Patrick Rafter staat eindelijk op )e Danaïden viert 50-jarig bestaan in tweede klasse Sport Voord wijk rekent op jes a zeven tegengoals tegen VFB Stuttgart jiappe rentree Van Reek pPf! i HH SfgJt Margot van Overloop en Bionda Zonderop geven tennisles op De Munnik K Gabriela Sabatini L.I.A.M. ■ONDERDAG 5 JUNI 1997 'Ss CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 |)en« willem spierdijk ordwijk-trainer Ruud Brö- j rekent op zes a zeven te- hgoals tegen VFB Stuttgart, j Duitse bekerfinalist speelt prgen om 19.00 op sport- jrk Duinwetering in Noord- njk een oefenduel tegen de terdaghoofdklasser. Stuttg- j bereidt zich voor op de be- rfinale tegen Cottbus. Die jjenstander is ook uit het nateurvoetbal afkomstig. Duitsers hebben hun .jüningskamp opgeslagen in ps ter Duin. Ze werken hun -iiningen af op het veld van i w Noordwijk. Als tegen- estatie speelt Stuttgart een iel tegen de plaatselijke jateurtopper. frainer Ruud Bröring is ra- bd benieuwd naar de sterkte ti de tegenstander. „Toen ik E voetbalde, speelden we wel eens tegen Duitse ;gen die hier hun kamp jdden opgeslagen. Ik weet ig dat we er toch al gauw zes L of zeven om onze oren kre gen." Eigenlijk hoopt de Noordwijker op een iets beter resultaat. „Het verschil is twee, drie klassen; wij denken waar schijnlijk twee, die Duitsers drie. De vraag is of we tegen een over het algemeen defen sief ingestelde Duitse ploeg opgewassen zijn." Het eerste elftal van de w Noordwijk is volgens Bröring gretig. „Iedereen heeft doorge- traind, ze willen er allemaal bij zijn. Doelman Claus heeft er zelfs een afscheidsavond bij Ajax (waar hij trainer is, red.) voor afgezegd. In principe be gin ik met m'n basisopstelling. Maar ook bij de wisselspelers zijn er jongens die het verdie nen om mee te doen." Of er veel publiek op dit du el afkomt, is nog onduidelijk. Bröring: „Het is toch de num mer vier van Duitsland. Als voetballiefhebber zou ik zo'n ploeg wel willen zien spelen." Ook Bruguera tijdens 'rustdag' naar halve finale Roland Garros jré van Reek is op imponerende wijze teruggekeerd in wieler- I. De 29-jarige Lissenaar greep gisteravond de tweede plaats tij- s de Wielerronde van Charlois. Hij moest het in de eindsprint jlgen tegen WimVeenendaal. in Reek, die seizoenen achtereen grossierde in overwinningen, 5 eind vorig jaar plotsklaps zijn racefiets aan de wilgen. Maar deed hij wel aan een lage tak, zo is gebleken. „Ik heb vijf maan- aan de verbouwing van mijn nieuwe huis gewerkt en helemaal gefietst. Pas sinds kort ben ik weer met trainen begonnen, jt het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan." e renner van RTV De Bollenstreek verkoos voor zijn rentree de silometer lange krachtmeting in Rotterdam-Zuid. Daar ver- htte hij een wedstrijd op niveau. „Maar het kwam er eigenlijk ieer dat ik de koers moest maken." Halfweg ontsnapte de Lisse- j met vier concurrenten. Twee daarvan vielen in de slotfase af. Reek koos in de spurt het verkeerde wiel, maar gaf toe nog niet racht van voorheen in de benen te hebben, pordwijker Piet de Ridder eindigde in het veld cyclosportieven 'eteranen als negende. Ronald van der Tang, rijdend voor de jVliet/Weba-ploeg, miste de slag tijdens de wedstrijd over 90 ki- eter voor elite-renners en neo-amateurs. De Voorhouter pas- de de meet op de plaatselijke IJtenhagestraat als zevende. Het verrassende aan de tiende dag op Roland Gar ros was dat er geen verras singen waren. De favorie ten - voor wat dat woord nog waard is in Parijs - wonnen hun partijen in de kwartfinale. Sergi Bruguera en Patrick Rafter staan morgen tegenover elkaar in de halve finale. parus rob van der zanden Het leek wel een rustdag aan de rand van het Bois de Boulogne. Er hing zelfs geen sensatie in de lucht. Hoewel de Marokkaan Hicham Arazi de eerste set won van Bruguera kwam alles nog op zijn pootjes terecht, 4-6, 6-3, 6-2, 6-1. De 26-jarige Spanjaard is dé enige geplaatste speler (16de) in het overgebleven veld. Rafter tikte Galo Blanco eraf in straight sets, 6-3, 7-6 (7-3), 6-3. Voor Patrick Rafter lijken de Open Franse tenniskampioen schappen de definitieve door braak te worden. In 1993 werd hij door de spelersvakbond uit geroepen tot 'nieuwkomer van het jaar'. En toen hij een jaar la ter met sprongen vooruit ging binnen de top 100 werd de 24- jarige Australiër meteen gelan ceerd als 'The new Pat', de man die Pat Cash moest opvolgen. Hij beleefde in '94 zijn beste jaar, bereikte de 20ste plaats van de wereldranglijst en won zijn tot nu enige ATP-toernooi in Manchester. Maar de aanval ler pur sang loste de hoge ver wachtingen niet in en baarde daarna nauwelijks nog opzien in de tour. Inmiddels is er een andere tennisser van 'down under' die Rafter qua ranking en bekend heid voorbij is gegaan. Mark Philippoussis is pas 20 jaar, maar geldt nu als de kopman van Australië en stond voor aanvang van Roland Garros zelfs vier plaatsen hoger dan Rafter (21 om 25). Hij werd in de vierde ronde uitgeschakeld door Kafelnikov. Patrick Rafter realiseert zich dat hij voor het eerst in zijn leven een halve finale in een Grand Slam-toernooi heeft bereikt. „Ik denk dat de komst van Mark voor mij goed heeft uitge werkt. Hij heeft de aandacht en druk bij mij weggenomen. De media zochten me in '94 en mijn privé-leven ging er gedeel telijk aan", zei Rafter gisteren. In de schaduw van het ser vicekanon gedijt de service-vol- leyer kennelijk beter. Rafter, die verkering heeft met een Neder landse, bereikte nog nooit de kwartfinale van een Grand Slam-toernooi. Nu staat hij bij de laatste vier, nota bene op gravel, de ondergrond die hem niet goed ligt. „Als ik zou mo gen Hezen op welk Grand Slam ik doorbreek dan zouden Wim bledon en Australië de voorkeur hebben. De Australian Open omdat het? mijn thuisland is en Wimbledon omdat daar het tennis is geboren." Maar hij protesteert niet te gen zijn halve finaleplaats in Parijs. 'Amazing' was het woord dat de ontspannen en soms ver legen ogende 'Aussie' steeds be zigde tijdens de persconferen tie. „Het is verbazingwekkend zoals het de laatste weken gaat." In Sankt Polten, het laatste graveltoernooi voor Pa rijs, haalde hij de finale en ver loor van Filippini. Nu blijkt hij op het relatief trage gruis op nieuw te kunnen scoren. Rafter, die op zijn wereldrei FOTO REUTERS zen Bermuda gebruikt als rust plaats, is een man die vrijwel nooit afwijkt van zijn service- volley-spel. Hij is een geboren netbestormer en hoewel hij op Roland Garros wat minder naar voren komt, leunt hij vooral op zijn solide service en uitsteken de volleerwerk. Zijn slagen van achteruit zijn eigenlijk niet bij zonder en zeker niet gevaarlijk. Serveren en volleren is bij hem als brood met beleg. „Serve and volley is mijn kracht, daar moet ik de punten halen." Tegen de Spanjaard Blanco, nummer 111 van de wereld, serveerde hij slechts twaalf aces, maar zijn opslag domineerde in de hele partij. In Australië is gravel niet de gangbare baansoort. „Ze wor den wel gelegd, maar zijn dan erg 'slippery'. Ze maken ze van mierenhopen die platgestampt worden", aldus Rafter, die in Mount Isa (Queensland) ter we reld kwam en opgroeide in een gezin van negen kinderen. Hij houdt meer van hardcourt en gras, al zal de bescheiden tennisser niet roepen dat hij nu op Wimbledon de finale gaat winnen. „Zo werkt het niet na tuurlijk. Dit is gewoon een mooi succes. In Parijs kan ik de finale halen, maar het zal zwaar wor den. Toen ik aan het gravelsei- zoen begon, dacht ik eerder aan een soort vakantie dan aan veel wedstrijden." Het duel tussen Bruguera en de in Frankrijk wonende Marokkaan Arazi begon met vuurwerk, maar ging uit als een nachtkaars. De 23-jarige links- hander, die een ronde eerder stuntte tegen Marcelo Rios en aan zijn beste Grand Slam bezig was, zag in de vierde set dat het verhaal over was en begon steeds meer te goochelen en te kloten met de bal. Dat was aan vankelijk nog wel leuk vanwege enkele schitterende dropshots, maar op het einde werd het weerwerk van de nummer 55 van de wereld van een bedenke lijk niveau. Hij irriteerde zich zichtbaar aan de enorme spinballen van de tweevoudige kampioen Bruguera die de vervelend op springende ballen als geen an der tegen de lijn aan legt, waar door de tegenstander er nauwe lijks nog iets fatsoenlijks mee kan doen. Arazi stond op het eind zelf ook vier meter achter de baseline mee te kreunen en te spinnen. Maar in dat spelletje is Bruguera toch echt de beste in Parijs. Waarschijnlijk tot zondag. I meer aandacht aan jeugdopleiding na 'dubbeledegradatie n» michel van gent 'balmedewerker l panaïden viert zijn vijftigja- jestaan met de last van een r fc>ele degradatie van het eer- ïchttal. „Het zat er wel een jï aan te komen, want het je speelde de laatste jaren briljant, maar het komt dit met het jubileum wel heel ht uit. Ie zou graag een leu- presentje voor je vereniging jn hebben", oordeelt Elly per, die met 45 jaar het jt lid is van de jubilaris. Zij je haar zoon Heiko Locher, In het vlaggenschip speelt, iond van de degradatie op 'eld meteen op om hem te 2n, hoe verschrikkelijk zij rond dat het nogmaals was jelopen. Deze reactie tekent betrokkenheid bij de club tij in tal van functies heeft lpen om de vijftig jaar vol aken. 10 juni 1947 werd De Danaï- j opgericht op het Stedelijk aan de Fruinlaan. 'gebeurde op initiatief van iLtndeleraar G.H. Frederik van leerlingen enthou- had gemaakt voor het korf- 3en|Het 'schoolse' karakter van jlub was nog niet verdwe- toen Elly Locher in 1952 lid I. „Ik ben op m'n veertien- |)ij De Danaïden gekomen at ik op het schoolkorfbal- pooi van Leiden was ge- üd om lid te worden. Te- roordig heb je op die leef- 'lang voor een sport geko- maar dat was toen niet zo .uikelijk. De Danaïden was teg(952 echt nog een school- I een heel select gezelschap, jig er best tegenop om lid te pen, want de meeste leden en allemaal veel ouder dan Öe vereniging had toen net 'twee twaalftallen. Ik weet [heel goed dat ik met twee ere meisjes moest strijden ieen plaats in het eerste en jtrots ik was toen ik werd ge- Pi. Wij trainden toen in een iltuin aan de Da Costastraat pr leiding van Piet Kruit, die r 'IU lmL Het team van de Danaïden dat in 1970 de hoofdklasse bereikte. De 50-jarige bivakkeert inmiddels in de tweede klasse. nog het Nederlands twaalftal heeft gehaald. Dat was één uur in de week, maar wel heel pit tig" In 1957 werd De Danaïden kampioen van de Leidse Korf- balbond, waardoor de club pro moveerde 'naar de landelijke competitie. De Danaïden be reikte in 1969 de hoofdklasse in de zaal en het jaar erop dezelfde afdeling op het veld. Elly Locher maakte deze opmars mee, ook al stond zij door de geboorte van haar zonen Kaj en Heiko en een knieoperatie wel enige tijd buitenspel. Zij zou ook vanwege haar zwakke knieën stoppen, anders had zij nu nog gekorf bald, zo schat zij zelf in. Locher denkt dat de successen voort kwamen uit een combinatie van factoren: „Op een gegeven mo ment kregen wij een aantal le den, waarvan wij als ervaren spelers konden zien dat zij hoog zouden kunnen spelen. Het was zo'n grote talentvolle groep, dat straalde er gewoon van af. Wij trainden ook enorm veel, je was dagen op het veld. Elke zaterdag gingen wij op het veld schieten, zodat wij echt een spatzuiver schot kregen. Verder hadden wij natuurlijk een enorme bof dat Gerard Bos onze trainer werd. Hij sleepte iedereen mee met zijn enthousiasme, wij gingen er allemaal voor. Hij trainde heel veel op kracht en conditie. Dat was echt afzien, maar niemand liep de kantjes eraf. Dat deed je gewoon niet en de sociale con trole was ook groot. Maar je had succes en dat helpt natuurlijk om het vol te houden." Al tijdens haar carrière als speelster begon Locher allerlei functies in de vereniging te ver vullen. Zij was in 1959 zelfs de eerste en enige vrouwelijke voorzitter uit de clubgeschiede- nis. „Een vereniging wordt pas leuk als je iets doet voor die ver eniging. Ik heb tal van ploegen begeleid en in de technische commissie voor de jeugd geze ten, waaivoor ik elke zaterdag zoveel mogelijk jeugdwedstrij den ging bekijken. Dat kost alle maal veel tijd, maar mijn man Tom heeft daar nooit een punt van gemaakt, want hij is ook al jarenlang lid en hij doet zelf ook veel voor de club." Als hoofdklasser was De Da naïden de beste korfbalclub van Leiden, maar gaandeweg trad het verval in. In 1976 degradeer de de club uit de veld-hoofd- klasse na een verloren beslis singswedstrijd tegen Rohda en een jaar later was het ook in de zaal over. Daarna speelde het veelal in de eerste klasse, totdat het in dit jubileumjaar naar de tweede klasse afzakte. „Men zegt dat er in de bloei periode te weinig aandacht is besteed aan de jeugd. Dat is wel waar, denk ik, alhoewel het tweede toch jarenlang in de re serve-hoofdklasse heeft ge speeld, ook nadat we uit de hoofdklasse waren gedegra deerd. De degradaties van dit jaar zijn natuurlijk heel triest, vooral voor de oude garde die de club omhoog heeft gebracht. De grootste problemen waren dat niet iedereen twee keer in de week kon of wilde trainen en dat er veel blessures waren. Het heeft de ploeg op bepaalde mo menten ook niet meegezeten, maar je bent gewoon niet sterk genoeg geweest voor de eerste klasse, simpel genoeg. Het is ook geen drama, hoor, je moet gewoon proberen weer uit deze dip te komen", probeert Elly Locher de terugval te verklaren. Voor De Danaïden is de nega tieve dubbelslag een aansporing om nog meer aandacht aan de jeugdopleiding te besteden. Axel Bouwman is aangesteld om dit te organiseren en te co- ordineren. Elly Locher hoopt als trainster van de jongste pupillen haar steentje aan de wederop bouw bij te dragen. „Ik vind het enig om kinderen die nog niets kunnen te leren gooien, vangen en schieten. Misschien mag ik straks ook mijn kleinkinderen de beginselen van korfbal bij brengen, dat zou helemaal prachtig zijn." tennis» peter klein medewerker Op het B-toernooi van De Munnik kenden oud-hoofd klassers Margot van Overloop en Bionda Zonderop gisteren geen problemen van betekenis met twee exponenten van de nieuwe lichting. Monique van Ark en Carola Veerkamp, bei den vijftien jaar en vorig jaar dominerend in de C-klasse, kregen tegen de oud-A-speel- sters geen been aan de grond. Van Overloop stond slechts drie games af aan Van Ark en Veerkamp hield aan het lesje van Zonderop slechts een ga me over. Het ging trouwens toch alle maal heel snel, gisteren in Lei derdorp. De enige singelaars die aan een derde set toekwa men waren Reinier Hamming en Arjan de Rooij. Deze Bl- single ging uiteindelijk naar Hamming die de derde set overtuigend met 6-1 naar zich toetrok. In C ging de strijd tus sen Daniël Petitjean en Patrick Pracht twee sets lang gelijk op. Petitjean, kandidaat voor de C Masters dit jaar, was in beide sets op de beslissende mo menten net iets sterker. Hoogmade Jarenlang vormde het 'Krom me D(j)oes'-dubbelevenement de opening van het toernooi- seizoen in het district Leiden. De vermoeidheid van de ten- niscompetitie was niet of ter nauwernood overwonnen, of in Hoogmade werd de condi tie opnieuw aan een test on derworpen. Dit seizoen deelt de club aan de Does de eer van het openingstoernooi te zijn met buurman De Munnik. Van concurrentie is echter geen sprake. „We richten ons bewust op een andere doelgroep", licht de wedstrijdleidster naast Frank Snel, Marijke van Eg- mond toe. „Het Kromme D (j)oes-toernooi is dertig-plus gebleven, terwijl veel Leidse toernooien naar het landelijke 35+ overstapten. De mensen, die daar nog niet aan mee kunnen doen, zijn blij bij ons onderdak te vinden." Punten voor de dubbel-Masters zijn in Hoogmade dan ook niet te verdienen. Voor een aantal deelnemers was dat precies de reden, waarom in de twaalfde editie van het dubbelevene- ment wordt meegestreden en niet het 35+ toernooi van De Munnik wordt aangedaan. Twee thuisspelende koppels vatten het dubbelen aan de Does wel heel letterlijk op. Na afloop van hun eerste ronde kwamen Joop van Bohemen met Aad Barmentlo en Frank Boogmans met Wim Zwikker tot de ontdekking, dat ze hun respectieve tegenstanders hadden verwisseld. „Geen probleem", vond Van Eg- mond, die als wedstrijdleidster dit jaar haar tweede lustrum viert. „We hebben de dubbels gewoon over laten spelen. Dan hebben ze dubbel waar voor hun geld." Het kan niet anders of het bericht over die extra beschikbare ruimte moet de zes uitgelote combinaties een beetje pijn doen. CIRCUIT IN CIJFERS De Munnik. HEB1: R Hamming - A. de Rooij 3-6 6-3 6-1. DEB1: M. van Overloop - M. van Ark 6-2 6-1, 8. Zonderop - C. Veerkamp 6-0 6- 1DEB2: A. Wilbrink -1. Bavelaar 6-3 6-3, M. Spoor - A. Blok 6-4 6-4. HEC1: H. de Rooij - D. Brunsveld 6-4 6-2, M. Rooden- burg - A. Honer 6-1 6-1, N. de Jong - W. van Veen 7-6 6-2, D. Petitjean - P. Pracht 7-5 7-5. HEC2: D. van Veen - E. van Preen 6-1 6-3, M, Voskuil-Q. Mouthaan 6-2 6-1. Isch Dagblad nis Circuit ■Qy ^P°"s<v Rahobank L.J. SPORT ALL - IN SPORTSTORE PARFUMERIE DROGISTERIJ cTVIAASDAM SALON DE BEAUTÉ Mercedes-Benz NOTARISKANTOOR Mr. H.H. Augstein Wilhelminalaan 10 2405 ED Alphen aan den Rijn Telefoon (0172)-49 15 94 Telefax (0172) - 49 56 32

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27