer dan 127.000 van de ongeveer één miljoen Noord-Ieren gaven hun stem aan Sinn Fein, goed voor Lagerhuiszetels voor partijleider Gerry Adams en tweede man Martin McGuinness. Bij de Noord-Ierse gemeente raadsverkiezingen van vorige week boekte Sinn Fein met 16,9 procent van de stemmen zelfs het beste resultaat uit haar ge schiedenis. Als gevolg daarvan benoemde de raad van Belfast deze week voor het eerst een katholieke burgemeester van gematigd-nationalistische SDLP-huize. Hij kreeg de baan omdat de dertien raadsleden van Sinn Fein vóór hem en te gen de unionistische kandidaat stemden. En als de opiniepeilingen niet bedriegen, krijgt Bruton morgen opnieuw straf. Dan zijn de kie zers in de Ierse Republiek zelf aan de beurt. Bruton's drie-par tijencoalitie loopt grote kans te worden afgelost door een twee partij enverbond, geleid door Bertie Ahem, de leider van Ier- lands grootste partij Fianna Fail. Een overwinning van Ahem zal met vreugde worden begroet door Sinn Fein en de IRA. Fian na Fail stelt zich als partij im mers op het standpunt dat de Ierse premier de leider van de héle Ierse nationalistische be weging moet zijn, dus óók van de Noord-Ierse republikeinen. Tot woede van Bruton heeft Ahem bovendien, ondanks eer dere plechtige beloften van het tegendeel, Noord-Ierland tot een thema gemaakt in de verder saaie Ierse verkiezingsstrijd. Volgens Ahem loopt Bruton in het Noord-Ierse vredesproces te veel aan het handje van de Brit se regering en is het de hoogste tijd om weer met Sinn Fein in gesprek te raken. De leider van Fianna Fail bond op dat punt weliswaar weer wat in, nadat af gelopen weekeinde in Belfast een zware IRA-autobom werd gevonden en onschadelijk werd gemaakt, maar hij had het toch wel even gezegd. Adams en McGuinness konden zich daarom dinsdag met het nodige optimisme melden bij de heropening van de vredes onderhandelingen in Belfast. Net als vorig jaar leidde die de monstratieve vertoning tot niets, omdat zowel de Britse als de Ierse regering op het stand punt blijven dat Sinn Fein pas mee mag praten over vrede als de IRA, het militaire gezicht van het Ierse nationalisme, de wa- pens neerlegt. De verhoudingen op het Ierse eiland zijn echter het afgelopen jaar danig in het voordeel van Sinn Fein veranderd. De IRA- terreur ging door, maar vooral in Engeland, zodat Adams en McGuinness in Noord-Ierland de rol van teleurgestelde vrede sapostelen konden blijven spe len. Het weer oplaaiende ge weld kwam in de provincie zelf vooral van de kant van pro testante milities, het afgelopen Bertie Ahem schudt handen in Dublin. Hij heeft een goede kans om de verkiezingen morgen te winnen. foto ap weekeinde nog eens gedemon streerd door het brute dood schoppen van een protestante politieman door een Oranje bende in Ballymony. De daders waren boos op hem omdat hij in zijn functie een mars door een katholieke wijk had helpen verhinderen. Sinn Fein vaart wel bij dit soort wandaden. Voorspeld wordt dat de partij morgen voor het eerst sinds de Ierse onafhankelijkheid in 1921 één of meer zetels gaat veroveren van de 166 die er in het Ierse parlement, de Dail, te vergeven zijn. Dat Sinn Fein de Dail tot nog toe niet haalde, heeft histori sche oorzaken. De wonden van de Ierse burgeroorlog, waarin harde en pragmatische nationa listen elkaar te lijf gingen, zijn na 75 jaar nog altijd diep. Bo vendien heeft Sinn Fein in de Republiek, anders dan in het Noorden, te maken met meer dan één concurrerende partij die de fakkel van het Ierse na tionalisme brandende houdt. De toegenomen populariteit van Sinn Fein zal het voor de Britse en de toekomstige Ierse regering echter nog moeilijker maken om de partij buiten het Noord-Ierseonderhandelings- proces te houden. Bovendien is het gewoonweg niet meer te verkopen dat kleine protestante partijen die relaties onderhou den met gewapende milities wél over een vredesregeling mogen praten en Sinn Fein niet. Het hoort overigens bij de irra tionele aspecten van het Noord- Ierse conflict dat er almaar wordt gepraat over vrede, ter wijl vooroordelen en ingeno men standpunten dat tot een uitzichtloze bezigheid maken. Hoewel Groot-Brittannië zich sinds de diverse tussen 1985 en 1995 gesloten Anglo-Ierse over eenkomsten formeel niet meer tegen Ierse eenwording uit spreekt en Ierland formeel geen aanspraken meer maakt op Noord-Ierland, blijft voord dt minieme protestante meerde heid in Noord-Ierland verhin deren dat het Ierse drama als nog een gelukkig einde krijgt. Het protestante onvermogen om afstand te doen van de ba met Groot-Brittannië wordt echter danig in de hand gewe door de ambivalente houding van de katholieke Ieren uit de Republiek en hun politici ten opzichte van het IRA-geweldi Sinn Fein. De Ieren willen gra vrede, maar zien de weg daai naartoe toch anders dan de Britten. „Bruton slaagt er niet om verder te kijken dan de si pele eis dat de IRA de wapent neer moet leggen", schreef bi voorbeeld de progressieve Iriï Times onlangs. Daarmee wil gezegd zijn dat premier niet zomaar mee hac moeten gaan met de Brits-uit nistische eis dat er pas met Si Fein kan worden onderhande als de IRA zijn wapens heeft geleverd. Volgens de krant za namelijk iedere Ierse premier van welke huize dan ook, er a een hekstentoer aan hebben partijen überhaupt zonder be lastende voorwaarden vooral met elkaar om de tafel te krij gen. Ontwapening is volgens krant één van de stappen die pas daarna moeten volgen, stappen die 'leiderschap, in zicht en toewijding' vergen. *- londen hans geleunse correspondent Twee grote milieuorganisaties vieren dit jaar hun 25-jarig bestaan: de stichting Na tuur en Milieu en de Vereniging Milieude fensie. Veel, heel veel is door deze en ande re, vaak kleinere, maar zeker zo enthousias te, organisaties bereikt. Als je het heel kort wilt samenvatten kun je zeggen dat het mi nisterie van milieu hun kind is. Een kind met veeleisende ouders, maar dat mag ook wel. Het Nederlandse milieubeleid is ontstaan tegen de achtergrond van wat in het begin van de jaren zeventig als milieucrisis werd aangemerkt. In die periode groeide het milieubesef. Mede door diverse incidenten (het eerste grote ongeluk met een supertan ker, de Torrey Canyon, in 1967) en door al lerlei publicaties (Club van Rome, 1972) werd milieu een publiek onderwerp. De milieubeweging heeft daarin een aanzienlij ke rol gespeeld. Zij heeft er mede voor ge zorgd dat milieu op de politieke agenda werd gezet en gehouden. En niet zonder succes. Zonder overdrijven kun je zeggen dat milieubeleid zich sinds de jaren 70 explosief heeft ontwikkeld, mede dankzij een sterke overheid, en dat milieu nu in bijna alle sec toren van de samenleving is geïntegreerd. Dat is bijzonder voor een belang dat niet voor zichzelf kan spreken en opkomen. In die zin hebben milieuorganisaties het ook veel moeilijker dan de natuurorganisaties. Natuur is zichtbaar, tastbaar, je kunt het beleven en ervan genieten, de gevoelswaar de is groot. Het is relatief eenvoudig de handen daarvoor op elkaar te krijgen. Bij wat wel het 'grijze' milieu wordt genoemd, overheersen aspecten als gevaar, aantasting van de gezondheid en de leefomgeving. Voor een deel zijn die problemen moeilijk zichtbaar te maken, omdat het gaat over stoffen en gassen of over processen die pas op lange termijn tot ernstige gevolgen lei den. En dan is de natuurlijke reactie vaak het bagatelliseren of ontkennen van het probleem. Tegen die stroom in is het op merkelijk dat het grijze milieu in het brand punt van de belangstelling blijft staan, ook bij het ontbreken van rampen." De kracht van de milieubeweging is dat zij de bezorgdheid van mensen uit dlle lagen van de samenleving voor de kwaliteit van hun leefomgeving mobiliseert en in politie ke actie omzet. Die combinatie van een hel der besef bij de mensen en eep sterke milieubeweging is in elk land onmisbaar om tot een goed milieubeleid te komen. Maar die aandacht voor één centraal the ma, het milieu, is tegelijkertijd haar zwakte. Er zijn immers meer politieke problemen waarvoor de overheid staat. Dat leidt soms ging. Die spanningen zijn onvermijdelijk en staan zeker niet haaks op het belang van het milieu. De wisselwerking tussen milieubeweging en over heid is en blijft een zeer belangrijke sleutel van het succes van het Nederland se milieubeleid. Een hoge kwaliteit van de leefomgeving heeft alles van doen met ruimte en ruimtegebruik. Voor mij is, naast biodiversiteit en energiegebruik, ruimte de belangrijkste sleutelvoor- raad voor een duurzame samenleving. Het ministerie van VROM be gint volgende maand een maatschappelijk debat over de inrichting van Nederland in 2030. Open ruimte is een belang geworden dat zowel door de natuur- als de milieuorgani saties nadrukkelijk wordt behartigd. Het zou wel eens zo kunnen zijn dat ruimte daarmee de schakel wordt die een veel ver dere samenwerking tussen deze organisa ties bevordert. En dat kan van belang zijn /Morqneeb de Boer voor beide soorten orga nisaties. Waar staan we nu, na 25 jaar? Nog lang niet alle milieuproblemen hebben we onder knie en op sommige onderdelen, zoals het klimaatbeleid en de verzuring, zijn we y daar zelfs nog ver van daan. Anderzijds: op veel gebieden zijn in Neder land milieusuccessen ge boekt. En er zijn steeds meer technische moge lijkheden die een groot deel van de milieuproble men kunnen oplossen. Overheid, producenten en consumenten zijn steeds meer bereid zich daarvoor in te spannen en de kosten te betalen die daar mee; AANPASSEN Voor de komende 25 jaar moet onze aan dacht zich vooral richten op het zodanig aanpassen van onze economie dat we in de behoefte van mensen kunnen voorzien met veel minder energie en grondstoffen. We moeten dus naar een milieu-efficiënte eco nomie. De overheid zal dat stimuleren. Ik zal als milieuminister met mijn directe collega's mij inspannen de milieuproductiviteit te verhogen. Belangrijke veranderingen moe ten tot stand komen in de productiewijzen van de bedrijven en in de producten zelf. Er zullen nieuwe transportmiddelen moeten komen waarin het accent niet ligt op snel heid en dynamiek maar op efficiency en veiligheid. De overheid zal deze processen heel actief moeten steunen vooral door er voor te zorgen dat de belasting van het milieu tot uitdrukking komt in prijzen en belastingtarieven. Daarmee worden milieu vriendelijke varianten goedkoper. Prijzen moeten de waarheid over het milieu vertel len. Wat kan hierin de rol van de milieubewe ging zijn? Binnen die beweging wordt een, soms felle, discussie gevoerd tussen men sen die vooral de idealen en de helderheid voorop stellen, en mensen die, in overleg met het bedrijfsleven en de overheid, willen meewerken aan haalbare en concrete maat regelen. Ik heb de indruk dat de laatste groep steeds invloedrijker wordt. Het zal geen verbazing wekken dat ik dat een goede ontwikkeling acht. De meer principiëlen zijn bang dat de ge loofwaardigheid van de milieubeweging verloren gaat als zij compromissen sluit. Dat is niet terecht. Geloofwaardigheid is J pas in het geding als de compromissen dte je sluit, niet meer bijdragen aan het doel jé voor ogen hebt. Die afweging moet tel-^ kens opnieuw worden gemaakt. De milieubeweging kan via acties, zoals lto uitlokken van negatieve publiciteit of hetg oproepen tot een kopersstaking, producftg ten onder druk zetten. Via campagnes kaQC zij onder consumenten een groter milieum bewustzijn creëren. En zij kan het draagCj vergroten voor prijsverhogingen die nodi zijn om het milieu tot uitdrukking te bre^( gen in de prijzen. Die afweging tussen idealisme en realisntj( zal ook bij de milieubeweging de komend^ 25 jaar van tijd tot tijd leiden tot rolprobl^ men. Een actiegroep of een vakbond, daigj( de kwestie. Wat mij betreft mag het een pg vakbond zijn. De vakbond voor het milie^ mi margreeth de boer L- Margreeth de Boer is minister van volkeg huisvesting, ruimtelijke ordening en re( milieubeheer Sean Caraf bekijkt het 'bloemenhek' bij het ontplofte kantoorgebouw in Oklahoma City. Zijn ouders vonden het bij alle commotie rond het proces wel tijd dat hij de plek des onheils eens met eigen ogen zou zien. foto »ap» gail os

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2