'Na de doop voelde ik me herboren' Kerk Samenleving Paus roept op tot strijd tegen abortus Haagse kerken melder zich in groten getale voor gebedswandeling ADO Den Haag A2 - Quick Boys Al was een veldslag Pseudo-historicus Schoppen begrijpt niets van gabbers DONDERDAG 5 JUN11997 979 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-5351 KALISZ CIC/DPA/RTR/AFP Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens zijn reis in Po len opgeroepen tot een algehele strijd tegen de abortus. Er is een 'grote strategie' nodig ter be scherming van het ongeboren leven, zei hij tijdens een eucha ristieviering in Kalisz. „De wereld is een strijdperk geworden waar het leven op het spel staat. De strijd tussen de cultuur van het leven en de cul tuur van de dood gaat verder", zei hij tot 200.000 gelovigen. De paus herhaalde zijn uitspraak van vorig jaar nadat het Poolse parlement de liberalisering van de abortuswetgeving had goed gekeurd: „Een natie die haar ei gen kinderen doodt, wordt een land zonder toekomst". Het had hem pijn gedaan dat over zijn eigen land te zeggen, 'omdat ik dit land een prachtige toekomst toewens'. Over de Poolse bisschoppen heeft hij niet te klagen. Kortgeleden wei gerde aartsbisschop Wladyslaw Ziolek een kerkelijke begrafenis voor de vrouwenarts Waclaw Dec, meelevend rooms-katho- liek, die voorstander van gezins planning was en van abortus in noodgevallen. Dec had ook op de gevolgen van het bijna totale verbod op abortus gewezen dat tot eind vorig jaar in Polen van kracht was. Illegale abortussen in eigen land waren of bijna onbetaal baar of de vrouwen weken uit naar het buitenland. De illegale ingrepen vormden een bedrei ging voor de gezondheid van de BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Urk (deelgemeente de Bron): J.R. Volk te Lekkerkerk (deelgemeente het Venster). Bedankt: voor Stellendam: D. Breure te Wilnis. CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Enschede-West: H. de Bruijne te 's-Gravenhage- West; voor Heerde: J. Westerink te Bunschoten. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Arnhem: H. Paul te Oostkapel Ie. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Heerenveen: mevr. L. Schipper te Delft, die dit be roep heeft aangenomen. De Pinkstergemeente Leiden zit zonder voorganger, nu J. Eikerbout (1919, Leiden) vanwege zijn leeftijd met het werk is gestopt. Maar hij zet zich niet minder enthousiast in voor het geloof. De uitstorting van de Heilige Geest op pinksterdag in Jeruzalem vormt de kern van het bestaan van de Pinkstergemeente. Eikerbout was echter de eer ste helft van zijn leven Nederlands Hervormd. Tot zijn vrouw een Engelse evangelist van Youth for Christ ontmoette op een bijbel kring. Zij voelde zich hier meteen thuis en toen Eikerbout dit zag kwam hij tot de beslissing zich bij de Pinkstergemeente in zijn woonplaats Den Haag aan te sluiten. Rond 1958 begon hij bidston den in Leiden te bezoeken en toen de voorganger van de Leidse Pinkstergemeente werd overgeplaatst, nam Eikerbout zijn taak over. In de avonduren, naast zijn werk als instrumentmaker bij TNO, volgde hij een studie aan de bijbelschool. In 1967 werd hij officieel voorganger en na zijn pensioen in 1980 deed hij het werk zelfs full time. Mijn vrouw en ik zijn praktisch samen opge groeid. Zij was het buurmeisje van mijn grootouders, bij wie ik vaak lo geerde. Toen we negentien jaar waren, wilden we trouwen. Er was echter een onoverkomelijk probleem: ik was hervormd en zij gereformeerd. Zo'n huwelijk kon eenvoudig niet in die tijd, dus zijn we, met de grootste moeite, elk onze eigen weg ge gaan. God had ons in onze ei gen kerken geplaatst, dat was een levenszaak voor ons. Je kon niet zomaar toetreden tot een ander geloof, zelfs niet van her vormd naar gereformeerd, of andersom. Dat was ondenk baar. Tien jaar later, vlak na de oor log, kwamen we elkaar weer te gen. Allebei waren we nog niet getrouwd. Toen wisten we ze ker dat wij het toch moesten proberen, God had ons bij el kaar gebracht. We trouwden in de Gereformeerde Kerk, maar wisten niet bij welke gemeente we op zondag zouden kerken. We wisselden het af en elke derde zondag gingen we naar de vrijgemaakte kerk, waar mijn zwager dominee was. Maar het bleef moeilijk en we konden niet tot een keuze van één van de kerken komen. We hebben boeken over kerkge schiedenis doorgenomen, we hebben er over gepraat, maar we kwamen er niet uit. Toen er kinderen kwamen, hebben we die in de hervormde kerk laten dopen. Na een paar jaar werd ik ouder ling in de hervormde kerk en dat heb ik tien jaar gedaan. De keuze was daardoor eigenlijk gemaakt, maar mijn vrouw voelde zich nooit echt thuis in 'mijn' kerk. Op een dag ont moette ze een Engelse evange list van Youth for Christ op een bijbelstudie. Hij sprak over de volwassenendoop en mijn vrouw zag daar wel wat in. Toen ik haar enthousiaste ver halen hoorde werd ik boos: de doop hoorde bij jonge kinderen gedaan te wordên. Gemeente die volwassenen doopten be schouwde ik als een sekte. Na veel aandringen ging ik eens kijken bij een dienst van de Pinkstergemeente, maar vond het overdreven hoe ze daar met hun handen omhoog stonden te zingen. Mijn vrouw ging ech ter helemaal mee in dat nieuwe geloof en dat zorgde voor veel spanningen bij ons thuis. Op een dag kwam ze stralend thuis van een bidstond. Ze voelde zich gedoopt in de Heilige Geest en wilde zich laten dopen om helemaal bij de Pinkstergemeente te horen. Ik heb er nachten van wakker gelegen. In de twee weken tus sen de beslissing van mijn vrouw om zich te laten dopen en de doop zelf, heb ik ontzet tend veel gebeden. Toen liet God mij zien dat het goed was wat ze deed. Ineens, tijdens het gebed, kreeg ik het inzicht dat dit de enige juiste weg was om God te dienen. Het drong tot mij door dat de doop Gods wet is, het is de vraag van een goed geweten tot God. Je moet er be wust voor kiezen, zodat je je le ven aan hem kan geven. Zodra ik het licht had ontvangen, kon God mijn weerzin overwinnen. We zijn samen tijdens een dienst van de Pinkstergemeen te gedoopt en ik voelde me als herboren. Nadat Jezus aan het kruis is ge storven heeft God een nieuw verbond gesloten en dat heeft hij getoond door de Heilige Geest over ons uit te storten. Voor de dienst aan God is ons lichaam als gebouw nodig. Ons lichaam, aangeraakt door de Heilige Geest. God wil wonen in onze harten en dat moeten we laten zien, onder meer door evangelisatie. Het verschil tus- J. Eikerbout: „Zodra ik het licht had ontvan gen, kon God mijn weerzin overwinnen." FOTO HENK BOUWMAN sen de Pinkstergemeente en andere kerken is het feit dat Gods boodschap bij ons nog steeds leeft en de anderen die bood- schap in het verle- Wk den plaatsen. CARINE DAMEN PUTTEN ANP ongeadresseerd drukwerk lof de kans dat ze een gebedska krijgen. Vlug: „We hebben oi deelnemers geadviseerd h wijs en voorzichtig mee om gaan, want dit is geen agress ve actie". Behalve Den Haag, waar vc jaar de laatste landelijke M voor Jezus werd gehoud doen nog 53 dorpen en stee mee. Vlug verwacht dat on veer 3000 mensen lopend gt bidden. Het idee voor de gebedsw; deling, afkomstig uit Engela is overgenomen omdat de I langstelling voor de gewc mars de laatste jaren flink rugliep. Vorig jaar deden 8( mensen mee. terwijl in 1994 1995 nog respectievelijk 25.( en 17.000 belangstellenden dagen. Het is nu de bedoel dat er het ene jaar een gebe wandeling plaatsvindt en i andere een mars. „Op die n nier zijn de mensen meer I trokken", aldus Vlug. Haagse kerken doen komende zaterdag in groten getale mee aan de eerste Actie Stratenplan, het alternatief voor de Mars voor Jezus. Dertig kerkelijke ge meenten hebben zich bij orga- nistor P. Vlug aangemeld voor de zogenoemde 'gebedswande ling'. Tijdens de actie wandelen christenen een uur lang door de straten van hun woonplaats. Voor ieder huis spreken ze een kort gebed uit. Volgens Vlug zal dat 'vrijwel onopgemerkt' plaatsvinden. „Er wordt in stilte Ook zullen de deelnemers bij alle huizen waarvoor ze bidden een gebedskaart in de bus doen. Hierop kunnen bewoners ge- bedspunten schrijven en deze terugsturen naar de plaatselijke organisator van Actie Straten plan. In totaal gaat het om zo'n 180.000 gebedskaarten. Mensen met een sticker tegen DEN HAAG ANP Plaisier: kerk en christelijke school aan levensbeschouwelijke basis heeft het christelijke geloof de school met de bijbel een d delijke plaats, aldus de secre ris-generaal. Het was zijn eer openbare optreden. Plaisier, tot vorige week wi predikant in Den Haag, is i thousiast over een samenw kingsproject van kerk en sch in de Haagse Moerwijk. Sir twee jaar biedt een zogehei kinderwinkel hulp aan kindei en ouders met problem Leerkrachten merkten dat p blemen van sommige kindei niet konden worden opgei als de ouders geen hulp zouc krijgen. School en kerk zeti daarom een gezmenlijk proj op. Het project stelde in deell een pedagoge aan, die door scholen kan worden ingescl keld. Zij praat met kindei over pesten, over problem thuis, over agressie en an{ soms over moord en doods en seksueel misbruik. In e aantal gevallen verwijst de dagoge door naar andere v men van professionele hulpv lening. De samenwerking tussen kerk en de christelijke school moet er toe leiden dat de samenleving niet losraakt van een levenbe- schouwelijke basis. Die basis geeft het sociale leven samen hang en doel. Dit zei dr. B. Plaisier, de nieu we secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, gisteren in Den Haag. Plaisier, die afgelopen zondag dr. K. Blei opvolgde, sprak tijdens een stu diemiddag van de Stichting Christelijk Onderwijs Haag landen, waarbij 34 scholen met 8000 leerlingen zijn aangeslo ten. Plaisier: „De kerk mag best wel eens uit zijn schulp kruipen, waarin ze zich uit verlegenheid met de veranderde maatschap pij had verstopt. Ze heeft een boodschap die er mag zijn en die zorg draagt voor een recht vaardige samenleving." Volgens Plaisier moet de christelijke school onbekom merd staan voor haar eigen identiteit. Binnen het palet van de culturen en godsdiensten uit de Leidsch Dagblad ANN01897 Zaterdag 5 Juni ALKEMADEIn de Kaag is op den lsten Juni jl. een feest gevierd, zooals men dat zelden aanschouwt. Het betrof het 25-jarig jubilé van den heer De Groot, als hoofd der school aldaar. Zeker, er zijn deftiger en fijner feestpartijen, maar hartelijker dan dit, dat kan niet, zou ik haast zeggen. Die aanhankelijkheid, die hartelijkheid van ouders, oud-leerlin gen en leerlingen jegens hunnen "Meester", mij dunkt, zij kunnen nergens inniger zijn dan ze daar aanschouwd wer den. De versieringen bepaalden zich tot huis en school, welke ge bouwen niet bij elkander staan. Voor beide was een eere poort opgericht, die, wat vorm en versiering betreft, een grootere plaats dan de Kaag tot sieraad zouden verstrekt hebben. Het inwendige der school was prachtig getooid met vlaggendoek en groen, het eerste bezaaid met zilveren ster ren, het laatste met bloemen. De eerepoorten prijkten ieder met een fraai blauw schild, waarop met groote zilveren let ters stond: "Leve de zilveren jubilaris" en "Leve de Mees ter". Dat de Nederlandse driekleur overal lustig in het heldere zonnelicht wapperde, behoeft nauwelijks gezegd te worden. De tijd, aan de vervaardiging van alle bovengenoemde ver sieringen besteed, kan wel op eenige weken geschat wor den. ANN01972 Maandag 2 Juni SASSENHEIMZaterdagmorgen in alle vroegte is door een auto-ongeluk op de rijksweg Amsterdam-Den Haag in de ge meente Sassenheim een diefstal van ongeveer ƒ8000,- tot oplossing gebracht. Dit heeft de politie van Sassenheim gis teren meegedeeld. Het gestolen geld was volgens de politie afkomstig van de werkgever - een behangselpapierfabriek te Pijnacker - van de 19- jarige S.P. uit Zoetermeer, die zaterdagmorgen na met zijn auto tegen een vangrail te zijn gereden, enkele ma len over de kop sloeg. P. kon nog niet worden verhoord om dat hij ernstig gewond in een ziekenhuis in Leiden is opge nomen. De politie trof bij het autowrak voor een bedrag van ƒ1.800,-aan bankbiljetten in 'n koffer aan, uit de auto ge haald door een medepassagier, die met de diefstal niets uit staande heeft. Volgens de politie staat vast dat dit geld het restant is van het totaal ontvreemde bedrag. Verder heeft de politie door het ongeluk aanwijzingen in handen gekregen dat P. in mei reeds ƒ2000,- had uitgegeven. WARMONDHengelsportvereniging "De Leede" organi seerde een grote viswedstrijd. Er werden 685 vissen gevan gen, die voldeden aan de maat. De wisselbeker werd gewon nen door de hengelvereniging Rotterdam. De hoofdprijs, be staande uit boot met aanhangmotor werd gewonnen door W. van Loon uit Leiden, die 20 visjes wist te verschalken. Op zaterdag 24 mei was ik als neutraal toe schouwer aanwezig bij de LD-cup-finale ADO Den Haag A2 - Quick Boys Al (neu traal, want ik ben geen aanhanger van één van beide clubs). Gemotiveerd door het wedstrijdverslag in deze krant, twee dagen later, volgt hier mijn verslag van deze veld- slag. De wedstrijd werd van ADO Den Haag kant gedomineerd door wat volgens ADO- trainer Koswal 'fysiek spel' heet en volgens de journalist van deze krant 'professionele tikjes'. Volgens mij heet het gewoon ordi nair schoppen. De reactie van de ADO-trainer dat dit kwam door de zwakke leiding van de arbi ter, is wel een heel gemakkelijke. De eerste verantwoording voor dat spelers zich in het veld gedragen, ligt nog altijd bij de desbe treffende coach. Maar die had het schijn baar te druk met de andere kant opkijken, getuige zijn reactie op het neerschoppen van een tegenstander door zijn laatste man. Natuurlijk had de scheidsrechter hier een rode kaart moeten trekken, ware het niet dat de situatie zich (want zo gehaaid zijn die gasten wel!) achter zijn rug afspeelde, dus het voor hem lastig te beoordelen viel wat er gebeurd was. Dat de scheidsrechter voor de rest ook de kaarten op zak hield, is mijns inziens volko men logisch. Een gele kaart heeft namelijk tot doel het gedrag van de spelers in het veld te corrigeren, maar het was vrij snel duidelijk dat dit effect toch niet bereikt zou worden. En dan wordt het uitdelen van kaarten een vrij nutteloze bezigheid. Dat Quick Boys ondanks dit alles (op een enkele 'wraakactie' na) toch netjes bleef voetballen, was te danken aan de Quick Boys-supporters die hun ploeg toeriepen: 'Gewoon blijven voetballen', en bepaald niet door de Quick Boys-leiding, die door regelmatig onbeschoft gedrag totaal het verkeerde voorbeeld gaf. Zo werd het arbitrale trio met grote regel maat de huid volgescholden. Zo stond bij één van de wraakacties één van de leiders hard te roepen: 'Grote klasse, prima ge daan'. En zo kreeg een toeschouwer die te recht de opmerking 'Als er in het veld half zo goed gevoetbald zou worden, als dat er langs de kant geouwehoerd wordt, hadden we als toeschouwers een leuke wedstrijd gehad' maakte, toegevoegd dat hij maar snel moest doorlopen anders zouden ze hem wel even 'een klap voor zijn muil ko men geven'. Conclusie na deze wedstrijd is dat de he ren leiders in het voetbal het beste eens bij zichzelf te raden kunnen gaan in plaats van altijd de arbiters overal de schuld van te ge ven. Ze hebben allereerst een voorbeeld functie naar de spelers toe en dienen zich dus te allen tijde fatsoenlijk naar tegenstan ders, scheidsrechters en hun assistenten, en toeschouwers te gedragen. Grote kans dat de spelers dat dan ook doen en dat we dan weer echt leuk voetbal te zien krijgen! J. Janssen, Nieuw-Vennep. Weigering Wijers merkwaardig Bij de nieuwe regelingen van de winkelsluitingswet komt er nogal wat los. Een groot aantal mensen, betrokken bij deze maatregelen, is er niet blij mee. En het brengt sommigen ook nog in gewetens nood. Terwijl de noodzaak, op zijn zachts gezegd, vaak niet aan toonbaar is. De middenstanders die commentaar op de winkelsluitingswet hebben, worden niet altijd netjes behandeld. Zelfs één van onze bewindslieden sprak over 'middenstanders die om 19.00 uur, met de benen op een stoel, voor de tv willen zitten'. Ik denk dat dit heel onheus is. Want als de winkel dicht is, ligt er nog wél werk. Wie schetst mijn stomme verbazing dat deze bewindsman geen lijsttrekker wil worden van zijn politieke partij als er een beroep op hem wordt gedaan. Onder andere vanwege het feit 'dat hij dan he lemaal geen tijd meer heeft voor zijn gezin'. Blij dat deze persoon om zijn gezin denkt. Maar laat hij dan ook bij zijn beleid eens rekening houden met anderen, die vaak niet kunnen delegeren. Dat geldt ook voor de Kamerleden die net zo denken over een 24 uurs economie. Eén en ander correspondeert niet. J. Wassenaar, Noordwijkerhout. FOTO ARCHIEF Als ouder van een gabber wil ik reageren op het negatieve artikel onder de kop 'Hakküh op zaterdag, verder hebben gabbers eigen lijk niks' in de krant van maandag 26 mei. Gabbers vinden het heerlijk zich uit te le ven op de knalharde muziek, die ze nor maal alleen met koptelefoon kunnen be luisteren in verband met buren en gezinsle den. Maar om nu meteen te stellen dat ze sociale nulpunten zijn, vind ik een grove uitspraak van deze oudgeboren pseudo-his toricus, de heer Hajo Schoppen. Als hij echt historicus was, zou hij toch moeten weten dat het verschijnsel niet nieuw is. Juist de ouders van gabbers hebben al heel wat van dit soort fenomenen zien ko men en gaan - rock 'n roll, nozems, bro- zems, vetkuiven, flower power, hard rock; enfin te veel op op te noemen - en de heer Schoppen moet, ais zogenaamde historicus, toch weten dat de meeste aanhangers hier van best nog wel goed zijn terechtgekomen. De gabbers die ik ken, en waarom zou den dat uitzonderingen zijn, hebben een heel normale baan, waarbij ze ook op maandag moeten werken, goede sociale contacten en wonen zonder moeilijkheden thuis bij hun ouders. Ik denk dat de heer Schoppen beter een onderzoek had kunnen doen naar yuppen, dat zou veel beter in zijn straatje hebben gepast, want van gabbers begrijpt hij na twee jaar nog duidelijk niets. G. de Witt, Leiderdorp. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ut DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjunda.i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071 -5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) TELEFAX Advertenties 071-5323 Familieberichten: 023-5317 023- 5320 Redactie: 071-5321 Hoofdredactie: 071-5315 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot '17 uur 071- 5356 RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128030 Maandagt/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5143 bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (s per jaar (acceptgiro; f 3! I 91 ƒ35! een machtiging afschrijJ ontvangen VERZENDING PER POST 1 per kwartaal (NL) ƒ15 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting uit het Leidsch Dagblao ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.OOen vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) ert dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. t BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. 5 Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voor partners 1 bovendien van 10 30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur L Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15 00 -15.30 uur en 19 00-19.30 uur en na. overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundig Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15 00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en II f daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling. 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 uur)l Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). e Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en i. 18.30-19.00 uur. 'lt Spoedeisende hulp. dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15 00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 118 30-19 30 uur, klasse I tl ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en c 18.30-19.30uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19 00-20 00 uur(A//eefl2 Partners/echtgenoten met kinderend p Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11 00 uur (uitsluitend voor s partners/echtgenoten en eigen kinderen.) f. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek i mogelijkheid in overleg met de'hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkunde neurologie: 14.15-15 00 uur en 18 30-19.30 uur, oogheelkunde en heelkunde 1 14.15-15 00 uur en 18.30-19.00 uur ij Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15 15-17.00 uur, a babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14