De Brandende Man: Aardige tips voor Robert Moszkowicz Boeken Phillip Margolin Spanning voelbaar in nieuwste thriller van John Lescroart Adembenemende thrillers John Case en Ken Follett DE% ACHTSTE DM ébbif- mm Vrouwenborst was eeuwenlang 'in handen' van mannen IQNDERDAG 5 JUNI 1997 144 fmillip Margolin: rechttoe rechtaan naar bevredigende finale )il het zwarte schaap van de familie Moszkowicz, Robert gro,"roorheen Baruch), het ooit nog goed maken met de pa- h: familias, papa Max, dan doet hij er goed aan het eerktste boek van de Amerikaanse thrillerauteur Phillip rg Jargolin ter hand te nemen. In De brandende man doet l52,5vocaat Peter Hale verwoede pogingen de ernstig ver- ioorde relatie met zijn vader Richard, eveneens advo- nerjat, te redden. Wellicht heeft De brandende man voor laarobert Moszkowicz enige bruikbare tips in petto. THRILLERS RECENSIE PETER KUUT Hip Margolin De brandende man. Uitgeverij Meulenhoff, 383 pag., 39,90 Phillip rgolin Rookgordijn. 90 pagina's. Dit boekje wordt in de maand juni, Maand van het innende Boek, cadeau gedaan bij besteding van 29,50 aan boeken in de boekhan del ultii stuk isdfoszkowicz jr., die onlangs nog ter%d beboet wegens de botte Zl)n!jegening van een advocaat- ierwp'g'a^re' verspeelde het krediet j zijn vader nadat hij wegens lude was veroordeeld. Straf eiter Margolin laat zijn Peter 'ed#le gigantisch uit de bocht tegen bij een proces tegen een Den tuisportonderneming. Door >n ongelooflijke blunder van hooghartige advocaat loopt v, e^n arme weduwe miljoenen ngqn schadevergoeding mis. Va- enkar Richard, net hersteld van f vrcin hartaanval, vindt dit onver- lieflijk, ontslaat Peter, ont neemt 'm zijn Porsche, schrapt zoonlief uit zijn testament en verbant hem naar Whitaker, een klein stadje in de staat Oregon. Vader zorgt er nog wel voor dat hij er als pro deo-advocaat aan de slag kan. Binnen de kortste keren krijgt Peter via zijn oude schoolvriend Steve Mancini een ingewikkelde zaak toegewezen. Hij neemt de verdediging op zich van de geestelijk labiele Gary Harmon, van wie via de Amerikaanse va riant van de Zaanse verhoorme thode de bekentenis is losge peuterd dat hij de brute moord op een studente heeft Tegelijk met het besef"dat Gary onmogelijk de moordenaar kan zijn, dringt het tot Peter door dat zijn cliënt de doodstraf bij na niet meer kan ontlopen. Hij komt tot inkeer, werpt zijn mas ker van arrogantie af en besluit koste wat kost zijn cliënt te red den. Margolin is allesbehalve een mooischrijver. Rechttoe recht aan, zonder zich ook maar er gens aan hoogstaande stilisti sche manoeuvres te bezondi gen, vertelt hij zijn verhaal met personages die soms regelrech te karikaturen zijn. De branden de man leest echter vlot weg, de verrassende wendingen zijn niet van de lucht en de finale is uitermate bevredigend. Het boek zal zeker z'n diensten be wijzen tijdens een treinreis van bijvoorbeeld Maastricht naar Den Helder. Rookgordijn Dat geldt in zekere mate ook voor Rookgordijn, het ge schenkboekje van de CPNB dat Margolin schreef voor de Maand van het Spannende Boek. Met deze kanttekening dat slechts een treintrip van Kropswolde naar Nieuweschans al ruim voldoende is om dit werkje te kunnen doorgronden. In Rookgordijn vertelt advo caat Alan Parks van de ontvoe ring van de rijke mevrouw Schurr, een kidnap die fataal af liep. Parks' cliënt Paul McCann, een projectontwikkelaar wordt beschuldigd van het misdrijf. En natuurlijk duiken ook hier ge noeg vogels van verdacht pluimage op, die eveneens de ontvoering op hun geweten Phillip Margolin zouden kunnen hebben. Maar is McCann wel zo onschuldig als advocaat Parks denkt? Margolin hanteert ook hier zijn vaste formule: een /lotte stijl, verrassingen te over en een behoorlijke intrige. Maar even als de voorgaande geschenk boekjes van Dean Koontz en publiciteitsfoto Elizabeth George, voelt ook Rookgordijn aan als een 100 chloorvrij wegwerpboekje. Kan er in het vervolg echt niet wat meer geld in gestoken worden, zodat ook de spannende ca deauboekjes ook maar een frac tie van de allure krijgen van Het Boekenweekgeschenk? THRILLER RECENSIE ARNO RUITENBEEK/GPD anephn T. Lescroart. De kleur van gerechtigheid Uitgeverij Van Holkema Warendorf. Prijs 29,90 sse.l tacisme is van alle dagen. Het kwaad is ook iveral, al zal iedereen als eerste aan de Verenig- Staten denken. Haal in gedachten de beelden twl[jp van films als In the heat of the night (met Sid- jituiey Poitier) of Mississippi Burning (Gene Hack- 71 -nan) en de beklemmende sfeer is meteen voel- laar. Die adembenemende spanning is terug te Boisinden in De kleur van gerechtigheid van John T. escroart. In Lescroarts vorige (rechtbank-)thrillers, Het ren'!3<? jurylid en Keihard bewijs, stond advocaat en 1dahedebareigenaar Dismas Hardy in het middel punt. Nu is hij een van de vele figuranten in een uiterst smerig politiek spel. Daarin eist Hardy's vriend, politieman Abe Glitsky, de ondankbare hoofdrol op. De ervaren hoofdinspecteur en chef moordza ken Glitsky is er heilig van overtuigd dat de blan ke Kevin Shea onschuldig is aan het lynchen van de zwarte advocaat Arthur Wade. Sterker, Shea heeft geprobeerd Wade te redden, al spreken alle (leugenachtige) getuigen en aanwijzingen tegen •hem. Het misdrijf is koren op de molen van de zwar te senator Loretta Wager. Zij bombardeert Wade tot martelaar van de voortdurende strijd tussen blank en zwart. Als het even kan, moet Shea han gen. Vindt de senator, die het woord 'misbruik' lijkt te hebben uitgevonden. Loretta's grootste slachtoffers zijn haar dochter Elaine, beginnend officier van justitie en haar ex- minnaars: de zwarte officier van justitie Chris Locke en Glitsky (half jood, half neger). Voor Glitsky is het helemaal een rampzalige periode. Zijn vrouw is net overleden en zijn drie zoons zijn vaders overdreven bescherming beu. Toch levert dit boek één geheel onverwachte winnaar op. De rassenrellen in San Francisco vormen een tegelijk angstaanjagend en prachtig decor voor de problematische relaties tussen bij voorbeeld Glitsky en de Wagers of Shea en zijn drankzuch tige raadsman Wes Farrell. En net als Mchael Connelly onlangs weer zo fijntjes deed in De dichter, laat Lescroart niet onbesproken hoe po litie en FBI elkaar voor de voeten lopen. Eens te meer bewijst Lescroart (50) tot de besten van de Amerikaanse thrillerauteurs te ho ren. Voor dat succes heeft hij hard moeten knok ken. Hij had vroeger veel slecht betaalde baan tjes: medewerker op een advocatenkantoor, lekstschrij ver, barkeeper, directeur van een joods bejaarden tehuis, popmuzikant. Sommige dingen moest hij tegelijk doen om aan de kost te komen. Zijn eerste vier boeken verkochten voor geen meter. In 1989, het jaar waarin hij de moedige beslissing nam toch fulltime schrijver te worden, werd de geestelijke vader van Hardy en Glitsky geveld door nekkramp. De dokter geloofde zijn ogen niet, toen Lescroart opkrabbelde. De wonderbaarlijke genezing was de omme keer in he t leven van de, met zijn vrouw en zeven kinderen in het Californische Davis woonachtige kunstenacir. Acht van zijn romans werden buiten de VS uitgebracht. Financiële zorgen hebben de Lescroarts niet meer. start! THRILLERS RECENSIE ARNO RUITENBEEK/GPD John Case De achtste dag. Uitgeverij De Boekerij Prijs 34,90 Ken Follett. De der de tweeling Uitgeverij Van Holkema Warendorf. Prijs 34,90 Klonen, genetische manipulatie, erfelijkheidsonderzoek. Bran dend actuele thema's, die uit muntend worden behandeld in twee loeispannende thrillers. De een, De Achtste Dag, is van een Amerikaanse debutant in het genre die schrijft onder het pseudoniem John Case. Num mer twee is van de hand van de wereldberoemde Brit Ken Fol lett en draagt de titel De Derde Tweeling. Alles wat de reclames over deze kersverse producten zeggen, is waar. Cases werk kreeg van de uit gever de vlag 'De explosieve bestseller' mee. Niet de minste in het schrijversvak, Norman Mailer, noemt De Achtste Dag virtuoos. Daar valt eigenlijk niets meer aan toe te voegen. Het verhaal, lopend als de TGV, beschrijft de zoektocht in de VS en Europa van Joe Lassi- ter naar de moordenaar(s) van zijn zus en zoontje. Lassiter, net als zijn geestelijke vader direc teur van een internationaal bu reau dat gevoelige informatie vergaart, belandt zodoende in een slangenkuil. Een strenge rooms-katholieke orde probeert op beestachtige wijze de sporen van een wereldschokkend expe riment uit te wissen. Case roept de vraag op of bio medische vooruitgang de mens heid wel zoveel zegen zal bren gen. Zijn kritiek op de voort schrijdende wetenschap druipt net als de spanning van de pagi- JOHN CASE na's. Het zal de auteur een mas sa vijanden opleveren. Het is daarom begrijpelijk dat hij elk interview tol nu toe categorisch van de hand wijst; hij voelt er niets voor zijn ware identiteit te onthullen. Balanceren Jeannie Ferrami onderzoekt in De Derde Tweeling op haar uni versiteit of criminaliteit erfelijk is. Wat voor haar aanvankelijk een 'gewone' opdracht lijkt te zijn, draait snel uit op een le vensgevaarlijk balanceren op een scherpe staaldraad. Met de 'proefkonijnen', gescheiden op gevoede tweelingen, is het nodi ge aan de hand. Ultrarechtse politici streven naar een nieuwe Amerikaanse samenleving, waarin de ge kleurde armen zich niet meer kunnen voortplanten en perfec te baby's slechts voorbehouden zijn aan de blanke gegoe de burgers. Het riekt naar het geknoei van SS-arts Mengele. 'Een sensationele biotrech- thriller' heeft de uitgever Fol- letts nieuwste gedoopt. Klopt als een zwerende vinger. De man van memorabele romans als Door het oog van de naald, Code Rebecca, Sporen naar de dood en Nachtvlucht slaat weer onbarmhartig toe. Karakters, dialogen, plot en ontknoping zijn in deze twee pareltjes even sterk. Het groot ste pluspunt is dat zowel Case als Follett hun research over de ze moeilijke onderwerpen kun dig hebben verpakt, zodat zelfs de grootste leek niet op een dwaalspoor wordt gebracht. De Achtste Dag en De Derde Twee ling zijn verplichte literatuur voor de nakende zomervakan- tarilyn Yalom beschrijft de borst van zoet kersje tot voertuig van commercie en angst BOEK INTERVIEW IS wi BERRIT DE LANGE/GPD IS %ilyn Yalom De geschiedenis van de ist, Westerse beeldvorming door de Boeven heen. 320 pagina's Uitgevenj De fo. Prijs 69,90 (tot 1 augustus '97, daarna 79,90). lluptueus, kogelrond, par- antige puntjes of uitgeran- 3 kinjerde pronte prammen. De 3P&buw die 's ochtends voor de 3 en[egel een al dan niet tevreden k dejk weipt op haar decolleté zal >h waarschijnlijk niet realise- 0 dat haar uitstulpingen van Jdsher middelpunt zijn van IgaJcinatie. Vrijwel niets heeft b. ior de eeuwen heen zoveel aanrschillende betekenissen ge ld als de vrouwelijke boezem. 1 vraag is alleen: van wie is de ipejft? :n. lOe Amerikaanse professor en 3urlprijfster Marilyn Yalom komt ^erh|haar boek De geschiedenis 3iSCf' de borst, Westerse beeldvor- ing door de eeuwen heen tot >711 conclusie dat de vrouwelijke jrst eeuwenlang 'in handen' is iveest van mannen. Mannen metpaalden of vrouwen hun genschap over haar zowel be wierookte als verguisde li chaamsdelen... 'We weten erg weinig over wat vrouwen in vroeger tijden werkelijk hebben gedacht, en praktisch niets over wat ze dachten over hun lichaam. Wat ons is overgeleverd via litera tuur, beeldende kunst en open bare documenten is over het al gemeen gefilterd door een op mannelijke ogen afgestemde lens Maar waar was de vrouw in dit alles? Wat dacht zij, wat voelde zij?', zo vraagt Yalom zich af. Historisch perspectief Op zoek naar een antwoord op die vraag, plaatst Yalom de boezem in een historisch per spectief en stipt zij over een tijdsspanne van 25.000 jaar de momenten aan waarop een specifieke opvatting over de borst postvatte in de Westerse verbeelding, waardoor de ma nier waarop ze werd gezien en afgebeeld, veranderde. De reis begint bij de Paleolithische go dinnen en eindigt bij de vrou- De Junon verkleinende beha. Uit een programma van de Ballets Russes, 1912: 'onmisbaar voor zwaar gebouwde vrouwen', illustratie uit boek etzijrsten mochten tonen, waren wenbeweging. De gekozen in- kar1ast met medisch onderzoek, Jïldden vrouwen af op schil- raa|rijen, dichtten over de vrou- lijke boezem en bedachten paste bedekkingen. Keurslij- derjp als het korset en later de en'|stehouder ontsproten aan g 63i mannelijke brein. En man- at gaven de borst zijn eroti- he lading. Toch kreeg de -nd|iuw vooral de afgelopen itig jaar steeds meer zeg valshoek levert een fascinerend en veelzijdig beeld op van de vrouwenborst in veel meer hoe danigheden sociaal, cultu reel, godsdienstig, moreel, com mercieel dan alleen als seksueel ornament. Via de heilige borst, de eroti sche borst, de politieke borst, de psychologische borst, de com merciële borst, de medische borst, de bevrijde borst en de borst in crisis schetst de docen te Vrouwenstudies de uiteenlo pende functies en verschij ningsvormen die de borst in het verleden heeft gekend. De hoofdstukken zijn gelardeerd met prachtige afbeeldingen van vrouwen in de kunst, fragmen ten van gedichten en foto's. „Ik was verbaasd dat nie mand eerdér in de geschiedenis van de borst is gedoken", zegt Yalom. „Er zijn wel boeken over 2e plaat laat zien op welke wijze de Duitse arts Lorenz Heister een gezwel uit een borst verwijderde dan sl een borst amputeerde, en toont tevens de instrumenten die hij gebruikte. illustratie uit boek borstkanker of over borstvoe ding, maar één werk dat alle as pecten behandeld is nooit ver schenen". De geschiedenis van de borst overstelpt ons niet alleen met wetenschappelijk verantwoorde informatie over de boezem, maar is ook nog eens buitenge woon amusant leesvoer. Zo werden vrouwen aan het einde van de negentiende eeuw al aangespoord hun bezit in vol ornaat te tonen. Voor dames met een wat minder pronte voorgevel was er toen al een wonderlijke vergrotingskuur: de Bust Developer, bestaand uit een crème, een lotion en een voorwerp van nikkel en alumi nium gelijkend op een goot steenontstopper. De Renaissance in Frankrijk en Italië heeft het vrouwelijke naakt, en met name de borsten, tot middelpunt van de hoog- culturele erotiek gemaakt. Klein en stevig van stuk was het ide aal en de dichters brachten de borsten graag in verband met velerlei soorten aanlokkelijk fruit en flora: van rozenknopjes tot zoete kersjes en van ivoren bollen tot blanke lelies en me loenen. Niet verwonderlijk dat later ook minder verheffende synoniemen als prammen, memmen, tieten en zelfs uiers uit mannelijke pennen vloei den. Dat de borst ook een opvoe dende functie had werd ten tij de van de erotisering oveiigens niet vergeten. Vrouwen Liit de hogere klassen vertrou wden hun pasgeborenen toe aan min nen, zodat hun eigen borsten aanlokkelijk bleven voor de veeleisende echtgenoot. Iri de Renaissance bestonden er twee soorten borsten, schrijft Y alom. 'De stevige, 'deftige' borsten van de hogere standen die: voor het plezier van de man be doeld waren, en de volle, melkgeven de 'ordinaire' borsten vein de vrouwen die hun kinderen en die van hun welgestelde werk geefster zoogden.' De huiselijke borst Een heel hoofdstuk, 'De hui selijke borst', is gewijd aan het HoUandse gezinsleven i n de zestiende en zeventiende eeuw. Het gezinsgeluk kwam hier op de eerste plaats en daarbij hoor de uiteraard de zorg van de moeder voor haar baby. „Dat hoofdstuk heb ik op het laatst nog toegevoegd omdat de Hol landse opvattingen over borst voeding zoveel verschilde n van die elders in Europa", zejjt Ya lom. „In Nederland werd het toegejuicht als de moeder haar baby zelf zoogde. Ik lees geen Nederlands, dus moest ilk veel baseren op schilderijen van Hollandse meesters en vertalin gen. De duik in de Nederlandse cultuur was een echte ontdek kingsreis Toch plaatst Yalom ool.< een kanttekening bij het nobele streven van de Hollandse moe der om haar eigen kroost te voeden, er speelden mogelijk meer factoren dan van medi sche, sociale of religieuze aard een rol. 'Toch is het wellicht de Hollandse huisvrouwen en hun echtgenoten niet ontgaan dat het een onnodige uitgave was om een min te betalen terwijl men over gratis melk kon be schikken uit de borsten van de biologische moeder'. Nobele opvoedingstheorieën dienden misschien slechts als dekmantel voor Hollandse krenterigheid. Schilders werden door Hol landse en Vlaamse vrouwen met veelal pronte boezems ge- inspireerd tot een heel nieuw ideaal. 'Voor het eerst in de ge schiedenis sinds de prehistori sche godinnen raakten grote borsten in de mode', schrijft Ya lom. Keurslijf Tegenwoordig doet hei goed gevulde decolleté nog steeds opgeld. In het hoofdstuk 'De commerciële borst' veranderd Marilyn Yalom: „Ik was verbaasd dat niemand eerder in de geschiedenis van de borst is gedoken". Yalom van geamuseerd vertel ster in betrokken strijdster te gen het keurslijf waarin mode, Tnedia en de man de vrouw pro beren te wringen. 'Het gezicht met de expressieve mond en ogen (de 'vensters van de ziel', in Dante's prachtige taal) doet er niet meer toe. Want wie heeft er tegenwoordig nog een ziel? Het enige dat overblijft zijn de borsten, en voor sommigen is dat blijkbaar goed genoeg'. Yalom: „Het ideaalbeeld van nu is een vrouw met grote borsten, maar met slanke heup en en dijen, Voor de meeste vrouwen is het onmogelijk aan dat beeld te voldoen. Vrouwen zijn erg ongelukkig met hun li chaam. Ik vind het een uiterst zorgwekkende ontwikkeling dat zij hun toevlucht nemen tot omstreden 'oplossingen' als borstimplantaten en andere cosmetische ingrepen' Verder krijgt de strijd van de vrouwenbeweging voor zelfbe schikking prominent aandacht. Van de bh-verbrandingen eind zestiger jaren en de geëmanci peerde afbeeldingen van de borst door vrouwelijke kunste naars tot het recht van vrouwen zelf te beslissen welke behande ling wordt gevolgd als borstkan ker wordt geconstateerd. „Zon der de vrouwenbeweging had ik dit boek waarschijnlijk niet ge schreven", zegt Yalom, zelf ge matigd feministe. Crisis Uit de titel van het laatste hoofdstuk 'De borst in crisis' blijkt dat Yalom niet erg hoop vol is gestemd over de toekomst van de vrouwelijke trots. 'De borst als tijdloos symbool van geslachtelijkheid, leven en voe ding moet nu strijden met de tegenovergestelde betekenis die zij ook heeft: het voertuig van ziekte en dood. In deze tijd weerspiegelt ze een medische en mondiale crisis. We maken ons zorgen over onze borsten zoals we ons ook zorgen maken over de toekomst van onze we reld'. foto gpd Is deze conclusie niet al te dramatisch? „Ik zie borsten als symbolen van het ecologische probleem", verklaart Yalom „Eén op de acht vrouwen in Amerika krijgt te maken met borstkanker. Het is dus logisch dat vrouwen zich zorgen maken over hun borsten. Jonge vrou wen maken zich meer zorgen over de seksuele uitstraling, voor vrouwen van over de veer tig zijn borsten een potentieel gevaar voor borstkanker". „Ik hoop dat dit boek mensen aanzet iets normaler over de borst te gaan denken, dat vrou wen hoe 'mooi' of 'lelijk' ze er ook uitzien zelf mogen uit maken of ze topless gaan en of ze hun baby willen voeden in het openbaar. Misschien dat mannen dan ook wat minder geobsedeerd worden door de vrouwenborst". Of zoals Yalom het uitdrukt: 'De moderne vrouw verheugt zich op de dag dat de uitdrukking 'Die vrouw heeft borsten' even gewoon is als 'Die man heeft kloten

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23