Op de barricaden voor C02-hysterie Wetenschap Techniek Boekje over sterrenkunde 11 fe DONDERDAG 5 JUNI 1997 Planten tesen stress Een plantje op het bureau is nog niet zo'n slecht idee. Groen op kantoor verbetert het bin nenklimaat en het personeel voelt zich er prettiger bij. Noors onderzoek heeft deze vermoe dens bevestigd. Het effect van planten in een kantoorgebouw op het perso neel is serieus onderzocht in het hoofdkantoor van de Noorse oliemaatschappij Statoil. Dertig ruimten met veel planten wer den vergeleken met evenveel kantoren zonder planten. Groe- BEN APELDOORN Jammer, jammer, jammer. Ver schijnt er eindelijk een voor le ken begrijpelijk geschreven boekje over sterrenkunde, is het uiterst karig geïllustreerd en daardoor weer een teleurstel lend onaantrekkelijke letterbrij. Een paar eenvoudige schetsen hadden daar al veel aan kunnen verhelpen. De titel van het 125 pagina's tel lende boekje, geschreven door Henri Bosveld, medewerker van de Gelderse volkssterrenwacht 'Phoenix' te Lochem, slaat ook op onze aarde. Zonder onze ei gen zon - een ster - die de aarde overspoelt met licht en warmte, zou er geen leven zijn. In het oneindige heelal moeten er an- 'Sterren als Hoeders van Leven' door Henri Bosveld. Uitgave: Volkssterrcntvacht Phoe nix' te Lochem. 27,50 gulden. Koolmeesjes met pasgeboren jongen besteden gemiddeld ten minste eenderde van hun nachtrust aan het verwijderen van vlooien uit hun nesten. Overdag zijn deze niet uitgesla pen mezen evenwel even actief als hun soortgenoten waarvan de nesten niet door ongedierte zijn bewoond. Bovendien zijn het enkel de wijfjes die zich om deze voor hun jongen levensreddende nesthygiëne bekommeren. De mannetjes trekken zich van het ongedierte niets aan en slapen onbezorgd door, ofschoon zij zich voor het overige in gelijke mate voor het voeren en be schermen van hun jongen in zetten. Zwitserse zoölogen van de uni versiteit van Bern hebben het afgelopen jaar experimenten uitgevoerd met betrekking tot de nestbescherming van vogels tegen parasieten. Zij bevolkten enkel mezennesten in een beu kenbos met de bijzonder agres sieve en bloedzuigende kippen- vlooien en ontsmetten de ande re nesten met microgolfappara- tuur van mogelijke parasieten. Met videocamera's bestudeer den zij vervolgens het gedrag PUZZEL OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Kort samengevat: Het hert heeft weer een vogel ingeslikt (6); 4. Duitse dichter met een mes (8); 6. Pap staat in de twee de reeks (3); 7. Lichaamsdeel waar men weinig aan heeft (3); 9. Arme bok (7); 11. Russisch straalvliegtuig (5). Verticaal: 1Overblijfsel van een gemengde delfstof (4); 2. Gors met rauw ge luid (5); 3. Drink het weer met nadruk! (4); 5. Kom liever wat vroeger! (6): 6. Sluitend vervoer middel (3); 8. Met een schuiver komt de academicus van de lad der (4); 10. Ongezouten wijn oogst (3). KRUISWOORDRAADSEL -bus-dik- t-wagon-1 re-pan-ei eed-l-bel er-wak-na -blij-alm- j a-kip-as aas-m-aal ar-bal-la r-demon-k -mijn-mus- ne en bloeiende planten zuive ren de lucht en zorgen voor een goede luchtvochtigheid. Daar door nemen de gezondheids klachten van werknemers af. Huidirritaties aan gezicht, han den en oren waren belangrijk minder in de plantenrijke kan toren. Een plant achter een beeldscherm verminderde de klachten over hoofdpijn met een derde. Ook het psychisch welzijn van het personeel bleek in groene kantoren beduidend hoger te liggen. Dit uitte zich in minder spanningen, vermoeid heid en stress. dere zonnen zijn die andere, onbekende planeten overspoe len met licht en warmte. Plane ten waar misschien wel intelli gente levensvormen tot was dom kwamen. Of: nog zullen komen. In thema's, getiteld 'Leven', 'Zonnestelsel', 'Sterren' en 'On derzoek', gaat Bosveld daar na der op in. Het positieve van het boekje is de eenvoud waarmee dat gebeurt: de taal is helder en nergens wordt moeilijk gedaan over al die ingewikkeldheden die de wetenschap sterrenkun de zo rijk is. De uitgave werd gesteund door het Anjerfonds en de SNS-bank. Vlooien verstoren vogelslaap ovan de vogels zowel in de be smette als in de ontvlooide nes ten. Overdag stoorden de met vlooi en geplaagde mezen zich blijk baar niet aan het ongedierte. Zodra de nacht was ingevallen begonnen de wijfjes echter aan een intensieve vlooienjacht op hun jongen en in de nestwand. Door vlooien geplaagde jongen leken overdag minder actief en toonden minder appetijt dan de jongen in schone nesten. Hoe de mezenwijfjes van hun drastisch verkorte nachtrust herstelden, konden de weten schappers niet achterhalen. Tij dens de dag vertoonden zij de zelfde koortsachtige activiteit als hun uitgeslapen buren en probeerden zij ook niet de man netjes meer dan normaal met het voedselzoeken te belasten. Nesthygiëne blijkt dus bij vo gels, althans bij de geobserveer de koolmeesjes, een typisch wouwelijke aangelegenheid te zijn. Volgens de Zwitserse zoöl ogen, die hun bevindingen in het vaktijdschrift 'Animal Beha viour' publiceerden, is dit ge drag wellicht terug te voeren op het beschermingsinstinct van de wijfjes voor hun jongen en niet zozeer op louter schoon maakwoede. TOMPOES Tom Poes en de Tijwisselaar Kapitein Wal Rus slikte moeilijk. Toen keerde hij zich om en begon met zware schreden naar de eenvou dige herberg te lopen die niet ver van de steiger oprees. „Komaan Tom Poes", sprak heer Bommel. „Laten wij thans dit eiland gaan bezichtigen. Er zal hier heel wat leerzaams en nuttigs te zien zijn, ver moed ik. En kijk, jij mag mijn boeken dragen. Ik ben blij, dat ik ze meege nomen heb, want ze hebben hun nut al bewezen, wat jij?" Zo sprekende volgde hij de gezag voerder landinwaarts en Tom Poes sloot zich bij het groepje aan. De leerling-tij wisselaar stond pijnlijk getroffen bij het plankier. „Bah!" mompelde hij bitter. „Horrel Hork had gelijk. Vreemdelingen hebben weke harsens en harde harten. En harde zolen. En ik dacht nog wel, dat hun bezoek een verzetje zou zijn. Ach, ik zal het nooit leren." Hij was zo in zijn zorgen verdiept, dat hij niet bemerkte hoe zijn leer meester hem van achter benaderde - en hij schrok pas op toen deze een schraal kuchje liet horen. „Zo Kobbe", zei de tijwisselaar met dunne stem. „Heb je hard gewekt? Heb je in deemoed en oplettendheid mijn lessen gevolgd?" „J-ja, Oene", riep de ander haastig. „Het was heel knap, werkelijk!" „lij ben ook heel knap", hernam de grijsaard. „Jij bent toch degene, die achter mijn rug de vloed heeft tegen gehouden, nietwaar Kobbe?" „J-ja", zei de leerling bedrukt. Maar die vreemdeling was er boos om, Oe ne. Ik heb gemerkt, dat lui van de grote wereld héél ruw zijn als ze kwaad worden!" „Zij niet alleen, Kobbe Kobbema!" riep de oude knersend. „Je eigen leermeester ook!" En hij voegde de daad bij het woord. REDACTIE SASKIA STOELINGA 023-5V H W R DOOR JAN VISSER De zeemist heeft gisteren geen negatief stempel ge drukt op het weerbeeld langs onze stranden. Alleen de Zuid-Hollandse kust had er 's ochtends mee te maken. Tijdens de middaguren was het overal zonnig maar door een noordelijk windje bleef het in de kustgebieden aan de koele kant. In Bloemendaal stokte het kwik op 16,4 en op Valken burg/Leiden bij 17,6 graden. Schiphol deed echter weer mee met het binnenland. Het werd daar 21,9 gra den; in Brabant en Limburg werden maxima geregi streerd tot 25-26 graden. Doordat de wind uit het oos ten is gaan waaien zijn dergelijke temperaturen van daag ook bij ons gemeten. Morgen hebben we opnieuw temperaturen omstreeks 25 graden en gevoelsmatig doet het nog warmer aan. Met een naar zuidelijke rich tingen draaiende wind wordt namelijk vochtigere lucht aangevoerd. Wel passeert een front dat gekoppeld is aan een storing boven de Britse eilanden. Onder invloed van het front kan er een regen- of on weersbui tot ontwikkeling komen. Toch laat ook de zon zich nu en dan zien. Voor het weekeinde is een diepe depressie van belang die over het westelijk deel van de Britse eilanden naar het noorden koerst. De depressie veroorzaakt bij ons enkele regen- en onweersbuien. De temperaturen blijven evenwel op peil. Het wordt 's middags nog gemakkelijk meer dan 20 graden en af hankelijk van de hoeveelheid zonneschijn zijn op zater dag nog uitersten mogelijk tot ongeveer 25 graden. In mei is er gemiddeld meer neerslag gevallen dan nor maal. In Hazerswoude werd 88 mm opgevangen, Val kenburg 75, Stompwijk 73, Schiphol 69, Santpoort- Noord 61 en Haarlem-West 60 mm. Het regiogemid delde voor een doorsnee meimaand bedraagt 54 mm. Op andere plaatsen in het land viel plaatselijk meer dan 100 mm: lokaal zelfs 140. Zware buien,- onder meer tijdens het Pinksterweekeinde, waren debet aan de grote verschillen. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het zuidoosten eerst flink wat zon. Verder van het westen uit meer be wolking en vooral langs de westkust enkele buien. Maxima oplopend naar 16 graden in het noorden tot meer dan 20 in het zuid oosten. Zweden: Flinke zonnige perioden. In het noorden mogelijk wat wolkenvelden maar vijwel overal droog. Iets hogere maxima; morgen uiteenlopend van 19 gra den in Lapland tot ruim 20 in het midden of zui- Denemarken: Morgen nog flink zonnig en droog. Morgen meer bewolking en een toene mende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperaturen rond 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overgang naar wisselvallig weer. Af en toe zon en geregeld buien, waarvan sommige met onweer. Middagtempera- tuur uiteenlopend van een graad of 16 in het noorden tot rond 20 in het zui- België en Luxemburg: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Beide dagen kans op enkele buien, mo gelijk met onweer. Middagtemperatuur rond 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele regen- en onweersbuien. Morgen in het oosten een kleinere buienkans. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Portugal: Wisselend bewolkt en een aantal regen- of onweersbuien, vooral morgen met plaatselijk veel neerslag en veel wind. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 20 aan zee tot meer dan 25 in het binnenland. Madeira: Vandaag zonnige perioden. Morgen meer bewolking en kans op-een bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Spanje: Naast zonnige perioden vooral in het noorden en westen ook enkele buien, soms met onweer. Vooral morgen warm met piaxima van rond 23 in het noord westen tot meer dan 30 in het binnen- Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden later meer bewolking bui, misschien met onwee peratuur rond 26 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maxima vlak aan zee rond 25 graden. Tunesië: Vandaag enkeevige buien, ook met on weer. Morgen van het westen uit meer zon en droog. Aan zee middagtempera tuur rond 25 graden, landinwaarts war- Zuid-Frankrijk: Vooral vandaag een aantal flinke regen en onweersbuien. Morgen op veel plaat sen droog en geregeld zon. Middagtem peratuur op vandaag rond 22 graden, morgen rond 26. Mallorca en Ibiza: Vandaag eerst nog kans op een regen- of onweersbui maar geleidelijk meer zon en morgen droog. Vrij warm met maxima rond 27 graden. Italië: Van het westen uit meer bewolking en buien, vaak met onweer. Morgen van het westen uit weer opklaringen en geleide lijk droog. Vrij warm met bijna overal maxima tussen 25 en 30 graden Corsica en Sardinië: Vandaag enkele pittige regen- en on weersbuien. Morgen opnieuw droog en zonnige perioden. Middagtemperatuur tussen 23 en 28 graden. Malta: Zonnige perioden en morgen kans op een bui, misschiën met onweer. Mid dagtemperatuur rond 28 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog maar later in de het noorden mogelijk een onweersbuen. Middagtemperatuur langs de kusten rond 25 graden, landinwaarts iets war- Turkije en Cyprus: Vrij zonnig; met name in het noorden soms ook bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 23 en 29 graden. Duitsland: Vandaag zonnig, in het zuidwesten en westen toenemende kans op een regen- of onweersbui Vandaag ook elders meer bewolkmg'en kans op een bui. Middag temperatuur rond 25 graden, in het zui den vandaag lokaal 30. Zwitserland: Maxima" Vandaag half tot zwaar bewolkt aan de zuidflank van de Alpen enk gen- en onweersbuien. Morgen i meeste plaatsen droog en zonnige! den. Middagtemperatuur rond 2 den, maar vandaag aan de zuidflaj de Alpen minder warm. Oostenrijk: Zonnige perioden, maar vooral i westen ook kans op enkele regen-i weersbuien. MiddagtemperatuurI 24 en 28 graden. Polen: n Droog en flink wat zc pend naar 22 graden 26 in het westen Tsjechië en Slowakije: 0 Flinke zonnige perioden en een@ kans op een regen- of onweersbui dagtemperatuur omstreeks 25 grajj Hongarije: Vandaag zonnig, morgen meer i king en kans op een regen- of orT: bui. Middagtemperatuur ongeveJ graden. ie VRIJDAG 6 JUNI 1997 Zon- en maanstanden n Zon op 05.23 Zon onder P Maan op 06.46 Maan onder®' Waterstand )r IJmuiden Katwijk Hoog 05.02 17.31 04.35 Laag 00,40 13.04 00.21 «p Weerrapporten 05 juni 08 uur: ,11 morgen i kans op een Middagtem- Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Athene Barcelona Boedapest Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew. licht bew. licht bew licht bew. licht bew licht bew. half bew. half bew 'f A licht bew regenbui licht bew. Split r Stockholm I Warschau I Wenen t Zurich f Bangkok I Buenos Aires r Casablanca I Johannesburg c Los Angeles z regenbui half bew Frits Bottelier, leven in dienst van wetenschap GPD Een nieuwe dag breekt door bo ven zijn grijze kuif. Professor doctor Böttcher geniet. Het aanbreken van een nieuw et maal betekent dat hij weer uit dagingen kan aangaan. Eenent achtig is hij nu alweer. De Haagse professor oogt aanzien lijk jonger. „Ik vind de buiten kant niet zo belangrijk. Het gaat om je innerlijk. Om je hart en vooral om je hoofd", zegt hij, Carl Johan Friedrich (Frits) Böttcher, op 17 oktober 1915 geboren in Rotterdam als zoon van een maatkleermaker, is nog altijd gezegend met een gezond stel hersens. „Ik werk elke dag minstens acht uur. Het houdt me jong", zegt hij. De vooraanstaande onderzoe ker die zijn leven in dienst van de wetenschap heeft gesteld, bereikte onlangs een mijlpaal. Hij was vijftig jaar professor. Böttcher gunde zich nauwelijks de tijd zijn jubileum extra luis ter bij te zetten. Er is werk aan de winkel. Zodra er sprake is van wat hij beschrijft als een C02-hysterie, beklimt hij na mens het Global Institute of Na tural Resources, waarvan hij voorzitter is, de barricaden. Vorige week was het weer prijs. Het Worldwatch Institute in Washington kwam met een alarmerend rapport waarin stond dat er vorig jaar een re- cordhoeveelheid kooldioxide (6,25 miljard ton) wereldwijd is uitgestoten. De kranten kopten onrustbarend, maar Böttcher schudde het hoofd: „Wat willen ze nu met die cijfers bereiken? Dat er algehele paniek uit breekt? Het Worldwatch Institu te zou toch allereerst het feit moeten vermelden dat de plan tenwereld snakt naar meer C02." De mede-oprichter van de Club van Rome, de internationale groep van vooraanstaande we tenschappers, politici en onder nemers (waarvan Böttcher te genwoordig erelid is) behoort tot een groep 'dissidenten' wat betreft de broeikas-hypothese. Böttcher heeft grote twijfels of de uitstoot van kooldioxide zal leiden tot een verandering van het klimaat. „Het volk wordt door paniek zaaiers op het verkeerde been gezet", zegt hij. „Ik ben een van de wetenschappers die zijn nek durft uit te steken, omdat ik niets te verliezen heb. Het broeikaseffect is het vakgebied van een handvol klimatologen, die elk jaar vele honderden mil joenen voor hun dure compu tersimulaties nodig hebben. Ze zijn internationaal georgani seerd en de politici gaan af op hun voorspellingen. Vorig jaar heeft het kabinet-Kok niet voor niets besloten om 750 miljoen ter beschikking te stellen om de emissie van C02 terug te drin- Professor Böttcher: „Het volk wordt door paniekzaaiers op het verkeerde been gezet. Als C02 schadelijk is, dan zou niemand toch meer mousserende dranken zoals champagne kunnen drinken." foto gpd gen. Omdat de nadruk wordt gelegd op dit 'schijnprobleem' leidt dit de aandacht af van de werkelijke milieu-problemen zoals de water-, bodem- en luchtverontreiniging. Vooral de voorziening van drinkwater is in de gehele wereld maar matig geregeld. Maar dat zijn natuur lijk geen onderwerpen waarmee je als minister internationaal scoort." De Haagse emeritus hoogleraar fysische chemie legt er de na druk op dat kooldioxide juist de belangrijkste grondstof is voor de plantengroei. „En als de planten beter groeien, dan ver betert de wereldvoedselsituatie. Bovendien is koolzuurgas abso luut onschadelijk voor mens en dier. Als kooldioxide schadelijk is, dan zou niemand toch meer mousserende dranken zoals champagne kunnen drinken. Ik krijg gelukkig steeds meer me destanders. Wellicht maak ik het nog mee dat regeringen en wetenschappers hun aandacht uitsluitend aan werkelijk grote milieuproblemen besteden. Zo lang mensen denken dat de uit stoot van C02 een klimaatsver andering veroorzaakt, blijf ik ageren. In het rapport van het WorldWatch Institute werd meteen weer die koppeling met het broeikaseffect gemaakt. Het klimaat verandert helemaal niet door kooldioxide-uitsoot, maar door de variaties van de mag neetvelden van de zon, zoals aangetoond door enige mede werkers van Deens meteorolo gisch instituut. Van 1920 tot 1970 was er zelfs een geleidelij ke daling van de gemiddelde temperatuur in de wereld. Er werd toen gewaarschuwd voor een nieuwe ijstijd. De stijgingen van de laatste jaren, veroorzaakt door de magneetvelden, van de zon nemen nu weer wat af. Maar dat zeggen ze niet bij het Worldwatch Institute. Frits Böttcher berijdt graag zijn stokpaardje. „De mensen moe ten niet denken dat ik alleen maar bezig ben met mijn cam pagne tegen de C02-hysterie". Hij heeft onder meer in de jaren vijftig een instituut gesticht voor onderzoek naar het aftakelen van de menselijke slagaders. Böttcher was de eerste voorzit ter van de Raad van Advies van het Wetenschapsbeleid. Lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid en ad viseur van de reaseach-coörina- tor van de Koninklijke Shell Groep. Böttcher heeft tot 1980 een aantal commissariaten ver vuld bij bedrijven als Hoog ovens, Volker Stevin, Gist-bro- cades en Pakhoed en is, als ge zegd, vijftig jaar geleden begon nen als hoogleraar in de fysi sche chemie aan de Rijksuni versiteit in Leiden. „Sinds 25 jaar ben ik geïnteresseerd in de natuurlijke hulpbronnen en dan vooral hoe de mens daarvan af hankelijk is en hoe die hulp bronnen van invloed zijn op de machtsverhoudingen in de we reld. Denk maar aan de Golfcri sis, of de oliecrisis. De wereld draait om natuurlijke hulpbron nen." Hoewel de professor geen uit daging uit de weg gaat en graag elk besteedbaar uur als weten schapper invult, beseft Frits Böttcher ook dat er meer is dan studie, geestelijke verrijking, of de strijd voor een beter milieu. „Ik ben een verwoed schaker en speel graag piano", zegt hij. „Als ik achter het schaakbord zit, of tegen de computer speel, kom ik tot rust en realiseer ik me dat ik als hoogleraar eigenlijk een luizenleventje heb gehad.' Mijn vader, die heeft pas echt hard moeten werken als kleermaker. Ik heb altijd een enorme be wondering gehad voor mensen die een echt ambacht uitoefen den. Ik nam mijn studenten niet voor niets mee naar een vak man, een glasblazer, of instru mentmaker. Dames en heren, zei ik dan: vergeleken met deze vakmensen, rommelen wij, we tenschappers, eigenlijk maar een beetje aan."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10