Leiden Regio 'Meelfabriek geschikt voor hergebruik' Circus Ronaldo Exotische reizen naar het stadhuis 1)66 wil belastingcenten op borden er Boom hindert flitscamera 1 roenLinks en PvdA bekvechten over minima §Politie: geen duidelijk beeld dodelijk ongeval Omstanders grijpen driftkop Kinderen slingeren overtreders op de bon T Tpr/TïTTjrirrriT JjliiZjlliI LWdiiiJ 1/ Politiek: zwembaden openhouden Leiden 07 DONDERDAG 5 JUNI 1997 «CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Rolstoelen pr De Zijl Bedrijven in I 3 Leiden begint over ongeveer twee weken met onderhoud en reparatie van rolstoelen. Bouwplan q De woningbouw- I O vereniging Willi- brord zet haar bouwplan nen aan de Jan van Ban- ningstraattoch door. Architectenbureau in onderzoek: iteoyERVOLG VAN VOORPAGINA De politie zoekt getuigen van '9: het dodelijk ongeval dat gister- 'x,e1niddag rond half vier op de 5 qBurggravenlaan in Leiden ge- beurde. Tegenover het Stedelijk lUWbymnasium, bij de Fruinlaan, ureed een 15-jarige scholier uit linjZoeterwoude-Dorp onder een ^Wegrijdende vrachtwagen, ijn h De chauffeur reed volgens de livebolitie langzaam weg om f-^rechtsaf te slaan. Daartoe zette hij een oranje zwaailicht aan en verwittigde zich ervan dat er LEIDEN Het was even een mee vallertje voor hardrijdende au tomobilisten op de Churchill- laan. De bomen zijn de afgelo pen weken zo hard gegroeid dat een eventu ele camera in deze kast op de hoek van de Kennedylaan met geen moge lijkheid meer kon scherpstel- len. Gistermid dag echter is het snoeimes gezet in de takken. De Leidse politie zet eind van de ze maand de laatste cijfers van de actie 'Veilig rijden in Leiden' op een rijtje. Nu maar eens kijken of er een daling van het aantal snel heidsovertredin gen te hespeu ren valt. foto henk bouwman DaJ, J.Die klompen van u zijn geloof ik wat krap' .EIDEN AAD RIETVELD tak :te Het werd bijna echt ruzie gister avond in de gemeenteraad tus- jen wethouder Jan Laurier van egproenLinks en PvdA-fractielei- Jer Ron Hillebrand. De PvdA'er zroeg de wethouder van sociale taken in een motie ervoor te :orgen dat Leiden 'voorop blijft open' in het minimabeleid. ,Dat doen we al de hele tijd, wat is dit nou voor een goedko- I r pe motie", mopperde Laurier. II Er kómt 250 miljoen gulden ïxtja voor bijzondere bijstand ïn gemeenten krijgen meer vrij- aeid bij de besteding van dat jeld, besloot de Tweede Kamer inlangs. Laurier moet 'op de - cortst mogelijke termijn' een eiiotitie schrijven over wat met Sat geld en die vrijheid allemaal piogelijk is, schreef Hillebrand hjn zijn motie. Waarmee de PvdA'er alleen pog maar eens had opgeschre ven wat Laurier allang doet, /ond de wethouder. ,,U moet Het is wel degelijk mogelijk om meelfabriek De Sleutels om te bouwen tot woningen- en bedrijvencomplex. Tot die conclusie komt het architectenbureau Rappange Partners in een onderzoek dat in opdracht van de ge meente Leiden werd uitgevoerd. A(De vrachtwagen uit Rijpwetering waar het slachtoffer onder terecht kwam. De wagen wordt gebruilrt bij asfalteringswerkzaamheden aan de Burggravenlaan. foto henk bouwman niemand naast zijn voertuig reed of liep. De scholier uit de derde klas havo van het Bona- ventura College in Leiden be vond zich toen waarschijnlijk in de zogenaamde blinde hoek. De politie is vooral op zoek naar een vrouw die volgens de chauffeur van de vrachtwagen het ongeluk heeft zien gebeu ren. „Wij hebben nog geen dui delijk beeld van het ongeval", volgens Stuifbergen. De politie zoekt daarom getuigen en is be reikbaar op telefoonnummer 071-5258828 Of 5258824. LEIDEN MAARTEN KEULEMANS Volgens het bureau is er in de fabriek ruimte voor 182 huizen en elf kantoren. Achter de fa briek, aan de kant van de Waardgracht, is ruimte voor nog eens 23 nieuwbouwhuizen met een parkeergarage voor 280 auto's eronder. Om hergebruik mogelijk te maken, moeten er volgens de onderzoekers wel delen van de fabriek tegen de vlakte. Het ge bouw aan de Waardgrachtkant van het complex zou in zijn ge heel weg moeten. Ook moeten er twee trappen huizen en een aantal graansilo's worden gesloopt: zo moet het silogebouw aan de kant Ooster kerkstraat - het gebouw met de zonnewijzer - gedeeltelijk weg om een betere lichtinval moge lijk te maken. Volgens Rappange Partners is het verstandig om de verbin ding tussen Anker- en Katoen park te herstellen. Daarvoor moet een deel van het fabrieks terrein worden opgehoogd. Ook de Binnenvestgracht, het grachtje dat het Katoen- en An kerpark scheidt van de woon wijken erachter, moet weer worden doorgetrokken van het Laken- naar het Looiersplein. Het architectenbureau heeft becijferd dat de verbouwing in totaal zo'n 62 miljoen gulden kost. Aan de verkoop van de huizen en de kantoren valt twee ton meer te verdienen. De conclusie: „Wij vinden het fabriekscomplex zeer geschikt voor een nieuwe bestemming. We denken dat het gebouw zo danig valt aan te passen dat er hoogwaardige woningen komen op een prachtige plek in de stad. Bovendien krijgt elke wo ning iets extra's: het is een oud gebouw en de verdiepingen zijn er drie meter hoog." Onduidelijk Wat er uiteindelijk met de Meelfabriek gaat gebeuren, is overigens nog volstrekt ondui delijk. Eigenaar Meneba Meel BV heeft immers ingezet op sloop van de fabriek: een nieuwbouwplan voor het com plex ligt al geruime tijd klaar. Eerst zal de gemeente een standpunt over de fabriek moe ten innemen. „We moeten de afweging maken tussen minder woningen en meer groen aan de ene kant, en meer woningen maar ook meer op elkaar wo nen aan de andere kant", vatte wethouder T. van Rij de discus sie die de politiek te wachten staat samen. Omstanders hebben gisteravond een driftkop in de kladden gegre pen. Het opgewonden standje, een 18-jarige Leidenaar, is vervol gens aan de politie overgedragen. De jongen vernielde ruiten van een supermarkt aan de Stationsweg. Hij deed dat door er fietsen te genaan te gooien. Diezelfde avond nam de politie een 28-jarige be woners van de Agaatlaan mee naar het bureau. Hij veroorzaakte overlast bij zijn buren, bonsde op de ramen en had geprobeerd een vuurtje te stoken in zijn brievenbus. LEIDEN. RUUD SEP foto henk bouwman Terwijl een politieagent over hun schouders meekijkt, delen schoolkinderen een 'bon' uit aan een verkeersovertreder. het hoofd van de majorette zijn", kaatste hij terug. Het kwam nog eens tot een botsing toen Hillebrand even la ter uitlegde, dat er naar zijn me ning in Leiden een 'lappende ken van ondersteunende maat regelen' is voor minima. „Mis schien kunnen we dat bij elkaar vegen." „Nou breekt m'n klomp", riep Laurier, die beweerde dat er van een lappendeken allang geen sprake meer is. „Die klom pen van u zijn geloof ik wat krap", sneerde Hillebrand. Laurier beweerde aanvanke lijk dat de motie van de PvdA, mede-ondertekend door CDA en D66, volstrekt overbodig was. Maar nadat Hillebrand had gezegd dat de motie toch echt niet als kritiek was bedoeld liet de wethouder zijn verzet varen. LEIDEN DORITH LIGTVOET „U mag hier niet fietsen, want als er nu iemand uit de winkel komt zou u tegen hem aan kun nen rijden e'n dat is heel gevaar lijk", zegt de 10-jarige Christian Veltmeijer. Het fietsende meisje dat hij zojuist op de Haarlem merstraat staande heeft gehou den, knikt schuldbewust. „Ik weet het, maar ik had een beetje haast", zegt ze veront schuldigend. Ze heeft geluk. Dit keer geen bekeuring, maar een waarschuwingsbon van Chris tian. Hij is een van de Leidse kinderen die meedoet met de Nationale Straatspeeldag. Het gaat om een landelijke actie, voor de achtste keer geor ganiseerd door de Stichting Kinderen Voorrang. Zo'n 140.000 kinderen in heel Neder land sluiten straten af, doen verkeersspélletjes en delen bon nen uit. Dat alles om volwasse nen ervan te doordringen dat ze meer rekening moeten houden met jonge en andere kwetsbare weggebruikers. Behalve in de binnenstad worden ook in an dere Leidse wijken acties ge voerd. Een groepje van vier kinderen is op de Haarlemmerstraat met twee agenten op stap. Dat werkt wat gemakkelijker, want de blauwe uniformen dwingen res pect af bij de fietsers. „Kinderen mogen officieel geen stopteken geven. Stel je voor dat een van de kinderen onder een fiets te rechtkomt. Daarom helpen wij ze een handje", zegt agent Rob bert van het bureau binnenstad. Maar de vier kinderen heb ben de hulp van de agenten nauwelijks nodig. „Daar is er weer een", roept de 12-jarige Eveline van Zeist. Ze rent naar de fietser om wederom een bon uit te delen. „Ze zijn fanatieker dan wij", zeggen de agenten Robbert en Charl lachend. „Misschien dat overtreders hun gedrag eerder wijzigen als kin deren een waarschuwing uitde len. We hopen het maar." De meeste fietsers luisteren welwillend naar de kinderen. Op een paai' mensen na die zich van de domme houden, blijken bijna alle overtreders de regels te kennen. „Ik had haast", is het meest gebruikte excuus. Na drie kwartier heeft het groepje al 22 bonnen uitgedeeld. Op de Breestraat houden de 10-jarige Karin Swart en Lotje Hoedt even later automobilis ten staande die daar niet mogen rijden. Ook zij worden geassis teerd door twee agenten. De meisjes hebben politiepetten op zodat ze meer indruk maken. Het is redelijk rustig. Sommige automobilisten blijken over een vergunning te beschikken om op de Breestraat te rijden. An dere chauffeurs beschikken niet over een vrijstelling en moppe ren dat ze toch de winkels moe ten kunnen bereiken. „Voor mensen die hier fietsen is het erg gevaarlijk dat u hier rijdt, meneer", zeggen Karin Swart en Lotje Hoedt. En overhandigen een bon. Aan het eind van de middag gingen alle kinderen die aan de acties in Leiden meededen naar het stadhuis. Daar overhandig den ze een petitie en een werk stuk aan verkeerswethouder P. Langenberg met het verzoek om een kindvriendelijker ver keersbeleid. Je staat milieuvriendelijk op de Breestraat op de bus te wach ten. Je kijkt wat in het rond naar de mensen om je heen, naar de winkels om je heen. Tot je oog blijft hangen op een etalage met exclusieve reizen naar exotische bestemmingen. Zanzibar, Timboektoe, Islama bad,/ here we come! En voor je er erg in hebt, zit je weer in het vliegtuig het milieu te vervui len. Margje Vlasveld, raadslid voor Leiden Weer Gezellig/De Groenen, ziet het niet zitten. Als straks reisorganisatie Djo- ser haar intrek neemt in ge bouw het Gulden Vlies aan de Breestraat, komen Leidenaars veel te veel in de verleiding om maar weer op vakantie te gaan naar verre vreemde oorden. En dus moet wat haar betreft de verkoop van het pand voor 1,7 miljoen gulden worden af geblazen. „Ik vind niet dat we als gemeente dat soort activi teiten moeten stimuleren. Bo vendien is het doodzonde als zo'n mooi pand aan deze be stemming wordt opgeofferd. Het Gulden Vlies, recht te genover het Trouwstraatje langs het stadhuis, is op dit moment bij de gemeente in gebruik als vergadercentrum. Daarnaast heeft een klein aan tal ambtenaren een bureau in het gebouw. Wanneer het pand over twee maanden ei gendom wordt van de reisor ganisatie, moeten de ambte naren verkassen en moeten de vergaderingen weer allemaal in het stadhuis worden gehou den. Wethouder economische zaken Huib Kruijt kon geen problemen zien in de verkoop. Voor de ambtenaren is vast wel een plekje te vinden en vroeger lukte het ook om alle vergaderingen in het stadhuis zelf af te handelen. En de pro blemen die Vlasveld zag, ach. „Tsja, wat is een exotische be stemming? Voor sommige mensen is een bezoek aan de gemeenteraad al een exotische bestemming. Dan kunnen ze ze zo naar de overkant sturen. Dat is toch niet zo milieube lastend?" Sportwethouder A. Pechtold moet op korte termijn met een plan komen om de openlucht zwembaden De Vliet en De Zijl open te houden. De gemeente raad heeft de wethouder giste ren in een motie opdracht gege ven uit te zoeken op welke pun ten de baden moeten worden aangepast om aan de wettelijke eisen te voldoen en om meer publiek te trekken. Alleen de WD-fractie stemde tegen de motie. Op het moment dat de raad door handopsteking zijn in stemming of afkeuring met de opdracht moest laten blijken, was de angel inmiddels al uit de motie gehaald. PvdA-fractielei- der Ron Hillebrand wilde-oor- spronkelijk de opdracht verge zeld doen gaan van een bedrag van één miljoen gulden. Dat geld uit het verwachte rekening overschot over 1996 zou een be ginnetje moeten zijn voor de benodigde investeringen. Het idee om nu al in het over schot van vorig jaar te gaan graaien terwijl de cijfers nog niet volledig beschikbaar zijn, ging de wethouder echter een brug te ver. Verruimen Daarop beperkte Hillebrand zijn motie tot een aansporing snel een plan te trekken. Naast een onderzoek naar de noodza kelijke aanpassingen aan het bad moet de wethouder ook be kijken of het bad door bijvoor beeld de openingstijden flink te verruimen een beter rendement kan opleveren. sl ad van cultiinai ngfgpiiet als de stoet loopt gauw een Jtokje pakken en voor in de rij ïaan lopen", bitste hij. Dat 3fl(18f'ond Hillebrand weer een goed- coop verwijt. „U wilt kennelijk ifo rter LEIDEN AAD RIETVELD De klacht van tal van burgers dat zij veel belasting moeten betalen, maar geen idee hebben waar al dat geld naartoe gaat, is ge makkelijk te ondervangen. Zet op plaatsen waar de gemeente geld investeert een bord neer waarop niet alleen aannemer en op drachtgever, maar ook de kosten van het werk worden vermeld, stelde fractievoorzit ter Olav Welling van D66 gisteravond voor in de gemeenteraad. „Dan wordt het duide lijk waar wij al dat belastinggeld aan uitge ven." De raad sprak over de Voorjaarsnota, het stuk waarin burgemeester en wethouders vertellen hoe zij de komende vier jaar de honderden miljoenen op de Leidse ge meentebegroting denken te verdelen. Men sen hebben geen flauw idee waar al dat geld naartoe gaat, wist Welling. Terwijl zij het voor een gedeelte wel zelf moeten opbren gen. Laat de mensen zien dat wij daar wal- muren voor vernieuwen, straten voor op knappen, nieuw straatmeubilair voor neer zetten, vond de D66'er. Wethouder Tjeerd van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) zag niet veel in het plannetje van Welling. „Die bedragen zijn vaak zo hoog, dat het mensen eerder nog verder vervreemd van de politiek, dan dat zij trots zullen denken: dat zijn nou mijn belastingcenten." Maar de wethouder was wel bereid er met de afdeling commu nicatie van de gemeente over te praten. Uitstekend Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig- De Groenen vond het een uitstekend voor stel van Welling. Als die borden maai' niet te groot zouden worden. „Dat is zo lelijk. Dat de Burcht wordt verbouwd maakt het daar al niet mooier en nou staat er ook nog maandenlang zo'n lelijk groot bord voor de gevel van de bibliotheek." Van donderdag 12 juni t/m zondag 15 juni kunt u het bijzondere, intieme Circus Ronaldo bezoeken in het Park Kweeklust. Circus Ronaldo is een klein circus, dat niet met dieren werkt. De aanvang is om 20.15 uur. Volwassen lezers van het Leidsch Dagblad krijgen tegen inle vering van de bon bij het Leidsch Dagblad 5,-korting op de toegangsprijs. Het Commediantentheater Circus Ronaldo laat dans en muziek, circus en theater in elkaar overlopen. De clown, de schijnbaar domme, overgevoelige en soms cynische medebewo ner op deze aarde, staat centraal. Daarnaast zijn jongleurs, koorddansers, mimespelers en kunstenmakers te zien. In korte taferelen van schimmig narrenspel doen zij het beeld en de ziel van de Commedia dell'arte herleven. De Commedia dell'arte is een 16de eeuwse circus- en theatervorm die enkel nog in bgeken bestaat. Bon Circus Ronaldo I Tegen inlevering van deze bon bij het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden I krijgen lezers van het Leidsch Dagblad f5, - korting op de toegangsprijs voor volwassenen I voor Circus Ronaldo. Zij betalen slechts 12,50 I (normale volwassenenprijs f 17,50). Kinderen betalen f 12,50. Het circus staat opgesteld in park Kweeklust. Park Kweeklust bevindt zich naast het Motorhuis aan de Plesmanlaan. Het ligt tussen de Jan Luykenlaan, de Lage Morsweg en de Constantijn Huygenslaan.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13