Internet in een handomdraai Multi Media Woordenboeken op een schijfje Lingo op je eigen scherm op snee EC: Goud Terug naar Hussein in Bagdad DONDERDAG 5 JUNI 1997 167 Naslagwerken lenen zich uitstekend om te worden opgesla gen op compact disk. Misschien zelfs wel meer dan wat ook. Encyclopedie- en zijn daarvan na tuurlijk een prachtig voorbeeld. Ook woordenboeken op cd-rom zijn een mooie vinding. Een dikke pil wordt ver vangen door een simpel, zilverkleurig schijfje en het aardi ge daarvan is, dat die in principe ge woon in de kast kan blijven staan. De woordenboe ken van Transword kunnen namelijk simpel op de harde schijf worden gezet en voor wie regel matig bepaalde boeken gebruikt en niet om een beetje schijfruimte verle gen zit is dat een ideale oplossing. En er is een nóg mooie re oplossing. De woordenboeken kunnen met een icoon worden opgenomen in de functiebalken van WordPerfect of Word. Transword heeft daarbij een klein pro bleem en dat is de enorme snelheid, waar mee de fabrikanten van tekstverwerkers nieuwe versies op de markt brengen. Een test om de Nederlands-Engelse Van Dale op te nemen in de (Engelse) Word 97 verliep daardoor niet vlekkeloos, maar via de help desk was het euvel snel verholpen. Wie een woordenboek op deze manier trans: word NÖDN NE Nederlands Ensels Verkooppuntei Overdrives j De MMX Overdrive Chip vJ Intel, die de snelheid van tl gere Pentiums opvoert en i versnelde multimediamogij lijkheden geeft, is op een b perkt aantal adressen ver krijgbaar. De chip is te koojj bij alle filialen van de Com" puter Company, waaronde! die in Den Haag en Amster dam. Eveneens bij MemorJ Upgrade International, bu« ness to business, in Eindhd ven. Ook kan de chip word besteld bij de postorderbe drijven Inmac/Microwa- rehouse in Amsterdam eni( Soft/Hardware in Amstel- veen. In de toekomst zal ht aantal verkooppunten won den uitgebreid. wil gebruiken, dient het boek en de tekst verwerker op te starten. In welke volgorde ook. Vervolgens kan naar een bepaald woord worden gezocht, maar een vertaling is ook te vinden door het woord in het Ne derlands te selecteren en dan het woorden boek te raadplegen. Naast de standaardwoordenboeken brengt het in Arnhem gevestigde Trans word ook boeken uit met vaktaal, han delscorrespondentie en de Schrijfhulp van het Cito is vier talen. Voor bedrijven Voor bedrijven en instellingen hebt wij pakketten op maat Hierdoor kj u met uw bedrijf economisch en efficient gebruik maken van Inteml Wij verzorgen o.a.: Koppeling bed| snetwerken „Ondemand", aanvraaj domainnaam. IJUCP abonnement! Facility'Management Hosting el Voor particulieren 1 Meteen particulier abonnement h<j u onbeperkt toegang tot Internet eij mogelijkheid om een (met com- merciële) homepage te maken. Ert geen toeslag op het aantal uren off de hoeveelheid dataverkeer. IIIIIUMISEimCES!" Toen Maurice de Hond in november 1995 zijn boek B 'Dankzij de snelheid van het licht' voor het eerst pre^ teerde, hebben velen zich op het achterhoofd gelaabj beid. Wat zocht die oud-betaald voetbalarbiter, die kend was geworden door opiniepeilingen nu opeens» daar op de digitale snelweg. Het zal allemaal wel, da<[ ten zij die het woord computer nauwelijks konden schrijven en door De Hond tot digibeet werden getra formeerd. Anderen zagen in de beweringen van De Hond een parallel met de gedachten van Nostradami We weten allemaal dat daarvan veel is uitgekomen ei van wat Maurice de Hond in 1995 beweerde is ook a| nodige bewaarheid geworden. Dusdanig zelfs dat del teur besloot het boek niet zó maar voor de vijfde keel laten herdrukken, maar het flink aan te passen. Vand dat nu geheel in stijl met het computerjargon \t sie 2.0 in de winkel ligt. Echt moeilijk is het niet. Internet, maar een beginner raakt nog wel eens het spoor bijster in de wereld van e-mail, browsers en plug-ins. Vandaar dat de Cursus Internet van Davilex of de in teractieve thriller Moord op Internet van Kosmos, ook een soort cursus, ge schenken uit de hemel kunnen zijn. Davilex staat bekend om zijn gebrui kersvriendelijke programma's en de Cursus Internet stelt op dit punt dan ook wederom niet teleur. Aardig is dat je om de cursus te kunnen volgen geen abonnement op Internet nodig hebt, maar dat je toch kunt rondkijken op het net omdat Davilex een groot aantal pagina's op de cd-rom heeft gezet. De cursist wordt aan de hand meegeno men en de geheimen van Internet worden stapje voor stapje ontsluierd. Dat gaat met behulp van film- en ge luidsfragmenten en volledig interactie ve oefeningen. Er is ook een uitgebreid Internet-woordenboek aanwezig en er kan na afloop van de cursus een exa men gedaan worden. De Cursus Inter net maakt gebruik van Internet Explo rer 3.0 van Microsoft, en deze 'brow ser' wordt dan ook op de cd-rom mee geleverd. De cursus kan echter ook aan de hand van Netscape Navigator, de meest gebruikte paginazoeker op In ternet, worden gedaan. De verschillen tussen deze twee 'browsers' zijn niet zo heel erg groot. Wat veel mensen nogal eens verge ten is dat deze paginazoekers werken in Windows 3.11 of '95 en dat een be hoorlijke kennis van Windows eigen lijk heel belangrijk is, voordat je je echt kunt verdiepen in Internet. De Cursus Internet maakt de basisbegrippen dui delijk: e-mail ontvangen en verzenden, het World Wide Web, homepages en nieuwsgroepen, ze komen allemaal aan bod. Oefeningen k unnen door de computer in zijn geheel worden voor gedaan, zodat zelfs de meest hardleer se cursist er uiteindelijk uit moet kun nen komen. De Cursus Internet is ge richt op beginners en gaat dus niet al te diep. Het verdient aanbeveling een goed boek te kopen na de cursus, om de kennis van het Internet verder aan te scherpen. De beste training is ver volgens natuurlijk het gebruik van het echte Internet. Moord Het boek/diskette Moord op Internet is een geheel andere, veel speelsere manier om Internet onder de knie te krijgen. Een abonnement op Internet is bij deze 'cursus' noodzakelijk. De cursist wordt een detective, die op In ternet naar een aantal sleutels moet zoeken om een geheimzinnige moord op te lossen. Het verhaal is geschreven door Terrance Dicks, schrijver van Dr. Who-verhalen. Samen met Julian Ellison van de BBC Networking Club heeft hij een interactief moordmysterie in elkaar gezet. Om een stukje van de puzzel te vinden is een bepaalde han deling op Internet nodig, waardoor de detective tegelijkertijd veel opsteekt van e-mail, het World Wide Web, ge luid op Internet en dergelijke. Als de goede sleutel is gevonden kan het vol gende hoofdstuk van het vijftiendelige verhaal van Internet worden gehaald. Overigens staan de oplossingen ook achter in het boek, maar het is niet de bedoeling om voortdurend te gaan spieken. Op die manier steekje name lijk niet zo veel op van de 'verborgen' cursus. 'Moord op Internet' kent drie tech nische niveaus. Groen voor beginners. Oranje voor mensen met enige erva ring en Rood voor gevorderden. Hoe wel het boek Nederlandstalig is is een goede kennis van de Engelse taal noodzakelijk, omdat de bijbehorende website Engelstalig is. Moord op Inter net is een unieke manier om met In ternet om te gaan, maar voor begin ners minder geschikt. Boek en diskette worden uitgegeven door Kosmos in Utrecht, tel. 030- 2349211. Het boek kost ƒ49,50, ISBN 90-2159-400-5. Moord op Internet is te vinden op het adres www.murder.tecc.co.uk. FB Easy Computing geeft een aantal mooie reeksen uit.L genlijk voor elk niveau wel iets. Beginners kunnen kif voor de Makkie-reeks, de wat meer gevorderde voori Direct-boeken en wie het naadje van de kous zoekt, j, terecht bij de reeks Hèt Boek. In die serie verscheneij, centelijk andermaal twee boeken: over Internet en oj] Windows NT 4. Dat laatste is natuurlijk nog niet echf geburgerd, maar (semi) zakelijk is veelal de keuze ge[ maakt om Windows 95 over te slaan en direct de stag maken van 3.11 naar NT. De titel van de serie is bep| niet overdreven, want je zult heel diep moeten gravejj om een onderwerp te vinden, dat niet uitvoerig work behandeld. Prima naslagwerken voor de gebruiker, zich niet moet laten afschrikken door de ruim zevenjj derd pagina's en het bijbehorende gewicht. Hèt Boek Internet. Uitgever: Easy Computing. ISBN: 90£ 5167-136-9. Prijs: 69,00. Hèt Boek Windows NT 4. Uitgever: Easy Computing. ISC 90-5167-125-3. Prijs: 79,00. De onverbeterlijke Saddam Hussein heeft voor de tweede keer Koeweit veroverd. De 'Dief van Bag dad' heeft zich dit keer beter voorbereid en dreigt in geval van een interventie zijn massavernieti gingswapens op het westen los te laten. Dit fictie ve scenario is de aanleiding voor een nieuwe mi litaire vluchtsimulator, 'Back to Bagdad' geheten. Het is aan de speler om de 'dolle hond van Irak' een nieuw lesje te leren in zijn geavanceerde F- 16C Block 50 jachtbommenwerper. Tot op heden was Falcon 3.0 van Spectrum Holobyte de meest realistische vluchtsimulator voor de F-16, de zeer wendbare straaljager waar mee ook onze eigen luchtmacht vliegt. Tot Fal con 4.0 op de markt komt heeft Back to Bagdad die eer voorlopig voor zich opgeëist. Het spel, af komstig van softwarehuis Military Simulations Inc. is rechtstreeks afgeleid van de vluchtsimula- toren van de Amerikaanse luchtmacht. Dit bete kent niet alleen dat het spel er zeer goed uitziet, maar ook dat het een stuk moeilijker is om de F- 16, toch al niet het makkelijkste vliegtuig, te vlie gen. In Falcon 3.0 kan je onder alle omstandighe den bommen afwerpen, maar in Back to Bagdad krijg te ook te maken met realistische factoren als duikhoek en zwaartekracht. Daardoor kun je soms niet eens je 'eitjes' kwijt. Uniek is de moge lijkheid om een tactische kernbom mee te ne men, waardoor je in een keer een groot gebied kunt vernietigen. Handig voor piloten die haast hebben. Maar het spreekt vanzelf dat je dergelijke bommen om politieke redenen niet zo makkelijk meekrijgt. Wie overigens denkt ongehinderd boven Irak rond te kunnen vliegen komt bedrogen uit, want in tegenstelling tot Desert Storm I blijken er in deel II nog heel wat Iraakse Migs rond te vliegen die je het leven behoorlijk zuur kunnen maken. En verder blijven het Iraakse luchtafweergeschut en luchtdoelraketten voor een constante dreiging zorgen. Back to Bagdad bevat veel interessante trainings missies, waarvan sommigen rechtstreeks zijn ontleend aan in werkelijkheid uitgevoerde mis sies tijdens Desert Storm. De doorgewinterde pi loot zal zich vooral kunnea uitleven tijdens de jacht op de onberekenbare Scudraketten. Wie vindt dat hij voldoende geoefend heeft gaat in ac tieve dienst en dan begint het spel pas goed. Back to Bagdad is een uitdagende vluchtsimulator en wie weet kan de opvolger van 'Storming Norman' het karwei nu wel afmaken. Systeemeisen: min. Pentium 90 Mhz, 16 Mb Ram, SVGA, cd-romspeler. Goede joystick aanbevolen. dat eigenlijk op de nominatie staat geheel te v erdwijnen. F'hilips bracht wellicht daarom een cd- rom versie uit van Lingo. Het is de vijf-let ter variant, maar de moeilijkheidsgraad is op te voeren. Het is best leuk spelen op de pc en wat vanuit je luie stoel zo simpel lijkt ('dat ze dat niet zien!!') blijkt in werkelijk- hei d soms nog knap lastig. Deze vorm van Lingo is op allerlei manieren in te stellen. En wie de stem van de quizmaster even zat is, maar de andere geluiden wèl wil horen, hoeft maar even naar instellingen te gaan en het is zo voor de Boulangé Minimum systeemeisen: 486 DX/66 Mhz, 8 Mb ram, geluidskaart, grafische kaart (beide 8 bits) 256 kleuren, cd-romdrive en Windows 3.11 of hoger. Wie Internet zegt, zegt 'zoeken naar'. Daartoe zijn n« tuurlijk tal van methoden, maar welke je ook kiest, ei] handigheid (en vooral logisch nadenken) is een absct eis. Op het Internet zijn ook diverse indexen te vindef die een goede leidraad vormen. Die van Planet en hfji gemeen Dagblad bijvoorbeeld. Sybex koos ervoor o» Internetter te bedienen middels een boek. Dat is eei^ mooi streven, maar boeken met een dergelijke inhol verouderen (met dank aan De Hond) met de snelhei" van het licht. Internet Gids Nederland is vanzelfsprel best bruikbaar, maar de kans dat allerlei adressen nil veranderd zijn, is erg groot. Bovendien kan geen enlf boek compleet zijn. Dit werk van Stefan Arts is niet d- eerste poging en voor de prijs hoefje het niet in de w kei te laten liggen. Maar welke uitgever durft de stapf, zetten naar een losbladige uitgave, waarop je je kunip abonneren, zodat je (pak weg) elke drie maanden eej' update krijgt? Internet Gids Nederland. Uitgever: Sybex. Auteur: Stefar Arts. ISBN: 90-4190-007-1. Prijs: 29,00. Je hebt van die televisiespelletjes, waarvan je met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kunt aannemen dat ze moei teloos het volgende millennium halen. Lin go is zon spelletje. Vijf keer in de week vijf- letter-woorden en op z.aterdag de aflevering voor bollebozen met zes-letter-woorden. En die Francois Boulangé lijkt er ook geen ge noeg van te krijgen. Al een hele tijd geleden bracht Philips een versie uit voor CD-i, maar algemeen wordt aangenomen dat dit project tot zoals dat i/) vakkringen heet de bleeders behoort van het bedrijf. Een product dus waaraan nauwelijks iets wordt verdient (als dat al het geval is) en Easy Computing verwierf de af gelopen jaren in ons land vooral bekendheid door de niet-afla- tende reeks computerboeken, die in hoog tempo werd uitge geven. Boeken letterlijk in aüe soorten en maten. Voor begin ners en voor gevorderden. Met dat werk gaat EC natuurlijk ge woon door, maar er is een nieu we activiteit bijgekomen: het uitgeven van goedkope softwa re, bestemd voor de huis-tuin- en-keuken-gebruiker. Geen in gewikkelde programma's, maar simpel leuke dingen. De samenwerking met het Duit se Data Becker, het moederbe drijf van vrijwel alle boeken, leidde tot het verspreiden van de software-reeks Gouden Serie, waarvan eerder de rechten la ge n bij Domus. Dat bedrijf werd echter recentelijk overgenomen door The Learning Company uit de VS, waardoor de gelegenheid ontstond hoogwaardige pro gramma's te gaan uitbrengen. He-t afscheid van de Gouden Se rie zal daarom geen pijn heb- be n gedaan. EC kreeg derhalve de kans om zich ook op deze markt te gaan manifesteren en deed dat in eerste instantie met een heel aardige reeks, die voor al bij de knutselaar zal aanslaan. Bijvoorbeeld het maken van bri efpapier, dat er heel profes- sio neel uitziet. Naast tal van voorbeelden is het mogelijk om je i?igen ontwerpen te maken en oo k op te slaan. Afdrukken kan zowel in kleur als in zwart-wit. Wie zijn brieven extra leuk wil maken kan zijn lol op met de cd:5 vol clipart. EC kwam voor als nog met twee sets. Een the met horror om ontvangers flink schrik aan te jaren en eentje met erotische plaatjes voor de meer ondeugende post. De te keningen blijven overigens ruim binnen de grenzen van de fat soensnormen, al zou je voor een brief naar je tante in Stap- rst misschien beter voor een anher plaatje kunnen kiezen. Ee tl heel aardig schijfje is ook Leuke Desktop. Nou, de naam zejjt het natuurlijk al. Op tal van meinieren kan een einde wor den gemaakt aan dat toch saaie bu reaublad van Windows. Je hu idige, originele desktop blijft echter bewaard, zodat je altijd weer terug kunt. De verschillen de varianten zorgen gelijktijdig voor andere logos voor mijn computer, de prullenbak, enz., terwijl ook de muisaanwijzer (h«ït pijltje) en het zandlopertje veranderen. De Gouden Serie van Easy Com- puting gaat vergezeld van een kl ein, overzichtelijk instructie boekje. Alle programma's kosten 39,95. JvdN Gewoon afdrukker en schrijven!

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 24