Hoofd korpsrecherche ■'geslagen en verslagen' 71 mm* Studentenhuisvesting gaat jongerenmarkt op De Zijl Bedrijven nu ook 'in rolstoelen' Leiden Regio Van der Voort kapitein Copa-team 'Vernietiging van bewijs is een doodzonde' "Indische schone 95 ^sintratuin Boze reacties op uitzending van kabelkrant Nieuws TV Leiden DONDERDAG 5 JUNI 1997 J CHEF HANS JACOBS, 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Heskes heeft Goekoop in zijn hemd gezet ssi< (Vervolg van voorpagina) ,Wie straf moet hebben, krijgt dat." Woorden die het korpsrecherche van de politie Hollands Midden, P. de-ieskes, in juli 1992 sprak over de samenwerking van vijf in de Randstad bij de bestrijding van ngware criminaliteit. De 41-jarige commissaris zit nu thuis. 'Geslagen en verslagen', zegt een bron de politie. af'EIDEN AAP RIETVELD straf moet hebben, krijgt ".at." De woorden zijn inmid- ÖOtels op Heskes zelf van toepas- ?ng. De invloedrijke commissa- van het korps Hollands Mid- 1 %n staat op non-actief, nadat elitiij opdracht gaf dossiers van de )ed«idse balpenzaak te vernieti gen. Heskes (hij moet volgens migewijden 'een black out heb- r bien gehad) zal nooit meer in ijn oude functie kunnen terug- eren. Dossiers van de Criminele In- J chtingen Dienst worden 'zorg- uldig achter slot en grendel ge- ouden', zei burgemeester Cees loekoop, korpsbeheerder van de politie Hollands Midden in de Leidse gemeenteraad. Hoe had commissaris Heskes die dossiers dan toch kunnen ver nietigen, vroeg WD-raadslid Melanie Maas zich af. Goekoop antwoordde met een weder vraag. „Waarom gebruiken mensen een pistool als het niet mag? Je kunt er geen antwoord op geven." Een vergelijking waarmee de korpsbeheerder wel aangeeft hoe zwaar hij de zaak opneemt. Niet onbegrijpelijk, want Hes kes heeft Goekoop in zijn hemd gezet. Toen de korpsbeheerder van het gerechtshof in Den Haag te horen kreeg dat hij de dossiers van de balpenzaak ter inzage moest geven aan de rechtbank waren die dossiers verdwenen. Heskes had mandaat om CID-stukken uit de kluis te ha len. Als één van de weinigen. Hij maakte van dat mandaat ge bruik om de dossiers in de bal penzaak door een onderge schikte te laten versnipperen. „Eigenmachtig", zoals Goekoop zegt. Tipgever Met zijn actie heeft een top functionaris van de politie Hol lands Midden welbewust zijn baan en zijn carrière op het spel gezet om een anonieme tipge ver te beschermen. En de carri ère van Heskes verliep voor spoedig. Begonnen bij de rijks politie werd hij bij zijn overstap naar het districtskantoor van Hollands Midden in Leiderdorp, in 1992, meteen hoofd van de korpsrecherche. Een baan waarin hij leiding gaf aan 140 rechercheurs. Zijn taak was de zware crimi e s eDe dinsdag op non-actief gestelde officier van C. van der Voort (38) was de kapitein van v?°het meest ambitieuze Nederlandse drugsonder- ooit, het zogeheten Copa-team (Colombia- Minister W. Sorgdrager van justi tie schorste de officier, omdat die recherchechef Heskes zou hebben geadviseerd dossiers in P'de Leidse balpenzaak te vernietigen. i Het Copa-team werd onder oud-minister van =e*!justitie Hirsch-Ballin opgericht omdat volgens |udgeruchten hoogwaardigheidsbekleders in Suri- 'ettname, onder wie oud-legerleider Desi Bouterse. nauw betrokken zou zijn bij cocaïnehandel tus sen Suriname en Nederland. In een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie noemde Van der Voort dat onderzoek 'een krankzinnig avontuur'. Binnen justitie geldt Van der Voort als een goede officier van justitie die het politiek zeer gevoelige en moeilijke Copa-onderzoek in goe de banen heeft weten te leiden. Hij wordt ge zien als een van de veelbelovende, jonge men sen binnen het Openbaar Ministerie. Van der Voort werd in december 1990 tot officier van justitie benoemd. Hij begon zijn carrière in 1985 als rechterlijk ambtenaar. naliteit te bestrijden. Drugssyn dicaten, organisaties die zwart geld witwasten, maffia-achtige praktijken hadden zijn aan dacht. Hij stuurde infiltranten op pad, zette rechercheteams op drugszaken, moorden, grote fraudezaken. Liet zich door het korps ook als vliegende keep ge bruiken. Toen korpschef E. Wegman in 1995 vertrok uit het district Duin- en Bollenstreek Noord nam Heskes een tijdje de honneurs waar. Om vervolgens terug te keren op het districts kantoor in Leiderdorp. „Wie straf moet hebben, krijgt dat." Straffen was volgens Hes kes de manier om 'andere boe ven ervan te weerhouden het zelfde te doen'. „Je treft altijd wel iemand die zich niet aan de wet houdt. Je ziet dat in de cri minele sfeer, je ziet dat op de weg", zei Heskes ooit. „Automobilisten rijden te hard of zijn betrokken bij een aanrij ding. Als politie kun je die zaken beheersen." Bij de balpenzaak was de commissaris eigenlijk nooit di rect betrokken. Totdat één van zijn CID'ers hem vertelde, dat de naam van een anonieme ge tuige in die zaak openbaar dreigde te worden. Toen nam hij de verantwoording op zich om de getuige de beloofde be scherming te geven en liet de stukken waar die naam in stond vernietigen. De belofte van geheimhou ding van de CID woog zwaarder dan een uitspraak van het ge rechtshof. „Dat is altijd zo", zegt een ingewijde. „Anonieme tipgevers worden door de poli tie kost wat kost beschermd. Al valt het hele land over ze heen." Commissaris P. Heskes: welbewust zijn baan en zijn carrière op het spel gezet om een anonieme getuige te beschermen. foto hielcokuipers Jurist Schreuders: AMSTERDAM/LEIDEN ERNA STRAATSMA „Een doodzonde." Dat zegt Gijs Schreuders, juridisch medewerker van deze krant, over de vernietiging van de dossiers van de Leidse bal penzaak. „De verantwoordelijken kunnen niet gehandhaafd blijven." De gang naar de papierversnippe raar heeft de rechtsgang ernstig ge frustreerd, zegt Schreuders. „Een rechterlijk bevel is gevyeigerd en voor anderen is het onmogelijk ge maakt de stukken alsnog in te zien. Eenvoudigweg omdat ze er niet meer zijn." De door de rijksrecherche ge maakte reconstructie van bewijstuk- ken heeft volgens de Amsterdamse jurist de status van een proces ver baal. „Het is 'bewijs'. Aan de recht bank is het om te beoordelen wat de waarde is van dit stuk en of het een gerechtvaardigd verlangen is van de familie om dit bewijsstuk ter inzage te krijgen. Dan zal blijken of de rol van de informant openbaar wordt." De familie van J. Terwiel, die werd verdacht van de moord op zijn 53- jarige moeder, trekt waarschijnlijk aan het kortste eind. Zij vroegen de dossiers eind 1994 op in een admini stratiefrechtelijke procedure. „Deze kwestie speelt in feite alleen tussen de politie en de rechterlijke macht. De politie heeft de rechterlijke macht geschoffeerd en daar zullen disciplinaire straffen en wellicht ook ontslagen op moeten volgen." De vernietiging van bewijsstukken had de familie Terwiel voordeel op kunnen leveren in een civiele proce dure voor een schadevergoeding, ware het niet dat beide partijen daarvoor al een schikking zijn over eengekomen. „Als de tegenpartij het bewijs vernietigt werkt dat ten voor dele van de eisers. Maar de kwestie van schadevergoeding is reeds afge daan met een schikking. Als de fami lie in de bestuursrechtelijke proce dure geen inzage krijgt in de recon structie van de dossiers kunnen ze niets anders doen dan deze proce dure stopzetten." Voilé, de Canna indica. Oftewel Indisch bloemriet. Een prachtige, tropische plant die u in de zomer verrast met grote bloemen. Hoogte: ±50-70 cm. Verlangt veel licht. Keuze uit diverse kleuren. Van 12,95 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518 Tel. 071-5322203 LEIDEN/RUNSBURG JOB DE KRUIFF Stichting Omroep Rijnsburg maakt bezwaar te gen de 'overvaltactiek' waarmee Nieuws TV Lei den, een uitgave van Holland Advertising Nieu we Media, een plaats heeft veroverd op de ka bel. Volgens de stichting had Nuon Telekabel toestemming van de gemeente moeten vragen voor doorgifte van de deze week ook in Leiden begonnen commerciële kabelkrant. Deze werd echter vorige week vrijdag 'doodleuk aangekon digd'. De stichting eist van de gemeente dat ze de kabelexploitant aan de overeenkomst houdt en dat deze de (Joorgifte onmiddellijk staakt. Nuon geeft toe in Rijnsburg aan de formele pro cedure te zijn voorbijgegaan. Ook de bestaande commerciële kabelkrant Kanaal 7 is, aldus een woordvoerder, 'zeer te leurgesteld' door de manoeuvre van de nieuw komer. Vooral de - evenmin aangekondige - uit zending in Leiden stuit op bezwaren. Kanaal 7 bewandelt de normale weg en heeft al drie jaar een aanvraag lopen om in Leiden uit te mogen zenden, maar tot nu toe zonder resultaat. Zij vrezen de concurrentie overigens niet: „Wat wij in de Bollenstreek doen, blijven we doen." Bij Holland Centraal vindt eindredactrice Em my Zwetsloot 'de manier waarop het gegaan is heel vreemd, en enorm goed geheim gehou den', maar zij denkt dat de publiciteit in ieder geval gunstig is en ook de concurrentie tussen kabelkranten misschien geen kwaad kan. „Uit eindelijk blijft er misschien één goede over." Nieuws TV Leiden e.o. is sinds dinsdag ook te zien in Katwijk, Valkenburg, Leiden en Leider dorp. In geen van de plaatsen is het gemeente bestuur om toestemming gevraagd. Volgens Nuon hoefde dat volgens de bestaande regels ook niet. Organisatie presenteert beleidsplan LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) wil de komende jaren meer niet-studerende jon geren huisvesten. Ook wil ze meer zelfstandige woonruimte gaan verhuren. Op dit moment be staat het merendeel van haar woningbezit - 84 procent - uit kamers waarvan keuken, toilet en douche moeten worden gedeeld. Straks moet 40 procent van de woonruimte eigen voorzieningen hebben. De SLS presenteert vanmiddag haar beleids plan voor de komende Stichting wil ook actief worden buiten Leiden en Oegstgeest matie'e Zijl Bedrijven (DZB) gaat binnenkort n rolstoelen'. Over ongeveer twee we- sn wordt begonnen met het onderhoud n de reparatie van de stoelen in de re- io. Op dit moment loopt een aantal lensen nog stage bij een collega-bedrijf le sociale werkplaats in Utrecht) om er- iring op te doen. Aan de Touwbaan in Leiderdorp, waar |||$n groot deel van de activiteiten van is ondergebracht, wordt op dit mo- ient een aparte werkplaats ingericht. In erste instantie nemen vier mensen deel af an het project. „Zie de komende tijd als ,sjeifn inwerkperiode. Binnen een jaar ho en we tien mensen te kunnen inzet- in", zegt projectleider Rob van Vuren, lij zegt verder niet al te veel problemen i verwachten met het uitvoeren van de s 'erkzaamheden. „We hebben een aan- il ex-garagehouders en ex-fietsenma- n na£rs in dienst. Het reviseren van rolstoe- undip verschilt in wezen niet veel van hun roegere werkzaamheden. De officiële opening van de werkplaats en (at overigens nog even op zich wach- in. „Ik denk kort na de zomervakantie. uur)lant ik mag dan niet al te veel moeilijk eden verwachten, als je ergens mee be- int is er altijd sprake van kinderziek- !S." DZB heeft de nieuwe activiteit onder n||ieer te danken aan de gemeente Lei- en en. Voorheen was het Gemeenschap- elijk Administratie Kantoor (GAK) ver- ntwoordelijk voor het onderhoud van e rolstoelen, maar na privatisering van eze taak is dat nu Zorg Verzekering Ne- //eefiSrland (ZVN). De gemeente Leiden oot met deze instelling een contract oor )or het onderhoud van een vastgestèld oek intal stoelen per jaar en voerde DZB op s een geschikte kandidaat om de werk- indeiamheden uit te voeren, ide Een ander project dat DZB ongeveer ïn jaar geleden begon, met als 'dure' ur: aam het POG (Project Ondergrens Pro- De Zijl Bedrijven is een onderneming met tal van verschillende werkzaamheden en pro ducten. Binnenkort komt daar de reparatie van rolstoelen bij. foto pr Een feestje voor 1700 man De Zijl Bedrijven bestaat deze zomer 25 jaar en dat wil men daar weten ook. Op zaterdag 7 juni worden de activiteiten ter gelegenheid van dit jubileum ingezet met een feest voor het personeel in zalencentrum Tres long in Hillegom. Geen sinecure, zo is gebleken; liefst 1700 mensen ga ven zich daarvoor op. „Wisten wij veel hoe groot de belangstelling zou zijn?", zegt directeur Gerard Bovens. „Met de banenpoolers erbij werken hier 1300 mensen. Blijkt hu bijna ie dereen te gaan." En dan heb je een probleem: hoe vervoer je zo'n grote groep? Uitein delijk kon Zuid West Nederland wor den gestrikt. Via die vervoersmaat schappij slaagde De Zijl Bedrijven erin veertig bussen te huren. En dan nog een probleem: waar stap je op met zo'n grote groep? Uiteindelijk kon een plekje bij de De Groenoord- hallen wqrden geregeld. Zo'n beetje de enige plek in Leiden waar je veer tig bussen tegelijk kwijt kunt. Alleen over de ruimte bij Treslong hoefde DZB zich geen zorgen te ma ken. Bovens: „We hebben het hele zalencentrum tot onze beschikking." vijf jaar. De stichting viert het 40-jarig jubile um maar wil 'vooral naar de toekomst kij ken', aldus directeur Lisa Johnson. „We wil len meer studenten van de Leidse Hogeschool en het MBO huisvesten en ons aanbod voor andere jongeren ver dubbelen. Ook willen we meer studenten van de universiteit aan onderdak helpen. Maar hun ab solute aantal zal in de toekomst dalen." De SLS heeft met de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren (SHWJ) een enquête gehouden onder 1600 jongeren. De organisaties wilden een beeld krijgen van de woonwensen van hun huidi ge en toekomstige bewoners. Uit het onderzoek blijkt dat bijna de helft van de Leidse studenten overweegt om binnen twee jaar te verhuizen. Ook andere jongeren zijn zeer mobiel. De meesten, 90 procent, willen in de Leidse binnenstad wonen. Vooral de vraag naar betaal bare en zelfstandige appartementen in het cen trum is groot. Volgens de SLS en SHJW komen jongeren onvoldoende aan bod in Leiden en om liggende gemeenten. De SLS wil daarom meer zelfstandige wooneenheden gaan verhuren. „Dat kan door bepaalde grotere complexen, zoals aan de Klikspaanweg en de Thorbeckehof, te verbou wen." De SLS verhuurt bijna 5500 kamers en apparte menten en beheert daarnaast 1400 wooneenhe den voor derden. „We willen ons aanbod vergro ten door aankoop van bestaande panden en wel licht nieuwbouw", aldus Johnson. „In de toe komst hopen we ook actief te worden buiten Lei den en Oegstgeest. Zo weten wij dat bijvoor- beeld in Voorschoten en Leiderdorp grote behoef te is aan jongerenhuis vesting. Ook overwegen we samenwerking met andere corporaties. De stichting wil haar ka merbewoners meer zeg genschap geven ove nieuwe bewoners doo vaker het systeem van hospiteren toe te passen. „Dat is logisch als je bedenkt dat veel jongeren voorzieningen moeten delen. Maar we blijven zelf ook woonruimte toewijzen om er zeker van te zijn dat iedereen aan bod komt." De SLS overlegt met de Leidse universiteit over bemiddeling bij tijdelijke huisvesting van buiten landse gasten. „Dat willen we ook gaan doen voor andere onderwijsinstellingen en het Academisch Ziekenhuis Leiden. We hebben een brede maat schappelijke taak. Daarom willen we in overleg met maatschappelijke organisaties ook bijzonde re woonvormen realiseren: voor bijvoorbeeld vluchtelingen, daklozen en vrouwen uit opvang huizen." MEDEDELING UITBREIDING PROGRAMMAPAKKET LEIDEN E.O. Abonnees van Telekabel in Leiden en omgeving kunnen vanaf heden afstemmen op: blematiek), is volgens het bedrijf een succes. In dit project proberen mensen met een psychiatrische achtergrond uit welk werk ze het meest ligt, via verschil lende stages en werkervaringsplaatsen bij DZB. Volgens een woordvoerder van DZB is men tot nu toe enthousiast over de inzet en de motivatie van de twintig deelnemers aan dit project. Op 1 april kreeg de eerste van hen een vast dienst verband. DZB heeft een jaar geleden voor dit project een subsidie gekregen van 400.000 gulden van minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Het doel van het project, dat nog een jaar loopt, is tweeledig: aan de ene kant hoopt DZB mensen met een psychische handicap beter te leren begeleiden, an derzijds hoopt Melkert dat na afloop van het project een methodiek voorhanden is waar ook andere sociale werkvoorzie ningen in Nederland hun voordeel mee kunnen doen. LEIDEN RIJNLAND L W T LEIDEN RIJNLAND LEIDEN RIJNLAND non-stop het laatste nieuws uit Leiden en Rijnland met o.a. politie, evenementen, politiek, sport en lokaal weer makelaars geven een videorondleidiqg door het actuele woningaanbod in Leiden en omgeving dagelijks 10 22 uur automagazine met nieuws uit de autowereld, de laatste modellen en de interessantste dealer occasions dagelijks 08.30 20.30 NIEUWSTV - JE BLIJFT KIJKEN NieuwsTV Leiden Rijnland is in drie edities op de kabel in Leiden, Leider dorp, Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg. Kanaal 66+, 832.25 MHz. Holland Advertising Nieuwe Media bv Redactie: 071-5171818. fax 5152929 Advertenties: 0223-655666

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15